Tu sú informácie, o ktorých ste pravdepodobne už vedeli, opatrenia sú overené, spomalili “výskyt” nových hostiteľov a znemožnili tak vírusu adaptovať sa naďalej do svojej agresívnejšej podoby s ťažším priebehom v rizikovej skupine.
Jednoduché, ale účinné. Mexiko.
„Dodržaním súboru krokov efektívne znížime mieru prenosu vírusu z človeka na človeka do takej podoby infekcie, ktorej priebeh predstavuje zásadný faktor strachu v našom okolí. Zmierni sa aj priebeh ochorenia v prípade rizikových skupín. Čím viac ľudí bude opatrenia dodržiavať, tým rýchlejšie sa vírus oslabí, zníži sa počet prenášačov a hostiteľov a pandémia sa spomalí,“ objasnila biologička. Tá súčasne vysvetlila, ako vírusu predísť.
Odborníčka apeluje na vnučky a vnukov starých rodičov, dcéry i synov rodičov, rodičov malých detí, na zvyšok populácie. „Prosím, upokojte a naveďte do “comfort zone” hlavne rizikové skupiny (seniori nad 60 rokov, diabetikov, onkologických pacientov, astmatikov a kardiovaskulárnych pacientov),“ vyzvala k súčinnosti expertov.
1) OBYČAJNÉ MYDLO A VODA SÚ ZÁKLADNÝM A NAJEFEKTÍVNEJŠÍM OPATRENÍM
Ostrihajte deťom nechty na rukách. Rovnako tak sebe. Chemické zloženie mydla rozrušuje tukový obal kapsuly, v ktorom je koronavírus obalený. Ten je zároveň slabým miestom vírusu. Molekulárna štruktúra mydla po kontakte s vodou tvorí amfifílie, typy molekúl, ktoré infiltrujú dvojvrstvový tukový obal kapsuly vírusu a rozkladajú, doslova ho roztrhnú zvnútra. Keďže máme povrch rúk vrásnitý, ruky je potrebné masírovať po dobu 1 minúty.
Medzi všetkými prstami, medzi ukazovákom a palcom, pod nechtami, na oboch dlaniach a oboch chrbtoch rúk, rovnako v ryhách na zápästiach. Oplachujte minimálne 30 sekúnd.
Alkoholové dezinfekcie (s min. obsahom alkoholu 60 %) sú sekundárnym riešením tam, kde nie je k dispozícii voda. Výhradné a časté použitie môže vysušiť a narušiť povrch pokožky, hlavne u detí a ľudí s citlivou pokožkou, čím vytvoríme na pokožke mikroporanenia = vstupné brány infekcie.
2) CHLÓR A VYSOKÁ TEPLOTA SÚ ZÁKLADNÝMI DEZINFEKČNÝMI PROSTRIEDKAMI NA POVRCHY, PODLAHY A ODEVY
Prostriedky na báze chlórnanu sodného (u nás hlavne SAVO) sú dostačujúcou metódou, ako udržať čistotu v priestore, v ktorom žijeme. V rozprašovači, alebo vo forme nariedeného koncentrátu, nechajte na povrchoch v kuchyni, toalete a na podlahe pôsobiť minimálne 5 minút. Všetky odevy, ktoré prichádzajú do kontaktu s povrchmi v miestach s hromadným výskytom ľudí, autách a MHD, perte na 60-tich stupňoch, môžete do prania pridať prostriedok na báze chlóru. Všetky uteráky a textilné vreckovky, ktoré prichádzajú do kontaktu s tvárou, perte na 90-tich stupňoch. Takisto s možným pridaním chlórového prostriedku.
3) PORANENIA NA POKOŽKE TELA A TVÁRE DEZINFIKUJTE A ZAKRYTE NÁPLASŤOU
Rany a ranky vyčistite v prvom rade vodou a mydlom. Alternatívne peroxidom vodíka alebo 60 % alkoholom, septonexom, ajatinom. V prípade núdze čistými pitnými destilátmi – bielymi alkoholmi.
4) UVEDOMELÁ IZOLÁCIA A PRESUNY POČAS NASLEDUJÚCICH DNÍ
Zdržiavajte sa doma a vetrajte, rovnako sa aj prechádzajte na čerstvom vzduchu. Vonku trávte čas v minimálnom počte a presúvajte sa tak, aby ste “rozpúšťali dav”, teda prechádzajte sa pešo na menej zaľudnených miestach. Nevychádzajte na prechádzky za účelom trávenia času v uzavretých, aj keď väčších priestoroch (nákupné centrá, malé parky, zaľudnené priestranstvá). Ak používate auto, odvezte sa v rámci skupiny, ktorá žije v jednej domácnosti, na menej zaľudnené miesta, prechádzajte sa na priamom slnku minimálne 30 minút. Mimo existenčných situácií necestujte a nepresúvajte sa vlakmi, autobusmi a lietadlami. Vyhýbajte sa MHD.
5) NAKUPUJTE OSOBITNE, V PRÍPADE RODIČOV DETÍ, NECH NAKUPUJE TEN RODIČ, KTORÝ JE S DEŤMI MENEJ
Ak je to možné, choďte na nákup autom alebo pešo.
6) NECESTUJTE DO OHROZENÝCH OBLASTÍ
7) RODIČIA DETÍ, V NASLEDUJÚCE DNI NEVYSTAVUJTE SENIOROV V RODINE A RIZIKOVÉ SKUPINY KONTAKTU S DEŤMI, RESP. VNÚČATAMI, ROVNAKO TAK SA MIMO NUTNÝCH PRÍPADOV NEKONTAKTUJTE SO SENIORMI A RIZIKOVÝMI SKUPINAMI VŠEOBECNE VY OSOBNE
Novorodenci, batoľatá, dojčatá, predškolské a školské deti a tínedžeri majú agresívnejšie reagujúcu imunitu na podnety vo vývoji, čo znamená, že ak sa aj nakazia, vo väčšine prípadov fungujú ako tzv. efektívni asymptomatickí prenášači. Sami o sebe sa s nákazou vyrovnávajú výborne a úplne bez alebo iba s nenápadnými až miernymi príznakmi. V kontakte s rizikovým pacientom sú ale vysoko infekční. Rovnaký princíp platí aj pre bezdetných ľudí vo veku od cca 20 do 35 rokov, aj keď v tejto skupine sa príznaky už zhmotňujú viditeľnejšie, hoci môžu ostávať skryté.
Ak žijete v domácnosti s osobami vo veku 20 – 39 rokov alebo ste osoba vo veku 20 – 39 rokov, pre kontakt so seniormi a rizikové skupiny platia tie isté pravidlá. Pre nich, aj pre vás.
8) ŽIVOČÍŠNE BIELKOVINY, MÄSO A VAJÍČKA, NECHAJTE PREJSŤ BODOM VARU, DODRŽUJTE HYGIENU RÚK PRI MANIPULÁCII S POTRAVINAMI
9) KONZUMUJTE PROBIOTIKÁ, ACIDOFILNÉ PRODUKTY S LACTOBACILLOM, KYSLÚ KAPUSTU, OVČIU BRYNDZU, JOGURTY, ZVÝŠTE PRÍJEM OVOCIA, ZNÍŽTE PRÍJEM JEDNODUCHÝCH CUKROV
10) AK SA CÍTITE CHORÝ, ROZLIŠUJTE PRÍZNAKY. LEKÁRA KONTAKTUJTE TELEFONICKY, OSTAŇTE DOMA A ČAKAJTE NA POKYNY. NIKOHO Z DOMÁCNOSTI NEPRESÚVAJTE NA INÉ MIESTO
Ochorenie zasahuje dolné dýchacie cesty. Suchý, zadúšavý, dráždivý kašeľ bez hlienov. Bolesti hlavy, kĺbov a svalov, celková vyčerpanosť, pocit ťažoby a pichanie na hrudníku, pocit tzv. “nedostatočného nádychu”. Teplota na hranici, alebo tesne za hranicou 38 stupňov, ale rovnako aj vysoko za hranicou 38 stupňov, v kombinácii s kašľom a zvyškom uvedených príznakov.
Nádcha, bolesti prínosových dutín, hlieny v nose, aj keď s bolesťou v hrdle, s najväčšou pravdepodobnosťou nie je COVID-19.
11) NEZATAJUJTE AKÉKOĽVEK DETAILY O VAŠOM ZDRAVOTNOM STAVE A CESTOVATEĽSKEJ ANAMNÉZE, ROVNAKO O KTOROMKOĽVEK PRÍBUZNOM A AKOMKOĽVEK ČLENOVI VAŠEJ DOMÁCNOSTI
Vzhľadom na nejasnú a doteraz nešpecifikovanú infekčnosť počas inkubačnej doby je relevantný čas, ktorý zohráva úlohu v cestovateľskej anamnéze. Hlavne, ale nielen pre destináciu severné Taliansko, celý február a vyššie. Ak spĺňate obe podmienky, zdržiavajte sa nasledujúcich 14 dní prevažne doma. Ak sa začnete cítiť chorý, riaďte sa bodmi 10, 11 a 13.
12) ZÁSOBUJTE SA RACIONÁLNE, MYSLITE NA TO, ŽE VYKUPOVANÍM TOVARU VYHÁŇATE DO PRIESTORU ĎALŠÍCH HOSTITEĽOV, KTORÍ BUDÚ CIRKULOVAŤ PO OBCHODOCH DLHŠÍ ČAS
Rizikovým skupinám sťažujete situáciu a potenciálne im vytvárate situáciu, aby sa vyčerpali a zvýši sa tak riziko infikovania ich aj ďalších.
13) NEPODLIEHAJTE STRACHU, PRI TOMTO VÍRUSE FIGURUJE VIACERO NEZNÁMYCH, ALE JEDINÝ SPÔSOB, AKO ICH ELIMINOVAŤ, JE ANALYZOVAŤ SITUÁCIU
To je možné, len ak sa nešíri panika a laboratóriá majú dostatok času izolovať celú genetickú štruktúru v štádiu, kedy sa nepremnožia jeho hostitelia – znižujeme tak schopnosť vírusu adaptovať sa, teda mutovať.
14) UPOKOJUJTE A INŠTRUUJTE PRAVIDELNE TELEFONICKY SENIOROV A RIZIKOVÉ SKUPINY V RÁMCI RODINY A VAŠICH ZNÁMYCH
Buďte zdrojom informácií, ktoré potrebujú počuť aj iní.
Ak by sa v parlamente začal šíriť koronavírus a niektorý z poslancov by ochorel na Covid-19, k najlepšie chráneným zákonodarcom by patril šéf Smeru . Ako jeden z mála ľudí v parlamente totiž nosí respirátor, ktorý by mal zabezpečiť až 92-percentnú filtráciu vdychovaného vzduchu. Horší stav je s vydychovaným vzduchom, okolie nie je chránené, sliny z prskania lietajú na všetky strany.
Už netreba čakať a sledovať uvolnenie vakcín pre vakcinačné centrá, evidenciu čakateľou vedie MZSR.
Môžete sa stať čakateľom jednoducho vyplnením registrácie: https://vakcinacia.nczisk.sk/
Prajem čo najskoršie zaočkovanie a dúfam že nás všetkých vakcína spasí.
Pri registrácii do čakárne na očkovanie proti Covid-19 nastávajú trápne kuriozity pri predbiehaní sa o očkovanie…
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/583489-cakaren-na-ockovanie-nevie-odfiltrovat-podvodnikov/
Ako senior som prihlásený v čakárni na očkovanie podľa fyzického veku ešte iba ôsmy deň, (zatiaľ bez výsledku) ale podľa toho, ako sa situácia vyvíja, asi to vzdám, odhlásim sa.Prípadný budúci koronavírus snáď ešte nejako “rozchodím” (možno /pri troche šťastia/ aj mnohí ďalší nezaočkovaní dôchodcovia)…
Škoda, ak by fungoval riadne náš štát, mohlo byť doteraz o pár tisíc mŕtvych obetí najmä z radov starších seniorov menej.(Možno by stačilo pri registrácii zrušiť na tlačive kolónku možnosti výberu 1. kategórie – kritickej infraštruktúry (tí by už mali byť k dnešnému dňu všetci zaočkovaní minimálne prvou dávkou) a ponechať iba kolónky registrácie podľa fyzického veku obyvateľstva.Od najstarších dôchodcov, po najmladšie ročníky narodenia.(Nemusia byť najmä u mladších ročníkov narodenia pri predbiehaní sa prioritou budúce dovolenky v Egypte, Karibiku, na Maledivách, v Dubaji a pod… určite nie podvodným a pokútnym spôsobom).
Čakám v čakárni na očkovanie dva týždne.Nechcem robiť nczi reklamu alebo antireklamu, ale ťažko mi je posúdiť, či je to dlho, alebo je to ešte v norme.Nuž, ale keď bola od včera otvorená pre obyvateľstvo kategória na očkovanie 45 rokov +, predpokladal by som, že podľa fyzického veku 60 r. + a podľa diagnóz je už obyvateľstvo viac – menej zaočkované a najmä čakárne na očkovanie 60 r.+ a diagnózy sú už kladne vybavené.Iba podotýkam, že som sa neprihlásil ako náhradník, uviedol som do kolónky značku očkovacej vakcíny (podľa fyzického veku bol druh vakcíny nczi určený) pritom mi je jedno, akou vakcínou budem zaočkovaný.Nemám problém ani so Sputnikom V, pôvodne som sa chcel na neho prihlásiť.Beriem to tak, že všetky vakcíny by mali chrániť životy a zdravie, čo by malo byť myslím si cieľom MZ SR.Tak, počkám ďalej…
Rúška a porušovanie doporučení hygienikov na ich nosenie je evidentné aj na Slovensku.
V Mexiku to riešia jednoducho ale účinne, ako je to vidieť na videu na začiatku úvodného článku na tejto stránke webu https://www.bezpzlozky.eu/2020/03/komplexna-informacia-o-prevencii-koronavirusu/.
Kliknite si.
Komentár obsahoval reklamu pre: doktor Pavol Török.
Odstránený.
Bola to relácia na Ta3 Tak takto?! (12.30 h.) … javila sa mi hodnoverne, boli v nej aj podrobnosti o pľúcnej ventilácii z lekárskeho uhla pohľadu a pod., preto som vložil komentár o Invermectíne.V príspevku bol odkaz na TA3.Ak sa to nehodí, ospravedlňujem sa.
Corona vírus nám sem nenosia cez hranice zahraničný hostia, turisti, ale naši občania zamestnaní v zahraničí. Tí tam neodišli za súčasnej “Matovičovej” vlády. Vynikajúce výsledky v znižovaní nezamestnanosti na Slovensku za predchádzajúcich vlád si žiadajú svoju daň v podobe neutíchajúceho donášania vírusu. Z cca 250 tisíc pracujúcich v zahraničí – Rakúsku, Írsku, VB, Španielsku aj Česku a Maďarsku sa väčšina rodičov – otcov a matiek potrebuje aspoň raz za dva mesiace pozrieť na svoje deti a priniesť na Slovensko peniaze nutné pre prežitie. Preto sa nedivme že “pendlujú”. Uzatvorenie hraníc je pre našich občanov neprijateľné, súčasná vláda musí rešpektovať túto skutočnosť rešpektovať i za cenu obetí. Ja to chápem, štát má na tomto stave rozhodujúci podiel, nevytvoril pre svojich občanov dostatok pracovných príležitostí s náležitým platom pre prežitie, tak tu sú dôsledky.
Táto vláda znáša dôsledky vytvorené predchodcami vyhnaním tisícok pracujúcich do zahraničia, takže trochu empatií a pochopenia než to “nejako” dopadne a až bude zaočkovaných 80 % angličanov a starých rakúšanov. Úplné zatvorenie hraníc na dva-tri týždne problém nevyrieši ako ani nadávanie vláde nech by vládol ktokoľvek. Ako skúsení vojaci by sme sa mohli držať nad vecou.
