Monitor z aktuality.sk
Komentár Daga Daniša: Máme tu prípad, ktorý spája Bödöra s Kaliňákom
Ak treba Matovičovu vládu za niečo pochváliť, tak za napĺňanie hlavného sľubu. Rozviazala ruky vyšetrovateľom, ktorí predvádzajú pozoruhodné výkony. Najnovšie pri vyšetrovaní bödörovcov a predraženého nákupu kamier pre Národnú diaľničnú spoločnosť.
NAKA ide ako valec. Stačili na to dve veci. Výmena ministrov a kľúčových úradníkov (odstavenie Smeru). A očista polície. Výsledkom týchto dvoch faktorov je séria policajných razií a trestných stíhaní. Úradníci nachádzajú na stole stopy po „zlodejinách“. A polícia tieto prípady – len si to predstavte – vyšetruje. Niečo neuveriteľné, že?
Najnovší prípad je zaujímavý tým, že spája oligarchov bödörovcov s exministrom vnútra Kaliňákom (Počiatkom). Aj keď len nepriamo. Cez firmu napojenú na štátne zákazky, z ktorých mali jedna aj druhá partia zarábať milióny eur.
Výpalníci
Razia NAKA vo firmách bödörovcov súvisí s predraženým nákupom kamier a softvéru pre Národnú diaľničnú spoločnosť. Tučnú zákazku v objeme 37 miliónov eur mala získať IT spoločnosť Tempest, ktorá sa zrejme musela o výnosy deliť s ďalšími dodávateľmi a „partnermi“. Pravdepodobne aj s firmami napojenými na skupinu bödörovcov.
Či bödörovci naozaj niečo dodávali, alebo to len predstierali a vyberali provízie za „ochranu“ od hráčov na trhu, je predmetom vyšetrovania.
IT firma Tempest je známa z viacerých tendrov a káuz. Vo februári 2018, krátko po vražde Jána Kuciaka, na túto spoločnosť ukázal aj prokurátor Špirko.
Špirko vtedy otvorene prehovoril o tom, ako chcel vyšetrovať rozsiahlu korupciu v pozadí Kaliňáka a Počiatka. Malo ísť o provízie za tendre a za krytie rôznych skupín „dépeháčkarov“ v celkovom objeme 200 miliónov eur. Jednou z firiem, ktorá mala figurovať v predražených zákazkách na ministerstve vnútra, mal byť Tempest. Dodával IT technológie a služby za 15 miliónov eur.
Podľa Špirka mali Kaliňákovi a Počiatkovi ľudia vyberať od víťazov tendrov úplatky, ktoré končili v bezpečnostných schránkach. Jeden z vybavovačov, napojených na Kaliňáka, mal prezývku Peňaženka.
Rozdiel medzi vládou Fica a vládou Matoviča veľmi názorne ilustruje vyšetrovanie káuz, v ktorých figurovala firma Tempest a vplyvné postavy v pozadí tendrov, ktoré si účtovali „výpalné“.
Za Matovičovej vlády sa zistenia o predražených tendroch preverili. Nasledovali policajné razie vo firmách oligarchov. A vyšetrovanie. Jednoducho: NAKA koná. A ministri pri vyšetrovaní poskytujú súčinnosť (dokumenty z tendrov, faktúry, zmluvy).
Štát ukazuje svoju silu. A zlodeji končia v rukách NAKA. Alebo zaliezajú.
Za Ficovej vlády sme videli celkom iný obraz.
Prokurátor Špirko v roku 2016 získal na svoju stranu daňového podvodníka Vargu – ako svedka, ktorý opísal korupčné schémy, za ktorými mali byť Kaliňák a Počiatek. Kauzy, v ktorých malo ísť o úplatky v celkovom objeme 200 miliónov eur, začal vyšetrovať.
Krátko nato sa začali diať neuveriteľné veci. Minister vnútra Kaliňák sa mal stretnúť s policajným prezidentom Gašparom, šéfom NAKA Hraškom a šéfom protikorupčnej jednotky NAKA Krajmerom. Teda s ľuďmi, ktorí boli považovaní za figúry bödörovcov. Po ich stretnutí začala NAKA trestne stíhať prokurátora Špirka – za údajné manipulácie so svedeckou výpoveďou Vargu.
Špeciálny prokurátor Kováčik následne Špirka odstavil od vyšetrovania káuz Kaliňáka, Počiatka, Bašternáka (a firmy Tempest).
Kočnerov právnik
Dnes už vieme, že pri stíhaní prokurátora Špirka sa mal angažovať aj Marek Para. Právnik Lexu a Kočnera. Para mal „spracovať“ svedka Vargu. Aby nesvedčil proti Kaliňákovi, ale proti prokurátorovi.
Stíhanie Špirka pôsobilo ako účelové a nakoniec bolo zastavené. Dokonca dvakrát.
Z Kočnerovej šifrovanej komunikácie cez aplikáciu Threema vyplýva, že pri stíhaní Špirka „Para urobil peknú robotu a nakoniec je za koko.a“. Túto správu písal Kočner kamarátovi Bödörovi v roku 2018. V čase, keď bolo stíhanie proti Špirkovi zastavené. Kočner sa pokúšal obnoviť trestné stíhanie prokurátora.
V tom čase Kočner písal aj Parovi. Navrhoval, aby svedok Varga povedal, že prokurátor Špirko ho donútil podpísať svedeckú výpoveď proti Kaliňákovi. Slovom, Varga mal vo výpovediach proti Špirkovi pritvrdiť. „Za odmenu, samozrejme,“ navrhoval Kočner. Odpoveď advokáta Paru podľa archívov Threema: „Sadnem si s ním.“
Kočnerove správy cez Threemu jasne ukazujú, že o stíhanie Špirka sa mali postarať „bödörovci“ vo vedení polície a NAKA. A právnik Para.
Záver: Aj za éry Fica a bödörovcov postupovala NAKA veľmi aktívne a tvrdo. Aurát nie proti zločincom, ale proti prokurátorovi, ktorý išiel zločincom po krku.
Sabotáž
Dôvody sú zrejmé každému, kto sleduje správy. Skorumpovaní ministri, podnikatelia z ich pozadia a skorumpovaní funkcionári polície konali v pude sebazáchovy (mnohí z nich vrátane Kočnera by dokonca prisahali, že v sebaobrane). Tak to chodí, keď sa v pozadí vlády a polície presadia kriminálne skupiny.
Prokurátor Špirko nebol ďaleko od pravdy, keď povedal, že za úkladmi ministra vnútra a vedenia polície vidí sabotáž proti štátnemu orgánu. Aby nemohol plniť dôležité úlohy. Konkrétne aby nemohol vyšetrovať rozkrádanie verejného majetku. Také masívne rozkrádanie a s takým politickým krytím, že to ohrozovalo udržanie právneho štátu a spoločenského poriadku.
