Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií
 • Autor:MO SR – KOd
 • Foto:MO SR – Jakub Neubauer
 • Dátum:29.04.2020

Minister obrany SR Jaroslav Naď dnes počas tlačovej konferencie spolu s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR gen. Danielom Zmekom predstavil ďalší postup rezortu obrany v modernizačných projektoch bojových obrnených vozidiel 8×8, viacúčelových taktických vozidiel 4×4 a 3D rádiolokátorov.

„Viete, že som dlhodobo podporovateľom modernizácie Ozbrojených síl SR, pretože si to zaslúžia, ale najmä potrebujú,“ povedal na úvod minister obrany Jaroslav Naď. Zároveň potvrdil, že súčasná mimoriadna situácia spôsobená Covid-19 bude mať výrazný vplyv aj na obranný rozpočet. „Preto, a to chcem zdôrazniť, urobíme spoločne s náčelníkom generálneho štábu absolútne všetko pre to, aby každé jedno euro investované do modernizácie skončilo u vojakov,“ zdôraznil.

V súvislosti s modernizačnými projektami poukázal minister obrany na potrebu transparentnosti. „Všetko, čo nemusí byť utajené, bude verejné. Máte môj verejný prísľub,“ povedal s tým, že v tejto veci už uskutočnil aj reálne kroky. Zároveň podčiarkol, že jeho ďalšie kroky budú reflektovať aj potrebu systémovosti, pričom o možnostiach rokoval s vedením ozbrojených síl, expertmi na oblasť obrany, ale aj internými a externými kontrolnými orgánmi.

Projekt bojových obrnených vozidiel 8×8 považuje šéf rezortu obrany za manuál na netransparentnosť, ktorý navyše nie je v súlade so záväzkami Slovenskej republiky voči NATO o vybudovaní ťažkej mechanizovanej brigády. Vzhľadom na to sa rozhodol v tomto projekte nateraz nepokračovať. „Budeme intenzívne rokovať o budúcich záväzkoch ministerstva obrany voči medzinárodným partnerom v rámci tzv. cieľov spôsobilostí. Od výsledkov týchto vyjednávaní sa bude odvíjať aj budúcnosť projektu BOV 8×8. Určite však nebudeme obstarávať niečo, čo nie je v súlade s našimi záväzkami,“ povedal. Ak by sa na základe rokovaní rozhodlo o pokračovaní v projekte bojových obrnených vozidiel 8×8, dôjde k výraznému prehodnoteniu počtu vozidiel a riadnemu obstarávaniu vrátane subdodávateľov. „Žiadne tzv. inhausové zákazky pre „našu“ spoločnosť a obchádzanie verejného obstarávania. Toto obdobie skončilo,“ zdôraznil minister.

Minister obrany dnes oficiálne oznámil aj definitívne stop pre projekt viacúčelových taktických motorových vozidiel 4×4. „Projekt bol pripravený netransparentne, čo nakoniec potvrdil aj Úrad pre verejné obstarávanie. Z tohto dôvodu ho zastavil, voči čomu sa ministerstvo v minulosti odvolalo. Dnešným dňom predložíme do medzirezortného pripomienkového konania návrh na zrušenie uznesenia vlády o tomto projekte. Predpokladám, že aktuálna vláda SR sa s ním stotožní, čím projekt v tejto podobe definitívne zrušíme,“ upresnil s tým, že rezort obrany stiahne aj odvolanie na ÚVO. V prípade, že by sa v budúcnosti rozhodlo, že viacúčelové taktické vozidlá 4×4 budú potrebné, rezort obrany ich vyberie cestou riadneho a otvoreného verejného obstarávania.

Najvyššiu prioritu z hľadiska modernizácie techniky Ozbrojených síl SR má v súčasnosti obstaranie rádiolokačnej techniky. „Ak sa nemýlim, zostal nám už iba jeden jediný radar, ktorému však budúci rok končí životnosť. Radary teda naozaj nevyhnutne potrebujeme,“ povedal minister Naď. Odmietol však spôsob, akým chcelo túto techniku obstarať predchádzajúce vedenie rezortu. „Mal pripomínať medzinárodný tender, ktorý však prebiehal mimo pravidiel verejného obstarávania. Bolo voči nemu vznesených množstvo otázok a navyše aj medzinárodných sťažností,“ vysvetlil. Minister chce preto celý akvizičný proces realizovať tak, aby bol naozaj transparentný. Zároveň si vzhľadom na technický stav nemôže dovoliť zásadné časové zdržanie, aké by predstavovala nová súťaž. „Umožníme krajinám, ktoré sa zúčastnili procesu výberu radarov, aby podali ešte jednu finálnu ponuku. v priebehu najbližších dvoch mesiacov pripravia odborníci ako ozbrojených síl, tak ministerstva obrany požiadavky, ktoré by mal navrhovaný kompletný radarový systém spĺňať pre tzn. komplexnú ochranu vzdušného priestoru. Následne, keď budú tieto požiadavky spísané, ich v zalepenej obálke osobne odovzdám zástupcom veľvyslanectiev zúčastnených krajín a dostanú čas na predloženie finálnej ponuky,“ priblížil. Návrh na zmenu uznesenia vlády v tejto súvislosti dnes rezort obrany predložil do medzirezortného pripomienkového konania.

