Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

Pripojme sa k petícii.

Z dôvodu národného diletanstva pri monitoringu a oprave ciest a mostov, v mnohých prípadoch postavených po II. svetovej vojne, skolabovaný objekt v Kežmarku a sekundárne odklonenie dopravy na cestu II/543 a II/537 t. j. Cestu Slobody v úseku Tatranská Kotlina – Tatranská Lomnica – Starý Smokovec – Poprad. Správa TANAPu sa o tomto geniálnom počine, podľa slov jej riaditeľa, dozvedá z médií.

Eurofondy aktuálne čerpáme, v poslednom roku riadneho programového obdobia, cca na 29% a prírodu na percent sto. V štáte – viac zameranom na havarijne saturovanie dôsledkov, nie pragmatické a programovo nastavené riešenie príčin – už akoby o nič nešlo. Iba bezcitne rozhodovať od stola, bez ľudí a mnohokrát proti ním, a pravdu o stave životného prostredia utopiť v PR vyhláseniach a nadbytku farebných brožúr so starostlivo vyselektovaným vizuálnym obsahom.

Tatranci spustili petíciu, ale nedá mi nepoložiť verejnú otázku, dokedy budú musieť – v tomto štáte – petície riešiť nedostatok rozumu, citlivosti a vzťahu ku krajine (keď teda na VD kašlú).

Výzvu a dopis primátora Vys. Tatier Ing. Jána Mokoša najdete tu: https://poprad.dnes24.sk/dobra-sprava-pre-tatry-kamiony-dostali-stopku-351080
a tu
https://pado.blog.sme.sk/c/524739/ochrana-prirody-na-slovensku-kamiony-cez-tatry.html

Kolegovia, pomôžme našim horám a pridajme sa k petícii:
https://www.peticie.com/p_eticia_za_zmenu_obchadzkovej_trasy_veducej_cez_mesto_vysoke_tatry_a_za_zruenie_doasneho_dopravneho_znaenia

4 Komentáre na Petícia na ochranu Tatier:

 • S primátorom som v kontakte aj na fcb ….o petícii som sa dozvedel až keď p. Mokoš dal na vedomie, že nákladná doprava okrem zásobovania nepôjde cez Tatry…tak som sa tam už nepripájal….ale je pravda, že začíname byť nevšímaví…nielen na tie naše Tatry….

 • Mám tam podporu, podpisy petície svojej rodiny.Svoj podpis som musel stiahnuť (odhlásiť) -- neviem prečo sa mi pri podpise petície na nej zobrazili (skryte -- s možnosťou rozkliknutia) moje osobné údaje.U iných podpisov mi na to moju pozornosť neupriamilo.

 • Primátor Tatier Ing. Mokoš ponúka aj riešenie.
  Ako sa dozvedáme z https://poprad.dnes24.sk/dobra-sprava-pre-tatry-kamiony-dostali-stopku-351080
  Podľa neho si treba uvedomiť, že nákladnú dopravu odklonia cez národný park, kde sú horšie a komplikovanejšie poveternostné podmienky. Zároveň ide o kúpeľné, turistické a lyžiarske mesto, ktoré v súčasnosti navštevuje množstvo ľudí. „Ten most v Kežmarku opravovali pred šiestimi rokmi, za ten čas sa stav vôbec nezmenil a zrazu musí byť uzavretý. Kto to šesť rokov kontroloval, že sa ten stav tak rapídne zhoršil? Teraz sa jeden problém v Kežmarku snažia hodiť na Vysoké Tatry,“ skonštatoval primátor.

