Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

Tu sú informácie, o ktorých ste pravdepodobne už vedeli, opatrenia sú overené, spomalili “výskyt” nových hostiteľov a znemožnili tak vírusu adaptovať sa naďalej do svojej agresívnejšej podoby s ťažším priebehom v rizikovej skupine.

 „Dodržaním súboru krokov efektívne znížime mieru prenosu vírusu z človeka na človeka do takej podoby infekcie, ktorej priebeh predstavuje zásadný faktor strachu v našom okolí. Zmierni sa aj priebeh ochorenia v prípade rizikových skupín. Čím viac ľudí bude opatrenia dodržiavať, tým rýchlejšie sa vírus oslabí, zníži sa počet prenášačov a hostiteľov a pandémia sa spomalí,“ objasnila biologička. Tá súčasne vysvetlila, ako vírusu predísť.

Odborníčka apeluje na vnučky a vnukov starých rodičov, dcéry i synov rodičov, rodičov malých detí, na zvyšok populácie. „Prosím, upokojte a naveďte do “comfort zone” hlavne rizikové skupiny (seniori nad 60 rokov, diabetikov, onkologických pacientov, astmatikov a kardiovaskulárnych pacientov),“ vyzvala k súčinnosti expertov.

1) OBYČAJNÉ MYDLO A VODA SÚ ZÁKLADNÝM A NAJEFEKTÍVNEJŠÍM OPATRENÍM

Ostrihajte deťom nechty na rukách. Rovnako tak sebe. Chemické zloženie mydla rozrušuje tukový obal kapsuly, v ktorom je koronavírus obalený. Ten je zároveň slabým miestom vírusu. Molekulárna štruktúra mydla po kontakte s vodou tvorí amfifílie, typy molekúl, ktoré infiltrujú dvojvrstvový tukový obal kapsuly vírusu a rozkladajú, doslova ho roztrhnú zvnútra. Keďže máme povrch rúk vrásnitý, ruky je potrebné masírovať po dobu 1 minúty.

Medzi všetkými prstami, medzi ukazovákom a palcom, pod nechtami, na oboch dlaniach a oboch chrbtoch rúk, rovnako v ryhách na zápästiach. Oplachujte minimálne 30 sekúnd.

Alkoholové dezinfekcie (s min. obsahom alkoholu 60 %) sú sekundárnym riešením tam, kde nie je k dispozícii voda. Výhradné a časté použitie môže vysušiť a narušiť povrch pokožky, hlavne u detí a ľudí s citlivou pokožkou, čím vytvoríme na pokožke mikroporanenia = vstupné brány infekcie.

2) CHLÓR A VYSOKÁ TEPLOTA SÚ ZÁKLADNÝMI DEZINFEKČNÝMI PROSTRIEDKAMI NA POVRCHY, PODLAHY A ODEVY

Prostriedky na báze chlórnanu sodného (u nás hlavne SAVO) sú dostačujúcou metódou, ako udržať čistotu v priestore, v ktorom žijeme. V rozprašovači, alebo vo forme nariedeného koncentrátu, nechajte na povrchoch v kuchyni, toalete a na podlahe pôsobiť minimálne 5 minút. Všetky odevy, ktoré prichádzajú do kontaktu s povrchmi v miestach s hromadným výskytom ľudí, autách a MHD, perte na 60-tich stupňoch, môžete do prania pridať prostriedok na báze chlóru. Všetky uteráky a textilné vreckovky, ktoré prichádzajú do kontaktu s tvárou, perte na 90-tich stupňoch. Takisto s možným pridaním chlórového prostriedku.

3) PORANENIA NA POKOŽKE TELA A TVÁRE DEZINFIKUJTE A ZAKRYTE NÁPLASŤOU

Rany a ranky vyčistite v prvom rade vodou a mydlom. Alternatívne peroxidom vodíka alebo 60 % alkoholom, septonexom, ajatinom. V prípade núdze čistými pitnými destilátmi – bielymi alkoholmi.

4) UVEDOMELÁ IZOLÁCIA A PRESUNY POČAS NASLEDUJÚCICH DNÍ

Zdržiavajte sa doma a vetrajte, rovnako sa aj prechádzajte na čerstvom vzduchu. Vonku trávte čas v minimálnom počte a presúvajte sa tak, aby ste “rozpúšťali dav”, teda prechádzajte sa pešo na menej zaľudnených miestach. Nevychádzajte na prechádzky za účelom trávenia času v uzavretých, aj keď väčších priestoroch (nákupné centrá, malé parky, zaľudnené priestranstvá). Ak používate auto, odvezte sa v rámci skupiny, ktorá žije v jednej domácnosti, na menej zaľudnené miesta, prechádzajte sa na priamom slnku minimálne 30 minút. Mimo existenčných situácií necestujte a nepresúvajte sa vlakmi, autobusmi a lietadlami. Vyhýbajte sa MHD.

5) NAKUPUJTE OSOBITNE, V PRÍPADE RODIČOV DETÍ, NECH NAKUPUJE TEN RODIČ, KTORÝ JE S DEŤMI MENEJ

Ak je to možné, choďte na nákup autom alebo pešo.

6) NECESTUJTE DO OHROZENÝCH OBLASTÍ

7) RODIČIA DETÍ, V NASLEDUJÚCE DNI NEVYSTAVUJTE SENIOROV V RODINE A RIZIKOVÉ SKUPINY KONTAKTU S DEŤMI, RESP. VNÚČATAMI, ROVNAKO TAK SA MIMO NUTNÝCH PRÍPADOV NEKONTAKTUJTE SO SENIORMI A RIZIKOVÝMI SKUPINAMI VŠEOBECNE VY OSOBNE

Novorodenci, batoľatá, dojčatá, predškolské a školské deti a tínedžeri majú agresívnejšie reagujúcu imunitu na podnety vo vývoji, čo znamená, že ak sa aj nakazia, vo väčšine prípadov fungujú ako tzv. efektívni asymptomatickí prenášači. Sami o sebe sa s nákazou vyrovnávajú výborne a úplne bez alebo iba s nenápadnými až miernymi príznakmi. V kontakte s rizikovým pacientom sú ale vysoko infekční. Rovnaký princíp platí aj pre bezdetných ľudí vo veku od cca 20 do 35 rokov, aj keď v tejto skupine sa príznaky už zhmotňujú viditeľnejšie, hoci môžu ostávať skryté.

Ak žijete v domácnosti s osobami vo veku 20 – 39 rokov alebo ste osoba vo veku 20 – 39 rokov, pre kontakt so seniormi a rizikové skupiny platia tie isté pravidlá. Pre nich, aj pre vás.

8) ŽIVOČÍŠNE BIELKOVINY, MÄSO A VAJÍČKA, NECHAJTE PREJSŤ BODOM VARU, DODRŽUJTE HYGIENU RÚK PRI MANIPULÁCII S POTRAVINAMI

9) KONZUMUJTE PROBIOTIKÁ, ACIDOFILNÉ PRODUKTY S LACTOBACILLOM, KYSLÚ KAPUSTU, OVČIU BRYNDZU, JOGURTY, ZVÝŠTE PRÍJEM OVOCIA, ZNÍŽTE PRÍJEM JEDNODUCHÝCH CUKROV

10) AK SA CÍTITE CHORÝ, ROZLIŠUJTE PRÍZNAKY. LEKÁRA KONTAKTUJTE TELEFONICKY, OSTAŇTE DOMA A ČAKAJTE NA POKYNY. NIKOHO Z DOMÁCNOSTI NEPRESÚVAJTE NA INÉ MIESTO

Ochorenie zasahuje dolné dýchacie cesty. Suchý, zadúšavý, dráždivý kašeľ bez hlienov. Bolesti hlavy, kĺbov a svalov, celková vyčerpanosť, pocit ťažoby a pichanie na hrudníku, pocit tzv. “nedostatočného nádychu”. Teplota na hranici, alebo tesne za hranicou 38 stupňov, ale rovnako aj vysoko za hranicou 38 stupňov, v kombinácii s kašľom a zvyškom uvedených príznakov.

Nádcha, bolesti prínosových dutín, hlieny v nose, aj keď s bolesťou v hrdle, s najväčšou pravdepodobnosťou nie je COVID-19.

11) NEZATAJUJTE AKÉKOĽVEK DETAILY O VAŠOM ZDRAVOTNOM STAVE A CESTOVATEĽSKEJ ANAMNÉZE, ROVNAKO O KTOROMKOĽVEK PRÍBUZNOM A AKOMKOĽVEK ČLENOVI VAŠEJ DOMÁCNOSTI

Vzhľadom na nejasnú a doteraz nešpecifikovanú infekčnosť počas inkubačnej doby je relevantný čas, ktorý zohráva úlohu v cestovateľskej anamnéze. Hlavne, ale nielen pre destináciu severné Taliansko, celý február a vyššie. Ak spĺňate obe podmienky, zdržiavajte sa nasledujúcich 14 dní prevažne doma. Ak sa začnete cítiť chorý, riaďte sa bodmi 10, 11 a 13.

12) ZÁSOBUJTE SA RACIONÁLNE, MYSLITE NA TO, ŽE VYKUPOVANÍM TOVARU VYHÁŇATE DO PRIESTORU ĎALŠÍCH HOSTITEĽOV, KTORÍ BUDÚ CIRKULOVAŤ PO OBCHODOCH DLHŠÍ ČAS

Rizikovým skupinám sťažujete situáciu a potenciálne im vytvárate situáciu, aby sa vyčerpali a zvýši sa tak riziko infikovania ich aj ďalších.

13) NEPODLIEHAJTE STRACHU, PRI TOMTO VÍRUSE FIGURUJE VIACERO NEZNÁMYCH, ALE JEDINÝ SPÔSOB, AKO ICH ELIMINOVAŤ, JE ANALYZOVAŤ SITUÁCIU

To je možné, len ak sa nešíri panika a laboratóriá majú dostatok času izolovať celú genetickú štruktúru v štádiu, kedy sa nepremnožia jeho hostitelia – znižujeme tak schopnosť vírusu adaptovať sa, teda mutovať.

14) UPOKOJUJTE A INŠTRUUJTE PRAVIDELNE TELEFONICKY SENIOROV A RIZIKOVÉ SKUPINY V RÁMCI RODINY A VAŠICH ZNÁMYCH

Buďte zdrojom informácií, ktoré potrebujú počuť aj iní.

JEDNORÁZOVÉ RÚŠKO
LÁTKOVÉ RÚŠKA
Respirátor typu FFP3.
RESPIRÁTOR

Ak by sa v parlamente začal šíriť koronavírus a niektorý z poslancov by ochorel na Covid-19, k najlepšie chráneným zákonodarcom by patril šéf Smeru . Ako jeden z mála ľudí v parlamente totiž nosí respirátor, ktorý by mal zabezpečiť až 92-percentnú filtráciu vdychovaného vzduchu. Horší stav je s vydychovaným vzduchom, okolie nie je chránené, sliny z prskania lietajú na všetky strany.

85 Komentárov na Komplexná informácia o prevencii koronavírusu:

 • K smrti lekára Rastislava Meleka sa na sociálnej sieti vyjadrila i jeho manželka. “Nikdy som nepísala na Facebooku verejné statusy, ale teraz musím. Bola som jeho manželka 14 rokov, nikdy nebýval chorý. Zanechal ma tu aj s 10 r. dieťaťom a neviete si ani len predstaviť aká je to bolesť. Všetkým neveriacim odkazujem, áno zomrel na COVID. CT pľúc to potvrdilo. Boli úplne zničené. A bol úplne zdravý. Takže všetci čo píšu, že sa ich to netýka, je len otázkou času, kedy sa ich to dotkne,“ napísala s so smútkom a zároveň s výzvou Rastislavova manželka.

 • Rezort obrany aktuálne identifikoval 5000 odberových miest na celoplošné testovanie obyvateľov v súvislosti s novým koronavírusom.

  Príslušníci Ozbrojených síl kontaktovali predsedov vyšších územných celkov, zástupcov Združenia miest a obcí Slovenska a Únie miest Slovenska, žiadajú ich o spoluprácu. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková. Hlavná časť testovania by sa mala uskutočniť v dňoch od 30. októbra do 1. novembra a od 6. do 8. novembra.

  Ako bude prebiehať odber

  Ministerstvo pripomína, že testovať bude personál so zdravotníckym vzdelaním a nie preškolení vojaci. “OS SR majú k testovaniu nateraz pripravené základné postupy, ktoré aktuálne konkretizujú a konzultujú so zdravotníkmi a samosprávami,” Osoba po príchode na odberné miesto ako prvé spracuje niekoľko zákonom stanovených formulárov. Následne postúpi na odberné miesto, kde ju otestujú zdravotníci prostredníctvom výteru z nosohltana, približuje rezort obrany.

  Po odobratí vzoriek by sa mala osoba presunúť do priestoru, kde počká 15 až 30 minút. V prípade pozitívneho výsledku bude osoba podľa hovorkyne priamo na mieste oboznámená s povinnosťami a o ďalšom postupe.

  V súčasnosti ministerstvo pracuje s alternatívou, že pozitívna osoba absolvuje domácu karanténu podľa platných usmernení z Úradu verejného zdravotníctva.

  “V tejto súvislosti zdôrazňujeme, že uvedené informácie predstavujú základný plán postupu, ktorý bude ešte dopracovaný podľa stanoviska právnikov a zdravotníkov,” podotkla Kovaľ Kakaščíková. Spolupráca so samosprávami

  V priebehu utorka a ďalších dní budú profesionálni vojaci kontaktovať a navštevovať zástupcov samospráv. Cieľom bude zistenie možností realizácie testovania.

  “Prioritne sa zabezpečí rekognoskácia pre pilotnú časť testovania, ktoré je naplánované od 23. do 25. októbra v súčasnosti najkritickejších okresoch, teda v Námestove, Dolnom Kubíne, Tvrdošíne a Bardejove. Následne budú rovnakým spôsobom kontaktovaní aj ostatní predstavitelia samospráv,” uvádza hovorkyňa.

  Celý personál, ktorý sa bude podieľať na testovaní, bude pred začiatkom operácie pretestovaný. Kovaľ Kakaščíková hovorí, že jednotlivé odberné miesta budú vybavené všetkými potrebnými dezinfekčnými a osobnými ochrannými prostriedkami.
  “V rámci organizácie operácie Spoločná zodpovednosť rezort obrany zabezpečí logistickú časť operácie spojenú s rozvozom materiálu a osôb. Zároveň poskytne riadiacu a komunikačnú infraštruktúru, tzn. na riadenie operácie bude rozvinutá sieť regionálnych veliteľstiev na báze vojenských posádok, ktorých je aktuálne 16. Tie budú riadiť odberné miesta vo svojej pôsobnosti,” vysvetľuje hovorkyňa.

  Armáde pomôžu civilní zdravotníci

  Dodáva, že zároveň budú mať pridelené odberné tímy, ktoré budú určené na posilnenie odberových miest tam, kde by došlo k väčšiemu množstvu testovania.

  Odberné tímy budú tiež môcť byť podľa Kovaľ Kakaščíkovej vyslané k imobilným ľuďom, prípadne malým komunitám, kde by nebolo efektívne zriadiť samostatné odberné miesto.

  Približne 200 vojenských zdravotníkov a 100 zdravotníkov Hasičského a záchranného zboru bude odbery zabezpečovať v pilotnej časti na Orave a v Bardejove. Počet by sa mal doplniť aj zdravotníkmi z civilného sektora.

