Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

Záznam z rozhovoru s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Milanom Krajniakom

Mnoho ľudí kritizuje vládu, že od vypuknutia pandémie až po vyplatenie prvej štátnej pomoci ubehlo veľa času. Vy nemáte ten pocit? 

Nie, nemám ten pocit. Doteraz sme z celkovej pomoci vyplatili deväť percent a pomoc sme predĺžili aj na mesiace jún a júl, napriek tomu, že ekonomika sa otvára. Rakúsko doteraz vyplatilo pomoc vo výške dvoch percent zo sumy, ktorú majú pripravenú na pomoc. Treba povedať, že na rozdiel od okolitých krajín sme nastúpili do úradov a nebolo nič pripravené. Žiadna schéma pomoci, najskôr sme museli riešiť splatenie dlhov. 
Myslím si, že neexistuje krajina v strednej Európe, kde by takto rýchlo a efektívne vybavovali počas pandémie žiadosti o pomoc. My sme našli prázdnu špajzu po bývalej vláde a ešte sme si museli požičať štyri miliardy eur, aby sme vedeli financovať chod štátu. 
Keby sme mali voľných napríklad 300 miliónov eur, určite by sme poslali každému živnostníkovi na účet tisíc eur, aby mal v tejto ťažkej dobe nejakú hotovosť. Ale tieto peniaze sme nemali. 

Máte čísla, koľko približne žiadostí bolo zamietnutých pre nejaké administratívne chyby? 

Chybovosť bola na úrovni niekoľkých desiatok percent. Našťastie sme nemali taký nábeh ako v Českej republike, kde chybovosť bola okolo 70 percent zo všetkých žiadostí. U nás to bolo pod 50 percent. 

Až začiatkom mája sa začali vyplácať OČR (ošetrovné člena rodiny) za mesiac marec. To je veľmi dlhá doba a pre niektoré rodiny bez finančných rezerv to môže predstavovať existenčné problémy. 

Sociálna poisťovňa má zo zákona 60 dní na vyplatenie tejto dávky a to aj dodržiava. 
Sme radi, že sa darí dodržiavať limit 60 dní na vyplatenie dávky. V bežnom režime vyplatí Sociálna poisťovňa 170-tisíc nemocenských dávok (PN, OČR, pozn. red.). Počas pandémie pritom do 15. mája vyplatila 580-tisíc týchto dávok. Je to nárast mesačne o viac ako 70 percent. 
Navyše, asi pätina zamestnancov Sociálnej poisťovne tiež bola doma so svojimi deťmi na pandemických dávkach. Ich kolegovia mali o to viac práce v ostatných dvoch mesiacoch.

Takže sa nedal termín vyplácania OČR skrátiť na menej ako 60 dní? 

Nie, sme radi, že napriek výpadku 20 percent zamestnancov a násobnému náporu žiadostí stíhajú zákonom stanovený termín. To, čo vieme urobiť, je, že pri dlhom čakaní na OČR môžu ľudia požiadať o takzvanú SOS dávku. Jej posúdenie je do siedmich dní a potom hneď vyplácame. 

O SOS dávku však môžu ľudia požiadať až od mája.

Môžu požiadať o SOS dávku aj spätne za polovicu marca. Na túto formu pomoci sme už našli peniaze z ministerstva. Je to rýchlejšia dávka, pretože pri nej nemusíme uzatvárať zmluvy. 

Aktuality.sk nedávno písali o prípade rodiny Namešpetrových, ktorá vlastnila fitnescentrum a pre pandémiu prišli o príjem. Zároveň nemajú ani nárok na žiadnu pomoc od štátu. 

