Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

Stalo sa zvykom hodnotiť parlamentné voľby na Slovensku slovom prelomové. Toto označenie platí aj teraz, pretože odišla politická garnitúra spojená s menom Roberta Fica, človeka, ktorý vstúpil do politiky krátko po revolúcii v roku 1989 a spoluutváral Slovensko dlhé roky z pozície poslanca a najdlhšie slúžiaceho premiéra.

Jeho silnou stránkou bolo, že vedel štát stabilizovať a posunúť smerom k európskym štruktúram, to bola jeho hlavná prednosť. Keď predchádzajúce Dzurindove vlády urobili štrukturálne reformy (dane, penzie) pochopil ich význam a podstatu prevzal, iba spresnil parametre systému.

Jeho slabinou bolo, že žiadnu víziu usporiadania štátu sám nemal, bol to veľmi kvalitní údržbár systému. Vzhľadom k búrlivým dejinám v strednej Európy to nie je málo, za jeho éry nedošlo k vyhroteniu konfliktu s žiadnou z okolitých zemí a životná úroveň šla pomaly hore.

Za pripomenutie stojí jedno: keď išiel v roku 2002 so Smerom do svojich prvých volieb, volili ho najviac mladší, časom sa stále viac začal prejavovať jeho ideologický ťah, takže počas niekoľkých rokov celkom vymenil voličskú základňu a stal sa hlavným hovorcom postkomunistickej ľavice, ktorú vcelku dokázal zjednocovať a mal jej podporu i keď odveta nebola adekvátna (valorizácie..).

Postupne však prišli momenty, ktoré sa mu stále viac a častejšie vytýkali – mafiánske praktiky a korupcia v štátnej správe, súdnictve a verejnom živote vôbec, atď..

Žijeme tu a vieme, ako na Slovensku ľudia majú k sebe blízko, každý tretí je naším bratom, bratrancom, krstným otcom alebo proste len známym známych. Tieto rodinné a pseudorodinné lojality sú silnejšie než úcta k obecným princípom, na ktorých stojí demokracia. Tzv. rodinkárčenie, plodí porušovanie obecných princípov, od „rodinkárčenia“ ku korupcii už je iba krátka cesta, o tom sa popísalo už veľa a nie iba v poslednej dobe.

 Za hlavnú vinu Ficovi, ako premiérovi by som dal to že ako právnik nerozpoznal, že „rodinkárčenie“ likviduje justiční systém a vôbec spôsob vnímania spravodlivosti a prechod na korupčné správanie na Slovensku. Žltá karta Počiatkovi a J&T za miliardu pri prechode z koruny na euro nestačila, dodala odvahu a rozhýbala korupčný systém, začala lámať krk premiérovi, potom nezostalo nič lepšie iba lepiť ďalšie diery (Váhostav..).

Ak s tým bude chcieť nová vládna koalície niečo urobiť, bude musieť cez ústavné a iné zákony zarezať do celého systému a vymeniť dôležitých sudcov a prokurátorov na rôznych stupňoch systému a obmedziť ich samosprávu. Bude zaujímavé sledovať, ako na to bude reagovať Európska únia a aktivisti typu „Milión chvíľok pre demokraciu“, ktorí dnes ostro kritizujú za to isté Poľsko a ako to dokážeme svetu zdôvodňovať.

Keď dnes nová vládna koalícia sľubuje, že vyrieši korupciu a protekciu v slovenskom verejnom živote, pravdepodobne ponúka ilúziu niečoho, čo k plnej spokojnosti nemôže doviesť, môže tieto javy zmierniť. I tak sa dnešné veľké očakávania obrátia časom proti nej. Politika totiž nie je bezmocná, ale ani všemocná, historické a kultúrne zvyky a väzby sa menia na Slovensku veľmi pomaly, ak vôbec.

Som optimista, ale keď to všetko prebehne v optimálnej variante, i tak sa systém takto dá upraviť iba v určitých oblastiach a do určitej miery. Rodinkárske lojality, korupcia, budú síce potierané, ale neznamená to, že zmiznú úplne. Dôležité ovšem je, aby bol minimalizovaný ich vplyv v justícii.
Držme palce aspoň tej malej náprave aby sa podarila a neodniesli sme to my občania. Ak budú rozhodnutia novej vlády racionálne a nepoškodia nás, podporme ich, život ide ďalej.

35 Komentárov na Je po voľbách, spočítané:

 • Tak čo som dnes doobeda odsledoval, v náväznosti na môj príspevok z včera o pol štvrtej poobede, mi vychádza, pre nás SD, možno aj VD (funkcionari obidvoch táborov sa vyjadrovali k 13.dôchodku starých ľudi) toto:
  -keď virus zlikvidujeme do 2-3 mesiacov, 13. penzie budú, lebo peniaze nateraz sú vyčlenené na tento účel v SP.
  -keby sa nákaza širila dlhšie, napr. do jesene, tak je to už na považenie a musela by znova zasadať koaličná rada
  -keď sa zdravotna situacia rapidne zhorši,jak v časovej osi, tak v početnosti a následkoch, tak holt nebude nič
  Ale tiež som zaregistroval, že Ficovci sú bezpodmienečne za, Kolárovci každopádne za, Sulíkovci sú za s tými vyše napísanými výhradami v druhej a tretej odrážke,Matovičovci aj tak, aj tak, Remišovci-neviem, nevyčítal som ani medzi riadkami. No a fašisti, neboli v dnes vyjadrujúcom sa vzorku funkcionárov, ale myslím si, že by boli sami proti sebe, keby boli proti.

 • Milan Faltin napísal: 28. marca 2020 o 9:29 … úplný súhlas :-))
  J. Simon napísal: 28. marca 2020 o 11:46 … pridám ešte aj ja do kontextu predchádzajúcich komentárov
  tisícky bývalých príslušníkov uvedených v spomínaných Prílohách k Návrhu zákona r. 2017-2020 majú čisté lustráky, majú tiež listinné dôkazy a to Osvedčenia o bezúhonnosti (nikdy neboli v štb) od bývalého FMV dnes už nebohého p. Jána Langoša, tiež zároveň aj zakladateľa ÚPN, či prešli previerkami civilných občianskych komisií a iba tak mohli pokračovať naďalej v služobnom pomere príslušníkov po 17. novembri 1989 a aj napriek tomu sú-boli v uvedených zoznamoch uvedení. … https://www.bezpzlozky.eu/2015/01/verejny-priestor-pre-diskusiu/

 • Kolegovia, dnes som zaregistroval, že práve prebieha na vláde koaličná rada ekonomických a hospodárských expertov, ktorú vedie Sulík, prítomný je MF, MPaSV a aj ďalší funkcionári koaličných strán, včítane predsedu vlády (ten sa o tom zmienil na poslednej tlačovke asi pred hodinou- že tam ide tiež). Maju sa preberať ekonomické dôsledky koronavírusovej epidémie na hospodárstvo a ekonomiku , opatrenia na zmiernenie následkov na NH a podobne. Rada bude trvať možno do polnoci, takže výsledky z nej sľubil Matovič zverejniť zajtra ,asi až kolo obeda, možno neskôr. Teda doporučujem zajtra pozorne sledovať, čo sa chysta- či nechysta možno aj v našej problematike. Zajtra budeme dúfam múdrejší.