  “Doplnenie zdravotníkmi z civilného sektora bude kľúčové aj pre plošné testovanie. Rezort obrany v tejto súvislosti intenzívne rokuje s Ministerstvom zdravotníctva SR, s ktorým hľadá spoločné a uskutočniteľné riešenie,” skonštatovala Kovaľ Kakaščíková.

 • Jožko Šamaj, prečítajte si ten môj príspevok ešte raz, inak to čo píšete nezodpovedá obsahu môjho príspevku -- dobre myslené upozornenia polície na hoaxy -- a nepodsúvajte, pre mňa-zamňa si dajte čokolvek, aj pivko ak hoax odporučí (to obsahuje látku “hopein” od ktorej je chvíľu (cca 2h) veselo…
  Dopručujem nabudúce dvakrát čítať a raz písať. Od začiatku pandémie bojujeme nielen proti vírusu, ktorý ohrozuje naše zdravie a životy, ale aj proti vírusu, ktorý oslabuje našu dôveru k overeným informáciám.

  Držím palce všetkým ktorí nespochybňujú rozhodnutia zodpovedných a aktívne sa zapájajú do potlačenie pliagy.

 • Pavol Bada napísal: 2. októbra 2020 v 10:11
  “BRATISLAVA. Polícia upozorňuje verejnosť na falošný recept na liečbu ochorenia COVID-19, ktorý sa šíri na sociálnych sieťach……”
  Dobre si to tu dal, ale -- kto je na sociálnych sieťach by už sám od seba mal vedieť, že takéto “rady” sú o ničom….Najmä keď každý vie, že liek zatiaľ žiadny neexistuje…kto neverí, že to o čom píše Palo je naozaj tak ako hlása polícia -- teda že recept je blud -- nech si schválne pozrie koľko “zaručených” receptov na liečbu rakoviny na sociálkach frčí…. áno, ak vám niekto radí ako prevenciu -- nie liečbu -- dopĺňať sa vitamínmy D, C -- tomu verte, ale nie je to liečba, iba posilnenie imunitného systému a ani to nemusí na 100% pomôcť…nie som lekár, ale s lekármi sa rozprávam…

 • Náš prístup a naša zodpovednosť k spoluobčanom.
  U lekára, na poliklinike. Chodím v poslednom čase často. Našťastie nie so sebou, ale ako “asistent”, sprievod dôchodkyne na vozíku. V súčasnosti mimoriadne ohrozeného človečenského druhu. Nechodí tam ani ona, ani ja s radosťou, pre “spoločenské rozptýlenie”, ako sa to často o dôchodcoch trápnovtipne zvykne vravieť. Chodí tam pre vek a pre choroby, medzi nimi aj onkologické a diabetologické, v kombinácii s kardiatickými. Teda, zjavne asi závažné. V kombinácii s pandémiou je presun takejto osoby na verejnosti mimoriadnym ohrozením jej ani nie zdravia, ale života.
  V čakárni sedí aj tridsiatnička, s rúškom pod bradou. Hoci -- každý, kto vie čítať a počúvať vie, že do uzavretých priestorov s nutným pohybom verejnosti sa vstupuje s riadne nasadeným krytom tváre. Pán, asi vo veku 50 ju upozorní, “prosím, nasaďte si to rúško riadne.” Arogantná odpoveď prichádza vzápätí -- gesto ťukania si na čelo. A tiež v podobe toho, že pravidlá dotyčná ignoruje ďalej. Pán sa nevzdáva, svoju žiadosť zopakuje dôraznejšie (obdivujem a súhlasím). Opäť odpoveď v podobe zaťukania na čelo. Zjavne tak inteligentná, ako odmietačka pravidiel. Alebo nariadení. Alebo empatie a ohľaduplnosti -- vyberte si. To však už vidí sestrička z ambulancie.”Vážená nasaďte si rúško”! Žiada sestrička osobu v plnej čakárni. Tá však nič. Tak sestrička volá ochranku budovy. So slovami -- “vráťte sa, až keď budete dodržiavať pravidlá, inak nemáte nárok na ošetrenie a budete opätovne vykázaná z polikliniky.” Klobúk dolu. Zrazu sestričke ďakovali všetci prítomní. Keby si tak so všetkými nespratníkmi raz navždy dokázala poradiť naša spoločnosť! Kiež by ich nejaké “ochranky” vyviedli zo spoločenstva civilizácie. Ak to nespravíme, tak si musíme verejne priznať, že anarchia zvíťazila nad demokraciou a to je začiatok rozkladu celého právneho systému. Alebo vie niekto o nejakých zákonných normách, ktoré je dovolené a tolerované nedodržiavať? Mimochodom, to ťukanie na čelo -- znelo to naozaj veľmi duto. S pozdravom
  Ivan Brožík
  Prevzaté z regionálnych novín

 • Chcem zareagovať na rozhodnutie vlády k celoplošnému testovaniu občanov Slovenska. Z toho, čo bolo zatiaľ povedané, sa dá len ťažko zistiť ako si my občania máme predstaviť priebeh testovania. No už vieme, že za testovanie budú zodpovedať vojaci. Tiež vieme, že nato aby si to nacvičili im ostáva už len 5 dní. Niekedy sa príprava na podobné akcie robila formou inštrukčne metodických zamestnaní (IMZ). Preto by bolo dobré, až ho budú vojaci organizovať, aby si tam pozvali kameramanov, ktorí to natočia a potom nech sa to v televízii vysiela ako náučný film. Veď nie nadarmo sa hovorí, že niekedy stačí raz vidieť, než 100 krát počuť. A tiež sa hovorí, že človek sa bojí najmä toho, čo nepozná. Nie je to nič nové, lebo už J. A. Komenský to pre proces vyučovania pomenoval ako metódu názornosti. Dočkáme sa takého filmu ? Určite by si ho zo záujmom pozrelo aj mnoho iných ľudí.

 • Jednou z otázok, ktorú podľa premiéra Igora Matoviča ešte pri príprave „tajného“ plánu nevyriešili, bola tá, či testovanie má byť dobrovoľné alebo povinné. „Osobne si myslím, že by to malo byť dobrovoľné, ale ten kto sa nezúčastní, jednoducho nebude mať nejaké výhody, ktoré bude štát poskytovať v budúcom roku,“ povedal Matovič v relácii Na telo v TV Markíza.”Z diskusie by mali byť jasné aj odmeny alebo tresty pre tých, ktorí sa odmietnu dať testovať.”Matovič: Kto nepôjde na test, mal by dostať len základnú zdravotnú starostlivosť.(medializované)
  Nebolo by podľa mňa šťastné, ak by celoštátne testovanie bolo povinné s postihmi pre občanov.
  Ústavný zákon č. 460/1992 Zb. -- Ústava Slovenskej republiky
  Čl. 40
  Každý má právo na ochranu zdravia. Na základe zdravotného poistenia majú občania právo na bezplatnú zdravotnú starostlivosť a na zdravotnícke pomôcky za podmienok, ktoré ustanoví zákon.

 • BRATISLAVA -- TASR -- Celoplošné testovania celého Slovenska.
  “Správa štátnych hmotných rezerv spustila obstarávanie testov, keď chceme, aby boli zmluvy platné, tak musia byť zverejnené na internete. Predpokladám, že v priebehu dneška budú zverejnené,” povedal Matovič na margo doteraz tajného plánu celoplošného testovania celého Slovenska. Povedal, že o myšlienke celoplošného testovania sa začali rozprávať ešte začiatkom septembra.Premiér tvrdí, že ak by sme celoslovenské pretestovanie neurobili, kopírovali by sme českú krivku. „Bojím sa, že nám začnú zomierať lekári a zdravotné sestry,“ dodal s tým, že sa bojí aj scenára zo severného Talianska, keď ľudia starší ako 65 rokov zomierali doma, pretože ich nechceli vziať do nemocnice.
  Ak by sa nemalo konať celoplošné testovanie, je možné, že Matovič podá demisiu. „Som ochotný od tohto plánu upustiť, ale bude to spojené s mojou demisiou. Ak by chcel niekto na mňa vyvinúť tlak, že touto cestou nepôjdeme, ja sa pod to nepodpíšem,“ povedal Matovič s odkazom na problémy vo vládnej štvorke. Koaličný partner zo SaS Richard Sulík totiž verejne nesúhlasil so zatvorením reštaurácií a ďalších prevádzok verejného stravovania, za čo si vyslúžil nielen kritiku od Matoviča, ale aj návrh, aby liberáli vymenili svojho predsedu. Ten však ešte počas tlačovej besedy premiéra na sociálnej sieti uverejnil status, v ktorom sa za Matoviča postavil.„Akýkoľvek výsledok nemôže byť zlý, ak na ten test prídeme. Môžeme karantenizovať ľudí, ktorí sú infikovaní,“ vyzval Matovič ľudí, aby sa testovania, ktorého prvé kolo by sa malo uskutočniť o dva týždne, zúčastnili. Premiér by chcel, aby sa celoplošného testovania zúčastnilo aspoň osemdesiat percent ľudí. Dodal, že testy by mali doraziť na Slovensko počas budúceho týždňa.Testovaním sa bude zaoberať mimoriadne vláda, ktorá zasadne v nedeľu popoludní.
  Testovanie malo byť už na budúci víkend, podľa Matoviča sa však najskôr pilotne pretestujú okresy Námestovo, Dolný Kubín a ak budú stačiť kapacity, tak aj Bardejov. V týchto okresoch je v súčasnosti veľmi zlá situácia, bardejovská nemocnica už nemá dostatočné ani lekárske kapacity.Hlavné testovanie by sa malo uskutočniť o dva týždne. Testovať sa bude výterovými antigénovými testami. Antigénové testy by podľa Matoviča mali zachytiť až 90-percent ľudí, ktorí sú infikovaní koronavírusom. „Antigénové testy ukážu, kto je a kto nie je infekčný,“ vysvetľoval premiér.Dvojtýždňový cyklus testovania má odhaliť aj ľudí, ktorí sú len na začiatku ochorenia a teda nie sú ešte infekční a neroznášajú koronavírus.„Trošku mi trvalo, kým som presvedčil aj ostatných ľudí, ktorí s testami robia, aby mi dali dobrozdanie,“ pokračoval Matovič. O jeho pláne však podľa jeho slov vedel len malý okruh ľudí.
  „Predbežne som oslovil ozbrojené sily, ktoré sú jediné schopné zorganizovať a realizovať takúto náročnú operáciu,“ vysvetľoval.
  Odberové miesta by sa mali vytvoriť na miestach, kde sa zvyčajne konajú voľby, teda vo volebných miestnostiach. Tých je takmer šesťtisíc po celom Slovensku.Na poznámku Pravdy, že mnohé volebné miestnosti sú v školách či domovoch dôchodcov, Matovič povedal, že tieto priestory potom musia prejsť dezinfekciou.V odberových miestach by pôsobilo asi sedem ľudí – medzi nimi vojaci, policajti a zástupca samosprávy. Výsledok testu by mal byť známy do pätnástich minút. Zatiaľ nie je jasné, ako sa bude postupovať v prípade, ak test bude pozitívny.
  „Teraz máme pred sebou desať dní, keď budeme odpovedať na otázky, či to bude povinné, za odmenu alebo za trest,“ povedal premiér. Tvrdí, že otvára verejnú diskusiu na túto tému.
  Dodal, že podľa pediatrov by sme nemuseli testovať deti do desať rokov.„Obávame sa, že sú ľudia, ktorí neveria koronavírusu, hoci nosia rúška, ale popierajú zatváranie reštaurácií a ďalšie opatrenia. Tí sú najnebezpečnejší, pretože aj keď majú príznaky, nejdú k lekárovi,“ pokračoval Matovič. „S touto časťou obyvateľov sa musíme vysporiadať,“ do­dal.Pripustil, že ľudia, ktorí sa odmietnu dať otestovať, nebudú môcť využívať niektoré sociálne výhody, napríklad poberať niektoré dávky alebo daňové úľavy.Test by mal štát stáť približne 4 eurá s DPH za kus. Prihlásili sa štyri firmy, najnižšia cena bola 3,90 eura.Náklady na testy, ale aj ľudský personál, by mali dosiahnuť niekoľko desiatok miliónov eur.
  Testovanie bude bezplatné a môžu sa ho zúčastniť aj ľudia zo zahraničia. „Ideálne je, aby na testovanie išli všetci, ktorí sa na Slovensku nachádzajú,“ povedal Matovič s tým, že je lepšie, ak sa otestuje aj „robotník z Ukrajiny“.Premiér chce, aby sa o tom, či má byť testovanie povinné alebo dobrovoľné diskutovalo. „Ale majme na mysli verejný záujem,“ prizvukoval. Z diskusie by mali byť jasné aj odmeny alebo tresty pre tých, ktorí sa odmietnu dať testovať.Na organizovaní testovania sa má podieľať 43-tisíc ľudí„U nás bude na sto percent lockdown, zatvorenie krajiny, ak nenaberieme odvahu na takýto experiment. Ak všetci darujeme Slovensku jeden víkend pol hodinu a na druhý víkend pol hodinu, tak sa mu vyhneme,“ povedal Matovič.Na testy by mali ľudia chodiť v presný čas. Matovič predpokladá, že rozloženie v čase by sa malo dať dodržať na 90 percent.Ten, kto nebude v čase testovania doma, sa zrejme bude môcť dať otestovať v mieste, kde sa nachádza. Na odberovom mieste sa budú ľudia preukazovať občianskym preukazom.
  Matovič ďalej vysvetľoval, že sa bude testovať aj na hraniciach. „Môžeš prísť na Slovensko, ale musíš prejsť testom,“ povedal.

 • BRATISLAVA. Polícia upozorňuje verejnosť na falošný recept na liečbu ochorenia COVID-19, ktorý sa šíri na sociálnych sieťach. Informuje o tom na stránke Hoaxy a podvody -- Polícia SR na sociálnej sieti.

  V recepte sa uvádza, že na úspešnú liečbu ochorenia COVID-19 stačí konzumovať potraviny, ktorých kyslosť je vyššia ako 8,5 pH. Orgány činné v trestnom konaní zdôrazňujú, že ide o dezinformáciu.

  „Účinný liek na koronavírus ešte neexistuje. V prípade, že ste infikovaný a budete sa riadiť zaručenými radami a tipmi internetových odborníkov, riskujete svoj vlastný život. Počúvajte skutočných odborníkov, ktorí roky strávili štúdium a ktorí celý život pomáhajú svojim pacientom v ambulanciách. Nepočúvajte odborníkov, ktorých jediným nástrojom je počítačová klávesnica a pripojenie k internetu,“ uviedla polícia.

