Categories
Monitor: Penzión pre vojnových veteránov
1. júna 2018 Monitor

 

Vojnoví veteráni, ktorí majú problém so zabezpečením bývania, dostanú nový penzión. Vyplýva to z novely zákona o vojnových veteránoch, ktorú podpísal  30.05.2018 prezident Andrej Kiska.

Penzión má byť umiestnený v niektorom z existujúcich zariadení ministerstva obrany, presná lokalita podľa ministra zatiaľ nebola vybraná. Fungovať by mal od začiatku roka 2021, pričom bude určený pre 20 až 30 veteránov. Ročné prevádzkové náklady by nemali presiahnuť sumu 37.000 eur.

V tomto prípade ide o pilotný projekt, ministerstvo obrany bude podľa šéfa rezortu Petra Gajdoša (SNS) hľadať aj iné možnosti, ako vyjsť v ústrety vojnovým veteránom, napríklad poskytnutím služieb v oblasti wellness. Rezort eviduje celkovo 173 veteránov z 2. svetovej vojny a 7500 novodobých vojnových veteránov.

Penzión vojnovým veteránom poskytne ubytovanie, služby spojené s ubytovaním a môže poskytovať aj stravovanie. V penzióne sa nebude poskytovať opatrovateľská či ošetrovateľská starostlivosť.

Pilotný projekt na zriadenie penziónu predpokladá jednorazové náklady vo výške približne 150.000 eur. Tieto finančné prostriedky budú pravdepodobne využité na prebudovanie časti niektorej z ubytovní v rezorte obrany.

„V prípade, že príjem vojnového veterána, poberateľa výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku nebude postačovať na úhradu ceny za ubytovanie, služby spojené s ubytovaním a úhradu ceny za stravovanie, rozdiel, ktorý doplatí ministerstvo, sa odhaduje na sumu maximálne 1000 eur mesačne, t.j. 12.000 eur za rok. Doplatok 1000 eur mesačne zo strany ministerstva obrany je kvalifikovaným odhadom doplatku na viac osôb,” uviedol rezort obrany v dôvodovej správe.

Do penziónu bude možné prijať vojnového veterána spolu s manželkou (manželom) alebo družkou (druhom).

Prevzaté z aktuality.sk

 

4 komentáre
 1. Na margo soc. balíčkov sa bývalí ozbrojenci neradi verejne vyjadrujeme, a vôbec, na margo čohokoľvek sa neradi, to preto že sme žili spokojne, lebo: -- rozkaz -- povel -- vykonám -- hlásim splnenie. Ale to že mlčíme neznamená že sme hlúpi alebo že nevidíme. Sociálne balíčky neriešia problémy Slovenska, to vieme všetci, terajšia koalícia už zrejme predstavila všetky opatrenia ďalšieho sociálneho balíčka. Stáť by mal podľa medializovaných informácií do 500 milionov eur. Smer vládne 12 rokov, ukázal že nebol dobrý hospodár, balíčkami teraz ešte chce vymazať vo verejnosti názor po Kuciakovi, je to podľa mňa priveľa aj na veľmi zlého hospodára. V “dobrých časoch” sa musí hospodáriť a “rozdávať” inak, rozumne a efektívne, nie populistický. Ja sa tomu Bugárovi fakt divím.