To, čo vidíme dnes pri kolotoči policajných akcií, je len odpoveď primeraná problému. A dôkaz, že nielen zločin, ale aj druhá strana má zdravý pud sebazáchovy.#SpajaNasZodpovednost
Vaša podpora zabezpečí, že svoju novinársku prácu budeme aj naďalej môcť robiť nezávisle tak ako doteraz. Našou prioritou je urobiť zo Slovenska lepšie miesto na život.
Monitor
Na ministerstve vnútra nastali zmeny. Vláda na návrh šéfa rezortu Romana Mikulca odvolala z funkcie štátneho tajomníka Jána Lazara na jeho vlastnú žiadosť.
Kabinet ne jeho miesto schválil Tomáša Opartyho. Od roku 2020 bol generálnym riaditeľom Sekcie ekonomiky rezortu vnútra.
Aktuality.sk o tom informovala hovorkyňa ministerstva vnútra Zuzana Eliášová.
„Rešpektujem rozhodnutie Jána Lazara a vysoko hodnotím jeho výkon v rezorte vnútra. V jeho gescii bol ekonomický a verejnosprávny úsek rezortu, kde urobil množstvo kvalifikovaných manažérskych rozhodnutí a nastavil procesy tak, aby prostriedky štátneho rozpočtu nekončili vo vreckách „našich ľudí“, ale efektívne v potrebných projektoch a nákupoch s cieľom zodpovedného hospodárenia s verejnými peniazmi v prospech občanov našej krajiny,“ uviedol Mikulec.
Lazar uviedol, že sa po vyše dvoch rokoch rozhodol vrátiť do súkromného sektora. V stanovisku podotkol, že v rezorte podľa neho zvládli nastaviť po bývalom vedení koncepciu a stratégiu v ekonomike a verejnej správe.
PS:
P. Lazarovi poďakujme, Tomáš Oparty je čestný človek, VD neublíži vždy kopal za spravodlivosť pre všetkých, držme mu palce!
Všetky rozpracované prípady a kauzy okolo expremiera fica do seba zapadajú ako ozubené kolieska v jeho 20 tis. € hodinkách. Ak toto štát prehrá a obvinenia okolo fica, kaliňáka, gašpara, tomáša, blahu, bodora, brhela, kočnera, počiatka… z toho vyjdu iba ako obviňovanie z politizácie, tak na Slovensku môžeme naozaj zhasnúť.
Ja vyšetrovateľom polície verím, určite to dotiahnu pred spravodlivý súd.
Zadržanie exministra vnútra Roberta Kaliňáka a obvinenie expremiéra Roberta Fica je prelomové. Orgány činné v trestnom konaní si dosiaľ trúfli len na minimum politikov. Výnimkou bola bývalá štátna tajomníčka M. Jankovská, nedávno M. Kotleba či staršie prípady exministrov za SNS M. Janušeka a I. Štefanova. V diskusiach verejnosť roky upozorňovala, že návrat dôvery v spravodlivosť nebude možný aj bez postihovania najvyššie postavených aktérov.
Mimoriadne dôležité teraz bude, či sa podarí preukázať obvinenia presvedčivými dôkazmi, ktoré minimalizujú priestor pre jedinú možnú cestu obvinených ako z toho von, a tou je obviňovanie z politizácie. Roky prácne budované úsilie o očistu OČTK i justície, ktoré stále patria medzi najmenej dôveryhodné v EÚ, by sa tak mohlo zrútiť. Unáhlené či zle zdôvodnené stíhanie opozičných politikov by mohlo viesť k prepadu dôvery v nezávislé vyšetrovanie na nové dno. Uvidíme aká bude podpora Generálnej prokuratúry.
Prajem priateľom bezpečnostných zložiek / i tým druhým/, prekrásne slovenské mierové ráno. V dobe mlčania ma potešila téma, ktorá presne zapadla ako malé koliesko do slovenského stroja života tu u nás doma. Teda pýtame sa, či a ak áno , je dôvera verejnosti v políciu? Osobne si myslím, že skúmanie takéhoto stavu niekým, je samo o sebe zlým meradlom bezpečnosti verejnosti / o tú tu momentálne ide / nakoľko je to veľmi široké a vôbec to nevystihuje to, čo by malo.
Pán kolega má na mysli / tak to chápem ja/ , že verejnosť rozvírila informácia o krokoch voči veľmi známym politikom. Áno udialo sa tak a aj ja som sa zamyslel nad stavom tu doma. Teda stále hovorím o tej dôvere verejnosti voči polícii. Pokiaľ čítajúci tohto príspevku vôbec dočíta tieto moje názory, chcem už teraz všetko zosumarizovať do jednej vety. Nikdy tu nebude nejaká dôvera vo všetky polície , teda voči tej štátnej i samospráv. Ak čerpám informácie napríklad zo stránky Webnoviny zo dňa 11.10.2021 pán Hamran, vtedy dočasný policajný prezident , konštatoval, že :
– Národná kriminálna agentúra má dôveru 21% respondentov
– polícia ako taká 10,7 precenta respondentov
– Úrad inšpekčnej služby ministerstva vnútra 2,2 percenta opýtaných
Ako teda nazerám na dôveru v políciu ja / musím vložiť slovko dnes / ?
Ako čitateľa , či načúvateľa , ma informácie týkajúce sa práce polície vždy trocha odreagujú od bežných ľudských činností. Predstavím si okolnosti popísanej situácie a vložím si ich do mojej mozaiky o polícii a mojom živote, teda ak sa to týka aj mňa. Spomeniem si na prácu jednotlivých zložiek ochrancov zákona.
– v doprave – nuž veru kontroly príslušníkov sú opäť iba mrhaním financií a ľudským potencionálom. Alebo stretnutie sa s kolónou nejakého nadčloveka, sprevádzanou políciou. Vytlačili ma do priekopy a ešte si mysleli, že čo viem čo. Alebo, po viac urgenciách na políciu ohľadne rušenia nočného kľudu arogantným vodičom a doložení dôkazov mi funkcionár v telefonáte oznámil, že vodič bol poučený. Čo je však najhoršie je to, že mi nezabudol pán policajt / nie ,,radový,, / zdôrazniť – aj tento vodič, ktorý denno denne porušoval minimálne / 3 / tri § Zákona o cestnej premávke bol v práci. Nuž skoro som odpadol , že takéto teórie razí dozerajúci príslušník nad bezpečnosťou cestnej premávky. / musím povedať, že už problémy s vodičom odvtedy nie sú /.
– kriminalita / údajne tá malá/ na úseku majetku. Aj mňa , teda môj majetok navštívili zlodeji a narobili mi okrem materiálnych škôd aj tie ďalšie. Že osobný majetok občanov nie je významnou vecou šetriacich orgánov mi svojou prácou dali jasne najavo. Je to pre nich iba nadpráca a zaťažovanie. Tak vyšetrovali aj môj prípad až do okamihu, pokiaľ nezistili, že si nenechám veci len tak ./ dovetok k tomuto je ten, že vyšetrujúci príslušník mi počas výpovede povedal, že aj tak nikoho nenájdeme/.
– a spomeniem ešte napríklad rušenie nočné kľudu
Tu som doma.
