Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

Odovzdávam ako mi prišlo, tak aj dávam ďalej na vedomie.
Webmajster

Citujem:

Vážení kolegovia zo Zväzu vojakov,
priznám sa, že Štefan Andráš ma predbehol v reakcii na “nekonečnú” tematiku  pre Vás t.j. “výsluhové dôchodky”.K názoru Štefana snáď len doplním, že určite keby “vláda SR” akokoľvek chcela určite  sa nedá vyhovieť všetkým …..je potrebné si uvedomiť, že v sociálnom zabezpečení nikdy nebude dosť finančných prostriedkov. Už teraz je značný rozdiel medzi výškou (priemernou) medzi vyplácaným výsluhovým dôchodkom a starobným dôchodkom (priemerom) a to ešte nechcem spomenúť niektoré nadštandardné dôchodky…..

Ako člen prezídia ZV na zasadaniach nepočúvam takmer nič iné ako výsluhové dôchodky, zväz je starý, nie sú peniaze……

Je pre mňa nepochopiteľné (a to som členom aj iných občianskych združení), že ZV resp. kluby sa bránia jednotnej členskej evidencii, odmietajú nepatrné zvýšenie členského  a stále dookola sa hrá stále tá istá tematika……..

Zákona 328/2002 Z.z. bol v r. 2013 výrazne zmenený, najmä čo sa týka dopadu na aktívne slúžiacich profesionálnych vojakov; až na málo výnimiek (publikovaných na málo navštevovaných internetových stránkach) nebolo k tomu žiadne veľké halo, tak ako to je v prípade nekonečnej valorizácie…….. Osobne si myslím, že keby tomu bola venovaná aspoň z polovice taká publicita ako téme výsluhových dôchodkov malo by to pozitívny dopad napríklad u aktívnych profesionálnych vojakov a zväz by nemal až taký problém s vekovým zložením (vymieraním)….

Momentálne bol v pripomienkovom konaní návrh zákona , ktorý mal za cieľ zvýšiť platy vojakov, viete ako to dopadlo???? Prvý, kto zaslal zásadnú pripomienku bol odborový zväz polície- všetci  ostatní (majúci uniformované zložky , t.j. colníci, ZVJS,…) sa k tomu “len” pripojili…… Uvedené úzko súvisí s rokmi 2013-2014 kedy bol v legislatívnom procese  v NR SR súčasný zákon o štátnej službe (281/2015 Z.z.) viete, že v pôvodnom návrhu bolo navrhnuté, aby aj vojaci podobne ako policajti mali vlastné odbory???? Viete ako to dopadlo? Návrh bol z NR SR vzatý späť, cca rok sa nič nedialo, následne bol opätovne daný do NRSR ale bez ustanovení o odboroch…….a vidíte aké silné sú policajné odbory -a ké majú slovo, postavenie a čo majú vojaci????? žeby oči pre plač……

Predpokladám, že s mojimi názormi nemusíte súhlasiť, ani ja pri čítaní názorov iných s niektorými nesúhlasím. Ale rozhodol som sa aspoň v stručnosti napísať pár postrehov s cieľom MOŽNO činnosť ZV SR, energiu, schopnosti, chuť, kontakty   niektorých z Vás  upriamiť iným smerom a možno okľukou  sa dopracovať k spoločnému cieľu t.j. uspokojivému sociálnemu zabezpečeniu vojakov a výsluhových dôchodcov. 

Môj názor nie je len mojím názorom, ale je názorom viacerých aktívnych vojakov, s ktorými sa stretávam, ktorí by mohli niečo pre ZV spraviť a nechcú lebo nevidia vo zväze podporu, že by sa o zväz mohli oprieť…….