 • Pre J.Simon 28.marca 2020:

  Pán kolega v Dôvodovej správe k návrhu zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov na str.25
  (k §124 až 130) sa však okrem iného uvádza, že

  -- starobné dôchodky policajtov a profesionálnych vojakov, ktorí konali službu menej ako 15 rokov zostávajú SD podľa predpisov o všeobecnom sociálnom poistení
  -- starobné dôchodky policajtov a vojakov, ktorých služobný pomer trval aspoň 15 rokov sa stávajú výsluhovými dôchodkami

  Takže aj absolútna väčšina pôvodne priznaných starobných dôchodkov a vyplácaných silovými zložkami sa riadi zákonom č.328/2002 Z.z. (napr. aj pri valorizácii, prepočtu starodôchodcov) a existuje podľa mňa max. niekoľko desiatok starobných dôchodcov na ktorých platí niečo iné (napr. pri valorizácii, prepočtu starodôchodcov atď.).
  Myslím si, že pre zamýšľaný “postih” niektorých poberateľov či už výsluhových dôchodkov alebo pôvodne starobných dôchodkov to nebude žiadna prekážka.

 • Priatelia,
  vcelku málokedy vstupujem do diskusie kedže svoj názor som vyjadril v úvodnom článku, ja si rád prečítam názory vás kolegov nakoľko viac názorov, viac rozumu. Ja teda priznávam že nemám patent na rozum, resp. na ten najkvalitnejší príspevok, aby som ten môj za každú cenu presadzoval alebo reagoval na každý.
  Nie každý vyslúžilec je ochotný sa verejne podeliť so svojimi názormi na webe dosť často aj z dôvodu aby nemusel čeliť odporu ak prednesie svoj názor.
  Bolo pred voľbami a nechcel som ovplyvňovať volebnú atmosféru a prudiť vášne desiatkami e-mailov ktoré som obdržal so žiadosťou o uverejnenie v diskusii. Teraz sa znova objavili v diskusii na Webe niektoré neoverené útoky a nepodložené (resp. iba hoaxom podložené) správy o likvidovaní dôchodkov.
  Náš kolega z Trenčína si v dobe predvolebnej, kedže v tej dobe spomínané dôchodky a ich rušenie kolovali na našich sieťach, nechal zistiť u predsedu SaS ako to teda v skutočnosti je, teraz ma požiadal o zavesenie jeho komunikácie s predsedom Sulíkom, čo touto cestou konám:
  Prajem dobrý deň, pán Bada,
  chcem Vás týmto pozdraviť a naznačiť, že:
  -- v ,,mojej ,, problematike služobných bytov zatiaľ nevstupujem na stránku, až keď bude po ukončení súdneho sporu, ktorý som ako osoba inicioval. Podal som ešte pred voľbami žalobu na BARMO.
  -- v téme – Je po voľbách, spočítané – tu by som Vás chcel požiadať, nakoľko neviem /ak sa to vôbec dá/ vsunúť na stránku moju komunikáciu so Sulíkom, viz. niže. Je tam aj jeho stanovisko k dôchodkom.
  Ďakujem a prajem ešte raz úspešný deň a pevné nervy.
  Ivan Čaniga

  From: ja I.Č.>
  Sent: Monday, January 27, 2020 4:54 PM
  To: richard@sulik.sk; ladislavmatejka@yahoo.co.uk
  Subject: očakávam fundovanú a jednoduchú odpoveď vodcovia národa
  Importance: High

  Dobrý deň, pán Sulík a pán krajský predseda SAS za trenčiansky kraj.
  Denne dostávam rôzne maily, ktoré sa snažia ovplyvniť vedomie obyčajných ľudí. Medzi takéto zmeny jednoznačne považujem aj sociálne inžinierstvo súvisiace so starobnými dôchodkami.
  Dostal som mail, v ktorom sa hovorí o snahe SAS meniť doteraz priznané starobné dôchodky viz. niže.

  Tu je z toho emailu spomínaná časť:
  “Napríklad, ako chcú liberalizovať dôchodky? Občania, viete, že dôchodok je sociálna dávka a teda vám bude z nej odpočítaná podľa nich, ak sa dostanú k vláde a moci po voľbách vo februári o pár týždňov:
  -- *daň vo výške 19%, *
  -- *10% sociálny odvod *
  -- *9% zdravotný odvod.*
  Napríklad:
  Váš dôchodok poberáte dnes vo výške …………… 400 eur
  Daň z príjmu 19% …………………………………………. -- 76 eur
  Sociálny odvod 10% ………………………………………. -- 40 eur
  Zdravotný odvod 9% ………………………………………. -- 36 eur
  Týmto Vás žiadam, aby ste mi jednoducho potvrdili, alebo vyvrátili čo sa píše niže.
  Ďakujem.
  Ivan Čaniga
  Trenčín
  môj email prikladám
  -- -- --
  Odpoveď
  Od: Richard Sulík
  Dátum: Tuesday, January 28, 2020 6:11 AM
  Komu: moj email ; ladislavmatejka@yahoo.co.uk
  Subject: RE: očakávam fundovanú a jednoduchú odpoveď vodcovia národa

  Je to blud, žiadne dôchodky nejdeme krátiť.
  S pozdravom
  Richard Sulík
  Zdravý rozum je najlepší recept
  -- -- --

 • Kolegovia na VD, tak troch ma teší, že sa ľady pohli a nie je ľahostajný viacerým výsluhovým dôchodocom, náš VD. Preto ešte v predstihu by sa malo začať jednať s novými predstaviteľmi jednotlivých ministerstiev. Najmä MV, nakoľko /minister Kaliňák/ zastrešoval výsluhové dôchodky. Touto cestou by som chcel pripomenúť, aby sa neopakovala valorizácia podobná r. 2012, z dôvodu nedostatku fin. prostriedkov. Dôchodcom podliehajúcim Soc. poisťovni už valorizovali dôchodky, a mám obavu, aby nám zase niečo podobné nevyviedli. Touto cestou by som sa zároveň dotazoval ohľadne postupu v spomínanej veci pred Ústavným súdom, po prípade ak tam už bolo ukončené, tak pred ESĽP.

