
Z celkového počtu 4 950 odberových miest bolo k 14. hodine 31.10.2020 aktívnych už 99,2 %. Aktuálne je súčasťou odberových tímov už takmer 15 000 zdravotníkov, vďaka čomu sú takmer všetky miesta personálne naplnené na 100 %. Vzhľadom na to, že do 12. hodiny sa prišlo testovať celkovo 828 518 ľudí, z ktorých pozitívny test malo 7 947 osôb, počet pretestovaných obyvateľov sa v súčasnosti už odhaduje na výrazne viac ako jeden milión.
Celoplošné testovanie na Slovensku aktuálne zabezpečuje viac ako 40 000 osôb vrátane zdravotníkov. Ide o viac ako 6 000 vojakov, približne 5000 policajtov a spolu s nimi je súčasťou operácie aj 250 príslušníkov finančnej správy, 113 hasičov, 50 horských záchranárov, takmer 4 000 dobrovoľníkov, takmer 10 000 administratívnych pracovníkov, 33 príslušníkov rakúskych ozbrojených síl a 200 zdravotníkov z Maďarska.
Šéf rezortu obrany informoval, že Ozbrojené sily SR majú aktuálne v prospech operácie nasadených 1 856 vozidiel, ktoré neustále cirkulujú po Slovensku – dopĺňajú materiál alebo presúvajú personál tam, kde je to potrebné. Len od včera pritom najazdili príslušníci ozbrojených síl viac ako 500 000 kilometrov, prepravili materiál na 4 100 kusoch paliet a vyskladnili materiál, ktorý vážil 4 300 ton. Okrem toho v prospech zabezpečenia operačného spojenia vytvorili 5 000 komunikačných liniek pre odberné miesta a systém ich okamžitého vyrozumenia z veliteľstva.
Niekoľko záberov do centra riadenie :
Spoločné operačné velitelstvo operácie Spoločná zodpovednosť










- – – ———- – – –

Vyhlásenie MO SR, Dátum 01.12.2020:
.
Ministerstvo obrany skladuje biologický odpad z testovania bezpečne a v súlade so zákonom.
Ministerstvo obrany SR postupuje pri skladovaní biologického odpadu, ktorý vznikol pri testovaní obyvateľov v rámci operácie Spoločná zodpovednosť maximálne zodpovedne, bezpečne a plne v súlade s požiadavkami na zhromažďovanie nebezpečného odpadu tak, ako ich definuje vyhláška Ministerstva životného prostredia SR. Ozbrojené sily SR uskladnili biologický odpad z testovania v priestoroch vojenského objektu Mokraď v okrese Liptovský Mikuláš.
„Plne si uvedomujeme, že ak narábame s biologickým odpadom, ktorý by mohol byť kontaminovaný akoukoľvek nákazou, je potrebné venovať nielen jeho uskladneniu ale tiež likvidácii náležitú pozornosť. Preto to robíme presne tak, aby nedošlo k absolútne žiadnemu ohrozeniu obyvateľov ani životného prostredia,“ povedal minister obrany SR Jaroslav Naď.
Zároveň odmietol medializované tvrdenia týkajúce sa osobitných podmienok na uskladňovanie a „obaľovanie“ nemocničného odpadu. „Tento odpad nepochádza zo zdravotníckych zariadení ale z účelovo zriadených odberových miest, ktoré neboli kvalifikované ako zdravotnícke zariadenia. Preto sa na nás vzťahujú všeobecné podmienky ustanovené právnymi predpismi v pôsobnosti MŽP SR, najmä zákon o odpadoch a súvisiaca vyhláška MŽP SR,“ vysvetlil minister J. Naď.
Zároveň priblížil, že zo zákona o odpadoch nevyplýva osobitná podmienka pre „balenie“ odpadu. Podstatné je jeho celkové zhromažďovanie v zmysle príslušných noriem na skladovanie takéhoto typu odpadu, pričom podmienkou je spevnená, nepriepustná a zabezpečená skladovacia plocha proti pôsobeniu škodlivých látok a pred pôsobením vonkajších vplyvov. „To všetko uzamknutý a zabezpečený hangár vo vojenskom priestore Mokraď spĺňa,“ potvrdil šéf rezortu obrany.
Ako ďalej vysvetlil, ministerstvo obrany a ani vojenská nemocnica nevykonávajú nakladanie s nebezpečným odpadom. „My ho zhromažďujeme – t. j. dočasne ukladáme pre ďalšie nakladanie s týmto odpadom. Následne ho odovzdáme osobe oprávnenej na ďalšie nakladanie s ním,“ vysvetlil minister J. Naď. Možnosťou postupu je, že odpad si prevezme zariadenie, ktoré je oprávnené na nakladanie a zneškodnenie nebezpečného odpadu, napríklad spaľovňa alebo bude prevzaté zberovou spoločnosťou.
Predmetný odpad môže byť zhromažďovaný za vyššie uvedených podmienok až po dobu jedného roka. Nie je preto dôvod riešiť jeho likvidáciu unáhlene, dôležité je nájsť ekologicky a ekonomicky výhodné riešenie. Rezort obrany chce takto pomôcť Ústrednej vojenskej nemocnici SNP v Ružomberku, ktorá cca 300 ton biologického odpadu likviduje postupne v rámci kapacít zmluvnej spoločnosti.
