Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

Prvé významné sociálne opatrenia Matovičovho kabinetu sú zamerané na podporu rodín, študentov, ZŤP a seniorov.

Premiér Igor Matovič a lídri koaličných strán predstavili sociálny balík v hodnote 500 miliónov eur na podporu detí, rodín, študentov, ZŤP a seniorov:

Tehotenská dávka
Od štvrtého mesiaca tehotenstva dostane žena po novom dvesto eur mesačne. Platiť to bude pre tie, ktoré sú nemocensky poistené, teda zamestnané ženy. Podobne budú podporené aj tehotné študentky, u ktorých sa táto dávka bude nazývať štipendium.

Podľa premiéra Igora Matoviča má byť účelom preplácanie tehotenských vitamínov alebo náhrada mzdy na dni, počas ktorých žena nemohla pre fyzické ťažkosti pracovať. Dávku premiér predstavil aj ako súčasť politiky na znižovanie počtu potratov.

Doprava zadarmo
K vlakom zadarmo po novom pribudne mestská hromadná doprava a medzimestské autobusy. Z tejto výhody sa budú môcť tešiť deti, študenti, dôchodcovia a vozíčkari. Podľa premiéra je táto politika ekologická, pretože nahrádza cestovanie autami. Tiež sa tak vyrieši doterajšia diskriminácia ľudí v okresoch Slovenska, kde vlaky nepremávajú.

Lieky bez doplatkov
Deti do šiestich rokov, dôchodcovia a osoby s ťažkým zdravotným postihnutím by už nemali za lieky doplácať. Túto zmenu označil za svoj splnený predvolebný sľub predseda parlamentu Boris Kollár.

„Dôchodcovia svoje peniaze budú môcť používať pre seba, a nie na doplatky za lieky,“ povedal Kollár. Detaily návrhu ešte nie sú známe, minister práce Milan Krajniak však spresnil, že táto podpora môže byť odopretá ľuďom s vyššími príjmami do nejakého limitu. „Pre 90 percent spoločnosti to však určite bude bez poplatkov,“ potvrdil Krajniak.

Trinásty dôchodok
Dôchodcovia v súčasnosti dostávajú takzvaný vianočný príspevok, ktorý funguje progresívne. Tí s najnižším dôchodkom dostanú ku koncu roka 200 eur navyše, pričom táto suma sa postupne znižuje. Penzisti s mesačným dôchodkom nad 658 eur už nedostanú nič. Vláda Petra Pellegrino prijala zákon, ktorým chcela vianočný príspevok pretvoriť na takzvané trináste dôchodky.

Tie mali fungovať skôr zásluhovo a dôchodcom na konci roka pridať peniaze v rovnakej výške, ako je ich klasická dávka. Matovičov kabinet teraz do svojho balíčka vložil trináste dôchodky, ktoré sa však budú skôr podobať na pôvodný vianočný príspevok, len vyšší. Najchudobnejší penzisti v rámci tohto plánu dostanú 300 eur a ujde sa aj tým najbohatším, ktorí dostanú minimálne 50 eur.

Daňový bonus namiesto obedov zadarmo
Rodičia dnes na svoje deti staršie ako šesť rokov dostávajú mesačnú daňovú úľavu vo výške 22,72 eura. Dvakrát viac, teda 45,44 eura, dostávajú, ak majú mladšie dieťa. Vláda tento systém zmení a prisúdi túto vyššiu dávku rodičom všetkých detí do 15 rokov. Peniaze na toto opatrenie získa zrušením dotovania školských obedov.​


Trináste dôchodky budú. Krajniak povedal, koľko peňazí dostanú penzisti navyše (tabuľka)

Minister práce Milan Krajniak povedal, že dôchodcovia dostanú viac ako dvojnásobok toho, na na čo boli zvyknutí.  Rezort práce v stredu predloží do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o 13. dôchodku. Ide tak meniť zákon, ktorý ešte prijala bývalá vláda. Dávka bude vyplatená už tento rok a štát vyjde na 307,5 milióna eur.

Opatrenie je súčasťou sociálneho balíčka v hodnote pol miliardy eur, ktorý dnes predstavili koaliční lídri. 13. dôchodky, ktoré sa transformovali z vianočného príspevku – na ten štát v roku 2019 vynaložil necelých 153 miliónov eur, z balíčka ukroja takmer 155 miliónov.

Minister práce a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak povedal, že dôchodcovia dostanú viac ako dvojnásobok toho, na čo boli zvyknutí k štandardnému dôchodku dostať.

“V tomto roku dostane 13. dôchodok o 164-tisíc ľudí viac,” porovnal Krajniak povedal s tým, že dôchodok nebude vyplácaný každému rovnako. “Najviac dostanú tí, ktorí to najviac potrebujú.” 

V praxi to znamená, že čím má osoba nižšiu penziu, tým dostane vyšší 13. dôchodok. Dôchodcovia s najnižšími penziami dostanú 300 eur, koho penzia prevyšuje sumu tisíc eur, dostane 13. dôchodok 50 eur. “Medzitým je vzorec, ktorým sa to počíta,” priblížil Krajniak.

Výška dôchodku (v eurách)13. dôchodok (v eurách)
do 214,82300
300269,34
400233, 34
500197,34
600161,34
700125,34
80089,34
90053,34
95050

Zavedenie 13. dôchodkov schválil starý parlament štyri dni pred tohtoročnými parlamentnými voľbami. Avšak kvôli koronakríze vyvstala otázka, či bude mať štát dostatok financií na ich vyplatenie. Viacerí čelní predstavitelia koalície v uplynulých mesiacoch pripustili, že dávka je ohrozená. 