 • Na doplnenie k niektorým tu príspevkov ohľadom zdaňovania VD vybraným príslušníkom OZ SR.
  Všetci aj príslušníci OZ, ktorí odchádzali zo služieb MV, MO, rovnako ako tak zamestnanci -- pracujúci v civile, odchádzali podľa Zákona číslo 100/1988 Z.z. po splnení nároku fyzického veku do „starobného dôchodku“ tzn. že rovnako ako naši predchodcovia a civili sme sa po prijímaní tzv. nových zákonov po roku 1989 – 2002 -- /Z.328/2002, -- Z.461/2003/ atď. sme sa nepozorovane stali tzv. “starodôchodcami” s podstatne nižšimi SD /samozrejme aj z dôvodu rastu miezd a platov/.
  Okrem toho zákonom č. 328/2002, podľa § 125 boli starobné dôchodky z MV, MO, ZJVS atď… ktoré boli priznané za dobu a to až 15 rokov spätne /retroaktívne teda tie priznané cca od roku 1988/ podľa z. 100/88/,… boli premenované na “VÝSLUHOVÉ” dôchodky.
  Ostatne predtým priznané starobné dôchodky podľa vtedy platnej legislatívy príslušníkom OZ /teda cca od r. 1948-50,52…tzv. monster procesy atď, , až cez r. 1968 až r. 1988/ zostali naďalej ako STAROBNÉ dôchodky, tých sa § 125 zákona 328/1988 netýka , „pretože na takéto neboli premenované“ a teda ani tak niektorými poslancami halásne ohlasované 50% zdanenie VD by sa týchto dôchodkov už nijako nedotklo. Z toho je zrejme, že by sa to dotýkalo iba príslušníkov ktorých “SD sa premenovali na VD” a teda tých čo v týchto zložkách MV, MO. ZNB SIS, atď. zostali slúžiť ešte po roku 1988 až do rozpustenia a zrušenia týchto zložiek FMV Sacherom v roku 1990. Pritom na 50% zdanenie ich VD, stačí že v takejto zložke ZNB slúžili možno týždeň, mesiac, polroka, rok alebo aj jeden deň a nemohli ani neurobili ani nič protištátne urobiť. Naviac treba uviesť, že títo príslušníci ktorých sa § 125 z.č. 328/2002 dotýka prešli riadne aj cez previerky občianských komisii na týchto útvaroch, ktoré boli zriadené Rozkazom FMV a nemôže ich činnosť posudzovať a hodnotiť od zeleného stola v rozpore aj so svojím zákonným zameraním kompetencií nejaký /Ústav pamäti národa /UPN/ -- viď. napr. prípad Babiš/, toto môže a je oprávnený vykonávať vo vzťahu k svojím príslušníkom iba príslušný Ústredný štátný orgán a tým sú MV, MO, MS SR aj podľa Ústavy SR, ako základného zákona štátu. . Preto je tu namieste otázka, aké monster procesy a závažné nezákonnosti v našej republike už aj po Konferencii OBSE v Helsinkách v roku 1970 tu boli vykonávané, ktoré by nedozorovala Prokuratúra a nerozhodovali o nich príslušné Sudy podľa vtedy platného TZ a TP. na tých si autori asi netrúfli/, veď predsa nie príslušníci zložiek bezpečnosti štátu, ale priamo sudcovia /možno aj ešte žijúci a v talároch/ odsudzovali ľudí pri dokázaní viny podľa platných zákonov, v I. hlave TZ, resp. tisíce ľudí podľa § 109 za emigráciu prípravy a pokusy/, ale aj za iné konkrétne TČ proti štátu, čo je uplatňované všade na svete v každej krajine aj v EU, Izraely i v USA

 • Zdeno, Augiašov chliev to je, to je pravda. Ale prečo? Možno aj preto, že sme sa v tej minulosti málo alebo vôbec neozývali aby sa priebežne čistil. Nemyslím teraz len rovno na nás VD, myslím na celu spoločnosť, hlavne mladšiu generáciu. Ale nekritizujem ich. My za mlada sme sa tiež houby starali o dajaké odvody na penzie, zdravotné poistenia, invalidné poistky, prípadne v súčasnosti poistenia v nezamestnanosti atď. A aj tak to dopadlo. Tí čo to mali na starosti nás ogabali jak mohli a my sa to dozvedáme až teraz, keď sme starší a teda múdrejší, ale hlavne skúsenejší. a na tie dôchodky odkazaní.
  Takže záver: treba o tom rozprávať aj tu a teraz. Lebo nastupuje nová mladšia garnitúra, a už má aj vidly v rukách. Tak aby v daktorom kúte mohla začať ten hnoj kydať. Určite, ani Matovič, ani Kolar, ba ani Sulík, či Remišová tento web nečíta,lebo nemajú na to čas. No verím tomu, že majú nasadených nejakých perohryzov, čo sem občas nahliadnu a informuju ich. Tak aby bola zabezpečená zpätná väzba v toku informácii, treba hovoriť aj o tom, čo bolo a nemalo byť a čo nie je a má byť. Či?

 • Páni kolegovia, čo bolo bolo, terazky je po voľbách, uklidnime sa, ak to akýsi politik/sebevrah nadnesie tak sa určite všetci ihneď ozveme. Určite tie zmeny nebudú také surové ako o tom píšete, zatiaľ nová vláda jedná rozumne. Takže oháňať sa starými vyhláseniami je maľovanie čerta na stenu a vyvolávať zbytočnú paniku, stres nám starým neprospieva. Pochválme vládu ýe začne vymetať chliev, tam toho je! Alebo ste niekto proti?
  Toť moj názor.

 • Vladimír Hús st. napísal: 27. marca 2020 o 21:34
  Vlado, podľa mňa máte pravdu -- ak by boli niektoré príspevky a komentáre k jednotlivým problematikám z neoverených zdrojov a to hoaxy /aspoň média a parlament by mali byť hodnoverným zdrojom/), dá sa predpokladať, že by ich webmaister p. Bada už dávno vymazal, prípadne by boli ďalšími kolegami v rámci diskusie korigované, či upresnené.Ale tieto skutočnosti sa odvíjali v čase tak, ako bolo postupne opisované.

