Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

Gratulujeme, oplatí sa bojovať.

Mestskí a obecní policajti budú môcť v 56 rokoch odísť do výsluhového dôchodku. Schválili to poslanci parlamentu. Títo policajti ako jediní takúto možnosť nemali. Bez zmeny zákona by museli pracovať do veku 64 rokov.

Poslanci NR SR schválili mestským a obecným policajtom výsluhové dôchodky. Na tento moment čakali niekoľko rokov. 

“Konečne po desiatich rokoch nášho boja zobrali policajti politickú zodpovednosť,” uviedol Marcel Mihálik, MsP Piešťany.  

Pomoc hľadali na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny, tam im odporučili ministerstvo vnútra. Ani tam nepochodili, obrátili sa na Ústavný súd pre diskrimináciu, ale ani tam im nevedeli pomôcť. Nakoniec sa obrátili na poslancov. 

“Hľadali sme možnosti a riešenia a ako to urobiť tak, aby sme zabojovali a aby to prešlo aj naprieč politickým spektrom,” povedala Alena Bašistová, poslankyňa NR SR. “Obecní a mestskí policajti držia slovo. Keď bolo treba prísť, prišli, keď bolo treba hlasovať, tak prišli podporiť poslancov, aby hlasovali,” dodal Martin Fecko, poslanec NR SR. 
3 fotografieMestskí policajti sa zhromaždili pred národnou radou. Žiadajú rovnaké podmienky ako kolegovia z ozbrojených zložiek

​Policajti zo všetkých kútov Slovenka sa cítili ako jedna veľká rodina a ich radosť bola bezhraničná. “Mám husiu kožu na tele, pretože to je naozaj veľký úspech. Ja som rád za našich policajtov a ich rodiny,” povedal Ján Andrejko, prezident Združenia mestských a obecných polícií SR. 

V pondelok sú mestskí policajti najšťastnejší za celý ich profesionálny život. 

 EMBED KÓD

3 Komentáre na Gratulácia mestským a obecným policajtom:

 • Osobne som túto kauzu predtým vôbec nesledoval, a tak som až doteraz asi naivne veril, že obecní policajti konečne dosiahli to, že ich zaradili medzi ostatné bezpečnostné zložky do zákona 328/2002 Z. z., čo by bolo nielen logické, ale zrejme aj spravodlivé. Žiaľ, nestalo sa tak. Preto im prajem, nech im ani tento právny nedorobok nikto nezávidí, a aby sa jeho poberania dožilo, čo najviac obecných a mestských policajtov. Možno, že po čase sa skutočne dostanú do vyššie spomínaného zákona. Viac píšem na mojom blogu
  http://doko.blog.portal.sk/detail-nie-su-nadeje-obecnych-a-mestskych-policajtov-predcasne--.html?a=df97cdc69da5016f477dc51d0b9c39f8

 • Schválenie príspevku pre obecných policajtov je výsledkom viac ako 10 ročnej snahy ich stavovskej organizácie. Využili aj predvolebné rozdávanie peňazí koalíciou. Pôvodne bol pripravený osobitný zákon, ktorý však bol stiahnutý z rokovania a na poslednú chvíľu to riešili pozmeňujúcim a doplňujúcim návrhom skupiny vládnych poslancov Bašistová,Burian, Bastrnák a Hrnko k zákonu o cestnej premávke.
  Celkovo je 2.524 obecných policajtov a ich priemerná mzda dosiahla v roku 2019 výšku 1.098 €.
  Príspevok pre obecných policajtov sa podobá bývalému výsluhovému príspevku vojakov a je poberaný až do doby dosiahnutia dôchodkového veku.
  Na tomto prípade je vidieť synergický efekt lobbingu a blížiacich sa parlamentných volieb.

 • Nárok na príspevok budú mať bývalí mestskí policajti, ktorí majú aspoň 56 rokov a v obecnej polícii odpracovali najmenej 25 rokov. Príspevok bude riešený formou dávky osobitného sociálneho poistenia, jeho výška bude predstavovať 60 percent priemernej mzdy oprávnenej osoby. Osobitný sociálny poistný systém je podľa predkladateľky založený na báze samofinancovania. Príslušník obecnej polície počas obdobia, keď trvá jeho pracovný pomer, bude platiť poistné na príspevok vo výške troch percent z vymeriavacieho základu určeného všeobecným predpisom o sociálnom poistení. Príspevok za prácu v obecnej polícii má prispieť k zlepšeniu pracovnej a sociálnej situácie príslušníkov obecnej polície v preddôchodkovom veku. Zároveň má byť dôležitou motiváciou na výkon povolania obecného policajta v aktívnom fyzickom veku /21 – 50 rokov/. O príspevok bude potrebné požiadať, o priznaní rozhodne jeho zamestnávateľ a vyplácať ho bude Sociálna poisťovňa. Nárok na príspevok zaniká, ak bývalý žiadateľ dosiahol dôchodkový vek, rovnako vtedy, ak mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok.