Pripravované zmeny v zákone o štátnej službe profesionálnych vojakov
Na tlačovej besede v TA3 dňa 17.12.2018 minister obrany Peter Gajdoš a generálny tajomník Služobného úradu ministerstva obrany Ján Hoľko predstavili koncepciu na zlepšenie podmienok štátnej služby profesionálnych vojakov. Od začiatku roku 2019 dôjde k zlepšeniu finančného ohodnotenia práce profesionálnych vojakov. Rezort obrany pripravuje legislatívne zmeny zákone č. 281/2015 Z. z. o štátnej službe profesionálnych vojakov ktoré by mali nadobudnúť účinnosť v polovici roku 2019.
Z dôvodu nezáujmu o službu profesionálneho vojaka tabuľkové počty ozbrojených síl 17.500 sú reálne naplnené na 13 265 profesionálnymi vojakmi. Chýba 4 235 profesionálnych vojakov. Pripravuje sa aj zavádzanie nových bojových jednotiek ako je 23. mechanizovaný prápor a prápor ISTAR. Naplnenosť OS SR je na úrovni 74,4 %. Rezort obrany tento stav má zámysel riešiť zlepšovaním podmienok pre výkon štátnej služby profesionálnych vojakov v dvoch etapách. Cieľom zmien je zvýšiť atraktívnosť vojenského povolania, získať konkurencie schopnosť na trhu práce. Naplnenie cieľa chce rezort obrany dosiahnuť výrazným rastom platov, zlepšovaním sociálnych, zdravotníckych podmienok a materiálno technického zabezpečenia ozbrojených síl, čo prispeje k zvýšeniu obrany schopnosti štátu. Dosiahnuť, aby skúsení profesionálny vojaci vo veku 45 rokov neodchádzali z rezortu obrany, ale aby zostali v ozbrojených silách.
Od 1.1.2019 v súlade so zákonom o štátnej službe profesionálnych vojakov s využitím inštitútu príplatku za ohrozenie zdravia a života dôjde k zvýšeniu finančného ohodnotenia v rozmedzí od 1,5 – 10 %. Vojak 2. stupňa slúžiaci do jedného roka má v súčasnosti mzdu 707,5 eur. Na základe 10 % valorizácie platov v štátnej službe a v službe vo verejnom záujme pre rok 2019 jeho mzda sa od januára zvýši na 778,25 eur.
Po prijatí novelizácii zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov od polovici roka 2019 by malo dôjsť aj k zásadným zmenám finančného ohodnotenia práce vojakov nie na základe hodnosti, ale na základe vykonávanej, zastávanej funkcie. Podľa náročnosti a kvality vykonávanej práce nadriadený bude mať možnosť až do 20 % zvýšiť tarifný plat. Po novelizácii zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov by došlo k navýšeniu ich platov orientačne asi o 300 eur. Minimálna mzda profesionálneho vojaka by sa mal pohybovať na úrovni priemernej mzdy v národnom hospodárstve, to je 1 050 eur.
Zrealizovanie týchto opatrení prispeje k zatraktívneniu služby profesionálneho vojaka, k zvýšeniu prestíže vojenského povolania, k stabilizácii vojenského personálu, k zníženiu odchodovosti a k zvýšeniu záujmu o službu v OS SR, k naplneniu chýbajúcich 4 235 vojakov. Zároveň súbežne dôjde k zvýšenou odvodov na výsluhové zabezpečenie čo sa prejaví v stabilizácii osobitného účtu vojakov, v znížení deficitu v rozsahu pravdepodobne od 5 – 10 mil. eur, ale hlavne v zvýšení obranyschopnosti SR.
Tlačová beseda ministra obrany a generálneho tajomníka Služobného úradu ministerstva obrany na Ta3 dňa 17.12.2018, ttps://www.ta3.com/clanok/1143741/tb-p-gajdosa-a-j-holka-o-zlepseni-podmienok-pre-vojakov.htmhl
- decembra 2018
Dr. Milan Kolen
člen Vojenský veterán Bratislava, člen sociálnej komisie ZV SR
však zákon je už schválený a už iba podpis prezidenta. Prešiel 3 čítaním
https://www.nrsr.sk/web/Dynamic/DocumentPreview.aspx?DocID=473075
V akom stave je novela zákona o štátnej službe vojakov? Vie niekto?