 • Našiel som na tomto webe v rubrike -- Verejný priestor pre diskusiu
  .
  Ing. Ľubomír Dubeň napísal: 2. marca 2018 v 18:38
  Návrhy Strany slobody a solidarity:
  Koncom januára 2018 predstavila SAS materiál Bezpečnejšie a spravodlivejšie Slovensko. Dá sa nájsť jednoducho na internete. Rieši najmä bezpečnosť, obranu a súdnictvo.
  Z hľadiska mojej problematiky sociálne zabezpečenie odporúčam sa zoznámiť s nasledovnými časťami:
  1.4.8
  Zrušiť osobitný systém a presunúť príslušníkov PZ do normálneho systému platenia odvodov. Ušetrené prostriedky pokryjú 25-28% nárast miezd slúžiacich policajtov. Zmeny sa budú týkať len nových príslušníkov.
  2.4.4
  Zvýšiť mzdy mužstva a zaviesť osobné platy. Zrušiť príplatky a príspevky a zahrnúť ich do platu.
  Zrušiť osobitný systém a presunúť vojakov do normálneho systému platenia odvodov. Ušetrené prostriedky zabezpečia 25-28 % nárast platov. Zmeny by sa týkali len novoprijatých vojakov.
  Zaviesť predčasné dôchodky — 1-4 roky vopred pre pilotov,chemikov, špeciálne operácie a odmínovači.
  Nech si každý urobí úsudok o navrhovaných opatreniach prípadne aj v kontexte celého materiálu.
  .
  JUDr. Michal Bartko napísal: 14. decembra 2017 v 5:05
  Prevzaté zo stránky http://www.asociaciapolicajtov.sk:
  JUDr. Hristo Gluškov, prezident APVV, 04001 14 december 2017 02:11
  Na rokovaní NR SR 13. 12. 2017 bol opätovne, od roku 2014 už po štvrtýkrát, predložený skupinou opozičných poslancov návrh na tzv. plošné zdanenie VD bývalým príslušníkov ŠtB a ich zložiek o 50 %. Išlo o návrh na novelu zákona o protikomunistickom odboji, ktorého súčasťou je aj návrh na novelu nášho zákona o sociálnom zabezpečení, kde bolo navrhované jedno rázové ocenenie týmto občanom tak, že finančné prostriedky budú použité získaním 50 % zdanením výsluhových dôchodkov príslušníkov ŠtB a ich zložiek od 1. 4. 2018. Tento návrh bol predložený oveľa precíznejšie ako predošlé a tiež rozšíril okruh osôb týchto bývalých príslušníkov bez ohľadu na dĺžku ich služby v tejto zložke a zaradenej funkcii (napr. aj na pracoviskách pasov a víz) s odôvodnením, že poberajú vysoké dôchodky (600 -700 €) a po zdanení budú mať tieto dávky na úrovni priemerného starobného dôchodku. Aj v tomto, prípade, v tzv. 1. čítaní poslanci tento návrh nepodporili. Hlasovanie: 105 prítomných, za 46, proti 7, zdržalo sa 52 (SMER SD za 1, proti 6, zdržalo sa 30, SNS za 1, proti 1, zdržalo sa 10, MOST – HÍD za 3, proti 0, zdržalo sa 10, SaS za 15, OĽANO za 15, ĽS Naše Slovensko za 1, Sme rodina za 7, poslanci, ktorí nie sú členmi poslaneckých klubov za 3, zdržalo sa 3) a táto skutočnosť mala za následok to, že návrh zákona neprešiel do II. čítania a ďalej sa o ňom nebude rokovať.
  .
  Lubomir Duben napísal: 21. januára 2019 v 22:57
  Výsluhové dôchodky — príslušníci štátnej bezpečnosti.
  Práve som dopozeral program Reportéri na STV1 týkajúci sa výsluhových dôchodkov príslušníkov štátnej bezpečnosti. Nóvum boli vystúpenia koaličných politikov k danej veci kedy napr. bývalý minister vnútra SR a bývalý poslanec NR SR Kaliňák uviedol, že strana Smer mala pripravený postup ako znížiť VD príslušníkom ŠTB vnútorného spravodajstva za každý rok služby v tejto zložke 1% zníženie. Boli oslovení predstavitelia SNS, Most-Hídu ale aj opozície. Vystupoval aj predstaviteľ Ústava pre štúdium totalitných režimov z Prahy a Pamäti národa. Vyznelo to tak, že ak niekto z koalície otvorí túto tému nemá nikto problém o tomto diskutovať,najmä keď je tu 30 rokov od zmeny režimu. Najzmierlivejší vo vystupovaní boli tí, ktorí boli postihnutí priamo alebo ich potomkovia na rozdiel od politikov.
  Takže ľady sa pohli? Odporúčam si program STV pozrieť zo záznamu.
  .
  V rubrike tohoto webu /verejný priestor pre diskusiu/, kde je viac podrobností k tejto problematike až do tohoto r. 2020, bolo mnohými kolegami vychádzané z faktov a argumentov uskutočnených v parlamente SR (r. 2014-2020), ako aj mediálne podchytené priebežne sa vyvíjajúce skutočnosti ohľadom 50 % zdanenia VD niektorým zložkám bývalých príslušníkov celoplošne -- kolektívnou vinou.Neboli to nami písané výmysly (hoaxy), ale priebežne podchytené fakty ako je z minulosti vidieť podľa vyššie uvedených komentárov (… výber z množstva ďalších uvedenej rubriky tohoto webu) -- snaha o zdanenie VD bola tak u vtedy ešte opozičných, ako aj koaličných politikov.Vtedajší koaliční politici takýto, či obdobný návrh do parlamentu nepredložili.
  Je len potrebné veriť, že postupným vývojom, aj komplexným naštudovaním si danej problematiky sa u politikov zmenil celkový pohľad na VD a svoje bývalé názory prehodnotili.Prípadne do budúcnosti prehodnotia.

 • Myslím že každý má právo na názor, pravda je i taká že v príspevkoch sa vyskytujú nie iba osobné názory ale diskutujúci použije aj názor z neoverených -- hoaxových -- zdrojov. Tak sa dočítame i o tom čo ten-ktorý politik nikdy netvrdil resp. nepoužil. Tak pravdepodobne vznikli i zaručené správy “že Sulík chce odňať dôchodky úplne”. Ja som ďaleko od obhajoby politikov, všeličo pustia z huby, ale konkrétne Sulík sa proti takýmto tvrdeniam nie raz tvrdo ohradil. Tak neviem, často viac veríme neovereným správam ako faktom, zatial nič nenasvedčuje žeby sa dôchodcovia mali obávať.

