Z rozpravy na 18. schôdzi NR SR https://tv.nrsr.sk/archiv/schodza/8/18 – 3.12.2020 16.15 hod
Milan Krajniak
Vážené dámy a páni, vážený pán podpredseda, vážená pani ministerka, vážené panie poslankyne, páni poslanci. Naše hnutie Sme rodina je garantom toho, že počas tejto vlády sa nielenže sociálne práva ľudí nebudú znižovať, ale práve naopak, budú sa zvyšovať a toto právo chceme rozšíriť a chceme ho rozšíriť takým spôsobom, aby sme do ústavy zaviedli a zagarantovali tri nové ústavné práva.
Po prvé. Doteraz sme mali v ústave garantovanú iba jednu možnosť, ktorá by ľuďom garantovala možnosť odchodu na dôchodok a to bol vek človeka, ale my sme presvedčení, že v našej krajine existujú desiatky a desiatky tisíc alebo stovky tisíc ľudí, ktorí ťažko fyzicky pracujú. Pracujú od svojich osemnástich rokov, a keď taká pracovníčka v zariadení sociálnych služieb, v domove sociálnych služieb celý život opatruje klientov, čo je ťažká fyzická práca, tak by bolo nefér, aby takáto žena mala nárok na odchod do dôchodku v šesťdesiatich dvoch, troch a lebo štyroch rokov.
Alebo, keď niekto pracuje ako robotník v automobilke, v hutníctve alebo pracuje na nejakej výrobnej linke spotrebnej elektroniky a pracuje tvrdo fyzicky od svojich osemnástich rokov rovnako by bolo nefér žiadať od neho, ak si odpracoval príslušný počet rokov, aby musel čakať na právo na odchod do dôchodku až do šesťdesiatich dvoch, troch alebo štyroch rokov. Preto do ústavy zavádzame právo odísť do dôchodku po stanovenom počte odpracovaných rokov.
Druhým právom, ktoré zavádzame do ústavného systému Slovenskej republiky, je, aby ten, kto vychová v našej spoločnosti pracujúce deti, ktoré platia odvody, ktoré platia dane a z toho je financované školstvo, zdravotníctvo a náš dôchodkový systém, aby nemohli byť žiadnym spôsobom diskriminovaní pri výpočte dôchodku. Čiže druhé sociálne právo je, že nikto nesmie byť negatívne postihnutý tým, že sa venoval starostlivosti o dieťa pri vypočítaní jeho dôchodku. V tejto súvislosti by som vás chcel informovať o zaujímavých štatistikách ako to vlastne je. Tí, ktorí vychovajú deti, ktoré platia do dôchodkového systému, aké majú vlastne dôchodky? Sú dnes preferovaní alebo diskriminovaní? Urobte si názor sami.
V roku 2018 ženy, ktorým bol priznaný starobný dôchodok v roku 2014, čiže boli štyri roky na dôchodku, ich priemerný evidovaný dôchodok bol takýto. Ak nemala žena žiadne dieťa, priemerný dôchodok mala 472 eur, ak mala žena jedno dieťa, priemerný dôchodok bol 444 eur, ak mala žena dve deti, priemerný dôchodok bol 416 eur, ak mala žena tri, štyri deti, priemerný evidovaný dôchodok bol, dobre počúvajte, 344 eur, a ak mala žena päť a viac detí, priemerný evidovaný dôchodok bol 252 eur a pritom deti týchto žien financujú dôchodkový systém Slovenskej republike.
Upozorňujem, že sa v žiadnom prípade nemôže jednať o niekoho, kto celý život nepracoval, a že teraz by mal mať nárok na nejaký príplatok k dôchodku. Absolútne o tom nehovoríme. Tých žien, ktoré mali päť a viac detí a majú priemerný dôchodok 252 eur, dámy a páni, 252 eur. Päť detí týchto žien platí dôchodkový systém, oni majú dôchodky 252 eur a prosím pekne v priemere pracovali napriek tomu, že mali päť detí, dobre počúvajte, 33,69 roka. Lepšie povedané, boli účastné tej doby dôchodkového poistenia. Ženy, ktoré mali napríklad dve deti ako príklad tu je, to bolo 41,08 roka. To je asi niečo, čo by sme mali a to bolo práve to druhé právo, ktoré zavádzame. Nikto nemôže byť poškodený. Pokiaľ sa stará o dieťa od narodenia do zákonom stanoveného veku, dnes je to napríklad tri roky, to je doba čerpania rodičáku, nikto nemôže byť negatívne postihovaný za to, že pre túto spoločnosť vychoval deti, ktoré platia svoje dávky do dôchodkového systému a platia dôchodky všetkých.