Dávam do pozornosti všetkým občanom tohto Slovenska, že všetci tí, ktorých si tu platíme ako službu verejnosti zanedbávajú trestuhodne ochranu obyvateľov v dobe od 22.00 do 06.00 . Príbehy , ktorým sa osobne dlhé roky venujem sú našťastie skončené / nie všetky / veľmi úspešne. Spomeniem zatiaľ dva. V Trenčíne /kde bývam / sa rušňovodiči pretekali v húkaní a pískaní svojich lokomotív. Musel som vtedy naštudovať Pravidlá železničnej prevádzky /Ž1/, kedy som musel zakúpiť 3 výtlačky samotného predpisu a to u vydavateľa. /jeden som potom poslal pánom poslancom mesta/. Po konzultáciách s mnohými odborníkmi, vrátane súdnych znalcov a predstaviteľmi železníc sa napokon udialo to, že sa na úseku trate odstránili tabule a ďalšie návesti . Možno je tu otázka aký to má vplyv na činnosť polície? Nuž zásadný, veď železničná polícia je dnes súčasť polície a táto veci riadne nevyšetrila.
Aby som tu dlho nevypisoval, musím tiež oznámiť, že štátna a ani obecná polícia dnes nevie:
– zakázať protiprávne rušenie nočného kľudu
– nevie ho /nechce/ sankcionovať
Stále sa držím témy, – dôvera v políciu. Keď som skúmal prečo je tento stav, z hrôzou som zistil, že polícia nevlastní žiaden prístroj na meranie hluku. Odpovede vysoko, teda najvyššie postavených funkcionárov, vrátane vtedy pani ministerky vnútra, boli zarážajúce. Od neznalostí legislatívy až po prejavenie neochoty toto konečne doriešiť. Naposledy som ešte v roku 2018 v septembri , komunikoval s prezídiom PZ, odbor poriadkovej polície. Pán plukovník Mgr. Peter Melenec mi oznamoval, že citujem zo spisu PPZ-OPP2-2018/053366-003 ,, Vzhľadom na pretrvávajúci aktuálny problém týkajúci sa rušenia nočného kľudu, Prezídium Policajného zboru zaslalo Ministerstvu zdravotníctva SR, ako príslušnému ústrednému orgánu štátnej správy v tejto oblasti , návrh na legislatívnu zmenu zákona č. 355/2007 resp. vyhlášky 549/2007 ,, koniec citátu.
Bohužiaľ, opäť musím dnes svoj osobný čas / už počítaný na mesiace / venovať nechápavému podnikateľovi a jeho dodávateľom , ktorí v dobe nočného kľudu robia zle občanom. Naivita občanov, že v tejto problematike /nočný kľud/ je bohužiaľ veľmi veliká. Dúfajú, že niekto sa ich zastane a spraví nápravu. Mesto Trenčín sa dlhodobo zbavuje zodpovednosti, orgány zdravotníctva /RÚVZ a ÚVZ/ sú podľa mňa jednoznačne naklonení porušovateľom zákona . Dodnes čakám na odpovede z Ministerstva zdravotníctva a menovaných inštitúcií , ktorým som podal sťažnosti.
Spomínaný list poriadkovej polície asi zapadol prachom, nakoľko od toho roku 2018 sa nič významného na úseku boja proti rušeniu nočného kľudu neudialo /podľa mojich vedomostí/.
Vrátim sa späť k názoru kolegu pána Arpáda Szollosiho.
Ešte skôr ako tu napíšem moje stanovisko chcem povedať toto. Mám, mal som a stále budem mať vedľa seba príslušníkov policajného zboru. Boli mojimi spolužiakmi, rodinou či najvernejšími priateľmi. Hádam si rozumieme nie? Ak nie škoda. Ako som napísal vyše, že verejnosť nebude mať nikdy lepšiu mienku v polície opieram sa predovšetkým o poznatky z politiky tohto štátu. Prax neustále , teda takmer stále a všade, na všetkých úrovniach, teda na tej komunálnej, ale predovšetkým tej najvyššej ukazuje, že politici nie sú prostriedkom potrieb verejnosti. Práve naopak. Zo služby národu si spravili výnosný spôsob materiálnej a inej záruky svojej existencie. Ak si niekto myslí, že to tak nie je , nuž prosím.
Stačí sa vrátiť do neďalekej minulosti ohľadne dôchodkov i policajtov. Alebo predvolebné hanebné klamstvá dnes predstaviteľov vlády ohľadne služobných bytov / všetky tvrdenia ohľadne bytov mám vo svojom osobnom archíve/. Takže nakoniec hovorím. Za nedôveru verejnosti v políciu môžeme všetci.
dnes 18.11.2021 08:13
Dočasný policajný prezident Štefan Hamran poďakoval policajtom, ktorí dohliadali na pokojný priebeh stredajších (17. 11.) zhromaždení v Bratislave a zakročili na miestach, kde to bolo nevyhnutné. Vyzdvihol tiež profesionálnu prácu členov antikonfliktného tímu.
“Ako som už uviedol, slobodu si nemožno zamieňať s agresiou, vulgarizmami a nenávisťou. Toto odkaz novembra 1989 určite nie je. Touto cestou chcem taktiež zaželať skoré uzdravenie kolegom, príslušníkovi Policajného zboru a bratislavskej mestskej polície, ktorí utrpeli zranenia použitím pyrotechnického materiálu zo strany protestujúcich,” uviedol Hamran na sociálnej sieti.
Na Deň boja za slobodu a demokraciu sa na viacerých miestach v Bratislave konali protesty, na ktorých sa zúčastňovali stovky ľudí. Polícia počas nich obmedzila na osobnej slobode z viacerých dôvodov celkovo deväť osôb. Na protestoch došlo tiež k zraneniu dvoch policajtov po tom, ako priamo medzi nich niekto z protestujúcich hodil pyrotechniku.
.
Oproti minulému roku určite viditeľný pokrok nielen z hľadiska prevencie, ale i represie za podozrenia z trestných činov ….., za to patrí p. Hamranovi a policajtom určite vďaka.
Ale tých ľudí bez rúšok, porušujúcich opatrenia, tam bolo aj tak strašne veľa.
Priestupky nič, predvedenia pri pretrvávaní protiprávneho konania aj po poučení žiadne ? 9 je málo.
S tým rastom dôvery verejnosti v políciu to asi nebude také jednoduché.
Trest odňatia slobody až na 15 rokov hrozí 39-ročnej Bratislavčanke, ktorá sa ako policajtka mala dopustiť obzvlášť závažného zločinu sprenevery, pri ktorom mala spôsobiť škodu vo výške 210 000 eur. Návrh na podanie obžaloby podala vyšetrovateľka Úradu inšpekčnej služby.
„V priebehu štyroch rokov si mala policajtka, ako pokladníčka občianskeho združenia združujúceho aktívnych, ale aj penzionovaných príslušníkov Policajného zboru (PZ), postupne prisvojovať finančné prostriedky, s ktorými mala vzhľadom na svoje postavenie právo disponovať,“ spresnila okolnosti prípadu Petra Friese z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR.