Žiaľ, ide o jedinečný prípad, ktorý nespadal do žiadnej schémy pomoci podnikateľom, SZČO a zamestnancom. Majú ale nárok na spomínanú SOS dávku. Otázkou je, v akom pracovno-právnom vzťahu boli títo dvaja manželia.
Okrem toho sme schválili aj pomoc na preplatenie časti nájomného, môžu požiadať pri úveroch o odklad splátok v bankách. Štát tiež odpustil sociálne odvody za mesiac apríl a odložil splatnosť odvodov za marec a máj.
Pri otváraní ekonomiky budeme s ÚPSVaR-om spolupracovať pri opatreniach na udržanie pracovných miest. 
Doteraz bola podpora na udržanie pracovných miest nastavená len pre zamestnanie dlhodobo nezamestnaných ľudí. Po novom bude pomoc platiť pre všetky pracovné miesta, aby sme pomohli aj tým firmám, ktoré boli zasiahnuté COVID-19 krízou. 

Nemusíte hádzať číslami, kde však vidíte, že sa dá ušetriť, aby sa znížili odvody?

Môžeme sa ešte rozprávať o tom, ako majú fungovať zdravotné poisťovne. Ktoré položky v poistnom systéme bude platiť štát. Urobili sme si návrh, ako začleniť kurzarbeit do sociálneho systému, je kalkulácia pri sume jedného percenta z dnešných odvodov. Teda pol percenta by odviedol do fondu kurzarbeitu zamestnávateľ a pol percenta zamestnanec.

Viete povedať približné číslo zníženia odvodov, s ktorým by ste boli spokojný?

Ešte za druhej vlády Mikuláša Dzurindu som presadzoval zavedenie rovnej dane do programového vyhlásenia vlády. Myslím si, že nám toto opatrenie ekonomicky veľmi pomohlo. 
Dnes sa situácia zmenila. Na Slovensku fungujú monopoly a oligopoly, najmä v energetickom sektore. Máme firmu, ktorá ako jediná vyberá cestné mýto. Tieto monopoly a oligopoly s licenciou štátu musia byť oveľa viac zdaňované ako firmy pôsobiace v konkurenčnom prostredí. Tu je priestor, aby potom prišlo aj k znižovaniu daňovo-odvodovej záťaže firmám, ktoré pôsobia v trhovom prostredí.
Pri monopoloch nemôžeme hovoriť o podnikateľoch. Sú to len prevádzkari, kde štátu unikajú peniaze. Majú totiž štátom garantovaný zisk a sami si určujú ešte výšku marže.

Aké zmeny plánujete v dôchodkovom systéme? Viacero ekonómov tvrdí, že druhý pilier je v podstate vyriešený a zmeny potrebuje prvý pilier. 

Nemyslím si, že II. pilier je vyriešený. Naopak, ukazuje sa, že je tam veľký problém v tom, kedy odchádza poistenec na dôchodok. Ak odchádza v čase ekonomickej krízy alebo recesie, bude hodnota jeho dôchodku výrazne nižšia ako v časoch ekonomického rastu.

Pri správnom riadení dôchodkových fondov by to nemalo hroziť. S blížiacim sa dôchodkom sa peniaze sporiteľa presúvajú do bezpečnejších aktív. 

Uvidíme na začiatku budúceho roka, keď do schránok budú chodiť tzv. oranžové obálky. Ľuďom od dôchodkových správcovských spoločností príde odhad, aký dôchodok by mali dostať. Neviem, či bude mnoho ľudí šťastných. Problém II. piliera je v tom, že naše dôchodky budú čoraz závislejšie od ekonomickej situácie na druhom konci sveta. Či je, alebo nie je v Spojených štátoch alebo Japonsku či v Číne recesia. Nevieme tieto udalosti ovplyvniť a nevieme tak povedať, aký nárok bude mať poistenec na dôchodok z II. piliera. 

Čiže váš zámer je znížiť vplyv II. piliera?

V PVV máme, že chceme porovnať výkonnosť nášho II. piliera s inými krajinami, kde tento II. pilier takisto funguje. Ale súčasne som za čo najviac zložkové financovanie dôchodkov. Preto by napríklad mohli na dôchodok rodičom prispievať aj pracujúce deti. Čím viac zložiek bude mať systém dôchodkov, tým bude stabilnejší a človek bude mať väčšiu istotu dôchodku. Poviem príklad, ako to riešiť. Strana Sme rodina má prioritu v dobudovaní bytovej a cestnej infraštruktúry. Prečo by tieto dlhodobé projekty nemohli byť financované aj ako investície z II. piliera? Išlo by o investíciu do bezpečných a štátom krytých dlhopisov. Výnosnosť napríklad projektov rýchlostnej cesty Pribina či nájomných bytov je stabilnejšia ako globálne projekty po celom svete.

