Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

TASR 03.10.2020

Ilustračné foto

Odborníci ministerstva práce a ministerstva financií rokujú o zmenách v oblasti dôchodkov. Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) avizoval, že pracujú na nich tak, aby v novembri tohto roka mohla byť na vláde predstavená vízia, čo by sa dalo v prípade dôchodkov vylepšiť.

„Budeme žiadať, aby sme mohli časť daňovej a odvodovej reformy, a s tým súvisiacej aj dôchodkovej reformy, financovať z plánu obnovy. Podľa toho, ako sa nám podarí dohodnúť s Európskou úniou (EÚ), v akom objeme by sme mohli použiť peniaze z plánu obnovy, tomu prispôsobíme aj finálnu verziu predstavy, čo by sa malo diať,” priblížil pre TASR Krajniak.

Minister načrtol, že rezort práce by chcel stabilizovať dôchodkový systém na dlhé obdobie.

„Do budúcnosti musíme stabilitu zabezpečiť aj tak, aby sme do dôchodkového systému dostali viac peňazí ako doteraz,” myslí si Krajniak. Podľa neho sa to dá urobiť niekoľkými spôsobmi. „Jedným z nástrojov môže byť, že keď sa ekonomike darí a zvyšuje sa výber dane z pridanej hodnoty (DPH) v celkovom objeme v štáte, tak časť toho zvýšeného výberu DPH by sa použila ako vklad do dôchodkového systému, aby sme získali viac peňazí na dôchodky,” uviedol príklad Krajniak.

V dôchodkovom systéme by sa podľa neho napríklad tiež mohol zaviesť tzv. rodičovský bonus. „Dôchodky v súčasnosti platia symbolicky povedané ‘dobre vychované deti’, teda také, ktoré pracujú, platia odvody do sociálneho systému a z neho platíme dôchodky rodičom a starým rodičom. Výchova takéhoto dieťaťa je pre štát veľmi výhodná investícia. Z finančného hľadiska to ale pre rodiča znamená 50.000 až 70.000 eur do 20. roku takéhoto dieťaťa a je nespravodlivé, ak práve rodičia, ktorí dieťa vychovali, majú nižšie dôchodky,” skonštatoval Krajniak.

Časť daní a odvodov by teda pracujúci mohli venovať svojim rodičom. „To neznamená, že by títo ľudia platili viac. Iba by z už platených odvodov týchto ľudí išla nejaká časť priamo ich rodičom,” načrtol Krajniak.

Treťou možnosťou by mohla byť ústavná garancia foriem, akou si človek môže sporiť na dôchodok. „Aby bolo stanovené, že prvý pilier je solidárny, toto garantujeme všetkým. Keď sa človek rozhodne, môže byť v druhom pilieri a potom bude garantované, že mu to nikto neznemožní, bude stanovený nejaký rozsah percent, ktorý si môže sporiť a potom máme aj tretí pilier,” priblížil Krajniak s tým, že sa vedú rôzne debaty o opatreniach v oblasti dôchodkov. Minister napríklad uviedol, že za inšpiratívny považuje anglický dôchodkový systém.

„Za ďalšiu dôležitú vec považujem individuálny dôchodkový strop, aby každý vedel, že po odpracovaní, pracovne sa zatiaľ uvažuje, že by to bolo 40 rokov, by mal každý nárok na odchod do dôchodku. Ak niekto začne robiť v devätnástich, vie, že ak sa rozhodne, v 59. rokoch môže ísť do dôchodku,” povedal Krajniak s tým, že tieto zmeny by umožňovali plánovať, kedy by kto išiel do dôchodku. “Závisí to od toho, akú stratégiu si zvolí človek. Myslíme si, že to posilňuje slobodu a chráni to najmä manuálne pracujúcich,” dodal Krajniak.