 • Je po voľbách, zobudme sa kolegovia, tu čítam rôzne príspevky, vládnej koalície, o ktorých som pred voľbami ani nepočul. Som bývalý policajt, ktorý len so základným policajným vzdelaním /nemám vysokú školu/ a rôznymi kurzami, potrebnými pre ten, ktorý výkon. Začínal som na bývalom OO -- VB, prešiel som na bývalé odd. hosp. kriminality, po revolúcii na riaditeľa Vnútorného a org. odboru a karieru som ukončil na oper. stredisku. Tu niekde som sa dočítal o programovom vyhlásení vlády, /myslím, že ešte nie je zverejnené/, v ktorom údajne má byť krátenie výsluhových dôchodkov o 50 % bývalým príslušníkom ŠtB, ak si niekto myslí, že tým zachráni štátny rozpočet, tak je na veľkom omyle. Vezmime si 31 rokov od revolúcie, kde sú už tí dôchodcovia, určite, že na štátnu nezpečnosť sa nedostal nikto z civilu, ale musel už niečo dokázať pred tým, možno nejaký jednotlivec, protekčne dosadený, teda ak aj sa dostal na ŠtB, musel mať odslúžených 5-10 rokov.Teda 25-30 ročný, príratajme k tomu tých 31 rokov 56-61 rokov, by mali ideálny vek, lenže ja, čo som poznal tých pár v Komárne, všetci vysoko nad ideál. No a kedže boli po revolúcii prepúšťaní, tak z tých mladších asi nárok na VD nemali a starší sú už tam, kde je spravodlivosť rovnaká u každého, teda už zomreli.Na inom mieste som sa dočítal, že Sulík chce odňať dôchodky úplne. To snáď nemyslí vážne. Kým som slúžil vo výkone,/oo-VB/ tak som dával pokuty, a robil menšie prípady, avšak som pôsobil aj preventívne. No a ked som prešiel na OHK, tak ked mi nikto vytýka, že som nič nerobil, tak mal som prípade za miliony, resp. stotisíce korún, teda svojím spôsobom som “vyprodukoval” viac ako poniektorí výrobní robotníci. Teraz sa môžu niektorí uraziť. Nehovoriac o tom, že koľko krát som riskoval zdravie a život. Takatiež sme boli ako poniektorí vojaci, ked bolo nariadenie MV, alebo dané zákonom. že som nesmel slúžiť v mieste posledného tr. bydliska z dôvodu protekcií a pod. Preto som sa z Komárna sťahoval do Hurbanova, napriek tomu, že v jeden deň sme boli prijímaný ešte s jedným kolegom z Hurbanova, no a ten slúžil v Komárne, Po 6 r. som sa zase sťahoval do Komárna, z dôvodu preradenia na OHK. V prípade prijatia niečoho podobného ako som tu uviedol, asi Sulíkovi neostane nič iné len si na ochranu najať SBS, zrejme strach o vlastnú existenciu z policajtov, ho núti rozmýšľať nad sulíkovinami.

 • K voľbám 2020….uz Kryl hovoril, že politikom netreba dôverovať, ale ich KONTROLOVAT.
  Úprimne som rada, že garnitúra Fica odišla do opozície, aj keď teraz vidno, ako tam fungujú stranícke knizky. Ak by to mala byť tá zmena o ktorej hovoril Pelegrini v reklame, tak tam dnes sedia nový členovia Smeru… sociálnej demokracie. No opäť tie isté tváre. Kamaráti zo Sumracnej a pri nich Valova, ta nesmie chýbať. Prekvapil ma iba ich poslanec Kondrot, ktorý mal len okolo 300hlasov, tak to bude niečo osobité v záujme oligarchov, lebo inak si to neviem vysvetliť.
  Novej vláde prajem veľa síl a razantných
  krokov, ktoré si predsavzatí plniť.. Koalícia má väčšinu v parlamente, tak verím, že budú predložené zákony, ktoré postupne vyriešia to, čo je potrebné pre dôveru občanov v štát. Predpoklady a možnosti majú a myslím, že sa budú snažiť naplniť to, co sľúbili. Slovensko je plne tvorivých, šikovných ľudí o com svedčí súčasná situácia, ktorá dobrému pozorovateľovi dáva pocit, že nastáva obroda spoločnosti v spolupatričnosti a vzájomnej pomoci.
  Štát sú ľudia, ich radosti, starosti. A teraz a aj potom ako sa zdvihne opona koronavirusu, uvidíme v priamom prenose, mnohí z nás si uvedomíme, že všetko súvisí so všetkým, že najväčšími atribútmi prežitia je ľudskosť, pokora a láska k sebe, najbližším a národu.

 • Tak máme už nový parlament, aj predsedu. Ten Boris nehovoril zle v tom úvodnom prejave. Páčilo sa mi, jak zahodil papier s pripraveným prejavom a rečnil z hlavy, len tak čo mu slina na jazyk priniesla, ale hlavne k veci. Prajem mu, aby mu to vydržalo aspoň 4 roky :good:

 • Vlády Roberta Fica a Petra Pellegriniho vôbec nemysleli na ťažké ekonomické časy a vo veľkom míňali verejné financie. Štátna kasa nemá žiadne rezervné peniaze, ktoré by mohla použiť na boj proti koronavírusu.
  Ekonómovia sa zhodujú v jednom. Nový kabinet by sa mal prioritne zamerať na dočasnú pomoc, ktorá pomôže zmierniť následky globálnej recesie.
  Nový financmajster Eduard Heger by sa mal pozrieť aj na možnosť zrušenia, prípadne pozastavenia vyplácania 13. dôchodkov. To by výrazne pomohlo štátnej kase.Experti sú presvedčení, že toto nepopulárne opatrenia by dôchodcovia pochopili. Tam, kde nie sú pracujúci a ich odvody, tak sa nemôžu vyplácať ani dodatočné penzie. Z dlhodobého hľadiska by bolo oveľa lepšie, keby sa tieto peniaze použili na podporu zamestnanosti. Väčší počet nezamestnaných totiž môže ohroziť vyplácanie aj bežných dôchodkov.
  Matovičovi sa ponuka nesplniť sľuby, hodiť to na vírus. Verím, že to nespraví.
  Financie sľuboval získať zhabaním majetkov a zabráneniu ďalšieho obohacovania sa nezákonným spôsobom atď.. -- a to nemá nič spoločné s nákazou…
  Experti sa nemôžu pozerať len na čísla. Sú tu ľudia, vážení…
  Ráno prečítam, ako fajne sa darí Imreczemu “ktorý skončil v úrade po prevalení kauzy colných podvodov za 300 miliónov v roku 2018″…. a poobede si prečítam, že napr. “Experti sú presvedčení, že toto nepopulárne opatrenia by dôchodcovia pochopili.”
  No neviem, nielen dôchodca ale aj ostatní ľudia v tomto štáte, ktorí “nie sú za vodou” to pochopiť nemusia.