Udržateľnosť dôchodkového systému je závislá aj od prvého piliera. Trváte stále na 13. dôchodkoch pre seniorov? 

Áno, sme presvedčení, že majú byť zachované. 

Napriek narastajúcemu deficitu v I. dôchodkovom pilieri a prakticky prázdnej štátnej kase?

Vieme si predstaviť riešenie tohto problému a predložili sme naše návrhy koaličným partnerom. Vedieme živú diskusiu, aby boli trináste dôchodky vyplatené. 

Ste presvedčený, že 13. dôchodky sa tento rok vyplatia?

Áno, myslím si, že budú vyplatené.

Budete to podmieňovať napríklad zotrvaním v koalícii?

Trináste dôchodky sú dnes zákonným nárokom. Aby sa nevyplatili, musel by sa zmeniť zákon. Neviem si pri súčasnej situácii predstaviť, že by sa takáto zmena zákona prijala v parlamente. Uvedomujeme si náklady na verejné financie, ale hľadáme riešenia, aby sme si to mohli dovoliť. Navyše v koalícii máme dohodu, že každý partner má právo veta na zmeny, ktoré nie sú v programovom vyhlásení vlády. 

Ustojí štátny rozpočet 13. dôchodky?

Som presvedčený, že áno.

Aké ďalšie zmeny ešte plánujete v I. dôchodkovom pilieri? 

Toto bude úlohou komisie, o ktorej som hovoril pred chvíľou, a bude riešiť aj opatrenie kurzarbeit. Myslíme si, že budeme musieť vyriešiť vekový strop odchodu do dôchodku. Podľa nás by dôchodkový strop mohol byť individuálny po odpracovaní napríklad 40 alebo 41 rokov.

To by znamenalo zmenu ústavného zákona.

Áno.

Asociácia hotelov a reštauračných zariadení vyzvala vládu, aby štát preplatil rekreačné poukazy za zamestnávateľov na tento a budúci rok.

O tomto kroku diskutujeme v koalícii a nie je zatiaľ jednotný názor. Preto by som počkal, až bude dohoda. Hlavné slovo majú v tomto ministerstvo hospodárstva a ministerstvo dopravy.

Čo si myslíte vy? 

Podľa mňa by sme počas otvárania ekonomiky mali podporiť nielen udržanie pracovných miest, ale aj domáci dopyt. Jednou z možností by boli špeciálne poukazy, ktoré občania Slovenska budú môcť používať oveľa širšie než len na cestovný ruch.

Teda mix slovinského a rakúskeho modelu, kde poskytli vouchery pre turizmus a zároveň podporu reštaurácií

Áno, správne. O tomto premýšľame a diskutujeme v koalícii, akou formou to urobiť, aby to bol čo najširší okruh služieb.

…….

Monitor z Aktuálne.sk

#SpajaNasZodpovednost
Vaša podpora nám v týchto mimoriadne ťažkých časoch pomôže prekonať pandémiu a zabezpečí šírenie nezávislého obsahu.

Podporiť nás môžete sumou už od 0,99€.
Ďakujeme
Chcem podporiť

3 Komentáre na Dnešný dôchodkový strop bude zrušený:

 • Monitor z Institut zamestnanosti napísal: 1. júna 2020 o 16:31 … ku predposlednému odstavcu
  Dôchodky sa musia do budúcnosti valorizovať -- rozhodol už o tom ÚS SR v r. 2006, keď bola zmrazená valorizácia starobných dôchodkov za vlády M. Dzurindu na výške vtedajších 17 200 Sk.Podanie na ÚS SR realizovala prvá Ficová vláda.Po rozhodnutí ÚS SR musela SR valorizáciu dôchodkov dôchodcom spätne doplatiť.Nález ÚS SR http:PL.US16/2006,forced2012726

 • Pred voľbami sa otvorila aj téma dôchodkov. Je zavedenie 13. dôchodku systémové a udržateľné? Inštitút zamestnanosti vidí riešenie v zmrazení valorizácie dôchodkov a ich postupné presúvanie na rastúci 13. dôchodok.