P.s. prepáčte, že nebudem reagovať na možné názory a pripomienky niektorých z Vás…..
S úctou
kpt. JUDr. Peter TOMA, PhD. (aktívny prof. vojak)
člen prezídia ZV SR 


Citujem:
Vážení kolegovia,

nie som už členom prezídia ZV SR, no nedá mi nereagoivať. Veľa krát som položil na rokovaní prezídia ZV SR otázku, čo robí ZV SR pre aktívnych vojakov. Nedostal som žiadnu kontrétnu odpoveď, aj keď pár návrhov som sám uviedol. Nikoho z vás – vojenských dôchodcov nezajíma stav, právne postavenie profesionálnych vojakov a veci súvisiace so služobným pomerom profesionálnych vojakov. Jedná vec, ktorá trápi vojenských dôchodcov je o koľko budú valorizované výsluhové dôchodky. Zaregistroval z Vás niekto, že bola v medzirezortnom pripomienkovom konaní predbežná informácia k novele zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov? Koľko z Vás reagovalo na medzirezortné pripomienkové konanie k tejto predbežnej informácii?

Skúste sa už zamyslieť na premenovanie Zväzu vojakov na Zväz vojenských dôchodcov, lebo okrem dôchodkov Vás nič nezaujíma.

S úctou a prianím pekného dňa

Mjr. JUDr. Štefan ANDRÁŠ
Oddelenie medzinárodnoprávnych vzťahov
Odbor medzinárodných vzťahov
Kutuzovova 8 | 832 47 Bratislava | Slovenská republika
tel.:         +421 960 311 951
e-mail:   stefan.andras@mil.sk

  • – –

Odpoveď webu bezpzlozky.eu
Dobrý deň pán Andras, po minulé roky sme boli aj tu:
(doporučujem prečítať si aj diskusiu k článkom)p.s. Ospravedlňujem sa, až som niektoré rubriky neúmyselne pozabudol-vynechal, podotýkam ale, je potrebné sa podrobne oboznámiť so všetkými linkami – rubrikami v nich a v nich tiež s hodnotnými komentármi prispievateľov.Ďakujem.

Miro Pálfi

—–
Michal Dieneš 6.5.2019, 13:43
komu: Št.ANDRAS, ….

Pán major, plne s Vami súhlasím. Mňa by napríklad zaujímalo čo na svojich schôdzach rieši Klub generálov? Poskytujú (napr.) vedeniu ministerstva obrany odborné stanoviská k jednotlivým otázkam, vrátane nákupu stíhačiek z USA. Tu len jedna poznámka, ako vojaci vieme, že sú nám na prd, že ide o útočné bojové lietadlo. Vyhodené dve miliardy eur, na porovnanie, sú dva chrámy Notre dame, ktoré by sme za tie peniaze mohli postaviť na Slovensku. Pravda, to k životu naši veriaci nepotrebujú, ale len na predstavu a porovnanie.
Takže, Vy čo slúžite, aj my čo sme si to už odpracovali, spojme sa! Nebude to ľahké, lebo nie sme suverénnym štátom. Pre začiatok stačí priznať sa k hodnotám našich predkov a myslieť na budúcnosť našich rodín i celého Slovenska.
Michal Dieneš, pplk. v.v.

P.S. Viete otvoriť problém likvidácie vojenských stredných škôl na Slovensku? Kto bol autorom a ako. Veď s tým zlikvidovali aj vojenskú inteligenciu, kto a kedy ju začne obnovovať?

S úctou a prianím pekného dňa

https://www.bezpzlozky.eu/

2 Komentáre na Názory do diskusie…:

  • Deň skončenia služobného pomeru je smerodajný.

  • Dobry den

    Neviem ci to sem patri ale skusim. Ak si dam ziadost o uvolnenie zo sluz. pomeru 31.10. teda od 1.1. by som mal byt vysluhovy dochodca. Ak by nahodou zmenili zakon v priebehu novembra s ucinnostou od 1.12. siel by som do dochodku podľa podmienok platnych 31.10 ked som podal ziadost? alebo podla podmienok platnych od 1.12?….1.1?……alebo v case vydavania rozhodnutia ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

:-)
 
:-)
:good:
 
:good:
:negative:
 
:negative:
:wacko:
 
:wacko:
:bye:
 
:bye:
:yes:
 
:yes:
;-)
 
;-)
:scratch:
 
:scratch:
:-(
 
:-(
:unsure:
 
:unsure:
more...
 

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.