Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

Prvé významné sociálne opatrenia Matovičovho kabinetu sú zamerané na podporu rodín, študentov, ZŤP a seniorov.

Premiér Igor Matovič a lídri koaličných strán predstavili sociálny balík v hodnote 500 miliónov eur na podporu detí, rodín, študentov, ZŤP a seniorov:

Tehotenská dávka
Od štvrtého mesiaca tehotenstva dostane žena po novom dvesto eur mesačne. Platiť to bude pre tie, ktoré sú nemocensky poistené, teda zamestnané ženy. Podobne budú podporené aj tehotné študentky, u ktorých sa táto dávka bude nazývať štipendium.

Podľa premiéra Igora Matoviča má byť účelom preplácanie tehotenských vitamínov alebo náhrada mzdy na dni, počas ktorých žena nemohla pre fyzické ťažkosti pracovať. Dávku premiér predstavil aj ako súčasť politiky na znižovanie počtu potratov.

Doprava zadarmo
K vlakom zadarmo po novom pribudne mestská hromadná doprava a medzimestské autobusy. Z tejto výhody sa budú môcť tešiť deti, študenti, dôchodcovia a vozíčkari. Podľa premiéra je táto politika ekologická, pretože nahrádza cestovanie autami. Tiež sa tak vyrieši doterajšia diskriminácia ľudí v okresoch Slovenska, kde vlaky nepremávajú.

Lieky bez doplatkov
Deti do šiestich rokov, dôchodcovia a osoby s ťažkým zdravotným postihnutím by už nemali za lieky doplácať. Túto zmenu označil za svoj splnený predvolebný sľub predseda parlamentu Boris Kollár.

„Dôchodcovia svoje peniaze budú môcť používať pre seba, a nie na doplatky za lieky,“ povedal Kollár. Detaily návrhu ešte nie sú známe, minister práce Milan Krajniak však spresnil, že táto podpora môže byť odopretá ľuďom s vyššími príjmami do nejakého limitu. „Pre 90 percent spoločnosti to však určite bude bez poplatkov,“ potvrdil Krajniak.

Trinásty dôchodok
Dôchodcovia v súčasnosti dostávajú takzvaný vianočný príspevok, ktorý funguje progresívne. Tí s najnižším dôchodkom dostanú ku koncu roka 200 eur navyše, pričom táto suma sa postupne znižuje. Penzisti s mesačným dôchodkom nad 658 eur už nedostanú nič. Vláda Petra Pellegrino prijala zákon, ktorým chcela vianočný príspevok pretvoriť na takzvané trináste dôchodky.

Tie mali fungovať skôr zásluhovo a dôchodcom na konci roka pridať peniaze v rovnakej výške, ako je ich klasická dávka. Matovičov kabinet teraz do svojho balíčka vložil trináste dôchodky, ktoré sa však budú skôr podobať na pôvodný vianočný príspevok, len vyšší. Najchudobnejší penzisti v rámci tohto plánu dostanú 300 eur a ujde sa aj tým najbohatším, ktorí dostanú minimálne 50 eur.

Daňový bonus namiesto obedov zadarmo
Rodičia dnes na svoje deti staršie ako šesť rokov dostávajú mesačnú daňovú úľavu vo výške 22,72 eura. Dvakrát viac, teda 45,44 eura, dostávajú, ak majú mladšie dieťa. Vláda tento systém zmení a prisúdi túto vyššiu dávku rodičom všetkých detí do 15 rokov. Peniaze na toto opatrenie získa zrušením dotovania školských obedov.​


Trináste dôchodky budú. Krajniak povedal, koľko peňazí dostanú penzisti navyše (tabuľka)

Minister práce Milan Krajniak povedal, že dôchodcovia dostanú viac ako dvojnásobok toho, na na čo boli zvyknutí.  Rezort práce v stredu predloží do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o 13. dôchodku. Ide tak meniť zákon, ktorý ešte prijala bývalá vláda. Dávka bude vyplatená už tento rok a štát vyjde na 307,5 milióna eur.