12 Komentárov na Odborníci pripravujú dôchodkovú reformu:

 • Hlavne matky majú dnes výrazne nižšie penzie, keďže odchádzame do dôchodku skôr, podľa počtu vychovaných detí. Zmena by mala „kompenzovať zrovnoprávnenie veku odchodu do dôchodku mužov a žien“ (konečne!).
  Podľa novely “Aj dôchodky by mali po novom rásť inak. Vďaka ústavnému zákonu by sa mali povinne valorizovať podľa rastu životných nákladov. Toto opatrenie má štátne dôchodky ochrániť pred infláciou. Návrh počíta aj s tým, že dôchodky môžu rásť aj razantnejšie”.
  Iba dúfam že nejaký pozabudnutý poslanec to doplnkom nezvráti.

 • Jozef Šamaj napísal: 13. októbra 2020 o 19:47 … pre nás je tam zaujímavý bod č. 12
  Doplnenie: Čo je v návrhu ústavného zákona o dôchodkoch.Zmena výpočtu dôchodku či rodičovský bonus. Ako chce Krajniak meniť penzie?
  Desiaty bod v tabuľke:
  * Osobitný systém dôchodkového zabezpečenia sa umožňuje vojakom, policajtom, hasičom, horským záchranárom, ako aj príslušníkom Slovenskej informačnej služby, Národného bezpečnostného úradu, Zboru väzenskej a justičnej stráže či ozbrojeným príslušníkom Finančnej správy. /Čo je v návrhu ústavného zákona o dôchodkoch -- bližšie tabuľka v linku/.
  https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clanok/565843-zmena-vypoctu-dochodku-ci-rodicovsky-bonus-ako-chce-krajniak-menit-penzie/

 • Približne 110-tisíc žien bude môcť odísť do penzie skôr. Okolo 40-tisíc, ktoré už do dôchodku mohlo ísť v tomto roku, bude kompenzovaných. Nový zastropovaný penzijný vek, ktorý sa začne uplatňovať od budúceho roku, sa dotýka tých žien, ktoré sa narodili v rokoch 1957 až 1963.

  Odstránili sa tak neprávosti, ktoré vznikli ženám týchto ročníkov. Po novom sa už aj im bude zohľadňovať výchova detí. Novelu začiatkom októbra podpísala prezidentka a platná je od 8. októbra, keď ju zverejnili v Zbierke zákonov. Do praxe vojde od januára budúceho roku.

 • A vraj za posledných tridsať rokov sa budoval sociálny štát.

 • V minulosti sme na tomto webe viacerí písali aj o problematike Dvojitého krátenia vdovských aj vdoveckých dôchodkov
  … svojim spôsobom ide o skrytú formu 50 % dane …. podľa komentára 7. októbra 2020 o 16:53 Rezort práce predstavil predbežnú informáciu k návrhu ústavného zákona o dôchodkovom systéme. Túto informáciu súčasne predložil do pripomienkového konania.
  Dvojité krátenie vdovských aj vdoveckých dôchodkov pekne zhrnul vo svojom komentári na Doko blog kolega pán Jozef Kotulič
  http://doko.blog.portal.sk/detail-dvojite-kratenie-vdovskych-aj-vdoveckych-d%C3%B4chodkov.html?a=1df37b30428d41ba624a8c5687644122

 • Pomaly niet vlády, ktorá by chcela presadiť svoj pohľad na odchod do dôchodku….každý systém bude mať svojich podporovateľov, aj odporcov, to je vcelku pochopiteľné….bude môcť niekto naozaj požiadať o dôchodok už ako 58 ročný? Určito, pár takých šťastlivcov sa nájde…teraz minister prehlásil -- kto si bude chcieť zvyšovať vzdelanie, pôjde na VŠ a ukončí ju vo veku 23 rokov, bude môcť požiadať o dôchodok vo veku 63 rokov….fajn, máme super hospodársky vyvinutý štát, ekonomika na 100 rokov zabezpečená rovná šanca pre každého…nejdem sa týmto zaoberať, už sa ma to netýka, nech sa nad tým zamýšľajú mladí.. je zaujímavé prečítať si, čo vydala ku dôchodkovej reforme NBS -- https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clanok/565591-nazivo-kazimir-a-odora-k-ustavnemu-zakonu-o-dochodkovom-zabezpeceni/ -- pre nás je tam zaujímavý bod č. 12…..čo je tým myslené? Zatiaľ nikto nevysvetlil, tak si počkajme, nechcem špekulovať -- je to pokyn zrušiť náš terajší systém, alebo iba upozornenie, aby niekto nechcel vytvárať nové, nášmu dôchodkovému systému podobné? to zasa by mala byť otázka pre tých, čo sa v blízkej budúcnosti budú chcieť prihlásiť do bezpečnostných zložiek…