 • V súčasnosti riešia ľudia po celom svete otázku, ako môžu rozpoznať obyčajnú sezónnu chrípku od nákazy koronavírusom. Existuje však pár rozdielov, na základe ktorých vie pacient odhaliť pravú príčinu choroby.
  Zásadný rozdiel medzi chrípkou a COVID-19 spočíva v dobe, kedy sa človek cíti najhoršie. V prípade chrípky sa pacient obvykle cíti najhoršie v prvý týždeň.
  Pokiaľ ide o COVID-19, najhoršie štádium prichádza až počas tretieho či štvrtého týždňa. Okrem toho je priebeh choroby dlhší ako pri normálnej chrípke. Ďalším rozdielom je, že pri COVID-19 pacient častokrát stratí chuť a čuch.
  Fakt, či sa necháte testovať na jeden alebo obidva vírusy, môže závisieť od toho, aké testy sú dostupné, a ktoré vírusy kolujú v mieste vášho bydliska. „Momentálne nie sme svedkami komunitného prenosu chrípky, takže sa zatiaľ neodporúča rozsiahle testovanie na chrípku.
  Chrípka má kratšiu inkubačnú dobu, čo znamená, že po infekcii sa prejaví do jedného až štyroch dní.
  V prípade COVID-19 inkubačná doba trvá dlhšie a prvé symptómy sa môžu objaviť až po dvoch týždňoch od infikovania.
  COVID-19 je vo všeobecnosti nákazlivejší než chrípka. Jeho špecifikum spočíva aj v tom, že veľa infikovaných osôb koronavírus nešíri ďalej medzi ostatných, ale na druhej strane pár chorých ľudí dokáže nakaziť mnohých ďalších. Preto je potrebné, aj naďalej dodržiavať sociálny dištanc, zakrývať si ústa a nos a tiež dostatočne si umývať ruky.
  https://www.hlavnydennik.sk/

 • Slovensko 29.09.2020 07:30 -- Covid 19
  Slovensko smeruje do núdzového stavu. Celý štát, nielen zdravotníctvo
  Núdzový stav krajiny a úplný zákaz hromadných podujatí. Od začiatku októbra čakajú krajinu prísne opatrenia. Na tie zároveň bude vo zvýšenej miere dohliadať polícia. Čo môže vláda počas núdzového stavu?Rokovanie Ústredného krízového štábu trvalo do neskorej noci. Výsledkom je plán vyhlásiť v krajine núdzový stav. „Štáb požiada vládu o vypracovanie dokumentu na vyhlásenie núdzového stavu, ktorý bude potom predložený na rokovanie,“ vyhlásil premiér Igor Matovič (OĽaNO).
  Ten sa bude týkať celej krajiny, nielen zdravotníctva ako tomu bolo počas prvej vlny pandémie. „Bude všeobecne platný,“ dodal Matovič.
  Opatrenia sa už nebudú prijímať regionálne podľa semaforov, ale celoplošne. Semafory, ktoré rozdeľovali okresy na rizikové a menej rizikové podľa počtu infikovaných, považuje premiér za nelogické.„Toto hrajuškanie sa na semaforíky sme v tento deň skončili,“ uviedol Matovič podľa agentúry SITA v TV Markíza.Čo všetko je možné počas núdzového stavu, vyplýva z ústavného zákona z 11. apríla 2002 o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu
  Núdzový stav
  (1) Núdzový stav môže vláda vyhlásiť len za podmienky, že došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia osôb, a to aj v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie, životného prostredia alebo k ohrozeniu značných majetkových hodnôt v dôsledku živelnej pohromy, katastrofy, priemyselnej, dopravnej alebo inej prevádzkovej havárie; núdzový stav možno vyhlásiť len na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území.
  (2) Núdzový stav možno vyhlásiť v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas, najdlhšie na 90 dní.
  (3) V čase núdzového stavu možno v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas podľa závažnosti ohrozenia obmedziť základné práva a slobody a uložiť povinnosti na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území, a to najviac v tomto rozsahu:
  a) obmedziť nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia evakuáciou na určené miesto,
  b) uložiť pracovnú povinnosť na zabezpečenie zásobovania, udržiavania pozemných komunikácií a železníc, vykonávania dopravy, prevádzkovania vodovodov a kanalizácií, výroby a rozvodu elektriny, plynu a tepla, výkonu zdravotnej starostlivosti, udržiavania verejného poriadku alebo na odstraňovanie vzniknutých škôd,
  c) obmedziť výkon vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam na rozmiestnenie vojakov, príslušníkov ozbrojených zborov, zdravotníckych zariadení, zásobovacích zariadení, záchranných služieb a uvoľňovacích a iných technických zariadení,
  d) obmedziť výkon vlastníckeho práva k hnuteľným veciam zákazom vjazdu motorových vozidiel alebo obmedzením ich používania na súkromné účely a na podnikanie,
  e) obmedziť nedotknuteľnosť obydlia na ubytovanie evakuovaných osôb,
  f) obmedziť doručovanie poštových zásielok,
  g) obmedziť slobodu pohybu a pobytu zákazom vychádzania v určenom čase a zákazom vstupu na postihnuté alebo bezprostredne ohrozené územie,
  h) obmedziť alebo zakázať uplatňovanie práva pokojne sa zhromažďovať alebo zhromažďovanie na verejnosti podmieniť povoľovaním,
  i) obmedziť právo slobodne rozširovať informácie bez ohľadu na hranice štátu a slobodu prejavu na verejnosti,
  j) zabezpečiť vstup do vysielania rozhlasu a televízie spojený s výzvami a informáciami pre obyvateľstvo,
  k)zakázať uplatňovanie práva na štrajk,
  l) vykonať opatrenia na riešenie stavu ropnej núdze.
  (4) V čase núdzového stavu môže prezident na návrh vlády
  a) nariadiť výkon mimoriadnej služby profesionálnym vojakom, vojakom v zálohe povolaným na pravidelné cvičenie alebo na plnenie úloh ozbrojených síl a vojakom dobrovoľnej vojenskej prípravy,
  b) povolať na výkon mimoriadnej služby vojakov v zálohe.
  prevzaté z: https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/564201-slovensko-smeruje-do-nudzoveho-stavu-cela-krajina-nielen-zdravotnictvo/

 • 23.05.2020 18:24 – SLOVENSKO/ARMÁDA: Ministerstvo obrany informovalo, že od pondelka otvára pre vojakov i širokú verejnosť rezortné prevádzky vo Vysokých Tatrách, Veľkej Fatre a v Piešťanoch.

  „Okrem ubytovania a stravovania poskytujú vysoko kvalitné zdravotné a rehabilitačné procedúry. Všetko samozrejme s dôrazom na dodržanie všetkých opatrení pre ochranu zdravia hostí aj personálu,“ láka návštevníkov rezort Jaroslava Naďa (OĽaNO).

  Rekreačnú starostlivosť v rekreačných zariadeniach MO SR
  Informácie: http://vusz.mil.sk/16481/
  Prihlášky: http://vusz.mil.sk/16679/
  Kúpeľnú starostlivosť v kúpeľných ústavoch
  Informácie: http://vusz.mil.sk/16610/
  Prevzaté z: https://www.aktuality.sk/clanok/792938/koronavirus-online-slovensko-23-maj-2020/

 • ” Veľmi sa mi zišlo, čo som sa naučil na vojenskej službe. Celý život som ju preklínal, ale tí, čo sme ju absolvovali, máme sklon k disciplíne. A na vojne bola možno polovica mužov. Táto disciplína mi zlepšila pohľad na Slovákov. ”
  Toto sú slová pána profesora Krčméryho, ktoré povedal na tému COVID-19, pri jednom z jeho rozhovorov s novinármi. A ja dodávam, že niekedy aj domnelé tzv. zlo je k niečomu dobre. A takéto slová od uznávaného človeka iste ocení každý z nás, ktorí sme sa vojakom základnej služby venovali celý náš produktívny život. Toto je pre mňa najkrajšie ocenenie od “civila” a zároveň potvrdenie, že práca nás vojakov z povolania pri formovaní charakterov VZS, predsa len nebola zbytočná.

 • Infekcia novým koronavírusom môže u seniorov prebiehať atypicky. Môže pripomínať iné stavy a choroby a tak byť prehliadnutá či zistená príliš neskoro. Faktom je, že niekedy nie je jednoduché infekciu (a nielen koronavírusovú) u staršieho človeka rozoznať.
  Nehľadajme len horúčku a kašeľ. Typické horúčky či kašeľ nemusia u starších ľudí byť prítomné a napriek tomu v našom tele už môže koronavírus zúriť. Ako sa môže atypicky u seniorov prejaviť?

  Príznaky môžu nastať tam, kde ich neočakávame -- v psychike. Senior môže pôsobiť ako „vypnutý“ a nespráva sa ako zvyčajne. Môže byť apatický alebo zmätený, strácať orientáciu v prostredí. Môže mať sklon k pádom a točenie hlavy. Niektorí starí ľudia skrátka prestanú rozprávať alebo skolabujú.
  Atypické príznaky -- čo zistili lekári?
  Zbystriť treba aj pri tráviacich ťažkostiach, nakoľko približne tretina (niektoré zdroje uvádzajú, že až polovica) pacientov môže trpieť nechutenstvom, nevoľnosťou, vracaním či hnačkou. Koronavírus infikuje aj črevné bunky a dokonca sú pacienti, ktorí nemajú známky infekcie dýchacích ciest, ale len príznaky infekcie tráviaceho traktu.
  Atypické prejavy u starších pacientov s COVID-19:
  -delírium
  -pády
  -letargia
  -nízky krvný tlak
  -bolestivé prehĺžanie
  -omdlievanie
  -bolesti brucha, nevoľnosť, hnačka, vracanie
  -strata chuti a čuchu
  -zmeny v bežnom správaní pacienta

 • 17:07 -- SLOVENSKO: Dočasné pozastavenie bezplatnej železničnej prepravy pre dôchodcov sa zatiaľ odkladá, oznámil Boris Kollár. Zároveň vyzval seniorov, aby sami obmedzili cestovanie vlakmi.

  Minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) podľa Kollára dostal pokyn z krízového štábu, aby predložil vláde dočasné zrušenie vlakov zadarmo pre seniorov. Platiť to podľa neho malo už od utorka (28. 3.). „Kontaktoval som okamžite pána premiéra, poprosil som ho, aby nám vyšiel v ústrety, aby to ešte nespravili teraz v utorok, presvedčil som ho a bol veľmi ústretový, že to ešte týždeň skúsime natiahnuť,“ poznamenal Kollár. (TASR)

 • Podľa hovorcu ministerstva dopravy Ivana Rudolfa sa kabinet bude návrhom zastavenia bezplatného cestovania vlakom po študentoch aj dôchodcom pravdepodobne zaoberať až budúci týždeň. Po jeho schválení by malo toto uznesenie aj okamžite začať platiť.
  Dôvodom na dočasné opatrenie bola ekonomická motivácia na zníženie rozsahu cestovania vybraného okruhu cestujúcich okrem nevyhnutnej potreby, eliminovanie blízkeho kontaktu medzi cestujúcimi a s tým súvisiace zníženie rizika prenosu ochorenia COVID-19,“ píše sa v predkladacej správe.

  Rezort argumentuje, že za posledné týždne rástol počet penzistov, ktorí využívali bezplatný lístok. Kým v marci dôchodcovia využili takéto cestovanie v priemere za týždeň približne 4200, v apríli sa toto číslo neustále zvyšovalo.

  „Po veľkonočných sviatkoch tzn. od 14.4. do 20.4.2020 tento počet vzrástol na 5566 denne, pričom stále sú desiatky a stovky cestujúcich, ktorí sa presúvajú cez 3 a viac krajov,“ tvrdí ministerstvo.

  Budú zľavy
  Rezort zároveň dodáva, že penzistom nezakáže úplne cestovanie vo vlakoch. Po novom bude len spoplatnené.

  Osoby nad 70 rokov budú môcť cestovať za cenu len 0,15 € za každých 50 km, osoby s ťažko zdravotným postihnutím budú mať možnosť využiť 60% zľavu zo základného cestovného, osoby s pravidelnou dochádzkou do zamestnania 50 % zľavu a osoby nad 60 rokov zľavu 40% zo základného cestovného.

 • Pán Maroš, neznalosť zákona neospravedlňuje.
  Krízové štáby sú aj dnes na každom okrese a obci. Predsedom krízového štábu je prednosta, starosta obce. Sekretariát krízového štábu tvorí civilná ochrana – dnes odbor krízového riadenia.
  Čo spomínate, bola bezpečnostná rada okresu, ktorá bola na úrovni okresu a sekretára robil vojak z povolania. Dnes funguje tiež, len sekretára robí zamestnanec odboru krízového riadenia.
  Sklady civilnej ochrany, štátne hmotné rezervy sú rozdielne pojmy a spôsob dopĺňania materiálom je založený na iných zásadách. Sklady civilnej ochrany sú aj dnes až do úrovne obce. Štátne hmotné rezervy boli na úrovni okresov a krajov zrušené a dnes sú len na úrovni štátu.
  Všetko je papierovo vybudované, len odborným riadením znefunkčnené.
  To by bolo na dlhú debatu a nič by sa nevyriešilo, lebo záprah somárov v tejto oblasti, to doviedol do dokonalosti.

 • Podľa zákona o riadení štátu v krízových situáciách mimo času vojny a vojnového stavu, každá obec a mesto bez výnimky, hneď od začiatku každej krízovej situácie, zriaďuje na svojom území krízový štáb. V tejto súvislosti, by bolo veľmi zaujímavé zistiť, koľko obcí a miest ešte ani dnes, nemá zriadený krízový štáb ? !

  Chcem pripomenúť, že podobný systém krízového riadenia fungoval aj do roku 1990 s tým rozdielom, že celé krízové riadenie mala pod palcom armáda. Napríklad, každý okres a kraj mal plateného tajomníka rady obrany, ktorým bol skúsený dôstojník v hodnosti podplukovník alebo plukovník. Ale aj na civilných ministerstvách a úrade vlády boli aktívni vojaci v hodnostiach plukovník. Ich úlohou bolo predovšetkým dohliadať nato, aby boli na spomínaných úradoch dodržiavané príslušné zákony, a aby boli spracované a precvičované plány pre krízové situácie. No najmä zabezpečovali bezproblémový styk úradov s predstaviteľmi armády v otázkach krízových situácii. Takže, ani dnes nemusí nikto objavovať koleso či teplú vodu, stačí iba jedno, aby na týchto funkciách boli odborníci a nie nominanti politických strán. Ak by tomu tak bolo, potom by sa nemuselo ťažko experimentovať a nikdy by sa nestal prípad Kičura a podob.
  Viac na: http://doko.blog.portal.sk/

 • Možno dojde aj na dýchače banskej zachrannej služby. Je tam ohlasený útlm banictva, keď sa nemýlim.

 • 10:39 -- BOJNICE: Zdravotníci z Nemocnice s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach využívajú pri liečení pacientov podozrivých na nový koronavírus takzvané plynové masky. Staršími maskami CM-4 z miestneho CO skladu sanujú nedostatok ochranných pomôcok. (TASR)
  asi čítajú aj tento web -- ak sa ich názory zhodujú s názormi kolegov … aspoň v takom a podobnom zmysle boli predchádzajúce komentáre.

 • Z histórie.
  Zhodou historických náhod pandémia koronavírusu zachvátila svet na 100. výročie španielskej chrípky, ktorá od marca 1918 do marca 1920 zabila niekoľkonásobne viac ľudí než prvá svetová vojna. Odhaduje sa, že kým vo vojnových rokoch 1914 – 1918 zahynulo okolo 17 miliónov ľudí, pandémia španielskej chrípky zanechala až sto miliónov ľudských obetí, čo bolo asi 5 percent svetovej populácie.

