Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

Zuzana Čaputová prijala v utorok 27.augusta 2019 v Prezidentskom paláci vojenských veliteľov.

“Jednoznačne som sa v mene Slovenskej republiky prihlásila k euro-atlantickým hodnotám a aliančným záväzkom počas mojej návštevy Severoatlantickej aliancie v Bruseli. 

Veľmi skoro som tiež hovorila s ministrom obrany o tom, ako si plníme záväzky a tiež som sa pýtala, v akom stave sú naše ozbrojené sily, ako ich modernizujeme a aké sú problémy, ktorým rezort obrany a ozbrojené sily čelia. 

Preto ma dnes teší, že v týchto stretnutiach môžem pokračovať. Vy reprezentujete ozbrojené sily. Tých, ktorí majú v rukách to, čo naše ozbrojené sily reálne robia, ako si plnia úlohy, aké majú meno v zahraničí, ale aj ako je postarané o našich profesionálnych vojakov.

A zároveň práve vy najlepšie viete, čo je potrebné na obranu Slovenskej republiky, čo potrebujú ozbrojené sily na zaistenie obrany štátu a v akom stave naše ozbrojené sily sú. Či majú vojaci to, čo potrebujú, či majú dostatok príležitostí na výcvik, či je ich služba okrem plnenia povinností aj dostatočne zaujímavá na to, aby dokázala prilákať nových záujemcov. 

Som si vedomá, že nie všetko je ideálne. Aj to, že nie všetko je reálne vo vašich rukách. Mám informácie o tom, že aj napriek veľkým investíciám do modernizácie, nedostávajú vojaci všetko, čo by potrebovali pre svoju službu a každodennú prevádzku. A som oboznámená aj s hodnoteniami Aliancie, že stále zaostávame v plnení našich záväzkov. Aj keď viem, že sa situácia čiastočne lepší.
  
Niekoľko vecí ma však znepokojuje. Máme modernizačné plány, ktoré máme problém naplniť a čelia kritike o svojej realizovateľnosti a netransparentnosti. A tiež, len veľmi málo, alebo vôbec nie je počuť hlas vojenských profesionálov

Ako hlavná veliteľka ozbrojených síl a predovšetkým ako hlava štátu sa budem o stav našich ozbrojených síl aj ďalej zaujímať. Budem sa zaujímať o to, ako si plníme záväzky, aj ako efektívne a transparentne investujeme peniaze do našej obrany. A tiež mi veľmi záleží na tom, aké meno majú naše ozbrojené sily v zahraničí. 

Preto bude súčasťou mojich návštev regiónov často aj návšteva vojenských posádok. A budem sa pýtať vždy, keď budú pochybnosti o tom, ako sa naše ozbrojené sily rozvíjajú. 

v tomto vás vnímam ako svojich spojencov. Očakávam od vás otvorenosť, úprimnosť a profesionalitu. Nielen pri výkone vašich bezprostredných povinností, ale aj v tom, ako budete pristupovať k našim profesionálom, k ich rastu a plnohodnotnej službe. A tiež, ako veľmi budete prejavovať zodpovednosť za stav ozbrojených síl aj tým, že nebudete mlčať, keď budete mať pocit, že rozhodnutia, ktoré sú prijímané, nie sú v záujme rozvoja ozbrojených síl a plnenia našich záväzkov. Dvere ku mne budú vždy otvorené.

Chcem sa poďakovať za službu, ktorú vy a ďalší profesionálni vojaci pre náš štát odvádzate. Prosím, odovzdajte pozdravy všetkým príslušníkom ozbrojených síl a odkážte im, že si ich službu veľmi vážim. Želám im, vám aj civilným zamestnancom veľa energie do ďalšej služby, profesionálne odvedenú prácu, ale aj veľa osobnej spokojnosti v kruhu najbližších.”

Fotogaléria: Vojenskí veliteliaPrevzaté z webu prezidentskej kancelárie SR //
https://www.prezident.sk/article/prezidentka-vojakom-vnimam-vas-ako-spojencov/