 • Život je plný paradoxov.Paradoxne to bol Smer -- SD, ktorý napadol na ústavnom súde rozhodnutie parlamentu za vlády M. Dzurindu (2002 -- 2006) a to zastavenie valorizácie starobných dôchodkov dôchodcom do výšky 17 200 vtedajších slovenských korún.Vtedy dôchodcovia na ÚS SR vyhrali a štát im musel valorizáciu SD spätne doplatiť.
  file:///C:/Users/Kubo/Downloads/Rozhodnutie%20-%20Rozhodnutie%20PL.%20%C3%9AS%2016_06%20(2).pdf

 • Príspevok porušil kódex pre príspevky

 • Rezort práce dnes predstavil predbežnú informáciu k návrhu ústavného zákona o dôchodkovom systéme. Túto informáciu súčasne predložil do pripomienkového konania.
  x
  Vyberám dôležitú informáciu:
  x
  Zachovať sa má osobitný systém dôchodkového zabezpečenia pre silové zložky.

 • Smer sľuboval 13. dôchodky desať rokov, ale zo sľubov nič nebolo. Smer -sľubotechna -- však zabudol na siroty a invalidných dôchodcov, išlo mu iba o volebné hlasy dôchodcov. Sme rodina sa to teraz snaží napraviť.

  S ideou zaviesť 13. dôchodky prišla strana Smer – sociálna demokracia ešte v roku 2010. V uvedenom roku bola táto myšlienka neprehliadnuteľná, stala sa totiž jedným z hlavných posolstiev ich reklamnej kampane a billbordami bolo vtedy oblepené celé Slovensko.

  K naplneniu predvolebného sľubu ale po voľbách neprišlo. Smer sa vtedy vyhováral, že nenašiel podporu u svojich koaličných partnerov. V rokoch 2012 – 2016 ale vládol sám, nikoho podporu nepotreboval a napriek tomu sľubované dôchodky nezaviedli.

  Dnes často z radov opozície počúvame, že súčasná vláda dôchodcov okráda. Je teda dôležité poznať celú genézu 13. dôchodkov, aby bolo jasné, kto historicky celé tie roky dôchodcov v skutočnosti okrádal.

  Keby strana Smer v roku 2010, tak ako sľúbila, 13. dôchodky aj zaviedla, naši dôchodcovia sa už desať rokov mohli tešiť z vyššej životnej úrovne a lepšej kvality života. Ale netešili sa. Nemali sa za čo tešiť.

  Vo februári 2020, len pár dní pred voľbami, Smer predložil návrh zákona o 13. dôchodku, ktorý bol parlamentom prijatý. Každému súdnemu človeku bolo vtedy jasné, že Smeru, s nie príliš dobrými predvolebnými preferenciami, nejde o skutočnú pomoc dôchodcom, ale o získanie ich hlasov vo voľbách. Navyše – v štátnom rozpočte pre rok 2020 na toto opatrenie nenechali ani cent.

  Čo nie úplne všetci vedia je, že návrh Smeru z februára 2020 vôbec nebral do úvahy siroty a invalidov. Inými slovami – počítal len so starobným dôchodkom, vôbec nemyslel na sirotský a invalidný dôchodok. Toto nemožno vnímať inak ako hyenizmus, ak si uvedomíme, že ide o najohrozenejšie skupiny obyvateľstva a spolu o 150 000 ľudí. Ešte aj minister Kaník bol svojho času častovaný výrazom sociálny netvor. No konanie Smeru a už asi ani nedá nejako výstižnejšie nazvať.

