Do Národnej rady Slovenskej republiky skupina poslancov dňa 16.04.2021 predložila návrh na vydanie zákona o odobratí nezaslúžených benefitov predstaviteľom komunistického režimu
parlamentná tlač 516, tu je link na text predloženého návrhu:
https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=8210
Na úvod komentár od kolegu Ľubomíra Dubeňa:
Vážení kolegovia,
tak je to v oficiálnej verzii, doteraz sme mali možnosť vidieť len pracovnú verziu tohto návrhu. Okrem toho mnohí z nás na tomto Webe už viacero rokov komentovali každoročnú snahu o plošné potrestanie dôchodcov na základe prijatia tohto zákona. Bola aj taká odozva, nepísať, nehovoriť a mlčať t.j. ak strčím hlavu do piesku nič nevidím a teda to neexistuje. Naše okolie napr. Nemecko,Česko, Maďarsko,Poľsko,Rumunsko, niektoré štáty bývalej Juhoslávie,Pobaltie tento proces už absolvovalo. Samozrejme niektoré postupy sú spoločné a niektoré v jednotlivostiach špecifické. Známe sú aj postoje jednotlivých Ústavných súdov a ESĽP. Samozrejme ako vždy v živote aj tu došlo na čiastkové korekcie v jednotlivých krajinách. Je dôležité vedieť na aké argumenty reagovali tieto ústavné súdy a čo nereflektovali.
Predpokladám, že až prijatie tohto zákona akceleruje pozornosť a snahu dotknutých bývalých príslušníkov ozbrojených a bezpečnostných zborov a ozbrojených síl.
Verím, že aj tu zafunguje určitá solidarita a snaha minimalizovať dopady už od začiatku.
Myslím si, že tí, ktorých sa táto zmena bude týkať sa aj zapoja do diskusie. Niektorí z nás už majú možno relevantné pripomienky k navrhovanému zneniu zákona.
Komentár na adresu MOSR a MVSR:
Vážení priatelia,
všimol si niekto z Vás, či MO SR, alebo MV SR sa pri pripravovanej novele zákona o odňatí dôchodkových benefitov zastali svojich bývalých príslušníkov – starobných dôchodcov? Tých istých príslušníkov, ktorí plnili nimi prideľované úlohy a slúžili práve v týchto ozbrojených a bezpečnostných zboroch a v ich prospech. Každý štát mal obdobné zložky a má zriadené naďalej, len premenované.
Myslíte si, že sa v tomto období vo Váš prospech nejako angažovali? Pýtam sa prečo dnes stoja bokom, alebo to robia z len obavy uplatňovania obdobných dôsledkov aj voči týmto dvom nástupníckym rezortom? Veď nezabúdajme, že sú ich právni nástupci! Dnes sú to iba “muzikanti?”
Je to nielen dnešná nedobrá vizitka, ale dlhodobá macošská vizitka týchto silových rezortov v starostlivosti o svojich vyslúžilcov. Ak sa raz zavrú kasárnské brány za Vami (pri odchode do civilu), záujem o Vašu osobu v tú chvíľu výrazne ochabol. Niet divu, že ich niektoré kompetencie a činnosti o Vašu starostlivosť, sa snažia preberať občianske združenia na pomoc veteránom.
S priateľským pozdravom
JUDr. Marián Ď U R I N A
Ešte komentár od Jozefa Oskorypa:
Dúfam, že na tomto Webe exploduje aktivita rôznych klubov od generálov, vojnových veteránov a ďalších, na obranu proti prijatiu navrhovaného zákona. Môžem mať právom výhrady k niektorým praktikám minulého režimu, ale osobne hodnotím obdobie pred rokom1989 vo vzťahu k dnešným kapitalistickým pomerom pozitívne.
BTW: V socialistickej ústave mala Komunistická strana vedúce postavenie a dnes, aké postavenie majú koaličné vládnuce strany?
Ďalšie úvahy a pripomienky prosím píšte nižšie v rubrike KOMENTÁRE.
Výzva postihnutého zákonom o „benefitoch“. . . .