  Z demografických štatistík už dlhé roky môžeme sledovať, ako starne nielen celý európsky kontinent, ale aj Slovenská republika. S pojmom „starnúca Európa“ sa stretávame stále častejšie, čo však znamená? Je to jednoduché – zvyšuje sa pomer obyvateľov vo veku nad 65 rokov (dôchodcov) a znižuje sa počet narodených.
  Ak by sme túto zjednodušenú definíciu preložili do ekonomického jazyka, dostali by sme sa k nepríjemnému zisteniu, že, okrem iného, dôchodky „budú drahšie“. Už dlhé roky sa nerodí dostatočný počet detí, aby svojou prácou vykrývali náklady na vyplácanie dôchodkov, ktoré sú, ako sa zvykne opakovať, aj tak nízke. Treba však doplniť, že v priemere až také nízke nie sú.

  Vtedajšia vládna koalícia preto (niekoľko dní pred voľbami) prišla s návrhom na 13. dôchodok. Toto opatrenie by nás ešte v tomto roku malo stáť 442 miliónov eur. Balíček vládnych opatrení je pritom zameraný na dôchodcov a na rodiny s deťmi (čo je vlastné strane Smer-SD), sú však tieto opatrenia ekonomicky udržateľné a máme na ne?

  Inštitút zamestnanosti víta pozitívnu zmenu vo výške dôchodkov, no jedným dychom dodáva, že opatrenie nebolo systémové a ani zodpovedné, nakoľko už v dobe schválenia boli veľmi citeľné náznaky ochladzovania ekonomiky prichádzajúce z Nemecka. Nástup koronakrízy situáciu výrazne zhoršil. Pri téme 13. dôchodku treba spomenúť aj tému podpory pôrodnosti, pretože pri aktuálnej natalite nie sme schopní udržateľne financovať také množstvo dôchodkov, aké predikujeme o niekoľko rokov. Inštitút zamestnanosti verí, že aj náročnejšie ekonomické opatrenia sa dajú robiť s logickou nadväznosťou na komplexnú problematiku dôchodkového systému.

  Už 12. 2. 2020 v Hlavných správach na TA3 Inštitút zamestnanosti odporúčal najskôr zmraziť valorizáciu dôchodkov a začať peniaze presúvať do 13. dôchodku, aby sa celková suma dôchodkov nezmenila, a teda aby mal dôchodca odložený nejaký dôchodok, ak má problém našetriť si. Zavedenie 13. dôchodku vo forme, v akej bol schválený, má jednoznačne negatívny vplyv na rozpočet. Zároveň odporúčame, aby výška dôchodku mala funkciu zvýšiť motiváciu pracovať.

  Po predchádzajúcej vláde nám ostalo aj viacero ďalších problémov v dôchodkovom systéme: dôchodkový strop či minimálne dôchodky. Týmto nepremysleným krokom sa budeme naďalej venovať…

 • Prevzaté od Miroslav Ferkl (blog SME.sk)
  Prídete do veku a vek stále nekončí. Posúvali, posúvali, až vraj zastropovali. Je to však tu. Dátum nepustí. Máte nárok na starobný dôchodok. Niekoho poteší a niekoho, neuteší.

  Idem do inštitúcie, ktorá spravuje všetky tie odvody. Nebol problém, hoci týždeň skúmali, či je všetko v poriadku. Predsa, kedysi spory, súdy, penále. Vyrovnané, uznané, vyrátané. Papier neprišiel, prišli peniaze. Nie je to veľa, ale nevystúpil ste, z druhého piliera a nie ste iná kategória, ktorú počítame, inak.