Tretie právo, ktoré zavádzame pre každého pracujúceho človeka, ktoré doteraz nebolo, tretie nové právo, ktoré chceme ústavne garantovať, je právo, aby každý pracujúci človek mohol odviesť časť svojich daní alebo odvodov pre svojich rodičov, ak poberajú starobný dôchodok, ak sú súčasťou dôchodkového systému a toto nesmie byť na diskrimináciu takýchto ľudí, aby ich to potom poškodilo pri výpočte ich dôchodkovej hodnoty toho, aký dôchodok majú dostať. Aby nevznikla pochybnosť, nie je to povinnosť, my rešpektujeme to, že sa môže stať, žiaľ občas sa to stane, že napríklad jeden z dvoch rodičov zanedbáva starostlivosť o to dieťa a preto to dieťa bude mať právo, nie povinnosť, postúpiť časť týchto svojich daní alebo odvodov svojmu rodičovi na dôchodku. Podrobnosti akým spôsobom to bude, koľko to bude percent, stanoví zákon, o ktorom znovu chceme viesť širokú celospoločenskú debatu, aby nevznikla žiadna pochybnosť, že ten systém bude spravodlivý a súčasne, že bude dlhodobo udržateľný. Podrobnosti stanoví zákon, ale zavádzame toto právo.
Na záver by som chcel ubezpečiť všetkých, ktorí okrem starobného dôchodkového poistenia a dôchodkového systému sú účastní na iných typoch dôchodkového zabezpečenia. Napríklad výsluhových dôchodkov policajtov, vojakov, hasičov, záchranárov, príslušníkov ZVJS, ďalších bezpečnostných zborov, žiadnym spôsobom nie sú dotknuté vaše práva a nemení sa nič, čo v týchto nazvime to špecializovaných výsluhovo dôchodkových systémoch platí.
Vám rovnako ako každému občanovi Slovenskej republiky pribúdajú iba tri ústavou garantované sociálne práva.
Je to veľmi významný krok pre Slovenskú republiku, že ľudia, ktorí poctivo pracujú a platia dane a odvody, vychovajú deti, ktoré platia dane a odvody, nebudú počnúc touto ústavnou zmenou diskriminované kvôli tomu, že prispeli ekonomicky tomuto štátu, ale naopak, ich ústavné, sociálne aj ekonomické práva budú touto novelou ústavy garantované. Ďakujem vám veľmi pekne za pozornosť. (Potlesk.)
https://tv.nrsr.sk/archiv/schodza/8/18 – 3.12.2020 16.15 hod
Ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím (ZP) ušetria alebo:keď netečie aspoň ďalšia kvapka.
Zákon, ktorý parlament prijal 24. novembra 2021, zvyšuje pomoc zo strany štátu. Jednorazové príspevky na kúpu pomôcky, na úpravu auta či bytu tvoria určité percento ceny výrobku alebo služby. Zvyšok uhrádzajú samotní príjemcovia.
„Na niektoré kompenzačné pomôcky budú musieť prispievať svojou spoluúčasťou menej ako doteraz,“ povedal minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Polepšia si najmä ľudia, ktorí potrebujú zdvíhacie zariadenie. Kým dnes im – podľa výšky príjmu – patrí príspevok od 50 do 95 percent ceny zariadenia, od januára to bude od 80 do 98 percent.
Novela zákona o príspevkoch na kompenzáciu pomôže aj vozičkárom, ktorí si chcú kúpiť auto, ktoré výrobca už prispôsobil ich potrebám. Štát vám na úpravu vozidla prispeje, aj keď ešte nie ste jeho vlastníkom. „Vlastne priamo vo výrobe sa to vozidlo vyrobí takým spôsobom, aby mohlo byť používané osobami s ťažkým zdravotným postihnutím,“ dodáva Krajniak.
Jednorázové príspevky pre ZP
• na kúpu pomôcky
• na výcvik používania pomôcky
• na úpravu alebo opravu pomôcky
• na kúpu zdvíhacieho zariadenia
• na kúpu alebo úpravu osobného motorového vozidla
• na úpravu bytu, úpravu rodinného domu a úpravu garáže
Príklady:
• ak používate špeciálny softvér, nemusíte ho vrátiť úradu práce; špeciálny softvér alebo jeho aktualizácia sa predáva najmä formou licencie, takže pomôcka nemá takú formu, aby ju ste mohli vrátiť a aby ju mohol používať iný človek
• lehota na kúpu či úpravu, ktorú máte na to, aby ste si kúpili alebo dali upraviť pomôcku či auto, a ak dodávateľ má problémy, sa predĺži; dnes to musíte stihnúť do 6 mesiacov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o priznaní príspevku, po novom budete na to mať najviac 12 mesiacov
K príkladom: ASPOŇ ŽE TAK !!! Ale:
Väčšina z nás- tu pišúcich- asi nie je odkázaná na tieto vyše uvedené výnimky, ktoré síce netečú, ale aspoň kvapkajú.