Opatrenie je súčasťou sociálneho balíčka v hodnote pol miliardy eur, ktorý dnes predstavili koaliční lídri. 13. dôchodky, ktoré sa transformovali z vianočného príspevku – na ten štát v roku 2019 vynaložil necelých 153 miliónov eur, z balíčka ukroja takmer 155 miliónov.

Minister práce a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak povedal, že dôchodcovia dostanú viac ako dvojnásobok toho, na čo boli zvyknutí k štandardnému dôchodku dostať.

“V tomto roku dostane 13. dôchodok o 164-tisíc ľudí viac,” porovnal Krajniak povedal s tým, že dôchodok nebude vyplácaný každému rovnako. “Najviac dostanú tí, ktorí to najviac potrebujú.” 

V praxi to znamená, že čím má osoba nižšiu penziu, tým dostane vyšší 13. dôchodok. Dôchodcovia s najnižšími penziami dostanú 300 eur, koho penzia prevyšuje sumu tisíc eur, dostane 13. dôchodok 50 eur. “Medzitým je vzorec, ktorým sa to počíta,” priblížil Krajniak.

Výška dôchodku (v eurách)13. dôchodok (v eurách)
do 214,82300
300269,34
400233, 34
500197,34
600161,34
700125,34
80089,34
90053,34
95050

Zavedenie 13. dôchodkov schválil starý parlament štyri dni pred tohtoročnými parlamentnými voľbami. Avšak kvôli koronakríze vyvstala otázka, či bude mať štát dostatok financií na ich vyplatenie. Viacerí čelní predstavitelia koalície v uplynulých mesiacoch pripustili, že dávka je ohrozená. 

O 13. dôchodku a o zmene a doplnení niektorých zákonov s tým, že „Predloženým návrhom zákona sa navrhuje právna úprava 13.
dôchodku ako štátnej sociálnej dávky

§ 143am
Prechodné ustanovenie účinné od 31. októbra 2020

Predkladaný návrh zákona sa vzťahuje aj na poberateľov dávok z výsluhového zabezpečenia tak, že nárok na 13. dôchodok má poberateľ aj:

 1. výsluhového dôchodku, invalidného výsluhového dôchodku, vdovského výsluhového dôchodku, vdoveckého výsluhového dôchodku alebo sirotského výsluhového dôchodku prekvalifikovaného zo starobného dôchodku, invalidného dôchodku, čiastočného invalidného dôchodku, dôchodku za výsluhu rokov, vdovského dôchodku, vdoveckého dôchodku alebo sirotského dôchodku priznaného podľa všeobecných predpisov o
  sociálnom zabezpečení:
  a) na ktoré vznikol nárok do 30. apríla 1998 a stali sa dávkami výsluhového zabezpečenia podľa predpisu účinného od 1. mája 1998 (zákon č. 73/1998 Z. z.) alebo
  b) na ktoré vznikol nárok do 30. júna 2002 a stali sa dávkami výsluhového zabezpečenia podľa zákona č. 328/2002 Z. z.
 2. vdovského výsluhového dôchodku, vdoveckého výsluhového dôchodku alebo sirotského výsluhového dôchodku po poberateľovi prekvalifikovaného starobného dôchodku, prekvalifikovaného invalidného dôchodku, prekvalifikovaného čiastočného invalidného dôchodku alebo prekvalifikovaného dôchodku za výsluhu rokov.

 3. Výsluhoví dôchodcovia, ktorým bol dôchodok priznaný už podľa zákona č. 328/2002 Z. z. nemajú z tohto titulu nárok na 13. dôchodok nakoľko:
  a) Majú nárok na 13. dôchodok ak majú priznaný aj starobný dôchodok.
  b) Ak ešte starobný dôchodok priznaný nemajú, tak majú nárok na 13. dôchodok po jeho priznaní.
  V tejto súvislosti je potrebné ale zdôrazniť to, že vyslúžilec má nárok na starobný dôchodok dovŕšením dôchodkového veku a Sociálna poisťovňa mu ho musí priznať (ak o to požiada) a to aj v prípade, že nespĺňa ďalšiu podmienku priznania starobného dôchodku (ak
  bol dôchodkovo poistený minimálne 15 rokov vo všeobecnom systéme sociálneho poistenia).
  Sociálna poisťovňa mu totiž musí do tohto obdobia započítať aj roky služobného pomeru.