14 Komentárov na Prezidentka prijala veliteľov OS SR:

 • Maďari sa majú od našich čomu učiť. Nemaju pud sebazáchovy, my tento máme v krvi. Tí naší siedmi statoční vzali okamžite nohy na plecia a organizovane bez ztrát ustúpili. Ani Danko nemusel pre nich lietať.
  Príslušníci maďarského kontingentu zostávajú v Iraku aj po stredajšom (8.1.2020) útoku iránskych rakiet na iracké vojenské základne, na ktorých pôsobia americké a spojenecké jednotky.
  Potvrdil to vo štvrtok v Budapešti maďarský minister obrany Tibor Benkő.
  Podľa internetového vydania týždenníka Heti Világgazdaság šéf rezortu obrany povedal, že nejde o prvý útok, ktorý sa týka aj maďarskej misie v Iraku. “Situácia si nevyžaduje, aby sme stiahli svojich vojakov z tejto krajiny,” povedal minister na tlačovej konferencii, do ktorej sa zapojili prostredníctvom videoprenosu aj členovia misie v severoirackom Arbíle.
  Benkő zopakoval, že rezort obrany a vedenie maďarskej armády priebežne monitorujú dianie v Iraku. Zdôraznil, že je potrebné zaručiť bezpečnosť príslušníkov maďarskej misie. Vo dvoch irackých misiách pod velením USA a NATO slúži celkom 200 maďarských vojakov. Jeden zo stredajších útokov balistickou raketou zasiahol aj základňu, na ktorej sú aj maďarskí vojaci. Nikto z nich sa však nezranil, zdôraznila v stredu maďarská vláda.

 • Zostane stáť rozum čo toto je za riadenie štátu.
  Mária Trošková roky pracovala ako hlavná štátna radkyňa na Úrade vlády SR, priamo u premiera, vo vyšetrovaní figuruje ako expriateľka a podnikateľská spoločníčka odsúdeného podnikateľa Antonina Vadalu.
  Mária policajtom vysvetlila aj to, ako sa dostala k strane Smer. „Antonino Vadala ma zoznámil s Viliamom Jasaňom, ktorý mal uvoľnené miesto asistenta poslanca a ten ma na tú prácu vzal,“ vypovedala Trošková. Jasaň bol poslancom Smeru a tajomníkom Bezpečnostnej rady štátu. Polícia o niekoľko dní predviedla na výsluch aj jeho. Tvrdil, že o vražde Kuciaka nič nevie.
  Priznal však, že Vadalu pozná. „Spoznal som sa s ním niekedy v roku 2014, keď som bol poslancom a keď ma zoznámil s ním jeden môj priateľ. Priateľ bol Ján Hoľko,“ skonštatoval pred políciou. Hoľko bol jeho asistentom a teraz je šéfom Služobného úradu na ministerstve obrany a znova kandiduje za SNS.
  Jasaňova a Troškovej výpoveď sa nie vo všetkom zhodujú. On popiera, že by ich zoznámil Vadala. Nechcel však uviesť, kto teda. „Mám pocit, ale nechcem nikomu ukrivdiť. Netuším, kto to bol,“ tvrdil Jasaň policajtom. Vraj ani netušil, že Vadala a Trošková spolu niečo majú. „Ja som sa nikdy nezaujímal o minulosť tých, s ktorými som spolupracoval,“ zahmlieval Jasaň. Svoju výpoveď ukončil slovami, že mu je ľúto, čo sa stalo. Keby vraj vedel, aký je Vadala a s kým sa stýka, tak sa s ním nikdy nestretne.
  Kto riadil Hoľka? Vadala? Kde sa vzal Hoľko, koho to máme 4 roky v čele obrany?

 • Vrchný velitel OS SR -- prezidentka Zuzana Čaputová v pondelok 11. novembra 2019 vzdala úctu vojnovým veteránom. V Prezidentskom paláci najskôr prijala zástupcov neziskovej organizácie Post Bellum a podporila verejnú zbierku ku Dňu vojnových veteránov. Do zbierky sa zapojili aj zamestnanci Kancelárie prezidenta SR. Neskôr sa prezidentka zúčastnila na pietnom akte na Vojenskom cintoríne v Petržalke – Kopčanoch. Položila veniec k Centrálnemu krížu a pri jednom z hrobov položila vlčí mak a zapálila sviečku. „Dnes sme si pripli kvet červeného maku a prišli sa pokloniť pamiatke všetkých, ktorí prišli o život, keď so zbraňou v ruke bojovali za svoju krajinu. Sme tu, aby sme sa poďakovali každému príslušníkovi armády, ktorý pre našu vlasť riskoval to najcennejšie, čo má. Nikdy nesmieme zabudnúť na tých, ktorí sa pri svojej službe vlasti dostali do vojnových konfliktov. A nikdy nesmieme zabudnúť na to, že musíme robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme nedopustili vojnu so všetkými jej hrôzami.“
  Na akte v Kopčanoch bol účastný aj ŠT MOSR Sadloň.

