Categories
Nie len pred volbami…
15. marca 2019 Nezaradené

Snažme sa robiť veci, ktoré sú osožné nielen pre mňa, ale aj pre ostatných.  

Demokracia je diskusia.

Za sto rokov sme sa však posunuli ďalej v poznaní toho, čo diskusia nie je, s kým sa oplatí diskutovať a s kým už nie. Ponuka typológie majiteľov názorov:

 • Fanatik.

Je to vo svojej podstate psychopat. A je jedno, či je to fanatik náboženský, alebo fanatický neonacista, fanatický boľševik či fanaticky závislý od moci. Prosto extrémista. Taký človek je schopný pre svoje názory aj likvidovať tých, čo nesúhlasia s jeho bludmi. Fanatika je zbytočné presviedčať, treba ho čo najviac izolovať od spoločenského vplyvu.

 • Bigotný.

Bigotnosť je predstupeň fanatizmu. Je to človek skalopevne presvedčený o svojej pravde, hoci má naporúdzi milión dôkazov, že jeho pravda pravdou nie je. On však tie dôkazy ignoruje a pohŕda nimi. Nepresvedčiteľný jedinec. Má tendenciu grupovať sa s podobnými a vytvárať stáda. Diskusia s ním je spravidla mrhaním času. Podskupinou bigotných sú účeloví bigotní. Za sľúbené výhody alebo kariérny postup sú schopní za každú cenu presadzovať aj akékoľvek neudržateľné a ničím nepodložené názory. Účelovo bigotným môže byť napríklad človek, ktorý sa nasilu montuje do zahraničnej politiky či ekonomiky, pričom jeho hlavnou kvalifikáciou je schopnosť kúpiť si zbytočný doktorský titul.

 • Vyhranený somár.

Ťažko je diskutovať aj s vyhraneným somárom. Veľmi často ide o jednostranne vzdelaného jedinca. Je si nezlomne istý správnosťou svojho názoru, ktorý má podložený znalosťami z jednej oblasti, v ktorej sa naozaj vyzná. Nemá však ani poňatia o ďalších oblastiach ľudského poznania, ktoré by mal brať do úvahy. Príkladom je chemický inžinier, ktorý však nemá ani tušenia o ekonomike. A montuje sa úplne bezohľadne do sociálnej politiky. Alebo absolvent fakulty telovýchovy s neotrasiteľnými uletenými názormi na optimalizáciu dopravnej infraštruktúry veľkomesta, hoci jeho jediným certifikátom na danú oblasť je vodičský preukaz. Katastrofa. Z vyhranených somárov sa grupujú krajní pravičiari aj krajní ľavičiari. Dá sa s nimi hádať, ale zmena ich názoru je tiež takmer nemožná.

 • No a napokon sú normálni ľudia

S rozličnými postojmi a názormi, ktoré majú viac či menej podložené znalosťami a skúsenosťami. Tých je našťastie rozhodujúca väčšina. Dokážu diskutovať a majú schopnosť relevantnými informáciami sa navzájom obohatiť. Prípadne dokážu svoj názor aj korigovať. Takisto sa delia do rozličných podskupín, vďaka ktorým je o čom a s kým diskutovať.

Rozhodnite sa a vyberajte si toho správneho.

11 komentárov
 1. Štefan Bukovan napísal: 28. apríla 2019 v 21:11
  -- presné… k tomu nieť čo dodať.

 2. Škoda slov, roky sme my výsluhoví dôchodcovia aj pomimo súdov, mlátili medzi sebou aj medzi štátnymi inštitúciami prázdnu slamu.Mlátili sme ju v dobrom, v snahe napomôcť riešiť a vyriešiť problémy -- skrivodlivosť VD aj VD/SD.(žiaľ, bez pochopenia kompetentných ).Prajem všetkým pekný deň.

 3. Nie len pred voľbami … ale, aj medzi nimi a tiež po prezidentských voľbách, voľbách do EP ( EÚ ), či budúcich voľbách do NR SR, je potrebné sa zamyslieť, od čoho sa odvíjala, prípadne naďalej odvíja nespokojnosť cca 46 tisíc výsl. dôchodcov, ale aj VD/SD.
  Poučenie -- konštatovanie do budúcnosti je asi následovné: našou 7 -- ročnou diskusiou ku skrivodlivosti na VD, ktorú nik z kompetentných pracovníkov príslušných rezortov ( resp. žiadnych politikov ) nebral do úvahy ( zatiaľ ? ), pri ktorej sme celé tie roky hádzali fakty a argumenty v prospech výsl., aj VD -- starobných dôchodcov ako hrach na stenu ( t.j. preveliká hanba / nezodpovedanou otázkou je -- je to hanba koho / ? ). Určite ale to nie je hanba naša -- VD a VD/SD.
  viac na:
  https://www.bezpzlozky.eu/2019/05/nevalorizacia-2012-pokracuje-pred-sudom/#comment-19776

 4. Miro R. : 28. apríla 2019 o 16:05 … ” Napriek tomu však treba k týmto voľbám ísť!!! ”
  Vraví sa medzi ľuďmi tak: kto nevyužije svoje právo ( nie povinnosť ) voliť, nemá potom právo zlostiť sa, či nadávať.Niečo na tom pravdy bude.