  V kolektívnej historickej pamäti Slovákov to nie je nová skúsenosť. Okrem španielskej chrípky sme v strednej Európe prežili viacero cholerových epidémií od vrcholného stredoveku až po 19. storočie, ktorým otriasli najmä epidémie v rokoch 1830 – 1831 a 1872 – 1873. Prvá z nich, ktorá si len v Uhorsku vyžiadala jeden milión obetí, vyvolala množstvo nepokojov, vrátane rozsiahleho roľníckeho povstania na východnom Slovensku. Posledná epidémia cholery v roku 1873 stála v Uhorsku asi 200-tisíc životov. Ešte starší pôvod má takzvaná čierna smrť. Od polovice 14. storočia táto morová epidémia decimovala obyvateľstvo Európy, Slovensko nevynímajúc. Neraz vyhubila až dve tretiny populácie. V období stavovských protihabsburských povstaní sa k vojnovému utrpeniu v rokoch 1618 – 1711 pridal mor. Najsilnejšia morová epidémia najviac zúrila v habsburskej monarchii v roku 1679, keď zahynula polovica obyvateľov Viedne.

  V niečom je však súčasná situácia odlišná. Uvedomili sme si, že ani vyspelé technológie 21. storočia, rozvinutý priemysel, moderné zdravotníctvo, ani informačno-mediálny vek sami o sebe nedokážu zachrániť ľudské životy. Aký zdanlivý a klamlivý bol pocit civilizačného bezpečia… Stačilo pár dní a v Európe, Ázii i Amerike zomreli tisíce ľudí a pulz globálneho priemyslu a obchodu sa radikálne spomalil.

 • Štvrtina nakazených novým koronavírusom môže byť úplne bez príznakov
  Až 25 percent ľudí infikovaných novým koronavírusom môže byť úplne bez príznakov, upozorňuje riaditeľ amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) Robert Redfield.Vyjadril sa tak v rozhovore pre National Public Radio (NPR) s tým, že respiračné ochorenie COVID-19, ktoré nový koronavírus spôsobuje, sa šíri „omnoho jednoduchšie“ ako chrípka, pretože sa dokáže prenášať už asi 48 hodín predtým, ako sa u chorého prejavia príznaky, ak sa vôbec nejaké ukážu.“Toto pomáha vysvetliť, ako sa môže vírus ďalej tak rýchlo šíriť po krajine – máme asymptomatických prenášačov a máme tiež jednotlivcov, ktorí ho prenášajú 48 hodín predtým, ako sa u nich objavia príznaky,” vysvetlil Redfield.Veľmi silnou zbraňou proti šíreniu vírusu je preto podľa neho obmedzenie spoločenských kontaktov, ktoré ľuďom odporúča federálna vláda aj odborníci. Ľudia, ktorí sa javia zdraví, môžu totiž ochorenie nevedomky preniesť na zraniteľnejších obyvateľov.Redfield pritom predpokladá, že počas letných mesiacov sa šírenie nákazy spomalí. Na jeseň alebo na začiatku zimy sa však CDC pripravuje na druhú vlnu. „Väčšina respiračných vírusov má v sebe sezónnosť a je teda možné predpokladať – budeme si však musieť počkať – no myslím, že mnohí z nás predpokladajú, že s koncom jari a začiatkom leta bude počet nakazených klesať, podobne ako je to v prípade chrípky, a vírus sa presunie na južnú pologuľu. Potom budeme mať čas pokračovať v zlepšovaní protiopatrení,“ objasnil s tým, že bude dôležité, aby sa ľudia s príchodom ďalšej sezóny vrátili k obmedzeniu spoločenských kontaktov.Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom na svete prekročil 860-tisíc a viac ako 42-tisíc ľudí zomrelo.V Spojených štátoch zatiaľ potvrdili viac ako 189-tisíc prípadov nákazy, ktorá si vyžiadala vyše štyritisíc obetí. Americkí experti pritom odhadujú, že epidémia môže v krajine zabiť 100-tisíc až 240-tisíc ľudí. Dúfajú však, že ak budú všetci dodržiavať pokyny, nebudú počty obetí až také vysoké.
  zdroj: sita

 • Tento môj príspevok sa asi medzi nami VD nestretne s pozitívnou odozvou. Ale skúsim, aj 10 e možno niekomu pomôže.
  --
  “Chceme ukázať našu spolupatričnosť s ľuďmi. Na úrade vlády sme sa rozhodli zriadiť fond vzájomnej pomoci, kde budeme riešiť individuálne prípady,” hovorí premiér.”Žijeme veľmi ťažké časy, nevieme ako dlho bude táto doba trvať.” hovorí aj premier.

  “Nedokážeme zákonmi pomôcť každému jednému človeku. V zákonoch sa nedá opísať každá situácia. Na takéto prípady myslí vzájomná solidarita a ľudskosť,” doplnil.
  Pčolinský zo Sme rodina bude prispievať do fondu sumou tisíc eur mesačne zo svojho platu.
  Kollár vyzýva ľudí, ktorí majú 10-tisícové platy, aby sa pridali k solidarite. Takisto vyzval aj veľké koncerny
  a hovorí, že pôjde o transparentný účet. “Ja som presvedčený, že to je najlepšie riešenie a bude adresné,” hovorí šéf parlamentu.

 • Zarážajúce je kde všade v kľúčovych funciach štátu sú darebáci typu riaditeľa SŠHR Kičuru, ktorí budú aj naďalej škodiť nám obyčajnym ľuďom a dokedy.
  Naši ambasádori v zahraničí sa už od vypuknutia krízy snažili zabezpečiť vo svojich pôsobiskách dostatok rúšok a iného zdravotníckeho materiálu pre Slovensko. Rokovali priamo s výrobcami a dohadovali dodávky za výrazne nižšie ceny, za aké napokon nakupovala SŠHR pod vedením Kičuru.
  Ukážkovým príkladom svojrázneho prístup SŠHR je skúsenosť zástupcu Slovenska v Indii Ivana Lančariča. Hoci osobne navštívil miestnych výrobcov ochranných rúšok, preveril kvalitu, dohodol množstvá a vyrokoval bezkonkurenčnú cenu v rozpätí od 21 do 24 centov za rúško, na Kičurovom úrade neuspel. Štátne rezervy uprednostnili drahšiu ponuku od slovenského súkromníka. Ponuka, ktorá sa neodmieta? Naopak. Vedenie rezerv na Lančaričov e-mail ani neodpísalo a správy odignorovalo.

  Na čudný prístup Kičurovho úradu a neochotu nakupovať úspornejšie upozornil aj minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), ktorý dočasne viedol aj ministerstvo zahraničných vecí.

  „Volal som s pánom veľvyslancom v Indii a veľmi pohoršene konštatoval, že s ním štátne rezervy skrátka nechceli komunikovať, ignorovali ho. Písal im, že jeho ľudia boli znova fyzicky overiť rúška, v akej sú kvalite, či sú pripravené,“
  Naša veľvyslankyňa v Nórsku Denisa Koterec Frelichová našla firmu, ktorá bola ochotná dodať Slovensku respirátory FFP3, FFP2 a ochranné obleky. Správe rezerv poslala aktuálny cenník s ponukou. Respirátory mali stáť necelé štyri eurá za kus.

  Kičurov úrad na ponuku nereagoval. Štátne rezervy napokon nakúpili respirátory za 16,58 eur od slovenskej spoločnosti Lacorp. Teda štyrikrát drahšie, ako mohli.
  „Na čom to zlyhalo, k tomu sa neviem vyjadriť. Ja som urobila maximum,“ reagovala veľvyslankyňa.
  Faktom je, že štátne rezervy pod vedením nominanta Smeru trvali pri nákupoch na špeciálnej podmienke. V čase, keď už bola vyhlásená pandémia, postupne sa rušili lety a zatvárali hranice, žiadal kľúčový štátny úrad pre núdzové situácie, aby dodávatelia predložili ponuky osobne.
  Kde SŠHR na bizarnú podmienku prišli, nevedno. V zákone totiž nie je.

 • Vážení priatelia,

  dovolím si Vás oboznámiť s ROZHODNUTÍM HLAVNÉHO HYGIENIKA SR

  Od 30.03.2020 do odvolania sa predlžuje uzatvorenie všetkých maloobchodných prevádzok a všetkých prevádzok poskytujúcich služby, okrem výnimiek určených hlavným hygienikom,
  s účinnosťou od 30. marca 2020 môžu byť pre verejnosť prístupné tieto maloobchodné prevádzky,
  všetky otvorené prevádzky musia aplikovať SPRÍSNENÝ HYGIENICKÝ REŽIM s účinnosťou od 30.03.2020 do odvolania a zabezpečiť :
  -vstup a pobyt v prevádzke len s prekrytými hornými dýchacími cestami (napríklad respirátor, rúško, šál, šatka, atď.),
  -pri vchode do prevádzky aplikovať dezinfekciu na ruky alebo poskytnúť jednorazové rukavice,
  -medzi osobami v prevádzke je potrebné zabezpečiť odstup minimálne 2 metre.
  -ZABEZPEČENIE OCHRANNÝCH PROSTRIEDKOV
  .
  EKONOMICKÁ POMOC ŠTÁTU

  Medializovaný zámer vlády hovorí o ochote pomôcť všetkým občanom na zabezpečenie základných potrieb a prvý zoznam opatrení má smerovať na udržanie zamestnanosti,
  -jednoosobové s.r.o. majú byť na účely ekonomických opatrení posudzované podľa slov ministra financií SR rovnako ako SZCO.
  .
  ZOZNAM EKONOMICKÝCH OPATRENÍ

  má byť legislatívne schvaľovaný vládou SR v utorok 31.03.2020 a prijímaný na mimoriadnej schôdzi NR SR začínajúcej 01.04.2020, rámcovo je zatiaľ k dispozícii informácia, že :

  -Štát preplatí 80 percent platu zamestnanca tým firmám, ktorých prevádzky sú alebo boli od 16.03.2020 povinne uzavreté opatrením hlavného hygienika. Súčasťou platby bude aj daň za zamestnanca a odvody za zamestnanca.
  -Príspevky pre živnostníkov a zamestnancov vo firmách, ktoré zaznamenali pokles tržieb, sa budú odvíjať od toho, ako výrazne sme boli zasiahnuté. Prepočty za mesiac marec budú časovo alikvotné od účinnosti opatrenia hlavného hygienika od 16.03.2020. Tržby sa budú porovnávať s rovnakým obdobím minulého roka.
  -Podľa návrhu časovo alikvotne od mesiaca marec
  .pri poklese tržieb o viac ako 20% štát prispeje 180 €.
  .pri poklese o viac ako 40% štát prispeje 300 €.
  .pri poklese o 60% to bude 420 €,
  .pri viac ako 80%-tnom poklese štát prispeje 540 €.
  Žiadosti o finančné prostriedky sa podľa informácií z MPSVaR SR budú môcť podávať na Úradoch práce od 06.04.2020 a finančné prostriedky by sa mali začať vyplácať od 15.04.2020.
  -Bankové záruky v hodnote 500 miliónov € pre firmy, aby dokázali financovať svoje podnikanie.
  -Zamestnancom v karanténe a rodičom na OČR štát uhradí 55% ich hrubej mzdy. Toto opatrenie schválila vláda SR a parlament už počas týždňa.
  -Odklad platby odvodov pri poklese tržieb o viac ako 40%.
  -Odklad preddavkov na dane z príjmov pri poklese tržieb o viac ako 40%. Preddavky tak podnikatelia začnú platiť až od októbra.
  -Firmy dostanú možnosť započítať si neuplatnenú stratu z podnikania od roku 2014 (vrátane). Platí to pre tie firmy, ktoré si neuplatnenú stratu doteraz nezapočítali.

  S úctou

  JUDr. Marián Ď U R I N A, advokát

 • Alebo ta celohlavova rúška z 60-tých rokov minulého storočia (keď zúrila studena vojna) zo skladov CO v Topoľcanoch, čo tu kdesi ktosi vyhlásil za vhodnú nanajvýš tak na maškarný bál 🙂

 • Ta fotka z parlamentu ma pobavila. Možno už poslancovi Ficovi ostala iba ta ochrana na nose aj ústach. Oči zostali nechránene. Možno by mu pomohla prilba a plexisklo, aby keď teraz bude bez ochranky a parkovacieho miesta si poskytol ochranu sám vlastnou hlavou.
  Všetkým VD a SD prajem pokoj, nadhľad a radosť zo života…

 • Najprv k dôchodkom v dobe koronavíruse:
  Vláda na dôchodky t.č. nebude siahať. Ak bude situácia trvať viac ako 3 mesiace, musia sa prijať opatrenia tak ako u zamestnancov a zaoberať sa stavom v hospodárstve, resp. dôchodkoch (vysvetlil minister Krajniak).
  --
  Ku KORONAVÍRUSU
  Rúška sú od stredy 25.marca 2020 povinné pre všetkých ľudí na Slovensku, a to pri akomkoľvek pohybe mimo domácnosti. Nariadenie je súčasťou opatrení Úradu verejného zdravotníctva na zabránenie šírenia koronavírusu.

  Pri ochorení Covid-19 znižuje rúško riziko rozptylu infekčných kvapôčok pri kýchaní alebo kašľaní.
  “Platí to najmä pre chirurgické rúško, ktoré zdravého človeka pred nákazou neochráni. Má určitý význam, no nemôžeme povedať, že by stopercentne zabránilo prenosu,” vysvetlila epidemiologička a odborníčka na verejné zdravotníctvo Zuzana Krištúfková.

  Ako jednotlivé typy rúšok chránia ich majiteľov pred nákazou a aký je vôbec rozdiel medzi nimi a rôznymi respirátormi?
  .
  Jednorazové rúška
  Tento typ rúška je najzákladnejším typom ochrany, ktorý obyčajne dostať v lekárni či v zdravotníckych pomôckach. Štandardne ho využívajú mnohí zdravotníci pracujúci s pacientmi.

  Práve pre ľahkú dostupnosť tieto rúška prakticky zmizli z lekární a obchodov už v prvých dňoch šírenia nákazy na Slovensku. Sto kusov bežne stojí dvadsať až tridsať eur, jedno jednorazové rúško teda vychádza na 20 či 30 centov.

  Vo väčších baleniach sa predávajú preto, že by sa mali vyhodiť hneď po použití, nech je akokoľvek krátke, alebo aj po výraznejšom znečistení či navlhnutí. Ak je aj nasadené rúško v dobrom stave, malo by sa používať nanajvýš osem hodín.

  Podobne ako pri ďalších typoch rúšok platí, že chráni najmä okolie, nie nositeľa. Účinnosť sa zvyšuje, keď tesne prilieha.

  Podoba týchto rúšok a ich zloženie závisí od výrobcov. Vyrábajú sa najjednoduchšie papierové typy aj dvoj- či trojvrstvové, ktoré majú obyčajne okrem filtračnej vrstvy na zachytávanie škodlivých látok aj ďalšiu vrstvu na pohlcovanie vlhkosti z vydychovaného vzduchu.

  Úrad verejného zdravotníctva varuje, že tieto rúška by sa nemali počas nosenia chytať rukami, a to najmä preto, aby sa predišlo kontaminácii.

  “Po použití by malo byť rúško odstránené uvoľnením šnúrok na zadnej časti. Nikdy sa nemá odstraňovať uchopením rúška pokrývajúceho tvár,” opisujú postup hygienici a dodávajú, že si potom treba umyť ruky.

  Odporúča sa tiež hádzať použité rúška do biologického odpadu, nie do bežného komunálneho, ku ktorému by sa ešte mohli dostať iní ľudia.
  .
  Látkové rúška
  Pre nedostatok jednorazových rúšok sa v posledných týždňoch rozšírili najmä plátené rúška, ktoré si mnohí ľudia šijú svojpomocne. So šťastím sa dajú zohnať aj v lekárňach, stoja päť až osem eur.

