Rokovanie k pripravovanej valorizácii výsluhových dôchodkov 10. január 2019

Prezident Zväzu vojakov SR listom požiadal ministerku vnútra Denisu Sakovú a ministra obrany Petra Gajdoša o stretnutie k pripravovaným zmenám v zákone č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov. Dňa 10. 1. 2019 sa uskutočnilo rokovanie k pripravovaným variantom legislatívnych zmien valorizácie dávok výsluhového zabezpečenia s riaditeľom Odboru sociálneho zabezpečenia ministerstva vnútra plk. JUDr. Ivanom Fufaľom. Rokovania sa zúčastnil prezident ZV SR pplk. v. v. Ing. Eugen Bittera, 1. viceprezident ZV SR genpor. v. v. Ing. Peter Vojtek, tlačový hovorca ZV SR pplk. v. v. Ing. Mgr. Štefan Javorík a člen sociálnej komisie ZV SR Dr. Milan Kolen, člen Vojenský veterán Bratislava. Minister obrany k rovnakej žiadosti o stretnutie zatiaľ nezaujal stanovisko.
K riešeniu pripravovaných legislatívnych zmien vo valorizácii dávok výsluhového zabezpečenia Dr. Milan Kolen ministerke vnútra, ministrovi obrany, ministrovi financií a príslušným riaditeľom rezortu vnútra a obrany dva krát zaslal návrhy na legislatívne zmeny v zákone o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov. Vo veci pripravovanej valorizácie dôchodkových dávok viac ako 4 mesiace prebieha intenzívna komunikácia.
Dňa 25.12.2018 Dr. Kolen predložil odboru sociálneho zabezpečenia MV SR návrhy na legislatívne zmeny v zákone o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov. Predložil aj „Analýzu valorizácie dávok výsluhového zabezpečenia“, s dôrazom na stav osobitného účtu vojakov a návrhmi na jeho stabilizáciu, ktorú mal pán riaditeľ odboru dôsledne preštudovanú a z ktorej pri rokovaní vychádzal.
Pred zahájením rokovania predstavitelia ZVSR predložili písomný návrh na vykonávanie valorizácie podľa všeobecných predpisov na základe medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov (dôchodcovská inflácia). V prípade, ak by dôchodcovská inflácia bola nízka, s garantovaním najmenej 2 % navýšenia.
V úvode rokovania riaditeľ Odboru sociálneho zabezpečenia MVSR prítomných informoval, že bolo spracovaných 9 variant. V súčasnosti sa pracuje so 4 variantmi, v ktorých sú zapracované aj nami predložené návrhy. Z nich bude vybratý taký návrh legislatívnej zmeny valorizačného mechanizmu, aby sním bola spokojná čo najväčšia časť výsluhovej dôchodcovskej verejnosti.
V pracovnej diskusii boli prerokované otázky možnej valorizácie v závislosti od počtu odslúžených rokov. K uvedeným otázkam spracujem a predložím ďalšie dôvody prečo by valorizácia výsluhových dôchodkov mala byť vykonávaná nie podľa počtu odslúžených rokov, ale podľa dôchodcovskej inflácie. O tejto analýze čitateľov na webe budem informovať.
Boli prerokované niektoré otázky ďalšieho zabezpečenia zvyšovania príjmov, znižovania výdavkov osobitných účtov s dôrazom na pokračovanie znižovania deficitu osobitného účtu vojakov, vykonané opatrenia od 1.1.2019 a informácie o pripravovaný zmenách v zákone o štátnej služba profesionálnych vojakov k nárastu platov.
Na základe vznesenej požiadavky riaditeľ Odboru prisľúbil, že hneď ako bude spracované konečné znenie legislatívnych zmien bude nás informovať. V prípade, ak do medzirezortného pripomienkovania budú predložené aj také návrhy na ktoré máme iný názor, spracujem k tomu hromadnú pripomienku. Ak takémuto stavu dôjde, okamžite Vás budem informovať a budem žiadať o podporu.
