Vyberte stranu

Prvé významné sociálne opatrenia Matovičovho kabinetu sú zamerané na podporu rodín, študentov, ZŤP a seniorov.

Premiér Igor Matovič a lídri koaličných strán predstavili sociálny balík v hodnote 500 miliónov eur na podporu detí, rodín, študentov, ZŤP a seniorov:

Tehotenská dávka
Od štvrtého mesiaca tehotenstva dostane žena po novom dvesto eur mesačne. Platiť to bude pre tie, ktoré sú nemocensky poistené, teda zamestnané ženy. Podobne budú podporené aj tehotné študentky, u ktorých sa táto dávka bude nazývať štipendium.

Podľa premiéra Igora Matoviča má byť účelom preplácanie tehotenských vitamínov alebo náhrada mzdy na dni, počas ktorých žena nemohla pre fyzické ťažkosti pracovať. Dávku premiér predstavil aj ako súčasť politiky na znižovanie počtu potratov.

Doprava zadarmo
K vlakom zadarmo po novom pribudne mestská hromadná doprava a medzimestské autobusy. Z tejto výhody sa budú môcť tešiť deti, študenti, dôchodcovia a vozíčkari. Podľa premiéra je táto politika ekologická, pretože nahrádza cestovanie autami. Tiež sa tak vyrieši doterajšia diskriminácia ľudí v okresoch Slovenska, kde vlaky nepremávajú.

Lieky bez doplatkov
Deti do šiestich rokov, dôchodcovia a osoby s ťažkým zdravotným postihnutím by už nemali za lieky doplácať. Túto zmenu označil za svoj splnený predvolebný sľub predseda parlamentu Boris Kollár.

„Dôchodcovia svoje peniaze budú môcť používať pre seba, a nie na doplatky za lieky,“ povedal Kollár. Detaily návrhu ešte nie sú známe, minister práce Milan Krajniak však spresnil, že táto podpora môže byť odopretá ľuďom s vyššími príjmami do nejakého limitu. „Pre 90 percent spoločnosti to však určite bude bez poplatkov,“ potvrdil Krajniak.

Trinásty dôchodok
Dôchodcovia v súčasnosti dostávajú takzvaný vianočný príspevok, ktorý funguje progresívne. Tí s najnižším dôchodkom dostanú ku koncu roka 200 eur navyše, pričom táto suma sa postupne znižuje. Penzisti s mesačným dôchodkom nad 658 eur už nedostanú nič. Vláda Petra Pellegrino prijala zákon, ktorým chcela vianočný príspevok pretvoriť na takzvané trináste dôchodky.

Tie mali fungovať skôr zásluhovo a dôchodcom na konci roka pridať peniaze v rovnakej výške, ako je ich klasická dávka. Matovičov kabinet teraz do svojho balíčka vložil trináste dôchodky, ktoré sa však budú skôr podobať na pôvodný vianočný príspevok, len vyšší. Najchudobnejší penzisti v rámci tohto plánu dostanú 300 eur a ujde sa aj tým najbohatším, ktorí dostanú minimálne 50 eur.

Daňový bonus namiesto obedov zadarmo
Rodičia dnes na svoje deti staršie ako šesť rokov dostávajú mesačnú daňovú úľavu vo výške 22,72 eura. Dvakrát viac, teda 45,44 eura, dostávajú, ak majú mladšie dieťa. Vláda tento systém zmení a prisúdi túto vyššiu dávku rodičom všetkých detí do 15 rokov. Peniaze na toto opatrenie získa zrušením dotovania školských obedov.​


Trináste dôchodky budú. Krajniak povedal, koľko peňazí dostanú penzisti navyše (tabuľka)

Minister práce Milan Krajniak povedal, že dôchodcovia dostanú viac ako dvojnásobok toho, na na čo boli zvyknutí.  Rezort práce v stredu predloží do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o 13. dôchodku. Ide tak meniť zákon, ktorý ešte prijala bývalá vláda. Dávka bude vyplatená už tento rok a štát vyjde na 307,5 milióna eur.

Opatrenie je súčasťou sociálneho balíčka v hodnote pol miliardy eur, ktorý dnes predstavili koaliční lídri. 13. dôchodky, ktoré sa transformovali z vianočného príspevku – na ten štát v roku 2019 vynaložil necelých 153 miliónov eur, z balíčka ukroja takmer 155 miliónov.

