Tu sú informácie, o ktorých ste pravdepodobne už vedeli, opatrenia sú overené, spomalili “výskyt” nových hostiteľov a znemožnili tak vírusu adaptovať sa naďalej do svojej agresívnejšej podoby s ťažším priebehom v rizikovej skupine.
Jednoduché, ale účinné. Mexiko.
„Dodržaním súboru krokov efektívne znížime mieru prenosu vírusu z človeka na človeka do takej podoby infekcie, ktorej priebeh predstavuje zásadný faktor strachu v našom okolí. Zmierni sa aj priebeh ochorenia v prípade rizikových skupín. Čím viac ľudí bude opatrenia dodržiavať, tým rýchlejšie sa vírus oslabí, zníži sa počet prenášačov a hostiteľov a pandémia sa spomalí,“ objasnila biologička. Tá súčasne vysvetlila, ako vírusu predísť.
Odborníčka apeluje na vnučky a vnukov starých rodičov, dcéry i synov rodičov, rodičov malých detí, na zvyšok populácie. „Prosím, upokojte a naveďte do “comfort zone” hlavne rizikové skupiny (seniori nad 60 rokov, diabetikov, onkologických pacientov, astmatikov a kardiovaskulárnych pacientov),“ vyzvala k súčinnosti expertov.
1) OBYČAJNÉ MYDLO A VODA SÚ ZÁKLADNÝM A NAJEFEKTÍVNEJŠÍM OPATRENÍM
Ostrihajte deťom nechty na rukách. Rovnako tak sebe. Chemické zloženie mydla rozrušuje tukový obal kapsuly, v ktorom je koronavírus obalený. Ten je zároveň slabým miestom vírusu. Molekulárna štruktúra mydla po kontakte s vodou tvorí amfifílie, typy molekúl, ktoré infiltrujú dvojvrstvový tukový obal kapsuly vírusu a rozkladajú, doslova ho roztrhnú zvnútra. Keďže máme povrch rúk vrásnitý, ruky je potrebné masírovať po dobu 1 minúty.
Medzi všetkými prstami, medzi ukazovákom a palcom, pod nechtami, na oboch dlaniach a oboch chrbtoch rúk, rovnako v ryhách na zápästiach. Oplachujte minimálne 30 sekúnd.
Alkoholové dezinfekcie (s min. obsahom alkoholu 60 %) sú sekundárnym riešením tam, kde nie je k dispozícii voda. Výhradné a časté použitie môže vysušiť a narušiť povrch pokožky, hlavne u detí a ľudí s citlivou pokožkou, čím vytvoríme na pokožke mikroporanenia = vstupné brány infekcie.
2) CHLÓR A VYSOKÁ TEPLOTA SÚ ZÁKLADNÝMI DEZINFEKČNÝMI PROSTRIEDKAMI NA POVRCHY, PODLAHY A ODEVY
Prostriedky na báze chlórnanu sodného (u nás hlavne SAVO) sú dostačujúcou metódou, ako udržať čistotu v priestore, v ktorom žijeme. V rozprašovači, alebo vo forme nariedeného koncentrátu, nechajte na povrchoch v kuchyni, toalete a na podlahe pôsobiť minimálne 5 minút. Všetky odevy, ktoré prichádzajú do kontaktu s povrchmi v miestach s hromadným výskytom ľudí, autách a MHD, perte na 60-tich stupňoch, môžete do prania pridať prostriedok na báze chlóru. Všetky uteráky a textilné vreckovky, ktoré prichádzajú do kontaktu s tvárou, perte na 90-tich stupňoch. Takisto s možným pridaním chlórového prostriedku.
3) PORANENIA NA POKOŽKE TELA A TVÁRE DEZINFIKUJTE A ZAKRYTE NÁPLASŤOU
Rany a ranky vyčistite v prvom rade vodou a mydlom. Alternatívne peroxidom vodíka alebo 60 % alkoholom, septonexom, ajatinom. V prípade núdze čistými pitnými destilátmi – bielymi alkoholmi.
4) UVEDOMELÁ IZOLÁCIA A PRESUNY POČAS NASLEDUJÚCICH DNÍ
Zdržiavajte sa doma a vetrajte, rovnako sa aj prechádzajte na čerstvom vzduchu. Vonku trávte čas v minimálnom počte a presúvajte sa tak, aby ste “rozpúšťali dav”, teda prechádzajte sa pešo na menej zaľudnených miestach. Nevychádzajte na prechádzky za účelom trávenia času v uzavretých, aj keď väčších priestoroch (nákupné centrá, malé parky, zaľudnené priestranstvá). Ak používate auto, odvezte sa v rámci skupiny, ktorá žije v jednej domácnosti, na menej zaľudnené miesta, prechádzajte sa na priamom slnku minimálne 30 minút. Mimo existenčných situácií necestujte a nepresúvajte sa vlakmi, autobusmi a lietadlami. Vyhýbajte sa MHD.