Spracoval 13.1.2019
Dr. Milan Kolen
člen Vojenský veterán Bratislava a člen sociálnej komisie ZV SR
- – – – – –
Na portály Slov-lex je od 31.01. do 12.02.2019 na pripomienkovanie Návrh zákona 328/2002 Z.z., ktorého sa môžete zúčastniť.
Z predchádzajúcich komentárov vieme že celý Návrh zákona od MV SR na pripomienkovanie je TU:
https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/LP/2019/75
Návrh Hromadnej pripomienky je TU:
https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/LP/2019/75/hromadne-pripomienky/COO-2145-1000-3-3192785
—
Priatelia, Návod AKO NATO ?
Ak chcete HP podporiť postupujte takto: Kliknite tu: https://www.slov-lex.sk/ezz
1. Pravdepodobne nie ste ešte zaregistrovaný na Slov-lex z pripomienkovania v roku 2018, takže v pravom rohu sa objaví: „PRIHLÁSENIE“, klik naň.
2. Objaví sa nový list na ktorom je tabuľka, v nej sú 3 ponuky, Vy kliknite na tú v strede „PRIHLÁSENIE MENOM A HESLOM“, klik nato (teraz záleží na tom či ste si niekde poznačili heslo z roku 2018, ak ho neviete, musíte žiadať obnovu)
3. Ak ste vlani neboli pripomienkovateľom, pokračujte: otvorí sa list „REGISTRÁCIA NOVÉHO POUŽÍVATELA“, vyplňte v nej údaje ktoré požadujú okienka s hviezdičkou *. Tam pozor! niekam si zaznamenajte heslo ktoré dáte do okienka: NOVÉ HESLO a POTVRDIŤ HESLO (dajte to takto: 3x veľké písmeno, 3x malé písmeno, 2x číslicu). Dole klik na REGISTROVAŤ.
4.Otvorí sa ďalší list o poučení že súhlasíte s podmienkami, v dolnej časti zatrhnite okienko SÚHLASÍM a ZAREGISTROVAŤ.
5.Na ďalšom liste Vám oznámia že aktivačná linka príde na Váš e-mail.
6. Vypnite Slov-lex. Čakajte na e-mail.
—–
Podpora Hromadnej pripomienky:
1.Až Vám príde oznam o zaregistrovaní, kliknite TU: https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/LP/2019/75
2.Vpravo hore je už známe okienko: „Prihlásenie“, klik naň.
3.Otvorí sa list: „Prihlásenie používateľa“, vyplňte okienka svojim e-mailom a heslom. Kliknite na „PRIHLÁSIŤ“.
4.Ak sa Vám po prihlásení nevráti späť „Detail hromadnej pripomienky“ (spravidla, celkom naisto sa to stane), tak kliknite znovu TU: https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/LP/2019/75/hromadne-pripomienky/COO-2145-1000-3-3192785
5.Dolu pod pripomienkou je okienko: „Podporiť túto pripomienku“, tam kliknuť, po kliknutí sa okienko zmení na „Zrušiť podporu tejto pripomienky“ (to aby jeden nemohol podporiť tú istú 2x)
← šipka a „Naspäť na pripomienkovanie“, tým sa nezruší Vaša podpora.
Rozhodne podporte pripomienku Pavol Bada /M. Kolena.
PS: vytlačte si tento návod, bude to jednoduchšie, pevné nervy a prajem úspech
Vážení priatelia, podporovatelia
prosím majte trochu strpenia, kolega M. Kolen po rokovaní cestoval domov do Popradu, nechajme nech spracuje správu z rokovania, tak aby táto bola hodnotná. Okamžite ako bude hotový, zavesíme túto na web.
Ďakujeme za trpezlivosť.
Výstup z Rzporového konania na MVSR za účasti našich zástupcov najdete tu: https://www.bezpzlozky.eu/2019/02/rozporove-konanie-na-mvsr/
Argumenty a fakty:
Ministerka vnútra Denisa Saková dňa 13. júna 2018 pre médiá povedala.” Pripravujeme úplne nový model valorizácie VD v spolupráci s ministerstvom financií…”
Nie je to pravda, nový model nepripravili.