Vyšetrovanie prípadu sa začalo vo februári 2020, o niekoľko týždňov už čelila vtedy 38-ročná policajtka obvineniu.
„Vyšetrovateľke sa podarilo preukázať celkovo 89 neoprávnených prevodov a platieb so spreneverenými finančnými prostriedkami. Viac ako 5400-stranový vyšetrovací spis obsahuje ďalších 46 dôkazov vrátane takmer tridsiatky výsluchov osôb v rôznom procesnom postavení a siedmich znaleckých posudkov z rôznych odborov,“ informovala Friese.
….to je čo za združenie, kde nikto nekontroluje stav konta a na čo sa peniaze vynaložili…Čudné združenie a čudne to aj dopadlo….
Že by to bola IPA (PPZ) b*rdeľ? … pod lampou býva tma
Priatelia, uvádzam časť rozhovoru z denníka Pravda s Pavlom Paračkom, predsedom Odborového zväzu polície,nakoľko sa dotýkajú námetu v úvodnom článku ako aj istôt vyslúžilcov.
–
Čo od nového policajného prezidenta očakávajú policajti?
V prvom rade, že už svojimi osobnými charakterovými vlastnosťami bude prirodzenou autoritou s morálnym kreditom a svojou prácou bude dôstojne reprezentovať všetkých policajtov a tým zvýši aj dôveryhodnosť Policajného zboru v očiach verejnosti. Policajti tiež očakávajú, že aj oni budú spokojní v práci.
Myslím si, že očakávajú odbúranie administratívnej činnosti, ktorú musia dennodenne vykonávať, dostatok výstrojných súčiastok, ako aj vytvorenie vhodných podmienok na svoju prácu. Hovoríme dnes v prvom rade o oblečení. To je veľký základný problém. Zásobovanie by malo byť kontinuálne zabezpečené tak, aby sa nestalo, že dva roky nie sú veci na sklade. Napríklad také polokošele: nie sú, lebo nie je podpísaná zmluva. Na druhej strane treba spomenúť, že za toto prezident nezodpovedá, ale môže mať na to vplyv. Môže dávať návrhy na zlepšenie, s ktorými sa však na konci dňa musí stotožniť minister. Prezident by mal na to apelovať a tlačiť.
–
A vaše očakávania z pohľadu legislatívnych zmien?
Pri potrebných legislatívnych zmenách je to podobné. Je potrebná novelizácia trestného poriadku a Trestného zákona, ktoré sú ešte z roku 2005. Žiaľ, odvtedy sme sa v trestnom konaní, podľa mňa, dostali v dôsledku advokátskej loby do ešte horšieho stavu.
–
Počúvame o masívnych odchodoch policajtov. Čo sa deje?
Pre nás to nebolo žiadne prekvapenie. Minulý rok odišlo zhruba 1 480 policajtov z celkového počtu viac ako 21-tisíc. Priemerne takto odchádza ročne asi tisíc policajtov. To, že minulý rok odišlo viac, môžeme prisúdiť aj tomu, že v rokoch 2019 a 2020 boli valorizované platy dokopy o 20 percent. Keďže na rok 2021 sa už platy nevalorizovali, väčšia skupina sa ku koncu roku 2020 rozhodla odísť. Boli to ľudia, ktorí už boli skôr rozhodnutí, ale ešte vydržali, a to práve z dôvodu spomenutej valorizácie, ktorá bola nevídaná v porovnaní s predchádzajú¬cimi rokmi.
–
Takže to boli skôr starší policajti?
Áno. A o to viac je nám to ľúto. Pre nás to nie sú len čísla, ale veľká pridaná hodnota pre zbor ako taký. Pretože ide o najstarších a tým aj najskúsenejších policajtov, ktorí by mohli a mali svoje skúsenosti odovzdať mladším. Odišli policajti, ktorí boli už sčasti aj unavení a už ich ani nič nemotivovalo ostať dlhšie. Aj to by malo byť úlohou prezidenta, aby týchto skúsených policajtov v zbore udržal. Aj z môjho okolia som registroval, že policajti, ktorí odchádzajú, majú spravidla odslúžených viac ako 25 rokov a majú tak nárok na výsluhový dôchodok, jeden z mála benefitov, o ktorý za tie roky v službe pre občanov aj s nasadením vlastného života nechceli prísť.
–
Kde sa zvyknú policajti zamestnať, keď odídu zo zboru?
Je to rôzne. Títo ľudia celý život robia z veľkej časti hlavne psychicky. Je na nich počas každodennej služby vyvíjaný veľký tlak, keďže zasahujú aj do ústavných práv občanov. Niektorí si tak hľadajú skôr fyzickú prácu. Poznám kolegov, ktorí išli do advokácie, do súkromných bezpečnostných služieb, ale sú aj takí, ktorí sa nevedia uplatniť na trhu práce. A to z rôznych dôvodov. Aj niektorí zamestnávatelia majú predsudky pri zamestnávaní bývalých policajtoch.
–
Prečo stratili motiváciu?
Každý, kto ide do obchodu, musí niečím zaplatiť. Každý žije z peňazí. Keby sa aj nezvyšovali mzdy, dôležité je, aby sa aspoň zlepšovali podmienky na prácu a zvyšovalo sa materiálno-technické zabezpečenie policajtov. A ďalšia vec je už spomenutá istota, vo forme záruky dôstojného výsluhového zabezpečenia policajtov. A to v podobe garancie, že sa do budúcnosti nebude hýbať s nasporenými zdrojmi na osobitnom účte, z ktorého sa vypláca výsluhový dôchodok.
–
Takéto istoty policajti dnes nemajú?
Momentálne vládne neistota. Na jednej strane je programové vyhlásenie vlády, v ktorom sa konštatuje, že sa bude pracovať na zvýšení statusu policajta a zachová sa osobitný dôchodkový systém. Na druhej strane tu máme Útvar hodnoty za peniaze, ktorý takmer každý štvrťrok vydával vyhlásenia, podľa ktorých je policajtov veľa a treba aj prehodnocovať systém výsluhových dôchodkov. Určite každý uzná, že to nepridáva na istote policajtov.
–
Môžete vysvetliť, ako funguje tento osobitný účet?
Zatiaľ čo klasický dôchodok vypláca Sociálna poisťovňa, policajti majú vlastný účet, do ktorého odvádzajú odvody. Navyše, kým bežní ľudia platia odvody vo výške štyroch percent, policajti odvádzajú až sedem. V roku 2013 sa novelou zákona zmenila dĺžka služby potrebnej na nárok na výsluhový dôchodok z 15 na 25 rokov. V spolupráci s vtedajším Inštitútom finančnej politiky sa urobila korekcia, ktorá zabezpečila solventnosť a stabilitu tohto účtu a tým udržateľnosť celého takéhoto systému.
S týmto osobitným účtom sa však stále niekto pohráva, a to policajti vnímajú vždy veľmi citlivo. Neustále prichádzajú rôzne signály, narážky a pokusy o zmenu takéhoto sociálneho zabezpečenia policajtov v starobe. Policajti sú ústavou obmedzení na niektorých právach, napríklad nemôžu štrajkovať, podnikať, a teda nemôžu mať iný príjem. Zároveň sa však z rôznych strán podsúvajú témy zaoberajúce sa možným znižovaním ich sociálnych istôt.