Dnes je pre našu krajinu smutný deň.Smutné výročie.Počet obetí Covid-19 na Slovensku prekroči dnes 5 000 úmrtí.Viackrát to už bolo aj na týchto stránkach uvedené, že coronavírus bol do našej vlasti dovlečený zo zahraničia a nie naopak.Je to výsledok podcenenia situácie a ničnerobenia kompetentných ľudí najmä v letných a skorých jesenných mesiacoch.Hranice, hranice a ešte raz hranice.Všetka tá hnusoba je prenášaná k nám spoza hraníc.A naše kompetentné orgány nič.Akoby boli hluchí a slepí.Pritom stačí tak málo.Postupovať ako susedné krajiny EÚ, Rakúsko, Česko, Nemecko, atď., a pri vstupe na naše územie priamo na hraniciach kontrolovať negatívne testy, prípadne potvrdenia o očkovaní na tento druh nákazlivej ľudskej choroby.Ešte pred dvomi dňami jeden z členov vlády na TK v médiách vyhlásil, že na Schvechate a Ruzini pristálo 11 lietadiel z Anglicka aj s našimi občanmi a my okrem konštatovania – NIČ.Na Slovensku pribudla Anglická mutácia koronavírusu, čoraz častejšie sa spomína Juhoafrická mutácia… a ktohovie v budúcnosti aj x, y, z, mutácie…
Nezabúdajme, že následné opatrenia vo vnútri krajiny (dnes také chaotické) proti Covid – 19 boli, sú, aj budú vždy iba následné.Celý tento problém začína hranicami.Nie je treba vynájsť horúcu vodu.Stačí sa pozrieť čo sa robilo na hraniciach na jar v r. 2020, kedy sme boli jedným z najlepších štátov v rámci celého sveta.A vtedy vďaka opatreniam aj na hraniciach ešte bez väčších obetí.
Všetko sa to začína aj končí hranicami.Až následne sú hmatateľné následné opatrenia vo vnútri štátu.
Pekný deň prajem, pohľadov na súčasnú situáciu je veľmi veľa. Informácií tiež a to z každej strany a to tej odbornej , či riadiacej tento štát. O médiách ani nehovorím. Správy takmer vždy začínajú informáciami súvisiacimi s hnusobou ako hovorieva pán premiér. Možno za zmienku stojí aj pohľad občana, daňového a iného platiteľa , napríklad sociálneho a zdravotného poistenia. Teda natískajú sa otázky, o ktorých sa nehovorí:
– čo robili a robia spravodajské služby štátu , kde boli a prečo o tomto nevedeli? Zainteresovaní a
fundovaní vedia, že ochrana štátu je absolútnou prioritou.
– čo robia v zahraničí naši vojaci, keď doma spoločnosť padá na hubu?
– prečo musia byť na Slovensku najviac postihnutí tí zdraví?
– prečo nie je zabezpečená absolútna ochrana najzraniteľnejších? – teda ešte stále nie je.
– ako je možné liečiť / nie predchádzať/ hnusobe testovaním a očkovaním, kde sú lieky pre už
chorých?
– prečo nie sú finančné zdroje štátu správne investované v boji s hnusobou?
– prečo páni politici na takom kúsku zeme ako je Slovensko nenašli spoločnú reč v boji s
hnusobou?
– prečo nie je prioritou žiť s hnusobou , ale je tu metóda zavri čo môžeš a porušuj ľudské práva?
– kto a kedy bude riešiť otázku budúcnosti našich detí a mládeže?
– prečo sa vyčerpávajú bez nejakého viditeľného efektu ľudské a materiálne zdroje?
Určite si každý z nás doma kladie denno – denne veľa ďalších vysvetliteľných, ale i tých nevysvetliteľných otázok. Aj ja to robím, ale hľadám odpovede aj priamo u najvyšších. Nemyslím tým to miesto, kde mnohí politici i špičkové zdravotnícke kapacity pri riadení štátu nazerajú , teda na oblohu. Napríklad teraz čakám z úradu vlády, či môžem pracovať, alebo či môže ísť človek domov do miesta trvalého pobytu. Z radov armády mi kamaráti hovoria, že sú najlepšie plateným pomocným personálom v boji s hnusobou. A možno nakoniec ma napadá aj teraz bežiaci super seriál na českej televízii – Iste, pán premiér.
MZ SR dnes 27.01.2021 15:31
Koronavírus: Pre veľký záujem o registráciu na očkovanie, sú preťažené linky call centra.
Po otvorení registrácie na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pre seniorov starších ako 75 rokov došlo k preťaženiu call centra Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Rezort preto zvyšuje kapacity, do konca týždňa by call centrum určené na registráciu záujemcov o očkovanie malo zvládať denne 5000 hovorov. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.
Nápor na linky vzrástol až na 500 hovorov v jednej sekunde. “O očkovanie je veľký záujem. Väčšina nemocníc má už v tejto chvíli obsadené všetky termíny, ktoré zatiaľ otvorili. Vedenie ministerstva teší záujem o očkovanie, mrzí ho, ak majú záujemcovia problém nájsť voľný termín, preto prosí o trpezlivosť,” uviedla Eliášová.
Rezort v snahe zjednodušiť registráciu na očkovanie umožnil využiť aj telefonickú registráciu na čísle 0800 174 174 (zo zahraničia +421 270 074 174). “Jednotlivé nemocnice postupne pridávajú ďalšie termíny, celkové kapacity však súvisia aj s rýchlosťou dodávok vakcín,” vysvetlila hovorkyňa.
Nezoufejte si. V České republice se očkování teprve rozjíždí a rapidní nárůst se očekává až v jarních a letních měsících, kdy do země dorazí největší dodávky vakcín. Registrovat se lze na portálu https://registrace.mzcr.cz/, kde si mohou senioři starší 80 let registrovat termín očkování předčasně.
Chtěl bych se podělit se zkušeností s přihlášením na očkování v Košicích.
Na stránce korona.gov.sk jsem vyplnil všechny potřebné údaje a přešel na Preferované miesto očkovania – zvolil:
Košice – Vakcína UNLP Košice (1), Rastislavova 785/43
Preferovaný dátum očkovania
29.01.2021 obsadené
30.01.2021 zatvorené
31.01.2021 zatvorené
01.02.2021 zatvorené
02.02.2021 zatvorené
03.02.2021 zatvorené
04.02.2021 zatvorené
05.02.2021 zatvorené
06.02.2021 zatvorené
07.02.2021 zatvorené
08.02.2021 zatvorené
09.02.2021 zatvorené
10.02.2021 zatvorené
11.02.2021 zatvorené
12.02.2021 zatvorené
Zvolil jsem další:
Košice – Vakcína UNLP Košice (2), Rastislavova 785/43
Preferovaný dátum očkovania
29.01.2021 obsadené
30.01.2021 zatvorené
31.01.2021 zatvorené
01.02.2021 zatvorené
02.02.2021 zatvorené
03.02.2021 zatvorené
04.02.2021 zatvorené
05.02.2021 zatvorené
06.02.2021 zatvorené
07.02.2021 zatvorené
08.02.2021 zatvorené
09.02.2021 zatvorené
10.02.2021 zatvorené
11.02.2021 zatvorené
12.02.2021 zatvorené
..další:
Košice – Vakcína Železničné zdravotníctvo Košice 1, Masarykova 9
Preferovaný dátum očkovania
29.01.2021 obsadené
30.01.2021 zatvorené
31.01.2021 zatvorené
01.02.2021 obsadené
02.02.2021 obsadené
03.02.2021 obsadené
04.02.2021 obsadené
05.02.2021 obsadené
06.02.2021 zatvorené
07.02.2021 zatvorené
08.02.2021 obsadené
09.02.2021 obsadené
10.02.2021 obsadené
11.02.2021 obsadené
12.02.2021 obsadené
…další:
Košice – Vakcína Železničné zdravotníctvo Košice 2, Masarykova 9
Preferovaný dátum očkovania
29.01.2021 obsadené
30.01.2021 zatvorené
31.01.2021 zatvorené
01.02.2021 obsadené
02.02.2021 obsadené
03.02.2021 obsadené
04.02.2021 obsadené
05.02.2021 obsadené
06.02.2021 zatvorené
07.02.2021 zatvorené
08.02.2021 obsadené
09.02.2021 obsadené
10.02.2021 obsadené
11.02.2021 obsadené
12.02.2021 obsadené
a poslední:
Košice – Vakcína Nemocnica sv. Michala Košice, Murgašova 1
Preferovaný dátum očkovania
29.01.2021 zatvorené
30.01.2021 zatvorené
31.01.2021 zatvorené
01.02.2021 obsadené
02.02.2021 obsadené
03.02.2021 obsadené
04.02.2021 obsadené
05.02.2021 obsadené
06.02.2021 zatvorené
07.02.2021 zatvorené
08.02.2021 zatvorené
09.02.2021 zatvorené
10.02.2021 zatvorené
11.02.2021 zatvorené
12.02.2021 zatvorené
Takže jsem se nepřihlásil.
Zkusil jsem to telefonicky na 0800 174 174:
Menu infolinky:
1 – informácie k aktuálnym opatreniam
2 – zmena v požiadavke na testovanie
3 – zmena v požiadavke na očkovanie
4 – registrácia na očkovanie ( prioritne pre osoby 85+ )
Po asi 20 voláních se mi to podařilo, zvolil jsem 3, ozvalo se, že hovor se bude nahrávat …. a hovor skončil.
Zkusil jsem další možnost:
Napíšte nám e-mail na:
podnety-koronaweb@vicepremier.gov.sk
Tam taky nic.
Tak nevím – asi budu “přednostně” čekat až někdy do jara-léta.
Já jenom tolik. Děkuji za čas, který jste mi věnovali.
Pokusil jsem se znovu – dtto jako včera. Dcera se po nemalém úsilí dovolala do UNLP-vakcinace, kde jí řekli, že ještě nejsou otevřeny další termíny, že je třeba sledovat stránku, že to bude dnes nebo zítra nebo v pondělí. Na připomínku, že blízké okresy (Prešov, Rožňava, S.N.Ves…) už termíny mají jí bylo řečeno, že tam si je už asi otevřeli.
Zkoušel jsem se přihlásit do PO nebo RV ale s trvalým pobytem v KE mne tam program nepustil.
Tak sleduji stránku…..
Konečně jsem objednal sebe i manželku. Na UNLP Košice(1) se otevřely možnosti na 1. až 4.2.
Wu–chan po roku od apokalypsy: ani stopy po lockdowne
Čínsky Wu–chan si cez víkend pripomenul rok od chvíle, keď úrady v snahe zamedziť šírenie nového typu koronavírusu jedenásťmiliónové mesto hermeticky uzavreli.
Lockdown, neporovnateľne prísnejší, než aké odvtedy ľudia zažili inde vo svete, napokon trval dlhých 76 dní. Odvtedy sa život v prvotnom ohnisku pandémie vrátil prakticky do normálu. Kým prevažná časť sveta stále zápasí s ďalšími vlnami šírenia ochorenia COVID–19, Čína v sobotu ohlásila iba 107 nových prípadov nákazy a žiadne nové úmrtia.
Vo Wu–chane, kde sa vírus SARS–CoV–2 objavil už koncom roka 2019, bolo tento víkend ráno v uliciach vidieť rekreačných bežcov a v parku zahalenom hmlou cvičili ľudia tai–či. V meste fungujú reštaurácie, obchody i obávané „mokré“ trhy, kde sa podľa názoru niektorých expertov koronavírus pôvodne preniesol z divoko žijúcich zvierat na ľudí. Po večeroch sú kluby plné baviacich sa ľudí.
Mesto Wu-chan pre koronavírus 23. januára 2020 hermeticky uzavreli na 76 dní.
Najľudnatejšia krajina sveta s takmer 1,4 miliardy obyvateľmi zaznamenala od začiatku epidémie necelých 89–tisíc nákaz koronavírusom a 4 635 s nimi súvisiacich úmrtí, z čoho prevažná časť pripadá práve na Wu–chan. Na porovnanie: na Slovensku doteraz PCR testy potvrdili vyše štvrť milióna prípadov nákazy a komplikáciám súvisiacim chorobou COVID–19 podľahlo vyše 4 000 ľudí.
Informáciu o uzavretí mesta dostali ľudia vo Wu–chane na mobilné telefóny 23. januára 2020 o druhej nadránom. Osem hodín nato prestala fungovať hromadná doprava: neodlietali lietadlá, nejazdili vlaky, autobusy ani metro. Diaľkové vlaky mestom len prefrčali bez zastavenia. V uliciach vyrástli zátarasy, ktoré bránili v pohybe po meste, izolovali jednotlivé štvrte a uzatvárali ľudí do obytných komplexov.
Po týchto bariérach a apokalyptickej atmosfére podľa agentúry AP vo Wu–chane nezostala ani stopa. Uzávera mesta sa skončila 8. apríla a odvtedy vo Wu–chane zaznamenali len minimum prípadov. „Cítim sa úplne bezpečne. Situácia je pod kontrolou a už nás nedesí,“ povedal pre AFP 55–ročný Li Wen–fu, ktorý sa však pre istotu stále chráni rúškom.
Sedemdesiatšesťročný Chuang Ken–pen strávil vlani v nemocnici s koronavírusom 67 dní a očakával, že zomrie. „Keď som večer zatváral oči, nevedel som, či ich zase otvorím,“ povedal pre AFP. Teraz je už zase v plnej sile a dokonca na bicykli prešiel 600 kilometrov, aby osobne poďakoval svojim lekárom, ktorých vlani vyslali do Wu–chanu ako posily.
Väčšina nových infekcií v Číne je dnes sústredená v severnej provincii Chej–lung– ťiang, kde sa v sobotu objavilo 56 nových prípadov. Metropola Peking, rovnako ako mesto Šanghaj zaznamenali v prvý deň víkendu tri nové prípady, oba megapolisy spustili masívne testovanie obyvateľov a niektoré štvrte dali do karantény.
Čínske úrady sa obávajú novej vlny epidémie v súvislosti s oslavami lunárneho Nového roku, ktorý pripadne na 12. februára. Vyzvali preto ľudí, ktorí sa na sviatky tradične zvykli vracať z veľkých miest do domovských provincií na rodinné stretnutia, aby tento rok nikam necestovali.
Zastavenie epidémie koronavírusu vo Wu–chane vyzdvihuje čínska vláda ako úspech. Oslavujú ho veľkolepé výstavy, knihy, dokumentárne filmy i televízne programy. Čínske vedenie tvrdí, že uzávera mesta dala vlani v januári svetu cenný čas pripraviť sa na pandémiu.
Kritici, naopak, poukazujú na to, že vládnuca čínska komunistická strana infekciu najprv tajila a jej oneskorená reakcia prispela k rozšíreniu nákazy. Tento mesiac čínske úrady po viacerých odkladoch konečne vpustili do Wu–chanu medzinárodný tím odborníkov Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorý má pátrať po pôvode ochorenia COVID–19.
zdroj: ČTK, zahraničie
A čo my.Celoplošne opakovane testujeme a skríningujeme obyvateľstvo.Pomaly už máme viac úmrtí na Covid-19, ako 1,4 miliardová Čína.Čína má 4 635 úmrtí, a 5 a pol miliónové Slovensko cez 4 000 úmrtí.Niečo teda robíme na Slovensku zle, resp. neúplne.Prečo sa už konečne nekontrolujú testy prichádzajúcich ľudí na Slovensko zo zahraničia tak, ako po obyvateľoch Slovenska požadujú Rakúsko, najnovšie Francúzsko atď…
Za chvíľu je u nás Veľká noc, preto znovu začneme opätovne celoplošne testovať obyvateľstvo?Znovu u nás bude tzv. lockdown, ktorý vlastne ešte neskončil?A obete coronavírusu pribúdajú a budú naďalej pribúdať… Bez kontroly testov, príp. potvrdení o očkovaní na hraniciach a letiskách pri vstupe do SR sa ešte dlho nepohneme dopredu.Ako vieme, očkovanie obyvateľov Slovenska proti Covid-19 je zatiaľ pre nedostatok vakcín v plienkach.Iba cca 100 tisíc zatiaľ zaočkovaných obyvateľov.A ak to pôjde ďalej ako doteraz, tejto coronavírusovej pliagy sa tak skoro nezbavíme.
(MV SR, MZV – čo ďalej s hranicami?)…
Cit.: Čínske úrady sa obávajú novej vlny epidémie v súvislosti s oslavami lunárneho Nového roku, ktorý pripadne na 12. februára. Vyzvali preto ľudí, ktorí sa na sviatky tradične zvykli vracať z veľkých miest do domovských provincií na rodinné stretnutia, aby tento rok nikam necestovali.