5) NAKUPUJTE OSOBITNE, V PRÍPADE RODIČOV DETÍ, NECH NAKUPUJE TEN RODIČ, KTORÝ JE S DEŤMI MENEJ
Ak je to možné, choďte na nákup autom alebo pešo.
6) NECESTUJTE DO OHROZENÝCH OBLASTÍ
7) RODIČIA DETÍ, V NASLEDUJÚCE DNI NEVYSTAVUJTE SENIOROV V RODINE A RIZIKOVÉ SKUPINY KONTAKTU S DEŤMI, RESP. VNÚČATAMI, ROVNAKO TAK SA MIMO NUTNÝCH PRÍPADOV NEKONTAKTUJTE SO SENIORMI A RIZIKOVÝMI SKUPINAMI VŠEOBECNE VY OSOBNE
Novorodenci, batoľatá, dojčatá, predškolské a školské deti a tínedžeri majú agresívnejšie reagujúcu imunitu na podnety vo vývoji, čo znamená, že ak sa aj nakazia, vo väčšine prípadov fungujú ako tzv. efektívni asymptomatickí prenášači. Sami o sebe sa s nákazou vyrovnávajú výborne a úplne bez alebo iba s nenápadnými až miernymi príznakmi. V kontakte s rizikovým pacientom sú ale vysoko infekční. Rovnaký princíp platí aj pre bezdetných ľudí vo veku od cca 20 do 35 rokov, aj keď v tejto skupine sa príznaky už zhmotňujú viditeľnejšie, hoci môžu ostávať skryté.
Ak žijete v domácnosti s osobami vo veku 20 – 39 rokov alebo ste osoba vo veku 20 – 39 rokov, pre kontakt so seniormi a rizikové skupiny platia tie isté pravidlá. Pre nich, aj pre vás.
8) ŽIVOČÍŠNE BIELKOVINY, MÄSO A VAJÍČKA, NECHAJTE PREJSŤ BODOM VARU, DODRŽUJTE HYGIENU RÚK PRI MANIPULÁCII S POTRAVINAMI
9) KONZUMUJTE PROBIOTIKÁ, ACIDOFILNÉ PRODUKTY S LACTOBACILLOM, KYSLÚ KAPUSTU, OVČIU BRYNDZU, JOGURTY, ZVÝŠTE PRÍJEM OVOCIA, ZNÍŽTE PRÍJEM JEDNODUCHÝCH CUKROV
10) AK SA CÍTITE CHORÝ, ROZLIŠUJTE PRÍZNAKY. LEKÁRA KONTAKTUJTE TELEFONICKY, OSTAŇTE DOMA A ČAKAJTE NA POKYNY. NIKOHO Z DOMÁCNOSTI NEPRESÚVAJTE NA INÉ MIESTO
Ochorenie zasahuje dolné dýchacie cesty. Suchý, zadúšavý, dráždivý kašeľ bez hlienov. Bolesti hlavy, kĺbov a svalov, celková vyčerpanosť, pocit ťažoby a pichanie na hrudníku, pocit tzv. “nedostatočného nádychu”. Teplota na hranici, alebo tesne za hranicou 38 stupňov, ale rovnako aj vysoko za hranicou 38 stupňov, v kombinácii s kašľom a zvyškom uvedených príznakov.
Nádcha, bolesti prínosových dutín, hlieny v nose, aj keď s bolesťou v hrdle, s najväčšou pravdepodobnosťou nie je COVID-19.
11) NEZATAJUJTE AKÉKOĽVEK DETAILY O VAŠOM ZDRAVOTNOM STAVE A CESTOVATEĽSKEJ ANAMNÉZE, ROVNAKO O KTOROMKOĽVEK PRÍBUZNOM A AKOMKOĽVEK ČLENOVI VAŠEJ DOMÁCNOSTI
Vzhľadom na nejasnú a doteraz nešpecifikovanú infekčnosť počas inkubačnej doby je relevantný čas, ktorý zohráva úlohu v cestovateľskej anamnéze. Hlavne, ale nielen pre destináciu severné Taliansko, celý február a vyššie. Ak spĺňate obe podmienky, zdržiavajte sa nasledujúcich 14 dní prevažne doma. Ak sa začnete cítiť chorý, riaďte sa bodmi 10, 11 a 13.