Hovorkyňa ministerstva vnútra Silvia Kreátová pre Rádiožurnál slovenského rozhlasu dňa 13.2.2019 povedala.” Tento model (model z roku 2018) sa osvedčil a preto bol prevzatý ako sme sľúbili aj do dlhodobého modelu valorizácie”
Pravda je taká, že neurobili nový ale prevzali starý model valorizácie.
Odborový zväz polície v zastúpení Viktorom Kišom hovorí o prijateľnom riešení.
Predstavitelia nového odborového zväzu policie hovoria, že nový (starý prevzatý) model je pre policajtov nevýhodný a zlý, preto podporili aj našu hromadnú pripomienku.
Ktorý odborový zväz polície je relevantný? Jeden zväz odborárov tvrdí, že valorizácia VD je neprijateľná, druhý odborový zväz tvrdí,že je prijateľná.
Drvivá väčšina nespokojných VD s návrhom valorizácie výsluhových dôchodkov vyjadruje svoje názory na webovej stránke “Policajt vo výslužbe” ako aj “Bezpečnostné zložky”. Na stránkach Zväzu vojakov SR ako aj Asociácie policajtov vo výslužbe sa o tom diskutovať nedá a niet ani zmienky.
Ministerstvo vnútra tvrdí, že nový model valorizácie bude dlhodobý. Ministerstvo práce, rodiny a sociálnych vecí tvrdí že, zverejňovať priemer starobných dôchodkov,invalidných,vdovských,vdoveckých a sirotských dôchodkov bude len do roku 2020.
Národná banka Slovenska upozorňuje, že priemerná valorizácia výsluhových dôchodkov bude podľa navrhovanej novele nižšia, teda negatívne ovplyvní prijmi tých domácnosti, ktoré dávky sociálneho zabezpečenia poberajú..
Podľa predloženého návrhu dôjde k značnej disproporcii pri valorizácii VD a u časti poberateľov VD dôjde takto k znehodnoteniu reálnej hodnoty vyplácaného dôchodku a k zníženiu kúpnej sily. Pričom v čase, kedy títo poberatelia legálne nadobudli práva k poberaniu VD neboli uzrozumení, že takouto disproporciou valorizácie výsluhových dôchodkov dôjde k negatívnemu ovplyvneniu príjmov domácnosti poberateľov VD.
Člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ing.Viktor Novysedlák, dňa 13.2.2019 pre Rádiožurnál slovenského rozhlasu povedal.”Nový model valorizácie výsluhových dôchodcov je komplikovaný a netransparentný”.
Podľa predpovedí Inštitútu finančnej politiky pri rezorte financií poskočia ceny v tomto roku o 2,6 %. V ďalších rokoch by sa podľa februárovej makroprognózy mala inflácia zmierniť na 2,4 %. Ceny plynu a elektriny išli v úvode tohto roka hore o 5,6 %. Inflácia na Slovensku je na prijateľnej úrovni a odpovedá súčasnému ekonomickému rozmachu. Reálne príjmy obyvateľov rastú rýchlejšie, čo je priaznivá správa. Vlani sa ceny v našich obchodoch medziročne zvýšili v priemere o 2,5 %. Najvýraznejšie sa pod to podpísali ceny potravín. Tie zdraželi priemerne o 3,9 % a ceny v doprave, ktoré si pripísali rast o 4,6 %. Priplácame si však aj za služby v hoteloch či v reštauráciách, a to o 3,4 %. Pod rast cien potravín sa podpisuje hlavne vývoj cien agrokomodít na svetových trhoch, úroda, ale aj vyššia kúpyschopnosť obyvateľstva.
Nepriaznivá správa pre nás dôchodcov je, že dôchodky nerastú takým tempom ako ceny potravín a energii. A som zvedavý,koľko % dostanem pridané na VD v tomto roku, keď len za energie dávam každý mesiac o 5,6 % viac ako minulý rok.
