Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

Uvádzam článok Jozefa Kotuliča, nášho kolegu, s ktorým sa dá iba súhlasiť (a nie iba cez advent).

 

Absenciu prirodzených autorít v našej spoločnosti si už všimla aj katolícka cirkev

02.12.2018 09:51

... je jasné, že nositeľ autority sa musí správať na úrovni úradu, ktorý zastáva,..

Tohto roku začalo adventné obdobie v nedeľu 2. decembra. Ako v prechádzajúcich rokoch, tak aj teraz, chcem na túto tému napísať pár riadkov.  V roku 2015 som znepokojený písal o hrozbe zániku rešpektu a úcty nás občanov, k autoritám. Dnes si tento  problém všimli aj katolícke autority a pri tejto príležitosti, Konferencia biskupov Slovenska (KBS), zverejnila biskupský Pastiersky list. Dovolil som si z neho odcitovať niekoľko vybraných myšlienok, ktoré podľa mňa, môžu osloviť každého, nielen kresťana.

„V našej spoločnosti silnie vedomie práva na vlastný názor, no bez rešpektu voči akejkoľvek autorite: učiteľovi, lekárovi, policajtovi, sudcovi, predstaviteľovi štátu, kňazovi. Tak ako je jasné, že nositeľ autority sa musí správať na úrovni úradu, ktorý zastáva, musí zostať jasné, že mu prináleží úcta a rešpekt, bez ktorých naša spoločnosť nemôže fungovať.  Popri úcte k autoritám je potrebné zachovať úctu k názorovým oponentom. Neprispievajme k rozbrojom, zvadám a hádkam. Nedajme sa k nim vyprovokovať: hoci od druhých zažijeme príkorie, výsmech, či pohŕdanie.Nenavštevujme webové stránky, ktoré podporujú neznášanlivosť a pohŕdanie druhými. Nepodporujme také stránky! Striedmosť v užívaní svetských dobier, ktorú kresťanstvo hlása, nikdy nebude populárna. K čomu vedie svojvôľa a strata zdržanlivosti však vidíme na príklade škandálov, ktoré zasiahli spoločnosť i Cirkev. Práve preto nesmieme podľahnúť „bezbrehosti” ani naivnej predstave, že nám neostáva iné, než uvoľňovať mravy a rušiť požiadavky náročných predpisov – údajne pre uľahčenie a zlepšenie života. Na neúctu odpovedajme úctou. Na uvoľňovanie mravov zdržanlivosťou a sebaovládaním. Na ohrozenie života nenarodených či starých a chorých veľkodušnosťou k životu, ochotou slúžiť a pomáhať. A dajme si aspoň jedno dobré predsavzatie: pokúsme sa o väčšiu láskavosť k druhým! Keď si toto uvedomíme, pochopíme, že adventné svetlo sprostredkované kresťanmi nemá byť svetlom do očí, ktoré oslepuje, ale svetlom pre nohy, ktorým pomáha v živote kráčať….

K tomu už ani veľmi niet, čo dodať, možno „iba“ to, že sloboda a demokracia, ktorú teraz máme, ale za nedostatok prirodzených, pozitívnych vzorov a autorít, určite nemôže!  Chyba je len, a len v nás,  ľuďoch. Pritom stačí tak málo. Vždy a za každých okolností jednajme iba ľudsky, a k tomu by sme mali využiť aj adventné svetlo, ktoré nemá oslepovať, ale svietiť pred nohy, tak aby nám pomáhalo vyhnúť sa všetkým pozemským zlám. To všetkým čitateľom praje doko.

Viac na túto tému píše na http://doko.blog.sk/detail-rozvrat-spolocnosti-sp%F4sobeny-zanikom-autorit.html?a=244fe10953609eb39bdcaeccf8f5f183

5 Komentárov na Absencia prirodzených autorít v spoločnosti:

  • Pan Prsala, so vsetkou uctou, ak to chapete, tak nepiste nepodlozene nezmysli proti prokuratorovi a terajsiemu sefovi policie, ktorí dodrziavaju zakon a plnia si funkcne povinnosti v prospech nas vsetkych. Remcat a napadat vsetko co zodpovední vykonaju je asi vo vasom popise prace. GP aj MV postupuju v sulade so zakonmi a GP naviac aj v sulade s nasimi poziadavkami obcanov z Hornej Nitry. Ste sam proti sebe ako som sa kdesi docital ste dokonca z Prievidze, tak oto viac. Alebo vam z toho ked sa od januara zvysuje cena elektriky plynu zisky? Mne nie, ja a vsetci dalsi doplacame na dotacie, pritom sa vyhadzuju domaci banici a dovazaju rumuni. Takze takto na okraj sem davam na vedomie nazor, ked ste to sem medzi autority zatiahol.