 • Ústavný súd pred pár dňami bez podrobnejšieho vysvetlenia rozhodol, že pri 8 z 13 zadržaných sudcoch nedáva súhlas na ich vzatie do väzby. Postup súdu možno označiť za podcenenie jeho zodpovednosti voči verejnosti.
  Očista Slovenska od všadeprítomnej korupcie bola hlavnou témou nedávnej volebnej kampane. Vážnym podielom sa na presvedčení obyvateľstva o všadeprítomnej korupcii podieľa aj súdnictvo. Dôvera občanov Slovenska voči súdnictvu je na rekordne nízkej úrovni – až 72 % ľudí súdom nedôveruje, čo je najhorší výsledok od začiatku merania a druhý najhorší výsledok v EÚ.
  Pri presvedčení, že súdnictvo je hlboko prerastené korupciou, je naozaj naliehavé začať s jeho očistou čo najrýchlejšie. Keď v stredu polícia s veľkým mediálnym ohlasom zatkla 13 sudcov, v mnohých z nás to vzbudilo nádej, že začína dlho očakávané ozdravenie nášho súdnictva.
  Nádejali sme sa, že Ústavný súd v novom zložení podporí volanie verejnosti po radikálnom ozdravení slovenského súdnictva. Miesto toho vidíme, že Ústavný súd bez akéhokoľvek vysvetlenia zamietol väzbu pre 8 z 13 sudcov. Predseda súdu na otázky iba bezmocne opakoval, že súd nenašiel „ústavné dôvody“ pre väzbu, nedokázal však vysvetliť, aké konkrétne dôvody to sú, ani ako sudcovia hlasovali.
  A tu je problém.

 • Nie sme jediní, kde vládnu v politike populisti. Stačí sa obzrieť do blízkeho i vzdialeného zahraničia – každý si môže doplniť nejakého európskeho či amerického populistu vládnuceho dnes aj v starých demokraciách. A to nie je dobrá vizitka ani perspektíva pre ďalší rozvoj nielen našej slovenskej spoločnosti.
  Môj názor je, kým sa u nás neodstránia (i keď pomalšími postupnými krokmi a opatreniami) raz navždy nesystémové opatrenia a populistické nezmyselné, ale ľúbivé činy nezodpovedných politikov z bývalej vládnej koalície a nezavedú sa poctivé systémové reformy, na Slovensku sa nebudeme mať lepšie – ani po materiálnej, ani duchovnej stránke.
  A nikdy, ani pre naše vnúčence, naša krajina nedoženie vyspelé západné krajiny. Ale povedzme si na rovinu – chceme my starí občania, resp. aj niektorí naši politici, ich vôbec dohnať aspoň po tej materiálnej stránke? Určite chceme, hoci je pravdou, že niektorí naši politici vyspelý Západ už po tejto stránke dobehli, niektorí i predbehli. A to sú práve tí, ktorí najviac sľubovali a sľubujú nesplniteľné – populisti. Ich mená si už doplňte sami.

 • Dobre píšeš Vlado, len musíme hlavne my postarší vyslužilci akceptovať dôvody, ktoré v svojom komentári uvádza pán Kotulič. Plne s ním súhlasím, že by bolo lepšie, keby sa veci ujal niekto mladší (tým myslím čerstvý VD,cca 45-50 ročný), pomerne priebojný , právne podkutý, a pokiaľ možno z Bratislavy, alebo blízkeho okolia.
  Lebo, čo z toho, keď nás pár jednotlivcov vypisuje, žiada, odvoláva sa, po súdoch sa vláči, oponuje, nadáva , hundre ,jednotlivo a sporadicky. To nás tie orgány k tomu určené a ich nadriadené inštitucie furt odfajčia na základe kadejakých medzier, v zákonoch,ich dogmatických výkladov a čo ja viem čoho ešte. Asi fakt treba dakedy aj osobne prísť na miesto činu, tresnuť päsťou do stola, že im kalamáre podskočia. A naprávať je už treba zase veľa, myslím si. Od nevalorizacie 2012,cez kadejaké znížovania o pár € naších VD, po neuznávanie odslúžených rokov v št. službe, atď, atp…

 • Nuž ďalšie ” historické”, ďalšia nová doba, ďalšia ” reforma” . Ani by som nereagoval, lebo nie je nová doba.
  Nebude nová doba bez reštartu v ASR, roku 1989. Aktuálna zmena pre ZV má nádej pre reštart.
  V diskusii zaznelo meno Jozefa Kotuliča. Striedal v ČSĽA úlohu politických pracovníkov v ZV nástupníckej organizácii . Rozumne a úspešne budoval ZV . Pre mňa je Jozef Kotulič záruka reštartu.

 • Vyjadrujem pochopenie a súhlas s názorom Jozefa Kotuliča, ako aj dávam moje ubezpečenie že web bezpzlozky, a myslím že aj doko.blok, ak bude potrebné budú podporovateľmi oprávnených požiadaviek VD.
  Štyri roky boli u moci na najvyšších postoch MOSR dvaja VD, ktorí mohli v oblasti v prospech vojenských združení a VD všeličo urobiť, nestalo sa. Hoľko aj Gajdoš mysleli na seba, zabudnime, združenia boli ich podporovateľmi.

 • Odkaz pre
  Frantisek Földeš napísal: 6. marca 2020 v 11:28 a Milan Faltin napísal: 6. marca 2020 v 21:47
  Kolegovia, skutočne si vážim vašu ponuku, ale držím sa osvedčenej pravdy, že “do tej istej rieky 2 krát nevstúpiš.” Totiž už v roku 1990 som sa podieľal na založení ZV ČSĽA a po roku 1992 aj na založení ZV SR. A celkom neskromne poviem, že som tam urobil kus práce. Ale pred niekoľkými málo rokmi som z tejto organizácie vystúpil. Z jedného veľmi jednoduchého dôvodu. Vtedajšie vedenie ZV SR, podľa mňa, prestalo byť apolitické a dokonca pristúpilo na politickú korupciu s vládnou mocou, a tak sa sociálne záujmy radových VD dostali na okraj jeho záujmu. A toho som sa ja zúčastňovať nechcel. Dnes je síce situácia iná, veď okrem ZV SR je aktívny aj VVB, ale problém ostal a pretrvá aj naďalej a to dovtedy, pokiaľ minister obrany nevydá záväzné usmernenie v ktorom by boli jasne definované mantinely nielen pre vojenské organizácie zastupujúce VD ale aj pre aktívnych veliteľov. Naposledy, niečo na tento spôsob, vydal minister Kanis a pred ním ešte minister Vacek. Takže, ak bude záujem, rád aj na tejto web stránke vyslovím svoj názor, ale pole aktívnej pôsobnosti už prenechám mladším a určite aj šikovnejším. Prajem príjemný víkend.