Zajtra, to je 15.2.2019 majú od výsluhovej dôchodcovskej verejnosti (to je od poberateľov VD vojakov, policajtov, colníkov, ZVJS, NBÚ, SIS, hasičov, horských záchranárov a občanov) mandát Dr. Milan Kolen a JUDr. Marián Ďurina na rozporovom konaní zastupovať poberateľov VD, invalidných VD, vdovských a vdoveckých VD a sirotských VD vojakov, policajtov, colníkov, NBÚ, SIS, hasičov a horských záchranárov. Podľa sprievodnej dokumentácie k novele zákona č. 328/2002 Z. z. sa spolu jedná o počet 46 500 osôb.
Na základe predloženej HP máme mandát, právo, nič viac nič menej za výsluhovú dôchodcovskú verejnosť požadovať vykonávanie valorizácie VD z dôchodcovskej inflácie, to je rozhodujúca požiadavka. Alebo, najmenej o 2 % z VD zvlášť za vojaka, policajta, colníka, ZVJS, NBÚ, SIS, hasiča a horského záchranára, podľa toho, čo je pre konkrétneho poberateľa VD výhodnejšie.
Na základe Legislatívnych pravidiel vlády na rozporovom konaní sa môžu zúčastniť zástupcovia verejnosti napísaní v HP ktorá dosiahla väčšiu podporu ako 500. Po vykonanom rozporovom konaní budem čitateľov informovať.
Doplnenie predchádzajúceho komentára. Rekapitulácia. V návrhu HP rozhodujúcim kritériom je valorizáciu VD vykonávať podľa dôchodcovskej inflácie. V predloženom návrhu MV rozhodujúcim kritériom je valorizáciu vykonávať z 2% priemerného mesačného SD. Toto je zásadný rozdiel medzi obidvomi návrhmi. Príklad z návrhu HP, svoj poberaný VD vydeľ 100 a násob percentom dôchodcovskej inflácie. Podľa môjho názoru je to jedna z najobjektívnejších a najspravodlivejších možností, nikoho nepoškodzuje ani nezvýhodňuje.
Ďalej, v navrhovanom texte HP je uvedené slovo alebo. Čo to znamená. Ak dôchodcovská inflácia je menšia ako 2 % v závislosti od poberanej výšky VD valorizovať by sa malo kombinovane, to je najmenej 2 %, alebo percentuálne podľa toho čo je pre poberateľa výhodnejšie. Ďalej v predloženom návrhu HP je nahradiť 2 % z priemerného SD, priemernými 2% z VD vojakov,policajtov, colníkov, NBÚ, SIS, hasičov a horských záchranárov. Toto sú rozhodujúce rozdiely medzi preloženým návrhom MV a návrhom v HP.
Kedy sa má uskutočniť rozporové konanie. Je verejné alebo neverejné, resp. môže sa na ňom zúčastniť verejnosť aj keď na RKonaní nás budú zastupovať páni Kolen a Ďurina.
Oznamujem Vám, že dnes som obdržal písomnú pozvánku na rozporvé konanie. VD vojaci, policajti, colníci. ZVJS, NBÚ, SIS, hasiči a horskí záchranári a občania mi dali mandát obhajovať zmenu valorizačného mechanizmu VD na základe dôchodcovskej inflácie, alebo ak dôchodcovská inflácie bude menšia ako 2 % potom pri výpočte vychádzať z jednotlivých druhov VD zvlášť za vojakov, policajtov, colníkov, ZVJS, NBÚ, SIS, hasičov a horských záchranárov (NIE z SD). Lpoaticky povedané čo pre konkrétneho poberateľa VD, invalidného VD, vdovského a vdoveckého VD a sirotského VD je východnejšie.
Dodávam, že ak pri výpočte VD pri nižšej ako 2 % dôchodcovskej inflácii, pri nižšom VD podľa nášho návrhu v HP valorizovať by sa malo najmenej 2 %. Ďalej pri vyššom poberanom VD valorizovať sa malo reálnym percentom z daného VD. Podľa toho ktorá suma by bola vyššia.