O 13. dôchodku a o zmene a doplnení niektorých zákonov s tým, že „Predloženým návrhom zákona sa navrhuje právna úprava 13.
dôchodku ako štátnej sociálnej dávky

§ 143am
Prechodné ustanovenie účinné od 31. októbra 2020

Predkladaný návrh zákona sa vzťahuje aj na poberateľov dávok z výsluhového zabezpečenia tak, že nárok na 13. dôchodok má poberateľ aj:

 1. výsluhového dôchodku, invalidného výsluhového dôchodku, vdovského výsluhového dôchodku, vdoveckého výsluhového dôchodku alebo sirotského výsluhového dôchodku prekvalifikovaného zo starobného dôchodku, invalidného dôchodku, čiastočného invalidného dôchodku, dôchodku za výsluhu rokov, vdovského dôchodku, vdoveckého dôchodku alebo sirotského dôchodku priznaného podľa všeobecných predpisov o
  sociálnom zabezpečení:
  a) na ktoré vznikol nárok do 30. apríla 1998 a stali sa dávkami výsluhového zabezpečenia podľa predpisu účinného od 1. mája 1998 (zákon č. 73/1998 Z. z.) alebo
  b) na ktoré vznikol nárok do 30. júna 2002 a stali sa dávkami výsluhového zabezpečenia podľa zákona č. 328/2002 Z. z.
 2. vdovského výsluhového dôchodku, vdoveckého výsluhového dôchodku alebo sirotského výsluhového dôchodku po poberateľovi prekvalifikovaného starobného dôchodku, prekvalifikovaného invalidného dôchodku, prekvalifikovaného čiastočného invalidného dôchodku alebo prekvalifikovaného dôchodku za výsluhu rokov.

 3. Výsluhoví dôchodcovia, ktorým bol dôchodok priznaný už podľa zákona č. 328/2002 Z. z. nemajú z tohto titulu nárok na 13. dôchodok nakoľko:
  a) Majú nárok na 13. dôchodok ak majú priznaný aj starobný dôchodok.
  b) Ak ešte starobný dôchodok priznaný nemajú, tak majú nárok na 13. dôchodok po jeho priznaní.
  V tejto súvislosti je potrebné ale zdôrazniť to, že vyslúžilec má nárok na starobný dôchodok dovŕšením dôchodkového veku a Sociálna poisťovňa mu ho musí priznať (ak o to požiada) a to aj v prípade, že nespĺňa ďalšiu podmienku priznania starobného dôchodku (ak
  bol dôchodkovo poistený minimálne 15 rokov vo všeobecnom systéme sociálneho poistenia).
  Sociálna poisťovňa mu totiž musí do tohto obdobia započítať aj roky služobného pomeru.

46 Komentárov na Sociálne opatrenia vlády 15.7.2020 aj 13. dôchodok:

 • Téma:
  Reakcia na klamstvá Smeru a Hlasu ohľadne 13. dôchodkov a minimálnej mzdy
  https://tv.nrsr.sk/archiv/tlacovakonferencia/8/4240

 • Ešte tam bola navrhovaná a mediálne prezentovaná ďalšia z možností pre tých ostatných, ktorých sa nebude týkať odchod do dôchodku v 58 r. po odpracovaní 40 r. dôchodkového poistenia a to opätovne vrátiť sa pre ostatných civilných poistencov k fyzickému veku odchodu do dôchodku na základe priemerovania veku dožitia obyvateľstva, ako to už raz bolo zavedené v praxi pred terajšou momentálne účinnou právnou úpravou zák. č. 461/2003 Zb.Čas ukáže…

 • pardon 58 roční ,chybička.

 • Predtým niekto vysvetloval ,učňovkári pôjdu do penzie 48 roční ,vysokoškoláci 64-65 roční , teda po 40 odrobených rokoch.

 • Ďakujem za upresnenie Miro. Tiež som to tak podobne pochopil. Vysvetlím, že vec je vo vývoji, ale či to bude tak, alebo onak (tie roky, kedy by mal vzniknuť nárok, aby bol dodržaný zámysel tých 58 rokov fyzického veku), čo ich najviac zaujíma, sa dozvieme najskôr koncom roka, prípadne neskôr. Tiež sú otázky, či bude možno pracovať aj ďalej, súčasne s poberaním SD. Ale myslím, že hej, keď je to povolené aj doteraz. Možno že zatrhnú prinajhoršom súbeh štátnej služby s dôchodkom, ale to je už aj teraz zatrhnuté. Snáď verejnej sa to týkať nebude. Ešte raz, vďaka.

 • Zdravím Ťa Milan.Ono to dosť mýli.Ide o spojené nádoby, ale o dve rôzne veci, dva rôzne návrhy zákonov.Jeden návrh zákona je poslanecký návrh zákona od poslankýň parlamentu Petry Krištúfkovej (Sme rodina), Anny Zemanovej (SaS) a Kataríny Hatrákovej (OĽaNO), -- pozri prvý príspevok tejto rubriky František Mirec napísal: 29. júla 2020 o 10:39 a následne tento článok z tlače … https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clanok/562413-skorsi-odchod-do-dochodku-pre-zeny-znizi-penzie/
  Druhý návrh zákona pripravovaný MPaSV SR pánom ministrom Krajniakom sa má týkať celkovej reformy civilného dôchodkového systému zák. č. 461/2003 Zb., 2, 3 dobrovoľný dôchodkový pilier a pod. a mal by to byť vládny návrh zákona.Po pripomienkovaní má byť predložený do vlády koncom roka.Čo sa týka odpracovaných 40 rokov dôchodkového poistenia s cieľom p. ministra ísť do civilného dôchodku od 58 rokov fyzického veku tam to vychádza, že doba dôchodkového poistenia by sa mala počítať od 18 rokov -- aspoň to takto matematicky vychádza a nie tak ako sme to mali rátané my naše ročníky narodenia od nástupu na stredné školy a pod. od 15 rokov.Ale ak si zoberieme ako príklad naše deti, roky narodenia 1980 (+-) a do budúcnosti, tak im sa civilné dôchodkové poistenie počíta až od 18 roku, čo súhlasí s tým, ako to vypočítalo MPSVaR.Malo by sa to takto aspoň podľa mňa rozlišovať.