–
Vy nesúhlasíte s názorom, že policajtov na Slovensku je príliš veľa?
Pri revízii výdavkov ministerstva vnútra sme trikrát pripomienkovali materiál Útvaru hodnoty za peniaze. Zásadnú pripomienku sme dávali najmä vo vzťahu k znižovaniu počtu policajtov. Z materiálu jednoznačne vyplynulo, že ho nepripravovali ľudia, ktorí rozumejú Policajnému zboru a tejto službe ako takej. Všetky hodnoty a grafy boli prispôsobené tomu, že počty policajtov sú v porovnaní s inými krajinami príliš vysoké. Ak nás napríklad porovnávajú s Fínskom, je potrebné zdôrazniť, že ide vo viacerých ohľadoch o diametrálne odlišnú krajinu. Či už je to v dĺžke demokracie, spôsobe života, geografických podmienkach, kriminalite alebo príjme občanov. Aj napriek tomu má táto polícia problémy a ide zvyšovať stavy policajtov.
Keď nás zasa porovnávali s Českou republikou, analytici si nezistili, že asi pred desiatimi rokmi v Česku znížili stav zo 44-tisíc na 40-tisíc policajtov. Už dnes sú späť na stave 44-tisíc a žiadajú zvýšenie stavov o ďalšie štyri tisícky. U nás napríklad policajti – rómski špecialisti – sanujú prácu, ktorú by mali vykonávať terénni sociálni pracovníci, a nebol zohľadnený ani fakt, že v celoeurópskom priestore sa veľmi dynamicky mení bezpečnostná situácia a v tomto kontexte napríklad vznikajú tzv. no-go zóny.
–
Odzneli však aj názory, že veľa policajtov odchádza aj preto, že sa chcú kvôli nejakým minulým pochybeniam či väzbám na zadržaných funkcionárov sami radšej čím skôr stiahnuť, aby nemali problémy. Ako vnímate takéto interpretácie?
Vždy je v prvom rade potrebné rešpektovať prezumpciu neviny. Až čas, vyšetrovania, preverovania a na konci nezávislé súdy rozhodnú, či to tak v jednotlivých prípadoch bolo. Myslím si, že spravodlivosť každého dostihne.
–
Odchody policajtov boli spájané aj s NAKA Nitra, kde vraj odišlo najviac príslušníkov a niektorí údajne kvôli väzbám na Bödörovcov…
Nemáme potvrdené informácie, že by boli odchody z okolia Nitry nejaké výraznejšie. Navyše nikto nám nikdy pri odchode nehlási, že odchádza kvôli nejakým vlastným pochybeniam. Aj pri tejto otázke platí moja predchádzajúca odpoveď.
–
Odísť z polície má tiež až 10 percent príslušníkov NAKA. V akom stave je táto agentúra?
Pri nedávnej reorganizácii sa znižovali stavy riadiacich pracovníkov a zvyšovali počty ľudí do priameho výkonu. Menil sa tiež systém, že za každý región zodpovedá jeden nadriadený, ktorý by mal mať obraz o svojom regióne z hľadiska všetkých druhov kriminality. Nemôžeme prehliadnuť, že odvtedy sa aktivity NAKA zvýšili. Museli to určite postrehnúť aj občania. Nie je našou úlohou hodnotiť prácu jednotlivých útvarov.
–
Ako navrhujete tieto odchody skúsených policajtov riešiť?
Určite by pomohla garantovaná nedotknuteľná sociálna istota v podobe sociálneho a dôchodkového zabezpečenia policajtov. Aby sme nemuseli po každých voľbách počúvať dookola, že policajtov je veľa a majú vysoké dôchodky. Samozrejme, aj zavedením možno nejakých nových benefitov, ktoré by boli pre policajtov slúžiacich nad určitú dobu, napríklad 25 rokov a viac, ale zase nesmieme zabúdať ani na mladších policajtov.
–
Už rok máme nového ministra vnútra. Čo by zboru prospelo, s čím by vám vedel pomôcť?
Som rád, že s ministrom komunikujeme. K spoločnej konštruktívnej komunikácii s racionálnymi a reálnymi podnetmi prispievajú, prostredníctvom nás, nielen naši členovia, ale aj všetci policajti či zamestnanci ministerstva. Vždy zdôrazňujeme najmä potrebu personálnej stabilizácie zboru a zlepšenia podmienok na prácu. Materiálno-technické zabezpečenie sa zlepšuje, ale z nášho pohľadu len pomaly. Policajtom treba stále vytvárať adekvátne podmienky pre prácu. Či už ide o obnovu starých budov, ktoré sa často nedajú ani vykúriť, starý nábytok, zastarané počítače, odevné súčiastky a nakoniec určite adekvátnu mzdu a stabilitu sociálnych istôt.
Spoločnosť by mala vidieť, že policajt nemôže podnikať a žiadnym spôsobom tak zlepšiť materiálne a sociálne podmienky svojej rodine. Podobne je to u sudcov či prokurátorov, ktorí sú však platení oveľa lepšie. Plat policajta by mal byť nastavený tak, že aj mladý policajt by ním uživil rodinu, manželku na materskej a pokryl by zároveň všetky náklady potrebné na dôstojný život. Pomohla by k tomuto pravidelná a systematická valorizácia platov.
–
Vidíte v najbližších rokoch zvyšovanie platov ako reálne?
Určite tu priestor je. Avšak je to hudba budúcnosti. V prvom rade to závisí od ekonomickej situácie v krajine.
–
U vášho zamestnávateľa pôsobí aj iný odborový zväz, ktorý sa však súdil s ministerstvom vnútra za to, že s ním odmieta rokovať. Zmenilo sa niečo v prístupe k nemu?
Evidujeme takýto súdny spor. Podľa oficiálnych informácií, ktorými disponujeme, však súd právoplatne rozhodol v prospech ministerstva vnútra, a teda konštatoval, že neprišlo zo strany rezortu ku diskriminácii tejto odborovej organizácie. Ak by som sa mal vyjadriť k spolupráci medzi nami a druhou odborovou organizáciou pôsobiacou u nášho zamestnávateľa, tak musím konštatovať, že máme rozdielne videnie sveta.
Oni chcú napríklad dobu pre nárok na výsluhový dôchodok skrátiť na 15 rokov služby. Ak by sme chceli byť medzi policajtmi nezodpovedne populárni, mohli by sme prísť s návrhom aj 10 rokov. Ani jedna z týchto možností však nie je reálna, a to s ohľadom na udržanie osobitného účtu, z ktorého sú vyplácané výsluhové dôchodky. Nakoniec sú k tejto problematike vypracované štúdie, ekonomické prognózy. S odstupom času môžeme konštatovať, že zmena z v roku 2013 bola najlepšia zo všetkých vtedy proklamovaných možností.