 • 100 bodov pre kometár Františka Foldeša. Sme tu poväčšine vzdelaní a dovolím si skonštatovať aj múdri ľudia , na tomto webe. Avšak prevážne v svojích bývalých profesiach. V právnej vede, sme poväčšine samouci. A aj to viac menej na základe našej výchovy k slušnosti, uznávaným autoritám a k zákonom, nariadeniam a rozkazom, ktoré máloktorý náš nadriadený náčelník, či veliteľ, si dovolil porušiť, prípadne prekrútiť. Čo sa v súčasnosti už akosi nenosí…Takže tiež, pán Kotulič, Vás prosím, chyťte sa toho, ak môžete. My ostatní, Vám určite budeme maximálne nápomocí.
  mjr. v.v. Ing. Milan FALTIN, Žilina

 • pre J.Kotuliča. Jozef ty ako fundovaný človek by si sa mal tiež prihlásiť do VVB aby si mohol dávať dobré rady na jednotlivé zasadnutia pracovných skupín. Myslím to v dobrom . Viem že to máš do Blavy ďalej ako ja ale za pokus by to stálo. Svojimi vedomosťami by si nahradil nášho zosnulého kolegu M. Kolena.

 • Dovolím si nadviazať na p. Jozefa Kotuliča
  už od r. 2012 nešlo iba o vojenských VD, šlo o nás všetkých bývalých príslušníkov, ktorí sme v súčasnosti zaradení pod zákon o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov č. 328/2002 Z.z.Či už išlo o nevalorizáciu VD r. 2012, starobné dôchodky na základe prac. kategórií a kat. funkcií, aktivitu pri rokovaniach so št. inštitúciami -- napr. SP, prejavovali tak zástupcovia o.z. ZV SR, ako aj o.z. VVB, spoločne s o.z. APVV, -- keď aj spolupráca občas zaškrípala. Klub generálov? (asi zatiaľ nie) a pod., a súhlasím, že takýto vyjednávací tím -- “Ten by bol pri jednaniach s orgánmi výkonnej moci, určite viac akceptovaný ako hlasy jednotlivcov”.
  Som názoru, že problematika ktorá nás výsl. dôchodcov trápi, je či už najmä na tomto webe ale aj ďalších weboch silových zložiek rozobratá počas cca 8 rokov dostatočne.
  https://www.bezpzlozky.eu/2015/01/verejny-priestor-pre-diskusiu/#comment-30525

 • Viem pochopiť, ak sa kolegovia vyjadrujú k súčasnému politickému dianiu, ale jeho vývoj asi ťažko ovplyvnia. Ale to, čo môžeme ovplyvniť, my vojenskí dôchodcovia je aby sa o naše problémy, konečne začala na patričnej úrovni zaujímať aj výkonná moc. Napríklad takto. Už teraz ( a to čím skôr), by sa mali organizácie zastupujúce VD dohodnúť, na spoločnom postupe pri ochrane našich sociálnych záujmov a to tak, že vytvoria jeden spoločný, odborný a apolitický vyjednávací tím. Jeho základnou úlohou by bolo koordinovane a jednotne presadzovať záujmy organizácií zastupujúcich VD. Ten by bol pri jednaniach s orgánmi výkonnej moci, určite viac akceptovaný ako hlasy jednotlivcov. Spoliehať sa na niekoho iného, kto by riešil naše problémy, napr. na Jednotu dôchodcov Slovenska, je len zbavovaním sa priamej zodpovednosti. Osobne som toho názoru, že len čo bude vymenovaný nový minister obrany, všetci vedúci organizácií zastupujúcich VD, by mali požiadať o spoločné prijatie, kde by nového ministra informovali o tom ako si predstavujú nezávislú spoluprácu na tomto poli. Pokiaľ pri presadzovaní sociálnych záujmov VD budú jednotne postupovať aspoň tieto organizácie, ktoré nás zastupujú, potom sa dá očakávať, aj priaznivá odozva z oboch záujmových strán. Za pokus to stojí.

 • Ak by si médiá vytvorili vlastnú špeciálnu organizáciu spravujúcu fond na základe vyhodnotenia výsledkov investigatívnej práce jednotlivých investigatívcov…. Ak ako hovoria Matovič s Kollárom pôjdu peniaze od štátu do toho fondu automaticky na základe zákona… určitý malý zlomok percenta HDP cca 10 miliónov… myslím, že to je dobrý nástroj na potlačenie korupcie politikov. Politikom neverím že si sami budú korupciu odhalovat, to už tu bolo.

 • Zostáva nám veriť že väčšina počiatkových zlodejstiev neskončí iba takto: strata možnosti podnikať s verejným sektorom a vysoká pokuta pre samotnú firmu; štatutári, teda najvyšší manažéri spoločnosti LeikTec, ktorá podniká v oblasti informačných technológií, dostanú trojročný zákaz činnosti.
  Firma je verejnosti známa skôr pod predchádzajúcim názvom Anext, ktorý zmenila v roku 2018 a dodnes je dôležitým IT dodávateľom štátu. Darilo sa jej najmä za éry ministra financií a dopravy Jána Počiatka zo Smeru.
  Okresný súd Žilina firmu 25. februára 2020 vymazal z Registra partnerov verejného sektora, ktorý je známy ako protischránkový register.
  LeikTec (Anext) totiž nepresvedčil sudcu Jaroslava Maceka, že ľudia, ktorí boli v registri zapísaní ako údajní skutoční vlastníci spoločnosti, takzvaní koneční užívatelia výhod, nimi aj naozaj sú.
  Firma totiž v minulosti rozhodla o rozdelení zisku (dividend) vo výške viac než desať miliónov eur a dodnes ich na základe tohto rozhodnutia posiela neznámej spoločnosti z Cypru.
  LeikTec (Anext) odmietol predložiť dokumenty, kde tieto peniaze naozaj končia. Špekuluje sa, že z firmy profitoval Počiatek alebo podnikateľ blízky Smeru Jozef Brhel.
  Výmaz firmy z protischránkového registra pre ňu znamená veľké problémy. Do roku 2022 sa nesmie uchádzať o verejné zákazky a podpisovať so štátom a samosprávami väčšie kontrakty.
  Verejné inštitúcie zas majú právo bez sankcií odstúpiť od zmlúv, ktoré s firmou uzatvorili v minulosti.
  Rozhodnutie o výmaze podľa zákona automaticky znamená aj zákaz činnosti pre jej štatutárov, ktorí odmietli predložiť dokumenty, kde naozaj končia zisky spoločnosti.
  Súd teraz skúma, kto konkrétne túto zodpovednosť ponesie, pretože LeikTec (Anext) v posledných rokoch často menil štatutárov. Uvidíme.

