Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

Novela má odstrániť krivdu pri dôchodkovom strope, nastanú viaceré zmeny.
Opravili spornú tabuľku, odstráni nezrovnalosti pri dôchodkovom strope žien. Za novelu zákona hlasovalo všetkých 140 prítomných poslancov.

Od začiatku budúceho roka sa matkám, ktoré sa narodili v rokoch 1957 až 1963, pri stanovení ich dôchodkového veku odpočíta pol roka za každé vychované dieťa.

Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení od poslankýň Petry Krištúfkovej (Sme rodina), Anny Zemanovej (SaS) a Kataríny Hatrákovej (OĽaNO), ktorú vo štvrtok schválil parlament.

Pri zastropovaní dôchodkového veku žien sa majú uskutočniť viaceré zmeny. Predstavila ich jedna z predkladateliek novely zákona o sociálnom poistení Petra Krištúfková (Sme rodina).
Zámerom novely je odstrániť krivdu pri dôchodkovom strope v prípade približne 140-tisíc žien a dotknúť sa má žien narodených v rokoch 1957 až 1963.
“Ženy týchto ročníkov odišli do dôchodku bez toho, aby sa naplnil ústavný princíp a bol im odpočítaný polrok za každé jedno vychované dieťa. Z tohto dôvodu vznikli tri kategórie žien,” priblížila Krištúfková v závere piateho dňa 12. schôdze parlamentu.

Vyplatenie kompenzácie

Prvou kategóriou podľa jej slov sú ženy, ktorým má pomôcť táto novela zákona. “Bude naplnený ústavný princíp a odpočíta sa im polrok za každé vychované dieťa,” povedala Krištúfková.
“Druhou kategóriou sú ženy, ktoré budú mať mix odpočtu rokov plus kompenzáciu, treťou kategóriou sú ženy, ktoré sa spravodlivosti nedočkali a odišli do dôchodku bez toho, aby bol naplnený ústavný princíp a nebol im odpočítaný polrok za dieťa,” priblížila Krištúfková.
Ženám, ktoré dovŕšili fiktívny dôchodkový vek a ktoré si nárok na starobný dôchodok uplatnili najneskôr od 1. januára 2021, sa navrhuje ustanoviť doplatok vo forme jednorazového doplatku k starobnému dôchodku.
“Kompenzácia bude mať formu jednorazového doplatku k starobnému dôchodku alebo bude vo forme percentuálneho zvýšenia starobného dôchodku,” priblížila Krištúfková.
Pozmeňujúci návrh, ktorý predložila, rieši aj poberateľov predčasného starobného dôchodku alebo poberateľov starobného dôchodku, ktorí nemali nárok na jednorazový doplatok k dôchodku.
“Navrhujeme, aby rozdiel dôchodkových vekov bol takémuto poberateľovi zohľadnený znížením krátenia predčasného starobného dôchodku. Navrhujeme, aby sa dotknutým poistencom jednorazový doplatok k starobnému dôchodku vyplatil z úradnej povinnosti, teda bez nutnosti podania žiadosti,” priblížila Krištúfková.
“Vzhľadom na široký okruh dotknutých poistencov, o ktorých nárokoch bude potrebné rozhodnúť nad rámec bežnej činnosti Sociálnej poisťovne (SP), navrhujeme dvojročnú lehotu, v ktorej SP rozhodne o jednorazovom doplatku k starobnému dôchodku alebo o zvýšení sumy predčasného dôchodku,” povedala Krištúfková. Z tohto dôvodu pozmeňujúci návrh posúva účinnosť novely zákona, a to od 1. januára 2021.

Koľko to bude stáť?

Poslanec Erik Tomáš (nezaradený) sa zaujímal, koľko budú tieto zmeny stáť. “Predtým ste hovorili, že to bude 130 miliónov eur, ale Ministerstvo financií SR povedalo, že na to peniaze nenájde,” podotkol Tomáš. Žiadny dôchodkový strop pre ženy by podľa jeho slov nebol, keby nebola novela Ústavy SR a nestanovili sa úľavy pre ženy za výchovu detí.

1 Komentár na Postupná náprava skrivodlivostí v dôchodkoch?:

  • Kollár (Sme rodina): Ženy ukrátili o 430 miliónov eur

    “Prijali sme veľmi dôležitý zákon, naprávame obrovskú nespravodlivosť, ktorú spáchala bývalá vláda Roberta Fica a Petra Pellegriniho,” povedal. Sporné ročníky žien boli podľa neho ukrátené o 430 miliónov eur.”Toľkoto im bývalá sociálna vláda ukradla, toľkoto to bude stáť tento štát,” zdôraznil. Ako povedal minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina), súčasná vláda tak použije 430 miliónov eur na nápravu krívd voči dotknutým matkám.”Sú to peniaze, ktoré im patria a nemôžeme ich o to okradnúť,” dodal Krajniak.
    PS:
    Toto je dobrý krok, už len zosobniť tú doteraz platnú nepodarenú tabuľku tým, ktorí ju kedysi schválili.
    K tlačovej besede asi tľko: Predstavitelia vladnej koalicie by mali jednoznačnejšie pomenúvať vinníkov daného stavu. Nie predchádzajúca vláda ale Ficova vláda, Pellegriniho vláda, nie bývalý minister financií ale minister financií Ficovej vlády Pociatek atd. Jediný Matovič sa v závere vyjadroval veľmi trefne, ostatní si musia z neho brať príklad. Ficovi resp. Pellegriniho voliči často nerozoznávajú medzi koalíciou a opozíciou, bývalou vládou a súčasnou vládou.