A keď už dakto je na tom tak zle, že vyše napísané neplati, tak čo to je za hovadinu, že si pomôcku musi invalid kupovať, dokonca platiť za jej opravu, či úpravu!!! To je bezplatná zdravotná starostlivosť???
To by si sa pán kolega divil koľko našich kolegov je napríklad po amputáciach nôh zapríčinených pochodovaním na tvrdom betone, zimou na cvičeniach a pod. a následkami ako invalidov odkázaná a je na invalidnom vozíku alebo o barlách. Môžem ponúknuť adresy niekoľkých, aby si vystúpil z omylu a presvečil sa, avšak kto nechce, toho nepresvedčí ani Covid.
Pokiaľ ide o “hovadinu” že si pomôcku musia spolufinancovať, tiež to považujem za diskriminačné opatrenie. Už dávno sa stým mohli predchádzajúce tzv “sociálne” vlády vysporiadať. Tejto vláde zatiaľ zostáva iba možnosť postupného odrezania odtoku peňazí na účty v zahraničí. Zavedená chobotnica funguje ďalej a peniaze utekajú cez banky a oligarchov ďalej na účty v zahraničí alebo hnijú v igelitkách chobotnice.
Príčiny neblahého stavu v starostlivosti o ID je treba vidieť aj v nezáujme orgánov verejnejnej správy pri realizovaní podnetov komisárky pre invalidné osoby. 2.12.2021 parlament opätovne zvolil Zuzanu Stavrovskú za Komisárku pre osoby so zdravotným postihnutím. Za jej zvolenie bolo 135 poslancov, proti nebol nikto.
Od vzniku Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím v decembri 2015 prijal 3385 individuálnych podnetov. Úrad čelil podľa komisárky po svojom vzniku nerešpektovaniu zo strany orgánov verejnej správy. “Museli sme si vybudovať dôveryhodnosť. Nemáme právo ukladať sankcie, musíme využívať najmä trpezlivú komunikáciu. Očakávala som aj väčšiu toleranciu kompetentných k ľuďom so zdravotným znevýhodnením,” poznamenala Stavrovská.
Je to obdoba ako u ombudsmanky.
Nehospodárne nakladanie, či dokonca rozkrádanie eurofondov, je téma, ktorá sa na Slovensku objavuje prakticky okamžite od začatia čerpania eurofondov. Odhadované škody sú v miliardách eur. Tie peniaze sa už nevrátia?
– Šéf štátnej zdravotnej poisťovne musel vysvetľovať, prečo má poisťovňa zmluvy s firmou jeho 77-ročnej tety v celkovom objeme 14 miliónov eur. Zmluvy pritom vznikli za jeho pôsobenia na čele poisťovne. Kauza ho stála miesto. Tým sa prípad skončil.
• Štátna zdravotná poisťovňa mala zmluvu s masérom, ktorej objem plnenia dosiahol 3,2 milióna eur. Odborníci na zdravotníctvo tvrdia, že ide o typický príklad politického klientelizmu a zvýhodňovania.
• Kauza daňových podvodov za 75 miliónov eur, ktoré údajne kryli aj politické špičky Smeru – ministri Kaliňák a Počiatek reagovali trestným oznámením, avizovali aj žalobu na ochranu osobnosti.
• Plytvanie štátnymi peniazmi, či eurodotáciami v IT biznise často diskutovanou témou. Slovensko totiž od roku 2007 do 2015 minulo na informatizáciu 900 miliónov eur, ale aktuálny stav ani zďaleka nezodpoveddá stavu, ktorý by mal byť po racionálnom investovaní spomínaných peňazí.
–
Bývalý člen vedenia VSS (Voj.sprav.služba) opísal údajne nezákonné prevody majetku bývalej VSS na iné organizácie a súkromné osoby. Tie zase mali byť v spojení s vedením služby. Štát takto mal prísť o milióny eur, väčšinou tak, že tajní nakúpili majetok, zrekonštruovali ho za prostriedky štátu, potom ho označili za nepotrebný alebo dekonšpirovaný a za výrazne nižšiu cenu ho predali ľuďom, ktorí na tom zarobili. Vyšetrovateľ vyšetrovanie ukončil vo februári 2015 s tým, že skutok nie je trestným činom
Čítajme “Korupcia v zdravotníctve”, “Kauza Bašternák – Kaliňák – Počiatek a korupcia”, a najdeme dôvod prečo invalidný dôchodca nemá zadarmo opravu vozíka alebo auta, dúfajme že do konca volebného obdobia sa minister Krajniak a vláda aj 100% úhrade opráv vozíkov dostane.