Na nárok na podporu v nezamestnanosti je potrebné splniť podmienku, aby človek platil poistenie v nezamestnanosti 24 mesiacov počas posledných 48 mesiacov. Čiže ak je zamestnaný počas posledných štyroch rokov aspoň dva roky a platí počas zamestnania poistenie v nezamestnanosti, tak má nárok na podporu v nezamestnanosti. A je jedno, či je výsluhový dôchodca alebo nie.
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Môže ísť výsluhový dôchodca na úrad práce, ak ako výsluhový dôchodca pracoval tri roky vo firme a odvádzal dane do sociálnej poisťovne. Jedná sa o podporu v nezamestnanosti. Vďaka.
Myslím si, že vyjadrenie ministra obrany o zvyšovaní platov je názorným príkladom toho ako sa nemá vytĺkať politický kapitál. Podľa web stránky ministerstva obrany, totiž mal pán minister povedať toto: ” … v súvislosti so zvyšovaním platov profesionálnych vojakov zdôraznil, že okrem valorizácie nerástli od roku 2006, čiže viac ako 13 rokov. Zároveň vysvetlil, že navyšovanie je systémové, a to prostredníctvom novely zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov. „Verím, že pre vyššie platy našich vojakov získame podporu v Národnej rade SR naprieč politickým spektrom a nikto z tejto témy nebude vytĺkať politický kapitál,“ dodal minister obrany …”
A takáto je skutočnosť:
Zákon č. 281/2015 Z. z. o štátnej službe profesionálnych vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v
§ 157 stanovuje toto: …” Termín účinnosti a percentuálne zvýšenie alebo iný spôsob zvýšenia hodnostných platov na príslušný rok ustanoví zákon o štátnom rozpočte….”
Zákony o štátnom rozpočte v období od roku 2005 do 2019 o zvyšovaní platov píšu toto:
Funkčné platy profesionálnych vojakov6) sa v roku 2005 zvýšia o 5 % od 1. júla 2005; to neplatí, ak osobitný zákon v roku 2005 ustanoví štátnu službu profesionálnych vojakov ozbrojených síl Slovenskej republiky, keď sa pre hodnostné platy profesionálnych vojakov v roku 2005 ustanovuje ich zvýšenie o 0 %.
Hodnostné platy profesionálnych vojakov6) sa v roku 2006 zvýšia o 0 %.
Hodnostné platy profesionálnych vojakov7) sa v roku 2007 zvýšia o 5 % od 1. júla 2007.
Hodnostné platy profesionálnych vojakov7) sa v roku 2008 zvýšia o 4 % od 1. januára 2008.
Hodnostné platy profesionálnych vojakov7) sa v roku 2009 zvýšia o 5 % od 1. januára 2009.
Hodnostné platy profesionálnych vojakov8) sa v roku 2010 zvýšia o 1 % od 1. januára 2010.
Hodnostné platy profesionálnych vojakov8) sa v roku 2011 zvýšia o 0 % od 1. januára 2011.
Hodnostné platy profesionálnych vojakov8) sa v roku 2012 zvýšia o 0 % od 1. januára 2012.
Hodnostné platy profesionálnych vojakov12) sa v roku 2013 zvýšia o 0 % od 1. januára 2013.
Hodnostné platy profesionálnych vojakov12) sa v roku 2014 zvýšia o 0 % od 1. januára 2014.
Hodnostné platy profesionálnych vojakov12) sa v roku 2015 zvýšia o 0 % od 1. januára 2015.
Hodnostné platy profesionálnych vojakov12) sa v roku 2016 zvýšia o 4 % od 1. januára 2016.
Hodnostné platy profesionálnych vojakov12) sa v roku 2017 zvýšia o 0 % od 1. januára 2017.
Hodnostné platy profesionálnych vojakov12) sa v roku 2018 zvýšia o 4 % od 1. januára 2018.
Hodnostné platy profesionálnych vojakov13) sa v roku 2019 zvýšia o 10 % od 1. januára 2019.
Takže, žiadny zákon nepozná valorizáciu platov profesionálnych vojakov. Hovorí sa iba o zvyšovaní platov. A podľa zverejnených údajov mali profesionálni vojaci od roku 2005 zvýšené platy celkom o 38 %. Osobne im to zvyšovanie úprimne prajem, zaslúžia si ho. Ale skutočne si myslím, že pán minister mal byť vo svojom vystúpení presný. Ako môže povedať, že platy nerástli, ak v skutočnosti narástli o nie menej, než 38 % ?
–
–
František napísal: 6. septembra 2019 v 18:41
Odpoveď pre: Vladimír Hús st. napísal: 6. septembra 2019 v 14:40, sa ponúka priamo od ministra obrany.