Wu-chan sa z korony, na rozdiel od zbytku sveta (v ňom aj SR), dúfajme vyliečil.
Mňa by však zaujímalo ako sa k uzavretiu mesta na 76 dní postavili domáci – čínsky extrémisti, opozícia a alebo i časť čínskej koalície. Nezaznamenal som, alebo som málo informovaný, či boli protesty pred štátnymi inštitúciami, pred domom premiera Li Kche-čchianga , alebo či sa vešali (nie že ich vešali) na vráta Úradu vlády extrémisti ato v dobe keď sa im siahlo na slobodu, žiadalo sa nosenie rúška, alebo sa obmedzil pohyb. Či to všetko bolo dobrovoľné, ak áno, tak klobúk dole pred múdrosťou a disciplinovanosťou číňanov, zaslúžia si aby boli zdraví. Nech im slúži čo najdlhšie a nech sem radšej nechodia.
PS: Sudca Harabín radí aby sme sa za nosenie rúška obrátili na súd, spor vyhráme! Má to potvrdené od nejakého europského súdného “orgánu”.
No, testovanie- to je podľa mňa len potvrdenie, či C-19 mám, alebo nemám. A že za 10 dní ho už nemám, keď som ho náhodou mal- tak z toho som fakt vyvalený jak Taras Buľba, keď stratil fajku.
Ale o inom som chcel. Prečo sa naši tzv.”mudrosráči” nevyjadruju ku kroku Maďara Orbána, ktorý sa vybodol v dobe pomaly “štatária”, keď východiskom proti bacilonosičom je jedine očkovanie (ako vždy od čias Fleminga), na predpisy slávnej EU (ktorá nie je schopná vakciny v potrebnom množstve zabezpečiť zo “západu”), a nakúpil ich v Rusku? Toť záhada. Čo vy kamaráti na to?
Nikomu neprajem nič zlé, ale aj “bohorovný” by mal mať v sebe trochu pokory.
Banáš, ktorého obľubujú konšpiračné weby, nie je prvým verejne známym človekom na Slovensku, ktorý Covid-19 najprv spochybňoval, a potom naň ochorel.
Podobne ku koronavírusu pristupoval šéf extrémistickej ĽSNS Marian Kotleba, ktorý odporúčal liečiť sa vodkou a bromhexinom.
Katolícky kňaz Miroslav Čajka zo Starej Ľubovne, ktorý ĽSNS podporoval, na Covid-19 dokonca zomrel. Aj on najskôr chorobu spochybňoval. Keď na ňu zomieral, prosil potom ľudí na sociálnej sieti o modlitby, aby vyzdravel.
Banáš sa z koronavírusu dlho vysmieval, kritizoval opatrenia proti šíreniu nákazy a šíril konšpirácie o tom, že Colvid-19 je tu na to, aby oslabil svetové ekonomiky.
“Pozdravujem všetkých z chladnej rannej meditácie podľa skvelého chlapíka Wima Hofa vo vakcínovom jazere. Ako hovorí môj múdry priateľ ohľadom korony – najhoršia choroba je z preplašenia,” napísal Banáš na začiatku decembra na sociálnej sieti. Bolo to len zopár dni predtým, ako na Covid ochorel.
Na sociálnej sieti predtým spochybňoval oficiálne štatistiky úmrtí na koronavírus a tvrdil, že na iné ochorenia zomiera oveľa viac ľudí.
“Priatelia, snaha o masové strašenie už dosahuje absurdné štádium. Dnes som si prečítal v novinách informáciu, niečo neuveriteľné. Bolo napísané, že v 9,4 miliónovom čínskom meste pribudlo šesť nových prípadov koronavírusu… To už človek musí chytiť záchvat smiechu,“ napísal napríklad ešte počas jarnej vlny pandémie.
Podobne, ako kontroverzný lekár Igor Bukovský považoval za jediný recept proti koronavírusu posilňovanie imunity. Tvrdil, že podobný názor ako Bukovský majú aj iní lekári, len sa boja o tom hovoriť.
Banáš názor nezmenil, ani keď sa koronavírusom nakazila jeho dcéra s manželom. “Samozrejme, že som ho neprehodnotil. A čo, zomiera Viktor s Adelou, alebo čo?!“ povedal pre denník Nový čas.
“Priznám sa, že pre zachovanie nášho dobrého rodinného vzťahu som jeho statusy na facebooku nečítala. Nemala som na to energiu,” opísala Vinczeová svoju reakciu na otcove názory na Covid-19.
“Nie som fanúšikom robenia paniky, ale v takej závažnej a odbornej téme by sa mal človek usilovať vidieť veci v čo najobjektívnejšom kontexte a nie sa snažiť všetko natlačiť do vopred určeného obrazu vlastnej vytúženej reality,” pokračovala s tým, že s otcom o pandémii diskutovala. “Pochopenie mi dáva možnosť s ním argumentovať s láskou a v pokoji. Nie v hneve a agresivite,” dodala.
Nateraz nevie, či jej otec po tom, ako ho previezli do nemocnice zmenil názor na Covid-19. “Túto tému otvoríme, keď bude lepšia situácia a sama som zvedavá, ako sa náš rozhovor ponesie,” vysvetlila.
Dňa 23.12.2020 zverejnil video aj Jozef Banáš, ktoré nahral v nemocnici.
Banáš sa posledné mesiace zviditeľňoval spochybňovaním vážnosti ochorenia a spochybňovaním pandemických opatrení. Na testy nešiel a odmietal sa aj očkovať s tvrdením, že on a jeho manželka majú silnú imunitu, ktorá ich ochráni. „Máme obaja pocit, že napriek veku máme solídnu úroveň imunity. Zdravo sa stravujeme, športujeme, otužujeme sa obaja v ľadovej vode. Takže si myslím, že pre nás testovanie ani potenciálne očkovanie nie sú potrebné,“ povedal pre Plus jeden deň.
Imunita ho zjavne neochránila. Podľa slov jeho dcéry choroba ho pred 10 dňami pripútala k lôžku. Dcéra popisovala, že nič nejedol, ťažko sa mu chodilo, dýchalo, v piatok sa jeho stav zhoršil natoľko, že ho odviezla sanitka do nemocnice.
Na videu vidieť, že sa mu ťažko dýcha.
V lete Banáš napríklad písal, že nerozumie nebezpečenstvu koronavírusu, nechápe iracionalite s rúškami a pýta sa, načo je vakcína proti koronavíru: “Hoci som sa opakovane pýtal a pýtam, dodnes nikto nevysvetlil v čom spočíva nebezpečenstvo koronavírusu, keď sa podľa oficiálnych štatistík na Slovensku z 1.500 nakazených 1.400 vyliečilo a z nich umrelo 28, aj tí na kombináciu diagnóz… Tiež som nezaznamenal informáciu o veku, sociálnom statuse a diagnózach tých 28 „obetí“ vírusu. Rovnako nerozumiem, načo nám bude sérum proti vírusu, keď sa tých 1.400 vyliečilo aj bez neho. Jediným vysvetlením je, že vlády za veľké peniaze sérum nakúpia a o to predsa ich výrobcom ide…,” napísal Banáš.
K úmrtiam na kovid v domovoch dôchodcov napísal toto: “V televízii riaditeľka domova dôchodcov s ľútosťou konštatovala, že jej umreli chovanci. Na rozdiel od pani riaditeľky som mal doposiaľ pocit, že do starobincov sa chodí umierať. Znie to cynicky, ale nepočul som o tom, že by niekto zo starobinca odišiel živý. Mám nedobrý pocit, že nás ani tak neohrozuje vírus korona, ale vírus blbosť.” Vysmieval sa, že korona je tak “zákerná” choroba, ktorú bez testu nikto nezbadá. Len pred dvoma týždňami zdieľal status, kde sa z ochorenia vysmieval.
Dnes však tvrdí, že on nikdy kovid nespochybňoval. “Kovid je choroba a ja sa snažím s chorobami prestať bojovať ale pochopiť, čo nám ľudstvu chce táto choroba povedať.” A že pýcha, ktorá v ňom bola, je tiež odkazom tejto choroby.
Aj dietológ Igor Bukovský sa v ostatných mesiacoch často vyjadruje k ochoreniu COVID-19 a na „dezinfoscéne“ sa jeho vyjadrenia stali hitom.
Nie div, pretože vo svojich videách nadbieha vkusu dezinformačných médií. Spochybňuje v nich odbornosť slovenských epidemiológov, karikuje štátne inštitúcie, obúva sa do médií, ktorým „prestáva ísť o pravdu“, spochybňuje význam očkovania proti COVID-19 a nosenia rúšok, o ktorých hovorí, že nie je isté, či bránia šíreniu infekcie. Vyhlasuje, že COVID-19 je „banálne ochorenie“, a informácie, že infekcia je „nebezpečná, smrteľná a rýchlo sa šíriaca“, označuje len za „strašenie“.
PS:
Až 39 percent Slovákov verí, že koronavírus je vymyslený a slúži na manipuláciu populácie. Väčšia dôvera spomedzi skúmaných 9 východoeurópskych a balkánskych krajín v konšpiračné teórie je už len v Čiernej Hore. Tak máme teda strieborné medaily, zase sme v nejakej disciplíne dobrí. Poďme si dať návleky na spätné zrkadlá a vytrúbiť sa. Úspechy treba oslavovať.
Dokončenie príspevku “Pavol Bada napísal: 16. decembra 2020 v 10:59” :
Tak Trenčania sa pochlapili, plošné testovanie v Trenčíne prekonalo aj Rybníčkove očakávania, otestovať sa “dobrovoľne” (pod úhrozou smrti?) prišlo otestovať cca 50% trenčanov a okolia. Ukázali že keď je tu strach, aj testovať sa dajú ľudia dobrovolne a preukážu že sú disciplinovaní.
Únia miest Slovenska, ktorej predsedom je Richard Rybníček, bola proti plošnému testovaniu, že sa to nedá zvládnuť, a boli jedným z tých, ktorí ho znemožnili (Kollár – hlovecký primátor a poslanec!). Ako vidieť, dalo sa to, čím je Trenčín dôkazom. Lenže Rybníček aj svojim postojom v novembri znemožnil celoplošné testovanie, ale ako správny sobec si ho urobil pre seba, a ešte si z toho urobí PR. Nič nevymyslel, len z celoplošného testovania v novembri si zobral skúsenosti. Richarda Rybníčka si osobne vážim, oto viac ma prekvapil jeho postoj k testovaniu, lebo “politika”?
Ja teraz skôr očakávam, že sa ospravedlní za svoj postoj a Únia miest urobí všetko preto, aby sa mohli dať otestovať takýmto komfortným systémom nielen občania Trenčína ale celé Slovensko.
CORONA týmto na Slovensku nekončí!
Doplnenie z tlače – (MZVEZ SR)
o cestovaní pred Vianocami: Spúšťame krátkodobé výjazdy na letiská, z Rakúska a Česka uznáme antigénové testy pre všetkých a vek testovaných detí sa zvýši zo 7 na 10 rokov
Od piatka, 18. decembra 2020, budú umožnené krátkodobé výjazdy na najbližšie letiská v susedných štátoch EÚ aj bez potreby preukázania sa negatívnym testom na ochorenie COVID-19 pri návrate.
Informoval o tom štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus vo štvrtok, 17. decembra 2020, v súvislosti so zverejnením nových opatrení vo vyhláške Úradu verejného zdravotníctva SR.
Osoby zabezpečujúce prepravu iných osôb na medzinárodné letiská na území Českej republiky, Poľskej republiky, Maďarska alebo Rakúskej republiky sú však podľa novej vyhlášky povinné najneskôr pred prechodom štátnej hranice zo Slovenskej republiky zaregistrovať sa od 18. decembra 2020 cez formulár na webe https://naletisko.mzv.sk/ a preukázať sa na požiadanie príslušníkom Policajného zboru Slovenskej republiky vytlačeným alebo elektronickým potvrdením o splnení tejto povinnosti a letenkou prepravovanej osoby alebo jej elektronickou kópiou.
Nová rakúska vyhláška zahŕňa aj niekoľko výnimiek. Sezónni pracovníci, osoby vstupujúce do Rakúska z dôvodu neodkladných medicínskych výkonov či ošetrenia (spolu s jednou sprevádzajúcou osobou), ako aj opatrovateľky či opatrovatelia pracujúci v 24-hodinových turnusoch v rodinách, majú výnimku z ustanovenia o povinnej karanténe, ale za podmienky preukázania sa pri vstupe do Rakúska negatívnym RT-PCR alebo antigénovým testom na ochorenie COVID-19 nie starším ako 72 hodín.
„Povinnosti karantény, ako aj povinnosti preukázať sa pri vstupe negatívnym testom na COVID-19 sú zo strany Rakúska úplne zbavení pendleri (okrem vyššie uvedenej kategórie opatrovateľov), študenti (prezenčná forma), pendleri z rodinných dôvodov alebo z dôvodu návštevy životného partnera, ďalej osoby tranzitujúce cez Rakúsko či opúšťajúce Rakúsko (napríklad cestou z letiska Schwechat) pod podmienkou, že to bude bez zbytočného zastavovania, ako aj príslušníci jednotiek humanitárnej pomoci či vstupujúci do krajiny za účelom splnenia súdnej alebo úradne nariadenej povinnosti,“ priblížil štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.
Na tomto odkaze na stránke MZVEZ SR nájdu občania potrebné vzory potvrdení a tlačív, vrátane prehlásenia o tranzite či potvrdenia pre cezhraničných pracovníkov o výkone zamestnania, ktoré si pred cestou do Rakúska môžu voľne stiahnuť. Čo sa týka návratu na územia Slovenska, keďže od 16. novembra 2020 je Rakúsko zaradené na zoznam tzv. rizikových „červených“ krajín, treba sa pri návrate z Rakúska na Slovensko riadiť podmienkami návratu do SR, platnými od 18. decembra 2020 v zmysle aktuálnej vyhlášky ÚVZ SR.
„Navyše, od 8. decembra 2020 majú tzv. pendleri a ďalšie osoby, ktoré pravidelne prekračujú hranice Slovenska a majú výnimku z domácej izolácie a následného testovania, tiež povinnosť preukázať sa na hraniciach negatívnym antigénovým alebo RT-PCR testom na COVID-19 nie starším ako 14 dní vykonaným na Slovensku alebo aj v krajinách Európskej únie,“ pripomenul štátny tajomník Martin Klus.
Kontroly na hraniciach vykonáva polícia SR námatkovo. Odporúčame občanom, aby si pred návratom do SR vždy podrobne preštudovali aj aktuálne informácie na stránke http://www.korona.gov.sk/. Platné opatrenia na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19 pre územie SR sú uvedené na webovej stránke Úradu verejného zdravotníctva SR.
Ministerstvo zahraničia zhrnulo novinky o režime na hraniciach, ktoré platia od piatka:
*Slovensko, Rakúsko a Česko si budú navzájom uznávať výsledky antigénových testov
*povolené sú krátkodobé výjazdy na blízke letiská aj bez testu pri návrate
*vek testovaných detí sa zvýši zo 7 na 10 rokov
*Hlavný hygienik upresnil opatrenia pred Vianocami. Fitnescentrá sa zatvárajú, v kostoloch bude môcť byť ešte menej veriacich (+ výnimky)
*(bližšie masmédia)
Slovensko sa počas Vianoc aj Troch kráľov uzavrie, aby spomalilo rýchlo sa šíriaci koronavírus. Lockdown sa začne v sobotu od 5.00 h ráno, keď sa zavrú všetky obchody s výnimkou tých, ktoré predávajú nevyhnutný tovar – potraviny, drogériu, lieky. Novinkou je bublina dvoch domácností, ktoré sa budú môcť stretávať – doma, ale aj na chate či v hoteli.
Sprísnenia a výnimky
Vláda pred vianočnými sviatkami sprísnila protiepidemické opatrenia. TASR prináša prehľad sprísnení a výnimiek prezentovaných na stredajšej tlačovej konferencii.*
*Od soboty 19. decembra do 10. januára 2021 bude na Slovensku tzv. lockdown. Zatvoria sa prevádzky a od 5.00 h bude platiť zákaz vychádzania. Z tohto zákazu platí viacero výnimiek,
*cestovanie zakázané nebude, treba však zvážiť jeho nevyhnutnosť, vláda odporúča v prípade možnosti uprednostniť prostriedky diaľkovej komunikácie,
*zo zákazu sú vyňaté aj stretávania medzi dvoma domácnosťami, na začiatku zákazu vychádzania je potrebné si zvážiť, s ktorou inou domácnosťou sa vytvorí tzv. bublina, so žiadnou inou domácnosťou by sa nemalo stretávať,
*povolená bude cesta v nevyhnutnom rozsahu s cieľom zaobstarania nevyhnutných životných potrieb – potravín, liekov, zdravotníckych prostriedkov, hygienického a drogériového tovaru, krmiva a ďalších potrieb pre zvieratá,
*povolená bude cesta do zamestnania či výkonu podnikateľskej a obdobnej činnosti, pričom uznesenie vlády obsahuje odporúčania na využívanie v maximálnej možnej miere prácu z domu,
*povolená bude tiež cesta na doplnenie pohonných látok, tlačovín, novín,
*cesta do očnej optiky, poisťovne, banky, prípadne servisu bicyklov s tým, že by malo ísť o najbližšiu možnú prevádzku či predajňu,
*povolená bude aj cesta na výdajné miesto internetových a iných obchodov,
*platí takisto výnimka na cesty do zdravotníckych zariadení s cieľom neodkladnej zdravotnej starostlivosti, cesta do lekárne či testovania na nový koronavírus,
*výnimka zo zákazu vychádzania platí aj v prípade individuálneho športu a pobytu v prírode. Lyžiarske strediská budú môcť byť otvorené aj počas zákazu vychádzania, dôvodom je povolenie pre individuálne športy v exteriéri,
*výnimku zo zákazu majú mať aj sväté omše, o tom, či v danom regióne budú môcť byť kostoly otvorené a koľko v nich môže byť ľudí, majú rozhodnúť regionálni hygienici,
*výnimka platí aj na cestu do zariadenia na rekreačné účely, takto môžu cestovať členovia maximálne dvoch domácností, ktorí vytvoria tzv. bublinu najbližších príbuzných a priateľov,
*výnimku zo zákazu má aj cesta na krst, sobáš, pohreb,
*povolené je tiež vycestovať v prípade zabezpečenia starostlivosti o blízku osobu,
*takisto na cestu s dieťaťom za rodičom alebo osobou, ktorá má právo styku s dieťaťom,
*výnimka sa taktiež vzťahuje na cestu s cieľom kúpy živého vianočného stromčeka a rýb v exteriéri,
*cestu s cieľom vycestovania do zahraničia,
*cestu za dieťaťom, ktoré je umiestnené v centre pre deti a rodiny na základe rozhodnutia súdu,
*na cestu klienta zariadenia sociálnych služieb, rodinného príslušníka alebo blízkej osoby klienta zariadenia sociálnych služieb do alebo z tohto zariadenia, ďalšou podmienkou je negatívny test na nový koronavírus.
V Trenčíne bude počas najbližšieho víkendu (19. – 20. 12.) celoplošné testovanie obyvateľov antigénovými testami. Testovanie bude dobrovoľné a bezplatné. V stredu (dnes) o tom informoval primátor Trenčína Richard Rybníček.
„Situácia je mimoriadne vážna. Je čas, aby sme ochránili obyvateľov mesta Trenčín a najmä Fakultnú nemocnicu Trenčín pred totálnym kolapsom. Nikdy sme neboli na sebe tak závislí. My od lekárov a zdravotných sestier a lekári a zdravotné sestry od nás, obyvateľov mesta. Preto sme sa rozhodli urobiť dve opatrenia. Od piatku 18. decembra sprísnime opatrenia na území mesta Trenčín a v sobotu a v nedeľu zorganizujeme celoplošné testovanie,“ doplnil Rybníček s tým, že čo sa pandemickej situácie týka, je na tom Trenčín najhoršie zo všetkých krajských miest.
PS: som zvedavý na výsledok, v Trenčíne je obrovský počet vyslúžilcov, ukáže sa či nás vojna naučila byť disciplinovanými alebo iba ukáznenými
COVID — 19,
ľudová múdrosť vraví, komu niet rady, tomu niet pomoci, či nad rozliatym mliekom je neskoro plakať.Tak sa aj stalo.Je potrebné veriť, že ešte nie je neskoro.Vráťme sa k letným dovolenkovým mesiacom, keď situácia s touto pliagou bola v SR relatívne stabilizovaná.Kde je dnes osobná zodpovednosť poniektorých kompetentných politikov, kde v nemalej miere vyzývali a apelovali na obyvateľstvo k realizovaniu letných dovoleniek v zahraničí.Napriek upozorneniam a výstrahám epidemiológov a hygienikov.Ako vieme, hranice boli a aj sú (zatiaľ?) bez kontroly a bez testovania ľudí, v mnohých prípadoch aj bez tzv. námatkového testovania.Koronavírus COVID — 19 predsa pôvodne v marci 2020 nevyviezli občania Slovenska do zahraničia čím by sa boli previnili, ale bolo to predsa naopak a choroba bola importovaná zo zahraničia smerom k nám.Nemám nič proti odborníkom v tejto oblasti.Naopak, vážim si ich.Predsa len, ak sa k hraniciam a testovaniu osôb na nich v súvislosti s Covidom v relácii na TA3 vyjadruje matematik a to k tomuto k testovaniu v negatívnom zmysle, niečo to predznamenáva a avizuje.Hranice sú predsa v kompetencii PZ — (MV) SR, resp. v spolupráci s MZV. Už dnes je totiž aj napriek avizovanému a rozporuplne v médiách prezentovanému dobrovoľnému? očkovaniu — vakcinácii obyvateľstva potrebné výhľadovo myslieť už na jarné zahraničné lyžovačky rok 2021, na letné zahraničné dovolenky rok 2021 a mnoho podobných prípadov a cezhraničných situácii.
Ako to je v skutočnosti s financovaním koronakrízy? Naozaj nikto nič nedostal?
Odpoveď:
Ministerstvo financií doposiaľ v súvislosti s koronakrízou realizovalo ekonomickú pomoc vo výške 4,117 miliardy eur, čo predstavuje 4,6 percenta hrubého domáceho produktu – oznámil to dnes (13.11.2020) minister financií Eduard Heger.
“Rozpočtová politika pôsobila proticyklicky a prispela k tlmeniu recesie,” povedal Heger.
Na podporu udržania zamestnanosti išlo 1,063 miliardy eur, sociálna pomoc predstavovala 85 miliónov eur.
Pandemické PN a OČR doteraz stáli 442 miliónov eur, daňovo-odvodové opatrenia 551 miliónov eur.
Bankové záruky boli vo výške 889 miliónov. Na ostatné opatrenia, akými sú preplácanie nájmu či ochranné pomocky išlo 1,087 miliardy eur.
Výkonnosť slovenskej ekonomiky v medziročnom porovnaní bola na úrovni -2,2 percenta, z krajín EÚ, ktoré zverejnili svoje údaje, sme tak na treťom mieste.
Medzikvartálne krajina rástla o 11,7 percenta.
“Tretí kvartál ukázal nie len na Slovensku, ale aj v eurozóne rýchly reštart. S príchodom zimy sa však tá situácia zhoršuje, dynamika v budúcej dobe určite zvoľní,” povedal riaditeľ Inštitútu finančnej politiky Eduard Hagara.
“Veľmi silným príspevkom je v treťom kvartáli export, ktorý výrazne posunul ekonomiku dopredu, najmä z pohľadu automobiliek,” dodal.
Aby sme predchádzali dezinformáciam
–
V denníku PRAVDA sa 28.10.2020 píše:
S negatívnym testom budeme slobodní
Ľudia, ktorí sa zúčastnia na víkendovom celoplošnom testovaní a budú mať certifikát o negatívnom výsledku, prípadne výsledok PCR testu, budú môcť od pondelka žiť relatívne slobodne. Na stredajšej tlačovej konferencii po rokovaní vlády to uviedol premiér Igor Matovič (OĽANO). Vláda prijala nové pravidlá pri obmedzení pohybu. Platiť majú od pondelka do nedele 8. novembra.
„Ľudia, ktorí sa zúčastnia teraz na celoplošnom pretestovaní a budú mať certifikát o absolvovaní tohto testu alebo alternatívne potvrdenie o absolvovaní PCR testu, od pondelka budú môcť žiť relatívne slobodne. Budeme môcť ísť do obchodu či obuvi, potravín. Na rozdiel od tých ľudí, ktorí sa rozhodnú na test nejsť. Tým bude umožnené to, čo bolo doteraz umožnené, čiže viac-menej počas zákazu vychádzania,“ vysvetlil Matovič nové opatrenia s tým, že pre ľudí s potvrdením o teste sa život vracia do stavu, ktorý platil napríklad minulý piatok.
Pre ľudí, ktorí nebudú mať potvrdenie o teste, budú podľa premiéra platiť výnimky, ako napríklad cesta na pohreb, uzavretie manželstva, krst či starostlivosť o blízku osobu. Urobili tak podľa jeho slov preto, aby „nekomplikovali život zodpovedným ľuďom a naplnili aj základné ľudské práva tých, ktorí sa rozhodnú na test nejsť a ostať v domácej karanténe“. Dodal, že aj tí majú právo ísť si nakúpiť potraviny, drogériu či lieky. Tento stav bude podľa neho platiť do nedele 8. novembra.
V uznesení tiež časovo vymedzili, kedy si možno dať urobiť PCR test v súkromnom laboratóriu tak, aby jeho výsledky platili pri výnimkách. (Výnimky a opatrenia nájdete na konci článku.)
Avizoval tiež, že po plošnom pretestovaní Slovenska sa zrejme zavedú aj kontroly na hraniciach. Aktuálne podľa neho nie je ideálne začať s testovaním na hraniciach, pretože by sa muselo vytvoriť zhruba 300 rozličných tímov, aby sa hranice pokryli. Zdôraznil, že teraz je potrebné čo najviac príslušníkov bezpečnostných zložiek či zdravotníkov využiť pri plošnom testovaní.
Premiér uviedol, že zmysel robiť antigénové testy je na základe štúdie teda dvakrát väčší, ako pôvodne rátali. Zdôraznil, že nemožno nahradiť PCR testy antigénovými, ale na účel, ako je celoplošné testovanie, je tento druh testu vhodný. Zdôraznil, že okrem senzitivity sa pri štúdii porovnávala aj ich špecificita. Tá bola podľa jeho slov stopercentná, teda, že antigénové testy negenerujú falošnú pozitivitu. Z tých 369 pacientov, ktorí mali negatívny PCR test, malo negatívny výsledok aj 369 testovaných antigénovým testom.
Krajčí označil za dobrý údaj aj to, že antigénové testy nevyhodnotili ako pozitívneho človeka, ktorý mal negatívny PCR test. Pozitívne vníma aj to, že antigénový test podľa štúdie dokáže odhaliť aj 47 percent bezpríznakových, ale pozitívnych ľudí. „Opäť sa len potvrdzuje, že je dobré testovať antigénovými testami, má to zmysel,“ dodal. Je presvedčený, že celoplošné testovanie bude úspešné. Poukázal na to, že denne pribúda v nemocniciach aj 100 pacientov a čoraz viac ich potrebuje umelú pľúcnu ventiláciu.
Pražská fakultná nemocnica Motol zverejnila v utorok výsledky štúdie spoľahlivosti antigénových testov, ktorú realizovala minulý týždeň na 591 pacientoch. Ukázala, že senzitivita skúmaných dvoch antigénových testov bola pod hranicou 70 percent. To znamená, že testy nezachytili troch z desiatich pozitívnych pacientov. Podľa štúdie sa to týkalo aj ľudí s príznakmi ochorenia COVID-19.
Prvé kolo celoplošného testovania obyvateľov sa uskutoční počas nadchádzajúceho víkendu (31. 10. a 1. 11.). Odberné miesta budú otvorené od 7.00 h do 22.00 h s tým, že posledné stery budú realizovať do 21.30 h.
Zákaz vychádzania: Kam môžete a kam nie
Vláda SR predĺžila zákaz vychádzania od 2. novembra do 8. novembra, a to od 5:00 do 1:00 nasledujúceho dňa. Vyplýva to z uznesenia, ktoré schválila vláda na svojom stredajšom rokovaní.
Toto opatrenie sa nevzťahuje na:
osobu, ktorá sa preukáže potvrdením o negatívnom výsledku PCR testu vykonaným od 29. októbra do 1. novembra alebo certifikátom vydaným Ministerstvom zdravotníctva SR s negatívnym výsledkom antigénového testu certifikovaného na území Európskej únie na ochorenie COVID-19 vykonaným od 29. októbra do 1. novembra subjektom podieľajúcim sa na celoplošnom testovaní „Spoločná zodpovednosť“;
osobu pôsobiacu v bezpečnostnom systéme Slovenskej republiky a osobu v štátnozamestnaneckom pomere, osobu vykonávajúcu prácu vo verejnom záujme a príslušníka záchranných a bezpečnostných zborov alebo ozbrojených zborov plniacich úlohy na úseku krízového riadenia, krízových situácií, mimoriadnych udalostí, stavov tiesne, bezpečnostného manažmentu, ochrany kritickej infraštruktúry, ochrany verejného poriadku a obrany štátu, ktorý sa preukáže potvrdením o negatívnom výsledku PCR testu vykonaným od 28. októbra do 30. októbra alebo certifikátom vydaným Ministerstvom zdravotníctva SR s negatívnym výsledkom antigénového testu certifikovaného na území Európskej únie na ochorenie COVID-19 vykonaným od 28. októbra do 30. októbra subjektom podieľajúcim sa na celoplošnom testovaní „Spoločná zodpovednosť“;
osobu, ktorá sa preukáže potvrdením o negatívnom výsledku PCR testu vykonaným počas trvania zákazu podľa tohto uznesenia;
cestu v nevyhnutnom rozsahu za účelom obstarania nevyhnutných základných životných potrieb, ako je nákup potravín, liekov a zdravotníckych prostriedkov, hygienického tovaru, drogériového tovaru, krmív a ďalších potrieb pre zvieratá, zabezpečenie starostlivosti o deti, zabezpečenie starostlivosti o domáce zvieratá, doplnenie pohonných hmôt do najbližšej maloobchodnej predajne od miesta bydliska a cestu späť;
cestu do zdravotníckeho zariadenia za účelom neodkladného lekárskeho vyšetrenia alebo preventívnej prehliadky, vrátane sprevádzania blízkou osobou alebo príbuzným a cestu späť;
cestu na vykonanie PCR testu na ochorenie COVID-19 a cestu späť;
cestu na pohreb blízkej osoby, uzavretie manželstva, krst a cestu späť;
cestu za účelom starostlivosti o blízku osobu alebo príbuzného, ktorý je na takú starostlivosť odkázaný a cestu späť;
cestu osoby so psom alebo mačkou do 100 metrov od miesta bydliska a cestu za účelom starostlivosti o hospodárske zvieratá a cestu späť;
dieťa do desiatich rokov veku;
cestu dieťaťa do a zo zariadenia starostlivosti o deti do troch rokov veku a materskej školy a cestu späť;
cestu žiaka nultého ročníka, prvého ročníka až štvrtého ročníka základnej školy a žiaka základnej školy pre žiakov so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami vo všetkých ročníkoch do a zo základnej školy;
cestu dieťaťa a žiaka do a zo zariadenia výchovného poradenstva a prevencie;
osobu, ktorá prekonala ochorenie COVID-19 a má o jeho prekonaní doklad nie starší ako tri mesiace alebo osobu, ktorá sa preukáže, že jej bolo diagnostikované ochorenie COVID-19 v období od 1. augusta do 15. októbra;
osobu, ktorej zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje vykonanie testu na ochorenie COVID-19;
osobu, ktorej bolo diagnostikované stredne ťažké alebo ťažké mentálne postihnutie;
osobu dispenzarizovanú so závažnou poruchou autistického spektra;
osobu dispenzarizovanú pre ťažký, vrodený alebo získaný imunodeficit;
onkologických pacientov po chemoterapii alebo transplantácii, ktorí majú leukopéniu alebo osoby s onkologickou liečbou alebo inou liečbou ovplyvňujúcou imunitný systém (napr. biologickou liečbou) z dôvodu rizika z omeškania pravidelného podania liečby, rádioterapie alebo inej plánovanej liečby napríklad onkológom, hematológom alebo rádiológom plánovanej liečby;
osoby, ktoré majú v čase celoplošného testovania antigénovými testami certifikovanými na území Európskej únie na ochorenie COVID-19 nariadenú izoláciu v domácom prostredí regionálnym úradom verejného zdravotníctva alebo nariadenú pracovnú neschopnosť z dôvodu karantény svojím všeobecným lekárom pre dospelých alebo všeobecným lekárom pre deti a dorast.
Ako to funguje do 1. novembra
Od soboty 24. októbra do nedele 1. novembra (zatiaľ) bude na celom Slovensku platiť zákaz vychádzania. Sú aj výnimky. Kam možete ísť a kam nie?
V najdotknutejších okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov budú platiť prísnejšie pravidlá. V najpostihnutejších regiónoch budú môcť ľudia využívať viac výnimiek zo zákazu vychádzania len v prípade, že budú mať negatívny výsledok PCR testu alebo antigénového testu. To sú testy, ktoré sa robia z nosohltana. Nesmú byť staršie ako 23. október.
Ak niekto prekonal koronavírus za posledných 90 dní, má výnimku a nemusí isť na celoplošné testovanie.
Očakáva sa, že tieto opatrenia vláda bude postupne predlžovať – pravdepodobne na ďalšie dva týždne.
Kto sa rozhodne netestovať, nebude môcť chodiť do práce. Ak to ide, môže si dohodnúť prácu z domu. Ak nie, nárok na karanténnu PN podľa ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) nemá.
Štát nezatvára obchody, prvý týždeň očakáva, že to mnohé z nich urobia samé. Nakupovať môžete ale len veci základnej životnej potreby: potraviny, lieky a zdravotnícke potreby, hygienický tovar, kozmetiku a inú drogériu, krmivá a potreby pre zvieratá, potreby starostlivosti o deti a pohonné hmoty.
Prejsť sa môžete v prírode, ale len vo svojom okrese a mimo intravilánu obce, teda mimo zastavanej a na zástavbu určenej oblasti. Sú to polia, lesy, lúky, vodné plochy. Bratislava a Košice sa považujú za jeden okres.
Predseda vlády Igor Matovič potvrdil, že počas obmedzenia pohybu sa nemá chodiť ani na cintoríny.
Režim na hraniciach sa zatiaľ nemení.
ZÁKAZ VYCHÁDZANIA: CELÁ SR
od soboty 24. októbra 2020 do nedele 1. novembra 2020
Výnimky zo zákazu vychádzania mimo bydliska bez testu:
v čase od 1.00 do 5.00 h
cesta na testovanie
cesta do zamestnania, sprievod dieťaťa do školy
kúpa novín a tlačovín
najbližšie potraviny, lekáreň, lekár, starostlivosť o blízku osobu, starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá, venčenie spoločenských zvierat do 100 metrov od bydliska, pohreby, servis telekomunikačných zariadení, cesta na poštu, do prevádzok poštových, bankových, poisťovacích služieb, čistiarne a práčovne, autoservisu, stanice technickej kontroly, kľúčovej služby a očnej optiky
pobyt v prírode (v okrese bydliska)
dojazd do bydliska do 25. októbra 2020
Režim na hraniciach a hraniciach s ČR
prehodnotenie hraničného režimu so susednými krajinami v priebehu budúceho týždňa
Úrad vlády, TASR
PS:
„Minister obrany Jaroslav Naď na tlačovke povedal, že ak vo večerných hodinách bude stav taký, že bude stále nedostatok zdravotníkov na testovanie, majú pripravený aj dokument, že vybraných zdravotníkov budú mobilizovať. Zatiaľ k tomu však nepristúpili.“
K smrti lekára Rastislava Meleka sa na sociálnej sieti vyjadrila i jeho manželka. “Nikdy som nepísala na Facebooku verejné statusy, ale teraz musím. Bola som jeho manželka 14 rokov, nikdy nebýval chorý. Zanechal ma tu aj s 10 r. dieťaťom a neviete si ani len predstaviť aká je to bolesť. Všetkým neveriacim odkazujem, áno zomrel na COVID. CT pľúc to potvrdilo. Boli úplne zničené. A bol úplne zdravý. Takže všetci čo píšu, že sa ich to netýka, je len otázkou času, kedy sa ich to dotkne,“ napísala s so smútkom a zároveň s výzvou Rastislavova manželka.
Rezort obrany aktuálne identifikoval 5000 odberových miest na celoplošné testovanie obyvateľov v súvislosti s novým koronavírusom.
Príslušníci Ozbrojených síl kontaktovali predsedov vyšších územných celkov, zástupcov Združenia miest a obcí Slovenska a Únie miest Slovenska, žiadajú ich o spoluprácu. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková. Hlavná časť testovania by sa mala uskutočniť v dňoch od 30. októbra do 1. novembra a od 6. do 8. novembra.
Ako bude prebiehať odber
Ministerstvo pripomína, že testovať bude personál so zdravotníckym vzdelaním a nie preškolení vojaci. “OS SR majú k testovaniu nateraz pripravené základné postupy, ktoré aktuálne konkretizujú a konzultujú so zdravotníkmi a samosprávami,” Osoba po príchode na odberné miesto ako prvé spracuje niekoľko zákonom stanovených formulárov. Následne postúpi na odberné miesto, kde ju otestujú zdravotníci prostredníctvom výteru z nosohltana, približuje rezort obrany.
Po odobratí vzoriek by sa mala osoba presunúť do priestoru, kde počká 15 až 30 minút. V prípade pozitívneho výsledku bude osoba podľa hovorkyne priamo na mieste oboznámená s povinnosťami a o ďalšom postupe.
V súčasnosti ministerstvo pracuje s alternatívou, že pozitívna osoba absolvuje domácu karanténu podľa platných usmernení z Úradu verejného zdravotníctva.
“V tejto súvislosti zdôrazňujeme, že uvedené informácie predstavujú základný plán postupu, ktorý bude ešte dopracovaný podľa stanoviska právnikov a zdravotníkov,” podotkla Kovaľ Kakaščíková. Spolupráca so samosprávami
V priebehu utorka a ďalších dní budú profesionálni vojaci kontaktovať a navštevovať zástupcov samospráv. Cieľom bude zistenie možností realizácie testovania.
“Prioritne sa zabezpečí rekognoskácia pre pilotnú časť testovania, ktoré je naplánované od 23. do 25. októbra v súčasnosti najkritickejších okresoch, teda v Námestove, Dolnom Kubíne, Tvrdošíne a Bardejove. Následne budú rovnakým spôsobom kontaktovaní aj ostatní predstavitelia samospráv,” uvádza hovorkyňa.
Celý personál, ktorý sa bude podieľať na testovaní, bude pred začiatkom operácie pretestovaný. Kovaľ Kakaščíková hovorí, že jednotlivé odberné miesta budú vybavené všetkými potrebnými dezinfekčnými a osobnými ochrannými prostriedkami.
“V rámci organizácie operácie Spoločná zodpovednosť rezort obrany zabezpečí logistickú časť operácie spojenú s rozvozom materiálu a osôb. Zároveň poskytne riadiacu a komunikačnú infraštruktúru, tzn. na riadenie operácie bude rozvinutá sieť regionálnych veliteľstiev na báze vojenských posádok, ktorých je aktuálne 16. Tie budú riadiť odberné miesta vo svojej pôsobnosti,” vysvetľuje hovorkyňa.
Armáde pomôžu civilní zdravotníci
Dodáva, že zároveň budú mať pridelené odberné tímy, ktoré budú určené na posilnenie odberových miest tam, kde by došlo k väčšiemu množstvu testovania.
Odberné tímy budú tiež môcť byť podľa Kovaľ Kakaščíkovej vyslané k imobilným ľuďom, prípadne malým komunitám, kde by nebolo efektívne zriadiť samostatné odberné miesto.
Približne 200 vojenských zdravotníkov a 100 zdravotníkov Hasičského a záchranného zboru bude odbery zabezpečovať v pilotnej časti na Orave a v Bardejove. Počet by sa mal doplniť aj zdravotníkmi z civilného sektora.
“Doplnenie zdravotníkmi z civilného sektora bude kľúčové aj pre plošné testovanie. Rezort obrany v tejto súvislosti intenzívne rokuje s Ministerstvom zdravotníctva SR, s ktorým hľadá spoločné a uskutočniteľné riešenie,” skonštatovala Kovaľ Kakaščíková.
Náš prístup a naša zodpovednosť k spoluobčanom.
U lekára, na poliklinike. Chodím v poslednom čase často. Našťastie nie so sebou, ale ako “asistent”, sprievod dôchodkyne na vozíku. V súčasnosti mimoriadne ohrozeného človečenského druhu. Nechodí tam ani ona, ani ja s radosťou, pre “spoločenské rozptýlenie”, ako sa to často o dôchodcoch trápnovtipne zvykne vravieť. Chodí tam pre vek a pre choroby, medzi nimi aj onkologické a diabetologické, v kombinácii s kardiatickými. Teda, zjavne asi závažné. V kombinácii s pandémiou je presun takejto osoby na verejnosti mimoriadnym ohrozením jej ani nie zdravia, ale života.
V čakárni sedí aj tridsiatnička, s rúškom pod bradou. Hoci – každý, kto vie čítať a počúvať vie, že do uzavretých priestorov s nutným pohybom verejnosti sa vstupuje s riadne nasadeným krytom tváre. Pán, asi vo veku 50 ju upozorní, “prosím, nasaďte si to rúško riadne.” Arogantná odpoveď prichádza vzápätí – gesto ťukania si na čelo. A tiež v podobe toho, že pravidlá dotyčná ignoruje ďalej. Pán sa nevzdáva, svoju žiadosť zopakuje dôraznejšie (obdivujem a súhlasím). Opäť odpoveď v podobe zaťukania na čelo. Zjavne tak inteligentná, ako odmietačka pravidiel. Alebo nariadení. Alebo empatie a ohľaduplnosti – vyberte si. To však už vidí sestrička z ambulancie.”Vážená nasaďte si rúško”! Žiada sestrička osobu v plnej čakárni. Tá však nič. Tak sestrička volá ochranku budovy. So slovami – “vráťte sa, až keď budete dodržiavať pravidlá, inak nemáte nárok na ošetrenie a budete opätovne vykázaná z polikliniky.” Klobúk dolu. Zrazu sestričke ďakovali všetci prítomní. Keby si tak so všetkými nespratníkmi raz navždy dokázala poradiť naša spoločnosť! Kiež by ich nejaké “ochranky” vyviedli zo spoločenstva civilizácie. Ak to nespravíme, tak si musíme verejne priznať, že anarchia zvíťazila nad demokraciou a to je začiatok rozkladu celého právneho systému. Alebo vie niekto o nejakých zákonných normách, ktoré je dovolené a tolerované nedodržiavať? Mimochodom, to ťukanie na čelo – znelo to naozaj veľmi duto. S pozdravom
Ivan Brožík
Prevzaté z regionálnych novín
Chcem zareagovať na rozhodnutie vlády k celoplošnému testovaniu občanov Slovenska. Z toho, čo bolo zatiaľ povedané, sa dá len ťažko zistiť ako si my občania máme predstaviť priebeh testovania. No už vieme, že za testovanie budú zodpovedať vojaci. Tiež vieme, že nato aby si to nacvičili im ostáva už len 5 dní. Niekedy sa príprava na podobné akcie robila formou inštrukčne metodických zamestnaní (IMZ). Preto by bolo dobré, až ho budú vojaci organizovať, aby si tam pozvali kameramanov, ktorí to natočia a potom nech sa to v televízii vysiela ako náučný film. Veď nie nadarmo sa hovorí, že niekedy stačí raz vidieť, než 100 krát počuť. A tiež sa hovorí, že človek sa bojí najmä toho, čo nepozná. Nie je to nič nové, lebo už J. A. Komenský to pre proces vyučovania pomenoval ako metódu názornosti. Dočkáme sa takého filmu ? Určite by si ho zo záujmom pozrelo aj mnoho iných ľudí.
Jednou z otázok, ktorú podľa premiéra Igora Matoviča ešte pri príprave „tajného“ plánu nevyriešili, bola tá, či testovanie má byť dobrovoľné alebo povinné. „Osobne si myslím, že by to malo byť dobrovoľné, ale ten kto sa nezúčastní, jednoducho nebude mať nejaké výhody, ktoré bude štát poskytovať v budúcom roku,“ povedal Matovič v relácii Na telo v TV Markíza.”Z diskusie by mali byť jasné aj odmeny alebo tresty pre tých, ktorí sa odmietnu dať testovať.”Matovič: Kto nepôjde na test, mal by dostať len základnú zdravotnú starostlivosť.(medializované)
Nebolo by podľa mňa šťastné, ak by celoštátne testovanie bolo povinné s postihmi pre občanov.
Ústavný zákon č. 460/1992 Zb. – Ústava Slovenskej republiky
Čl. 40
Každý má právo na ochranu zdravia. Na základe zdravotného poistenia majú občania právo na bezplatnú zdravotnú starostlivosť a na zdravotnícke pomôcky za podmienok, ktoré ustanoví zákon.
BRATISLAVA – TASR – Celoplošné testovania celého Slovenska.
“Správa štátnych hmotných rezerv spustila obstarávanie testov, keď chceme, aby boli zmluvy platné, tak musia byť zverejnené na internete. Predpokladám, že v priebehu dneška budú zverejnené,” povedal Matovič na margo doteraz tajného plánu celoplošného testovania celého Slovenska. Povedal, že o myšlienke celoplošného testovania sa začali rozprávať ešte začiatkom septembra.Premiér tvrdí, že ak by sme celoslovenské pretestovanie neurobili, kopírovali by sme českú krivku. „Bojím sa, že nám začnú zomierať lekári a zdravotné sestry,“ dodal s tým, že sa bojí aj scenára zo severného Talianska, keď ľudia starší ako 65 rokov zomierali doma, pretože ich nechceli vziať do nemocnice.
Ak by sa nemalo konať celoplošné testovanie, je možné, že Matovič podá demisiu. „Som ochotný od tohto plánu upustiť, ale bude to spojené s mojou demisiou. Ak by chcel niekto na mňa vyvinúť tlak, že touto cestou nepôjdeme, ja sa pod to nepodpíšem,“ povedal Matovič s odkazom na problémy vo vládnej štvorke. Koaličný partner zo SaS Richard Sulík totiž verejne nesúhlasil so zatvorením reštaurácií a ďalších prevádzok verejného stravovania, za čo si vyslúžil nielen kritiku od Matoviča, ale aj návrh, aby liberáli vymenili svojho predsedu. Ten však ešte počas tlačovej besedy premiéra na sociálnej sieti uverejnil status, v ktorom sa za Matoviča postavil.„Akýkoľvek výsledok nemôže byť zlý, ak na ten test prídeme. Môžeme karantenizovať ľudí, ktorí sú infikovaní,“ vyzval Matovič ľudí, aby sa testovania, ktorého prvé kolo by sa malo uskutočniť o dva týždne, zúčastnili. Premiér by chcel, aby sa celoplošného testovania zúčastnilo aspoň osemdesiat percent ľudí. Dodal, že testy by mali doraziť na Slovensko počas budúceho týždňa.Testovaním sa bude zaoberať mimoriadne vláda, ktorá zasadne v nedeľu popoludní.
Testovanie malo byť už na budúci víkend, podľa Matoviča sa však najskôr pilotne pretestujú okresy Námestovo, Dolný Kubín a ak budú stačiť kapacity, tak aj Bardejov. V týchto okresoch je v súčasnosti veľmi zlá situácia, bardejovská nemocnica už nemá dostatočné ani lekárske kapacity.Hlavné testovanie by sa malo uskutočniť o dva týždne. Testovať sa bude výterovými antigénovými testami. Antigénové testy by podľa Matoviča mali zachytiť až 90-percent ľudí, ktorí sú infikovaní koronavírusom. „Antigénové testy ukážu, kto je a kto nie je infekčný,“ vysvetľoval premiér.Dvojtýždňový cyklus testovania má odhaliť aj ľudí, ktorí sú len na začiatku ochorenia a teda nie sú ešte infekční a neroznášajú koronavírus.„Trošku mi trvalo, kým som presvedčil aj ostatných ľudí, ktorí s testami robia, aby mi dali dobrozdanie,“ pokračoval Matovič. O jeho pláne však podľa jeho slov vedel len malý okruh ľudí.
„Predbežne som oslovil ozbrojené sily, ktoré sú jediné schopné zorganizovať a realizovať takúto náročnú operáciu,“ vysvetľoval.
Odberové miesta by sa mali vytvoriť na miestach, kde sa zvyčajne konajú voľby, teda vo volebných miestnostiach. Tých je takmer šesťtisíc po celom Slovensku.Na poznámku Pravdy, že mnohé volebné miestnosti sú v školách či domovoch dôchodcov, Matovič povedal, že tieto priestory potom musia prejsť dezinfekciou.V odberových miestach by pôsobilo asi sedem ľudí – medzi nimi vojaci, policajti a zástupca samosprávy. Výsledok testu by mal byť známy do pätnástich minút. Zatiaľ nie je jasné, ako sa bude postupovať v prípade, ak test bude pozitívny.
„Teraz máme pred sebou desať dní, keď budeme odpovedať na otázky, či to bude povinné, za odmenu alebo za trest,“ povedal premiér. Tvrdí, že otvára verejnú diskusiu na túto tému.
Dodal, že podľa pediatrov by sme nemuseli testovať deti do desať rokov.„Obávame sa, že sú ľudia, ktorí neveria koronavírusu, hoci nosia rúška, ale popierajú zatváranie reštaurácií a ďalšie opatrenia. Tí sú najnebezpečnejší, pretože aj keď majú príznaky, nejdú k lekárovi,“ pokračoval Matovič. „S touto časťou obyvateľov sa musíme vysporiadať,“ dodal.Pripustil, že ľudia, ktorí sa odmietnu dať otestovať, nebudú môcť využívať niektoré sociálne výhody, napríklad poberať niektoré dávky alebo daňové úľavy.Test by mal štát stáť približne 4 eurá s DPH za kus. Prihlásili sa štyri firmy, najnižšia cena bola 3,90 eura.Náklady na testy, ale aj ľudský personál, by mali dosiahnuť niekoľko desiatok miliónov eur.
Testovanie bude bezplatné a môžu sa ho zúčastniť aj ľudia zo zahraničia. „Ideálne je, aby na testovanie išli všetci, ktorí sa na Slovensku nachádzajú,“ povedal Matovič s tým, že je lepšie, ak sa otestuje aj „robotník z Ukrajiny“.Premiér chce, aby sa o tom, či má byť testovanie povinné alebo dobrovoľné diskutovalo. „Ale majme na mysli verejný záujem,“ prizvukoval. Z diskusie by mali byť jasné aj odmeny alebo tresty pre tých, ktorí sa odmietnu dať testovať.Na organizovaní testovania sa má podieľať 43-tisíc ľudí„U nás bude na sto percent lockdown, zatvorenie krajiny, ak nenaberieme odvahu na takýto experiment. Ak všetci darujeme Slovensku jeden víkend pol hodinu a na druhý víkend pol hodinu, tak sa mu vyhneme,“ povedal Matovič.Na testy by mali ľudia chodiť v presný čas. Matovič predpokladá, že rozloženie v čase by sa malo dať dodržať na 90 percent.Ten, kto nebude v čase testovania doma, sa zrejme bude môcť dať otestovať v mieste, kde sa nachádza. Na odberovom mieste sa budú ľudia preukazovať občianskym preukazom.
Matovič ďalej vysvetľoval, že sa bude testovať aj na hraniciach. „Môžeš prísť na Slovensko, ale musíš prejsť testom,“ povedal.
BRATISLAVA. Polícia upozorňuje verejnosť na falošný recept na liečbu ochorenia COVID-19, ktorý sa šíri na sociálnych sieťach. Informuje o tom na stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti.
V recepte sa uvádza, že na úspešnú liečbu ochorenia COVID-19 stačí konzumovať potraviny, ktorých kyslosť je vyššia ako 8,5 pH. Orgány činné v trestnom konaní zdôrazňujú, že ide o dezinformáciu.
„Účinný liek na koronavírus ešte neexistuje. V prípade, že ste infikovaný a budete sa riadiť zaručenými radami a tipmi internetových odborníkov, riskujete svoj vlastný život. Počúvajte skutočných odborníkov, ktorí roky strávili štúdium a ktorí celý život pomáhajú svojim pacientom v ambulanciách. Nepočúvajte odborníkov, ktorých jediným nástrojom je počítačová klávesnica a pripojenie k internetu,“ uviedla polícia.
V súčasnosti riešia ľudia po celom svete otázku, ako môžu rozpoznať obyčajnú sezónnu chrípku od nákazy koronavírusom. Existuje však pár rozdielov, na základe ktorých vie pacient odhaliť pravú príčinu choroby.
Zásadný rozdiel medzi chrípkou a COVID-19 spočíva v dobe, kedy sa človek cíti najhoršie. V prípade chrípky sa pacient obvykle cíti najhoršie v prvý týždeň.
Pokiaľ ide o COVID-19, najhoršie štádium prichádza až počas tretieho či štvrtého týždňa. Okrem toho je priebeh choroby dlhší ako pri normálnej chrípke. Ďalším rozdielom je, že pri COVID-19 pacient častokrát stratí chuť a čuch.
Fakt, či sa necháte testovať na jeden alebo obidva vírusy, môže závisieť od toho, aké testy sú dostupné, a ktoré vírusy kolujú v mieste vášho bydliska. „Momentálne nie sme svedkami komunitného prenosu chrípky, takže sa zatiaľ neodporúča rozsiahle testovanie na chrípku.
Chrípka má kratšiu inkubačnú dobu, čo znamená, že po infekcii sa prejaví do jedného až štyroch dní.
V prípade COVID-19 inkubačná doba trvá dlhšie a prvé symptómy sa môžu objaviť až po dvoch týždňoch od infikovania.
COVID-19 je vo všeobecnosti nákazlivejší než chrípka. Jeho špecifikum spočíva aj v tom, že veľa infikovaných osôb koronavírus nešíri ďalej medzi ostatných, ale na druhej strane pár chorých ľudí dokáže nakaziť mnohých ďalších. Preto je potrebné, aj naďalej dodržiavať sociálny dištanc, zakrývať si ústa a nos a tiež dostatočne si umývať ruky.
https://www.hlavnydennik.sk/
Slovensko 29.09.2020 07:30 – Covid 19
Slovensko smeruje do núdzového stavu. Celý štát, nielen zdravotníctvo
Núdzový stav krajiny a úplný zákaz hromadných podujatí. Od začiatku októbra čakajú krajinu prísne opatrenia. Na tie zároveň bude vo zvýšenej miere dohliadať polícia. Čo môže vláda počas núdzového stavu?Rokovanie Ústredného krízového štábu trvalo do neskorej noci. Výsledkom je plán vyhlásiť v krajine núdzový stav. „Štáb požiada vládu o vypracovanie dokumentu na vyhlásenie núdzového stavu, ktorý bude potom predložený na rokovanie,“ vyhlásil premiér Igor Matovič (OĽaNO).
Ten sa bude týkať celej krajiny, nielen zdravotníctva ako tomu bolo počas prvej vlny pandémie. „Bude všeobecne platný,“ dodal Matovič.
Opatrenia sa už nebudú prijímať regionálne podľa semaforov, ale celoplošne. Semafory, ktoré rozdeľovali okresy na rizikové a menej rizikové podľa počtu infikovaných, považuje premiér za nelogické.„Toto hrajuškanie sa na semaforíky sme v tento deň skončili,“ uviedol Matovič podľa agentúry SITA v TV Markíza.Čo všetko je možné počas núdzového stavu, vyplýva z ústavného zákona z 11. apríla 2002 o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu
Núdzový stav
(1) Núdzový stav môže vláda vyhlásiť len za podmienky, že došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia osôb, a to aj v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie, životného prostredia alebo k ohrozeniu značných majetkových hodnôt v dôsledku živelnej pohromy, katastrofy, priemyselnej, dopravnej alebo inej prevádzkovej havárie; núdzový stav možno vyhlásiť len na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území.
(2) Núdzový stav možno vyhlásiť v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas, najdlhšie na 90 dní.
(3) V čase núdzového stavu možno v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas podľa závažnosti ohrozenia obmedziť základné práva a slobody a uložiť povinnosti na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území, a to najviac v tomto rozsahu:
a) obmedziť nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia evakuáciou na určené miesto,
b) uložiť pracovnú povinnosť na zabezpečenie zásobovania, udržiavania pozemných komunikácií a železníc, vykonávania dopravy, prevádzkovania vodovodov a kanalizácií, výroby a rozvodu elektriny, plynu a tepla, výkonu zdravotnej starostlivosti, udržiavania verejného poriadku alebo na odstraňovanie vzniknutých škôd,
c) obmedziť výkon vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam na rozmiestnenie vojakov, príslušníkov ozbrojených zborov, zdravotníckych zariadení, zásobovacích zariadení, záchranných služieb a uvoľňovacích a iných technických zariadení,
d) obmedziť výkon vlastníckeho práva k hnuteľným veciam zákazom vjazdu motorových vozidiel alebo obmedzením ich používania na súkromné účely a na podnikanie,
e) obmedziť nedotknuteľnosť obydlia na ubytovanie evakuovaných osôb,
f) obmedziť doručovanie poštových zásielok,
g) obmedziť slobodu pohybu a pobytu zákazom vychádzania v určenom čase a zákazom vstupu na postihnuté alebo bezprostredne ohrozené územie,
h) obmedziť alebo zakázať uplatňovanie práva pokojne sa zhromažďovať alebo zhromažďovanie na verejnosti podmieniť povoľovaním,
i) obmedziť právo slobodne rozširovať informácie bez ohľadu na hranice štátu a slobodu prejavu na verejnosti,
j) zabezpečiť vstup do vysielania rozhlasu a televízie spojený s výzvami a informáciami pre obyvateľstvo,
k)zakázať uplatňovanie práva na štrajk,
l) vykonať opatrenia na riešenie stavu ropnej núdze.
(4) V čase núdzového stavu môže prezident na návrh vlády
a) nariadiť výkon mimoriadnej služby profesionálnym vojakom, vojakom v zálohe povolaným na pravidelné cvičenie alebo na plnenie úloh ozbrojených síl a vojakom dobrovoľnej vojenskej prípravy,
b) povolať na výkon mimoriadnej služby vojakov v zálohe.
prevzaté z: https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/564201-slovensko-smeruje-do-nudzoveho-stavu-cela-krajina-nielen-zdravotnictvo/
23.05.2020 18:24 – SLOVENSKO/ARMÁDA: Ministerstvo obrany informovalo, že od pondelka otvára pre vojakov i širokú verejnosť rezortné prevádzky vo Vysokých Tatrách, Veľkej Fatre a v Piešťanoch.
„Okrem ubytovania a stravovania poskytujú vysoko kvalitné zdravotné a rehabilitačné procedúry. Všetko samozrejme s dôrazom na dodržanie všetkých opatrení pre ochranu zdravia hostí aj personálu,“ láka návštevníkov rezort Jaroslava Naďa (OĽaNO).
Rekreačnú starostlivosť v rekreačných zariadeniach MO SR
Informácie: http://vusz.mil.sk/16481/
Prihlášky: http://vusz.mil.sk/16679/
Kúpeľnú starostlivosť v kúpeľných ústavoch
Informácie: http://vusz.mil.sk/16610/
Prevzaté z: https://www.aktuality.sk/clanok/792938/koronavirus-online-slovensko-23-maj-2020/
” Veľmi sa mi zišlo, čo som sa naučil na vojenskej službe. Celý život som ju preklínal, ale tí, čo sme ju absolvovali, máme sklon k disciplíne. A na vojne bola možno polovica mužov. Táto disciplína mi zlepšila pohľad na Slovákov. ”
Toto sú slová pána profesora Krčméryho, ktoré povedal na tému COVID-19, pri jednom z jeho rozhovorov s novinármi. A ja dodávam, že niekedy aj domnelé tzv. zlo je k niečomu dobre. A takéto slová od uznávaného človeka iste ocení každý z nás, ktorí sme sa vojakom základnej služby venovali celý náš produktívny život. Toto je pre mňa najkrajšie ocenenie od “civila” a zároveň potvrdenie, že práca nás vojakov z povolania pri formovaní charakterov VZS, predsa len nebola zbytočná.
Infekcia novým koronavírusom môže u seniorov prebiehať atypicky. Môže pripomínať iné stavy a choroby a tak byť prehliadnutá či zistená príliš neskoro. Faktom je, že niekedy nie je jednoduché infekciu (a nielen koronavírusovú) u staršieho človeka rozoznať.
Nehľadajme len horúčku a kašeľ. Typické horúčky či kašeľ nemusia u starších ľudí byť prítomné a napriek tomu v našom tele už môže koronavírus zúriť. Ako sa môže atypicky u seniorov prejaviť?
Príznaky môžu nastať tam, kde ich neočakávame – v psychike. Senior môže pôsobiť ako „vypnutý“ a nespráva sa ako zvyčajne. Môže byť apatický alebo zmätený, strácať orientáciu v prostredí. Môže mať sklon k pádom a točenie hlavy. Niektorí starí ľudia skrátka prestanú rozprávať alebo skolabujú.
Atypické príznaky – čo zistili lekári?
Zbystriť treba aj pri tráviacich ťažkostiach, nakoľko približne tretina (niektoré zdroje uvádzajú, že až polovica) pacientov môže trpieť nechutenstvom, nevoľnosťou, vracaním či hnačkou. Koronavírus infikuje aj črevné bunky a dokonca sú pacienti, ktorí nemajú známky infekcie dýchacích ciest, ale len príznaky infekcie tráviaceho traktu.
Atypické prejavy u starších pacientov s COVID-19:
-delírium
-pády
-letargia
-nízky krvný tlak
-bolestivé prehĺžanie
-omdlievanie
-bolesti brucha, nevoľnosť, hnačka, vracanie
-strata chuti a čuchu
-zmeny v bežnom správaní pacienta
17:07 – SLOVENSKO: Dočasné pozastavenie bezplatnej železničnej prepravy pre dôchodcov sa zatiaľ odkladá, oznámil Boris Kollár. Zároveň vyzval seniorov, aby sami obmedzili cestovanie vlakmi.
Minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) podľa Kollára dostal pokyn z krízového štábu, aby predložil vláde dočasné zrušenie vlakov zadarmo pre seniorov. Platiť to podľa neho malo už od utorka (28. 3.). „Kontaktoval som okamžite pána premiéra, poprosil som ho, aby nám vyšiel v ústrety, aby to ešte nespravili teraz v utorok, presvedčil som ho a bol veľmi ústretový, že to ešte týždeň skúsime natiahnuť,“ poznamenal Kollár. (TASR)
Podľa hovorcu ministerstva dopravy Ivana Rudolfa sa kabinet bude návrhom zastavenia bezplatného cestovania vlakom po študentoch aj dôchodcom pravdepodobne zaoberať až budúci týždeň. Po jeho schválení by malo toto uznesenie aj okamžite začať platiť.
Dôvodom na dočasné opatrenie bola ekonomická motivácia na zníženie rozsahu cestovania vybraného okruhu cestujúcich okrem nevyhnutnej potreby, eliminovanie blízkeho kontaktu medzi cestujúcimi a s tým súvisiace zníženie rizika prenosu ochorenia COVID-19,“ píše sa v predkladacej správe.
Rezort argumentuje, že za posledné týždne rástol počet penzistov, ktorí využívali bezplatný lístok. Kým v marci dôchodcovia využili takéto cestovanie v priemere za týždeň približne 4200, v apríli sa toto číslo neustále zvyšovalo.
„Po veľkonočných sviatkoch tzn. od 14.4. do 20.4.2020 tento počet vzrástol na 5566 denne, pričom stále sú desiatky a stovky cestujúcich, ktorí sa presúvajú cez 3 a viac krajov,“ tvrdí ministerstvo.
Budú zľavy
Rezort zároveň dodáva, že penzistom nezakáže úplne cestovanie vo vlakoch. Po novom bude len spoplatnené.
Osoby nad 70 rokov budú môcť cestovať za cenu len 0,15 € za každých 50 km, osoby s ťažko zdravotným postihnutím budú mať možnosť využiť 60% zľavu zo základného cestovného, osoby s pravidelnou dochádzkou do zamestnania 50 % zľavu a osoby nad 60 rokov zľavu 40% zo základného cestovného.
Pán Maroš, neznalosť zákona neospravedlňuje.
Krízové štáby sú aj dnes na každom okrese a obci. Predsedom krízového štábu je prednosta, starosta obce. Sekretariát krízového štábu tvorí civilná ochrana – dnes odbor krízového riadenia.
Čo spomínate, bola bezpečnostná rada okresu, ktorá bola na úrovni okresu a sekretára robil vojak z povolania. Dnes funguje tiež, len sekretára robí zamestnanec odboru krízového riadenia.
Sklady civilnej ochrany, štátne hmotné rezervy sú rozdielne pojmy a spôsob dopĺňania materiálom je založený na iných zásadách. Sklady civilnej ochrany sú aj dnes až do úrovne obce. Štátne hmotné rezervy boli na úrovni okresov a krajov zrušené a dnes sú len na úrovni štátu.
Všetko je papierovo vybudované, len odborným riadením znefunkčnené.
To by bolo na dlhú debatu a nič by sa nevyriešilo, lebo záprah somárov v tejto oblasti, to doviedol do dokonalosti.
Podľa zákona o riadení štátu v krízových situáciách mimo času vojny a vojnového stavu, každá obec a mesto bez výnimky, hneď od začiatku každej krízovej situácie, zriaďuje na svojom území krízový štáb. V tejto súvislosti, by bolo veľmi zaujímavé zistiť, koľko obcí a miest ešte ani dnes, nemá zriadený krízový štáb ? !
Chcem pripomenúť, že podobný systém krízového riadenia fungoval aj do roku 1990 s tým rozdielom, že celé krízové riadenie mala pod palcom armáda. Napríklad, každý okres a kraj mal plateného tajomníka rady obrany, ktorým bol skúsený dôstojník v hodnosti podplukovník alebo plukovník. Ale aj na civilných ministerstvách a úrade vlády boli aktívni vojaci v hodnostiach plukovník. Ich úlohou bolo predovšetkým dohliadať nato, aby boli na spomínaných úradoch dodržiavané príslušné zákony, a aby boli spracované a precvičované plány pre krízové situácie. No najmä zabezpečovali bezproblémový styk úradov s predstaviteľmi armády v otázkach krízových situácii. Takže, ani dnes nemusí nikto objavovať koleso či teplú vodu, stačí iba jedno, aby na týchto funkciách boli odborníci a nie nominanti politických strán. Ak by tomu tak bolo, potom by sa nemuselo ťažko experimentovať a nikdy by sa nestal prípad Kičura a podob.
Viac na: http://doko.blog.portal.sk/
Možno dojde aj na dýchače banskej zachrannej služby. Je tam ohlasený útlm banictva, keď sa nemýlim.
10:39 – BOJNICE: Zdravotníci z Nemocnice s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach využívajú pri liečení pacientov podozrivých na nový koronavírus takzvané plynové masky. Staršími maskami CM-4 z miestneho CO skladu sanujú nedostatok ochranných pomôcok. (TASR)
asi čítajú aj tento web – ak sa ich názory zhodujú s názormi kolegov … aspoň v takom a podobnom zmysle boli predchádzajúce komentáre.
Z histórie.
Zhodou historických náhod pandémia koronavírusu zachvátila svet na 100. výročie španielskej chrípky, ktorá od marca 1918 do marca 1920 zabila niekoľkonásobne viac ľudí než prvá svetová vojna. Odhaduje sa, že kým vo vojnových rokoch 1914 – 1918 zahynulo okolo 17 miliónov ľudí, pandémia španielskej chrípky zanechala až sto miliónov ľudských obetí, čo bolo asi 5 percent svetovej populácie.
V kolektívnej historickej pamäti Slovákov to nie je nová skúsenosť. Okrem španielskej chrípky sme v strednej Európe prežili viacero cholerových epidémií od vrcholného stredoveku až po 19. storočie, ktorým otriasli najmä epidémie v rokoch 1830 – 1831 a 1872 – 1873. Prvá z nich, ktorá si len v Uhorsku vyžiadala jeden milión obetí, vyvolala množstvo nepokojov, vrátane rozsiahleho roľníckeho povstania na východnom Slovensku. Posledná epidémia cholery v roku 1873 stála v Uhorsku asi 200-tisíc životov. Ešte starší pôvod má takzvaná čierna smrť. Od polovice 14. storočia táto morová epidémia decimovala obyvateľstvo Európy, Slovensko nevynímajúc. Neraz vyhubila až dve tretiny populácie. V období stavovských protihabsburských povstaní sa k vojnovému utrpeniu v rokoch 1618 – 1711 pridal mor. Najsilnejšia morová epidémia najviac zúrila v habsburskej monarchii v roku 1679, keď zahynula polovica obyvateľov Viedne.
V niečom je však súčasná situácia odlišná. Uvedomili sme si, že ani vyspelé technológie 21. storočia, rozvinutý priemysel, moderné zdravotníctvo, ani informačno-mediálny vek sami o sebe nedokážu zachrániť ľudské životy. Aký zdanlivý a klamlivý bol pocit civilizačného bezpečia… Stačilo pár dní a v Európe, Ázii i Amerike zomreli tisíce ľudí a pulz globálneho priemyslu a obchodu sa radikálne spomalil.
Štvrtina nakazených novým koronavírusom môže byť úplne bez príznakov
Až 25 percent ľudí infikovaných novým koronavírusom môže byť úplne bez príznakov, upozorňuje riaditeľ amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) Robert Redfield.Vyjadril sa tak v rozhovore pre National Public Radio (NPR) s tým, že respiračné ochorenie COVID-19, ktoré nový koronavírus spôsobuje, sa šíri „omnoho jednoduchšie“ ako chrípka, pretože sa dokáže prenášať už asi 48 hodín predtým, ako sa u chorého prejavia príznaky, ak sa vôbec nejaké ukážu.“Toto pomáha vysvetliť, ako sa môže vírus ďalej tak rýchlo šíriť po krajine – máme asymptomatických prenášačov a máme tiež jednotlivcov, ktorí ho prenášajú 48 hodín predtým, ako sa u nich objavia príznaky,” vysvetlil Redfield.Veľmi silnou zbraňou proti šíreniu vírusu je preto podľa neho obmedzenie spoločenských kontaktov, ktoré ľuďom odporúča federálna vláda aj odborníci. Ľudia, ktorí sa javia zdraví, môžu totiž ochorenie nevedomky preniesť na zraniteľnejších obyvateľov.Redfield pritom predpokladá, že počas letných mesiacov sa šírenie nákazy spomalí. Na jeseň alebo na začiatku zimy sa však CDC pripravuje na druhú vlnu. „Väčšina respiračných vírusov má v sebe sezónnosť a je teda možné predpokladať – budeme si však musieť počkať – no myslím, že mnohí z nás predpokladajú, že s koncom jari a začiatkom leta bude počet nakazených klesať, podobne ako je to v prípade chrípky, a vírus sa presunie na južnú pologuľu. Potom budeme mať čas pokračovať v zlepšovaní protiopatrení,“ objasnil s tým, že bude dôležité, aby sa ľudia s príchodom ďalšej sezóny vrátili k obmedzeniu spoločenských kontaktov.Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom na svete prekročil 860-tisíc a viac ako 42-tisíc ľudí zomrelo.V Spojených štátoch zatiaľ potvrdili viac ako 189-tisíc prípadov nákazy, ktorá si vyžiadala vyše štyritisíc obetí. Americkí experti pritom odhadujú, že epidémia môže v krajine zabiť 100-tisíc až 240-tisíc ľudí. Dúfajú však, že ak budú všetci dodržiavať pokyny, nebudú počty obetí až také vysoké.
zdroj: sita
Tento môj príspevok sa asi medzi nami VD nestretne s pozitívnou odozvou. Ale skúsim, aj 10 e možno niekomu pomôže.
–
“Chceme ukázať našu spolupatričnosť s ľuďmi. Na úrade vlády sme sa rozhodli zriadiť fond vzájomnej pomoci, kde budeme riešiť individuálne prípady,” hovorí premiér.”Žijeme veľmi ťažké časy, nevieme ako dlho bude táto doba trvať.” hovorí aj premier.
“Nedokážeme zákonmi pomôcť každému jednému človeku. V zákonoch sa nedá opísať každá situácia. Na takéto prípady myslí vzájomná solidarita a ľudskosť,” doplnil.
Pčolinský zo Sme rodina bude prispievať do fondu sumou tisíc eur mesačne zo svojho platu.
Kollár vyzýva ľudí, ktorí majú 10-tisícové platy, aby sa pridali k solidarite. Takisto vyzval aj veľké koncerny
a hovorí, že pôjde o transparentný účet. “Ja som presvedčený, že to je najlepšie riešenie a bude adresné,” hovorí šéf parlamentu.
Zarážajúce je kde všade v kľúčovych funciach štátu sú darebáci typu riaditeľa SŠHR Kičuru, ktorí budú aj naďalej škodiť nám obyčajnym ľuďom a dokedy.
Naši ambasádori v zahraničí sa už od vypuknutia krízy snažili zabezpečiť vo svojich pôsobiskách dostatok rúšok a iného zdravotníckeho materiálu pre Slovensko. Rokovali priamo s výrobcami a dohadovali dodávky za výrazne nižšie ceny, za aké napokon nakupovala SŠHR pod vedením Kičuru.
Ukážkovým príkladom svojrázneho prístup SŠHR je skúsenosť zástupcu Slovenska v Indii Ivana Lančariča. Hoci osobne navštívil miestnych výrobcov ochranných rúšok, preveril kvalitu, dohodol množstvá a vyrokoval bezkonkurenčnú cenu v rozpätí od 21 do 24 centov za rúško, na Kičurovom úrade neuspel. Štátne rezervy uprednostnili drahšiu ponuku od slovenského súkromníka. Ponuka, ktorá sa neodmieta? Naopak. Vedenie rezerv na Lančaričov e-mail ani neodpísalo a správy odignorovalo.
Na čudný prístup Kičurovho úradu a neochotu nakupovať úspornejšie upozornil aj minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), ktorý dočasne viedol aj ministerstvo zahraničných vecí.
„Volal som s pánom veľvyslancom v Indii a veľmi pohoršene konštatoval, že s ním štátne rezervy skrátka nechceli komunikovať, ignorovali ho. Písal im, že jeho ľudia boli znova fyzicky overiť rúška, v akej sú kvalite, či sú pripravené,“
Naša veľvyslankyňa v Nórsku Denisa Koterec Frelichová našla firmu, ktorá bola ochotná dodať Slovensku respirátory FFP3, FFP2 a ochranné obleky. Správe rezerv poslala aktuálny cenník s ponukou. Respirátory mali stáť necelé štyri eurá za kus.
Kičurov úrad na ponuku nereagoval. Štátne rezervy napokon nakúpili respirátory za 16,58 eur od slovenskej spoločnosti Lacorp. Teda štyrikrát drahšie, ako mohli.
„Na čom to zlyhalo, k tomu sa neviem vyjadriť. Ja som urobila maximum,“ reagovala veľvyslankyňa.
Faktom je, že štátne rezervy pod vedením nominanta Smeru trvali pri nákupoch na špeciálnej podmienke. V čase, keď už bola vyhlásená pandémia, postupne sa rušili lety a zatvárali hranice, žiadal kľúčový štátny úrad pre núdzové situácie, aby dodávatelia predložili ponuky osobne.
Kde SŠHR na bizarnú podmienku prišli, nevedno. V zákone totiž nie je.
Vážení priatelia,
dovolím si Vás oboznámiť s ROZHODNUTÍM HLAVNÉHO HYGIENIKA SR
Od 30.03.2020 do odvolania sa predlžuje uzatvorenie všetkých maloobchodných prevádzok a všetkých prevádzok poskytujúcich služby, okrem výnimiek určených hlavným hygienikom,
s účinnosťou od 30. marca 2020 môžu byť pre verejnosť prístupné tieto maloobchodné prevádzky,
všetky otvorené prevádzky musia aplikovať SPRÍSNENÝ HYGIENICKÝ REŽIM s účinnosťou od 30.03.2020 do odvolania a zabezpečiť :
-vstup a pobyt v prevádzke len s prekrytými hornými dýchacími cestami (napríklad respirátor, rúško, šál, šatka, atď.),
-pri vchode do prevádzky aplikovať dezinfekciu na ruky alebo poskytnúť jednorazové rukavice,
-medzi osobami v prevádzke je potrebné zabezpečiť odstup minimálne 2 metre.
-ZABEZPEČENIE OCHRANNÝCH PROSTRIEDKOV
.
EKONOMICKÁ POMOC ŠTÁTU
Medializovaný zámer vlády hovorí o ochote pomôcť všetkým občanom na zabezpečenie základných potrieb a prvý zoznam opatrení má smerovať na udržanie zamestnanosti,
-jednoosobové s.r.o. majú byť na účely ekonomických opatrení posudzované podľa slov ministra financií SR rovnako ako SZCO.
.
ZOZNAM EKONOMICKÝCH OPATRENÍ
má byť legislatívne schvaľovaný vládou SR v utorok 31.03.2020 a prijímaný na mimoriadnej schôdzi NR SR začínajúcej 01.04.2020, rámcovo je zatiaľ k dispozícii informácia, že :
-Štát preplatí 80 percent platu zamestnanca tým firmám, ktorých prevádzky sú alebo boli od 16.03.2020 povinne uzavreté opatrením hlavného hygienika. Súčasťou platby bude aj daň za zamestnanca a odvody za zamestnanca.
-Príspevky pre živnostníkov a zamestnancov vo firmách, ktoré zaznamenali pokles tržieb, sa budú odvíjať od toho, ako výrazne sme boli zasiahnuté. Prepočty za mesiac marec budú časovo alikvotné od účinnosti opatrenia hlavného hygienika od 16.03.2020. Tržby sa budú porovnávať s rovnakým obdobím minulého roka.
-Podľa návrhu časovo alikvotne od mesiaca marec
.pri poklese tržieb o viac ako 20% štát prispeje 180 €.
.pri poklese o viac ako 40% štát prispeje 300 €.
.pri poklese o 60% to bude 420 €,
.pri viac ako 80%-tnom poklese štát prispeje 540 €.
Žiadosti o finančné prostriedky sa podľa informácií z MPSVaR SR budú môcť podávať na Úradoch práce od 06.04.2020 a finančné prostriedky by sa mali začať vyplácať od 15.04.2020.
-Bankové záruky v hodnote 500 miliónov € pre firmy, aby dokázali financovať svoje podnikanie.
-Zamestnancom v karanténe a rodičom na OČR štát uhradí 55% ich hrubej mzdy. Toto opatrenie schválila vláda SR a parlament už počas týždňa.
-Odklad platby odvodov pri poklese tržieb o viac ako 40%.
-Odklad preddavkov na dane z príjmov pri poklese tržieb o viac ako 40%. Preddavky tak podnikatelia začnú platiť až od októbra.
-Firmy dostanú možnosť započítať si neuplatnenú stratu z podnikania od roku 2014 (vrátane). Platí to pre tie firmy, ktoré si neuplatnenú stratu doteraz nezapočítali.
S úctou
JUDr. Marián Ď U R I N A, advokát
Alebo ta celohlavova rúška z 60-tých rokov minulého storočia (keď zúrila studena vojna) zo skladov CO v Topoľcanoch, čo tu kdesi ktosi vyhlásil za vhodnú nanajvýš tak na maškarný bál
Ta fotka z parlamentu ma pobavila. Možno už poslancovi Ficovi ostala iba ta ochrana na nose aj ústach. Oči zostali nechránene. Možno by mu pomohla prilba a plexisklo, aby keď teraz bude bez ochranky a parkovacieho miesta si poskytol ochranu sám vlastnou hlavou.