 • Dotaz na pána Mira Palfiho:
  Miro, prosím Ťa, nevieš jak je to s tým SD, podľa tej novely, ktorá bola posunutá do ďalšieho čítania, ohľadne nároku na SD po odpracovaní 40-rokov? Či sa tam počíta aj štúdium-počnúc strednou školou, alebo až nástup do zamestnania, po SŠ, eventuélne VŠ? Prípadne materská dovolenka a podobné veci,či sa zpočítavajú, alebo nie do odpracovaných rokov?
  Ide o to, že sa ma na to pýtajú ženiné kolegine, keď na ňu čakávam pred nemocnicou, ale aj ona samozrejme. No a nechcem niečo hovoriť-aby som nebol nakoniec za blbca, keď to tak nebude. Každý/dá hovoria niečo iné, dakedy aj bludy-takže som dotyčným sľubil, že vec naštudujem a príležitostne ich poinformujem. Vďaka Miro, keď mi v tom pomôžeš.

 • Schôdza č. 12 Dátum a čas 17. 9. 2020 11:14 Číslo hlasovania 42 … Vládny návrh zákona o 13. dôchodku a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlač 202) -- prvé čítanie. Hlasovanie o tom, aby bol návrh zákona prerokovaný v druhom čítaní.
  Výsledok hlasovania … Návrh prešiel
  Prítomní 137, Hlasujúcich 137, [Z] Za hlasovalo 86, [P] Proti hlasovalo 51, [?] Zdržalo sa hlasovania 0, [N] Nehlasovalo 0, [0] Neprítomní 13
  Dôvodová správa -- B.Osobitná časť
  https://www.nrsr.sk/web/Dynamic/DocumentPreview.aspx?DocID=482267

 • Takto to píše v článku … https://www.topky.sk/cl/10/1959433/Vlada-definitivne-schvalila-novy-model-13--dochodkov--TABULKA-prezradi--o-kolko-si-prilepsite … teraz na septembrovej schôdzi o tom rokuje parlament a v novembri koncom roka sa presvedčíme, koho sa čo dotkne -- prípadne nedotkne.Bolo by nelogické ak by tam pri 13. dôchodkoch invalidné dôchodky neboli zahrnuté.Uvidí sa, ako to všetko schváli NR SR.

 • Tak ako je to? Dostanu aj poberatelia LEN invalidneho dochodku? (nie starobni dochodci) Myslel som ci dostanu 13.dochodok, dakujem za odpoved.

 • Doplnenie
  ak je pravdou, čo uviedli média, tak je tam posun po rokovaní vlády zo stredy 26. augusta oproti príspevku Lubomir Duben napísal: 18. augusta 2020 v 17:56 o túto časť medializovanej informácie ” Nárok na 13. dôchodok budú mať poberatelia starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, sociálneho dôchodku, vdovského dôchodku, vdoveckého dôchodku alebo sirotského dôchodku vyplácaného Sociálnou poisťovňou a poberatelia vybraných dôchodkov vyplácaných príslušným orgánom výsluhového zabezpečenia “.
  … ” a poberatelia vybraných dôchodkov vyplácaných príslušným orgánom výsluhového zabezpečenia “. …

 • Dobrý deň.Presne takto, ako ste to opísal v príspevku si od začiatku danej problematiky ten úhrn (súbeh) súm dôchodkov vysvetľujem aj ja.
  Takto tomu rozumiem aj podľa v linku uvedeného článku: “Ak suma dôchodku alebo úhrn súm dôchodkov je vyšší ako suma životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, suma 13. dôchodku sa určuje podľa vzorca. So stúpajúcou výškou dôchodku, respektíve úhrnu súm dôchodkov sa výška 13. dôchodku lineárne znižuje, pričom sa navrhuje garantovať minimálnu sumu 13. dôchodku vo výške najmenej 50 eur.”
  Tam ale rátam, že SD je vyplácaný zo Sociálnej poisťovne a VD je vyplácaný príslušným orgánom výsluhového zabezpečenia.
  Z príspevku -- článku v denníku /pozrite link/ mi ale nie je jasné, koho všetkého navrhovateľ zákona myslí pod ” poberatelia vybraných dôchodkov vyplácaných príslušným orgánom výsluhového zabezpečenia “.To si najskôr budeme musieť počkať až na november tohoto roka, prípadne na návrh zákona, ktorý bude schválený v parlamente…
  Pán Štefan Dráb by ako poberateľ invalidného dôchodku zo Soc. poisťovne mal dostať podľa uvedenej tabuľky pridané plnú výšku 300 eur.
  Prajem pekný zbytok dňa.

 • Dobrý deň, nemám už v tomto prehľad , poprosím pána Mira Pálfiho o názor.
  V prípade ,ak je poberateľ starobného dôchodku /SD/ aj poberateľom výsluhového dôchodku -VD /z výsluhového príspevku/ potom sa jedná o čiastku pre 13. dôchodok ako úhrn SD+VD ?
  Napríklad -- SD je 150 , VD je 350 = 500 potom 13.dôchodok bude 197,34€ ?
  Ďakujem pekne.
  ivan

 • Kto má nárok? + tabuľka
  Nárok na 13. dôchodok budú mať poberatelia starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, sociálneho dôchodku, vdovského dôchodku, vdoveckého dôchodku alebo sirotského dôchodku vyplácaného Sociálnou poisťovňou a poberatelia vybraných dôchodkov vyplácaných príslušným orgánom výsluhového zabezpečenia.
  https://www.topky.sk/cl/10/1959433/Vlada-definitivne-schvalila-novy-model-13--dochodkov--TABULKA-prezradi--o-kolko-si-prilepsite
  Zdroj: MPSVR SR

 • poberám invalidný dôchodok vo výške 124.40eur koľko dostanem 13 dôchodok

 • takže búrka v šerbli … (o ničom)
  Však to jasne napísal Ľ. Dubeň: “Túto pripomienku napadli MF SR a MPSVR SR a rozpor nebol odstránený na rozporovom konaní aj keď MO SR upozorňuje na možné diskriminačné prípady v aplikačnej praxi.
  Uvidíme ako to dopadne či už vo vláde alebo v NR SR”.