16 Komentárov na Sociálne opatrenia vlády 15.7.2020 aj 13. dôchodok:

 • No, František, asi preto-si myslím ja- lebo my všetci, keby sme sa hoc aj poskladali, mu také dividendy nemôžeme zabezpečiť, ako hentí a im podobní, čo ich zmieňuješ…

 • Len mimochodom, mne sa páčil ten Majského vtipný obhajca JUDr. Filip keď vravel že “predsa 74 rocny chory dochodca nemá dovod sa vyhybat väzeniu”, pritom prave naopak, jemu už môže byt jedno či mu zvysia trest ak ho chytia na uteku, z väzenia by isiel tak ci tak nohami napred. skúsi vsetko aby ho nechytili.
  Napadá ma otázka prečo sa kauza NEVALORIZÁCIA 2012 nedala obhajcovi ktorý má doteraz najväčšie slovo medzi advokátmi v komore ktorá tohto navrhla r. 2014 aj ako kanddidáta na ústavného sudcu, pomáhačovi nemajetným a chorým (Majský), ohrozeným (Piťo, Bašternák, Štefanov), advokátovi Petrovi Filipovi, ktorý zastupuje v najväčších kauzách medzi ktoré nevalorizácia VD bezpochyby patrila a patrí, však nás v dobe istôt pripravili o peniaze ktoré nám patrili.

 • V reakcii ako František napísal: 31. júla 2020 v 12:07
  Je až neuveritelne, ako sa ti chorlavi a vetchi starcekovia -- dôchodcovia -- s podlomeným zdravím, zrazu po vyneseni rozsudku menia na pružnych, rychlych, po zmenach a cestovani tužiacich mladikov s velkymi ambiciami..
  podľa mňa by to nemalo skončiť s tým že Majského odsúdili, jednoznačne treba prevetrať deti tohto chudobného starca ako sa mohli dostať k takým majetkom ked tatko je taký chudobný ? Ak nevedia dokázať že majetok nadobudli s súlade so zákonmi (čo ale asi dokážu vďaka počestným advokátom), tak ho skonfiškovať na úhradu škôd postihnutých, a porušovateľov v zrýchlenom konaní ubytovať vedľa tatka.
  Nakradnutý majetok by mal byť určený na odškodnenie a to aj vtedy, ak bol špekulatívne prevedený na blízke osoby, právne je to možné a výhovorky, že detičky o tom nevedeli, že ich otec majetky naprv nakradol a až potom im ich daroval, by mali byť irelevantné, nároky poškodených by mali byť nepremlčateľné.
  Že je toho času nedosažiteľný? , treba si počkať kam mu budú posielať 13.dôchodok bez ktorého by neprežil ďalší mesiac…

 • Kde tu sú FP na 13.dôchodok
  Keď pred dvoma rokmi skončil vo funkcii šéf daniarov František Imrecze kvôli škandálu Colných podvodov, za ktorá môže Slovensko platiť sankcie až do výšky 300 miliónov eur, prial svojim kolegom „väčší pokoj na prácu“.
  Miesto väčšieho pokoja však prišla fáza ďalších podvodov, ich prehliadania na strane funkcionárov Finančnej správy a mimoriadne kritická správa Európskej komisie, ktorá môže viesť k ďalším sankciám za stámilióny pre Slovensko.
  Dnes (júl 2020)u daniarov končí šéf boja proti podvodom Ladislav Hanniker.
  Správa č. 18-23-1 o „Inšpekcii tradičných vlastných zdrojov“ je síce z januára 2019, na svetlo sveta sa však dostáva až o rok a pol neskôr.

  Keďže v rokoch 2015-2017 sa Slovensko opätovne stalo „preclievacím hubom,“ v ktorom sa preclieval tovar z Číny, ktorý neskôr putoval do celej Európy, spôsobené škody, ktoré by OLAF mohol Slovensku vyrúbiť, pokojne môžu prekročiť 300 miliónov, ktoré od Slovenska Európa vymáha za roky 2013 a 2014.