12) ZÁSOBUJTE SA RACIONÁLNE, MYSLITE NA TO, ŽE VYKUPOVANÍM TOVARU VYHÁŇATE DO PRIESTORU ĎALŠÍCH HOSTITEĽOV, KTORÍ BUDÚ CIRKULOVAŤ PO OBCHODOCH DLHŠÍ ČAS
Rizikovým skupinám sťažujete situáciu a potenciálne im vytvárate situáciu, aby sa vyčerpali a zvýši sa tak riziko infikovania ich aj ďalších.
13) NEPODLIEHAJTE STRACHU, PRI TOMTO VÍRUSE FIGURUJE VIACERO NEZNÁMYCH, ALE JEDINÝ SPÔSOB, AKO ICH ELIMINOVAŤ, JE ANALYZOVAŤ SITUÁCIU
To je možné, len ak sa nešíri panika a laboratóriá majú dostatok času izolovať celú genetickú štruktúru v štádiu, kedy sa nepremnožia jeho hostitelia – znižujeme tak schopnosť vírusu adaptovať sa, teda mutovať.
14) UPOKOJUJTE A INŠTRUUJTE PRAVIDELNE TELEFONICKY SENIOROV A RIZIKOVÉ SKUPINY V RÁMCI RODINY A VAŠICH ZNÁMYCH
Buďte zdrojom informácií, ktoré potrebujú počuť aj iní.



Ak by sa v parlamente začal šíriť koronavírus a niektorý z poslancov by ochorel na Covid-19, k najlepšie chráneným zákonodarcom by patril šéf Smeru . Ako jeden z mála ľudí v parlamente totiž nosí respirátor, ktorý by mal zabezpečiť až 92-percentnú filtráciu vdychovaného vzduchu. Horší stav je s vydychovaným vzduchom, okolie nie je chránené, sliny z prskania lietajú na všetky strany.

Očkovanie v praxi a zároveň nepochopiteľný príklad pri tretej dávke očkovania.Otázka by mala smerovať na MZ SR a NCZI.Ale myslím, že nie je na škodu to zverejniť aj na tento web.Tiež si myslím, že nie je normálne a je to pre občanov doslova poburujúce a ponižujúce a prakticky ťažko zrealizovateľné, aby občan z východného cípu republiky vo fyzickom veku 88 rokov, dostal termín na 3 dávku očkovania v cca 100 km vzdialenom Prešove.Otázka pre MZ SR znie: takto chceme zvýšiť zaočkovanosť obyvateľov pred touto zákernou chorobou?Prečo sa nedá zaočkovať tak, ako pri 1. a 2. očkovacej dávke v nemocnici okresného mesta? Najmä ak je známe, že očkovacie centrum v najbližšej nemocnici v Snine je funkčné, ale obyvatelia tohto cípu republiky sú hnaní NCZI cez prihlasovaciu aplikáciu až do Prešova.Je to nepochopiteľné a očkovanie obyvateľstva najmä starších ročníkov narodenia sa míňa účinku.Snáď za tento očkovací chaos niekto nesie zodpovednosť.Viem, znie to ako zo scifi, ale je to dnes skutočná realita na Slovensku.
Miro, myslím si že pán minister to nemyslí zle….treba sa na to pozerať pozitívne – občan vo veku 88 rokov dostane zadarmo včeličku a ešte si urobí krásny výlet…len aby vyšlo počasie a môže obzerať krásy vlasti…. (možno by ten občan ocenil výlet do Banskej Bystrice )
Podľa http://vakcinacia.nczisk.sk/ je možnosť si vybrať v kraji okres v ktorom sa chcem nechať očkovať a následne je aj možnosť miesto vakcinácii kedykolvek zmeniť. Pán kolega Miro Palfy prosím nezavádzajte verejnosť, ak je 88. ročný občan menej schopný sa preregistrovať, pomôžte ako schopnejší PC expert jemu. Nadávajte, kritizujte ministra, čokolvek, avšak neklamte kolegom.
Neklamem a ani nechcem nikoho zavádzať, a ani nie sme experti PC. Prihlasovali sme svokru tak ako aj iných členov rodiny a pri nej to zrovna nešlo. Museli sme volať na NCZI, kde to nakoniec po ospravedlňovaní sa spravil pracovník z Call centra, ktorý vravel, že na východe sa im to dosť často stáva.A nie sme jediní.
Gregor Z. – priznám sa, že neviem ako to dnes funguje, ešte som sa vo svojom okolí nestretol s niekým, kto by sa hrnul na 3. dávku, ale ak to tak Palfi napísal, nemám dôvod neveriť mu. Prečo? Švagriná býva v LM, na 1. dávku ju poslali do KE…na 2. dávku do BB. Viem, to bolo pred trištvrte rokom, od vtedy sa asi páni poučili, ale čo bolo vtedy, prečo by sa nemohlo stať aj teraz???Nenazýval by som každého, kto napíše svoju osobnú skúsenosť klamárom….