.
P. Gajdoš: Trváme na potrebe zvýšenia platov profesionálnych vojakov a systémovej modernizácii ozbrojených síl
Historicky najväčšia reálna modernizácia, zabezpečenie výstrojných súčiastok pre vojakov a vyššie platy sú výsledkom viac ako trojročnej práce súčasného vedenia Ministerstva obrany SR. Odpočet napĺňania Dlhodobého plánu rozvoja obrany s výhľadom do roku 2030 dnes 6.septembra 2019 na tlačovej konferencii predstavili minister obrany SR Peter Gajdoš a tajomník Služobného úradu Ministerstva obrany SR Ján Hoľko.
V súvislosti s modernizačnými projektami minister obrany Peter Gajdoš zdôraznil, že rezort postupuje v zmysle Dlhodobého plánu rozvoja obrany. „Trváme na tom, že ak má byť modernizácia ozbrojených síl zmysluplná, musí byť realizovaná systémovo. A to aj robíme,“ zdôraznil.
Ako vysvetlil generálny tajomník Služobného úradu Ministerstva obrany SR Ján Hoľko, jedným z hlavných modernizačných projektov ozbrojených síl je projekt bojového obrneného vozidla 8×8 Vydra, ktorým by sa mala zaoberať Bezpečnostná rada a vláda SR. „V súčasnosti je vyrobený prototyp, ktorý ozbrojené sily predstavili aj počas slávnostnej vojenskej prehliadky v Banskej Bystrici. V prípade, že vláda sa s projektom stotožní, obstarávacie náklady sériovo vyrábaného vozidla nepresiahnu 4 milióny eur s DPH, čo je v porovnaní s vozidlami podobného typu, ktoré obstarávali okolité krajiny, výrazne nižšia cena,“ uviedol.
Príkladom reálnej modernizácie ozbrojených síl za obdobie súčasného vedenia rezortu obrany je napríklad nákup dvoch dopravných lietadiel Spartan, zatiaľ šiestich vrtuľníkov Black Hawk, vozidiel Polaris a Tatra, strategická obmena stíhacieho letectva, vývoj prototypu bojového obrneného vozidla 8×8 Vydra. Z rozpracovaných projektov ide o modernizáciu tankov T-72 a ťažkých pásových bojových vozidiel a tiež medzinárodný tender na obstaranie vozidiel 4×4.
Minister obrany SR Peter Gajdoš v súvislosti so zvyšovaním platov profesionálnych vojakov zdôraznil, že okrem valorizácie nerástli od roku 2006, čiže viac ako 13 rokov. Zároveň vysvetlil, že navyšovanie je systémové, a to prostredníctvom novely zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov. Pripomenul, že všetky ostatné bezpečnostné zložky majú svoje vlastné zákony a rovnako môžu k zmenám pristúpiť. „Verím, že pre vyššie platy našich vojakov získame podporu v Národnej rade SR naprieč politickým spektrom a nikto z tejto témy nebude vytĺkať politický kapitál,“ dodal.
Šéf rezortu obrany sa pri tejto príležitosti ostro ohradil aj voči klamstvám, že vojaci nemajú výstrojné súčiastky. „My sme od marca 2016 do zabezpečenia výstrojných súčiastok investovali 40 miliónov eur,“ povedal s tým, že a rezort obrany rovnako pristúpil aj k ďalším opatreniam, aby sa zamedzilo zneužívaniu vojenských rovnošiat a tiež obchodovaniu s nimi, k čomu v minulosti často dochádzalo.
Autor: MO SR — KOd, Dátum: 06.09.2019
PS: takže takto…, o bajciarovi ani slovo, pritom aj tam sa pomáha našim profesionálom.
–
–
Vladimír Hús st. napísal: 6. septembra 2019 v 14:40
Moc sa nechcem hrabať v armádnych mzdách, ale v poslednej dobe, ako to vypadá od hlavy / ministra obrany/ fakt hrozné. Najskôr sa pochváli na výzvu ministra financií, že armáda šetrí, kde sa dá, to je šetrenie, ked sa nakúpia stíhačky F-16, namiesto Gripenov , z pôvodného rozpočtu 1,1 miliardy E, len na techniku sa navýši na 1,6 miliardy e. Pri čom ak sa neinvestuje do letiska v Sliači 55 mil. e., tak sa stratí záruka, dalej dodávka sa má uskutočniť až okolo r. 2022, do uvedenej doby sa majú prevádzkovať Migy. Minister financií jasne povedal nie, on nedá, vraj armáda nech si to urobí z vlastného rozpočtu. Teda neviem, kde naberú na údržbu starej techniky, , opravu letiska v Sliači, navýšenie miezd. Žeby minister začal od seba, keď bol upravený pri kladení vencov tak, že pred 40 r. by išiel do basy.