Už aby bol koniec tejto covidovej pasti!
Doplnenie – pre informáciu
https://www.asociaciapolicajtov.sk/index.php/9-uvod/350-rozporove-konanie
Z Návrhu Ústavného zákona
z … 2021
o primeranom hmotnom zabezpečení v starobe
Prechodné ustanovenia
Čl. 17
Tento ústavný zákon sa vzťahuje aj na nároky zo základného práva na primerané hmotné zabezpečenie v starobe, ktoré vznikli pred dňom účinnosti tohto ústavného zákona, ak to nie je v neprospech oprávnených osôb.
Neviem, ak tomu správne rozumiem, tak primerané hmotné zabezpečenie v starobe by sa malo podľa Čl. 17 týkať tiež všetkých nás, ktorí už máme výsluhové a starobné dôchodky priznané a vyplácané.Otázne je, ako to bude v budúcnosti s primeraným hmotným zabezpečením v starobe s príslušníkmi dnes aktívnymi v služobnom pomere – po nadobudnutí platnosti a účinnosti Ústavného zákona o primeranom hmotnom zabezpečení v starobe…
Miro, všetkých nás sa už dlho netýka asi nič… v dnešnej dobe. A z toho plynie, že sa nebude týkať už vôbec nič, ani naších nástupcov, či lepšie povedané, tých, čo postupne prídu po nás-pri tomto predstavovanom a zamyšľanom systéme… po druhej svetovej vojne. (-:. Milan.
Áno Milan, našim dôchodkom škodí finančná negramotnosť a konzervatívnosť Slovákov. Na stole je pritom dlho avizovaný a pripravovaný ústavný zákon o primeranom hmotnom zabezpečení v starobe. Rieši priebežný štátny a tiež súkromný dôchodkový pilier.
Počíta s rodičovským bonusom, ktorý by umožňoval, aby na dôchodky poukazovali časť svojich odvodov ich deti. Rovnako s možnosťou odísť do dôchodku ešte pred dovŕšením dôchodkového veku po odpracovaní štyridsiatich rokov.
Dôchodkový vek naviazaný na stredný vek života by sa dostal rovno pod ústavnú ochranu. Zákon tiež počíta s návratom automatického vstupu mladých do druhého piliera s možnosťou po čase ho opustiť.
Prináša tiež tlak na čo najvyššie zhodnocovanie dôchodkových úspor cez nastavenie investičných stratégií.
Zákon tiež hovorí o „práve“ na informácie o predpokladanom stave a vývoji dôchodkov s cieľom umožniť dlhodobo plánovať a prijímať rozhodnutia, ktoré by zabezpečili vyššie výnosy z dôchodkových fondov.
Takže i to je dobré vidieť, horšie to rozhodne nebude ako v dobách našich “tiež valorizácií a 13-tych dôchodkov. Tento zákon je pre mladšie ročníky.
Nádejný a optimistický je záver vystúpenia pána ministra Krajniaka v NR SR pre všetkých výsl. dôchodcov, policajtov, vojakov, hasičov, záchranárov, príslušníkov ZVJS a ďalších bezpečnostných zborov.Je tiež obdivuhodná angažovanosť širokého spektra VD aj aktívnych príslušníkov pri podpore zásadných hromadných pripomienok APVV (HP podporená 154 resp. 4150 osobami) a ďalších občianskych združení silových rezortov v záujme tisícov ľudí z týchto profesných oblastí do budúcnosti.
Viac:
https://www.asociaciapolicajtov.sk/index.php/9-uvod/337-hromadna-pripomienka-verejnosti-apvv
Hej Maroš. No už som zaregistroval-síce len z prognoz tých mladších prognostikov- že sa môže stať aj to, že sa penzie zmrazia, keď na ních nebude. No a to znamená, že sa začne šetriť aj na nás. A nedal by som ani zlámanu grošľu,za to, že sa už tak aj nedeje, napriek rôznym planým sľubom. Miesto pár percentnej valorizácie- pod pár percentná. miesto 13.dôchodku- žiadný(už sa aj stalo) a podobné finty. Takže, ja nikomu neverím, a smeruje to všetko k tomu, že môže byť aj horšie-jak bolo, keď sme my boli pomladší.