 • Niekoľko údajov zo štatistiky rozpočet MO SR v Eurách:

  2015 -- výdavky 796.768.402 z toho mzdy 268.223.565
  2016 -- výdavky 880.574.384 z toho mzdy 256.745.116
  2017 -- výdavky 990.054.525 z toho mzdy 266.848.474
  2018 -- výdavky 1.082.078.792 z toho mzdy 277.542.180
  2019 -- výdavky 1.662.684.235 z toho mzdy 290.369.568

  Každý si spraví svoj názor.

 • V článku 6.9.19 o 18:41 som chcel poukázať ako si MO s Hoľkom, pred asi 15 novinármi predstavuje realizáciu dlhodobého plánu OS do r.2030. Uvedené vystúpenie je samozrejme pre smiech, asi rovnako ako silácke zvyšovanie platov profesionálov. Zatiaľ iba silné reči, chválenkárstvo a sčasti aj lož: “Minister obrany SR Peter Gajdoš v súvislosti so zvyšovaním platov profesionálnych vojakov zdôraznil, že okrem valorizácie nerástli od roku 2006, čiže viac ako 13 rokov”, a realizovať by to mali, ako inak, až ďalšie vlády. Výstižne situáciu uviedol na správnu mieru na faktoch Jozef v článku: https://www.bezpzlozky.eu/2018/12/zmeny-v-zakone-o-st-sluzbe-vojakov/#comment-23169.
  Ak MO chce naplniť počty kvalitnými ľuďmi -- budúcimi profesionálmi -, musí sa začať od piky (už má nato iba 6 mesiacov, 3,5 roka je v preč, zatial sa riešilo 4x4 a 8x8 a F16.
  Samozrejme medzi opatrenia patrí aj to, že platy musia byť vysoko nad platmi v civilnom sektore, ale aj napr. “odbory” ako zástupca slúžiaceho profesionála ako vo vyspelých armádach NATO, výhody po ukončení služby oproti civilným dôchodcom atď. Všetko čomu sa MOSR doteraz bránilo a nerealizovalo.
  Inak držím palce nám profesionálom (vojakom, policajtom, hasičom …), aby sme dosiahli platy úmerné našej potrebe pre spoločnosť.
  Kolegovi Vladimírovi Húsovi st. ďakujem za podnety.

 • Pre Františka, čo som napísal sú fakty, na ktoré min. financií reagovalo, že len z rozpočtu armády, samozrejme prajem každému a nielen nám, aj civilom platy a dôchodky vyššie, lenže pôvodný zámer bolo investovanie do leteckej techniky 1,1 miliardy euro, ktorý však sa navýši na 1,6 miliardy e, teda skoro o 50% pričom nie je ani vhodné letisko na Slovensku, rozhodne aj pilotom prajem lepšiu techniku, ale s rozumným hospodárením, ale nie takým, že keď min financií vyzýva pri výpadku príjmu v št. rozpočte, tak min. obrany reaguje o šporení v armáde. K výstrojným súčiastkám pán kolega nepochopil pointu, ak to bola výstroj hodná ministra pri kladení vencov, tak …..

 • Odpoveď ministra obrany pre: Vladimír Hús st. napísal: 6. septembra 2019 v 14:40
  .

  P. Gajdoš: Trváme na potrebe zvýšenia platov profesionálnych vojakov a systémovej modernizácii ozbrojených síl
  Historicky najväčšia reálna modernizácia, zabezpečenie výstrojných súčiastok pre vojakov a vyššie platy sú výsledkom viac ako trojročnej práce súčasného vedenia Ministerstva obrany SR. Odpočet napĺňania Dlhodobého plánu rozvoja obrany s výhľadom do roku 2030 dnes 6.septembra 2019 na tlačovej konferencii predstavili minister obrany SR Peter Gajdoš a tajomník Služobného úradu Ministerstva obrany SR Ján Hoľko.

  V súvislosti s modernizačnými projektami minister obrany Peter Gajdoš zdôraznil, že rezort postupuje v zmysle Dlhodobého plánu rozvoja obrany. „Trváme na tom, že ak má byť modernizácia ozbrojených síl zmysluplná, musí byť realizovaná systémovo. A to aj robíme,“ zdôraznil.