 • ísť na vlne ministrov obrany je dôležité , Dzúra vynechám tak 17, ale zástupne aj Radičová a Fico. Naši ministri obrany Andrejčák, Kanis, Sitek, Stank, Šimko, Liška, Fedor, Kašický, Baška, Galko, Glváč, Gajdoš, Naď sú ex post posudzovaní. / najskôr velebení potom zatracovaní / Nový minister hodnotí garnitúru Gajdoša, ten striedmo Glváča, riadne natierajú Galka… etc.etc. Pointa mojej vlny na ktorej sa nesiem je , že či sme charakter lokajstvu podriadili. Ale však dá sa aj tak , že na niečom idem. Nuž pálenku pijem a ešte radšej pivo Šariš 12 čapované, lebo tu na východe niečo predsa len niečo dobré je . Dokonca aj názor, ale za chlebíček nevymením. Rozumiem “koho chleba ješ, toho pieseň spievaj” …. ale každé 4 roky stranícky ….

 • Ale nechápem teda, či je Majský nemajetný, alebo vlastní vilu pod Slavínom. Lebo ak je nemajetnosť spojená s vlastníctvom veľkej nehnuteľnosti pod Slavínom, tak by som chcel byť tiež nemajetný.
  Vzhľadom k nízkému starobnému dôchodku (minimálny alebo žiadny odvod FP do SP) ešte aj trinásty dôchodok dostane…
  No nepríde vám ho ľúto?
  Ja nechápem, ako je možné, že všetci podvodníci môžu svoj nakradnutý majetok previesť na deti, príp. na manželku a potom už štát nemá nárok na neho siahnuť. Ako môže fungovať nejaký štát, s takto hlúpo nastavenými zákonmi. Chce to komplet zmenu zákona a nie iba novely.

 • Keď o Majskom Špecializovaný trestný súd v Pezinku v roku 2015 rozhodoval, udelil mu deväť rokov bez peňažného trestu. Z pohľadu zákona bol totiž Majský nemajetný dôchodca. Odbremenil o financie mnohých dôchodcov a zabezpečil si svojich aj rodinu.

  Vtedajšia štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti za Smer Monika Jankovská to vtedy rozhorčene komentovala slovami, že je paradoxom, že práve dôchodcovia boli obeťami podvodného konania nebankoviek a štát nedokázal ochrániť ich úspory tak, ako teraz chráni Majského dôchodok.
  Trebalo by pustiť na slobodu JUDr. Jankovskú aby s ním urobila poriadok a dostali ste sa ku svojim vkladom.
  Vlado Petrík by jej možno pomohol (ak teda ho už opustili temné sily neznámeho exkrementu…)

 • Vlado, prezraď na čom ideš? ako sa to dostalo na východ? však zasielku zadržali na colnici v Nitre, žeby si oblízal niekoľko polámanych vrtákov? a my tu sušíme huby! to si kolega? daj!

 • Ak sa má diskusia uberať takýmto smerom, tak sa nedivte že činnosť webu ukončím.Ďakujem všetkým diskutujúcim ktorí sa snažili hovoriť k veci.

 • exkrementy a smrad politikov, nemá zmysel rozoberať, zmysel je dať jednu požiadavku a za ňu aj hrdo ” dostáť”. Ale toto storočie západu-východu, demokracie-slobody , komunistov-fašistov, ľudovcov -- demokratov,
  židov-arizátorov, katolíkov -- evanielikov, kresťanov-moslimov, bielych -- čiernych- žltých-rúžových, hetero-lesbo-gayo-trans, …. to sú len výpary tých, ktorý sa adaptujú nie pre prežitie…… len pre zaujímavosť 99,9% pôvodnej pyramídy “nejakého” kompilátu ideí a persón. Matovič to ukázal jasnejšie ako Majsky, Mečiar, ………
  tak sa zmenilo Štefánikom, Hlinkom, Husákom, Dubčekom v minulom storočí…… no a doklepávajú to trapoši po roku 2000. Bez hrdosti, bez rozumu, bez morálky , bez viery, ideológie, dobrých mravov.
  Bol žart, keď sa Leonid rozreve, Gusto sa posere……. nuž v tomto storočí sú posratí všetci pyramídovo. Akčné trojky fungujú , Matovič má problém, lebo vie vyrobiť v pyramíde len tri stupne… a aj s prednostami má problém, potom má idiotupo Tabakpročko …..
  a ďalej nepokračujem, lebo Bada to aj tak stopne.