 • Dobrý deň, ďakujem Vám p. Palfi, za reakciu na môj dotaz. Ci to bude tak, alebo inak, aj tak je o tom zbytočne špekulovať, keď tento návrh bol napadnutý MF SR a MPSVR SR, na rozporovom konaní to neprešlo a ako uvádza p. Ľ. Dubeň, je to v rukách vlády alebo NR SR. Ale aj tak ešte raz srdečná vďaka a prajem pekný deň.

 • Pekný deň prajem,
  porovnal som za prvou odrážkou Lubomir Duben napísal: 18. augusta 2020 o 17:56
  — výsluhové dôchodky prekvalifikované z pôvodných výsluhových príspevkov
  s otázkou G.F. napísal: 19. augusta 2020 o 14:09
  — ,,. Moja otázka znie, že ako je to s tými, čo mali takto prekvalifikované výsluhové príspevky na výsluhové dôchodky a sú aj poberateľmi starobných dôchodkov, ktoré vypláca Soc. poisťovňa ? Táto skupina nie je uvádzaná”…
  Mne sa javia uvedené vety v oboch komentároch obsahovo totožné, rozlišujú sa iba zmeneným slovosledom v nich, s doplnením, či dávky ktoré uvádza za prvou odrážkou p. Ľubomír Dubeň vypláca tiež Soc. poisťovňa.Potom by sa jednalo o tie isté dôchodky.Ak tomu tak nie je, potom sa jedná o iný -- ďalší druh výsl. dôchodkov, vyplácaných OSZ, či VÚSZ ako uvádza p. G.F. … a aj tie môžu byť opomenuté a bez nároku na 13 dôchodok? …

 • Dobrý deň. Dňa 18. augusta 2020 o 17.56 p. Ľubomír Dubeň vo svojom príspevku uviedol, že bol rozšírený návrh na 13. dôchodok aj pre ďalšie skupiny. Uvádza sa v texte: ,, výsluhové dôchodky prekvalifikované z pôvodných výsluhových príspevkov ,,. Moja otázka znie, že ako je to s tými, čo mali takto prekvalifikované výsluhové príspevky na výsluhovéí dôchodky a s ú aj poberateľmi starobných dôchodkov,ktoré vypláca Soc. poisťovňa ? Táto skupina nie je uvádzaná. Ďakujem p. Dubeňovi za prípadnú odpoveď.

 • Na úvod len krátko ku kolegovi Pršalovi. Prezident APVV SR je z Košíc a ZV SR ani nemá klub v Bratislave a zastupujúci prezident je z Piešťan. Aj ja si myslím, že takéto príspevky nemajú žiadnu pridanú hodnotu.
  A teraz k veci.
  x
  Prvý krát za dlhé roky musím vysloviť uznanie pracovníkom MO SR pripomienkujúcim návrh zákona o 13.dôchodku. Aj keď osamotení, odvážili sa rozšíriť okruh poberateľov aj o ďalšie kategórie poberateľov výsluhových dávok v dôchodkovom veku a to:
  -- výsluhové dôchodky prekvalifikované z pôvodných výsluhových príspevkov
  -- výsluhové dôchodky vzniknuté do 30.6.2002
  -- výsluhové dôchodky
  -- vdovské výsluhové dôchodky, vdovecké výsluhové dôchodky alebo sirotské výsluhové dôchodky
  x
  Túto pripomienku napadli MF SR a MPSVR SR a rozpor nebol odstránený na rozporovom konaní aj keď MO SR upozorňuje na možné diskriminačné prípady v aplikačnej praxi.
  Uvidíme ako to dopadne či už vo vláde alebo v NR SR.

 • PRšALA, čO Sú TO ZA NEADRESNé vyjadrenia? Tak teda rozšifruj čo navrhuješ, takéto výpady voči všetkým a voči všetkému sú hodnoverné tak pre deti do 6 rokov v Janíkovciach alebo Sninnom (nech mi odpustia). Nám VD určite nepomáhajú. Ak nevieš, tak aspon nekydaj alebo si kydaj ale doma na zahrade. Nejaký plukovník ti nedal odmenu? Alebo píšeš iba ad hoc, však sa zato neplatí… Takéto tvoje výroky iba znehodnocujú vzdelanostnú úroveň nás vyslúžilcov a ukazujú nás aké sme “gumy”.

 • Naše stavovské organizácie fungujú nie na zaistenie výhod a prosperity bývalých vojakov a policajtov, ale len na zabezpečenie ich vrcholových funkcionárov v Bratislave, ktorí sa potichučky poľahučky za svoje mlčanie a ničnerobenie priživujú na hlbokých korytách ministerstiev a keď nie oni tak ich blízki. Naviac si myslia, že ich prachom zapadnuté plukovnícke výložky im zaisťujú neomylnosť a moc nad všetkými bývalými vojakmi. To však nie je pravda. Popremýšľajme čo by sa s tým dalo urobiť?