  Ako vysvetlil generálny tajomník Služobného úradu Ministerstva obrany SR Ján Hoľko, jedným z hlavných modernizačných projektov ozbrojených síl je projekt bojového obrneného vozidla 8x8 Vydra, ktorým by sa mala zaoberať Bezpečnostná rada a vláda SR. „V súčasnosti je vyrobený prototyp, ktorý ozbrojené sily predstavili aj počas slávnostnej vojenskej prehliadky v Banskej Bystrici. V prípade, že vláda sa s projektom stotožní, obstarávacie náklady sériovo vyrábaného vozidla nepresiahnu 4 milióny eur s DPH, čo je v porovnaní s vozidlami podobného typu, ktoré obstarávali okolité krajiny, výrazne nižšia cena,“ uviedol.

  Príkladom reálnej modernizácie ozbrojených síl za obdobie súčasného vedenia rezortu obrany je napríklad nákup dvoch dopravných lietadiel Spartan, zatiaľ šiestich vrtuľníkov Black Hawk, vozidiel Polaris a Tatra, strategická obmena stíhacieho letectva, vývoj prototypu bojového obrneného vozidla 8x8 Vydra. Z rozpracovaných projektov ide o modernizáciu tankov T-72 a ťažkých pásových bojových vozidiel a tiež medzinárodný tender na obstaranie vozidiel 4x4.

  Minister obrany SR Peter Gajdoš v súvislosti so zvyšovaním platov profesionálnych vojakov zdôraznil, že okrem valorizácie nerástli od roku 2006, čiže viac ako 13 rokov. Zároveň vysvetlil, že navyšovanie je systémové, a to prostredníctvom novely zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov. Pripomenul, že všetky ostatné bezpečnostné zložky majú svoje vlastné zákony a rovnako môžu k zmenám pristúpiť. „Verím, že pre vyššie platy našich vojakov získame podporu v Národnej rade SR naprieč politickým spektrom a nikto z tejto témy nebude vytĺkať politický kapitál,“ dodal.

  Šéf rezortu obrany sa pri tejto príležitosti ostro ohradil aj voči klamstvám, že vojaci nemajú výstrojné súčiastky. „My sme od marca 2016 do zabezpečenia výstrojných súčiastok investovali 40 miliónov eur,“ povedal s tým, že a rezort obrany rovnako pristúpil aj k ďalším opatreniam, aby sa zamedzilo zneužívaniu vojenských rovnošiat a tiež obchodovaniu s nimi, k čomu v minulosti často dochádzalo.

  Autor: MO SR -- KOd, Dátum: 06.09.2019
  PS: takže takto…, o bajciarovi ani slovo, pritom aj tam sa pomáha našim profesionálom.

 • Moc sa nechcem hrabať v armádnych mzdách, ale v poslednej dobe, ako to vypadá od hlavy / ministra obrany/ fakt hrozné. Najskôr sa pochváli na výzvu ministra financií, že armáda šetrí, kde sa dá, to je šetrenie, ked sa nakúpia stíhačky F-16, namiesto Gripenov , z pôvodného rozpočtu 1,1 miliardy E, len na techniku sa navýši na 1,6 miliardy e. Pri čom ak sa neinvestuje do letiska v Sliači 55 mil. e., tak sa stratí záruka, dalej dodávka sa má uskutočniť až okolo r. 2022, do uvedenej doby sa majú prevádzkovať Migy. Minister financií jasne povedal nie, on nedá, vraj armáda nech si to urobí z vlastného rozpočtu. Teda neviem, kde naberú na údržbu starej techniky, , opravu letiska v Sliači, navýšenie miezd. Žeby minister začal od seba, keď bol upravený pri kladení vencov tak, že pred 40 r. by išiel do basy.

 • Maroš napísal: 1. septembra 2019 o 11:03
  Úplný súhlas s obsahom medializovaného a zverejneného článku v int. denníku. -- ” Ostatným členom silových zložiek sa mzdy majú od januára valorizovať o 10 percent, aj napriek tomu budú podľa odborárov nástupné platy nižšie ako v armáde. Aj preto na jar spustili petíciu s názvom Dorovnajme platy policajtov k platom vojakom, ktorú len na internete podporilo viac ako 4 600 ľudí.
  Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer) bojuje za svojich a vládny zákon minulý týždeň nepodporila. Uviedla však, že nemá nič proti zvyšovaniu platov príslušníkom obrany “. -- to množstvo podpory uvedenej petície tisícok ľudí ostatných silových rezortov by štátnymi orgánmi nemalo ostať nevypočuté a odignorované.