Pre správne pochopenie uvediem príklad z výpočtu SD v roku 2019. Dôchodcovská inflácia bola 2,6 % výpočtom bolo stanovené, že SD do sumy 335 Eur sa valorizovali pevnou sumou 8,7 Eur. Nad 335 Eur sa SD valorizovali podľa dôchodcovskej inflácie 2,6%. O tomto som niekoľko krát vo svojich komentároch viac písal. Tieto informácie sa stratili v niekoľkých ničím nepodložených názoroch diskutujúcich.
Z diskusií s poberateľmi VD, ako aj diskusii na tomto webe som zistil značné neznalosti toho čo nami predložená Hromadná pripomienka vyjadruje. Niektorí nepochopili, že rozhodujúca je výška dôchodcovskej inflácie a to aká v tom ktorom roku bude jej reálna výška. Prognostici a MFSR predpokladajú min. 2,5%, o čom boli dostupné správy aj v médiach. Či bude do 2 %, alebo nad 2% sa uvidí v každoročných štatistikách. Ďalej nepochopili prečo v HP žiadame valorizáciu vykonávať z priemeru jednotlivých druhov VÝSLUHOVÝCH a nie z priemeru STAROBNÝCH dôchodkov. Matematika jasne hovorí, že vypočítaná suma z 2 % z 800 až 550 Euro jednotlivých skupín VD je vyššia, ako keď sa výpočet VD má podľa návrhu MV uskutočniť z priemerného mesačného SD, ktorý je nižší ako 450 Eur. Pokiaľ by tieto mnou objasnené skutočnosti všetci VD, ako aj diskutujúci boli správne pochopili, zákonite by neboli písali o odlišných názoroch na spôsob zmeny valorizačného mechanizmu. Sami ste sa rozhodli či podporíte, alebo nepodporíte predloženú HP. Som presvedčený, že ešte omnoho viac čitateľov webu ak by správne pochopila čo predloženou HP žiadame, by bola podporila HP. Jej podpora by nebola v stovkách, ale v tisíckach, i keď prístup na podporu v Slov-lex je pre nás starších značne komplikovaný a doba bola krátka. Zvlášť nás poškodilo vyradenie podporovania v sobotu a nedeľu, kedy sme sa spoliehali že nám naše deti, zbehlejšie v ovládaní internetu, pomôžu.
Po skončení rozporového konania Vás o výsledku budem informovať.
Jozef napísal: 13. februára 2019 v 10:23
Jozef.
Dobry den .Neviem,či su informacie VUSZ presne,ale vo svojej výročnej sprave za rok 2017 uvadza počet poberatelov dochodkoveho zabezpečenia/všetkych druhov/18396.Tak neviem ako p.Palfi prišiel na čislo 46000.
VÚSZ nemôže a ani nemá právo vyhodnocovať vo svoje výročnej správe celkový počet výsluhových dôchodcov, nakoľko tento úrad spravuje IBA výsluhových dôchodcov za rezort obrany. V správe uvádza len to, že vypláca 18396 výsluhových, vdovských, vdoveckých, sirotských a invalidných výsluhových dôchodkov (to sú tie druhy). Ale okrem MO SR má VLASTNÝ úrad aj Ministerstvo vnútra ( odbor sociálneho zabezpečenia sekcie personálnych a sociálnych činností a osobného úradu MV SR), ktorý zastrešuje výsluhových dôchodcov – príslušníkov PZ SR, HaZZ, Horská služba atď. Obdobný vlastný úrad má aj Ministerstvo spravodlivosti (Zbor väzenskej a justičnej stráže), prípadne ministerstvo financií (colná správa). Neviem kto zabezpečuje SIS, alebo NBU. Takže to, že VÚSZ udáva cca 19000 poberateľov ešte neznamená, že obdobný počet nevypláca aj MV (policajtov spolu s hasičmi je viac ako vojakov) a ďalšie úrady – a hneď máme číslo ktoré možno prevyšuje aj tých 46000 poberateľov.
A kedy asi bude to rozporové konanie?