 • Pekný deň prajem,
  každá významná zmena vo všeobecnom systéme sociálneho zabezpečenia / zákon č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení / zákonite prináša aj zmeny v osobitnom systéme sociálneho zabezpečenia. Doteraz to tak vždy bolo.
  Inak plán legislatívnych úloh vlády na volebné obdobie sa vždy postupne dopĺňa. Vždy sa nájde akási politická vôla, aby jednotlivec alebo iniciatívny bl…, navrhol nejakú pi….nu ! /viď. r.2012/ !!.
  Takže zmeny určite budú a súhlasím so závermi p. Dubena.
  S pozdravom J.Dodo Horváth

 • Návrh plánu legislatívnych úloh vlády SR na 2.polrok 2020 a roky 2021 a 2022.
  x
  Z uvedeného materiálu je možné vidieť ako bude postupovať súčasná vláda SR v oblastiach, ktoré Vás asi najviac zaujímajú. Každý si môže materiál prezrieť na slov-lexe .
  Ja som vybral len niektoré body napr.
  x
  MO SR navrhuje doplniť do plánu na 2.štvrťrok 2022 -- zmenu zákona č.319/2002 Z.z. o obrane a zmenu zákona č.321/2002 Z.z. o ozbrojených silách SR.
  x
  MV SR navrhuje doplniť do plánu na 1.štvrťrok 2021 zmenu zákona č.315/2001 Z.z. o hasičskom a záchrannom zbore .
  x
  Plán na 2.polrok 2020:
  -- október por.č.9 Návrh ústavného zákona o dôchodkovom systéme
  -- december por.č.18 Návrh na zmenu zákona č.461/2003 Z.z. o soc. poistení
  x
  Plán na 1.štvrťrok 2021:
  -- por.č.4 Návrh zákona o osobnom dôchodkovom produkte
  -- por.č.13 Zmena zákona o štátnej službe policajtov
  x
  Plán na 2.štvrťrok 2021:
  -- por.č. 15 Zmena zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení
  x
  Plán na 4.štvrťrok 2022
  -- por.č.6 zmena zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov (okrem iného obsahuje aj zdanenie výsluhových dôchodkov príslušníkov ŠTB)
  x
  V tomto roku 2020 sa zmenou zákona o sociálnom poistení dosiahne zvýšenie dlhodobej udržateľnosti dôchodkového systému vzhľadom na demografický vývoj a posilnenie spravodlivosti a transparentnosti systému a môžeme len hádať ako sa dosiahne dlhodobá udržateľnosť. Máme s tým svoje skúsenosti. Súčasne aj úprava minimálneho dôchodku.
  x
  Zaujímavý je postup vlády SR, že najskôr sa bude zaoberať návrhom ústavného zákona o dôchodkovom systéme (každý si môže predstaviť čo bude obsahovať, keďže sa množia hlasy na prekopanie neudržateľného I.piliera dôchodkového zabezpečenia).
  x
  Ako ticho pred búrkou mi pripadá, že sa nikde nerieši žiadna zmena zákona č.328/2002 Z.z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov ( v rokoch 2020-2022) a pritom vo všeobecnom systéme nasledujú zásadné zmeny poistené aj ústavným zákonom.
  x
  Naše stavovské organizácie fungujú ako v čase hlbokej prosperity, ale sa zbiehajú búrkové mraky pandémie, obchodných vojen, krízy v ekonomike a v chápaní sveta a to by sa malo odraziť aj v sociálnych otrasoch. Rád by som sa mýlil, ale mám na to svoj názor.

 • Dobrý deň. … ” Má nárok na uvedenú dávku vojak alebo príslušník ozbrojených zborov, ak bol poberateľom výsluhového príspevku, ktorý mu bol podľa zák. č. 328/2002 Z.z. zmenený na výsluhový dôchodok a súčasne mu bol priznaný aj SD, ktorý poberá po krátení od Soc. poisťovne ? ” …
  Pri vyplácaní 13. dôchodku je množstvo individuálnych kombinácii.To krátenie SD od Soc. poisťovne podľa Dohovoru č. 128 sa aplikuje v praxi tiež u výsl. dôchodcov, ktorým bol VD priznaný a vyplácaný už podľa zákona č. 328/2002 Z.z.A je tam aj súbeh dôchodkov podľa zákona č. 100/1988 Zb. podľa §174… VD je priznaný a vyplácaný rozhodnutiami z osobitných účtov ministerstiev silových rezortov a SD je vyplácaný rozhodnutiami zo Soc. poisťovne.
  Tiež ma trochu mýli 3. bod úvodného článku, (keďže som poberateľom VD už podľa zákona č. 328/2002 Z.z., ale mám súbeh VD+SD podľa zák. č. 100/1988 Zb. §174) kde si tak trochu protirečí -- resp. nepopisuje všetky kombinácie súbehov dôchodkov /to sa najskôr ani nedá/, ale v podobnom duchu je aj informácia podaná na web stránke APVV…
  Podľa mňa, 13. dôchodok dostaneme všetci tí, čo máme písomné rozhodnutia o priznaných a vyplácaných dôchodkoch (bod 3) mimo rozhodnutí o priznaných a vyplácaných VD z min. vnútra, obrany, -- rozhodnutia o SD aj zo Sociálnej poisťovne.Tiež prajem pekný deň.

 • Dobrý deň p. Palfi. Priznám sa, že nie je zrozumitelné toto vysvetlenie, kto z VD má alebo nemá nárok na 13. stý dôchodok. Ide o skutočnosť poberateľa VD+SD. Položím tú otázku takto. Má nárok na uvedenú dávku vojak alebo príslušník ozbrojených zborov, ak bol poberateľom výsluhového príspevku, ktorý mu bol podľa zák. č. 328/2002 Z.z.zmenený na výsluhový dôchodok a súčasne mu bol príznaný aj SD, ktorý poberá po krátení od Soc. poisťovne ? Tým, čo mali priznaný SD a tento im bol zmenený zák. 328 na výsluhový dôchodok, ktorý sa ale stále považuje za SD, tak na túto dávku majú nárok tak, ako to súčasná vládna garnitúra zmenila. Mne však stále chýba odpoveď pre tých, ktorí majú kombináciu dôchodkov, ako som položil otázku. Ďakujem a budem sledovať Vašu odpoveď, respekt. niekoho v danej problematike znalého.

