Vyberte stranu

Monitor z webu MO SR
Autor:MO SR – KOd
Dátum:15.04.2020

Minister obrany Jaroslav Naď: Prekvapuje ma odvaha bývalého ministra p. Gajdoša spochybňovať moje tvrdenia o stave rezortu obrany, v ktorom som ho zdedil.

Minister obrany SR Jaroslav Naď sa ohradzuje voči tvrdeniam bývalého šéfa rezortu obrany Petra Gajdoša o stave pripravovaných projektov v rezorte obrany. Tie boli podľa tvrdenia Petra Gajdoša pre agentúru SITA pripravené a aj finančne kryté. Realita, ktorú zistil po príchode na rezort nový minister obrany Jaroslav Naď však ukazuje opak.

„Prekvapuje ma odvaha bývalého ministra p. Gajdoša spochybňovať moje tvrdenia o stave rezortu obrany, v ktorom som ho zdedil. Situácia je oveľa horšia, ako som predpokladal aj v najhorších očakávaniach, a to aj bez ohľadu na dopady ochorenia COVID–19 a s tým súvisiacej hospodárskej krízy,“ povedal v tejto súvislosti nový minister obrany Jaroslav Naď.

Zároveň uviedol viacero príkladov reálneho stavu projektov pripravených bývalým vedením rezortu. „Politicky motivované a systémovo nezvládnuté navyšovanie platov profesionálnych vojakov tesne pred parlamentnými voľbami nebolo rozpočtovo kryté, o čom som bol informovaný hneď po príchode na rezort. Musíme prijímať rozpočtové opatrenia, aby sme platy vojakov mohli udržať. Penzión pre veteránov, o ktorom kompetentní už vyše roka hovorili, že ho chcú vybudovať na Zemplínskej Šírave, taktiež nebol finančne krytý a zámerom bolo prefinancovať jeho rekonštrukciu z finančných prostriedkov, ktoré boli vyčlenené na komplexnú a nevyhnutnú rekonštrukciu bývalej vojenskej ubytovne Hviezda, tzv. „Kukurica“, uviedol minister Jaroslav Naď s tým, že s týmto zámerom zásadne nesúhlasili ako odborné zložky ministerstva, tak ani náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR gen. Daniel Zmeko.

V súvislosti s projektom Letiska Sliač šéf rezortu obrany Jaroslav Naď zdôraznil, že na opravu nebola pripravená ani len projektová dokumentácia„Preto nerozumiem, na základe akých podkladov bývalá vláda vyčlenila viac ako 55 mil. eur na jeho rekonštrukciu,“ povedal.

Príkladom zavádzania bývalého vedenia sú podľa súčasného ministra obrany aj viaceré ohlasované a pripravované modernizačné projekty. Jaroslav Naď na tieto praktiky poukazoval dlhodobo už aj v minulosti. Ide napríklad o projekt viacúčelových taktických motorových vozidiel 4×4, ktorý zastavil Úrad pre verejné obstarávanie, pretože ho vyhodnotil ako netransparentný. Výnimkou nie je ani projekt bojových obrnených vozidiel 8×8. „Ten bol tak netransparentný, že ani bývalý predseda vlády p. Pellegrini sa „neodvážil“ predložiť ho na rokovanie vlády,“ uviedol minister obrany Jaroslav Naď, pričom doplnil, že oba spomínané projekty vyhodnotil už aj za bývalej vlády Útvar hodnoty za peniaze ministerstva financií ako nevhodný na schválenie vládou z dôvodu ich neefektívnosti a nesúladu so záväzkami SR.

Dôsledkom netransparentnosti sú tiež pokuty Úradu pre verejné obstarávanie pre Ministerstvo obrany SR. „Za projekt nadzvukových stíhacích lietadiel F-16 kvôli netransparentnosti, z dôvodu odmietnutia poskytnutia zmlúv na ich preštudovanie, vyplatilo ministerstvo obrany v prospech ÚVO už 5 finančných pokút. Rezort obrany pod vedením p. Gajdoša namiesto toho, aby realizoval opatrenia smerom k transparentnosti – aj smerom k relevantným štátnym organizáciám, radšej Úrad pre verejné obstarávanie zažaloval a platil pokuty, je to normálne?“ podčiarkol minister obrany Jaroslav Naď.

„Vzhľadom na tieto skutočnosti, ktoré, žiaľ, ani zďaleka nie sú kompletným zoznamom zásadných problémov bývalého vedenia rezortu s netransparentnosťou, by som sa na mieste bývalého ministra p. Gajdoša k jeho pôsobeniu v rezorte viac verejne nevyjadroval. Veľmi dobre vie, že viaceré rozhodnutia, aj tie, o ktorých ešte nebola verejnosť informovaná, sú už dnes v rukách orgánov činných v trestnom konaní a boli riešené týmito orgánmi už aj za jeho pôsobenia – kvôli nezákonnému konaniu jeho nominantov a nominantov jeho strany v rezorte,“ uzavrel nový šéf rezortu obrany Jaroslav Naď.

Bez komentárov.