–
Odchádza teda dosť starších policajtov. Má ich kto nahradiť? Prichádza do zboru dosť nových policajtov?
Určite nie. Rozdiel medzi počtom príchodov a odchodov sa stále zväčšuje. Na každého policajta sú kladené vysoké nároky. Musí byť vzdelaný, psychicky odolný, fyzicky a jazykovo zdatný a musí byť ochotný službu vykonávať aj s nasadením vlastného života. Štát toto však nevie dostatočne oceniť. Je tu však priestor na zmenu. Či už finančnej motivácie, alebo aj na zmenu veku potrebného na vstup do Policajného zboru.
–
Táto práca však okrem výsluhového dôchodku má určite aj nejaké výhody. Prečo sa oplatí 21-ročnému človeku prihlásiť do polície?
Policajný zbor má veľkú výhodu, že je v ňom široké spektrum možností, ako sa osobne uplatniť. Ak niečo človeka baví, vie si v polícii nájsť pozíciu, ktorá mu bude vyhovovať a bude ju tak s nadšením vykonávať. Máme v polícii napríklad kynológiu-hipológiu, a teda sa tu vedia uplatniť ľudia, ktorí radi pracujú so psami, s koňmi. Niektorí zas môžu nájsť záľubu v doprave, v autách a uplatniť ju tak v dopravnej polícii. Mňa bavilo čítať, študovať a analyzovať, tak som si vybral pozíciu vyšetrovateľa. Máme kriminalistických technikov, informatikov a mnoho, mnoho ďalších pozícií. Ak ukáže jednotlivec nejaké schopnosti a chce sa posunúť ďalej, vie si nájsť aj príležitosti na vzdelávanie, a tak aj na kariérny rast. Verím preto, že sa dnes aj mladým ľuďom oplatí ísť do Policajného zboru.
Pekný deň prajem, nemyslím si, že je najšťastnejším riešením, ak v takej veľkej štátnej organizácii ako je MV SR, sú dva odborové zväzy, ktoré dokonca ani neťahajú za jeden povraz v tak zásadnej otázke, ako je sociálne zabezpečenie(zák. č. 328/2002 Z.z.).Sme možno jedným z mála štátov Európy, kde na nárok pre dosiahnutie výsluhového dôchodku je potrebné odslúžiť v služobnom pomere až 25 r. služby. Ako je to s výsluhovým zabezpečením v iných štátoch si čitatelia, ktorí sa s tým ešte nestretli, môžu pozrieť v príspevkoch z 15. januára 2021 o 7:15 a 15. januára 2021 o 8:25 v tejto rubrike tohto webu: (verejný priestor pre diskusiu)
https://www.bezpzlozky.eu/2015/01/verejny-priestor-pre-diskusiu/.
Pán Paračka pre rozhovor v médiách mohol tých 25 r. služby pre nárok na výsl. dôchodok rozviesť presnejšie a podrobnejšie. Rozmeniť na drobné. Dalo by to ešte úplnejší a detailnejší obraz. Je tiež známe, že veľké možno až (stá?)milióny eur boli postupne za desaťročia poprevádzané z prebytkov osobitných účtov MV SR do štátneho rozpočtu. Podľa medializovaných informácii aj v cca r. 2012 pred novelizáciou nášho zákona o sociálnom zabezpečení.Potom by predĺžovanie doby služ. pomeru až na dobu 25 rokov vôbec nebolo potrebné, pretože osobitný účet MV SR bol aj v tomto období sebestačný. Podľa novelizácie zákona č. 328/2002 Z.z. platnej a účinnej od 1. mája 2013 je, že služobný pomer na nárok pre dosiahnutie výsluhového dôchodku sa postupne do budúcnosti predlžuje až na dĺžku 25 rokov. Podrobnosti sú obsiahnuté (dnes mimo § 38 – 25 rokov sl. pomeru ešte neplatí, resp. neplatí pre každého) v prechodnom ustanovení § 143 aa zákon č. 328/2002 Z.z.Podľa mnohých už pri schvaľovaní novelizácie zák. č. 328/2002 Z.z. v parlamente bolo poukazované aj poslancami NR SR na diskriminačnú skutočnosť prechodného ustanovenia §143 aa … a to, že rozdeľuje slúžiacich príslušníkov do dvoch skupín.Prvá je skupina, ktorá vo svojich nárokoch bude dobiehať na priznanie VD ešte pred ukončením služ. pomeru 25 r.Druhá skupina slúžiacich príslušníkov je ktorá v čase prijatia novely mala odslúžených menej ako 6 rokov, v tej časti §143aa rovná sa §38, t.j. na priznanie a výplatu VD je potrebných až minimálne 25 rokov služobného pomeru.
Mimochodom je zaujímavá skutočnosť, že v Českej republike (aj v iných krajinách je potrebných na dosiahnutie VD menej ako 25 r.) je nárok na výsl. dôchodok (u nich príspevok) naďalej 15 r. služobného pomeru a ich systém soc. zabezpečenia doposiaľ neskolaboval, ani nekolabuje.
Tak ja si myslím, že odbory by u MV nemali fungovať žiadné- tak jak nie sú v armáde. Dalo by sa uvažovať o takejto inštitucii hádam u občianských zamestnancov v rezorte( v armáde sme ich mali-neviem či ešte sú). Policia je predsa minimálne polovojenská organizácia- kde zákonom je rozkaz, ktorý treba splniť a keď je nezmyselný, tak sa dá sťažovať na toho, kto ho vydal u nadriadeného. Mimochodom, keď spomínam, že v armáde boli, tak nekecám, pretože som dajaku dobu, čo som vyzliekol uniformu, bol zamestnaný ako občianský zamestnanec na takej nevýraznej fcii- vodič zberač ranených- a z dlhej chvíle a hlavne aby som nebol separatistom, som sa k odborárom pripojil. Ale keď už na dajakú nepravosť zo strany nadriadených snáď aj došlo, tak sťažnosť cez odbory bola platná asi ako sťažnosť podaná do Kysaku na lampáreň. Odborári mali ale dobru povesť tak na MDŽ, deň letectva, deň slobody, pred Vianocami a pod. To naše ženy, sekretárky, skladničky, sestričky … dostali buket a chlapi šoféri, udržbari,dielenskí špecialisti…aj to vie všetci tak stovku (v Kčs ev. Sk) k výplate na pivo a podobne.
Polícia a väzenská a justičná stráž sú pod vytrvalou paľbou neprajníkov, ja som presvedčený že napriek tomu rastie dôvera u tej väčšej časti verejnosti, ktorá normálne uvažuje a sleduje situáciu.
Slovensko sa okrem pandémie koronavírusu nachádza aj v pandémii hoaxov a dezinformácií. Tie sa doposiaľ sústreďovali najmä na covid-19, no v uplynulých dňoch zažíva internet rozmach množstva konšpirácií v súvislosti so samovraždou bývalého šéfa polície, Milana Lučanského.