Jozef, hrnuť sa samozrejme nikto nehrnie. Je to logické. Ale napríklad v nemocniciach, keď primár oddelenia ráno pred vizitou povie že: “dnes očkujú 3-ťou dávkou aj naše oddelenie tam a tam, na tom a tom poschodí, kto z doktorov, sestričiek, sanitáriek, upratovačiek a vôbec z personalu chce, a ma nárok, nech tam ide aj počas pracovnej doby a dá sa zaočkovať”, tak väčšina ide. Čiže si myslím, že na zorganizovaní tejto akcie hlavne záleží. Lebo ku večeru je už zaočkované skoro celé oddelenie. Včítane tých, čo majú práve voľno a sú doma , prípadne majú akurát cestu okolo nemocnice, a kolegyne a kolegovia im prevolali túto informáciu. V našej nemocnici to tak funguje- aj bez reformy a stratifikácie, či rušenia…
Miro Palfy, takže JPP namiesto prečítania si a postupu podľa http://vakcinacia.nczisk.sk/
…i tak še dá, hlavne je že sa nechala zaočkovať a nosí respirátor, vlaky sú zadarmo i do Prešova, to ešte vybojoval náš človek vo vláde.
Veď, práveže nikdy v živote sa neriadim JPP, od začiatku očkovania proti Covid – 19 a aj v tomto prípade sme použili prihlasovacie aplikácie MZ – NCZI , ako som uviedol aj v prvom komentári a vlastne to popisuje aj vami uvedený link – len, aj IT technika niekedy zlyhá, prípadne je zle naprogramovaná a potom to má negatívny dosah na ľudí. – Ostatné už bolo napísané.
Pán Palfi, ja mám úplne opačnú, osobnú skúsenosť. 4.11.2021 večer, sme sa s manželkou prihlásili do centrálneho registra na tretiu dávku. Do 2 minút nám poslali SMS potvrdenie o tom, že nás zaregistrovali a že termín a miesto očkovania nám oznámia neskoršie. Uplynuli 3 minúty od tejto SMS správy a mali sme novú SMS kde nám stanovili termín na 5.11.2021, čas na 08.20 hod a miesto očkovania tam kde sme ho žiadali. V deň očkovania, sme pred očkovacím miestom čakali iba 7 minút na vstup do centra a po vybavení predpísaných papierovačiek, ktoré trvali asi 5-7 minút sme mali očkovanie 3. dávkou za sebou. Po povinných 15 minútach strávených v určenej miestnosti (riešenie prípadných vedľajších účinkov) sme z centra bez ťažkostí odišli. Takže, nie vždy a všade je všetko iba zlé.
Pán Kotulič, s tým opísaným príkladom sa dá súhlasiť.V rubrike na webe sú tu opísané zlé, ale aj dobré skúsenosti.Pri tretej očkovacej dávke sme tiež nemali problém s registráciou v NCZI a boli sme kladne spätne vyrozumení s SMS, pričom sme boli vybavení tiež do pár minút.Len čo z toho, keď 88 ročnú babku nám aplikácia NCZI poslala na očkovanie zo Sninského okresu (kto tú oblasť pozná) cca 100 km až do Prešova.Tu išlo o ten princíp, že prečo až do Prešova, keď očkovacie stredisko je priamo v Snine.Sprostredkovane od známych viem, že aplikácia NCZI hádže ľudí v niektorých prípadoch napr. z Piešťan do Trnavy.Netvrdím, že je to pravidlo.Tiež si nemyslím, že všetko je iba zlé, len možno je rozdiel pri zadeľovaní termínov aplikáciou NCZI medzi krajskými – väčšími mestami (tam nie je problém) a dedinami na Slovensku – tam si na dedinách starší ľudia musia pomôcť dopraviť sa na očkovacie miesto ako vedia.Samozrejme, že je to ľahšie, ak majú mladších príbuzných napr. deti s autami.
Pravda Miro, chybička sa “vloudi”. A je na hanbu systému, že zpravidla u starších, resp. starých ľudi, ktorí aj keď maju záujem, tak sa na to v konečnom dôsledku nakoniec vykašľu. Veď bolo aj medializované, že sám cigánsky vajda, kdesi na východe nie tak dávno zorganizoval po dohode s obyčajným doktorom, že do osady promptne prišla sanitka s očkovacou skupinou a behom doobeda zaočkovali celu osadu, na čele s vajdom. Čo bráni starostovi (primatorovi) dajakej dediny (mesta), kde je poviacej starších ľudi postupovať podobne? Nemá telefon aby zavolal na dajake zdravotné stredisko a následne tlampačom vyhlasil takúto možnosť trebars v miestnom kuturáku? Nechápem a nerozumiem!!!