  Výhodou látkových rúšok je možnosť ich opakovaného používania. Po opratí pri teplote 60 až 90 stupňov a následnom vyžehlení sú opäť sterilné a účinné.

  V minulosti používali tento typ rúšok aj lekári, neskôr ich nahradili chirurgické, čiže jednorazové rúška. Tie sú dnes považované za účinnejšie, čo vychádza napríklad z britskej štúdie z roku 2013, ktorá vznikla v Health & Safety Laboratory. Uvádza, že svojpomocne vyrobené rúška sú dva- až trikrát menej účinné ako chirurgické rúška.

  Štúdia však skúmala účinnosť proti prenosu chrípky, a nie koronavírusu.

  Jednoznačnú odpoveď na to, ktoré rúška v súčasnosti uprednostniť, nemá ani šéf Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.

  “Závisí to aj od toho, čo chceme dosiahnuť. Keď chceme chrániť samých seba pri tom, ako ideme po ulici, do obchodu alebo pri komunikácii s inými, tak je v princípe akákoľvek bariéra lepšia ako nič,” hovorí.

  Hoci možnosť nakaziť sa neodstráni napríklad aj pre nezakryté oči, akékoľvek rúško podľa Sukeľa znižuje riziko prinajmenšom o 70 percent.

  Na výrobu pláteného rúška sa odporúčajú dve vrstvy látky, ktorá by mala byť husto tkaná, no zároveň priedušná, aby sa cez ňu dalo dýchať. Vhodné je napríklad bavlnené tričko.
  .
  Respirátory
  Respirátor chráni na rozdiel od rúšok najmä človeka, ktorý ho využíva. Filtruje totiž vzduch až na úroveň malých častíc, vďaka čomu by sa do tela nemali dostať ani škodlivé baktérie a vírusy.

  Respirátory preto využívajú najmä zdravotníci a lekári pracujúci s množstvom ľudí, pri ktorých je zvýšená pravdepodobnosť ochorenia Covid-19.

  Existuje niekoľko druhov respirátorov. Rozdeľujú sa podľa ochrany, ktorú poskytujú. Najjednoduchšie (FFP1) chránia len pred prachom a v prostredí sťažujúcom dýchanie.

  Pri súčasnej pandémii majú význam najmä respirátory typu FFP2, ktoré uvádzajú minimálnu účinnosť filtrácie 88 percent. Riziko nákazy sa pre ich nositeľa uvádza na úrovni nanajvýš osem percent.

  Po prvotnom výpadku sú podľa Sukeľa vo viacerých lekárňach opäť relatívne dostupné. Ich cena sa v štandardných časoch pohybuje od päť do desať eur, v súčasnosti to môže byť aj o niečo viac. Obyčajným ľuďom by podľa neho mali stačiť.

  Existujú ešte aj FFP3 respirátory, pri ktorých sa filtračná schopnosť blíži k 99 percentám.

  “Pre obyčajného človeka FFP3 respirátor nie je potrebný. Tým by mali byť vybavení zdravotnícki pracovníci – lekári, sestry, lekárnici, ktorí sú v prvej línii kontaktu s potenciálne nakazenými,” vysvetľuje Sukeľ.

  Vo väčšine lekární pritom v súčasnosti respirátry FFP3 ani nedostať kúpiť a problémy zohnať ich má aj štát. Tie, ktoré sa na trhu objavujú, majú podľa Sukeľa premrštené ceny, namiesto normálnych desiatich až pätnástich eur sa ich ceny blížia aj k štyridsiatim.

  Aj respirátory sa delia na jednorazové a na typy s výmenným filtrom. Ten by sa mal po čase meniť, bez toho respirátor prestáva fungovať a hrozí aj nákaza plesňovým ochorením.

  Štát pripravuje zákaz predaja respirátorov
  Štát sa na základe rokovaní Ústredného krízového štábu rozhodol, že zakáže predaj respirátorov s ventilom, oznámil v sobotu minister zdravotníctva Marek Krajčí.

  Krajčí tvrdí, že ide o špecifickú ochranu tváre, ktorá chráni jeho nositeľa pred vírusmi, ale nefiltruje vzduch, ktorý vydychuje.

  Ľudí, ktorí už respirátory s ventilom vlastnia, minister požiadal, aby si naň pri nosení nasadili aj rúško.

 • Dávám na vědomí:
  Mladí slovenskí vedci Samuel a Daniel Furkovci vyvinuli alternatívu umelej pľúcnej ventilácie (UPV). Použiteľnosť prístroja v piatok (27.03.2020) potvrdilo i testovanie na Ústave simulačného a virtuálneho medicínskeho vzdelávania Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave.

  Zariadenie by mohlo byť vďaka jednoduchosti a nízkej cene užitočné v čase kritických situácií v nemocniciach.

  Autorov na vývoj inšpirovala prístroja kritická situácia po vypuknutí nákazy v Taliansku. Nedostatok zdravotných prístrojov vrátane pľúcnych ventilácií možno pri nepriaznivom vývoji podľa nich predpokladať i na Slovensku.
  Konštrukčná cena zariadenia Q-vent je podľa slov vynálezcov asi 80 eur, denne môžu vyrobiť pätnásť kusov.

  Zariadenie skonštruovali v expresnom termíne, s myšlienkou prišli iba začiatkom marca. Po týždňoch práce vyvinuli tri rôzne prototypy. Zariadenie navrhli zo základných súčiastok tak, aby sa dalo skonštruovať v krátkom čase.
  Veria, že aj ich prístroj prispeje k záchrane životov počas pandémie nového koronavírusu.

  Furkovci pôsobia ako doktorandi na Katedre fyzikálnej a teoretickej chémie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave. Prístroj vyvinuli v spolupráci s medikom a asistentom na anestéziológii Daliborom Gallikom z Lekárskej fakulty UK v Bratislave a primárom oddelenia ambulantnej chemoterapie Patrikom Palackom z Národného onkologického ústavu.
  --
  neskutečné co ti kluci dokázali
  teď to chce jen podporu od státu a rozjet to ve velkém

 • P Gocalová .Už som sa rozhodol nereagovať na príspevky znevažujúce moju metódu Ďakujem Vám za uznanie.
  A teraz si predstavte špeciálnu atmosféru s veľmi pozitívnym účinkom na pľúcne tkanivo, ale zároveň vytvára
  nepríjemné prostredie pre vírus. Inak ja som inžinier na dôchodku a nemám záujem o slávu ,ani peniaze ma zvlášť nezaujímajú, Chcel som len pomôcť. Dobré na tom je, že ja mám čas a viem si pomôcť aj druhýkrát. Nikto Vám totiž nedá jednoznačnú odpoveď na otázku -- či po prekonaní koronavírusu získate imunitu .
  Som tu a ak bude vláda v úzkych, môže ma kontaktovať!

 • Ministerstvo zdravotníctva kritizovalo niekdajšieho šéfa hmotných rezerv, že pre jeho nečinnosť mnohí dodávatelia pľúcnych ventilátorov odpredali svoje prístroje inam.
  Prístroje na umelú pľúcnu ventiláciu sú v čase šíriaceho sa koronavírusu nesmierne cenné komodity.

  Mnohí ľudia ochorenie síce prekonajú bez väčších ťažkostí, no sú aj takí, u ktorých má vážny priebeh a musia za nich dýchať prístroje.

  V Taliansku, kde je masívna epidémia koronavírusu, ale už aj v Španielsku sa dostali do situácie, že počet prístrojov nestačí a tamojší lekári stoja pred rozhodnutím, komu dajú šancu na prežitie.

  U nás máme aktuálne jedného pacienta na pľúcnej ventilácii, ale tento stav môže stúpať.

  Štát preto zisťoval, koľko máme vhodných prístrojov, ak by k tomu prišlo. K tým súčasným mala zadovážiť Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) ešte pod vedením Kajetána Kičuru ďalšie.

  Po zdržiavaní SŠHR a jeho podozrivých nákupoch predražených technických pomôcok od firmy okresného predsedu SNS, firmy z bytu v Dúbravke a ďalšej spoločnosti z rodinného domu v Jelke však nakoniec nákup ventilátorov prešiel na ministerstvo zdravotníctva.

  V dokumente o obstarávaní rezort píše, že pre Kičurovu nečinnosť mnohí dodávatelia medzičasom odpredali prístroje inam.
  TASR

 • Slovensko je zatiaľ na tom, čo sa týka celosvetovej pandémie koronovírusu COVID-19 lepšie ako susedné krajiny, aj Taliansko, Španielsko, kde je smrtnosť najmä starších ľudí -- seniorov zatiaľ cca 10 %, resp. 7 % ale v zodpovednosti a sebadisciplíne je potrebné vydržať a pokračovať v opatreniach, ktoré úspešne pred cca 3 týždňami započali pp. Dropa (BA samosprávny kraj) a Vallo (primátor BA), následne v nich uzatvorením štátnych hraníc nadviazala predošlá vláda premiéra p. Pellegriniho a rozvinuté opatrenia pokračujú dodnes súčasnou vládou premiéra p. Matoviča v spolupráci s ÚVZ.Je potrebné v opatreniach vydržať a odborníkmi z oblasti zdravotníctva, min. vnútra a min. obrany naďalej cibriť-korigovať spoluprácu v postupnosti a symbióze krokov: 1/ životy 2/ zdravie 3/ ekonomika.
  Čas o pár týždňov či mesiacov ukáže… môj názor je -- je potrebné v nastavených opatreniach pokračovať a vydržať.
  https://www.bezpzlozky.eu/2020/02/starostlivost-o-seniorov-by-mala-byt-zasadnou-prioritou-pre-novu-vladu/

 • Dobre píšete Janka. Musím Váš príspevok len podporiť. Veď čerstvý vzduch je liek na dýchacie problémy odjakživa. Už za socializmu, boli v Tatranskej Polianke,v Kvetnici, ba aj na Prednej hore infekčné zdravotnícke zariadenia, kam sa vozili pacienti s TBC, astmou , ale aj inými respiračnými chorobami. Či tie liečebne pretrvali dodnes-nemám prehľad. Ale dnes tuberkulóza už hádam ani neexistuje, astma snáď len sporadicky a z infekčných chorôb zdá sa, že ostala iba tzv. choroba špinavých rúk(žltačka), lenže ta nie je z kategórie nákazlivých respiračných-a infekčne sanitky týchto pacientov tam samozrejme nevozili. Len na infekčné oddelenia nemocníc, prípadne potom do karantény. Nie som nejak extra podkutý v medicinskej vede. Mám za sebou iba ešte z vojny asi 5-hodinový kurz vodičov-zberačov ranených, takže keď sa mýlim, nech ma nejaký doktor opravi . No myslím si, že je to tak, jak napísala Janka. Čistý horský vduch, resp. kyslík určite nepoškodi-skôr pomôže. Preto sa aj čudujem, že Matovič vyhlásil, že zatrhne penzistom vlaky zadarmo, keď budú chodiť na sobotu-nedeľu do Tatier. :wacko:

 • Dobrý večer kolegovia…
  Čítam príspevky od Vás a zaujal ma najmä príspevok p. Hrušku.
  Aj keď sa to nedá porovnať, ale určite kyslíková terapia pomáha. V roku 2001 som prekonala ťažké bakteriálne ochorenie pľúc, bola som hospitalizovana v Novej Polianke, našom Vojenskom ústave, ktorý bol našou pýchou. Vďaka už nebohemu p. primárovii Hudakovi a vynikajúcemu kolektívu som po 6tyzdnoch bola práce schopná. Žiadne medikamenty som od vtedy neuzivala ani ne užívam.
  Chodila som na kyslíková terapiu ku kozmeticke. Ďakujem za príspevok p. Hruskovi, všetkým prajem pevne zdravie, radost, dobre myšlienky, slová a skutky, tie sú základom všetkého v živote.

 • Veď práve Vlado. Krízové štáby zasadajú,prijímajú opatrenia, robia čo môžu, no na jednu vec asi pozabudli v tejto hektickej dobe. Keďže tu už máme skoro štatárium pre zdravotnícky personál nemocníc a pre penzistov, navrhol by som ešte jedno opatrenie po včerajšku:-
  Kadejakým tým Bľancarom, Pičurom, Bašterňákom, Kočnerom a čo ja viem komu ešte tie apartmány v tých Tatrách, Matrách a Fatrách (aj inde) do odvolania zrekvirovať a vytvoriť v ních karantény pre napr. cigánov z osád, bezdomovcov z pod mostov…atď atď. No a potom, nech zdokladuju, kde na ních nahrabali a buď sa im vrátia, alebo ak nezdokladujú, tak nevrátia a dotyční sa umiestnia na dobu určitú, podľa zásluh toho-ktorého z ních do iných zatiadení. napr. do Leopold-vile. A pre pendlerov, repatriantov hráčov golfu a podobných, vyčleniť fakt len to Gabčíkovo.Načo hotely v Liptovskom Jáne, Tatranských zruboch, Turčianských Tepliciach, Donovaloch? Či?

 • Monitor napísal: 24. marca 2020 o 10:13 -- Výber z opatrení
  * Zavedenie povinnosti pre každého nosiť rúško všade mimo bydliska (spôsob kontroly/udelenia sankcie nezodpovedným sa ešte spresní)
  * Uzavretie prevádzok (ktoré môžu byť dnes denne otvorené) v nedeľu za účelom sanitárneho dňa a oddychu pracovníkov obchodov
  * Zavedenie špeciálnych otváracích hodín pre ľudí nad 65 rokov vo všetkých otvorených prevádzkach od 09.00 hod do 12.00 hod.
  * Dočasné zrušenie bezplatnej železničnej dopravy pre študentov
  * RTVS bude každý deň o 18.00 hod. vysielať bohoslužby a taktiež bude mať povinnosť vysielať vyučovacie sloty pre deti
  * Zavedenie bezplatných a cielených SMS správ pre vybrané skupiny ohrozených obyvateľov
  * Predĺženie platnosti zákazu organizovania spoločenských, hromadných a kultúrnych zhromaždení do odvolania
  * Posunutie povinných zdravotníckych a preventívnych prehliadok
  * Nebudú plynúť zákonné lehoty naprieč všetkými ministerstvami
  * Platí núdzový stav pre zariadenia sociálnych služieb, aj zákaz návštev v domovoch dôchodcov
  * Ukončenie činnosti denných stacionárov
  * Využívanie lokalizačných dát poskytovateľov mobilných telekomunikačných služieb v záujme verejného zdravia
  * Zavedenie prítomnosti policajtov a príslušníkov armády pri problematických nemocniciach, kde občania nerešpektujú pravidlá
  * Pred každou nemocnicou, kde sa robia odbery, budú odberné miesta formou drive thru (prejazd autom – testovaná osoba nebude musieť opustiť vozidlo)
  * Platí odporúčanie pri každom rade ľudí na verejnosti, aby mali od seba odstup 2 metre
  * Od 30.03.2020 sa bude pri vstupe do nemocníc, fabrík a všetkých otvorených prevádzkach merať teplota z čela
  * Vyberú sa tri nemocnice na západe, strede a výhode SR len pre pacientov s COVID-19, pričom v prípade ostatných nemocníc budú pre nich vyčlenené samostatné budovy
  * Zákaz vyvážania dôležitých liekov do zahraničia
  * Obce a mestá zriadia telefónne linky na donášku jedla a inej pomoci pre ľudí, ktorí nemôžu chodiť von.
  * Platí výnimka pre poskytovanie služieb notárov a advokátov, nebudú plynúť zákonné lehoty, a to od 12.03.2020 do 30.04.2020. Napr. na prípravu závete alebo obhajoby
  * Do 30.04.2020 nebudú realizované žiadne exekúcie ani dražby
  * Ministerstvo zdravotníctva vyrokuje so zdravotnými poisťovňami, aby ambulanciám aj počas zníženého počtu pacientov dávali 75 percent platieb z priemeru, ktorý zvyčajne dostávajú.
  * Do hmotných rezerv sa zabezpečia dezinfekčné prostriedky
  * Vláda spúšťa všetky kanály na informovanie obyvateľstva a potrebných opatreniach a takisto aj reklamnú kampaň na ich propagáciu.
  Ministerstvo obrany identifikuje vojakov, ktorí sa môžu zaškoliť na sanitárov, ak by to bolo nevyhnutné
  https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/546471-nazivo-premier-matovic-o-opatreniach-proti-koronavirusu/ … tasr, sita.