Dnes v rozhlase Rádiožurnál boli zverejnené informácie k valorizácii VD. Našu hromadnú pripomienku podporilo 647 občanov ktorí mi ako zástupcovi verejnosti výsluhových dôchodcov (nie ako povedal redaktorka, že nespokojní sú vojaci a ZV SR, čo je nepresná informácia), lebo mandát obhajovať požiadavky väčšiny poberateľov VD mi nedali len vojaci, ale aj ostatní poberatelia VD policajti, colníci ZVJS, NBÚ, SIS, hasiči a horskí záchranári, ktorí sú občanmi SR.
Pani redaktorka správne povedala našu požiadavku vyjadrenú v HP, že valorizácia VD by mala vychádzať z dôchodcovskej inflácie (moje slová čo som jej v rozhovore povedal). Ďalej som povedal našu druhú požiadavku alebo, ak dôchodcovská inflácie bude nižšia ako 2 % VD by mali byť valorizované z priemerných mesačných platov zvlášť za vojakov, policajtov, colníkov, ZVJS, NBÚ, SIS, hasičov a horských záchranárov a to rozhodujúce, NIE z priemerných SD v čom je podstatný rozdiel.
Jeden z diskutujúcich povedal, že výpočet je zložitý. Do 12.2.2019 do 24 hod. vrámci MPK svoje zásadné pripomienky ako aj pripomienky predložili štátne orgány. Nebudem ich rozoberať, sú zverejnené cez Slov-Lex. Niektoré na tomto webe zverejnil Ing. Eduard Kereszteši a Ing.Pavol Bada.
9:50 min. https://www.rtvs.sk/radio/archiv/1123
Dnes v Radiožurnali o 12:09:51 hod. odzneli mimo Milana Kolena viaceré názory na problematiku valorizácie VD. Viac na https://www.rtvs.sk/radio/archiv/1123/1078279, je to na zázname od 09:51 hod.
Dobrý deň p. Jozef,
to číslo bolo v minulosti uvádzané na weboch silových zložiek… môže to byť aj (+-), nemusí to byť najpresnejšie číslo.Presný súčet budú mať úrady (odbory) sociálneho zabezpečenia.VÚSZ by mala mať k dispozícii čísla iba za armádu.
Ale sú aj ďalšie jednotlivé druhy zložiek, ktoré patria pod zákon č. 328/2002 Z. z.Výsluhoví dôchodcovia sa skladajú z: (vojakov, policajtov, colníkov, ZVJS, NBÚ, SIS, hasičov a horských záchranárov).
Tie čísla som dával iba orientačne, pre porovnanie vo vzťahu ku podpore HP.
Jozef.
Dobry den .Neviem,či su informacie VUSZ presne,ale vo svojej výročnej sprave za rok 2017 uvadza počet poberatelov dochodkoveho zabezpečenia/všetkych druhov/18396.Tak neviem ako p.Palfi prišiel na čislo 46000.
Počet podporovateľov zásadnej hromadnej pripomienky sa zastavil na čísle ” 647 “.Je na zamyslenie, či je to málo, alebo veľa, z celkového počtu 46 tisíc výsl. dôchodcov.Krát rodiny a známi.Takáto príležitosť podporiť dobrú vec už tak skoro nebude.Až to vyjde, dôjde k zníženiu – ” skresaniu ” ” bulharských konštánt ” z 30 r. v minulosti, na 15 r., ktoré sú – boli v minulosti potrebné na vznik nároku na priznanie a vyplácanie VD.Bol by to razantný a pozitívny posun dopredu pre všetkých VD.Čo sa týka vyjadrenia – pripomienkovania jednotlivých rezortov ministerstiev k návrhu zákona č. 328/2002 Z.z., je ich podľa mňa potrebné porovnať v kontexte, napr. ako sú uvedené v komentári Pavol Bada napísal: 11. februára 2019 o 21:00.Osobne ma v ňom upútalo aj vyjadrenie NBS (Národná banka Slovenska), ktoré čo sa finančnej kompetentnosti týka, by nemal nikto spochybňovať.Malo by mať dokonca prednosť pred MF SR.Ďakujem za možnosť vyjadriť sa a zároveň podporiť uvedenú hromadnú pripomienku k téme valorizácie VD, tiež zároveň držím palce a prajem čo najlepší výsledok pre p. Dr. Milana Kolena a p. JUDr. Mariána Ďurinu na rozporovom konaní v prospech nás všetkých.:-):)
Ako píše p. Maroš v závere vášho článku z 12. februára 2019 o 22:41.