 • Tá transformácia -- súbeh dôchodkov je však odlišný ako v uvedenom príklade (10. augusta 2020 v 13:47)
  VD -- vyplácaný z osobitných účtov min. vnútra a obrany
  SD -- vyplácaný zo Soc. poisťovne

 • Štefan Bukovan napísal: 10. augusta 2020 o 13:47
  … ” (s jednou výnimkou, a to sú poberatelia, ktorým sa na výsluhové dôchodky transformovali dávky priznané podľa zákona 100/1988) “. …
  Malo by to platiť aj opačne -- a to sú poberatelia VD/SD, ktorým sa na starobné dôchodky podľa zákona č. 100/1988 Zb. -- §§ 21 a 174 transformovali dávky v súbehu dôchodkov (výsl. dôchodky) priznané a vyplácané už podľa zák. č. 328/2002 Z.z.
  3.
  Výsluhoví dôchodcovia, ktorým bol dôchodok priznaný už podľa zákona č. 328/2002 Z. z. nemajú z tohto titulu nárok na 13. dôchodok nakoľko:
  a) Majú nárok na 13. dôchodok ak majú priznaný aj starobný dôchodok.
  b) Ak ešte starobný dôchodok priznaný nemajú, tak majú nárok na 13. dôchodok po jeho priznaní… (úvodný článok).

 • …Milan Faltin napísal: 29. júla 2020 v 21:50
  Ďakujem chlapi za vysvetlenie. Ale to je zas len ďalší ojeb jak Brno nás, dovolím si povedať normálnych. Pokusím tak po lopate to zdôvodniť: Tak začiatkom roka jeden z troch najvyšších funkcionarov navrhne a dokonca aj schváli 13. dôchodok pre každého penzistu vo výške priemernej tej ktorej penzie, pre každého/dú….

  Žiaden o*eb. V tom zákone je v článku IV (ktorý obsahuje úpravu zákona 328/2002) jasne napísané, že sa netýka každého penzistu -- z kategórie poberateľov 13. dôchodkov sú priamo zákonom vyškrtnutí všetci výsluhoví dôchodcovia, čo majú dôchodky priznané podľa zákona 328/2002 (s jednou výnimkou, a to sú poberatelia, ktorým sa na výsluhové dôchodky transformovali dávky priznané podľa zákona 100/1988). Zákon rovnako pamätá na poberateľov viacerých dôchodkov -- vtedy sa priznáva len jeden a to ten vyšší.

 • No, František, asi preto-si myslím ja- lebo my všetci, keby sme sa hoc aj poskladali, mu také dividendy nemôžeme zabezpečiť, ako hentí a im podobní, čo ich zmieňuješ…

 • Len mimochodom, mne sa páčil ten Majského vtipný obhajca JUDr. Filip keď vravel že “predsa 74 rocny chory dochodca nemá dovod sa vyhybat väzeniu”, pritom prave naopak, jemu už môže byt jedno či mu zvysia trest ak ho chytia na uteku, z väzenia by isiel tak ci tak nohami napred. skúsi vsetko aby ho nechytili.
  Napadá ma otázka prečo sa kauza NEVALORIZÁCIA 2012 nedala obhajcovi ktorý má doteraz najväčšie slovo medzi advokátmi v komore ktorá tohto navrhla r. 2014 aj ako kanddidáta na ústavného sudcu, pomáhačovi nemajetným a chorým (Majský), ohrozeným (Piťo, Bašternák, Štefanov), advokátovi Petrovi Filipovi, ktorý zastupuje v najväčších kauzách medzi ktoré nevalorizácia VD bezpochyby patrila a patrí, však nás v dobe istôt pripravili o peniaze ktoré nám patrili.

 • V reakcii ako František napísal: 31. júla 2020 v 12:07
  Je až neuveritelne, ako sa ti chorlavi a vetchi starcekovia -- dôchodcovia -- s podlomeným zdravím, zrazu po vyneseni rozsudku menia na pružnych, rychlych, po zmenach a cestovani tužiacich mladikov s velkymi ambiciami..
  podľa mňa by to nemalo skončiť s tým že Majského odsúdili, jednoznačne treba prevetrať deti tohto chudobného starca ako sa mohli dostať k takým majetkom ked tatko je taký chudobný ? Ak nevedia dokázať že majetok nadobudli s súlade so zákonmi (čo ale asi dokážu vďaka počestným advokátom), tak ho skonfiškovať na úhradu škôd postihnutých, a porušovateľov v zrýchlenom konaní ubytovať vedľa tatka.
  Nakradnutý majetok by mal byť určený na odškodnenie a to aj vtedy, ak bol špekulatívne prevedený na blízke osoby, právne je to možné a výhovorky, že detičky o tom nevedeli, že ich otec majetky naprv nakradol a až potom im ich daroval, by mali byť irelevantné, nároky poškodených by mali byť nepremlčateľné.
  Že je toho času nedosažiteľný? , treba si počkať kam mu budú posielať 13.dôchodok bez ktorého by neprežil ďalší mesiac…

 • Kde tu sú FP na 13.dôchodok
  Keď pred dvoma rokmi skončil vo funkcii šéf daniarov František Imrecze kvôli škandálu Colných podvodov, za ktorá môže Slovensko platiť sankcie až do výšky 300 miliónov eur, prial svojim kolegom „väčší pokoj na prácu“.
  Miesto väčšieho pokoja však prišla fáza ďalších podvodov, ich prehliadania na strane funkcionárov Finančnej správy a mimoriadne kritická správa Európskej komisie, ktorá môže viesť k ďalším sankciám za stámilióny pre Slovensko.
  Dnes (júl 2020)u daniarov končí šéf boja proti podvodom Ladislav Hanniker.
  Správa č. 18-23-1 o „Inšpekcii tradičných vlastných zdrojov“ je síce z januára 2019, na svetlo sveta sa však dostáva až o rok a pol neskôr.

  Keďže v rokoch 2015-2017 sa Slovensko opätovne stalo „preclievacím hubom,“ v ktorom sa preclieval tovar z Číny, ktorý neskôr putoval do celej Európy, spôsobené škody, ktoré by OLAF mohol Slovensku vyrúbiť, pokojne môžu prekročiť 300 miliónov, ktoré od Slovenska Európa vymáha za roky 2013 a 2014.