Miro Palfi napísal: 4. septembra 2019 v 11:58 (Upraviť)
Maroš napísal: 1. septembra 2019 o 11:03
Úplný súhlas s obsahom medializovaného a zverejneného článku v int. denníku. — ” Ostatným členom silových zložiek sa mzdy majú od januára valorizovať o 10 percent, aj napriek tomu budú podľa odborárov nástupné platy nižšie ako v armáde. Aj preto na jar spustili petíciu s názvom Dorovnajme platy policajtov k platom vojakom, ktorú len na internete podporilo viac ako 4 600 ľudí.
Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer) bojuje za svojich a vládny zákon minulý týždeň nepodporila. Uviedla však, že nemá nič proti zvyšovaniu platov príslušníkom obrany “. — to množstvo podpory uvedenej petície tisícok ľudí ostatných silových rezortov by štátnymi orgánmi nemalo ostať nevypočuté a odignorované.
Panda napísal: 17. augusta 2019 o 11:27 … ” Radšej nech nepredkladajú nič “.
Každý z rezortov silových zložiek sa hrá namiesto spolupráce na vlastnom piesočku.Medzi armádou a ostatnými rezortmi patriacimi pod zákon č. 328/2002 Z.z. § 1 a § 2 bolo vždy konkurencia – skrytá konkurencia.Tak ako pred r. 1989 boli lepšie platy v Čechách ako na Slovensku, tak aj teraz sú lepšie platy a následne výsl. dôchodky v armáde ako v ďalších silových zložkách.Chýba tu v mzdovej, následne z toho vyplývajúcej dôchodkovo – výsluhovej oblasti spolupráca dotknutých rezortov vnútra a obrany, min. financií, spravodlivosti …
Doplnenie:
https://www.bezpzlozky.eu/2019/08/prezidentka-prijala-velitelov-os-sr/#comment-23029
komentár Maroš napísal 1. septembra 2019 o 11:03
Cela navrhovana novela 281/2015 sa minie účinku. Amatéri si ešte neuvedomili, od 1.1.2019 stupne plat statnym zamestnancom o 10 percent. Tym že bud umyselne alebo neumyselne presunuli ucinnost novely zakona 281/2015 od februara 2020 a narhovana vyska hodnostnych platov nie je zvysena o 10 percent sa stane to ze tisicky vojakov budu mat vo februari 2020 po ucinnosti novely zakona nizzsi plat ako v januari po 10 perc. zvyseni. A budu im musiet plat dorovnavat. Tymto urcite nedojde k stabilizacii skuseneho personalu. A to ma byt v utorok 20.9.2019 Legislativna rada vlady. Nepoznate tam niekoho kto by ministra na to upozornil? Súcasna navrhovana novela je mozno ok ak by ju prijali v roku 2019. Buduci rok ich novinari resp. opozicny politici vysmeju za nekompetentnost ak do navrhovanej tabulky hodnostnych platov nezarataju 10 perc. navysenie.. Radsej nech nepredkladaju nic.
Predškolské zariadenia pre deti profesionálnych vojakov (vojačiek).
Ministerstvo obrany SR by mohlo popremýšľať o možnostiach vytvorenia predškolských zariadení podnikového typu buď v priestoroch útvarov alebo v iných vhodných miestach. Ozbrojené sily SR majú väčší počet žien (a aj manželských párov) než v minulosti. Zároveň kladú na profesionálnych vojakov zvýšené nároky týkajúce sa aj časového zaťaženia, čo so sebou prináša komplikovanejšie spôsoby zabezpečenia starostlivosti o maloleté deti profesionálnych vojakov. Viem si predstaviť predškolské zariadenie v systéme sociálnej starostlivosti, ktoré by bolo určitým spôsobom podporované MO SR. Rodičia týchto maloletých detí by sa mohli plne venovať služobnej činnosti s vedomím, že rôzne mimoriadne zmeny, neplánované služobné činnosti a podobne by eliminovalo takéto predškolské zariadenie. Aj deti v takýchto predškolských zariadeniach by získavali pozitívny vzťah k obrane vlasti. Samozrejme predpokladám aj určitý podiel zamestávateľa (MO SR) na fungovaní takýchto zariadení a nielen finančný.