Aspoň v tomto buďme optimisti – Zákon č. 328/2002 Z.z. § 143aj Prechodné ustanovenia účinné od 30. júna 2019 sú stále platné a účinné.
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2019/153/vyhlasene_znenie.html
Miro, optimistom som už skoro 70 rokov. A nechcem byť na staré kolena pesimistický, nevrlý a ješitný nervozny dědek, k čomu my postarší prevážne sklzavame. Ale aktuálna situacia je taká, že sa nemožno nečudovať, že to tak je. Bez ohľadu na kadejake účinné opatrenia, nariadenia, ba aj dokonca zákony. Či…?
Milan, je také slovenské porekadlo, že polievka sa nikdy neje taká horúca ako sa navarí.Myslel som ten primeraný optimizmus pri našej tohtoročnej valorizácii VD.Zákon č. 328/2002 Z.z. § 143aj Prechodné ustanovenia účinné od 30. júna 2019 sú stále platné a účinné – a tieto by už parlament do 30. júna tohoto roku nemal zmeniť.Dúfajme.Okrem toho, že prechodné ustanovenia sú platné a účinné na mnoho rokov dopredu – od r. 2022 nasleduje § 68, ktorý je nateraz – dnes v zákone pozastavený, mám názor, že teraz majú politici a parlament iné starosti (zapodievajú sa sami sebou), ako zapodievať sa našou valorizáciou.Mám prianie, aby valorizácia našich VD ostala v zákone č. 328/2002 Z.z § 143aj a §68 tak, ako je.V tom som optimista.
Štaitický úrad zverejnil v júli medziročnú infláciu k 30.06.2021.
“Index spotrebiteľských cien sa v júni 2021 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov o 2,9 %, za domácnosti dôchodcov o 2,8 % a za nízkopríjmové domácnosti o 2,7 %.
Celková miera medziročnej inflácie od začiatku roka 2021
V súhrne za šesť mesiacov roka 2021 v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2020 sa spotrebiteľské ceny v priemere zvýšili o 1,6 %. Medziročne za šesť mesiacov sa index spotrebiteľských cien zvýšil za domácnosti zamestnancov o 1,7 %, za nízkopríjmové domácnosti o 1,5 %, za domácnosti dôchodcov o 1,3 %.”
Ak som to správne dešifroval, tak k 30.júnu bol síce nárast nákladov na živobytie v jednotlivých kategóriách domácností k rovnakému dátumu v minulom roku o 2,7-2,9%, ale priemerná medziročná inflácia je len 1,3-1,7% a teda valorizácia dôchodkov je len o 1,3%. Alebo sa mýlim?
https://slovak.statistics.sk/wps/portal/ext/products/informationmessages/inf_sprava_detail/23abee97-de79-40f7-be95-a7726cc66b57/!ut/p/z1/tVFNc4IwFPwtPXiMeRIgcIyOBaw6VUuVXDoBo1LkQ8lg-fcNnV560NpDc3nJzO5m9y3meIN5IZp0L1RaFuKo3xG33xY0cIbDAQMYTgkEk6fV3B89Gl5o4fVPgDNfjiF4Yc_ecmIOwLQwv81_xRzzpFCVOuCojGtxQHWG0mKHRKZ6oC_lOddumkKiujqLpu1BU0uV6WkQEUvpUrSV1EUm7CiKpWshQalhJ4ltxxbt5Ksk3eLoLvT6t7xdHLhyGGg-_4KMPOabdArgTD0LAuaHS3dBCDDyDbihEWkP9KqHgTbZpPKCw6LbzBGv_hjRBzzBPI3z_iXJ-9CnDgVCqWMapmtbhHSdp–nE2e6mLJQ8kPhzX80o_8xzrPRbK_tC3XopEu8uYta5WHukBZlu9mYmDxuL-zhE03Andg!/dz/d5/L2dBISEvZ0FBIS9nQSEh/
Škoda, že do rokovaní s MPSVaR nevstúpila JDS, aby valorizácia dôchodkov bola o riadnu infláciu a nie iba niekým vyšpecifikovanú dôchodcovskú infláciu.V podobnom duchu sa písalo aj doteraz: https://www.bezpzlozky.eu/2020/06/zvysia-sa-davky-aj-dochodky/comment-page-1/#comment-42001 … v linku pár príspevkov spätne.
Výzva APVV – Hromadná pripomienka verejnosti.
Hromadná pripomienka verejnosti (APVV) k návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 73/1998 Z. z. o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky a Železničnej polície v znení neskorších predpisov
https://www.asociaciapolicajtov.sk/index.php/9-uvod/360-vyzva-apvv-hromadna-pripomienka-verejnosti