  Pred 15timi rokmi, som vstúpil do II. Piliera, vraj si môžeme sporiť, nielen odvádzať. Prišlo za mnou jedno žieňa, spísali sme zmluvu. Rečie, že ak by náhodou bolo málo, môžem dobrovoľne prispievať. Spísali sme teda aj druhú zmluvu, aby bolo z čoho žiť. Celé roky som bol v tom, že druhý pilier, sa mi skladá z povinného odvodu a dobrovoľného. Až keď šlo pred pár rokmi, o možnú daňovú úľavu, daňový úrad ma vyviedol z omylu, že dobrovoľný príspevok, je vlastne životná poistka so šetrením a to je už iná firma aj forma, hoci hlavička zmluvy znela rovnako. Allianz DSS. Vraj otvorili druhý účet.

  Prišli krízové roky pre II. Pilier. Tlaky štátu, vysvetľujúce listy, radšej vystúpte! Do toho Richter v TV sarkasticky, že aj tak nebude ani druhý, ani tretí stačiť. Čítam ten zákon č.43/2004 Z.z. a veru, neviem sa vynačudovať, aké je to zložité čudo. Až 293 paragrafov, odseky ani nepočítam, sú naviazané na prílohy a 99 odkazov, na iné právne normy. Skrátka, keby ste ho skutočne ovládli, ako majster, môžete ísť rovno, na skúšky advokáta.

  Prvý pilier mám. Druhý som musel opäť žiadať, to je iný zákon. Príde Vám ponuka, čakajte. Prišla, zdala sa mi výrazne nevýhodná, a iba jedna poisťovňa. Vraj, máte slabé referenčné číslo. Našporili ste veľa, ale zároveň máte nízke číslo, aby Vám vyplatili celú našporenú čiastku. Je tam aj paradox, že našporíte málo a tak vzniká nárok, na vyplatenie celej sumy. A tak vás nútia, kupovať novú programovú poistku. Je to čudné, rýchlo šitý zákon o 13 dôchodku, ale nezabudli na malú zmenu. Do zákona o starobnom dôchodkovom sporení, pridali malú vetu, že 13 dôchodok, sa nepočíta, pre výpočet referenčného čísla. Lebo dôchodcom, by vznikol nárok, na výplatu našporenej čiastky.

  Agent mi nedoporučuje výplatu životnej poistky, hodnoty sú nízke, čakajte.

  Mám sa uskromniť. Žiť z prvého dôchodku, ako kamarát, ktorému už päť rokov, nič nevyplácajú, lebo stále ponuke nerozumie, a tá prestane platiť po 30 dňoch. Určite som si to takto nepredstavoval a hlavne, že s druhým a tretím, bude toľko vyjednávania, zákonných obštrukcií, až už nebudete mať žiadny čas, ani sa komu sťažovať. Svieca dohorela a 13ty dôchodok nepočítajte, nemysleli sme to vážne, stačilo povedať úprimne.
  ….

  Velmi smutne citanie.
  Neprekvapuje ma to. Za desiatky rokov sa tu prehnaly stada parazitov a darmozracov, vlastne cistych zlodejov a rozdrbali co sa dalo. Ludsky produktivny zivot je prilis dlhy, aby veci ako dochodkove zabezpecenie zostali konzistentne. A ako vieme -- konzistentnost je esencialna pre ekonomicku prosperitu co sa tyka sporenia. Nakoniec sa zase raz ukaze stara pravda -- spor si radsej do pancuchy, alebo do nehnutelnosti, do zakopaneho zlata, alebo niecoho podobneho, ale co najviac obmedz cokolvek, co strcis do vacku statu a jeho predstavitelom, lebo ti ti vzdy rozumne vysvetlia, ze tvoje peniaze nie su tvoje a cely ten spas predsa nieco stoji….
  Štve ma že schválili 13ty dôchodok, ale vlastne ho nesmieš ani počítať, ak počítaš z vlastnými úsporami. Stále potrebujú držať fond a tváriť sa, že je Tvoj. Riadny systémový podvod na občanoch.