  Podľa neho už niekoľko organizácií chystá hromadný protest proti obchádzke, ľudia plánujú dokonca vytvoriť živú reťaz a zabrániť tak prejazdu nákladnej dopravy. „My sme navrhovali inú alternatívu obchádzky cez bývalý vojenský priestor Zalubica, kde je panelová cesta, ktorá by po menších úpravách mohla byť aj dvojsmerná. Museli by však osloviť viac obcí, takže sa tým ani nechceli zaoberať. Nevyčerpali sa všetky možnosti, ako situáciu riešiť ako napríklad preloženie tovaru do menších áut, jeho rozloženie do viacerých vozidiel, aby mohli prejsť cez ten most. Prečo sa nevyužije železnica? Ľudia majú strpieť všetko, ale prispôsobiť by sa mohli aj podnikatelia,“ zdôraznil Mokoš na záver.
  .
  PS: čo sa týka petície, pozrel som si približne 850 podpisov, vyzerá to tak že bratislavákom a trenčanom je viacmenej jedno čo sa niekde v Tatrách deje. Nezáujem. Myslím tým aj svojich kolegov z občianskeho združenia. Tatry za riadenia nášho kolegu Jána Mokoša plk.v.v., potrebujú podporu a my sa tvárime ako obyčajne -- mŕtvy chrobák. Nie, takýto prístup to nie je moja parketa…

 • Aj petícia zohrala svoju úlohu. Ďakujeme čitateľom https://www.bezpzlozky.eu za odoslanie svojich podpisov na podporu petície. Ukázalo sa že nie je nám ľahostajné bačovanie štátu.
  Cit.:
  Cez Vysoké Tatry však po dohode kompetentných budú môcť prechádzať len vozidlá dopravnej obsluhy. Po zasadnutí krízového štábu v Prešove o tom informovala hovorkyňa Slovenskej správy ciest (SSC) Lucia Karelová s tým, že po doplnení, úprave a určení dopravného značenia bude nákladná a tranzitná doprava nad 18 ton vedená po dvoch obchádzkových trasách.

  „Nákladná a tranzitná doprava nad 18 t zo smeru od Starej Ľubovne a okolia, bude odklonená v smere na Prešov cez Sabinov. Obchádzková trasa pre smer od Popradu a z Kežmarku a okolia bude vedená po cestách I. a II. triedy, a to na trase Kežmarok – Spišská Belá – Tatranská Kotlina – Tatranská Lomnica – Starý Smokovec – Poprad. Bude však určená len pre vozidlá s dopravnou obsluhou a so zákazom vjazdu nákladných vozidiel a tranzitu,“ konkretizovala Karelová.

  Dodala, že dopravné obmedzenie bude platné do doby postavenia provizórneho premostenia cez rieku Poprad v Kežmarku.

  Cestári v tejto súvislosti žiadajú vodičov o dodržiavanie stanovených trás. Obnova problémového mosta v Kežmarku, pre ktorý je v celom Prešovskom kraji vyhlásená mimoriadna situácia, sa podľa Karelovej začne najskôr v druhej polovici roka 2020.

  Podľa jej slov už začali obstarávanie dokumentácie na stavebné povolenie pre prestavbu mosta a zároveň pripravujú projekt dočasného premostenia. Provizórne premostenie rieky Poprad, ktoré by do rekonštrukcie nahradilo existujúci most a vylúčilo z neho premávku, by podľa SSC malo byť dokončené do konca marca 2020.

  Proti obchádzke cez Vysoké Tatry z dôvodu bezpečnosti ohradila nielen miestna samospráva, ale aj ochranári. Na internete vznikla dokonca petícia, ktorú doposiaľ podpísalo takmer 1200 ľudí.
  Treba pokračovať v podpisovaní, nakoľko:
  „My aj toto posledné rozhodnutie kategoricky odmietame a nesúhlasíme s prejazdom ani jediného kamiónu váhy nad 30 ton cez naše mesto. Podal som aj podnet na krajskú prokuratúru, pretože sa rozhodlo bez nášho vedomia, postavili nás pred hotovú vec. Vôbec pritom nevzali do úvahy technický stav Cesty slobody, ktorá vedie cez Tatry,“ uviedol primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš a zároveň upozornil, že kamióny pôjdu cez územie európskeho významu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

:-)
 
:-)
:good:
 
:good:
:negative:
 
:negative:
:wacko:
 
:wacko:
:bye:
 
:bye:
:yes:
 
:yes:
;-)
 
;-)
:scratch:
 
:scratch:
:-(
 
:-(
:unsure:
 
:unsure:
more...
 

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.