Categories
Monitor: obrnené vozidlo slovenskej výroby
25. septembra 2018 Bezpečnostné analýzy

Práve sa obrnené vozidlo Gerlach vrátilo z ďalšej zahraničnej »misie« v Slovinsku, kde sa úspešne predstavilo na medzinárodnom zbrojárskom veľtrhu SOBRA. Osobne sa o výsledky slovenského vývoja zaujímal aj minister obrany Karl Viktor Erjavec (link na video v prílohe). 
Gerlach je horúcim kandidátom na dodávku 404 obrnených vozidiel 4×4 pre slovenskú armádu a v lete úspešne absolvovalo náročné skúšky vo vojenskom priestore na Záhorí. Výroba vozidla ponúka vytvorenie stoviek pracovných miest a oživenie slovenského obranného priemyslu.
Táto správa iste poteší aj naše vojenské dôchodcovské duše a vleje trochu optimizmu pri súčasnom stave v OS.
Podklady som získal od Ing. Tomáša Kurtanského.

Download (PDF, 306KB)

 

3 komentáre
 1. Je to síce pekné, ale stačí si spomenúť ako dopadol Aligátor a je jasné, že Gerlach môže byť presne rovnaké fiasko. Zetor vyrába traktory, to že si založí dcérsku firmu (a zhodou okolností v SR, pričom pred dvomi rokmi rovnaké auto prezentoval ako český výrobok zaštítený firmou Zetor CZ) na výrobu obrneného auta, ešte neznamená, že vyrobili nejaký zázrak. Gerlach nedokázali nič iné čo by nedokázali aj jeho konkurenti. Rovnako aj jeho konkurenti sľubujú výrobu na SLovensku a nové pracovné miesta. Ale mnohí jeho konkurenti majú jednu prednosť -- väčšinou už v nejakej tej armáde slúžia a majú za sebou aj nejaké to bojové nasadenie, takže v ich prípade by sme nekupovali mačku vo vreci, ako je to v prípade Gerlachu (a niektorých iných vozidiel, ktoré sa tendra zúčastnili).

  V prvom rade by malo byť jasné na akom podvozku je vozidlo postavené, aký má motor a prevodovku -- to v reklamnej brožúre výrobca akosi NEUDÁVA… Pretože od toho sa odvíjajú nielen jeho schopnosti, ale aj logistika potrebná na jeho prevádzku a FINANCIE.

 2. Bol som pritom, je to super trieda. Pri prekonávaní oboch prekážok malo vozidlo záťaž 6x 120kg, ktorú tvorila posádka a tonový náklad. Gerlach si počas testov poradil aj so šesťdesiatpercentným stúpaním a pri jazde na terénnom okruhu jazdil rýchlosťou 80 km/h. Počas testovania vo vojenskom priestore na Záhorí zdolalo terénny schod s výškou 500 mm a prekonalo zákop so šírkou jedného metra.
  Výroba sa sľubne ukazuje aj po diskutovaní slovenského a českého premiéra o budúcnosti spolupráci pri výzbroji armád.
  Gerlach si tú pozornosť zaslúži, držím mu palce, bude načo byť hrdý.

 3. Na prvý pohľad všetko vyzerá “OK”, ale …
  Na tvorbu pracovných miest voliči takmer vždy počujú. Ak však dnes niečo slovenská ekonomika za cenu 175 miliónov eur nepotrebuje, je to vytváranie pracovných miest na Považí.
  Na kvalifikované pozície by sa ešte ľudia možno aj našli, no momentálny stav nezamestnanosti na Slovensku, a to najmä v silne industrializovanom regióne, akým je Považie, napovedá, že by tam jednoducho nemal kto pracovať.

  Už novo budovaná fabrika Jaguar Land Rover pri Nitre nás dostala do bizarnej situácie: Slovensko prostredníctvom daňových úľav zaplatilo britskej firme s indickým kapitálom postavenie fabriky a mzdy zamestnancov tejto fabriky poputujú do Srbska či na Ukrajinu.

Pridaj komentár
*