Minister práce a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak povedal, že dôchodcovia dostanú viac ako dvojnásobok toho, na čo boli zvyknutí k štandardnému dôchodku dostať.

“V tomto roku dostane 13. dôchodok o 164-tisíc ľudí viac,” porovnal Krajniak povedal s tým, že dôchodok nebude vyplácaný každému rovnako. “Najviac dostanú tí, ktorí to najviac potrebujú.” 

V praxi to znamená, že čím má osoba nižšiu penziu, tým dostane vyšší 13. dôchodok. Dôchodcovia s najnižšími penziami dostanú 300 eur, koho penzia prevyšuje sumu tisíc eur, dostane 13. dôchodok 50 eur. “Medzitým je vzorec, ktorým sa to počíta,” priblížil Krajniak.

Výška dôchodku (v eurách) 13. dôchodok (v eurách)
do 214,82 300
300 269,34
400 233, 34
500 197,34
600 161,34
700 125,34
800 89,34
900 53,34
950 50

Zavedenie 13. dôchodkov schválil starý parlament štyri dni pred tohtoročnými parlamentnými voľbami. Avšak kvôli koronakríze vyvstala otázka, či bude mať štát dostatok financií na ich vyplatenie. Viacerí čelní predstavitelia koalície v uplynulých mesiacoch pripustili, že dávka je ohrozená. 

 

O 13. dôchodku a o zmene a doplnení niektorých zákonov s tým, že „Predloženým návrhom zákona sa navrhuje právna úprava 13.
dôchodku ako štátnej sociálnej dávky

§ 143am
Prechodné ustanovenie účinné od 31. októbra 2020

Predkladaný návrh zákona sa vzťahuje aj na poberateľov dávok z výsluhového zabezpečenia tak, že nárok na 13. dôchodok má poberateľ aj:

 1. výsluhového dôchodku, invalidného výsluhového dôchodku, vdovského výsluhového dôchodku, vdoveckého výsluhového dôchodku alebo sirotského výsluhového dôchodku prekvalifikovaného zo starobného dôchodku, invalidného dôchodku, čiastočného invalidného dôchodku, dôchodku za výsluhu rokov, vdovského dôchodku, vdoveckého dôchodku alebo sirotského dôchodku priznaného podľa všeobecných predpisov o
  sociálnom zabezpečení:
  a) na ktoré vznikol nárok do 30. apríla 1998 a stali sa dávkami výsluhového zabezpečenia podľa predpisu účinného od 1. mája 1998 (zákon č. 73/1998 Z. z.) alebo
  b) na ktoré vznikol nárok do 30. júna 2002 a stali sa dávkami výsluhového zabezpečenia podľa zákona č. 328/2002 Z. z.
 2. vdovského výsluhového dôchodku, vdoveckého výsluhového dôchodku alebo sirotského výsluhového dôchodku po poberateľovi prekvalifikovaného starobného dôchodku, prekvalifikovaného invalidného dôchodku, prekvalifikovaného čiastočného invalidného dôchodku alebo prekvalifikovaného dôchodku za výsluhu rokov.

 3. Výsluhoví dôchodcovia, ktorým bol dôchodok priznaný už podľa zákona č. 328/2002 Z. z. nemajú z tohto titulu nárok na 13. dôchodok nakoľko:
  a) Majú nárok na 13. dôchodok ak majú priznaný aj starobný dôchodok.
  b) Ak ešte starobný dôchodok priznaný nemajú, tak majú nárok na 13. dôchodok po jeho priznaní.
  V tejto súvislosti je potrebné ale zdôrazniť to, že vyslúžilec má nárok na starobný dôchodok dovŕšením dôchodkového veku a Sociálna poisťovňa mu ho musí priznať (ak o to požiada) a to aj v prípade, že nespĺňa ďalšiu podmienku priznania starobného dôchodku (ak
  bol dôchodkovo poistený minimálne 15 rokov vo všeobecnom systéme sociálneho poistenia).
  Sociálna poisťovňa mu totiž musí do tohto obdobia započítať aj roky služobného pomeru.