Vyberte stranu
generál Ján Bajciar – šéfoval aj vojenským tajným
ODIŠIEL NA VLASTNÚ ŽIADOSŤ k 31.03.2020

Ján Bajciar, Absolvent Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre pracoval po skončení školy a absolvovaní vojenskej služby na polícii, kde v rokoch 1987 až 2003 zastával rôzne funkcie. Od roku 2003 pôsobí na rôznych pozíciách pod ministerstvom obrany. Bol aj zástupcom Ľubomíra Skuhru, za ktorého sa prevalili informácie o tunelovaní tajnej služby.

———————————

plukovník v.v. Ján Hoľko – šedá eminencia na MO SR 2016-2020
ODVOLANÝ k 25.03.2020

Ján Hoľko, Sivá eminencia rezortu obrany prišla o funkciu, vláda na rokovaní 25.3.2020 odvolala generálneho tajomníka služobného úradu Ministerstva obrany SR Jána Hoľka. Nenápadný muž získal za predchádzajúcej vlády významný vplyv v rezorte obrany, ktorý viedol nominant SNS a bývalý vojenský dôstojník Peter Gajdoš, tiež VD. Hoľko mu spočiatku robil poradcu, neskôr sa stal šéfom služobného úradu. Podľa informácií zvnútra rezortu však ministerstvo prakticky viedol.

– – – – – – – – –

 

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorého zadržala NAKA

Odišiel nedobrovoľne ďalší vojak, a rovno do basy.
Dušan Kováčik, Šéf Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý od zvolenia do funkcie poctivo zahladzoval každý jeden prípad, ktorý by mohol ohroziť záujmy politicko-podnikateľských špičiek. Aj Kováčik, rovnako ako Dobroslav Trnka, začínal ako vojenský prokurátor, čo je v zasvätených kruhoch vďaka nim už takmer nadávka. Posmešne sa im hovorí šesťparagrafoví prokurátori. Totiž spravidla vyšetrovali len jednoduché delikty – šikanu, dezerciu, alkohol, krádež kanád, neuposlúchnutie rozkazu a porušovanie povinností v strážnej službe. Aj medzi bývalými vojakmi sa však nájdu aj veľmi schopní odborníci, ktorí sa prispôsobili zmeneným podmienkam a tvrdo na sebe makali.
Príkladov je veľa a nájdu sa aj v okruhu Dušana Kováčika. Jedným z nich je jeho podriadený, prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Hrivnák alebo sudca Špecializovaného trestného súdu Ivan Matel.
Kováčik však patrí k prvej skupine, ako špeciálny prokurátor sa za dvanásť rokov vo funkcii nikam neposunul. Mentálne bol stále vojakom, ktorý väčšinou nediskutuje, len vydával rozkazy (pokyny) a trestal keď sa mu niekto postavil na odpor. Kováčik nešiel príkladom ani pracovitosťou, v priemere podával len jednu obžalobu ročne. A keď už v nejakej veci rozhodol, spravidla trestné stíhanie zastavil. Do roku 2014 pochoval až dve tretiny prípadov, o ktorých rozhodoval. A nešlo o žiadne banality, ale o prvoligové kauzy typu financovania Smeru.