  Krátko po voľbách nás postihlo niečo, na čo nebol pripravený nikto. Korona zakývala (a ešte pravdepodobne zakýva) s našou ekonomikou tak, ako nič iné od skončenia 2. svetovej vojny. Na jar to vyzeralo tak, že v dôsledku ekonomickej krízy nebudú žiadne 13. dôchodky.

  Kollárovci však trvali na svojom a v septembri prišli s návrhom, ktorý by sa dal nazvať: „aby bol aj vlk sýty, aj ovca celá“. Predstavitelia hnutia presadili, aby dôchodcovia museli sľúbený 13. dôchodok dostať. Aj keď nie v plnej výške, ale musia.

  Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Krajniak zvolil princíp solidarity – tí s najnižším dôchodkom dostanú najviac.

  Aký je teda výsledok?

  V priemere dostane tento rok dôchodca dvojnásobok toho, čo dostal vo forme vianočného príspevku minulý rok. Dôchodcovia s najnižším príjmom do 215 eur dostanú vyplatené najviac, 300 eur. Túto sumu dostanú po novom aj siroty a invalidní dôchodcovia, na ktorých v minulosti Smer akosi pozabudol.

  Pre príklad – dôchodca s dôchodkom vo výške 400 eur dostal v roku 2019 vianočný príspevok 133,34 eur, tento rok dostane 233,34 eur, teda o rovných 100 eur viac. Dôchodca s 500-eurovým dôchodkom dostal minulý rok 71, 86 eur, tento rok dostane 197,34 eur, teda o 125,48 eur viac.

  Tu je v skratke odpoveď, kto, kedy a ako okrádal našich dôchodcov. Zdá sa, že Sme rodina sa snaží aj v týchto ťažkých časoch myslieť na ľudí a v rámci možností im poskytnúť pomoc. Zákon o 13. dôchodkoch pôjde na ďalšie kolo prerokovania na najbližšiu schôdzu národnej rady. Ak poslanci zákon schvália, dôchodcovia dostanú 13. dôchodok vyplatený už v decembri tohto roka.