 • ísť na vlne ministrov obrany je dôležité , Dzúra vynechám tak 17, ale zástupne aj Radičová a Fico. Naši ministri obrany Andrejčák, Kanis, Sitek, Stank, Šimko, Liška, Fedor, Kašický, Baška, Galko, Glváč, Gajdoš, Naď sú ex post posudzovaní. / najskôr velebení potom zatracovaní / Nový minister hodnotí garnitúru Gajdoša, ten striedmo Glváča, riadne natierajú Galka… etc.etc. Pointa mojej vlny na ktorej sa nesiem je , že či sme charakter lokajstvu podriadili. Ale však dá sa aj tak , že na niečom idem. Nuž pálenku pijem a ešte radšej pivo Šariš 12 čapované, lebo tu na východe niečo predsa len niečo dobré je . Dokonca aj názor, ale za chlebíček nevymením. Rozumiem “koho chleba ješ, toho pieseň spievaj” …. ale každé 4 roky stranícky ….

 • Ale nechápem teda, či je Majský nemajetný, alebo vlastní vilu pod Slavínom. Lebo ak je nemajetnosť spojená s vlastníctvom veľkej nehnuteľnosti pod Slavínom, tak by som chcel byť tiež nemajetný.
  Vzhľadom k nízkému starobnému dôchodku (minimálny alebo žiadny odvod FP do SP) ešte aj trinásty dôchodok dostane…
  No nepríde vám ho ľúto?
  Ja nechápem, ako je možné, že všetci podvodníci môžu svoj nakradnutý majetok previesť na deti, príp. na manželku a potom už štát nemá nárok na neho siahnuť. Ako môže fungovať nejaký štát, s takto hlúpo nastavenými zákonmi. Chce to komplet zmenu zákona a nie iba novely.

 • Keď o Majskom Špecializovaný trestný súd v Pezinku v roku 2015 rozhodoval, udelil mu deväť rokov bez peňažného trestu. Z pohľadu zákona bol totiž Majský nemajetný dôchodca. Odbremenil o financie mnohých dôchodcov a zabezpečil si svojich aj rodinu.

  Vtedajšia štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti za Smer Monika Jankovská to vtedy rozhorčene komentovala slovami, že je paradoxom, že práve dôchodcovia boli obeťami podvodného konania nebankoviek a štát nedokázal ochrániť ich úspory tak, ako teraz chráni Majského dôchodok.
  Trebalo by pustiť na slobodu JUDr. Jankovskú aby s ním urobila poriadok a dostali ste sa ku svojim vkladom.
  Vlado Petrík by jej možno pomohol (ak teda ho už opustili temné sily neznámeho exkrementu…)

 • Vlado, prezraď na čom ideš? ako sa to dostalo na východ? však zasielku zadržali na colnici v Nitre, žeby si oblízal niekoľko polámanych vrtákov? a my tu sušíme huby! to si kolega? daj!

 • Ak sa má diskusia uberať takýmto smerom, tak sa nedivte že činnosť webu ukončím.Ďakujem všetkým diskutujúcim ktorí sa snažili hovoriť k veci.

 • exkrementy a smrad politikov, nemá zmysel rozoberať, zmysel je dať jednu požiadavku a za ňu aj hrdo ” dostáť”. Ale toto storočie západu-východu, demokracie-slobody , komunistov-fašistov, ľudovcov -- demokratov,
  židov-arizátorov, katolíkov -- evanielikov, kresťanov-moslimov, bielych -- čiernych- žltých-rúžových, hetero-lesbo-gayo-trans, …. to sú len výpary tých, ktorý sa adaptujú nie pre prežitie…… len pre zaujímavosť 99,9% pôvodnej pyramídy “nejakého” kompilátu ideí a persón. Matovič to ukázal jasnejšie ako Majsky, Mečiar, ………
  tak sa zmenilo Štefánikom, Hlinkom, Husákom, Dubčekom v minulom storočí…… no a doklepávajú to trapoši po roku 2000. Bez hrdosti, bez rozumu, bez morálky , bez viery, ideológie, dobrých mravov.
  Bol žart, keď sa Leonid rozreve, Gusto sa posere……. nuž v tomto storočí sú posratí všetci pyramídovo. Akčné trojky fungujú , Matovič má problém, lebo vie vyrobiť v pyramíde len tri stupne… a aj s prednostami má problém, potom má idiotupo Tabakpročko …..
  a ďalej nepokračujem, lebo Bada to aj tak stopne.

 • K tej diskriminácii a mladým dôchodcom.Áno, je rozdiel, či je starobný dôchodca vo fyzickom veku 55 r. až 64 r. prípadne starší.Toto všetko nás môže môže mýliť v súbehu dôchodkov (VD + SD).Kompetentných úradníkov príslušných ministerstiev silových rezortov by to však mýliť nemalo.Pri nevalorizácii VD v r. 2012 ešte neboli SD podľa prac. kategórií a kat. funkcií Soc. poisťovňou vyplácané, napriek tomu, že už bolo tých cca 70 rozsudkov k SD.Stalo sa tak až po rokovaní zástupcov v r. cca 2013-2014 -- delegácie (Zväz vojakov + APVV) s SP, ktorej súčasťou bol aj pán Ing. Ľubomír Dubeň za ZV SR či pán Pokorný -- vtedajší prezident APVV.(ak sa nemýlim…).Za čo im aj ďalším aktérom, ktorí tieto SD vysúdili a následne vyrokovali ich vyplácanie s SP patrí veľké poďakovanie.
  Ešte pohľad na 13. dôchodok z hľadiska § 143am Prechodného ustanovenia účinného od 31. októbra 2020.(v úvodnom článku).
  Bod 3, písm. a) Majú nárok na 13. dôchodok ak majú priznaný aj starobný dôchodok. -- to by sa malo podľa mňa týkať SD podľa prac. kategórií a kategórií funkcií v súbehu dôchodkov VD + SD.(zák. č. 328/2002 Z.z + § 174 zák. č. 100/1988 Zb.).
  Preto neobstojí ani úvaha Útvaru hodnoty za peniaze (MF SR) z rubriky tohoto webu https://www.bezpzlozky.eu/2020/07/monitor-revizia-vydavkov-mv-sr/ začať vyplácať VD od 64 r. fyzického veku.Neviem si totiž v praxi predstaviť, ako by sa vypočítavali SD už od fyzického veku 55 r. vyššie u príslušníkov (zák. č. 100/1988 Zb. podľa § 174…) v súbehu s VD, ktoré by ešte vypočítané a vyplácané (teda nárokovateľné na výplatu VD) neboli.