 • Iba pre informáciu -- záujemcov.Doplnenie príspevku tejto rubriky zo dňa 1. septembra 2019 o 8.39 hod.Reakcia p. Balciara je zverejnená v uvedenom linku a dá sa v ňom dohľadať jeho stanovisko k tejto téme v plnom znení.Je potrebné sa popreklikávať v navzájom na seba naväzujúcich linkoch.

 • Maroš, len aký ten balíček bude, keď vôbec bude? Veď si všimni. Aj prezidentke dali len takú maličkú buketku. To za mlada som dával podobné frajerkám na rande. Myslím si, že jej do paláca mali dotrepať kyticu, spoza ktorej by ju nebolo ani vidieť. No, ale možno že šetria, čo ich síce šľachtí-ale určite neospravedlňuje:-)

 • Pre František napisal 01.09.2019 v 09:49
  Držte prosím Vás chvíľku hubu a krok a vydržte minimálne do volieb 2020, však aj my si pred voľbami zaslúžime vianočný balíček. Na vysvetlenie:

  Hasiči, policajti, horskí záchranári, väzenská a justičná stráž chcú rovnaké platy ako vojaci. Vojakom vláda minulý týždeň schválila prilepšenie cez návrh zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov. Od februára 2020 dostanú viac priemerne o 300 eur.
  Ostatným členom silových zložiek sa mzdy majú od januára valorizovať o 10 percent, aj napriek tomu budú podľa odborárov nástupné platy nižšie ako v armáde. Aj preto na jar spustili petíciu s názvom Dorovnajme platy policajtov k platom vojakom, ktorú len na internete podporilo viac ako 4 600 ľudí.
  Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer) bojuje za svojich a vládny zákon minulý týždeň nepodporila. Uviedla však, že nemá nič proti zvyšovaniu platov príslušníkom obrany.
  „Podľa mňa by sa platové náležitosti vojakov, policajtov, hasičov a horských záchranárov mali riešiť spoločne a za rovnakých podmienok. Toto považujem za spravodlivé. Policajti, hasiči a horská služba sú mimoriadne dôležité profesie, ktoré dennodenne nasadzujú vlastné životy v prospech občanov tejto krajiny, a preto si zaslúžia byť adekvátne ohodnotené,“ reagovala na sociálnej sieti. Doplnila, že rokovala aj s ministerstvom financií. „Vzhľadom na aktuálny stav verejných financií moje návrhy zatiaľ neboli podporené, nevzdávam sa však a rokujeme ďalej,“ doplnila Saková.
  Vyššie mzdy v armáde by mali podľa Gajdoša viesť k zvýšeniu atraktivity a konkurencieschop¬nosti vojenského povolania na trhu práce. Ministerstvo obrany chce získať nových príslušníkov ozbrojených síl, momentálne chýba 4-tisíc vojakov.
  Peniaze na vyššie mzdy vyčlení z vlastného, nebude o ne žiadať rezort financií. „Ministerstvo našlo zdroje vo svojom vlastnom rozpočte. Rovnako môžu k systému ohodnocovania pristúpiť aj iné bezpečnostné zložky,“ zdôraznila hovorkyňa rezortu Danka Capáková.
  Zvyšné zložky patria pod rezort vnútra a Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) pod ministerstvo spravodlivosti. Vo vlastných rozpočtoch nemajú priestor na rast miezd. Rokovať preto musia s ministerstvom financií. Jeho šéf Ladislav Kamenický (Smer) však vyzval svojich kolegov, aby začali šetriť.
  „Každý musí začať sám od seba a namiesto ďalších požiadaviek, ktoré prichádzajú na ministerstvo financií na dodatočné peniaze, začať hľadať úspory vo vlastných rezortoch tak, aby sme dokázali ušetriť ďalšie peniaze,“ uviedol minister.
  Hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Zuzana Drobová pre denník Pravda uviedla, že oproti pôvodnému návrhu na rozpočet v roku 2020 pre ZVJS požiadali približne o 37 miliónov viac, ako bolo plánované. „Rokovanie o zvýšení platov je možné, avšak vzhľadom na požiadavku ministra financií o šetrení jednotlivých rezortov by bolo aktuálne veľmi problematické,“ konštatovala Drobová.
  V Zbore väzenskej a justičnej stráže bolo k 1. augustu 2019 celkovo 4 729 príslušníkov a 707 zamestnancov. „Z celoslovenského pohľadu potrebujeme obsadiť 223 pozícií príslušníkov a 13 pozícií zamestnancov,“ doplnila Drobová.
  Aj polícii chýbajú príslušníci, ide približne o 1 500 policajtov. Ministerka ešte v apríli plánovala situáciu riešiť s ministrom obrany, aby sa postupovalo pri zvyšovaní platov rovnako a zjednotili sa pravidlá. „Aby sme sa nemuseli brániť tomu, že nám z jedného zboru prechádzajú ľudia do iného zboru,“ poznamenala vtedy Saková.
  Keďže k posunu neprišlo, pred niekoľkými dňami zareagovali tri odborové zväzy, policajný, ZVJS a hasičov. Premiérovi Petrovi Pellegrinimu (Smer) adresovali list. V ňom upozorňujú na nebezpečenstvo možnej destabilizácie ozbrojených a záchranárskych zložiek pri takom razantnom zvýšení len pre vojakov.
  Podľa odborárov by bol nástupný plat v armáde od budúceho roku vyšší o 279,50 eura v porovnaní s policajtmi, v prípade väzenskej stráže by bol rozdiel 305,50 eura, u hasičov 376 eur v prospech vojakov. Obávajú sa, že už aj pri súčasných podstavoch v jednotlivých zložkách by sa situácia mohla ešte viac zhoršiť.
  „Je neprípustný odchod ďalších príslušníkov a uvedenú skutočnosť považujeme za vážne ohrozenie vnútornej bezpečnosti,“ píšu v liste premiérovi. Odborárski predáci upozorňujú, že po prijatí zákona Národnou radou vzniká hrozba odlevu mladých policajtov k ozbrojeným silám, čo by znamenalo “znefunkčnenie výkonu služby základných útvarov Policajného zboru a ústavov na výkon väzby a výkon trestu odňatia slobody“.
  Denník Pravda sa obrátil na Úrad vlády s otázkou, ako s listom naloží. Odpoveď do uzávierky nedostali. Rezort vnútra verí, že ešte nič nie je stratené. Jeho hovorca Petar Lazarov informoval, že Saková rokuje s ministerstvom financií o možnostiach, ako zatraktívniť podmienky pre policajtov a hasičov. „Ministerke záleží na tom, aby policajti a hasiči boli za ich každodenné nasadzovanie životov adekvátne ohodnotení, a najmä aby tieto povolania v konkurencii so súkromným sektorom boli atraktívne,” skonštatoval Lazarov.
  Tabuľkové platy k 1. januáru 2019
  Vojak 2. stupňa prax do 1 roka 778,50 eura
  Vojak 2. stupňa prax do 6 rokov 911,50 eura
  Hasič Prax do 1 roka 627 až 1 002 eur
  Prax od 4 do 6 rokov 701 až 1 121,50 eura
  Polícia Prax do 1 roka 750 až 1 218,50 eura
  Prax od 4 do 6 rokov 841,50 až 1 367,50 eura
  Vojak 2. stupňa – ide o najnižšiu hodnosť. U hasičov a policajtov je v platových stupňoch 9 platových tried. Sumy sú uvedené bez príplatkov za hodnosť, nadčasy a iné.