Dezinformačné stránky chrlia jednu zaručenú “bombu” za druhou, čoho sa chytá množstvo ľudí a niektorí neveria ani tomu, že sa Lučanský zabil sám, aj napriek tomu, že kamerový záznam z chodby ukazuje, že v tom čase v cele nikto iný nebol. To však mnohým rozsievačom dezinformácií nestačí a bezhlavo zdieľajú všetko, čo na internete v tejto súvislosti objavia. Ako napríklad fotografie dobitého muža, o ktorých konšpirátori tvrdia, že ide o Milana Lučanského.
Príslušníci a zamestnanci Zväzu väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) odmietajú tvrdenia, že sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na zraneniach, rozhodnutiach a následnej smrti policajného exprezidenta Milana Lučanského, informuje TASR.
Príslušníci ZVJS sú presvedčení, že tak, ako v iných prípadoch pokusov o samovraždu vo väzenských zariadeniach, aj v prípade Lučanského sa riadnym vyšetrovaním generálneho prokurátora, zriadenej nezávislej vyšetrovacej komisie a orgánov činných v trestnom konaní jednoznačne preukáže ako príčina smrti jeho osobné rozhodnutie. “A nie zlyhanie jednotlivca, skupiny osôb či systému dozoru a stráženia obvineného v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody Prešov (ÚVV a ÚVTOS Prešov),” dodali.
Ako uviedli v otvorenom liste, vnímajú aj zneužívanie situácie na poburovanie verejnosti a vyvolávanie spoločenských vášní. Plánujú sa brániť aj právnou cestou, teda podaním trestných oznámení na šíriteľov “zámerných lží či nepodložených konšpirácií”.
Zdôraznili, že nenesú zodpovednosť za vzatie obvineného do väzby, za rozhodovanie o type väzby a určenia miesta výkonu väzby. “Úlohou ZVJS je zabezpečiť stráženie, dozor, dohľad a zaobchádzanie s obvinenou osobou,” vysvetlili. Ako doplnili, kontakt s blízkymi pre obvinených v kolúznej väzbe je umožnený len so súhlasom orgánov činných v trestnom konaní alebo súdu.
Ako skonštatovali, v roku 2020 bolo vo väzniciach celkovo 40 pokusov o samovraždu, z toho štyri dokonané. “Ani v jednom prípade nebolo nutné okamžité vyvodenie zodpovednosti generálneho riaditeľa ZVJS, dokonca ani riaditeľov konkrétnych ústavov, v ktorých tieto pokusy evidujeme,” dodali. Odstúpenie Milana Ivana z funkcie generálneho riaditeľa ZVJS považujú za unáhlené rozhodnutie. V otvorenom liste žiadajú ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí), aby jeho odchod zvážila.
Ja mám pripomienku k predstaviteľom koalície: slovo vláda znamená vládnuť, a nie zbabelo (vraj politicky) ustupovať hulvátom, ktorí si ľudskú slušnosť vždy vykladali ako slabosť a verejne ju znecťovali. Ficovcom a Pelegríniovcom v tichom súzvuku s kotlebami ide len o návrat k moci a ku korytám, a preto im je každá zámienka dobrá. Aktuálne aj to nimi vyvolané pokrytecké zapaľovanie sviečok za padlého policajného generála… Považujem za vrcholne nezodpovedné ak sa nezakročí proti údajne pripravovaným demonštráciam “verejnosti” v tejto pandemickej dobe. Zneužívanie demokracie a slušnosti tiež musí mať hranice. Dovolte aby v takýchto krajných prípadoch polícia plnila svoje povinnosti bez ohľadu na krik narušovateľov slobody nás slušnejších, rešpektujúcich zákony.
Stav, do akého sme sa policajti dostali, vystihol svojim komentárom k umrtiu gen. Lučanského expolicajt Jozef Šátek. Vyjadril to, ako si mnohí z nás vyhodnotili aj sami.
https://m.facebook.com/jozef.satek.14/posts/4235965406430254
Súhlasím s analýzou pána Šátka. Aj pre mňa osobne je samovražda Milana Lučanského veľkou ľudskou tragédiou ale zároveň nepochopím, prečo štát dopustil, aby si siahol general Milan Lučanský na život. Pretože on mohol byť tým, čo policajti, prokurátori a sudcovia volajú – Zlatá rybka – ktorá Vám splní tri najväčšie želania. Generál Lučanský podľa všetkého bol ochotný zobchodovať svoje informácie. Zlatú rybku by sme si mali chrániť a nie ju nechať napospas predátorom.
Nič nie je horšie, ako skorumpovaný policajt. Teda pre slušných ľudí. Naopak, pre vagabundov je skorumpovaný policajt ten najlepší kamarát. Slušný človek sa zamyslel, kto to vlastne spáchal samovraždu. Vagabund kričí, že ho zavraždili. Bez jediného dôkazu. Bez známok násilia. Len tak prišli bachari do cely, človeku v plnej sile s výcvikom v sebeobrane pritlačili jeho vlastnú teplákovú bundu na krčné tepny a expolicajný prezident držal ako hluchý dvere až do bezvedomia. Uverí len ten, kto uveriť chce. Lebo verí a ani sám nevie, že čomu. O dôveru vagabundov polícia skutočne nestojí.
Pekný večer, nereagovať , či reagovať v tejto rubrike je na pováženie. Možno chcem iba pripomenúť, možno iba tak na zamyslenie sa.
Som občan, že demokratického štátu. Platím si odvody, dane, dodržiavam právne normy a pokojne si chcem dožiť svoj život. Tu dávam do pozornosti termín svoj život. Zrazu sa objaví problém COVID 19. A ja sa pýtam, kde sú všetci, ktorí majú občanovi vrátiť , čo do nich investoval? Nie iba peniaze, ale aj nádej, svoju prácu, súkromie, zdravie. Zdravotníctvo v kolapse, obecné či miestne úrady nefungujú, či iba v nejakom režime, kde sú spravodajské inštitúcie, kde sú odpovede na otázky vzniku COVIDU a ďalšie odpovede našeho žitie ďalej.
Najväčšia vymoženosť ľudstva je sloboda. Vo všetkých jej podobách, v súkromí, v práci všade. Poznám to veľmi dobre a tak som aj viedol svojich podriadených a tak som ich aj učil. Zatvárať bezúhonných ľudí je
zločin. Zatvárať zdravých ľudí je protiprávne. Demokracia nie je zneužívanie silových zložiek. Zažil som to a nik ma nepresvedčí o opaku. A neodpustím si pripomenúť, že riadiť štát majú iba elity národa, nie neznalí dobrodruhovia. Česť výnimkám.