  • Chápem váš vzťah k rodnému kraju a k svojmu rodákovi. Je mi aj jasné, že oblasť hornej Nitry je ťažbou uhlia a elektrárňou v Novákoch značne poškodzovaná a že trpí životné prostredie.
    Vy by ste však mali pochopiť, že proti ľuďom, ktorí vstupujú nezákonne na súkromné pozemky a do budov, spôsobujú verejné ohrozenie je potrebné tvrdo a nekompromisne zakročiť. Pozrite si napríklad na súčasné protesty vo Francúzku. Ako by asi jačali rôzni aktivisti, slniečkári a ochranári keby naša polícia zasahovala ako francúzski policajti. A ako konajú oni, tak treba konať proti narušiteľom verejného poriadku. Takže nás asi ťažko možno označovať za banánovú republiku.

  • Generálneho prokurátora osobne poznám, mal som tu česť s ním počas svojho pôsobenia v polícii pracovať. Je to čestný človek a odborník. Vzatím do väzby “nebezpečných ekoteroristov” sme sa dostali na úroveň diktátorských republík. V civilizovanom svete by sa to urobilo tak, že by dostali pokuty a cudzinci ( keďže medzi nimi boli väčšinou cudzí štátni príslušníci) by boli vyhostení a dostali zákaz vstupu na územie SR napr. na 5 rokov.
    Sám som istý čas v bani Nováky pracoval, pochádzam z tohto kraja. Mnoho ľudí z tejto oblasti zomrelo / aj moji príbuzní a známi/na choroby spôsobené zlým ovzduším. V tejto oblasti sa v minulosti nedali ani chovať včely, čo sú hlavný indikátor znečistenia ovzdušia. Pri spaľovaní uhlia vznikali aj vznikajú karcinogénne látky. Aj GP pochádza z tohto regiónu, problematiku zamestnanosti v regióne a ovzdušia určite pozná. Rentabilita baní, zamestnanosť v regióne je vec pre odborníkov-ekonómov. Ale viem, že napr. v bani sa zamestnávajú už aj cudzincov údajne až 150 Rumunov a Srbov.

  • Ako môžu existovať v dnešnej spoločnosti autority, keď si generálny prokurátor “znečistí pantalony” a prepustí z väzby nebezpečných ekoteroristov potom ako si nejaká oberaktivistka poplačká v televízore, že veď oni nič, oni len dobre. Podobne aj policajný šéf, ktorý namiesto aby podržal svojich ľudí, keď si konajú svoju prácu začne stavať šéfa NAKA mimo službu po tom ako si hlavný burič proti poriadku v tomto štáte pustí v televízii ústa na špacír a povie, ako je možné, že si ich niekto dovolil predvolať podať vysvetlenie. Z toho vyplýva, že pokiaľ ste aktivista môžete všetko a nikto na vás nemôže. No hnus, dústojnosti.

  • Autorita a ” autorita ” je veľký rozdiel, preto je Absencia prirodzených autorít v spoločnosti.Vraví sa: dajte mi plastelínu a ja vám narobím plné vedrá ” autorít “.Ešte k tomu v dnešnej hektickej a pohnutej dobe, kde ” autority ” (” osobnosti “) vyrástli ako huby po daždi…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

:-)
 
:-)
:good:
 
:good:
:negative:
 
:negative:
:wacko:
 
:wacko:
:bye:
 
:bye:
:yes:
 
:yes:
;-)
 
;-)
:scratch:
 
:scratch:
:-(
 
:-(
:unsure:
 
:unsure:
more...
 

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Kalendár udalostí
Nové komentáre: