Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií
generál Ján Bajciar – šéfoval aj vojenským tajným
ODIŠIEL NA VLASTNÚ ŽIADOSŤ k 31.03.2020

Absolvent Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre pracoval po skončení školy a absolvovaní vojenskej služby na polícii, kde v rokoch 1987 až 2003 zastával rôzne funkcie. Od roku 2003 pôsobí na rôznych pozíciách pod ministerstvom obrany. Bol aj zástupcom Ľubomíra Skuhru, za ktorého sa prevalili informácie o tunelovaní tajnej služby.

———————————

plukovník v.v. Ján Hoľko – šedá eminencia na MO SR 2016-2020
ODVOLANÝ k 25.03.2020

Sivá eminencia rezortu obrany prišla o funkciu, vláda na rokovaní 25.3.2020 odvolala generálneho tajomníka služobného úradu Ministerstva obrany SR Jána Hoľka. Nenápadný muž získal za predchádzajúcej vlády významný vplyv v rezorte obrany, ktorý viedol nominant SNS a bývalý vojenský dôstojník Peter Gajdoš, tiež VD. Hoľko mu spočiatku robil poradcu, neskôr sa stal šéfom služobného úradu. Podľa informácií zvnútra rezortu však ministerstvo prakticky viedol.

49 Komentárov na Rady Ozbrojených síl SR opustili:

 • Dôstojnícka česť? Z prípadu Vadala-Trošková je vidieť že aj „apolitickí“ dôstojníci/VD/ sú naklonení mamonu, zvlášť ktorí sa dostali do vedenia armády a štátu! Vadala sa v konverzácii s Troškovou sťažoval na SNS. „Ja som povedal že sú buzeranti SNS a prví je tam Jano Holko,“ napísal o Hoľkovi, ktorý pôsobil za minulej vlády ako šéf úradu ministerstva obrany. Práve Hoľko, zoznámil podľa Denníka N Vadalu s Viliamom Jasaňom. Hoľko v minulosti tvrdil, že ho Vadala podviedol. Hoľko potvrdil informácie Denníka N, že jeho firma Sofos a jedna z Vadalových spoločností spolu obchodovali. Sofos obchoduje hlavne s počítačovým hardvérom (pamätáme si ešte aféru s predajom počítačov za Andrejčáka (minister obrany) a Urbana(štátny tajomník) po rozdelení ČSFR, kto ten rozpredaj asi tak ako riadil?). Hoľko tvrdí, že nie sú s Vadalom priateľmi, pravdaže, aký priatelia keď mu Vadala neuhradil za nakradnuté.
  Hoľko, ktorý od 90. rokov podnikal, bol v roku 2012 poslaneckým asistentom vtedajšieho poslanca Smeru Viliama Jasaňa. Štát mu za to platil 811 eur mesačne. Jasaňovou asistentkou bola neskôr aj Mária Trošková, ktorá sa odtiaľ presunula na úrad vlády do kancelárie premiéra Roberta Fica. Ján Hoľko patrí medzi najbližších spolupracovníkov Andreja Danka. Ide o jeho bývalého suseda z Alžbetinho Dvora. Hoľko roky podnikal s posledným šéfom ŠtB Alojzom Lorenzom, boli od roku 1995 do roku 2011 spolumajiteľmi firmy Alfa VS. Sofos zarábal najmä na štátnych zákazkách.

 • PPV je šalamúnsky napísané na jednej strane uvádzajú, že policajtom garantujú sociálne zabezpečenie( bilancia ich účtu je vyrovnana), na druhej strane čo sa týka vojakov je strohe konštatovanie potreby..stabilizácia účtu soc.zab…, ak je človek chápavý ma to iba jedno vysvetlenie, ….vojakom vlada negarantuje status quo soc.zab, ale iba stáb.uctu soc.zab. , to znamená iba jedno a to,že podmienky na priznanie.vys.dochodku sa opetovne budú meniť…., tak aby deficit os.uctu mal klesajúcu tendenciu,otázne je uz iba ako? Osobne mám dojem, že MiO chápe budúci podfinancovany rozpočet MOSR, zároveň sa mu do znižovania soc.standardu vojakov nechce ísť, žiaľ nedostatok financií.zdrojov ho to aj tak donúti urobiť.

 • Papalášskému udeľovaniu mimoriadnych vojenských hodností politikom by mal byť koniec. O kapitánske výložky prišiel bývalý predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) aj bývalý minister spravodlivosti a šéf advokátskej komory Tomáš Borec. Nový minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) navyše pripravuje novelu zákona, aby politici už viac nemohli byť povyšovaní bez akýchkoľvek zásluh.
  Minister pripomenul, že význam vojenských hodností je v určení zodpovednosti a právomocí. Určite nemajú byť prejavom papalášizmu, politikárčenia alebo politickej korupcie ako v predchádzajúcom období. Takéto konanie je neprijateľné, je do slova a do písmena urážkou vojakov, ktorí slúžili alebo slúžia svojej vlasti.
  Toto je nám všetkým VZP (vojakom z povolania) predpokladám známe a treba neprávosti napraviť. A vo všetkých smeroch.

 • Ja súhlasím s postupom p. Naďa. Nie s ohľadom na p. Danka a ďaľších ale takýto druh povyšovania beriem ako urážku vojakov. Lebo nik nevie kedy títo vojaci budú musieť ísť obetovať svoj život za nás, našu vlasť a pri plnení spojeneckých záväzkov . Čo by som o tých prvých určite neočakával, leda žeby klopkali na písacích strojov v armádnych kanceláriách v tyle v pokoji. Ale netrval by som na vrátení výložiek. Mohli by slúžiť ako / ne-/príjemná spomienka.

 • Takže MO práve na TA3… Odobratie hodnosti kpt. Dankovi, snáď aj iným… (Borec, Glvac, Fico, Richter a iný)
  Koniec papalaskovaniu. Ďakujem p. minister Nad, malé zadosťučinenie voči nám vyslúžilcom. Verím, že pod Vašim riadením ministerstva dôjde k zlepšeniu kreditu armády a budete myslieť aj na SD a VD.

 • MO-SR a NGŠ-ASR, akurát medzi iným informovali formou TB národ , že práve zdegradovali zopár záložných plukovníkov a jedného kapitána. Zrejme do pôvodných šarží (neskoro som zapol TV- tak som to už nezaregistroval-do akých).

 • Väčšina z nás sa nevedela narodiť správnym rodičom., mať takého fotríka ako má Balciar a Danko, tak sú všetcia desiatnici už dávno kapitáňmi a všetcia majori už dávno generálmi. Teraz chápem prečo ex Gajdoš povyšoval. Dostál to rozkazom od Danka a Hrnku, certifikoval Bajciar. A rozkaz sa musí splniť, všakáno.
  Pýtam sa (iba tak nesmelo, lebo tak som zvyknutýa), nebol náhodou Hoľko tajne povýšený na generála?

 • Slovensko je krajinou zázrakov. Nechápem ako je možné, že človek s poľnohospodárskou školou, mohol robiť šéfa vojenských tajných služieb a to dokonca v hodnosti generála !!!! Na Slovensku neboli vojaci s vojenským odborným vzdelaním, so znalosťami rečí ? Ja som od 15 tých rokov bol v armáde. Začal som vojenskou strednou školou, potom vysokou , druhou vysokou, dvakrát som bol mimoriadne povýšený, ale veru takú kariéru ako po absolvovaní Vysokej školy poľnohospodárskej som neurobil. Nuž, človek sa do smrti učí…

 • Ďakujem Štefan za vysvetlenie. Takže, to čo som považoval za nezmysel, je prakticky skutočnosť. Čiže, fakt oplati sa v súčasnej dobe rukovať, jak tu níže kolegovia píšu. No škoda, že máme už vyšší vek, a už to nemôžeme stihnuť. Aj napriek skúsenostiam, znalostiam, zručnostiam, ktoré sme dúfam neztratili a v neposlednej rade aj vzdelaniu, vo vojenských vedách, nejedného z nás. Ale čo narobíme, aj na penzii niekto byť musí. 🙂

 • Maroš napísal: 27. marca 2020 v 23:01
  Dobrý príspevok je na
  http://doko.blog.portal.sk/detail-general--by-mohol-mat-penziu-vyssiu-ako-je-cisty-plat-predsedu-vlady.html?a=8c8067630386dcca2002a82eb0c10

  Ako sorry, snaha sa cení, ale výpočty sú totálne zlé. Za prvé -- autor použil na výpočet služobného príjmu ustanovenia zákona platné od 1.2.2020 -- ale dôchodok sa počíta z príjmu z UKONČENÉHO kalendárneho roka, takže by mal brať napr. to, čo platilo v roku 2019. A za druhé -- autor počítal VD pre príslušníka čo nastúpil do zložiek v roku 2008 a neskôr, ale dotyčný slúži od roku 1987, teda sa na neho vzťahujú prechodné ustanovenia (pán generál mal k 1.5.2013 odslúžených viac ako 15 rokov v uniforme).

  Takže výpočet percent -- za 15 odslúžených rokov 30%, ďalej to rastie po 2% do 20 rokov (40%), 3% do 25 rokov (55%), po 1 % do 30 rokov (60%) a 0,5% ročne nad 30 rokov, teda za 33 rokov je to 61,5% zo základu.

  Výpočet základu (pre príklad som vzal rok 2019, pretože ten bude asi najvyšší) je jednoduchý -- tabuľkový hodnostný plat generála platného od 1.1.2019 bol v platovej triede 31-33 rokov 4079,5€ + príplatky , ktoré v zmysle zákona nesmú prekročiť 100% hodnostného platu, teda teoreticky max. ďalších 4079,5€ -- to predstavuje základ 8154€ a dôchodok 5014€. Vo výpočte nie je zahrnuté zvýšenie hodnostného platu od 1.10.2019 (vyššia tarifná trieda -- 4161,5€) a možnosť že generál Balciar mal príplatky sumárne nižšie ako 100% hodnostného platu -- preto je suma cca 5000€ len orientačná -- môže to byť o pár eur viac, ale aj o polovicu menej.

 • Milan Faltin napísal: 21. apríla 2020 v 10:44
  To koľko tých dovoleniek mu preplatili? Všetky za tých 33 rokov?

  Nie. Predpokladám že pomernú čiastku za 3 mesiace tohto roka (12,25 dňa) a nevyčerpanú dovolenku z roku minulého, čo predstavuje max. 49 dní. Takže čisto teoreticky mohol za nevyčerpanú dovolenku dostať ďalšie 2 mesačné platy v sumách ktoré sú platné od 1.2.2020 (keď sa platy vojakom za prvé zvyšovali a a za druhé menil sa ich výpočet v závislosti na zastávanej funkcii). Pár eur hodí aj sociálny fond, či výstrojné náležitosti za rok 2019.

  Len ma zaráža to preplatenie dovolenky. To by sa bežnému vojakovi prepustenému na základe vlastnej žiadosti tak jednoducho stať nemohlo.

  A ešte musím opraviť svoje tvrdenie tu:
  Štefan Bukovan napísal: 20. apríla 2020 v 21:36
  12,5 násobok priemerného hrubého mesačného príjmu z roku 2019

  Nemá tam byť HRUBÉHO, ale SLUŽOBNÉHO príjmu. Teda hodnostný plat s príplatkami, bez príspevkov a odmien.

 • Áno, záujemci vstupujte do OS SR, ale pozor na paprče, v 14-stranovej správe o podozrení z rozsiahleho tunelovania Vojenského spravodajstva za prvej Ficovej vlády sa spomína, že na Balciara mala byť prepísaná jedna nehnuteľnosť z majetku Vojenskej spravodajskej služby(iba jedna?). Vyšetrovateľ vo februári 2015 trestné stíhanie zastavil, lebo skutok „nie je trestným činom a nie je dôvod na postúpenie veci“. Nový minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO), ktorý bol z VOS Bajciarom a spol. odstránený sa totiž plánuje na prípad majetkových pomerov exšéfa vojenských tajných pozrieť.
  Prvé z odhalení o podozrivých majetkoch Balciara priniesli Aktuality.sk začiatkom marca 2019. Otázky dostal už vo februári 2019. Práve koncom marca 2019 pritom začal Balciar dostávať zvýšené odmeny a príplatky, ktoré mu príjem nafúkli na takmer dvojnásobok.
  Štedré zárobky ako aj odchod z OS mu odobril vtedajší minister obrany Peter Gajdoš, ktorého jeho nástupca Jaroslav Naď (OĽaNO) označil za „tichého pozorovateľa“.
  Ale pozor! Časť Balciarovej rodiny stále pracuje vo Vojenskom spravodajstve!

 • To koľko tých dovoleniek mu preplatili? Všetky za tých 33 rokov? Alebo snáď len polovicu? A či len -ale to je hádam nezmysel- adekvátnu čásť tohtoročnej, čo po voľbách už nestihol vyčerpať?

 • Dobrý podnet pre doplnenie OS SR o nových záujemcov, neváhajte a hláste sa do Armády , každý z vás má v mošne generálsky tentok (najmä absolventi poľnohospodárskeho učilišťa).
  “….februárová výplata niekdajšieho šéfa vojenských tajných sa v čistom vyšplhala na úctyhodných 12-tisíc eur, čo je výrazne viac ako zarobia premiér či ministri. O mesiac neskôr to bola ešte zaujímavejšia suma – po započítaní neminutej dovolenky sa Balciarov plat v hrubom dostal na závratných 43-tisíc eur”.

  Čo-to o pozadí majetkových pomerov štvorhviezdičkového generála, ktorý vyše 30 rokov pracoval v štátnej správe, vypovedá fakt, že mu po medializácii majetkov razantne poskočili príjmy. Prečo až vtedy a či to súviselo s predpokladom, že bude musieť vysvetľovať vlastníctvo početných nehnuteľností, sa možno iba dohadovať.

  Zaujímavé sú tiež okolnosti, za akých sa absolvent poľnohospodárskej univerzity v Nitre dostal k viacerým lukratívnym objektom. Niečo nakúpil od muža s väzbami na kriminálne prostredie, viaceré mu daroval otec – dôchodca. Ak takého fotra máte… postup vás neminie.

 • Aspoň že tak Štefan. Ale čo to pre neho je dajaký 13. dôchodok. Asi také dačo, jak keby mne, alebo Tebe dajaký známy, alebo aj neznámy na ulici, pred Vianocami ponúkol cigaretu, keď mi náhodou dojdu moje a kým si ich kúpim dakde v trafike.

 • František napísal: 8. apríla 2020 v 9:07
  Odišiel na vlastnú žiadosť, koľko bude odchodné?

  Koľko asi? Má odslúžených 33 rokov, takže v zmysle zákona dostane max. odchodné aké zákon umožňuje -- 12,5 násobok priemerného hrubého mesačného príjmu z roku 2019 (alebo z iného roku, v ktorom mal najvyšší príjem).

 • Milan Faltin napísal: 8. apríla 2020 v 13:42
  …. tak aj ten 13-tý dôchodok dostane medzi prvými ( B je na začiatku abecedaý) ,…

  NEDOSTANE! Generál Balciar určite nespadá do žiadnej kategórie výsluhového dôchodcu uvedeného v § 143al zákona 328/2002 Z.z., rovnako ako tam nespadajú všetci ostatní vojaci čo odišli do VD po 1. máji 1998, či policajti po 1. júli 2002.

 • Má Fero má a dostane. Zákon to prikazuje. A keď to vyššia moc -viz major-bacil korona nezmari, tak aj ten 13-tý dôchodok dostane medzi prvými ( B je na začiatku abecedaý) , keď budu v SP postupovať podľa abecedy.

 • Odišiel na vlastnú žiadosť, koľko bude odchodné?
  Má nárok aj na 13. dôchodok? Aby si kúpil bývalú VO Smrekovica.

 • Prenesené z rubriky tohoto webu -- Verejný priestor pre diskusiu.
  Tu už dnes zrejme žiadne priemerovanie VD, mediány, či štatistické priemery výsl. dôchodkov nepomôžu.Nie je VD, ako VD.Jedine, ako je písané v komentároch tejto rubriky od 29. marca 2020 o 18:53 nižšie: napr. zdaniť výsl. dôchodky nad priemer platov v NH, (nad 1000€)… Je prirodzené a logické, že dnes pri takýchto vysokých platoch funkcionárov silových rezortov a následne výpočte VD podľa zák. č. 328/2002 Z.z, to nemôžu osobitné systémy sociálneho zabezpečenia min. obrany a vnútra vydržať a je potrebné ich dotovať zo št. rozpočtu…
  “Ján Balciar po zmene vlád ohlásil odchod z vysokého vojenského postu a 31. marca ukončil kariéru šéfa vojenskej tajnej služby. Ministerstvo obrany teraz na základe infozákona sprístupnilo redakcii Aktuality.sk informáciu o Balciarovom príjme.Iba vo februári to bolo takmer 12-tisíc eur, takže Balciar patril k najlepšie plateným šéfom štátnej inštitúcie… viac v linku
  https://www.aktuality.sk/clanok/780110/prijem-byvaleho-sefa-vojenskych-tajnych-odhaleny-balciar-vo-februari-zarobil-12-tisic-eur/

 • K téme, od ktorej sa záhadne podarilo odbočiť.
  Aj bezpečnostné zložky majú svojich zlodejov, korupčníkov, zbohatlíkov zo štátneho.Treba porovnať majetky všetkých, čo vytŕčajú nad bežný priemer…začať treba od najväčších rýb v rybníku a na nich napojené pijavice…
  Nehnuteľnosti, ale aj hnuteľnosti, ktoré až oči bijú, treba porovnať s oficiálne priznanými a samozrejme zdanenými príjmami, s platbami do sociálnej a zdravotnej poisťovne…treba tak isto skontrolovať pohyby na účtoch…a to tak isto, ako je plánované pri sudcoch..vrátane rodinných príslušníkov….aby neprichádzalo k tomu, že rodič “daruje” potomkovi 15 nehnuteľností… Tak isto preveriť všetkých, čo boli akýmkoľvek spôsobom zapletení do nevýhodných a podozrivých tendrov, do dodávok predražených tovarov a služieb…nevýhodných zmlúv….Typov, kde začať je dosť aj v samotnej Threeme..ale aj v mnohých iných..Gorila, …Mýto, elektráreň,….BVS, futbalový štadión,..rôzne granty na ministerstvách…jedna z najdrahších diaľníc, ….a stovky iných….Len už treba ZAČAŤ….kým sa neprevedú majetky do daňových rajov.

 • Neopustil, lebo nikdy k nám nikdy nenastupil. Ale buďme radi, lebo ak by hej, tak by nebolo ani na tie úbohé VD. Či?

 • Tak neviem čo riešime, či “Ruslan” je Antonov 124, alebo tému podľa názvu článku. Takto rýchle sa nechá odviesť pozornosť od podstaty, zdá sa že sú tu riadne krajzemanévre. Terazky bude pokračovať niekoľko príspevkové vysvetľovanie ze ako a čo bolo myslené…

 • “Ruslan” je Antonov 124, v kode NATO má názov “Condor”. To znamená, že je to mašina konštrukčnej kancelárie, O.K.Antonova- národnosti Ruskej -- ktorá mála za čias ZSSR výrobné linky aj na Ukrajine, v Kijeve. Po rozpade ZSSR tieto pripadli Ukrajine. No ale Ruslan vznikol ešte za ZSSR.Jeho konečná montáž sa prevádzala, možno aj dneska sa prevádza v Kijeve. Takže, keď sa ešte vyrába,pripušťam, že môže byť ukrajinské Toto v skratke. Osobne môžem pre zaujemcov poskytnuť aj viac informácii.
  A v dnešnej dobe môže lietať aj v službách “Tramtárie” Ale ten, čo tak narýchlo ukazovali v tom TV šote- jak ho na Ruzyni vykladajú bol Činsky (všimol som si výsostné znaky na chvoste. a nápisy na trupe v činských znakoch 🙂

 • Ako písal Maroš o jednom povýšení na kpt. Ja si pamätám jednu fotku jedného usmiateho ppor. pri názve jednej krásnej českej obci Janovice nad Úhlavou a dnes je z neho plk. aj s jeho ministrom bývalým financií čo má taký dobrý plat, že môže mať byt vo Francúzsku. Pardon vilu. Nepíšem to zo závisti. Ja mám družstevný byt na pôžičku a ešte ju budem platiť až do veku 75 rokov. Takže jeden kpt. v zálohe mi neprekáža.Inak v roku 1963 so nastupoval do ČSĽA za tých podmienok ako písal p. Šamaj.

 • Ten Ruslan je Ukrajinský a lieta v službách NATO

 • No veď práve Maroš. Za pána doktora Milana Kolena, sa veľa neprávosti dalo do správnych koľají, lebo bol fundovaný vo veci, nedal im pokoj , nebal sa žiadať, vsvetľovať a písať ani ministrom a kadejakým iným ich šuflikantom jak z VUSZ, tak aj na SP, prípadne z ostatných uradov soc. podporyvyslúžilcov,a podobne. No žiaľ ho už nemáme a nemáme ani takého odborníka k dispozícii, čo by v jeho diele pokračoval.Na tých exfunkcionárov, nie len z pred 4-och rokov ale aj spred pár desaťročí, čo na fcie prišli, zasmrdeli a odišli, správne píšeš, že sa neda spoľahnuť v ničom.
  Takže asi tak to vidím ja.: Nebude lepšie, kým tam dakde, v katakombách tých úradov nespraví vietor nieto podobný ako Milan Kolen. Bude len horšie.
  Mimochodom, pre príklad nechoďme ďaleko: Spravil sa prievan na úrade št.hm.rezerv a už dovažajú rušky aj Ruské Ruslaný, naložene po stropy.

 • Ako vidíte a píšete je to tak že je v tom jeden veľký bordel, ktorý sa ani za posledné štyri roky neriešil, kedy sme (tajne?) dúfali že to bývalí “spolubojovníci” pomôžu a poriešia (haha), však si aj na kapitána povýšili kohosi.
  Je to treba doriešiť a generalita to nebude. Chválapánubohu.
  Ten problém tu je a je stále živý. Nie som vzdelaním tak vybavený aby som dal návrh ako.
  Som veril že sem bude smerovať diskusia a príspevky, i tak ďakujem ale nešlo iba o mňa, ja sa už len nejako pretlčiem, čítal som dosť príspevkov v PORADENSTVE a inde, zvlášť v dobe keď ešte p. Kolen písával.

 • Maroš napísal: 6. apríla 2020 o 8:54 … kolegovia to vystihli presne, len k tomu bodu č. 14.
  SP tiež nie je vždy výhrou.Množstvo bývalých kolegov sa dlhodobo súdi, napriek tomu, že sú už prelomové rozsudky súdov a napriek tomu, že títo bývalí príslušníci mali odslúžených v služ. pomere 15 r., Soc. poisťovňa im nechce v súbehu dôchodkov (VD+SD) starobné dôchodky priznávať.Niekedy akoby SP nestačilo, že je parlamentom schválený -- novelizovaný a účinný zákon č. 461/2003 Zb, resp. ako spojené nádoby spolu so zák. č. 100/1988 Zb… čo z toho, že už nastal aj bod zlomu…
  https://www.bezpzlozky.eu/2019/10/rozsudok-vykon-sluzby-k-31-12-1999/
  Dúfajme aspoň, že až zase raz niekto niečo pri zák. č. 328/2002 Z.z. domrví -- tak na nás, čo už máme týmto zákonom Rozhodnutiami priznané a vyplácané VD nebude použitá pre nás výsl. dôchodcov neakceptovateľná protizákonná a protiústavná retroaktivita.Ostáva otázka, (nás VD sa to už netýka) … kto z mladých ľudí by mal záujem slúžiť v takých silových zložkách, v ktorých vôbec nefunguje osobitný systém soc. zabezpečenia.Či dnešným mladým ľuďom stačia iba pekné platy.Kto by si zobral na svoju zodpovednosť, ak by raz bola možno práve takýmito rozhodnutiami a to zrušením soc. zabezpečenia silových zložiek /osobitného systému/ ohrozená bezpečnosť štátu.(Verme, že nebude).

 • Maroš napísal: 6. apríla 2020 v 8:54 a Milan Faltin napísal: 6. apríla 2020 v 12:13 čím odpovedal -- plne súhlasím s Milanom, napísal to tak ako to je….ja pridávam -- Maroš, keď nebudeš mať po odchode zo štátnej služby VD (voláš po jeho zrušení, nie??), vo fyzickom veku 45, 50 rokov sa ti nepodarí nikde zamestnať…z čoho budeš žiť do dosiahnutia dôchodkového veku?? Do dovŕženia 64 rokov?? Ďakujem za návod….
  Mimochodom, neviem kto išiel do ozbrojených síl iba preto, že po odslúžení 15, 20, 25 rokov dostane nejaké % určené zákonom. Nielen môj ročník nastupoval do armády s jedinou istotou -- že môže odísť do dôchodku vo veku 55, respektíve 57 rokov…..ale boli iné časy, ak aj niekto odišiel skôr ako dosiahol požadovaný vek, bez práce nezostal. Predpokladám, že vieš, od čoho sa výška poberaného VD odvíja…

 • Maroš, k VD Ti nepripočitajú nič, keď pracuješ t.č. v civile. Jedine že by si znova narukoval k armáde, alebo k policii,resp. inej uniformovanej zložke, napr. k hasičom, poťažmo k horským vodcom. Ale to by Ti dali nejaký plat a zobrali by Ti VD, na dobu kym tam slúžiš. Keď však dosiahneš dôchodkový vek, tak Ti SP vypočíta SD a následne ho skráti o VD, ktorý poberáš a ten ti začne vyplácať v súbehu z VD. Takže jednu penziu Ti vypláca týmto padom VUSZ, a druhu SP. VD zpravidla do 10-ého dňa v mesiaci, SD v niektorý párny deň v danom mesiaci
  Popisal som to veľmi približne,asi jak by to malo byť. pretože je tam aj pomerne dosť fint, obmedzení a nášľapných mín (pre papalášov však určite nie-tí majú cez tie mínové polia vyšľapané cestičky čo tu viaceri už spomenuli)

 • Nič nové pod slnkom. O tom bordely VD-SD (nesúlad z.328 a 461)sa dávno vie, pozrite sa naspäť na príspevky na tomto webe. V 45 rokoch keď odídem do VD tak či tak musím ešte pracovať aby som uživil študujúce deti,rodinu, a tam to začína, behanie od SP k VUSZ a nikto sa k navýšeniu nehlási.
  Tento systém skutočne vyhovuje iba tým ktorí odslúžia všetky roky v štátnej službe až do riadneho dôchodkového veku, čiže generáli a pár plukovníkov, inak nikomu. Poberám VD po odslúžení požadovaných rokov ale z toho neuživím rodinu, tak pracujem a už teraz sa s obavou dívam koľko mi za túto prácu pripočítaju k VD (SP naznačuje že 27 -- 32 eur za 4 odpracované roky).
  A potom, aj generálny riaditelia v civile (platovo boli ako na úrovni našich generálov) sa nemajú po odchode do dôchodku zle,nakoľko dôchodok sa im počíta podľa platu a odpracovaných rokov. Také upozornenie že čo je v zákone 328 a pod. je odvádzanie od veci, zákony sa dajú zmeniť z večera do rána viď rok 2012 a nevalorizácia
  Buďme objektívny a nehrajme ďalej túto hru na osobitný systém. Poškodzuje obrovskú väčšinu z nás VD.
  Pozrite si napr: https://www.bezpzlozky.eu/2014/12/diskriminacia-vysluhovych-dochodcov/ , bod 11, 14,…

 • Iba k tomu všeobecnému dôchodkovému systému (SP) a Jednote dôchodcov Slovenska (JDS)
  Tam by nastali určité komplikácie pri rozlišovaní výsl. dôchodcov podľa zák. č. 328/2002 Z.z. napr. podľa fyzického veku VD -- bývalých príslušníkov, prípadne súbehu VD z osobitných účtov silových ministerstiev v kombinácii súbehu so starobnými dôchodkami zo Soc. poisťovne na základe pracovných kat. a kategórii funkcií podľa zák. č. 100/1988 Zb.Tam začínajú súbehy VD + SD od fyzického veku 55 r.Pri sólo výsl. dôchodkoch to môže byť aj skôr -- pri zákone č. 328/2002 Z.z. §38 určuje, že je potrebné odslúžiť v služobnom pomere príslušníka minimálne 25 r. tu môže byť fyzický vek VD cca 45 r., pri prechodnom ustanovení a to dobiehajúcom paragrafe §143aa po novele zákona 328-ky po 1. máji 2013 a po potrebe odslúžiť v služ. pomere príslušníka postupne od 15 rokov služ. pomeru dnes už viac, ale zároveň menej ako 25 r. -- tam fyzický vek VD nemusí byť ani 45 r.Tých možností je viacej, ale bolo by to najskôr na príslušných legislatívcoch či už z min. vnútra, obrany, či z SP.Najskôr z možnými komplikáciami, aj rôznymi variantami riešenia… ak by niekedy k takémuto presmerovaniu VD zo silových zložiek do SP raz malo dôjsť…

 • Odchádzajúci minister obrany a jeho generálny sekretár (alebo opačne?) a šéf utajených vojakov, následne i generál od hasičov a ani neviem kto ešte, všetci s platmi neporovnatelnými s normálne slúžiacimi poriadne zvýšia priemer VD. To sa utajiť pred verejnosťou nedá a zasa budeme v popredí záujmu všetci ktorí sme slúžili
  Štyri roky mali “naší ľudia” neobmedzenú moc a kompetencie aby urobili VD spravodlivejšími. Neurobili nič, naopak hľadali možnosti znížiť niektorým VD o pár centov alebo 2-3eura ich dôchodky.
  Prečo asi? Pre svoju nenásytnosť a nenažranosť.
  Teraz sa, už po dvoch týždňoch dostali bez problémov k novému ministrovi obrany naši zástupcovia zo ZVSR aby sme na seba upozornili že existujeme, čo je dobre.
  Zlé ale je že ja ako aj väčšina VD neveríme že nová generalita na dôchodku (Vojtek, Gajdoš, Bajciar) má záujem aby VD boli spravodlivé. Prečo píšem “generalita”? Pretože oni budú diktovať smer v našich VD a možno s podporou aj ZVSR, budú presadzovať to čo im vyhovuje. Oni budú pri návrhoch zmien.
  I z tohoto dôvodu pre nás VD bude najrozumnejšie, aj z hľadiska valorizačných mechanizmov, prejsť pod všeobecný dôchodkový systém pretože tento náš je výhodný iba pre niekoho-niekoľkých vyvolených. Našu pomoc hľadajme v JDS, proti tej si málokto dovolí.

 • Pre Milan Faltin napísal: 3. apríla 2020 v 12:02
  § 64 zák. 328/2002 Z. z. Pri súbehu výsluhového dôchodku s príjmom zo zárobkovej činnosti alebo s príjmami, ktoré nahrádzajú zárobok, sa výplata výsluhového dôchodku neobmedzuje. Keďže pani Gajdoš a Hoľko neboli v služobnom pomere prof. vojaka, zrejme popri plate brali aj VD, pravda ak ho mali priznaný.

 • A nie len generál. Aj šeda eminencia obrany. Pretože, kým bol šéfom úradu, mal mať pozastavené na dobu výkonu fcie vyplácanie VD. Ale teraz keď abdikoval, tak sa mu obnovi. A podobne aj exMO-SR. Takže ten priemer sa zvýši asi asi rapídne.

 • Tak zasa sa nám poriadne zdvihne priemer poberaných výsluhových dôchodkov keď pán generál odišiel do zálohy.

 • Čo hovorí nový minister obrany po prevzatí fcie o riešení Bajciara, Hoľka a vôbec.
  --
  Za končiaceho šéfa Vojenského spravodajstva už máte náhradu?
  Áno, mám svojho favorita, ale takéto pozície sa neobsadzujú cez médiá. Ak si počkáte, čoskoro sa dozviete, nad kým uvažujem a o kom som sa rozprával s predsedom vlády. Zatiaľ je poverený vedením zástupca riaditeľa, vyplýva mu to aj z funkcie. Vojenské spravodajstvo považujem za dôležitú zložku, chcem, aby robili to, čo majú robiť, a nie to, čo robiť nemajú. V ostatných rokoch sa im darilo skôr to druhé. U Jána Balciara boli pochybnosti, ako sa dostal k veľkému majetku, má viacero nehnuteľností.
  --
  Polícia ale teste pred výmenou vlád povedala, že je všetko v poriadku. Budete ešte jeho majetky preverovať alebo sa všetko končí jeho odchodom?
  Ministertsvo obrany ani minister nemá vyšetrovacie právomoci.
  --
  Ale vy môžete kontrolovať jeho majetkové priznanie.
  Áno, aj u iných funkcionárov. Nech si polícia robí svoju prácu slobodne – platí to, čo hovoril aj bývalý premiér: padni, komu padni. Mňa polícia vyšetrovala vďaka pánovi Balciarovi veľmi intenzívne, odpočúvali ma rok a pol. Keď mohli vyšetrovať mňa, môžu každého, kto je z niečoho podozrivý.
  --
  Hovoríte, že vás dlho odpočuvali, dáte preveriť, či nedošlo k zneužitiu informačno-technických prostriedkov?
  To by malo v demokratickej krajine fungovať automaticky. Pokiaľ boli nasadené informačno-technické prostreidky, a to je jedno, či som to bol ja alebo akýkoľvek iný opozičný politik zo strany štátnej moci, a boli tam dané nejaké dôvody, predpokladám, že prokurátor sa bude pýtať a adekvátne konať.
  --
  Odišiel šéf úradu Ján Hoľko, končí šef akvizícií. Keďže bolo toľko pochybností okolo obstarávaní na obrane, budú nasledovať aj nejaké podnety na trestné konanie?
  Som tu pár dní a projekty si nechávam predkladať postupne. Overujem si informácie, ktoré som dostal už v minulosti, ich pravdivosť. Ale mojím osobným cieľom je pozerať sa do budúcna. Budem rád, aby v čase, keď odtiaľto budem odchádzať – nech to bude za štyri mesiace alebo štyri roky –, nemohol nikto povedať, že sa tu za môjho pôsobenia kradlo a že som nič neurobil preto, aby rezort vyzeral lepšie. Sústredím sa na zmeny, nie na to, aby som podával jedno trestné oznámenie za druhým. Ale keď si budem istý, že došlo k porušeniu zákona pri nejakom veľkom projekte, tak to trestné oznámenie dám.
  --
  Necháte niekedy odtajniť aj nejaké staršie zmluvy alebo to necháte tak, ako to nechali vaši predchodcovia?
  Bezpochyby. Môžete sa spoľahnúť. Ak príde nejaká požiadavka od médií alebo od kohokoľvek, samozrejme, urobím všetko preto, aby som tie zmluvy odtajnil, ak to bude len trochu možné. Samozrejme, ak nejaká časť musí byť začiernená, nech je. Ale zmluva ako taká nech je zverejnená. Už vôbec nepochopím, ak hovoríme o štátnych peniazoch, že je suma začiernená. Suma nikdy začiernená nemôže byť. Nikdy nebudem súhlasiť s tým, že súkromná firma chce, aby suma mala byť začiernená. No ak s tým nesúhlasí, tak nerobí zmluvu s ministerstvom obrany.
  --
  Hovorili ste, že situáciu na ministerstve ste dobre poznali aj predtým. Zaskočilo vás, v akom stave ste našli rezort? Údajne sa ešte aj po voľbách podpisovali zmluvy, ktoré sa vám veľmi nepozdávajú. Aké?
  Nie som prekvapený, čo som tu našiel, očakával som to. Ani jedno z vyjadrení, ktoré som dal na margo tohto rezortu v minulosti, sa zatiaľ neukázalo ako nepravdivé. Či už sa to týkalo odmien, ktoré tu boli vyplácané, alebo platov niektorých ľudí. Za všetky uvediem príklad – vodič, ktorý mal štyriapoltisícový plat. Niektorí ľudia tu mali 10-tisícové odmeny, aj to sa potvrdilo – hoci o mne v minulosti vraveli, že si vymýšľam. Robili sa tu aj opatrenia – buď tesne pred voľbami, alebo po nich, ktoré sú pre mňa neprijateľné.
  Už som dal pokyn, aby bol okamžite zastavený proces predaja budovy Vojenských lesov v Malackách. Ten objekt je v relatívne dobrom stave, od nového majiteľa sa mal rovno prenajať. To sú nezmyselné veci.
  Nechal som si preveriť aj predaj pozemkov, ktoré ministerstvo obrany urobilo tesne pred voľbami vo Vysokých Tatrách za veľmi podozrivo nízke ceny. Podobných informácií dostávam veľmi veľa. Odhliadnuc od boja proti koronavírusu, ani toto nebude jednoduchá práca.
  --
  A ten najväčší problém ešte len príde a to bude rozpočet obrany, pretože v rozpočte máme nepokryté aj niektoré mandatórne výdavky – proste nie sú kryté v rozpočte. Máme podpísané aj niektoré zmluvy, ktoré budú spôsobovať vážne problémy v rozpočte. A to už nehovorím o katastrofálnom vývoji tohtoročného štátneho rozpočtu v súvislosti s COVID-19.
  --
  Ako to budete riešiť?
  Budem musieť prijať niektoré manažérske opatrenia, ktoré nemusia byť populárne. Príkladom je nákup stíhačiek F-16, na ktoré sa ma pravdepodobne opýtate. Už len v priebehu tohto roka je potrebné zaplatiť 575 miliónov dolárov, čo je v podstate tretina obranného rozpočtu, ktorý je na úrovni asi 1,6 miliardy eur. A pritom viem, že v priebehu roka ani tých 1,6 miliardy určite nedostaneme.
  --
  Zaplatíte teda tých 575 miliónov dolárov tento rok alebo sa z toho dá vycúvať?
  Vycúvať nie je správny výraz. Odchádzajúca garnitúra z tejto sumy už tento rok zaplatila 400 miliónov dolárov (urobili tak v polovici marca, pozn. red.) Do konca septembra treba zaplatiť ešte 175 miliónov dolárov. Pripomeniem, že minulý rok zaplatili prvú splátku vo výške pol miliardy eur. No a na budúci rok bude treba zaplatiť ďalšiu, približne tretinu ceny stíhačiek. Prečo sa bývalá vláda rozhodla urobiť 1,6-miliardový obchod tak, že sa zaplatí v priebehu troch rokov, to neviem….Údajne to súviselo so snahou ministerstva financií o dodržanie deficitu. Samozrejme, že nemohli počítať s tým, že príde koronavírus, tomu rozumiem. Zároveň je to ale smrteľná dýka pre ministra obrany, ktorú dostane na budúci rok. Budem sa snažiť nájsť také riešenie, aby som nespochybňoval záväzky voči našim spojencom prijaté ešte minulou vládou. Na druhej strane sa ale musím správať veľmi zodpovedne.

 • Ahoj Vlado. Keď ti chodia nežiaduce majly, tak ich hoď do “Spamu” . Proste ani ich nečítaj, len označ ako prečítané a vzápäti prejdi šipkou na spam a klikni myšou. A on zmizne z obrazovky.

 • Kolegovia, touto cestou by som sa chcel opýtať, či sa nedá robiť niečo s tými meilami, ktoré tak mať tak by som mal viac nehnutelností ako celá armáda. Každý deň mám 3-4, ktoré mi slubujú milionové dedičné. Po prípade či by sa nedalo aj niečo zskať, lebo dcéra moja dcéra sa dala asi pred 3 rokmi na to a presne nepovedala ani mne o čosa jednalo, ale niečo ako toto a údajne platí teraz neviem ani kolko ani komu.

 • František, :good:
  Maroš: Keď sa dačo nespraví s tou vysokou fin.podporou pri odchode, ten chliev sa nevyčisti, aj keby si ten hnoj kydal šufľou uhliarkou, nie to obyčajnými vidlami. A nemyslím teraz len na VD (viď Doko Blog), ale aj na kadejaké ” zlaté padáky” , vysoké odstupné a odchodné (bežní zamestnanci ich nedostávajú) vykopnutia na vyššu fciu v inom rezorte(bežných zamestnancov prepustia buď na hodinu, alebo aspoň bez nároku na tri minimálne platy) a tak podobne, aj v civile-štátnej a verejnej správe.

 • Pre František
  …všetkych sleduju, aby mali každého z nás v hrsti a mohli informácie predávať politikom a vydierať, vytvárali situácie na objednávku proti nepohodlným -- aj proti svojim kolegom ako Vladovi Suchodolinskému, Romanovi Mikulcovi atď.
  Vravím: vyčistiť chlív treba, i keď ochádzajú sami ale s vysokou finančnou podporou a VD o akych sa staro ani stredodôchodcom ani nesníva (pozri úvahu na http://doko.blog.portal.sk/)

 • Som sa tak nezmyselne zamyslel, cim to je,ze vsetci chrapuni tuzia po roznych vyznamenaniach,tituloch a hodnostiach?, desiatnik Danko sa skoro pokakal od radosti,ked dostal kapitana od svojho kamosa,zaplatil si falosny titul Judr. -- taky isty Judr. je Dospiva z Penty,sudruh Richter tiez, Fico je plukovnik, ten byvaly sef hasicov,co je teraz v Prahe chodi v operenej uniforme ako z cirkusu,skrcek Rafael Rafaj si navliekol Stefanikovu generalsku uniformu, ten holohlavy ešte z Matice slovenskej sa promenadoval so Svatoplukovou tiarou na plesatej hlave a plno dalsich..proste toto su ludia,ktori v zivote nic nedokazali,tak aspon takto si sami sebe dokazuju,aky su uzasny..
  Akemu učelu sluzi v poslednych rokoch Vojenske spravodajstvo? Daj vysledky pre obranu statu, koho sleduju vojensky spioni? NATO alebo Rusko, koaliciu alebo opoziciu, za Ludi alebo Kotlebu?

 • Pardon Ľubo. Neuvedomil som si ,že tie termíny stihnuť nemohol, aj keby im bežal naproti. Podľa fotky mi totiž pripadal ako postarší matador 🙂 , čo by ich pri svojej loajalnosti voči režimom, za ktorých slúžil stíhať mohol.

 • Pre Milan Faltin:

  Pán kolega netreba preháňať, ale vidieť veci reálne. Pán generál bol prijatý do služobného pomeru v Policajnom zbore SR dňom 1.12.1987, takže časovo nemohol stihnúť medailu Za službu vlasti (min. 5 rokov služby) a ani Za zásluhy o obranu vlasti ( min. 10 rokov služby). Uvedené medaile po novembri 1989 už neboli udeľované. Na druhej strane ma zaujal fakt, že nemá žiadne klasické vysoké vojenské vzdelanie , len ekonomiku na Vysokej škole poľnohospodárskej, kde určite absolvoval aj kurz Absolventov VKVŠ. Okrem toho je nositeľom prvého danu v džude.

 • To je teda fakt prozapadný káder. Podľa tých stužiek súdim. Československu “Za službu vlasti” a “Za zásluhy o obranu vlasti” mu buď nenašili, alebo si ich sám odpáral. Ale oni by tam myslím medzi tie NATO-ťacke ani veľmi nepasovali

 • Aj v ČSLA sme mali rýchlogenerála:
  Generál Šejna se účastnil mnoha podvodů, které mu pomáhaly financovat nákladný životní styl. Nejznámější je zpronevěra většího množství osevního semena jetele a vojtěšky (odtud přezdívka semínkový generál) z armádních nákupů, které generál prodával několika zemědělským družstvům, nebo také machinace s prodejem ojetých armádních aut. Ve vyšetřovací zprávě se kromě 360 000 korun zpronevěřených v obchodu s travním semenem a nelegálních příjmů ze spekulací s auty uvádí také neuhrazené dluhy vylákané z několika Šejnových známých nebo i takové položky jako „vylákání peněz na obstarání bagru“. Celková suma přesahovala půl milionu korun.