 • za pozoruhodne povazujem ze sa o stretnuti u prezidentky, najvyssieho velitela ossr, nedocitame na ziadnom vojenskom portali (mosr, ossr, gen.stab) ani u obc.zdruzeni so vztahom k armade (vysluzilci) ktoré by chceli zastupovat nas profesionalov vojakov, tym zastupovanim nemyslim vyssie sarze ale obycajnych profesionalnych vojakov, az teraz pani prezidentka upozornuje, ze tiez existujeme. zeby to bol dovod preco sa uvedene stretnutie nedostalo na vojensku verejnost?
  pre nas profesionalnych vojakov politicke reci, rozne prihovory politikov nie su podstatne ani sa one prilis nezaujimame, ale nie je nam lahostajne ze nemame zastupcu vo forme odborov ako to maju policajti alebo v ozbrojenych silach ine staty. apolitickych, ktori by sa zaujimali o nase problemy. ak sa postazujeme prezidentovi, tak nas problem pride riesit nadriadeny velitel a sme tam kde sme boli akurat ze stazovatel sa bude mat naco tesit. pritom problemov mame dost ato nie iba materialne. takze takto.

 • Ak je to pravda, tak je až neskutočné čo sa za posledných 30 r. v našej vlasti na Slovensku deje!
  https://www.aktuality.sk/clanok/719683/sef-vojenskych-tajnych-stavia-chatu-v-narodnom-parku/?AT=wgt.hp_hp-najcitanejsie-3hod.c.x…B.