Vyberte stranu

Monitor z aktuality.sk
Komentár Daga Daniša: Máme tu prípad, ktorý spája Bödöra s Kaliňákom

Ak treba Matovičovu vládu za niečo pochváliť, tak za napĺňanie hlavného sľubu. Rozviazala ruky vyšetrovateľom, ktorí predvádzajú pozoruhodné výkony. Najnovšie pri vyšetrovaní bödörovcov a predraženého nákupu kamier pre Národnú diaľničnú spoločnosť.

NAKA ide ako valec. Stačili na to dve veci. Výmena ministrov a kľúčových úradníkov (odstavenie Smeru). A očista polície. Výsledkom týchto dvoch faktorov je séria policajných razií a trestných stíhaní. Úradníci nachádzajú na stole stopy po „zlodejinách“. A polícia tieto prípady – len si to predstavte – vyšetruje. Niečo neuveriteľné, že?

Najnovší prípad je zaujímavý tým, že spája oligarchov bödörovcov s exministrom vnútra Kaliňákom (Počiatkom). Aj keď len nepriamo. Cez firmu napojenú na štátne zákazky, z ktorých mali jedna aj druhá partia zarábať milióny eur. 

Výpalníci

Razia NAKA vo firmách bödörovcov súvisí s predraženým nákupom kamier a softvéru pre Národnú diaľničnú spoločnosť. Tučnú zákazku v objeme 37 miliónov eur mala získať IT spoločnosť Tempest, ktorá sa zrejme musela o výnosy deliť s ďalšími dodávateľmi a „partnermi“. Pravdepodobne aj s firmami napojenými na skupinu bödörovcov.

Či bödörovci naozaj niečo dodávali, alebo to len predstierali a vyberali provízie za „ochranu“ od hráčov na trhu, je predmetom vyšetrovania.

IT firma Tempest je známa z viacerých tendrov a káuz. Vo februári 2018, krátko po vražde Jána Kuciaka, na túto spoločnosť ukázal aj prokurátor Špirko.

Špirko vtedy otvorene prehovoril o tom, ako chcel vyšetrovať rozsiahlu korupciu v pozadí Kaliňáka a Počiatka. Malo ísť o provízie za tendre a za krytie rôznych skupín „dépeháčkarov“ v celkovom objeme 200 miliónov eur. Jednou z firiem, ktorá mala figurovať v predražených zákazkách na ministerstve vnútra, mal byť Tempest. Dodával IT technológie a služby za 15 miliónov eur.

Podľa Špirka mali Kaliňákovi a Počiatkovi ľudia vyberať od víťazov tendrov úplatky, ktoré končili v bezpečnostných schránkach. Jeden z vybavovačov, napojených na Kaliňáka, mal prezývku Peňaženka.

Rozdiel medzi vládou Fica a vládou Matoviča veľmi názorne ilustruje vyšetrovanie káuz, v ktorých figurovala firma Tempest a vplyvné postavy v pozadí tendrov, ktoré si účtovali „výpalné“.

Za Matovičovej vlády sa zistenia o predražených tendroch preverili. Nasledovali policajné razie vo firmách oligarchov. A vyšetrovanie. Jednoducho: NAKA koná. A ministri pri vyšetrovaní poskytujú súčinnosť (dokumenty z tendrov, faktúry, zmluvy).

Štát ukazuje svoju silu. A zlodeji končia v rukách NAKA. Alebo zaliezajú.

Za Ficovej vlády sme videli celkom iný obraz.

Prokurátor Špirko v roku 2016 získal na svoju stranu daňového podvodníka Vargu – ako svedka, ktorý opísal korupčné schémy, za ktorými mali byť Kaliňák a Počiatek. Kauzy, v ktorých malo ísť o úplatky v celkovom objeme 200 miliónov eur, začal vyšetrovať.

Krátko nato sa začali diať neuveriteľné veci. Minister vnútra Kaliňák sa mal stretnúť s policajným prezidentom Gašparom, šéfom NAKA Hraškom a šéfom protikorupčnej jednotky NAKA Krajmerom. Teda s ľuďmi, ktorí boli považovaní za figúry bödörovcov. Po ich stretnutí začala NAKA trestne stíhať prokurátora Špirka – za údajné manipulácie so svedeckou výpoveďou Vargu.

Špeciálny prokurátor Kováčik následne Špirka odstavil od vyšetrovania káuz Kaliňáka, Počiatka, Bašternáka (a firmy Tempest).

Kočnerov právnik

Dnes už vieme, že pri stíhaní prokurátora Špirka sa mal angažovať aj Marek Para. Právnik Lexu a Kočnera. Para mal „spracovať“ svedka Vargu. Aby nesvedčil proti Kaliňákovi, ale proti prokurátorovi.

Stíhanie Špirka pôsobilo ako účelové a nakoniec bolo zastavené. Dokonca dvakrát.

Z Kočnerovej šifrovanej komunikácie cez aplikáciu Threema vyplýva, že pri stíhaní Špirka „Para urobil peknú robotu a nakoniec je za koko.a“. Túto správu písal Kočner kamarátovi Bödörovi v roku 2018. V čase, keď bolo stíhanie proti Špirkovi zastavené. Kočner sa pokúšal obnoviť trestné stíhanie prokurátora.

V tom čase Kočner písal aj Parovi. Navrhoval, aby svedok Varga povedal, že prokurátor Špirko ho donútil podpísať svedeckú výpoveď proti Kaliňákovi. Slovom, Varga mal vo výpovediach proti Špirkovi pritvrdiť. „Za odmenu, samozrejme,“ navrhoval Kočner. Odpoveď advokáta Paru podľa archívov Threema: „Sadnem si s ním.“

Kočnerove správy cez Threemu jasne ukazujú, že o stíhanie Špirka sa mali postarať „bödörovci“ vo vedení polície a NAKA. A právnik Para.

Záver: Aj za éry Fica a bödörovcov postupovala NAKA veľmi aktívne a tvrdo. Aurát nie proti zločincom, ale proti prokurátorovi, ktorý išiel zločincom po krku.

Sabotáž

Dôvody sú zrejmé každému, kto sleduje správy. Skorumpovaní ministri, podnikatelia z ich pozadia a skorumpovaní funkcionári polície konali v pude sebazáchovy (mnohí z nich vrátane Kočnera by dokonca prisahali, že v sebaobrane). Tak to chodí, keď sa v pozadí vlády a polície presadia kriminálne skupiny.

Prokurátor Špirko nebol ďaleko od pravdy, keď povedal, že za úkladmi ministra vnútra a vedenia polície vidí sabotáž proti štátnemu orgánu. Aby nemohol plniť dôležité úlohy. Konkrétne aby nemohol vyšetrovať rozkrádanie verejného majetku. Také masívne rozkrádanie a s takým politickým krytím, že to ohrozovalo udržanie právneho štátu a spoločenského poriadku.

To, čo vidíme dnes pri kolotoči policajných akcií, je len odpoveď primeraná problému. A dôkaz, že nielen zločin, ale aj druhá strana má zdravý pud sebazáchovy.#SpajaNasZodpovednost

Vaša podpora zabezpečí, že svoju novinársku prácu budeme aj naďalej môcť robiť nezávisle tak ako doteraz. Našou prioritou je urobiť zo Slovenska lepšie miesto na život.