 • K tej diskriminácii a mladým dôchodcom.Áno, je rozdiel, či je starobný dôchodca vo fyzickom veku 55 r. až 64 r. prípadne starší.Toto všetko nás môže môže mýliť v súbehu dôchodkov (VD + SD).Kompetentných úradníkov príslušných ministerstiev silových rezortov by to však mýliť nemalo.Pri nevalorizácii VD v r. 2012 ešte neboli SD podľa prac. kategórií a kat. funkcií Soc. poisťovňou vyplácané, napriek tomu, že už bolo tých cca 70 rozsudkov k SD.Stalo sa tak až po rokovaní zástupcov v r. cca 2013-2014 -- delegácie (Zväz vojakov + APVV) s SP, ktorej súčasťou bol aj pán Ing. Ľubomír Dubeň za ZV SR či pán Pokorný -- vtedajší prezident APVV.(ak sa nemýlim…).Za čo im aj ďalším aktérom, ktorí tieto SD vysúdili a následne vyrokovali ich vyplácanie s SP patrí veľké poďakovanie.
  Ešte pohľad na 13. dôchodok z hľadiska § 143am Prechodného ustanovenia účinného od 31. októbra 2020.(v úvodnom článku).
  Bod 3, písm. a) Majú nárok na 13. dôchodok ak majú priznaný aj starobný dôchodok. -- to by sa malo podľa mňa týkať SD podľa prac. kategórií a kategórií funkcií v súbehu dôchodkov VD + SD.(zák. č. 328/2002 Z.z + § 174 zák. č. 100/1988 Zb.).
  Preto neobstojí ani úvaha Útvaru hodnoty za peniaze (MF SR) z rubriky tohoto webu https://www.bezpzlozky.eu/2020/07/monitor-revizia-vydavkov-mv-sr/ začať vyplácať VD od 64 r. fyzického veku.Neviem si totiž v praxi predstaviť, ako by sa vypočítavali SD už od fyzického veku 55 r. vyššie u príslušníkov (zák. č. 100/1988 Zb. podľa § 174…) v súbehu s VD, ktoré by ešte vypočítané a vyplácané (teda nárokovateľné na výplatu VD) neboli.

 • Ďakujem chlapi za vysvetlenie. Ale to je zas len ďalší ojeb jak Brno nás, dovolím si povedať normálnych. Pokusím tak po lopate to zdôvodniť: Tak začiatkom roka jeden z troch najvyšších funkcionarov navrhne a dokonca aj schváli 13. dôchodok pre každého penzistu vo výške priemernej tej ktorej penzie, pre každého/dú. Potom v ďalšom kvartáli príde podobne vysoko postavený funkcionár a povie, že nie, že stačí len tak sotva polovičná výška a aj to nie pre všetkých, ale prakticky len pre nefachčenkov, poťažmo pre bezdomovcov, a ostatní síce tiež čosi dostanú ale samozrejme podstatne menej- zase podľa dajakej bulharskej konštanty- kým sa to nezahamuje na almužnej, dajakých sotva 50 €. Potom ticho po pěšine, lebo C19 a naraz je tu návrh zákona v nasledujúcom kvartáli. Tak neviem. Sme prijebaní my? Respektíve, sú normální oni(zmieňovaní funkcionári) ? Šak to i slepý musi vidieť, že čosi zhnité je v štate Danskom…Veď to je okrádanie starých ľudí v priamom prenose. Lepšie povedané ojebávanie starých ľudi. Trhanie chlpu z dlane-s požehnaním štátu. Veď tak to nerobil ani Pašterňák, ani Majsky ,ani Pičura , snáď ani Kočner,a pochybujem že aj sám Bľancár.Oni ojebávali viac menej len svojích súkmeňovcov…Proste svinstvo!!!