 2. Dôjde-nedôjde aj k zmene “šablóny” na výpočet, priznávanie a výplatu vianočného príspevku v súbehu dôchodkov do budúcnosti?
  “Ako pripomenul (v minulosti-23.11.2017) hovorca sociálneho rezortu Michal Stuška, nárok na vianočný príspevok sa odvíja od priemernej mzdy v hospodárstve. Patrí penzistovi, ktorého dôchodok, prípadne úhrn viacerých dôchodkov, nepresiahne 60 percent jej hodnoty za predchádzajúci rok. „Priemerná mzda v roku 2016 bola 912 eur, teda tohtoročnou hornou hranicou nároku na príspevok je penzia v sume 547,20 eura,“ zdôvodnil Stuška”.(prevzaté z rubriky Poradenstvo tohoto webu).
  .
  Vládnej koalícii (koaličnej strane Smer-SD), nejde najskôr o bývalých-stratených voličov aj z radov vyslúžilcov?, keďže nie je myslené pri vianočnom príspevku, ktorý sa má v budúcnosti transformovať na (13) či (14) dôchodok a prípadne pri úhrne-súbehu viacerých dôchodkov z rôznych autonómnych systémov sociálneho zabezpečenia nie je myslené na dôchodcov poberajúcich dôchodky v súbehu výsluhových dôchodkov podľa zákona č. 328/2002. Z.z. v súbehu s dôchodkami podľa zákona č. 100/1988 Zb. a to §§ 21 a § 174, (prípadne prebiehajúce súdne spory -- §§ 21 a 175 zák. č. 100/1988 Zb), a zároveň krátenie týchto SD priznaných a vyplácaných na základe pracovných kategórií a kategórií funkcií.A to krátenie týchto starobných dôchodkov Sociálnou poisťovňou podľa Dohovoru č. 128, kde SP tieto krátiť môže, t.j. nemusí.
  Že nejde o malý počet vyslúžilcov, svedčia tieto čísla:
  Doteraz priznané a vyplácané SD podľa pracovných kategórií a kategórií funkcií… §§ 21 a § 174… cca. 10 tisíc VD.
  Doteraz nepriznané (aj prebiehajúce súdne spory) podľa §§ 21 a § 175… cca. 2 tisíc VD.
  Očakávanie do budúcnosti, kladným vybavením a postupným dobiehaním nárokov na súbeh VD a SD podľa zák. č. 328/2002 Z.z. a zák. č. 100/1988 Zb … podľa § 174… cca. 5 tisíc VD./Spolu konečné číslo je cca. 17 tisíc VD-SD v súbehu dôchodkov/.
  Pri realizovaní, resp. pridaní týchto opatrení do návrhov vládnej koalície /zvažované kroky vlády: roky 2018 až 2020/ by Sociálna poisťovňa (štátna inštitúcia) ušetrila výplatu týchto finančných prostriedkov, aj pri možnom úspechu súdnych sporov spätne za obdobie 3 rokov nemalé finančné prostriedky do budúcnosti.

 3. Kontár Miloš

  To, čo ponúka Fico, je letecká šou nad Slovenskom, pri ktorej občasne vypadávajú z lietadla nejaké malé (a pomerne lacné) balíky. Vždy podľa toho, čo sa zarodí v hlave Fica a jeho mediálneho tímu.
  Slovensko po stlačení nezamestnanosti a oživení rastu predpokladá dostatok štátnych príjmov na to, aby si mohlo dovoliť nielen reklamnú, ale skutočnú sociálnu politiku. S merateľnými výsledkami vo forme vyšších platov vo verejnej sfére, podpore mladých ľudí, slušnejších dôchodkov, moderných verejných služieb…
  Na zasmiatie:
  “Dovolenkové šeky v sume 500 eur a pokles s DPH na ubytovanie z 20 na 10 percent
  Nulová DPH na detskú výživu, plienky a ďalšie potreby pre malé deti
  Vianočný dôchodok, ktorý je teraz 27 do 85 eúr sa má zdvojnásobiť
  Strava zadarmo pre škôlkárov v poslednom ročníku a žiakov základných škôl
  Zdvojnásobenie výdavkov na kúpeľnú liečbu pre pacientov A”

 4. https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/472185/… autor: pravda, tasr (viac čítajte v linku)
  Naviac zvažované kroky vlády: roky 2018 až 2020
  .
  Nulový deficit financií bude v roku 2020
  Vianočný dôchodok, ktorý je teraz 27 do 85 eúr sa má zdvojnásobiť
  Strava zadarmo pre škôlkárov v poslednom ročníku a žiakov základných škôl
  Zdvojnásobenie výdavkov na kúpeľnú liečbu pre pacientov A
  Strop pre vek odchodu do penzie vo výške 64 rokov
  Dovolenkové šeky v sume 500 eur a pokles s DPH na ubytovanie z 20 na 10 percent
  Nulová DPH na detskú výživu, plienky a ďalšie potreby pre malé deti
  Minimálna mzda má v budúcom roku stúpnuť zo súčasných 480 na 520 eur
  Zvýšenie tabuľkových platov verejnej správy nad úroveň minimálnej mzdy
  V priebehu nasledujúcich dvoch rokov môžu platy štátnych zamestnancov stúpnuť o 20 percent
  Úverová amnestia pre desaťtisíce ľudí
  Obmedzenie vyplácania štátnej stavebnej prémie a vyššie zdanenia poistenia
  Vyššia podpora duálneho vzdelávania s cieľom dostať na trh práce viac vhodných absolventov
  Od mája platia vyššie príplatky za prácu v noci, cez víkendy a sviatky a úľavy pri 13. a 14. platoch

Pridaj komentár
*