Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

Snažme sa robiť veci, ktoré sú osožné nielen pre mňa, ale aj pre ostatných.  

Demokracia je diskusia.

Za sto rokov sme sa však posunuli ďalej v poznaní toho, čo diskusia nie je, s kým sa oplatí diskutovať a s kým už nie. Ponuka typológie majiteľov názorov:

 • Fanatik.

Je to vo svojej podstate psychopat. A je jedno, či je to fanatik náboženský, alebo fanatický neonacista, fanatický boľševik či fanaticky závislý od moci. Prosto extrémista. Taký človek je schopný pre svoje názory aj likvidovať tých, čo nesúhlasia s jeho bludmi. Fanatika je zbytočné presviedčať, treba ho čo najviac izolovať od spoločenského vplyvu.

 • Bigotný.

Bigotnosť je predstupeň fanatizmu. Je to človek skalopevne presvedčený o svojej pravde, hoci má naporúdzi milión dôkazov, že jeho pravda pravdou nie je. On však tie dôkazy ignoruje a pohŕda nimi. Nepresvedčiteľný jedinec. Má tendenciu grupovať sa s podobnými a vytvárať stáda. Diskusia s ním je spravidla mrhaním času. Podskupinou bigotných sú účeloví bigotní. Za sľúbené výhody alebo kariérny postup sú schopní za každú cenu presadzovať aj akékoľvek neudržateľné a ničím nepodložené názory. Účelovo bigotným môže byť napríklad človek, ktorý sa nasilu montuje do zahraničnej politiky či ekonomiky, pričom jeho hlavnou kvalifikáciou je schopnosť kúpiť si zbytočný doktorský titul.

 • Vyhranený somár.

Ťažko je diskutovať aj s vyhraneným somárom. Veľmi často ide o jednostranne vzdelaného jedinca. Je si nezlomne istý správnosťou svojho názoru, ktorý má podložený znalosťami z jednej oblasti, v ktorej sa naozaj vyzná. Nemá však ani poňatia o ďalších oblastiach ľudského poznania, ktoré by mal brať do úvahy. Príkladom je chemický inžinier, ktorý však nemá ani tušenia o ekonomike. A montuje sa úplne bezohľadne do sociálnej politiky. Alebo absolvent fakulty telovýchovy s neotrasiteľnými uletenými názormi na optimalizáciu dopravnej infraštruktúry veľkomesta, hoci jeho jediným certifikátom na danú oblasť je vodičský preukaz. Katastrofa. Z vyhranených somárov sa grupujú krajní pravičiari aj krajní ľavičiari. Dá sa s nimi hádať, ale zmena ich názoru je tiež takmer nemožná.

 • No a napokon sú normálni ľudia

S rozličnými postojmi a názormi, ktoré majú viac či menej podložené znalosťami a skúsenosťami. Tých je našťastie rozhodujúca väčšina. Dokážu diskutovať a majú schopnosť relevantnými informáciami sa navzájom obohatiť. Prípadne dokážu svoj názor aj korigovať. Takisto sa delia do rozličných podskupín, vďaka ktorým je o čom a s kým diskutovať.

Rozhodnite sa a vyberajte si toho správneho.

12 Komentárov na Nie len pred volbami…:

 • Výslúžilec !!!
  Kto národ má rád, aj vlasť i rodnú hrudu,
  verne jej roky slúžil v ozbrojenej službe
  svojmu štátu a v ňom svojmu pracovitému ľudu,
  ten musí zastať svoj názor aj v zlomových
  chvíľach a postaviť sa vo voľbách -- rozhodne
  pochybným to silám, preto, kto voliť by mal a
  nepôjde k urne, alebo zvolia si VD to že nevolia, toho
  nech v podobenstve priamo tieto Werichové slová oslovia:
  /ako nižšie… voľme, voľte, volíme…a uvidíme…???!!!/
  .
  http://www.policajtvv.wbl.sk/Prispevky.html

 • Štefan Bukovan napísal: 28. apríla 2019 v 21:11
  -- presné… k tomu nieť čo dodať.

 • Škoda slov, roky sme my výsluhoví dôchodcovia aj pomimo súdov, mlátili medzi sebou aj medzi štátnymi inštitúciami prázdnu slamu.Mlátili sme ju v dobrom, v snahe napomôcť riešiť a vyriešiť problémy -- skrivodlivosť VD aj VD/SD.(žiaľ, bez pochopenia kompetentných ).Prajem všetkým pekný deň.

 • Nie len pred voľbami … ale, aj medzi nimi a tiež po prezidentských voľbách, voľbách do EP ( EÚ ), či budúcich voľbách do NR SR, je potrebné sa zamyslieť, od čoho sa odvíjala, prípadne naďalej odvíja nespokojnosť cca 46 tisíc výsl. dôchodcov, ale aj VD/SD.
  Poučenie -- konštatovanie do budúcnosti je asi následovné: našou 7 -- ročnou diskusiou ku skrivodlivosti na VD, ktorú nik z kompetentných pracovníkov príslušných rezortov ( resp. žiadnych politikov ) nebral do úvahy ( zatiaľ ? ), pri ktorej sme celé tie roky hádzali fakty a argumenty v prospech výsl., aj VD -- starobných dôchodcov ako hrach na stenu ( t.j. preveliká hanba / nezodpovedanou otázkou je -- je to hanba koho / ? ). Určite ale to nie je hanba naša -- VD a VD/SD.
  viac na:
  https://www.bezpzlozky.eu/2019/05/nevalorizacia-2012-pokracuje-pred-sudom/#comment-19776

 • Miro R. : 28. apríla 2019 o 16:05 … ” Napriek tomu však treba k týmto voľbám ísť!!! ”
  Vraví sa medzi ľuďmi tak: kto nevyužije svoje právo ( nie povinnosť ) voliť, nemá potom právo zlostiť sa, či nadávať.Niečo na tom pravdy bude.