 • Doplnenie -- vyjadrenia niektorých verejnosti známych osôb.
  Jozef Mihál (vyjadrenie autora pre HN): Budeme chodiť do dôchodku v 56 rokoch?Ak rešpektujeme Ústavu a princíp rovnosti, nemôžeme v práve na dôchodok ľudí deliť do dvoch kategórií.Každý, kto sa hlbšie zaoberá dôchodkovým systémom na Slovensku, vie, že v súčasnej podobe je neudržateľný. Jedno z potrebných opatrení je zrušiť zastropovanie dôchodkového veku. Ak to neurobíme, sumy dôchodkov poletia dole. Ľuďom musíme povedať, že zakryť sa vieme len takou perinou, na akú máme. Toho, kto to nevidí, sa pýtam, či aj vo svojom domácom rozpočte s radosťou míňa viac, ako zarobí.Nápad, podľa ktorého by sa do dôchodku dalo ísť po 40 odpracovaných rokoch, má dve slabé miesta. Po prvé, oficiálne je možné pracovať už po skončení povinnej školskej dochádzky. Tí, ktorí pracovali (hoci na dohody alebo na skrátené úväzky) od šestnástich rokov, by do dôchodku mohli ísť už v 56 rokoch. O celých sedem až osem rokov skôr ako podľa súčasného zákona. Rozumiem, poviete si, že takých ľudí je málo – a budete mať pravdu.Po druhé, podľa dnes platného zákona obdobím dôchodkového poistenia je nielen obdobie získané za odpracované roky, ale do obdobia dôchodkového poistenia sa počíta aj obdobie, keď bol občan poistencom štátu – napríklad matka sa starala o deti do šiestich rokov veku, občan opatroval príbuzného alebo bol osobným asistentom zdravotne ťažko postihnutej osoby. Invalidom sa započítava aj obdobie čerpania invalidného dôchodku. A započítavajú sa aj takzvané náhradné doby spred roka 2004 – napríklad obdobie vojenčiny, obdobie, keď bol nezamestnaný na úrade práce (!) alebo obdobie štúdia pred rokom 2004.Podľa Ústavy Slovenskej republiky ľudia sú rovní v právach. Ak rešpektujeme Ústavu a princíp rovnosti, nemôžeme v takej zásadnej veci, ako je právo na dôchodok, ľudí deliť do dvoch kategórií. To naozaj privilegovanou kategóriou budú tí, čo si obdobie dôchodkového poistenia odpracovali, a druhou kategóriou budú ľudia, ktorí obdobie dôchodkového poistenia získali za obdobie starostlivosti o deti, za obdobie invalidity alebo za obdobie štúdia?Pri príprave dôchodkovej reformy sa hovorí o zavedení rodičovského bonusu. A o ďalších vylepšeniach pre rodičov, ktorí vychovali deti. Na druhej strane chceme návrhom o odchode do dôchodku po 40 odpracovaných rokoch znevýhodniť matky, ktoré pred pracovnou kariérou dali prednosť výchove detí?Preto ak bude možné ísť do dôchodku po 40 odpracovaných rokoch, tento nárok musia mať aj tí, ktorí získali obdobie dôchodkového poistenia ako matky s deťmi, opatrovatelia, invalidi…To v konečnom dôsledku znamená, že prijatím návrhu o odchode do dôchodku po 40 rokoch naozaj veľa ľudí bude môcť do dôchodku ísť už v 56 rokoch. Zakryť sa však vieme len takou perinou, na akú máme.
  Vyjadrenie Róberta Fica (Smer-SD) na TB (včera Ta3) ku zrušeniu dôchodkového stropu 64 rokov.Parafrázujem: Dnes je dôchodkový vek SD cca 62 r. Po zrušení Ústavou SR garantovaného dôchodkového stropu 64 r. pri výpočte veku dôchodku na základe priemerovania veku dožitia obyvateľstva, by sa tento mohol vyšplhať pre budúcich dôchodcov až na cca 70 rokov fyzického veku.Ak by k tomu došlo, odborári už majú dostatok vyzbieraných podpisov od obyvateľstva na vypísanie celoštátneho referenda…
  Vyjadrenie p. Páleníka (analytik) včera v TA3 -- priemerovanie veku dožitia obyvateľstva pre budúcich SD by bolo najspravodlivejšie podľa priemerovania veku dožitia obyvateľstva v z d r a v í.

 • Pri individuálnom dôchodkovom strope je otázne , kto z terajšej mladej generácie vydrží nonstop -- bez prestávky pracovať a byť dôchodkovo poistený 40 r., keď pracovné podmienky určuje trh práce a zamestnanie v jednej firme, na jednom pracovisku už nie je celoživotným zamestnaním. Možno sa to dá v civilných zamestnaniach v kombinácii s prácou z domu home office. Tieto podmienky 40 r. práce snáď splnia mnohí z dnešnej ešte teraz pracujúcej postaršej generácie roky narodenia 1962 (+-), ktorá práve teraz dobieha do fyzického veku 59 r.(v r. 2021).Verme, že tu už nebude platiť žiadna retroaktivita -- spätne pre všetkých tých, ktorí už máme rôzne druhy dôchodkov aj ich súbehy (VD+SD) písomnými rozhodnutiami štátnych orgánov priznané a vyplácané, pričom hranica dôchodkového poistenia 30, resp. 40 r. naplnená nebola.Tiež že sa nezmení dolná sadzba počtu odpracovaných rokov (dôchodkového poistenia) -- 15 rokov (svojho času do 30. apríla r. 2013 pri VD zák. č. 328/2002 Z.z. a aj dnes zák. č. 461/2003 Zb. pri SD).A aj naďalej bez určenia (už zrušenej) hornej hranice kalendárneho roku dobiehajúce nároky príslušníkov silových zložiek podľa zák. č. 100/1988 Zb. v kombinácii uvedených zákonov.(pracovné kategórie a kategórie funkcií).