 • Milan -- zabudol si ešte pozemok pod chatou Barbora v N. Tatrách v tak lukratívnom prostredí, kde sa je zákaz bicyklovania, nie ešte vstup nákladných aut s materiálom , a daľšiu nehnuteľnosť vo Valaskej. Otec mi zomrel pred 50 rokmi, mohol by ma niekto adoptovať, nepotrebujem toľko nehnuteľností, stačí jedna normálna chata. ?obil mi momentálne nefunguje, ale to si vie zistiť aj šef.

 • Hej Vlado. V tých 80-tých rokoch minulého storočia jak nižšie spomínam, to bol jeden z hlodov o zlatu mrežu. Len asi sa v súčasnosti nedá aplikovať na chlapíka, ktorého tu viacerí spomíname. Lebo v tých 15 apartmánoch, môže to svietenie tak postupne a sporadicky zapínať, že aj tie Matovičové sledovacie opatrenia za pomoci mobilov na kontrolu koronavírusi , nezaberu. A to ešte pre totálnu dezorientáciu protivníka má možno nasadeného aj dajakého rezidenta v Chorvátsku, ktorý má príkaz metodicky, podľa zakonšpirovanej šifry charaktéru utajenia “pred prečítaním spáiť”, zažínať aj v tom 16-tom, na Jadrane. 🙂

 • p. kolega Milan Faltín, keď sme pri tom Leonidovi, Vieš, prečo sa v Kremli dlho do noci svietilo?
  Lebo Leonnid Iljíč, si prepínal vyznamenania z obleku na pyžamo.

 • Premiér Igor Matovič informuje o opatreniach, ktoré včera prijala vláda. Spolu ich je 40.

  Vláda vyzýva dôchodcov, aby minimalizovali cestovanie v prostriedkoch hromadnej dopravy, ale tiež vo vlakoch. “Ohrozujete aj ostatných, ale najmä sami seba,” hovorí Matovič.

  Vlaky zadarmo pre dôchodcov zatiaľ rušiť neplánuje, ak ale výzva nezaberie, môže pristúpiť aj k tomuto kroku.
  Ruší sa doprava zadarmo pre študentov, pokým budú uzavreté školy.
  Dôchodcov tiež vyzýva, aby zo svojich domovov vychádzali iba v nevyhnutných prípadoch.
  Pre seniorov zriadili špeciálne otváracie hodiny, aby si mohli nakúpiť -- od 9.00 do 12.00.
  Ak sa situácia ale zhorší, pristúpia zrejme aj k úplnému obemdzeniu pohybu. “V tom prípade bude musieť núdzový stav platiť pre celú krajinu, nie len mimoriadna situácia.
  Ďalším opatrením je odporučenie nosenie rúška všade mimo bydliska.
  Zároveň ostávajú aj zakázané návštevy v domovoch dôchodcov.

  Núdzový stav sa rozširuje aj na sociálne zariadenia, kde poskytujú zdravotnú starostlivosť.

  Uzavrie sa činnosť denných stacionárov. Zamestnanci stacionárov majú poskytovať službu, ale u seniorov doma.

  Vyzvali dôchodcov, aby vychádzali z domu a bytu len kvôli nákupu či návštevy lekára a venčeniu psa. Aby teda vychádzali len v nevyhnutnom prípade.
  Ak sa situácia ale zhorší, pristúpia zrejme aj k úplnému obemdzeniu pohybu. V tom prípade bude musieť núdzový stav platiť pre celú krajinu, nie len mimoriadna situácia.
  --
  Krízový štáb v meste Poprad rozhodol, že v prvej etape poskytnú ochranné rúška seniorom nad 60 rokov, tehotným ženám, opatrovateľkám a onkologickým pacientom. Pôjde presne o 12 500 rúšok, ktoré by mali byť ku koncu tohto týždňa distribuované do domácností.

  V druhej etape ich dostane každý obyvateľ Popradu.

 • Len prosím vás kolegovia a kamaráti, nech nevyznie ten môj predošlý príspevok jak dajaký závistlivý článok. Ja tiež mám 2 metále. Jak vlastne skoro každý z nás. Jeden “za službu vlasti” -- ten mám doma v škatuli medzi cennými predmetmi a druhý za “zásluhy o obranu vlasti”- ale ten doma nemám. Prečo? No lebo mi bol navrhnutý a dúfam že aj udelený niekedy v r. 1989 (to už preberal moc a meč rezatý Vašek). Takže mi ten metál “tehdá” doručený nebol. Čiže na mňa buď “nezbylo”, -- to v tom horšom prípade, alebo v tom lepšom “zbylo”, len “napřesrok “sa už slávnostný ceremonial konať “nemohl”( Vašek to patrně zatrhl), ač by som na opakovaní slávnostného ceremonialu nekompromisne trval. Nuž teda odhadujem, že je moja medajla uskladnená dakde v katakombách št.hm. rezerv dodneska -- ovšem keď ju už niekto medzitým nepredal nejakému zberateľovi-numismatikovi, či jak sa tí nadšenci volajú. 🙂

 • Ej veru, všimol som si Maroš všimol. Veď vari ani Leonid Iljič nemál tých “bľancarov” (východniarský terminus technikus, pre metále) toľko. A to bol už nejaký” fronťák” 🙂 .

 • Milan, ak by si mal tolko starostí ako on, tiež by ťa to zmohlo.
  Generál Balciar nikdy nebol v zahraničnej misii, aj tak mal vyššiu hodnosť a vyznamenaní viac než veteráni z frontu 1. a 2. sv.vojny. Celý život pracoval pre štát, a tak zhromaždil väčší majetok než šéfovia nadnárodných firiem. Z 10 000 E mesačneho platu to bude celkom slušný VD? Brigádny generál Turský má na Táľoch len tri apartmány oproti Balciarovým 15.
  Absolvent Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre pracoval po skončení školy a absolvovaní vojenskej služby na polícii, kde v rokoch 1987 až 2003 zastával rôzne funkcie. Od roku 2003, keď sa znižovali stavy a prepúšťali VZP pôsobí na rôznych pozíciách pod ministerstvom obrany, bol aj zástupcom Ľubomíra Skuhru, za ktorého sa prevalili informácie o tunelovaní tajnej služby…

 • Tuším, že nám dnešným dňom pribudol do stavu ďalší VD. Šéf vojenských špionov dnes abdikoval, jak hlásia elektronické media. Údajne sa cíti veľmi unaveny. Nechcem maľovať čerta na stenu, a ani mu to neprajem, ale únava je jeden zo symptomov covitu 19. Nemal by byť internovaný do Gabčíkova? 🙂

 • Mišo, len dúfajme a verme tomu, že zajtra nedostanú podľa zákona “zlaté padáky”!. Keď zo št. hm. NEREZERV. ešte dnes- nedeľa-nenedeľa, popelášia, jak keby im horela kúdeľ pod riťou.

 • Milan Faltin, nie si prorokom ale pravdu máš, stačí nám nato obyčajný rozum, chcú ryžovať aj na ľudkom nešťastí -- to je hyenizmus. Štátne hmotné rezervy pri dnešnej kontrole premiera prakticky nemali rúška ani testy, ale podľa ich šéfa konali v súlade so zákonom. Sklady sú prázdne.
  Postupne sa ukazuje, že záchranárske práce odchádzajúceho predsedu vlády Petra Pellegriniho boli len jedna PR šou. Dnes máme na sklade 3000 testov, nakupujeme predražené rúška, rýchlotesty, ktoré situáciu neriešia a šéf Štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura opakuje, že postupovali v súlade so zákonom: rýchlo, od “našich”, aj s predražením, všakver sú to “naší”.
  Umelá pľúcna ventilácia je zatiaľ asi jediná možná záchrana postihnutého,ako píše aj p. Hruška, (ibaže on pravdepodobne z hľadiska ochrany zdroja, osoby, ktorá mu pomohla nemôže prezradiť ako sa k tomu dostal). Treba vybaviť zdravotné zariadenia, prístroje by sa nemali stratiť. Nato som v prípade núdze ochotný odmietnuť aj môj 13ty až pätnásty dôchodok.

 • Nechcem byť zlý prorok, ale mám dojem (vlastne som presvedčený) , že ten níže spomínaný funkcionar sa po tej , mnou níže avizovanej tlačovke vyfarbil. Aj s tými dobre živenými podržtaškami a podajfľaškami po obidvoch bokoch…Oni nič-oni muzikanti…Odborne povedané alibizmus jak vyšitý.

 • Pán Hruška,
  myslel som, že už budem ticho ale stále mi chýba posledná informácia ktorú mi môžete poskytnúť bez toho aby ste niekoho ohrozili.
  Kto Vám diagnostikoval, že máte COVID a ak to bola nemocnica prečo Vás neizolovali ? Zároveň kto potvrdil, že už ste vyliečený?
  Vopred ďakujem za odpoveď.

 • Mám ešte najnovšiu informáciu k materialne -- technickému zabezpečeniu v boji s vírusom: Zajtra na 08:00 hod. sa premier republiky chysta na veliteľstvo št.hm.rezerv, kde ho má očakávať (hoc je nedeľa-nenedeľa) riaditeľ, nejaký Kajetán-priezvisko som nezaregistroval, a má dokladovať stav veci-povedané po vojensky. Takže asi tie masky, resp. rúška, z 60-rokov,tu spomínané niekoľko dní naspäť (udajne vhodné nanajvýš na maškarný bál), budu predsa len asi vyexpedované. A ďalšia informácia: Na TA-3, v relacii “V politike”, tiež zajtra o 11:00 hod. bude zrejme aj o tom diskutovať-odhadujem.

 • A ja pán Hús st. tak samo. Je sice pravdou, že niekedy v záujme veci pripíšem pre pre lepšie pochopenie aj niečo humorné, srandovné, ba aj uštipačne-čo nie každý pochopí správne. Alebo aspoň nie tak jak si to myslím ja v momente keď o probleme píšem. Ale som už 68 rokov takého naturelu a na staré kolena ho meniť nemiením. Snažím sa držať zásady, že starý kôň brázdu nepokazi. Takže súhlasím s Vami Vlado.

 • Vidíte, p. Hruška to predsa len pochopil Možno, že tie oslovené vlády to budú veľmi ľutovať,že ho neposlúchli. Ťažký je život človeka nepochopeného vynálezcu.

 • Áno pán Vladimír Hús, môj príspevok do tejto diskusie som myslel presne ako Vy.

 • Dobre!
  Ja som chcel len pomôcť. Som vo veku, keď ma ma sláva a zisk už dávno prestali zaujímať! Cením si
  pokoj a zdravie. Pochopte, že som len chcel touto formou osloviť ľudí, ktorí by možno cez svoje konexie
  mohli intervenovať ďalej!
  Ja sa teraz už odmlčím. Prosím už nereagujte! Táto diskusia sa pre mňa stáva kontraproduktívnou!

 • p. Hruška, to sú dva rozdielne pohľady na jednu vec. Samozrejme, že nechcem ani Vám, ani nikomu inému spôsobiť finančnú, ani žiadnu inú újmu. Čo sa týka tej panej ak dobre viem, prípad sa stal na východnom Slovensku. Možno som písal nezrozumiteľne, alebo je možné, že Vy ste nepochopil pointu prípadu. Preto by som poprosil p. Faltína a p. Juraja, aby sa vyjadrili komplexne ku všetkým príspevkom /teda Vášmu, ich a môjmu/. Ak ste skutočne vyliečený z koronavíru, a vyliečili ste sa bez zásahu daľšej osoby, najmä so zdravotníckym vzdelaním, podľa mňa nič z horeuvedeného sa Vám stať nemôže, stačí iba nezáväzným spôsobom popísať priebeh choroby a a použíté prístroje, bez adresného podania konkrétnej osobe, ale len všeobecne, z uvedeného si potom každý nech vyberie čo mu vyhovuje, po prípade môžete vložiť klauzulu, že za použitie uvedenej metódy je každý zodpovedný. Mám dotaz na p. Faltína a Juraja, takto ste mysleli aj Vy, alebo ak máte iné dotazy tak ich napíšte. PS: Kolegovia, ak je niekde slovo a chýbajúce písmenko, prepáčte za to klávesnici, ak je ale chyba v pravopise prepáčte mne, som aj Parkinsonik.

 • Pán Hruška, chodím na túto stránku pravidelne a vždy si rád prečítam názory prispievateľov. Niektoré sú odborné, iné laické a niektoré nepochopiteľné.
  Pri Vašich príspevkoch, o tom aký ste geniálny a nepochopený sa sám neviem rozhodnúť o čo sa snažíte. Ja Vám za svoju osobu môžem vysloviť úctu za Váš vývoj, výskum potrebného zariadenia pre záchranu životov ľudí ale ani ja a ani táto stránka Vám nezabezpečí patent a dividendy za Vaše zariadenie.
  Ak chcete pofúkať bobo, tak ho máte.
  Ak chcete uznanie, tak pri poradách kde vystupovali odborníci s rozsahom takých závažných informácií, ako ste zverejnili Vy, som odchádzal zo záverom, že „školenie bol festival preje…ného času“. Jazyk ozbrojených zložiek sa vyznačoval vo väčšine krátkosťou a zrozumiteľnosťou.
  Nehnevajte sa za ostrejší slovník, ale z Vašich výskumov som zistil a pochopil len Vaše meno.