Pokiaľ by tradične niekto z MO SR namietal, že to nie je možné lebo… legislatíva, rezortné predpisy atď. tak by sa mal radšej zamyslieť ako zmeniť legislatívu, rezortné predpisy. Veď MO SR je tu pre profesionálnych vojakov a má vyvíjať snahy ako im pomôcť v ich činnosti, ako pomôcť ich rodinám ako zlepšiť ich materiálne, sociálne
zabezpečenie tak, aby sa mohli venovať svojej základnej úlohe obrane Slovenskej republiky. Bohužiaľ často v minulosti som mal dojem, že úradníci na MO SR by mohli fungovať sami a vojská sú im len na obtiaž a prirábajú im len prácu a starosti. Na jeden z mnohých argumentov, ktoré odznejú po prečítaní mojej idey mám odpoveď. Peňazí v rezorte je dosť, veď keď minieme na rôzne systémy stámilióny Eur , ktoré dodnes nefungujú a nikto za ne nebol vzatý k zodpovednosti (napr.kto využíva systém MOKYS a doplňte si ďalšie takéto pomníčky) určite bude zmysluplné vynaloženie omnoho menších objemov rozpočtových prostriedkov pre tých, ktorí tvoria základ ozbrojených síl SR a ktorí nesú ťarchu plnenia úloh rezortu.
Takýto námet je len jeden z možných mnohých . Očakávam, že podobné námety ako pomôcť profesionálnym vojakom (ich rodinám) sa objavia aj na internetových fórach a prebehne k nim diskusia.
No a presne toto keď nevyriešia, keď pre nich ľudia neprestanú byť len čísla, tak kvalitných a schopných ľudí do armády nedostanú, aspoň nie dostatok. A bude to stále horšie.
Jednoducho tento systém, ktorý v armáde dnes je tak nefunguje.
Pre niekoho môže byť byť priedelenie bytu po dobu služby v armáde motiváciou, ale čo potom? A je množstvo vojakov, ktorý byt už majú. Ak je z Bratislavy a ide robiť do Michaloviec, tak s bytom naložit dokáže jednoducho… Ale ak býva býva niekde pri Prešove, vo viacgenerečnom rodinnom dome, kde mu rodičia prepustili poschodie (napr. 3+1), tak to už nebude také jednoduché. Napr. má aj manželku a trojročné dieťa, kde manželka po materskej konečne pracuje a o dieťa sa pomáhajú starať aj rodičia. Vojak je premiestnený do Hlohovca, kde dostane pridelený byt. Otázka – čo urobiť so starým bytom? Poschodie nepredá a s prenájmom na dedine to tiež nie je bohviečo. Ako rýchlo získa prácu manželka? Jasle, škôlka…. A to nehovorím že väčšina zamestnávateľov vypláca dochádzkový bonus, ktorým motivuje zamestnanca aby si nečerpal nárokové čiastky vyplývajúce zo ZP. Takže stačí že manželka zostane s chorým dieťaťom doma, a už to pocítia na rozpočte, pretože ten bonus nie je 10€ (a mnoho zamestnávateľov ešte podľa čerpania pracovného voľna upravuje aj prípadné koncoročné odmeny….). A keď už je vojak konečne asimilovaný, tak príde premiestnenie do Levíc a kolotoč sa začína znovu. A keď takýto vojak po 17 rokoch skončí, lebo ho neprijali do stálej štátnej služby, tak sa môže akurát vrátiť do nejakých 14 rokov neobývaného poschodia rodinného domu ku Prešove (ak má šťastie a neobýva ho už iný súrodenec).
Argumenty typu – pred viac ako 30 rokmi to fungovalo, prečo nie aj dnes budú síce pekné, ale zabúdate že vtedy bola iná politická situácia a prácu nedávali súkromníci, ale štát. A keď na straníckom výbore vystúpil veliteľ pluku, že potrebuje zamestnať manželku veliteľa práporu, alebo veliteľa roty a pod., tak dostali príslušné podniky a organizácie stranícku úlohu a bolo vybavené. Každý musel pracovať… Rovnako to bolo aj s bytom. Ak vojak skončil, tak väčšinou zostal bývať v poslednom byte, ktorý dostal pridelený a dokonca (po zmene režimu) ho mohol aj odkúpiť. To dnes neexistuje – ministerstvo ak aj niečo postaví, alebo kúpi, tak sú to nájomné byty na dobu určitú – po skončení záväzku adie.