Vyberte stranu

Snažme sa robiť veci, ktoré sú osožné nielen pre mňa, ale aj pre ostatných.  

Demokracia je diskusia.

Za sto rokov sme sa však posunuli ďalej v poznaní toho, čo diskusia nie je, s kým sa oplatí diskutovať a s kým už nie. Ponuka typológie majiteľov názorov:

  • Fanatik.

Je to vo svojej podstate psychopat. A je jedno, či je to fanatik náboženský, alebo fanatický neonacista, fanatický boľševik či fanaticky závislý od moci. Prosto extrémista. Taký človek je schopný pre svoje názory aj likvidovať tých, čo nesúhlasia s jeho bludmi. Fanatika je zbytočné presviedčať, treba ho čo najviac izolovať od spoločenského vplyvu.

  • Bigotný.

Bigotnosť je predstupeň fanatizmu. Je to človek skalopevne presvedčený o svojej pravde, hoci má naporúdzi milión dôkazov, že jeho pravda pravdou nie je. On však tie dôkazy ignoruje a pohŕda nimi. Nepresvedčiteľný jedinec. Má tendenciu grupovať sa s podobnými a vytvárať stáda. Diskusia s ním je spravidla mrhaním času. Podskupinou bigotných sú účeloví bigotní. Za sľúbené výhody alebo kariérny postup sú schopní za každú cenu presadzovať aj akékoľvek neudržateľné a ničím nepodložené názory. Účelovo bigotným môže byť napríklad človek, ktorý sa nasilu montuje do zahraničnej politiky či ekonomiky, pričom jeho hlavnou kvalifikáciou je schopnosť kúpiť si zbytočný doktorský titul.

  • Vyhranený somár.

Ťažko je diskutovať aj s vyhraneným somárom. Veľmi často ide o jednostranne vzdelaného jedinca. Je si nezlomne istý správnosťou svojho názoru, ktorý má podložený znalosťami z jednej oblasti, v ktorej sa naozaj vyzná. Nemá však ani poňatia o ďalších oblastiach ľudského poznania, ktoré by mal brať do úvahy. Príkladom je chemický inžinier, ktorý však nemá ani tušenia o ekonomike. A montuje sa úplne bezohľadne do sociálnej politiky. Alebo absolvent fakulty telovýchovy s neotrasiteľnými uletenými názormi na optimalizáciu dopravnej infraštruktúry veľkomesta, hoci jeho jediným certifikátom na danú oblasť je vodičský preukaz. Katastrofa. Z vyhranených somárov sa grupujú krajní pravičiari aj krajní ľavičiari. Dá sa s nimi hádať, ale zmena ich názoru je tiež takmer nemožná.

  • No a napokon sú normálni ľudia

S rozličnými postojmi a názormi, ktoré majú viac či menej podložené znalosťami a skúsenosťami. Tých je našťastie rozhodujúca väčšina. Dokážu diskutovať a majú schopnosť relevantnými informáciami sa navzájom obohatiť. Prípadne dokážu svoj názor aj korigovať. Takisto sa delia do rozličných podskupín, vďaka ktorým je o čom a s kým diskutovať.

Rozhodnite sa a vyberajte si toho správneho.