 • Veru, oni dvaja ministri najlepšie vedia prečo a koľko kostlivcov sa nahromadilo v trezoroch ministerstva(stiev) a poisťovní za neuhrádzané prehrané súdne spory z právoplatných rozhodnutí Europskeho súdu, Najvyššieho, Krajských a Okresných súdov, kedy ŠTÁT prehral spor, alebo neuhrádzal, odkladal a rástli penále a to nie iba u dôchodcoch aj poškodené firmy už sa začínajú hlásiť. Ani nechcime poznať pravdu! Tam sú aj 13.dôchodky. Nech je k nám EU a Boh ohľaduplný a trpezlivý. Škoda že bolo málo novinárov ktorí našli odvahu a nebáli sa o tom písať (investigatívnych?) mohlo sa všeličomu predísť, alebo aspoň znížiť to bezbrehé klamstvo pomahajúce kradnutiu.

 • No tak na té trináste penzie a detské pridavky, by Františku možno stačili financie nie až z Tramtárie, ale len tuto, spoza kopca. z Francie (tie plagaty so slovenským znakom na plote “našeho človeka”, čo dostal svojho času, keď sa zavadzalo € žltu kartu, o tom snáď svedčia). Alebo sa mýlim? Možno je to trochu zložitejšie ???

 • no ved minister kamenický veľmi dobre vedel,prečo bol proti trinástemu dôchodku a prídavkov,ved upozorňoval,že nie su penize nato,,že treba šetriť nie rozdávať,,,ale múdra hlava asi rátala,s národnou bankou,že peniaze dá,ved v národnej banke sedí (guverner)gauner náš človek,ale ten sa tiež vyjadril,že nie su penize,,v národnej banke tiež by mal prísť (kredit) audit s dakde až s tramtárie ,ved dvanisť rokov si tam šafaárili samí naši ľudia ,čo tam našafárili,kolko miliárd von s kešeniíí

 • Nuž hej, lenže ja som postrehol vo vyjadreniach (už povolebných) aj jedno sympatické(dokonca aj pre nás VD). Sparafrazujem ho: Budúci “kapitán” parlamentu včera večer na TA-3 skonštatoval, že netreba hľadať dôvody ako sa veci nedajú spraviť, ale treba hľadať spôsoby ako ich uskutočniť. A čím skôr- bez prodlenia. A spomenul aj pár možnosti, jak by to mohlo ísť. Dokonca pred obrazovkami aj vizuálne predviedol, ako sa poškrabať za pravým uchom, keď nás zasvrbí. Nie ľavou rukou cez hlavu, ale normálne pravou rukou za pravým, resp. ľavou za ľavým.
  Ja dodávam: Možno sú to zložite veci, ktoré treba napraviť. Ale veď práve pre to, že sú zložité budu u kormidla oni. Či? Jednoduché vybavíme aj sami. A nebojím sa skonštatovať, že by si na rohy nabrali veľa. Držím novému “kapitánovi” palce a prajem mu úspech.

 • Tak veľmi boli pred ukončením predchádzajúceho volebného obdobia kritizované časťou spoločnosti (aj niektorých z nás VD /na tomto webe/), či časťou vtedy ešte opozičných poslancov parlamentu 13 starobné dôchodky pri návrhu zákona v skrátenom legislatívnom konaní vtedajšej vládnej koalície (smer-sd, sns…) pre všetkých dôchodcov ako predvolebná korupcia.
  Ale ako možno nazvať toto?:
  O tom, či bude mať nová vláda podporu ústavnej väčšiny rozhodne vo štvrtok strana Za ľudí. Matovič láka Kisku aj na 10 miliónov eur pre investigatívnych novinárov”.Štát si chce platiť novinárov, ktorí budú preň odhaľovať korupciu.Designovaný premiér Igor Matovič sa so šéfom strany Za ľudí Andrejom Kiskom stretne ešte pred hlasovaním predsedníctva Kiskovej strany. Chce mu ponúknuť model podpory investigatívnej žurnalistiky, ktorá by pomohla kontrolovať exekutívu. Do tohto fondu plánuje dať 10 miliónov eur a títo novinári mu majú pomáhať odhaľovať korupciu na úradoch.
  https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/544578-matovic-caka-uz-len-na-kisku/ … použil som monitor z pravda.sk
  Nie je to tiež skrytá povolebná korupcia časti novinárskej obce?Okrem iného aj diskriminácia ostatných novinárov, ktorí sa v rámci svojej náplne práce nevenujú investigatíve?… načo potom máme v SR políciu, naka, tajné služby, prokuratúru… -- ak majú byť tieto silové zložky supľované novinármi.Zdá sa, že našej spoločnosti chýba pre úplnosť už len ministerstvo pravdy -- zastrešené ako je vyššie opísané v článku.

 • Igor Matovič by mal neodkladne začať „lustrovať“ nominácie a zosúlaďovať ich so svojimi protikorupčnými a protiomafiánskymi deklaráciami, lebo ak sa bude musieť nominovaných ministrov zbavovať keď začnú vyliezať ich prvé kauzy, a asi začnú, lebo väzby a korene sa nezaprú, tak jeho vládu od frázy „ že sú to ako tí predošlí“ nič nezachráni.
  Napr. Krajniak zo Sme rodina (pravdepodobný kandidát na MO), ktorý si sám dal prezývku Posledný križiak, odvoláva sa na to, že chce brániť tradičné hodnoty. Takže ako pravá ruka Kollára je tradičnou hodnotou a rodinou aj Kollárova rodina -- s desiatimi slobodnými mamičkami a ich deťmi?
  Dáva to niekomu logiku a zmysel? V zmysle podpory rodiny by sa mal uchádzať o rezort sociálnych vecí a presadiť štátne dotácie, aby sme aj my mohli založiť tradičné rodiny s desiatimi mamičkami.
  Podľa mňa (i keď môj názor nezaváži) to treba skúsiť v 3 koalicii. 4 koaliciu si myslim, že aj tak nepostavia, a aj keby nahodou áno, dlho to nevydrží. Bez Kollara bude koalicia stabilnejšia a na dôležitych zákonoch sa môžu stále dohadovať s Kollarom či ich nepodpori za nejaké ustupky.

 • koalícia, nech je akákoľvek, bude musieť skutočne tvrdo pracovať na všetkom dôležitom, čo sľubovali a prečo im ľudia dôverovali, pretože ak to pokazia, neviem.
  ostáva veriť že opozícia nebude plná hnevu, nenávisti, túžby po pomste, po moci, ktorá sa bude opierať o silnú podporu konšpirátorov a nedodržia to biblické: kto do teba kameňom ty do neho dvoma.
  tomuto by som chcel veriť ak má byť na slovensku lepšie a nemuseli nám vnuci utekať a nás nema kto opatrovať.