 • Vážený p. Hús prajem dobrý deň.
  Jednu vec máme spoločnú. Niečo sme už prežili a máme veľa skúseností. Spoločné máme aj to, že sa
  smrti nebojíme. Sme už starí -môžeme hocikedy zomrieť! Ja som teraz navyše získal ďalšiu skúsenosť,
  že aj smrť sa dá niekedy poraziť. A nemusí Vám pomáhať ani lekár -- stačí použiť zdravý rozum! Čo však
  použiť na ľudskú hlúposť. Pán Einstein povedal, že vesmír a ľudská hlúposť sú nekonečné. Aj keď o tom
  prvom sa dá polemizoval. Ja som použil všetky možnosti informovať našu vládu /bývalú aj súčasnú/, rôzne
  zdravotné /aj medzinárodné/ inštitúcie, ministerstvo Talianska, Španielska /tam som dokonca začal informáciu
  takto: N e m u s i a z o m i e r a ť ľ u d i a …., Vyskúšal so všetko -- bez jedinej odozvy!!! Nevzdávam sa,
  Hoci mi už trpezlivosť dochádza.
  Viete je to vcelku príjemné s niekým ako Vy si vymeniť názory,ale pre mňa je to tým bolestnejšie že som
  presvedčený že nemuselo zomrieť toľko ľudí! Jasom asi už použil túto vetu, ale nedá mi ju zopakovať :Teraz
  je najdôležitejšie šiť rúška -- veď vonku zomierajú iba ľudia!!!
  Môžete mi veriť ak sa dožijem a v budúcnosti sa moja metóda potvrdí -- budú padať trestné oznámenia.
  A teraz sa vrátim k tomu čo ste napísal. Nedávno zomrela stará pani 84 ročná. Viete o tom určite zo správ.
  Mimochodom môj názor je, že to bola prvá obeť koronavírusu ! Oficiálne dostala infarkt.
  Ja som prežil, aj keď len začiatok kašľa pri tomto víruse. Našťastie som som za krátku dobu eliminoval.
  Je to namáhavý kašeľ so sprievodnou bolesťou na pľúcach.Staršieho človeka /navyše ak sa k tomu pridružia
  ďalšie faktory, ako kardiovaskulárne,onkologické zabije skôr ako vírus -- ten vysiľujúci kašeľ. Položím Vám
  teraz otázku : Zabil tohoto človeka koronavírus?
  Teraz čiste hypoteticky: Ak by sa tá stará pani, čo som pred chvíľou spomínal obrátila na mňa s prosbou
  a ja by som použil metódu /bez predchádzajúceho otestovania/ viete čo by sa mohlo stať ? Mohla by prežiť,
  ale mohla by aj zomrieť Ak by ma príbuzný zažalovali -- ja by som strávil zbytok penzie vo vezení, a do konca
  života by som im platil odškodné. A bolo by to v súlade so zákonom! Toto by ste mi snáď neprial ?
  Týmto končím, prajem pekný zbytok dňa.

 • p. Hruška, mám taký názor, že žiadne právne predpisy, by ste neporušil zverejnením priebehu choroby a spôsobu vyliečenia. Nie nadarmo sa hovorí “Ked moja teória pomôže jednému človeku, akoby pomohla každému.” Práveže podľa mojich laických vedomostí z oblasti práva by ste sa skôr mohli dostať do problémov, nezverejnením uvedeného, to je niečo podobné ako neposkytnutie pomoci. To nie je žiadne hrdinstvo, keď si myslíte, že vzbudíte závisť výsluhových kolegov, keď napíšete, že sa koronavírusu nebojíte, ja som bol v horšom prípade, mal som krvácanie do žalúdka, vnútorné, tzv.erózia žalúdka, pri čom som odpadol,, môžem povedať, že sa smrti nebojím. Čo sa vírusu a spájania ho s tým, že vyhrá nad nami, tiež nie je celkom košér, iste si spomínate na detstvo /aspoň ja spomínam/ keď u starých rodičov sam mal jednu ruku v kolomaži, druhú v blate a s takými som potom jedol, chlieb, môj vnuk mal rôzne prístroje na vyvarenie fliaš po kŕmení, vysávač na soplík a vírusy sú tu. Keby každý jadnal tak ako Vy, tak nemá význam bojovať proti vírusu, stačí sa pozrieť na video 2 sestier z Čiech, ktoré majú koronavírus, kritický poukazujú na tom videu ako sa k ním správal zdravotnícky personál a všetci, ktorí mali do činenia s nimi. V prípade akéhokolvek nesúhlasu, zo strany
  výsluhovej verejnosti, súhlasím s odstránením článku.

 • Podľa odborníkov pri pokračujúcich obmedzeniach bude nákaza stúpať pomalšie a jej vrchol sa očakáva v júni. Podľa modelu IZP (Inštitút zdravotnej politiky)by mohlo byť počas vrcholu nakazených viac ako pol milióna ľudí. Z nich viac ako 300-tisíc s príznakmi, resp. s pozitívnymi výsledkami testov. Pri týchto počtoch by si vyžadovalo hospitalizáciu 24-tisíc ľudí, z toho 3300 by potrebovalo intenzívnu starostlivosť.

  Kľúčová je posledná spomínaná hodnota. Kapacita plne vybavených jednotiek intenzívnej starostlivosti s umelou pľúcnou ventiláciou je 550 (aj to len za predpokladu, že dorazí sto nových objednaných prístrojov).

  Teda: ak by sa rámcová simulácia IZP v júni reálne naplnila len z jednej švtrtiny (6000 hospitalizovaných a z toho 820 pacientov odkázaných na intenzívnu starostlivosť), nemocnice by boli preťažené. Hrozilo by, že takmer tretina z pacientov vo vážnom stave nebude môcť dostať takú starostlivosť, akú bude potrebovať.

  Dobrou správou je, že modely IZP sa vôbec nemusia naplniť. Reálny priebeh nákazy môže byť násobne slabší. Do veľkej miery je to v našich rukách. Ak budeme zodpovední, disciplinovaní a pripravení, vrchol epidémie by mohol byť zvládnuteľný.

  Domácou úlohou pre ľudí je dodržiavať karanténne pravidlá.

 • P. Milan. Samozrejme, že kašeľ neznamená automatické diagnostikovanie koronavírusu .Preto som popísal
  priebeh kašľa a typ kašľa. Nebezpečie nastáva ak sa takýto kašeľ vyskytne u človeka vo vyššom veku,u človeka
  s oslabenou imunitou /onkologické komplikácie/ , ale aj silný fajčiari patrí k skupine viac ohrozených. Najhoršie sú
  na tom tí u ktorých sa zídu všetky tieto nebezpečné faktory. Podla Vášho vyjadrenia predpokladám, že patríte
  zhruba do strednej vekovej kategórie. Teda ste viac menej za vodou. Já nechcem vytvárať paniku, to skutočne
  nie je mojim zámerom. Práva naopak chcem pomôcť -- a nemôžem!

 • P.Anton. Ďakujem za obsiahlu radu, ktorú ste asi mne adresoval dňa 19.03,2020. v 15:35 hod. Len neviem prečo. Zrejme ste si ma z niekym splietol, lebo ja som sa na dajaký kašeľ zatiaľ nesťažoval (hoci sem tam zakašlem-ale to dúfam iba z cigaret- hotová “motorovka”). A symptom, že by mi v krku uviazla kostka z ryby, alebo iný bordeľ, som tiež už pár rokov nemal. No so záujmom som si prečítal Váš prvý príspevok, kde tak isto ako ako Peter , Juraj a asi aj iní ,som očakaval,že sa dačo nove dozviem. Len dúfam že nie niečo v zmysle že sa treba dať ošľahať vetrom krčmových ventilatorov, lebo krčmy sú momentálne do odvolania uzatvorené. 🙂 Pekný večer prajem.

 • Vysvetlenie! Ja som technik a možno som použil nie zrovna odpovedajúci výraz pre základné objasnenie
  tejto metódy. Samozrejme ventilácia je za použitia prístroja ktorý napĺňa a vyprázdňuje pľúca. Ja som
  v podstate dýchal cez prístroj veľkosti cca 80 x 140 x 50 mm v trvaní asi 10-15 minút 4-5 krát za deň!
  Pochopte ma prečo Vám neposkytnem konkrétny údaje! Pokiaľ tuto metódu neodkonzultujem s odborníkmi
  a neodskúša sa na pacientoch ja ju nemôžem zverejniť! To by som sa dostal do právnych problémov.
  Ak by bol z druhej strany seriózny záujem, celý ten proces odskúšania by bola záležitosť jedného až dvoch dní.
  Pri úspešnosti metódy -- môžeme začať so samoliečbou.

 • P. Juraj.
  Spojte sa so mnou mailom anton.hruska1@gmail.com dám Vám na mňa č. na mobil !

 • Neviem ako sa samoliečil pán kolega, ale ani použitie Neinvazívnej ventilácie, ktoré sa v súčasnosti využíva nielen na pracoviskách intenzívnej medicíny a zotavovacích miestnostiach anestéziológmi, ale pre jej relatívnu bezpečnosť sa rozšírila aj na pracoviská odborových JIS, na pneumológické oddelenia a dokonca aj do domácej starostlivosti, kde základnú obsluhu dokáže zvládnuť sám pacient alebo jeho rodinní príslušníci, nie je prekaždého pacienta samozrejmosťou.
  Viac som sa dočítal tu: http://www.lf.upjs.sk › ceea › doc1 Neinvazívna ventilácia pľúc -- Univerzita Pavla Jozefa Šafárika …

 • Pre monitor… Úplne s Vami súhlasím, len som chcel vedieť, akú metódu v domácom prostredí použil náš vyliečený kolega, pretože napojiť pacienta na umelú pľúcnu ventiláciu majú aj lekári, ktorí to bežne nerobia. Preto stále v TV debatách odborníci apelujú na to, že síce prístroje mať budeme, len ich nebude mať kto použiť. Preto ma zaujíma, ako to v domácich podmienkach zvládol pán Hruška. Bohužiaľ, toto sa asi nedozvieme.

 • https://sk.wikipedia.org/wiki/Umel%C3%A1_p%C4%BE%C3%BAcna_ventil%C3%A1cia
  .Stručneasi toto:
  Pri vdychu pri umelej pľúcnej ventilácii prúdi vzduch (alebo zmes plynov) do dýchacích ciest pod pretlakom, ktorý vytvára prístroj – ventilátor. Na to je potrebné utesnené spojenie medzi prístrojom a dýchacími cestami s použitím masky, kanyly s tesniacou manžetou, zavedenej priamo do priedušnice (trachey) – tracheálna intubácia, alebo operačne vytvorená tracheostómia (otvor do priedušnice na krku). Výdych je tiež pasívny pri znížení tlaku vo ventilátore.
  Niektoré základné ventilačné režimy sú:

  CMV (control mandatory ventilation) – dýchanie, plne riadené prístrojom
  PSV (pressure support ventilation) – spontánne dýchanie pacienta je podporené zvýšením tlaku v dýchacích cestách počas vdychu
  SIMV (synchronized intermitentnt mandatory ventilation) – dýchanie, čiastočne synchronizované s dychovou aktivitou pacienta
  CPAP (continous positive airway pressure) a PEEP (positive end-expiratory pressure), pri ktorých je trvalo, teda aj počas výdychu zvýšený tlak v dýchacích cestách s cieľom zabrániť poklesu dychového objemu (kolapsom pľúcneho tkaniva, opuchu pľúc)
  .
  Dočasnou náhradou umelej pľúcnej ventilácie, napr. počas kardiopulmonálnej resuscitácie môže byť umelé dýchanie z úst do úst alebo resuscitačným dýchacím vakom. Obávanou komplikáciou je pri dlhodobej umelej pľúcnej ventilácii infekcia dýchacích ciest (ventilátorová pneumónia). U pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti ju často spôsobujú rezistentné nozokomiálne kmene baktérii a býva aj príčinou smrti pacienta. Vyskytuje sa poškodenie dýchacích ciest pacienta dlhodobým tlakom tracheálnej kanyly, nedostatočne alebo nadmerne zvlhčenou zmesou vdychovaných plynov alebo nadmernou koncentráciou kyslíka vo vdychovanej zmesi. Samostatným problémom je poškodenie pľúc v dôsledku pretlaku. Mechanické poškodenie vysokým tlakom je zriedkavé, ale pravidelne sa už po desiatkách minút umelej pľúcnej ventilácie začínajú objavovať poškodenia na bunečnej úrovni.
  Umelá pľúcna ventilácia ovplyvňuje krvný obeh – pravidelne klesá návrat žilovej krvi z veľkého obehu, čo môže mať priaznivý liečebný účinok v prípade srdcového zlyhania s edémom pľúc a liečebne sa dá použiť aplikáciou režimu PEEP. V prípade hypovolémie však ide o nepriaznivý účinok s poklesom krvného tlaku. Pri začatí umelej pľúcnej ventilácie spravidla dochádza k zníženiu funkcie obličiek, zmenám v metabolizme vody a minerálov a aj k ovplyvneniu činnosti orgánov v brušnej dutine. Vzhľadom na pomerne častý výskyt komplikácii a nežiaducich účinkov je snaha umelú pľúcnu ventiláciu používať čo najkratšie. Príliš včasné ukončenie však môže viesť k rýchlej únave dýchacích svalov a nutnosti opätovného napojenia pacienta. Vcelku jednoduché je odpojenie pacienta od umelej pľúcnej ventilácie v trvaní do približne 24 hodín.

 • Pán Hruška. Stále som sa z Vašich príspevkov nedozvedel o domácej metóde ventilácie a to ste napísali už štyri príspevky… možno aj preto sa Vám nikto zo štátnych orgánov neozval.

 • P. Milan zabudnite na informácie ohľadom príznakov pri napadnutí koronavírusom. Ja so to zažil. Najskôr to začína kašľom. Ako keď Vám nejaká smietka vnikne do hltanu. Pokašliavate nasucho -- nič moc. Ale za pár hodín sa kašeľ prudko zosilní a pri kašli cítite veľmi nepríjemnú bolesť na pľúcach. Ostatné príznaky, ako teplota, dýchavičnosť, bolesť svalov a kĺbov sa dostavia až neskôr. Preto ja by so ľudí upozorňoval na kašeľ !
  Paradoxom je,s liečením by sa malo začať čím skôr, ale tento vírus je rafinovanejší -- dá sa totiž detekovať až po niekoľkých dňoch -- keď už spôsobil na pľúcnom tkanive rozsiahle škody. Navyše má vírus ďalšiu “výhodu”- mladý a zdraví organizmus používa na šírenie /bez vonkajších príznakov ochorenia/ .

 • P.Peter, p. Juraj a ďalším
  Som nesmierne rád, že to konečne niekoho zaujalo. Viete, keď sa v takejto pandemickej situácii stretnete s obrovskou ignoranciou ľudí zodpovedných za zdravie ľudí, strácate postupne vieru v zdraví rozum. Nechápem !
  Na Vašu informovanosť : Ponúkol som moju metódu prostredníctvom verejnoprávnych médií SR na zverejnenie-bez reakcie! Použil som zverejnené informačné linky- bez reakcie. Písal som mail na bývalého predsedu vlády,na budúceho predsedu vlády- bez reakcie! Posielal som mail na sekretariát ministra zdravotníctva Talianska-bez odozvy. Písal som mail na ministerstvo zdravotníctva Španielska -- bez odozvy! Mám pokračovať ? Telefonické spojenie neexistuje. Nikam sa nedovolám ! Teraz sú najväčším problémom rúška -- veď vonku iba zomierajú ľudia ! Keď niekto pomoc odmieta -- tomu sa pomôcť nedá.

  POKIAĽ CHCETE TEJTO VECI POMOCŤ APELUJTE NA VLÁDU, ZDRAVOTNÍCTVO- NA KAŽDÉHO KTO MOHOL TÚTO STAGNÁCIU ROZHÝBAŤ !!!