 5. Pán Štefan, vďaka za takú “propagandu” 74 rokov bez vojny v strednej Europe, bodajby vydržala ešte 74 rokov, to už vnuci budú pekne starí… a my…? My budeme síce pod drnom ale teraz šťastní že sme boli nápomocní pri udržiavaní rovnováhy. Paradoxne si nevážime ani EU a tým ani svoju vlastnú snahu. Prečo?

 6. Štefan Bukovan

  74 rokov mieru? Obyčajná propaganda, ktorá ignoruje historickú realitu. Čo takto Francúzsko a jeho konflikty v Indočíne a v Afrike? Belgicko v Kongu, Holandsko v Indonézii. Ak si odmyslím Irak, kde štáty EÚ bojovali pod vlajkou OSN, tak nasleduje aktívna bojová účasť mnohých štátov EÚ proti Juhoslávii v roku 1999, dobrodružstva v Iraku a Afganistane, bombardovanie Líbie… Británia, Portugalsko, Španielsko aj keď ešte mimo EÚ a ich účasť v v Malajzii, Afrike a Južnej Amerike (to už bola Británia členom spolku). Vo všetkých týchto konfliktoch zomierali tisíce občanov EÚ (resp. toho, čo sa neskôr EÚ nazýva) a výsledky týchto konfliktov mali priamy vplyv na politiku EÚ, aj keď žiadne lietadlá nebombardovali európske mestá.

  A nejdem sa vyjadrovať k tomu, že tá propaganda úplne ignoruje fakt, že po roku 1945 tu okrem budúceho EÚ existovala aj protistrana. Bez RVHP a istoty vzájomného zničenia by žiaden mier v Európe medzi rokmi 1945-1990 nebol. Jastrabi boli na oboch stranách železnej opony -- na to nezabúdajte. Nie len komunisti chceli priniesť proletárom na západe slobodu, ale aj kapitál chcel späť svoje aktíva na východe o ktoré v dôsledku výsledku 2. svetovej vojny prišiel.

 7. Tak veru, ako píšeš Miro R. Fašisti a extrémisti si v celej Európskej únii už leštia bagandže, aby v nasledujúcich voľbách do Európskeho parlamentu získali toľko hlasov, aby projekt Európskej únie zborili v základoch. Európska únia je unikátny projekt, ktorý má samozrejme aj viaceré chyby. Je to ale projekt, ktorý zabezpečil v jej členských krajinách 74 rokov mieru. A ak to zoberieme len z tohto hľadiska, kde inde vo svete mohli ľudia tak dlho žiť bez strachu o svoj život? Mnohí ľudia však k Európskej únii necítia žiadnu pozitívnu emóciu. Uvedomujú si skôr nevýhody, ktoré nám členstvo v tomto spolku prináša. Ja voliť budem EU bez USA a RF, mám vnúčence a chcem aby aj oni prežili v mieri.

 8. Blížia sa voľby do EÚ parlamentu takže je najvyšší čas aby si občania Európy -- teda aj Slovenska -- ozrejmili ako vlastne EÚ funguje.
  Mnohým z vás sa konečne možno -- po pozretí videa -- otvoria oči… Napriek tomu však treba k týmto voľbám ísť!!!

  https://m.mojevideo.sk/462j?fbclid=IwAR2MVrgCijc7mXtgFL33VB7gqS049UDJMjxuOkKI1RbeNvrwUlvvAG3UsUY

 9. Milan Sloboda,mjr.v.v.

  Veruť ťažko sa diskutuje ookial v tejto našej ani socialistickej ani kapitalistickej spoločnosti platí zavedené primitívne heslo “KTO VYHRÁ VOĽBY MÁ MOC, KTO MÁ MOC MÁ PRAVDU A MOŽE VŠETKO!”
  Až to skončí a ľudia pochopia že to takto ďalej nejde, potom sa budú vyjadrovať v diskusiach a vôbec nie s výhradným právom na iba jednu pravdu (tých “našich”).
  Ako to zmeniť?, poslať tých, ktorí toto zaviedli, konečne dočerta a nepodporovať ich vo voľbách (akýchkoľvek, aj prezidentských) ako menšie zlo.

 10. Každý máme svoje skúsenosti, aj ty si na aroganciu moci narazil pri snahe si niečo ozrejmiť. Hranice diskusie určil náprotivok, takže nebolo o čom. A nato, aby sme niečo zmenili, nato sme už pristarí. Takže “nechať to bít”, nech to riešia mladší.

 11. Plne súhlasím s Tvojim materiálom, Paľo. Je to v súčasnosti presne tak, čo je veľmi zle. Ale ako to zmeniť?

Pridaj komentár
*