Ako môže rásť dôvera v policajtov, keď okrem NAKA všetci mlčíme? Aj keď držím palce tejto vláde aj napriek “chlapčenským nezhodám v nej”, začína ma vážne znervózňovať situácia v štáte. V právnom štáte by mali platiť pre všetkých rovnako zákony, vyhlášky, nariadenia. My, čo ich dodržujeme a nemáme s tým problém zdanlivo nie sme na rane. Ale, ak len 10 percent kotlebovcov a oklamaných o neexistujúcomCovide, medzi ktorých patrí aj väčšina opozície je nespokojná s výsledkami volieb a snaží sa o anarchistické rozvracanie poriadku, tak či chceme, alebo nie, bude to mať negatívny dopad na väčšinu. Prečo exekutíva, teda vláda s ich aparátom štátnej správy nevynucuje na týchto 10 percentných provokatéroch dodržiavania pravidiel! Myslíte si všetci, že to vyriešite debilnými statusmi na FB z jednej a druhej strany? Ficovi a spol. rozumiem, lebo mu tečie do topánok, preto robí všetko preto, aby rozvrátil štát.
Začnite konečne postihovať, pokutovať , zatvárať narušovačov opatrení, ktorí chcú mať viacej práv a slobôd ako si zaslúžia! Títo vám na „dobrovoľnosť“ zvysoka kašlú, načo potom je vládou vyhlásený mimoriadny stav.
Nepoznám zázračné riešenie pandémie. Od začiatku si však myslím, že najlepší spôsob ako zmierňovať šírenie vírusu, ktorý nám nabúral náš bežný, mnohokrát extrémne rýchly život, je osobný lockdown.
Minister Mikulec, začnite konať!!! “Protesty 17.11. a ich neriešenie sa nám kruto vypomstia”.
Šľak ma ide trafiť !!!
Tentokrát armáda – aj tak sa dá.(i tak še dá…).Kam a na koho sa my výsluhoví a starovýsluhoví dôchodcovia “hrabeme”.Zdá sa, v mnohých prípadoch ide o inú, samostatnú kastu ľudí (tzv. papalášizmus) – odlišnú to kastu “kolegov” od nás svojho času slúžiacich aj v priamom výkone služby, resp. dnes už klasických VD – SD…
“U niektorých profesionálnych vojakov došlo v rokoch 2019 a 2020 k neoprávnenej úprave hodnostného platu. Boli prepustení zo služobného pomeru a na valorizáciu nemali nárok. V 33 prípadoch predstavovala celková suma 7 254 eur. Väčšina z nich – 28, je už vysporiadaná. Uviedla to hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková”. (tasr)
Pekne zhrnuté, ako sa narábalo s prebytkovými peniazmi ozbrojených bezpečnostných a záchranných zborov v minulosti.
9. Do 1.8.2008 prebytkové peniaze ozbrojených bezpečnostných a záchranných zborov z ich osobitných účtov boli odvádzané do štátneho rozpočtu. Napríklad z osobitného účtu MV SR bolo odvedených 137,912 mil. Eur, čo by postačovalo na vyplácanie všetkých druhov VD a nebolo by ich potrebné dotovať.Zdá sa, zaužívaná “tradícia” politikov (MF SR) aj v ďalšom období po r. 2008… r. 2012-2013…Potom že na osobitných účtoch MV, MO nie je dlhodobo dostatok peňazí.
https://www.bezpzlozky.eu/2014/12/diskriminacia-vysluhovych-dochodcov/
inu, aj by rástla dôvera ale ako kandidát na GP Ján Šanta hovorí o problémoch v polícii – policajti migrujú, robia aj iné veci ako by mali, najmä na oddeleniach skráteného vyšetrovania. To by chcel zmeniť – aby sa policajti viac špecializovali. “V Bratislave akonáhle policajt nájde výhodnejšie pôsobenie, už je preč.”
Držme palce jemu aj ministrovi.
Mikulec: Gašpar bol Ficov a Kaliňákov človek. Asi dobre vedia, čo narobil.
Prekvapilo ma, ako občana aj ako ministra vnútra v rámci akcie Očistec to, ako mala skupina okolo Norberta Bödöra a Tibora Gašpara fungovať, lebo si myslím, že takíto ľudia nikdy v polícii pracovať nemali. Samozrejme, platí a pre každého by mala platiť prezumpcia neviny, ale ak sa tie veci potvrdia, myslím si, že je to nehodné takýchto funkcionárov. A trošku to vnímam aj osobne, keďže sám som bol obeťou týchto ľudí. Pán Gašpar bol policajný prezident v čase, keď sa dialo moje zadržanie na základe podhodeného dôkazu. Takže aj bez akýchkoľvek iných informácií, len na základe vlastnej skúsenosti a na základe toho, že títo ľudia neváhali zorganizovať podhodenie dôkazov s cieľom odstaviť niekoho, lebo upozornil, že ich ľudia kradnú, si myslím, že nikdy nemali pôsobiť v polícii.
Dajú sa vysvetliť aj aktuálne reakcie Roberta Fica a Roberta Kaliňáka, ktorí zubami-nechtami bránia najmä Tibora Gašpara, oni nemajú čo iné spraviť, bol to ich človek a asi veľmi dobre vedia čo pán Gašpar porobil, vedia aj to že p. Gašpar by mohol povedať čo vedia oni…
Rezort sme prebrali v deficite 280 miliónov eur. Pýtam sa, kde sú peniaze, hovorí minister vnútra Roman Mikulec.
Monitor z Topky.sk:
Vo štvrtok (17. septembra 2020) spustili policajti NAKA akciu na zadržanie bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy. Pre mnohých to bol šok, pre iných už dlhšie očakávaný zásah.
Jeho majetok totiž už dlhšiu dobu pútal pozornosť médií. Ľudovít Makó známy hlavne ako bývalý vysokopostavený funkcionár Finančnej správy, smeroval v sobotu pred sudcu Špecializovaného trestného súdu. Policajti ho totiž obvinili z vydierania a obmedzovania osobnej slobody a sudca rozhodoval o návrhu na jeho väzobné stíhanie. Trestná činnosť na ktorej sa mal podľa obvinenia podieľať súvisela so zločineckým gangom takzvaných takáčovcov.
Po hodinách čakania vyšiel Ľudovít Makó zo súdu s putami na rukách a bolo jasné, ako sudca rozhodol. Prekvapenie však nastalo, keď o rozhodnutí súdu informovala hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková. Vo svojom vyhlásení totiž okrem dôvodov väzby pre Makóa povedala: „Rozhodnutie je právoplatné. Obvinený sa vzdal práva podať sťažnosť voči všetkým výrokom uznesenia”.
Po tomto výroku nehovorili mnohí zainteresovaní o ničom inom, len o tom, že nechápu prečo bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy, ktorý má na starosti vyšetrovanie daňových a finančných podvodov nepodal voči rozhodnutiu o vzatí do väzby sťažnosť.
Po rozhodnutí o väzobnom stíhaní je totiž nepísaným pravidlom podať voči rozhodnutiu súdu sťažnosť o ktorej potom rozhoduje druhostupňový súd. Ten totiž môže zrušiť rozhodnutie prvostupňové súdu a obvinení sa nie raz dostali na slobodu.
Topky.sk teraz z troch nezávislých zdrojov zistili, že dôvodom nepodania sťažnosti voči rozhodnutiu o vzatí do väzby je to, že Ľudovít Makó začal po zadržaní s políciou spolupracovať a rozkrývať nie len svoju trestnú činnosť na ktorej sa mal podľa obvinenia roky podieľať.