 • Lubomir Duben napísal: 29. júla 2020 v 19:02 -- “…raz ide o diskrimináciu a raz nejde o diskrimináciu….” záleží v ktorom čase to bolo povedané (aby si ma rozumel, viem kto a kedy) -- chcem povedať, že to sú rozdielne osoby tí ministri a ver, že až tento dostane informácie o nevalorizácii, bude hovoriť to, čo tí pred ním…. :unsure: :unsure:

 • Pre Milana:

  13.dôchodok dostaneš len 1 a to od Sociálnej poisťovni (si mladý dôchodca). Podrobnosti na stránke Asociácia policajtov vo výslužbe v čast Informácia SZK k 13.dôchodku.
  Nedá mi ale spomenúť pripomienku MO SR k návrhu zákona o 13.dôchodku, kde voľne parafrázujem,poukazuje na možnú diskrimináciu časti výsluhových dôchodcov, v porovnaní s dôchodcami zo všeobecného systému. Asi MO SR trpí rozdvojením osobnosti, nakoľko v súdnom spore vo veci nevalorizácie 2012 argumentuje ,že nemôže dochádzať k diskrimináci, nakoľko ide o osobitný systém a nemožno ho porovnávať so všeobecným systémom. Takže už neviem, raz ide o diskrimináciu a raz nejde o diskrimináciu. Raz sa nedá porovnávať výsluhový dôchodca so starobným dôchodcom a keď sa to hodí, tak sa to dá porovnávať.

 • Trošku tomu nerozumiem. Znamená to, že my postarší, čo sme VD a súčasne už aj SD budeme mať ten 13. dôchodok osve, jak ku VD, tak aj ku SD?, podľa tej tabuľky? Alebo sa zase obidva D sčítajú a potom nam poväčšine vyjde výsledok sotva okolo tých 50 €?

 • Od novembra by mali platiť už nové tabuľky dôchodkového veku žien, ak vychovali deti. U mužov by sa uplatňovali v prípadoch, ak výchovu nemožno zohľadniť žene.
  Výchova detí má znovu skrátiť vek odchodu do dôchodku žien, ktoré sa narodili v rokoch 1957 až 1963.
  Trojica koaličných poslankýň (Petra Krištúfkova, Anna Zemanová a Katarína Hartáková) navrhla zmeniť tabuľky.
  Ak parlament novelu v septembri schváli, v skoršom veku by mohlo odísť do penzie okolo 110-tisíc žien.
  Nový dôchodkový vek by sa tak mal uplatňovať od novembra.
  Poslankyne vyčíslili náklady na približne 130 miliónov eur.
  Petra Krištúfková tvrdí, že ako opozičná poslankyňa tento návrh predkladala opakovane, ale nikdy nezískal dostatočnú podporu. Návrhom zákona chce odstrániť krivdu, ktorá vznikla ženám ročníkov 1957 až 1963.
  “Touto problematikou sa zaoberám od júla 2019, keď pán poslanec Ľubomír Vážny (Smer-SD) počas rokovania parlamentného sociálneho výboru predložil fixnú tabuľku, ktorá nezohľadňovala ústavný princíp,” spresnila v stanovisku pre médiá Krištúfková. Krištúfková tvrdí, že ako opozičná poslankyňa tento návrh predkladala opakovane, ale nikdy nezískal dostatočnú podporu.

  “V decembri 2019 som spolu so zástupkyňami dotknutých žien tento návrh predložila aj na Ústavný súd SR,” upozornila Krištúfková s tým, že v tom čase sa jej podarilo vyzbierať vyše 37 hlasov naprieč celou vtedajšou opozíciou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

:-)
 
:-)
:good:
 
:good:
:negative:
 
:negative:
:wacko:
 
:wacko:
:bye:
 
:bye:
:yes:
 
:yes:
;-)
 
;-)
:scratch:
 
:scratch:
:-(
 
:-(
:unsure:
 
:unsure:
more...
 

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.