  V skratke k metóde:
  Jedná sa zhruba to isté ako drahé ventilačné prístroje, ibaže ventilácia sa dá použiť doma /asi bude dôležité aplikovať hneď pri prvých príznakoch/.
  Som presvedčený na 98 %-nej úspešnosti! Samozrejme bude účinkovať aj pri zanedbanej /neskoršej/ diagnostike, ale poškodenie pľúc bude rozsiahlejšie a rekonvalescencia bude síce pomerne príjemná, ale oveľa dlhšia. Uvedomte si, že toto nie je chrípka- dá sa to zrovnávať s ťažkým zápalom pľúc. Keď si k tomu pripočítate vyšší vek, koniec koncov to vidíte v správach, aké to má následky!
  Ale späť k metóde.
  Ako som začal-princíp: ventilácia pľúc /zanedbateľné náklady/. Ventiláciou dostávate do pľúc atmosféru, ktorá pôsobí liečivo aj na zdravé tkanivo, ale súčasne vytvára nevhodné prostredie pre množenie vírusu. Ja som začal veľmi rýchlo s ventiláciou /cca za tri dni som vírus eliminoval/ ale aj tak cítim doteraz /už je to zhruba 25 dní/ že som mal pľúca zasiahnuté tým svinstvom.
  Chyba je, že nie som profesor, virológ ani len lekár, Som obyčajný stroj. inžinier na dôchodku. Mám 68 rokov a poviem vám, že som možno jediný človek v tejto republike -- čo sa korona vírusu nebojí. Aj keď Vám zatiaľ nikto nezaručí, že po prekonaní napadnutia týmto vírusom budete mať imunitu. Ale ak príde vírus druhý krát porazím ho znovu!
  Nakoniec môj citát :
  RAZ NÁS VÍRUS PORAZÍ ! PRETOŽE JE STÁLE VYNACHÁDZAVEJŠÍ A ADAPTABILNEJŠÍ A NA OPAČNEJ STRANE PRICHÁDZA DO STRETU SO STÁLE HLÚPEJŠÍM PROTIVNÍKOM!!!

 • P.Hruška podelte sa s Vašou metódou liečby aj mňa to zaujíma a čo za prírodnú lekáreň ste použili. Ď.

 • Pán Hruška a môžete sa podeliť s nami, aká je tá Vaša metóda vo ventilácii pľúc? Možno sa to niekomu z nás zíde. Ďakujem.

 • VYJADRITE SA PROSÍM K MOJMU PRÍPADU !!!
  21. -23. februára som sa nakazil koronavírusom. Prvé príznaky sa dostavili
  24. februára. Začalo sa to kašľom -- ktorý postupne prechádzal do čoraz intenzívnejšej formy. Pri kašli som začal cítiť silnú bolesť na pľúcach. Postupne sa začali dostavovať ostatné symptómy : horúčka, bolesť svalov a kĺbov. Zápal pľúc to rozhodne nebol ! Vtedy sa tomu nazývalo respiračné problémy.
  Použil som svoju metódu spočívajúcu vo ventilácii pľúc /cca 10 -- 15 minút/.Je to
  jednoduchá nenákladná metóda -- navyše aplikovateľná v domácich podmienkach.
  Kašeľ sa stratil takmer okamžite. Ostatné symptómy pretrvávali, ale po dvoch,
  troch dňoch sa zmiernili do takej miery, že to bolo ďaleko príjemnejšie ako keď máte influenzu.
  Rekonvalescencia bola veľmi zdĺhavá -- viac ako 20 dní, ale každým dňom som cítil, ako sa pľúca zotavujú.
  Upozorňujem na to, že som nepoužíval žiadne medikamenty /okrem bežných
  vitamínov/. A nenavštívil som ani lekára.
  Odskúšanie tejto metódy som ponúkal -- nikto na to nezareagoval !!!

 • Keď vidím v tv a počúvam z každej strany o používaní dezinfekčných prostriedkov a metód -- myslím si,
  že so v stredoveku ! Veď ten vírus si zaslúži víťazstvo ! Čo to tu máme za hlupákov ?
  V dnešnej dobe vedy a techniky sa už používajú ďaleko,ďaleko efektívnejšie, účinnejšie a jednoducho
  aplikovateľné dezinfekčné procesy. Na porovnanie sú tieto metódy 100 krát účinnejšie ako chlór!!!!!!!!!
  ODOVZDALI SME SME NAŠE ŽIVOTY DO RÚK HLUPÁKOM

 • Prekrásna a hlavne pravdivá básnička-pre aktuálnu situáciu. Či? Vďaka autorka-poetka Andrejka Ágg. Ani neviem, jak som na ňu natrafil. Ale nie 100 bodov, ale tisíc, keď nie milion. 

  SK
  Niečo už muselo prísť,
  aby sme sa prestali hrýzť  🏻.
  Nákupy 🛒bezodné,
  v noci a aj vo dne.Lyžiarske zájazdy ,
  život len za jazdy.
  Koncerty, eventy, 🥂
  kde si v tom celom Ty?Človek sa stráca,
  teraz to spláca.
  Bude to fuška,
  zohnať si rúška .A čo ťa podnieti?
  Percento obetí?
  Za múrmi dverí,
  žime si v mieri  🏻.Prázdne sú ulice,
  ber knihu   z police.
  Uprac 🧹si celý dom  ,
  debatuj s priateľom.Zahľaď sa do očí  ,
  srdce  ️ ti poskočí.
  Porýľuj záhradu  ,
  udržuj náladu.Koláče   deťom peč,
  hudbou  si srdce lieč.
  Vyhni sa ponorke,
  zatvor sa v komôrke.Bohu sa prihovor  ,
  priznaj, že si len tvor.
  Úbohý, celkom slabý,
  modlitbou baterky  nabi.Potrvá zopár dní 
  kým sa nám vyjasní  ,
  Zem   to už nezniesla,
  stojíme bez hesla.Poznáme kódy,
  čo vyšli z módy?
  Porazme netvora,
  heslo je POKORA.

 • No, postupne už prišli orgány k tomu určené na to, že daktore veci nemôžu byť dogmaticky podľa zákona dodržané (žiadný zákon nemôže obsiahnuť všetky možné i nemožné alternatívy, ktoré nastanu). Nap.: už potvorili pneuservisy, autoservisy (čo s defektom, alebo s vybitou bateriou na ceste?), pozatvorili benzinky (okienkami sa plati za PHM), povolili odťah (lebo čo s autom, keď urveš na jame nápravu?), atď. Ale stým železiarstvom presne. Lebo keď začne tiecť kohutík, tak momentálne by som musel zbehnuť do pivnice, najsť v bordeli pípu, ktora síce pred rokom netiekla, len kvapkala a vtedy ma napadlo, ju vymeniť a tam pohodiť na horší čas a premontovať ju za tu čo drbla:-).
  Ináč, mimochodom, práve teraz skončila tlačovka predsedu št.hm.rezerv k situácii s tými zdravotnickými pomôckami. Snažil, sa snažil, no neviem či ma presvedčil-skôr nie ako áno. Mal tam aj dvoch pomocníkov,zo sukromnej sféry, čo budu organizovať ten Čínsky a Turecký kontrakt. Také alibistické mi to pripadalo…

 • Nechcem spochybňovať dnešnú situáciu a prijaté opatrenia. No ako bývalý člen ozbrojených zložiek som občas dostal informáciu o práci psychológov pri hromadných štrajkoch a výsledky výskumu o správaní más.
  Dnes mi to pripadá, že prebieha hromadný výskum ako sa zachová obyvateľstvo v prípade vojny, aké sú finančne možnosti obyvateľstva a ako rýchlo ich dokážu znehodnotiť a v konečnom dôsledku prieskum útoku na modlu demokracie a to základné ľudské práva.
  Zákaz pohybu, cestovania, zhromažďovania, izolácie v uzavretých priestoroch sa v bežnom živote nedá ani namodelovať. Odrezanie obyvateľstva od služieb, dodávky tovaru a ponechanie občanov len na čierny trh sú otázky testovania, čo musí byť v činnosti a ktoré skupiny sú rizikové na vzburu pri nedostatku tovarov a služieb. Pokazí sa Vám vodovodný kohútik – dnes ho nekúpite a musíte odstaviť vodu v dome.
  Uzavretím malých prevádzok, služieb znížili príjmy občanov cca o 30 až 50%. Dokážu ľudia vyžiť, bez vzbúr, aj s týmito finančnými prostriedkami a ako sa to prejaví na znížení úspor v jednotlivých skupín. Kde je hranica kedy sa ľudia kvôli existenčným problémov a ktoré skupiny sa začnú prvé búriť?
  Takýto výskum by si nedokázal zaplatiť žiadny štát a dnes je realizovaný a ešte si ho zaplatia Tý krtorí sú skúmaný.
  Neberte to ako konšpiračnú teórie, ale ako vzdelaní ľudia viete si analyzovať situáciu a tiež asi nevidíte opodstatnenie aby boli zatvorené obchody ako stavebniny, železiarstva, domáce potreby, galantéria, služby údržby bytov a iné.
  Takéto obmedzenia v predaji a službách neboli ani za vojny.
  Aj prístup ministerských úradníkov je možno vlažný. Aby občania neboli ako nindža korytnačky, tak ich ponecháme na čierny trh alebo svojpomocnú kreativitu a oni sa predvádzajú s respirátormi 2 a 3 triedy účinnosti ktoré nie sú prístupne ani lekárom v 1 línií. Systém „Najprv sebe a potom sebe“.
  Čo sa chystá a dokedy to potrvá vie len Boh a čím to skončí závisí od výsledku vyhodnotenia reakcie občanov.
  Ak sa nehodí do diskusie takýto dlhý príspevok, môžete ho vymazať.

 • Spreávne miro, súhlasím! A dodávam, že by svojpomocne mohla pravidelne meniť pod rúškou aj tie hygienické vložky-čo by filtre bez toho, aby utrpela na imidži. Neobstojí, že sú vyrobené v r. 1960 a teda nefunkčné, prestárle, či nepekné, poťažmo staromódne. Jaké máme-také dáme, či jak to porekadlo znie. Či nie? Takže Frimanský-nefrimanský-z hrušky dole.

 • Podľa odpovede kompetentných je vidieť ako rozumejú problematike. Je rozdiel medzi ochrannou maskou a ochranným rúškom. Ja poukazujem na materiál EMCO 25363 -- OR-1.
  http://www.okrobukn.wbl.sk/Material-CO.html
  To už úradníkom vadí, že občan by vyzeral ako nindža korytnačka a preto to nevydajú a nechajú občanov /ako osady/ bez ochrany?
  Kto chce imidžovku nech si ju kúpi na čiernom trhu a kto nemá tieto možnosti využije pomoc štátu. Už som videl fotku ako občianka bola na nákupe s vložkou na ústach. Tá by túto rúšku asi využila.

 • Aj koronavírus odhaľuje v akom stave je starostlivosť o ľudí a ich bezpečnosť od “nežnej”..
  Upozornil som kompetentných, nastupujúcich vládcov moci na možnosť využitia rezerv zo skladov CO, tak ako ich uviedol Miro v kom. nižšie). Odpoveď bola okamžitá, čo svedčí o tom že podnety od nás im nie sú ľahostajné i keď výsledok je o našom doterajšom hospodárení.
  Tu je odpoveď:
  Dobrý deň,
  je pravda, že v skladoch CO sú látkové ochranné masky (údajne až 50 000 ks), ale ich rok výroby je 1960 až 1970. Zhodou okolností som včera (pozn.16.3.) riešil zabezpečenie rúšok pre operátorov na linke tiesňového volania 112. Bolo mi povedané, že v skladoch sú nejaké masky, ktoré by sa mohli použiť a že ich dnes donesú do BA, tak som čakal a keď som ich zbadal viď príloha, tak som sa otočil odišiel. Ja si mojich ľudí vážim a takto ich urážať podkladám za nevhodné. No keby sme chceli isť na karneval ako ninja korytnačky, tak viem tieto masky zabezpečiť. 🙂 Je to taká sranda cez slzy. O stave v akom sa nachádza Civilná ochrana som s precedom už niekoľko krát prehodil pár slov a aj preto som do programu SaS navrhol opatrenia , ktoré by tento žalostný stav CO mohli zmeniť.
  V prípade ďalších otázok som k dispozícii.
  S pozdravom
  Peter Fridmanský

 • Podľa internetu len podľa Zmluvy o výpožičke OÚ Topolčany má na sklade 41 950 ks rúšiek OR-1.
  Tak rozkradnuté asi nebudú, len buď funkcionári nevedia čo majú doma alebo nechcú si pridávať problémy.

 • Tak ja mám dojem, že máloktorý starosta a primátor aj vie, že má v dedine dajaky sklad CO. Možno o priestore pod radnicou, alebo obecným domom aj vie, len si mysli, že je to obyčajna dreváreň. A či poťažmo dokáže tie ochranné pomôcky rozoznať na prvý pohľad. Toť tiež otázka. Či?

 • Prepáčte ale pokiaľ sa pamätám tak v skladoch CO obcí a okresov sú tisíce ochranných rúšiek OR-1 v veľkostiach 0 až 3. Tieto rúška chránia dýchacie cesty a oči. Ich nedostatkom je účtovná hodnota 20 centov a ako sledujete tak na trhu sú rúška za 10 euro, štát nakupuje za 2 euro.
  Nie nedostatok ale biznis pre niekoho.
  Keby im záležalo na občanovi, tak by tieto rúška OR-1 už rozdali ohrozeným skupinám, a nečakali by pokiaľ priekupníci dodajú a predajú svoj tovar na čiernom trhu a po upadnutí ošiaľu ho poskytnú predajnej sieti.
  Tak ako vždy, občan, dôchodca je až na predposlednom mieste.

 • Milan máš pravdu. Kedysi dobre udržované plné sklady CO sú dávno vykradnuté, ani onuce už nemajú. Je to vďaka hlúposti ale hlavne chamtivosti mocipánov mysliacich iba na seba a rozpredávajúcich všetko čo bolo na tomto malom Slovenskom území hmotné alebo nehmotné. Našim ľuďom v súlade so zákonmi ktoré si prijali.
  Tá distribúcia bude rovnaká, najprv sebe, potom rodine a potom kto dá viac. Ty v Žiline čakaj že z tých 30 miliónov sa ti ujde. A prečo z Číny a Turecka? Pretože u nás nemáme kvalifikované šičky a látky.

 • Opatrenia sú dobré-určite jediné možné-zatiaľ. Ale nerozumiem “genialnému” nápadu vedenia št. hm. rezerv, že napr. rušky z Číny, Turecka, (z Ukrajiny -tie ale medzičasom nám už niekto vyfúkol)-viď včerajšia tlačovka riaditeľa, budú uložené v Sl.Ľupči a následne distribuované tam kam treba.Časova os je dačo vyše týždňa, jak som pochopil. Nebolo by normálnejšie napr. tie Turecké a Činske poslať rovno z letiska BA (loďou asi k nám nedojdu) do nemocníc, lekárni,na zachranky, hasičom, policajtom, šoférom autobusov, kamionistom, atp. v Bratislave a širšom okoli, trebárs až po Čiernu nad Tisou. A do skladov v Sl.Ľupči, poslať len dodacie listy? To zas sa dakto škrabe pravou rukou za ľavým uchom? Alebo ide o dajaký ďalší pokrivený bussiness, ktorý nám v tej rýchlosti unika? Či len o hlúposť niekoho. Verme tomu, že len o toto posledné.

  A rada pre št. hm. rezervy: keď nemáte na sklade rúšky, distribuujte trebárs vojenské onuce.Tych tam bude určite habadej. Ale pred odoslaním preprať!

 • Oficiálna stránka https://www.korona.gov.sk/

 • Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) spustilo web s aktuálnymi informáciami o koronavíruse na Slovensku. Na stránke virus-korona.sk sú všetky aktuálne informácie o vývoji ochorenia a prijatých opatreniach.

  https://virus-korona.sk/