 • Pán Štefan, vďaka za takú “propagandu” 74 rokov bez vojny v strednej Europe, bodajby vydržala ešte 74 rokov, to už vnuci budú pekne starí… a my…? My budeme síce pod drnom ale teraz šťastní že sme boli nápomocní pri udržiavaní rovnováhy. Paradoxne si nevážime ani EU a tým ani svoju vlastnú snahu. Prečo?

 • 74 rokov mieru? Obyčajná propaganda, ktorá ignoruje historickú realitu. Čo takto Francúzsko a jeho konflikty v Indočíne a v Afrike? Belgicko v Kongu, Holandsko v Indonézii. Ak si odmyslím Irak, kde štáty EÚ bojovali pod vlajkou OSN, tak nasleduje aktívna bojová účasť mnohých štátov EÚ proti Juhoslávii v roku 1999, dobrodružstva v Iraku a Afganistane, bombardovanie Líbie… Británia, Portugalsko, Španielsko aj keď ešte mimo EÚ a ich účasť v v Malajzii, Afrike a Južnej Amerike (to už bola Británia členom spolku). Vo všetkých týchto konfliktoch zomierali tisíce občanov EÚ (resp. toho, čo sa neskôr EÚ nazýva) a výsledky týchto konfliktov mali priamy vplyv na politiku EÚ, aj keď žiadne lietadlá nebombardovali európske mestá.

  A nejdem sa vyjadrovať k tomu, že tá propaganda úplne ignoruje fakt, že po roku 1945 tu okrem budúceho EÚ existovala aj protistrana. Bez RVHP a istoty vzájomného zničenia by žiaden mier v Európe medzi rokmi 1945-1990 nebol. Jastrabi boli na oboch stranách železnej opony -- na to nezabúdajte. Nie len komunisti chceli priniesť proletárom na západe slobodu, ale aj kapitál chcel späť svoje aktíva na východe o ktoré v dôsledku výsledku 2. svetovej vojny prišiel.

 • Tak veru, ako píšeš Miro R. Fašisti a extrémisti si v celej Európskej únii už leštia bagandže, aby v nasledujúcich voľbách do Európskeho parlamentu získali toľko hlasov, aby projekt Európskej únie zborili v základoch. Európska únia je unikátny projekt, ktorý má samozrejme aj viaceré chyby. Je to ale projekt, ktorý zabezpečil v jej členských krajinách 74 rokov mieru. A ak to zoberieme len z tohto hľadiska, kde inde vo svete mohli ľudia tak dlho žiť bez strachu o svoj život? Mnohí ľudia však k Európskej únii necítia žiadnu pozitívnu emóciu. Uvedomujú si skôr nevýhody, ktoré nám členstvo v tomto spolku prináša. Ja voliť budem EU bez USA a RF, mám vnúčence a chcem aby aj oni prežili v mieri.

 • Blížia sa voľby do EÚ parlamentu takže je najvyšší čas aby si občania Európy -- teda aj Slovenska -- ozrejmili ako vlastne EÚ funguje.
  Mnohým z vás sa konečne možno -- po pozretí videa -- otvoria oči… Napriek tomu však treba k týmto voľbám ísť!!!

  https://m.mojevideo.sk/462j?fbclid=IwAR2MVrgCijc7mXtgFL33VB7gqS049UDJMjxuOkKI1RbeNvrwUlvvAG3UsUY

 • Veruť ťažko sa diskutuje ookial v tejto našej ani socialistickej ani kapitalistickej spoločnosti platí zavedené primitívne heslo “KTO VYHRÁ VOĽBY MÁ MOC, KTO MÁ MOC MÁ PRAVDU A MOŽE VŠETKO!”
  Až to skončí a ľudia pochopia že to takto ďalej nejde, potom sa budú vyjadrovať v diskusiach a vôbec nie s výhradným právom na iba jednu pravdu (tých “našich”).
  Ako to zmeniť?, poslať tých, ktorí toto zaviedli, konečne dočerta a nepodporovať ich vo voľbách (akýchkoľvek, aj prezidentských) ako menšie zlo.

 • Každý máme svoje skúsenosti, aj ty si na aroganciu moci narazil pri snahe si niečo ozrejmiť. Hranice diskusie určil náprotivok, takže nebolo o čom. A nato, aby sme niečo zmenili, nato sme už pristarí. Takže “nechať to bít”, nech to riešia mladší.

 • Plne súhlasím s Tvojim materiálom, Paľo. Je to v súčasnosti presne tak, čo je veľmi zle. Ale ako to zmeniť?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

:-)
 
:-)
:good:
 
:good:
:negative:
 
:negative:
:wacko:
 
:wacko:
:bye:
 
:bye:
:yes:
 
:yes:
;-)
 
;-)
:scratch:
 
:scratch:
:-(
 
:-(
:unsure:
 
:unsure:
more...
 

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.