Ministerstvo obrany SR v tejto veci komunikuje aj s Ministerstvom životného prostredia SR, a to už od realizácie samotného testovania. Rezort komunikuje tiež s príslušným okresným úradom a odborom starostlivosti o životné prostredie tak, aby boli zabezpečené všetky potrebné náležitosti a stanovené podmienky.
Velka vec sa podarila, nastastie drviva vacsina slovakov je zodpovedna I ja by som podakoval vsetkym organizatorom a hlavne zodpovednym ludom ktori sa testovania zucastnili klobuk dole pred vsetkymi dalsie tisice ludi nebudu roznasat virus za predpokladu dodrzania karanteny.
Som rad ze medzi starostami ktorí od prvopociatku podporili testovanie je nas kolega plk.v.v.Jano Mokos, starosta V. Tatier.
Vdaka vsetkym.
Víkendové plošné testovanie sa nepochybne podarilo dobre zvládnuť.
Vyhlásila to na sociálnej sieti prezidentka a vrchná veliteľka OS SR Zuzana Čaputová. Ocenila všetkých, ktorí sa na príprave testovania podieľali. Špeciálne vyjadrila rešpekt samosprávam.
“Uznanie patrí všetkým, ktorí sa na tom podieľali, predovšetkým vláde, armáde, polícii, hasičskému zboru, zdravotníkom, zdravotníčkam a všetkým ľuďom, ktorí dobrovoľnícky pomáhali. Som rada, že sa nenaplnili obavy, vrátane tých mojich, a že vo výsledku každý, kto sa otestovať chcel, sa na test dostal.” napísala Čaputová.
Súhlasím s prezidentkou a gratulujem kolegom.
Mám odslúžené v ozbrojených zložkách 31,5 roka,teraz som 68 ročný veterán.Vždy som uniformu ctil,teraz v tejto demokracii,keď sa spomenúla armáda tak to boli iba narážky,že vojaci si v kasárňach iba šunky válajú a čakajú kedy pôjdu ryžovať do sveta na misiu!Teraz v týchto dňoch,najmä počas tohto testovania sme mali možnosť všetci vidieť aká nenahraditelná je armáda slovenskej republiky v našej spoločnosti! Dnes ráno som sa bol dať otestovať,nemusel som,ako som spomínal,mám 68 rokov,ale urobil som to najmä kvôli tomu aby som sa bez problémov mohol stretávať z vnúčikmi.Tam na tom odbernom mieste som videl ako to má naša armáda perfektne zorganizované,všetko šlapalo ako švajčiarské hodinky!Vojaci vďaka Vám Slovensko Vám to nikdy nezabudne!
Vážení priatelia,
služobný pomer vojakov je jedna z právnych foriem účasti občanov v celom pracovnom procese. Prostredníctvom služobného pomeru sa vojaci podieľajú na plnení úloh štátu, smerujúcich najmä k obrane a ochrane štátneho zriadenia, verejného poriadku, bezpečnosti osôb, zdravia a v neposlednom rade aj majetku. Plnia tak non-stop špeciálne úlohy, pomocou ktorých Slovenská republika (prostredníctvom MO SR) vykonáva svoje práva a povinnosti.
Služobný pomer príslušníkov ozbrojených a bezpečnostných zborov preto musia zákonite upravovať špeciálne zákony, ktoré slovenská verejnosť dostatočne nepozná, čo je prirodzené. Vojakov sa iba okrajovo dotýkajú právne predpisy pracovného práva určené len pre zamestnancov v pracovnom pomere, t. j. zákonníka práce č. 311/2001 Z. z. Tieto právne normy sa výrazne od seba odlišujú.
Tieto odlišnosti musia mať kompetentní zamestnanci MO SR zakaždým na pamäti pri dôraznej obhajobe práv vojakov, pretože existujú snahy o ich okliešťovanie.
Dnešná záslužná práca príslušníkov OS SR by mala konečne otvoriť oči aj všetkým neprajníkom, ktorí doposiaľ na nich ukazovali prstom a zároveň snovali záludné predpisy, aby ich do budúcnosti pripravovali o benefity.
Ukazuje sa, že bez účasti OS SR, by „bleskové“ plány a prípravy vlády SR v boji proti pandémii COVID 19 určite skolabovali.
Ďakujeme vojakom!
ČESKÁ A SLOVENSKÁ OBEC DELOSTRELECKÁ
JUDr. Marián Ď U R I N A, generálny sekretár
Áno, jednoznačné áno. Operácia celoslovenského rozmeru a akcieschopnosť ASR a všetkých zložiek štátu, vrátane obyvateľstva ukázala mobilizačnú akcieschopnosť štátu. C 19, ale zároveň aj pre iné hrozby.
Palec hore
apropo : reinkarnuje sa železničné , alebo aspoň ženijné vojsko ? Na základe vyhlásenia výnimočného stavu v obci, chotári okamžite opravujú. Potom aj navýšenie rozpočtu OS SR nad 2 % HDP má opodstatnenie.
Som pyšný na zástoj OS v tejto situácii. I keď to je len “mierová misia”, OS na všetkých stupňoch riadenia preukázali svoje nenahraditeľné poslanie v organizácii štátu. Ďakujem za všetkých!