Postup ministra obrany v súvislosti s modernizáciou ozbrojených síl podporil aj náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR gen. Daniel Zmeko. „Ozbrojené sily dlhodobo indikovali potrebu prehodnotenia dlhodobého plánu rozvoja ozbrojených síl, pretože nie je aktuálny a ani napĺňaný – časovo, zdrojovo a čiastočne ani obsahovo. Sme pragmatici a rozumieme, že sa zmenili aj podmienky financovania rezortu. Preto budeme musieť prioritizovať aj dlhodobý plán v jednotlivých častiach, no a v rámci toho samozrejme aj rozsahy jednotlivých akvizícii a potrieb ozbrojených síl,“ povedal. Zároveň avizoval, že ozbrojené sily budú aktualizovať svoje žiadosti na techniku a jej počty voči rezortu obrany. „Výzbroj, ktorú budeme požadovať bude v súlade s požiadavkami Aliancie a s tým, čo bude potrebné na napĺňanie úloh Ozbrojených síl SR v súlade s ústavou a zákonmi,“ dodal.

2 Komentáre na Zásadné kroky rezortu MOSR v oblasti modernizácie techniky OS:

 • Najdôležitejší sú ľudia
  Jozef Ulian, Liptovský Mikuláš, 29. apríla 2020
  Keď v Európe začínala II. svetová vojna Dwight David “Ike” Eisenhower bol jedným zo stoviek podplukovníkov v Armáde Spojených štátov. Jeho nadriadení spoznali, že má víziu, je schopný konsenzu a je húževnatý aby ju uskutočnil. Dostal dôveru a na konci vojny Eisenhower bol 5-hviezdičkovým generálom. Aj voliči spoznali, že Dwight Eisenhower má predispozície lídra, zvolili ho 34. prezidentom USA.
  Pred 10 rokmi bol Igor Matovič obyčajným podnikateľom. V politike ukázal, že má víziu a je dostatočne húževnatý aby ju uskutočnil. Za 29 dní (deň vo vojne je ako týždeň v mieri) ukázal, že je schopný konsenzu i v takých zložitých a hostilných podmienkach, aké nemal doteraz žiadny predseda vlády SR. Lebo dnes je svet, a my v ňom, opäť konfliktnou zónou. Neznámy protivník použil neviditeľnú zbraň COVID-19, čím vyvolal strach a pandémiu. Tá pristihla nepripravené aj také krajiny ako USA, Nemecko, alebo Francúzsko. I u nás pribúda nakazených a mŕtvych, hoci výrazne pomalšie ako inde.
  A Igor Matovič má pravdu: najdôležitejší sú ľudia. Zatiaľ, jeho kabinet i ústredný krízový štáb si vedú dobre, máme najmenej mŕtvych na milión občanov na svete. Vďaka lekárom a zdravotníkom rastie počet vyliečených. Dobre zvládajú úlohy ozbrojené sily a ozbrojené zbory Slovenskej republiky. Majú organizáciu, know-how a aj zdroje. Krízové štáby obcí a miest spolupracujú a pristupujú rovnako zodpovedne. Drvivá väčšina našich občanov je disciplinovaná. Nesúhlasím s kritikmi Igora Matoviča a s nálepkami typu „plačko“, alebo „plačovky“. Je vidno, že pisálkovia nikdy neboli v konfliktnom prostredí a nezodpovedali za živých ľudí. Kto má zodpovednosť, má aj strach. Tým, že prejaví emóciu, na tom nie je nič zle. My ako malá krajina s malými zdrojmi a otvorenou ekonomikou si nemôžeme dovoliť zlyhanie.
  Áno, najdôležitejší sú ľudia – lídri, ktorí postavia svoje tímy na ministerstvách -- pyramídy svojich nasledovníkov. Tých, ktorí budú synchronizovať prácu orgánov štátnej správy k dosiahnutiu zámerov, ktoré si kabinet postavil v Programovom vyhlásení vlády SR v rokoch 2020-2024. Že Matovičovi ne ide o ľudí, to autori dokumentu ukázali aj na tom, že o vyše 18 000 vojnových veteránov, vrátane tých 102 ešte žijúcich z II. svetovej vojny, nie je v sto stranovom PVV SR ani holá veta. Bratislava nemá Hrob neznámeho vojaka ani 75 rokov od ukončenia II. svetovej vojny.
  Dnešná tlačová beseda ministra obrany Jaroslava Naďa ukázala správnosť jeho rozhodnutí hľadiska modernizačných projektov. Avšak, zníženie hodností jedného kapitána a jedného plukovníka v zálohe indikovalo absenciu noblesy na MO SR. Ak by bol minister obrany Naď principiálny, tak by mal pokračovať v znižovaní generálskych hodnosti a napraviť chyby prezidenta Andreja Kisku i pani prezidentky Zuzany Čaputovej. V moderných armádach má brigádny generál mať 5 000 a generalmajor 20 000 podriadených vojakov. NGŠ Daniel Zmeko by mal byť maximálne generalmajor, Ján Balciar možno brigadný generál. A tak by mal minister pokračovať s Josefom Pokorným, Jindřichom Jochom, či Ondřejom Novosadom, kde inflácia hodností v OS SR bola spojená s finančnými výdajmi, teraz i potom. Iste, daňoví poplatníci v SR, to zaplatia, že?
  Premiér Matovič zrejme nebude žiadnym Eisenhowerom, pritom by mohol byť. Súčasný stav v našej spoločnosti je výzvou, lebo len na zložitých úlohách lídri vyrastú.

 • tak sú tam dvaja odborníci na pohladanie.nagy aj zmeko.jeden lepší ako druhý.to prezbrojenie dopadne v prospech toho koho nagy záujmy zastupuje.čo chce uvo vyberať.je to vysoko profesionálna vec a má byť v záujme obrany slovenska a nie usa.nato je len nástroj usa a to nepotrebujeme..rýchlokvasený plukovník to nevyrieši,len do toho priniesol ešte viac zmetku.