 • Ďakujem chlapi za vysvetlenie. Ale to je zas len ďalší ojeb jak Brno nás, dovolím si povedať normálnych. Pokusím tak po lopate to zdôvodniť: Tak začiatkom roka jeden z troch najvyšších funkcionarov navrhne a dokonca aj schváli 13. dôchodok pre každého penzistu vo výške priemernej tej ktorej penzie, pre každého/dú. Potom v ďalšom kvartáli príde podobne vysoko postavený funkcionár a povie, že nie, že stačí len tak sotva polovičná výška a aj to nie pre všetkých, ale prakticky len pre nefachčenkov, poťažmo pre bezdomovcov, a ostatní síce tiež čosi dostanú ale samozrejme podstatne menej- zase podľa dajakej bulharskej konštanty- kým sa to nezahamuje na almužnej, dajakých sotva 50 €. Potom ticho po pěšine, lebo C19 a naraz je tu návrh zákona v nasledujúcom kvartáli. Tak neviem. Sme prijebaní my? Respektíve, sú normální oni(zmieňovaní funkcionári) ? Šak to i slepý musi vidieť, že čosi zhnité je v štate Danskom…Veď to je okrádanie starých ľudí v priamom prenose. Lepšie povedané ojebávanie starých ľudi. Trhanie chlpu z dlane-s požehnaním štátu. Veď tak to nerobil ani Pašterňák, ani Majsky ,ani Pičura , snáď ani Kočner,a pochybujem že aj sám Bľancár.Oni ojebávali viac menej len svojích súkmeňovcov…Proste svinstvo!!!

 • Lubomir Duben napísal: 29. júla 2020 v 19:02 -- “…raz ide o diskrimináciu a raz nejde o diskrimináciu….” záleží v ktorom čase to bolo povedané (aby si ma rozumel, viem kto a kedy) -- chcem povedať, že to sú rozdielne osoby tí ministri a ver, že až tento dostane informácie o nevalorizácii, bude hovoriť to, čo tí pred ním…. :unsure: :unsure:

 • Pre Milana:

  13.dôchodok dostaneš len 1 a to od Sociálnej poisťovni (si mladý dôchodca). Podrobnosti na stránke Asociácia policajtov vo výslužbe v čast Informácia SZK k 13.dôchodku.
  Nedá mi ale spomenúť pripomienku MO SR k návrhu zákona o 13.dôchodku, kde voľne parafrázujem,poukazuje na možnú diskrimináciu časti výsluhových dôchodcov, v porovnaní s dôchodcami zo všeobecného systému. Asi MO SR trpí rozdvojením osobnosti, nakoľko v súdnom spore vo veci nevalorizácie 2012 argumentuje ,že nemôže dochádzať k diskrimináci, nakoľko ide o osobitný systém a nemožno ho porovnávať so všeobecným systémom. Takže už neviem, raz ide o diskrimináciu a raz nejde o diskrimináciu. Raz sa nedá porovnávať výsluhový dôchodca so starobným dôchodcom a keď sa to hodí, tak sa to dá porovnávať.

 • Trošku tomu nerozumiem. Znamená to, že my postarší, čo sme VD a súčasne už aj SD budeme mať ten 13. dôchodok osve, jak ku VD, tak aj ku SD?, podľa tej tabuľky? Alebo sa zase obidva D sčítajú a potom nam poväčšine vyjde výsledok sotva okolo tých 50 €?

 • Od novembra by mali platiť už nové tabuľky dôchodkového veku žien, ak vychovali deti. U mužov by sa uplatňovali v prípadoch, ak výchovu nemožno zohľadniť žene.
  Výchova detí má znovu skrátiť vek odchodu do dôchodku žien, ktoré sa narodili v rokoch 1957 až 1963.
  Trojica koaličných poslankýň (Petra Krištúfkova, Anna Zemanová a Katarína Hartáková) navrhla zmeniť tabuľky.
  Ak parlament novelu v septembri schváli, v skoršom veku by mohlo odísť do penzie okolo 110-tisíc žien.
  Nový dôchodkový vek by sa tak mal uplatňovať od novembra.
  Poslankyne vyčíslili náklady na približne 130 miliónov eur.
  Petra Krištúfková tvrdí, že ako opozičná poslankyňa tento návrh predkladala opakovane, ale nikdy nezískal dostatočnú podporu. Návrhom zákona chce odstrániť krivdu, ktorá vznikla ženám ročníkov 1957 až 1963.
  “Touto problematikou sa zaoberám od júla 2019, keď pán poslanec Ľubomír Vážny (Smer-SD) počas rokovania parlamentného sociálneho výboru predložil fixnú tabuľku, ktorá nezohľadňovala ústavný princíp,” spresnila v stanovisku pre médiá Krištúfková. Krištúfková tvrdí, že ako opozičná poslankyňa tento návrh predkladala opakovane, ale nikdy nezískal dostatočnú podporu.

  “V decembri 2019 som spolu so zástupkyňami dotknutých žien tento návrh predložila aj na Ústavný súd SR,” upozornila Krištúfková s tým, že v tom čase sa jej podarilo vyzbierať vyše 37 hlasov naprieč celou vtedajšou opozíciou.