MV SR a MO SR na nás zvysoka … a pán PLK. HOĽKO a spol. má asi dosť vysoký VD a je mu jedno či dostane pridané 0,70€ alebo 7€ mesačne. Preto by bolo sociálne najspravodlivejšie pridať každému rovnako ako to tu už bolo viackrát spomínane, ale nebolo vyslyšané. A zasa sa do návrhu p. KOLENA dostali BULHARSKÉ KOEFICIENTY.
Ešte stále je nádej, že názory odborníkov z MPSVR SR, MF SR, a ďalších padnú na úrodnu pôdu.
Pozrel som sa na program RTVS, Radiožurnál na Radio Slovensko môže byť: 07.00, 12.00, 18.00 hod musíme byť na prijme Radio Slovensko., tak ako to píše “dôchodca”.
Takže zajtra 13.02.2019, M. Kolen vyjadrí to čo obhajujeme, ale asi budú zaujímavé aj “reči” sympatickej pani redaktorky okolo toho. Je prínosom že si všimla diskusiu na webe bezpzlozky.eu. Vopred už skromne ďakujeme.
.
“Skrivodlivosť” (po našom “diskriminácia”) bola (je) páchaná na valorizácii od júla 2012 a podľa všetkého mala byť podľa návrhu valorizačného zákona ktorý navrhlo MV SR aj od júla roku 2019 ďalej.
Už len samotný výpočet, vychádzajúci z priemeru SD (438E?)bol aj pre laika smiešny, .
V médiach dňa 12.2.2019 sa píše:
Ku koncu januára tohto roka dosiahla priemerná mesačná výška starobného dôchodku vyplácaného Sociálnou poisťovňou 456,20 eura.
Starobní dôchodcovia pritom dostávali v priemere 505,67 eura mesačne, kým výška dôchodku pre starobné dôchodkyne bola takmer o stovku nižšia, a to priemerne 406,98 eura mesačne. Na konci januára roku 2018 bol priemerný mesačný starobný dôchodok 438,37 eura (486,71 pre mužov a 391,72 pre ženy).
Pokiaľ ide o ostatné druhy dôchodkov, priemerná mesačná výška predčasného starobného dôchodku k 31. 1. 2019 bola 422,39 eura (411,58 v roku 2018). Invalidné dôchodky dosahovali priemerne 275,92 eura mesačne (270,70 eura v roku 2018), vdovské 263,15 eura (255,21 eura v roku 2018) a vdovecké 207,49 eura (200,63 v roku 2018). Sirotský dôchodok sa pohyboval okolo priemernej sumy 137,15 eura mesačne (133,86 v roku 2018). Ako potvrdzujú údaje, dôchodky vyplácané v januári 2019 boli v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka vyššie.
“K 31. 1. 2019 sme na Slovensku evidovali spolu 1.395.822 dôchodcov. Najväčšiu skupinu z nich predstavovali poberatelia starobného dôchodku (1.070.083, z toho 643.276 boli ženy) a poberatelia invalidného dôchodku (237.302),” informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.
.
Keď ktomu priložíme názory odborníkov z MPSVR SR, MF SR, a ďalších, tak je to úplne jasné. MV SR a MO SR na nás zvysoka (odpustte to slovo). Pritom na MO SR sú na rozdiel od rokov 2012 až 2016, keď bol ministrom civil (maznáčik) Glvač, je v riadení ministerstva SNS plk. v.v. Hoľko. Takže čo, kto sú naši?
bude to v archíve RTVS? https://www.rtvs.sk/search?q=R%C3%A1dio%C5%BEurn%C3%A1l&btnSubmit=
Pán Kolen. A kedy by sme mohli ten rozhovor počuť? Ďakujem.
Dnes som pre Rádio žurnál Slovenského rozhlasu poskytol rozhovor k pripravovanej valorizácii VD.