Všetkým VD a SD prajem pokoj, nadhľad a radosť zo života…
Najprv k dôchodkom v dobe koronavíruse:
Vláda na dôchodky t.č. nebude siahať. Ak bude situácia trvať viac ako 3 mesiace, musia sa prijať opatrenia tak ako u zamestnancov a zaoberať sa stavom v hospodárstve, resp. dôchodkoch (vysvetlil minister Krajniak).
–
Ku KORONAVÍRUSU
Rúška sú od stredy 25.marca 2020 povinné pre všetkých ľudí na Slovensku, a to pri akomkoľvek pohybe mimo domácnosti. Nariadenie je súčasťou opatrení Úradu verejného zdravotníctva na zabránenie šírenia koronavírusu.
Pri ochorení Covid-19 znižuje rúško riziko rozptylu infekčných kvapôčok pri kýchaní alebo kašľaní.
“Platí to najmä pre chirurgické rúško, ktoré zdravého človeka pred nákazou neochráni. Má určitý význam, no nemôžeme povedať, že by stopercentne zabránilo prenosu,” vysvetlila epidemiologička a odborníčka na verejné zdravotníctvo Zuzana Krištúfková.
Ako jednotlivé typy rúšok chránia ich majiteľov pred nákazou a aký je vôbec rozdiel medzi nimi a rôznymi respirátormi?
.
Jednorazové rúška
Tento typ rúška je najzákladnejším typom ochrany, ktorý obyčajne dostať v lekárni či v zdravotníckych pomôckach. Štandardne ho využívajú mnohí zdravotníci pracujúci s pacientmi.
Práve pre ľahkú dostupnosť tieto rúška prakticky zmizli z lekární a obchodov už v prvých dňoch šírenia nákazy na Slovensku. Sto kusov bežne stojí dvadsať až tridsať eur, jedno jednorazové rúško teda vychádza na 20 či 30 centov.
Vo väčších baleniach sa predávajú preto, že by sa mali vyhodiť hneď po použití, nech je akokoľvek krátke, alebo aj po výraznejšom znečistení či navlhnutí. Ak je aj nasadené rúško v dobrom stave, malo by sa používať nanajvýš osem hodín.
Podobne ako pri ďalších typoch rúšok platí, že chráni najmä okolie, nie nositeľa. Účinnosť sa zvyšuje, keď tesne prilieha.
Podoba týchto rúšok a ich zloženie závisí od výrobcov. Vyrábajú sa najjednoduchšie papierové typy aj dvoj- či trojvrstvové, ktoré majú obyčajne okrem filtračnej vrstvy na zachytávanie škodlivých látok aj ďalšiu vrstvu na pohlcovanie vlhkosti z vydychovaného vzduchu.
Úrad verejného zdravotníctva varuje, že tieto rúška by sa nemali počas nosenia chytať rukami, a to najmä preto, aby sa predišlo kontaminácii.
“Po použití by malo byť rúško odstránené uvoľnením šnúrok na zadnej časti. Nikdy sa nemá odstraňovať uchopením rúška pokrývajúceho tvár,” opisujú postup hygienici a dodávajú, že si potom treba umyť ruky.
Odporúča sa tiež hádzať použité rúška do biologického odpadu, nie do bežného komunálneho, ku ktorému by sa ešte mohli dostať iní ľudia.
.
Látkové rúška
Pre nedostatok jednorazových rúšok sa v posledných týždňoch rozšírili najmä plátené rúška, ktoré si mnohí ľudia šijú svojpomocne. So šťastím sa dajú zohnať aj v lekárňach, stoja päť až osem eur.
Výhodou látkových rúšok je možnosť ich opakovaného používania. Po opratí pri teplote 60 až 90 stupňov a následnom vyžehlení sú opäť sterilné a účinné.
V minulosti používali tento typ rúšok aj lekári, neskôr ich nahradili chirurgické, čiže jednorazové rúška. Tie sú dnes považované za účinnejšie, čo vychádza napríklad z britskej štúdie z roku 2013, ktorá vznikla v Health & Safety Laboratory. Uvádza, že svojpomocne vyrobené rúška sú dva- až trikrát menej účinné ako chirurgické rúška.
Štúdia však skúmala účinnosť proti prenosu chrípky, a nie koronavírusu.
Jednoznačnú odpoveď na to, ktoré rúška v súčasnosti uprednostniť, nemá ani šéf Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.
“Závisí to aj od toho, čo chceme dosiahnuť. Keď chceme chrániť samých seba pri tom, ako ideme po ulici, do obchodu alebo pri komunikácii s inými, tak je v princípe akákoľvek bariéra lepšia ako nič,” hovorí.
Hoci možnosť nakaziť sa neodstráni napríklad aj pre nezakryté oči, akékoľvek rúško podľa Sukeľa znižuje riziko prinajmenšom o 70 percent.
Na výrobu pláteného rúška sa odporúčajú dve vrstvy látky, ktorá by mala byť husto tkaná, no zároveň priedušná, aby sa cez ňu dalo dýchať. Vhodné je napríklad bavlnené tričko.
.
Respirátory
Respirátor chráni na rozdiel od rúšok najmä človeka, ktorý ho využíva. Filtruje totiž vzduch až na úroveň malých častíc, vďaka čomu by sa do tela nemali dostať ani škodlivé baktérie a vírusy.
Respirátory preto využívajú najmä zdravotníci a lekári pracujúci s množstvom ľudí, pri ktorých je zvýšená pravdepodobnosť ochorenia Covid-19.
Existuje niekoľko druhov respirátorov. Rozdeľujú sa podľa ochrany, ktorú poskytujú. Najjednoduchšie (FFP1) chránia len pred prachom a v prostredí sťažujúcom dýchanie.
Pri súčasnej pandémii majú význam najmä respirátory typu FFP2, ktoré uvádzajú minimálnu účinnosť filtrácie 88 percent. Riziko nákazy sa pre ich nositeľa uvádza na úrovni nanajvýš osem percent.
Po prvotnom výpadku sú podľa Sukeľa vo viacerých lekárňach opäť relatívne dostupné. Ich cena sa v štandardných časoch pohybuje od päť do desať eur, v súčasnosti to môže byť aj o niečo viac. Obyčajným ľuďom by podľa neho mali stačiť.
Existujú ešte aj FFP3 respirátory, pri ktorých sa filtračná schopnosť blíži k 99 percentám.
“Pre obyčajného človeka FFP3 respirátor nie je potrebný. Tým by mali byť vybavení zdravotnícki pracovníci – lekári, sestry, lekárnici, ktorí sú v prvej línii kontaktu s potenciálne nakazenými,” vysvetľuje Sukeľ.
Vo väčšine lekární pritom v súčasnosti respirátry FFP3 ani nedostať kúpiť a problémy zohnať ich má aj štát. Tie, ktoré sa na trhu objavujú, majú podľa Sukeľa premrštené ceny, namiesto normálnych desiatich až pätnástich eur sa ich ceny blížia aj k štyridsiatim.
Aj respirátory sa delia na jednorazové a na typy s výmenným filtrom. Ten by sa mal po čase meniť, bez toho respirátor prestáva fungovať a hrozí aj nákaza plesňovým ochorením.
Štát pripravuje zákaz predaja respirátorov
Štát sa na základe rokovaní Ústredného krízového štábu rozhodol, že zakáže predaj respirátorov s ventilom, oznámil v sobotu minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Krajčí tvrdí, že ide o špecifickú ochranu tváre, ktorá chráni jeho nositeľa pred vírusmi, ale nefiltruje vzduch, ktorý vydychuje.
Ľudí, ktorí už respirátory s ventilom vlastnia, minister požiadal, aby si naň pri nosení nasadili aj rúško.
Dávám na vědomí:
Mladí slovenskí vedci Samuel a Daniel Furkovci vyvinuli alternatívu umelej pľúcnej ventilácie (UPV). Použiteľnosť prístroja v piatok (27.03.2020) potvrdilo i testovanie na Ústave simulačného a virtuálneho medicínskeho vzdelávania Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave.
Zariadenie by mohlo byť vďaka jednoduchosti a nízkej cene užitočné v čase kritických situácií v nemocniciach.
Autorov na vývoj inšpirovala prístroja kritická situácia po vypuknutí nákazy v Taliansku. Nedostatok zdravotných prístrojov vrátane pľúcnych ventilácií možno pri nepriaznivom vývoji podľa nich predpokladať i na Slovensku.
Konštrukčná cena zariadenia Q-vent je podľa slov vynálezcov asi 80 eur, denne môžu vyrobiť pätnásť kusov.
Zariadenie skonštruovali v expresnom termíne, s myšlienkou prišli iba začiatkom marca. Po týždňoch práce vyvinuli tri rôzne prototypy. Zariadenie navrhli zo základných súčiastok tak, aby sa dalo skonštruovať v krátkom čase.
Veria, že aj ich prístroj prispeje k záchrane životov počas pandémie nového koronavírusu.
Furkovci pôsobia ako doktorandi na Katedre fyzikálnej a teoretickej chémie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave. Prístroj vyvinuli v spolupráci s medikom a asistentom na anestéziológii Daliborom Gallikom z Lekárskej fakulty UK v Bratislave a primárom oddelenia ambulantnej chemoterapie Patrikom Palackom z Národného onkologického ústavu.
–
neskutečné co ti kluci dokázali
teď to chce jen podporu od státu a rozjet to ve velkém
P Gocalová .Už som sa rozhodol nereagovať na príspevky znevažujúce moju metódu Ďakujem Vám za uznanie.
A teraz si predstavte špeciálnu atmosféru s veľmi pozitívnym účinkom na pľúcne tkanivo, ale zároveň vytvára
nepríjemné prostredie pre vírus. Inak ja som inžinier na dôchodku a nemám záujem o slávu ,ani peniaze ma zvlášť nezaujímajú, Chcel som len pomôcť. Dobré na tom je, že ja mám čas a viem si pomôcť aj druhýkrát. Nikto Vám totiž nedá jednoznačnú odpoveď na otázku – či po prekonaní koronavírusu získate imunitu .
Som tu a ak bude vláda v úzkych, môže ma kontaktovať!
Ministerstvo zdravotníctva kritizovalo niekdajšieho šéfa hmotných rezerv, že pre jeho nečinnosť mnohí dodávatelia pľúcnych ventilátorov odpredali svoje prístroje inam.
Prístroje na umelú pľúcnu ventiláciu sú v čase šíriaceho sa koronavírusu nesmierne cenné komodity.
Mnohí ľudia ochorenie síce prekonajú bez väčších ťažkostí, no sú aj takí, u ktorých má vážny priebeh a musia za nich dýchať prístroje.
V Taliansku, kde je masívna epidémia koronavírusu, ale už aj v Španielsku sa dostali do situácie, že počet prístrojov nestačí a tamojší lekári stoja pred rozhodnutím, komu dajú šancu na prežitie.
U nás máme aktuálne jedného pacienta na pľúcnej ventilácii, ale tento stav môže stúpať.
Štát preto zisťoval, koľko máme vhodných prístrojov, ak by k tomu prišlo. K tým súčasným mala zadovážiť Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) ešte pod vedením Kajetána Kičuru ďalšie.
Po zdržiavaní SŠHR a jeho podozrivých nákupoch predražených technických pomôcok od firmy okresného predsedu SNS, firmy z bytu v Dúbravke a ďalšej spoločnosti z rodinného domu v Jelke však nakoniec nákup ventilátorov prešiel na ministerstvo zdravotníctva.
V dokumente o obstarávaní rezort píše, že pre Kičurovu nečinnosť mnohí dodávatelia medzičasom odpredali prístroje inam.
TASR
Slovensko je zatiaľ na tom, čo sa týka celosvetovej pandémie koronovírusu COVID-19 lepšie ako susedné krajiny, aj Taliansko, Španielsko, kde je smrtnosť najmä starších ľudí – seniorov zatiaľ cca 10 %, resp. 7 % ale v zodpovednosti a sebadisciplíne je potrebné vydržať a pokračovať v opatreniach, ktoré úspešne pred cca 3 týždňami započali pp. Dropa (BA samosprávny kraj) a Vallo (primátor BA), následne v nich uzatvorením štátnych hraníc nadviazala predošlá vláda premiéra p. Pellegriniho a rozvinuté opatrenia pokračujú dodnes súčasnou vládou premiéra p. Matoviča v spolupráci s ÚVZ.Je potrebné v opatreniach vydržať a odborníkmi z oblasti zdravotníctva, min. vnútra a min. obrany naďalej cibriť-korigovať spoluprácu v postupnosti a symbióze krokov: 1/ životy 2/ zdravie 3/ ekonomika.
Čas o pár týždňov či mesiacov ukáže… môj názor je – je potrebné v nastavených opatreniach pokračovať a vydržať.
https://www.bezpzlozky.eu/2020/02/starostlivost-o-seniorov-by-mala-byt-zasadnou-prioritou-pre-novu-vladu/
Dobre píšete Janka. Musím Váš príspevok len podporiť. Veď čerstvý vzduch je liek na dýchacie problémy odjakživa. Už za socializmu, boli v Tatranskej Polianke,v Kvetnici, ba aj na Prednej hore infekčné zdravotnícke zariadenia, kam sa vozili pacienti s TBC, astmou , ale aj inými respiračnými chorobami. Či tie liečebne pretrvali dodnes-nemám prehľad. Ale dnes tuberkulóza už hádam ani neexistuje, astma snáď len sporadicky a z infekčných chorôb zdá sa, že ostala iba tzv. choroba špinavých rúk(žltačka), lenže ta nie je z kategórie nákazlivých respiračných-a infekčne sanitky týchto pacientov tam samozrejme nevozili. Len na infekčné oddelenia nemocníc, prípadne potom do karantény. Nie som nejak extra podkutý v medicinskej vede. Mám za sebou iba ešte z vojny asi 5-hodinový kurz vodičov-zberačov ranených, takže keď sa mýlim, nech ma nejaký doktor opravi . No myslím si, že je to tak, jak napísala Janka. Čistý horský vduch, resp. kyslík určite nepoškodi-skôr pomôže. Preto sa aj čudujem, že Matovič vyhlásil, že zatrhne penzistom vlaky zadarmo, keď budú chodiť na sobotu-nedeľu do Tatier.
Dobrý večer kolegovia…
Čítam príspevky od Vás a zaujal ma najmä príspevok p. Hrušku.
Aj keď sa to nedá porovnať, ale určite kyslíková terapia pomáha. V roku 2001 som prekonala ťažké bakteriálne ochorenie pľúc, bola som hospitalizovana v Novej Polianke, našom Vojenskom ústave, ktorý bol našou pýchou. Vďaka už nebohemu p. primárovii Hudakovi a vynikajúcemu kolektívu som po 6tyzdnoch bola práce schopná. Žiadne medikamenty som od vtedy neuzivala ani ne užívam.
Chodila som na kyslíková terapiu ku kozmeticke. Ďakujem za príspevok p. Hruskovi, všetkým prajem pevne zdravie, radost, dobre myšlienky, slová a skutky, tie sú základom všetkého v živote.
Veď práve Vlado. Krízové štáby zasadajú,prijímajú opatrenia, robia čo môžu, no na jednu vec asi pozabudli v tejto hektickej dobe. Keďže tu už máme skoro štatárium pre zdravotnícky personál nemocníc a pre penzistov, navrhol by som ešte jedno opatrenie po včerajšku:-
Kadejakým tým Bľancarom, Pičurom, Bašterňákom, Kočnerom a čo ja viem komu ešte tie apartmány v tých Tatrách, Matrách a Fatrách (aj inde) do odvolania zrekvirovať a vytvoriť v ních karantény pre napr. cigánov z osád, bezdomovcov z pod mostov…atď atď. No a potom, nech zdokladuju, kde na ních nahrabali a buď sa im vrátia, alebo ak nezdokladujú, tak nevrátia a dotyční sa umiestnia na dobu určitú, podľa zásluh toho-ktorého z ních do iných zatiadení. napr. do Leopold-vile. A pre pendlerov, repatriantov hráčov golfu a podobných, vyčleniť fakt len to Gabčíkovo.Načo hotely v Liptovskom Jáne, Tatranských zruboch, Turčianských Tepliciach, Donovaloch? Či?