Prečítané 1 404x, Jozef III, Dôchodky – prevzaté krátené zo str. blog – denník Pravda -27.6.2021
Človek má v osude napísané kde sa v ktorom momente ocitne. Ale KEDY si to už „veriaci“ uvedomia???? Zdá sa, že zákon o „odňatí benefitov“ je napísaný právnymi analfabetmi, a neviem nájsť právny dokument, ktorý by trestal paušálne vinných či nevinných po viac ako 30 rokoch. Osobitne preto, že ho zostrojili a schválili „VERIACI“.k dnešnej dobe uvediem príbeh jedného z možných postihnutých, ktorý mi napísal list:
Pán Jozef III, keďže pochádzam z oblasti Čiernej nad Tisou, celý život od skončenia vojenskej služby som pracoval na oddelení pasovej kontroly striedavo na Sovietskej ( neskôr Ukrajinskej ) a Maďarskej hranici. V živote som neudrel človeka. Nikdy som nikomu nenadával, neponižoval ani nebral úplatky. V podstate práve pre nedostatok iných pracovných príležitostí som na tejto funkcii zostal až do starobného výsluhového dôchodku. Dnes, po pravidelnej valorizácii dostávam 760 .- Eur. Keďže nový zákon by sa mal na mňa vzťahovať aj napriek tomu, že som bol v roku 1990 previerkovou komisiou vyhodnotený s tým, že niet voči mne žiadne výhrady po zložení novej prísahy pre SR som pokračoval na tomto pracovisku. Teraz by som mal dostať buď polovicu z môjho terajšieho dôchodku, alebo minimálny t.j. vraj 334.- EUR. ( zo znenia zákona sa nedá vypočítať) Mám 72 rokov, ako diabetik som prišiel o nohu. Nakoniec sa od premiéra SR dozviem, že som MUČIL ľudí…. Nechápem, ako sa môžu správať takto veriaci, ktorých často navštevuje Duch svätý. No, keďže som tiež veriaci, skôr si myslím, že ho osvietil DIABOL a nie Duch svätý…. V médiách vidím ako dookola ukazujú, ako zatvárali a mučili kňazov. Nikdy však nepovedia, KEDY TO bolo a KTO to robil, lebo ja som približne vtedy narodil….JA VYZÝVAM VŠETKY NAJVYŠŠIE ORGÁNY SR OD P.PREZIDENTKY, VLÁDU a POSLANCOV NRSR aby začali voči MOJEJ OSOBE trestné stíhanie za moje činy , ktoré som spáchal ako príslušník pasovej kontroly, ktorá spadala pod štátnu bezpečnosť. Konkrétne, individuálne, voči každému koho sa zákon týka. Nech mi rovno povedia komu som čo zlé urobil….
Vážený kolega Palfy,
plne sa stotožňujem s vašim názorom, pretože ak dôjde k realizácii a uplatneniu takýchto drastických dôsledkov na vybraté skupiny VD, SD, vdovy a aj občianských zamestnancov býv. štátnych orgánov ako sú obsiahnuté v tomto protiústavnom a aj preukazne diskriminačnom zákone pre časť obyvateľov SR a to aj s účelovým neuplatňovaním dôsledkov tohoto zákona aj pre zostavu, sudcov, prokurátorov a “bacharov” z väzníc, ako to konštatovali aj naše stavovské orgány a organizácie a posúdilo aj Stredisko pre ľud. práva SR.
Takže pán Mosný, nie je to “akési ” zbožné želanie komentátora”, ale po schválení zákona, realita už v procese v SR, preto Vám odporúčam preštudujte si tento zákon podrobne a to aj empatický k naším bývalým kolegom v zbrani, ktorí pri nástupe do služieb OS SR skladali rovnakú prísahu, ako možno aj Vy ak ste boli príslušníkom OS a OZ už pred rokom 1990. A ak by ste mali záujem vedieť ako a do akej miery sa tieto dôsledky prejavia u jednotlivcov a chceli by ste im v tomto smere poradiť ako, sa majú proti očakávaným dôsledkom brániť a ako postupovať v týchto prípadoch s využitím všetkých právnych a opravných prostriedkov. Verím, že ak im chcete v tejto vecí pomôcť, že sa aktívne na diskusii k tejto téme na tejto stránke zúčastnite aj Vy, tak ako to aktívne a nezištne robia už dlhšiu dobu p. Pálfy, p. Dubeň, p. Šamaj, p. Faltin, p. Ďurina a mnohí ďalší…, ktorí tu na stránke niekedy udali pri riešení konkrétnosti u jednotlivcov aj kontakty sa seba. A to je významným prínosom tejto stránky aj vďaka administrátorovi stránky p. Badovi. Ďakujem všetkým menovaným a aj Vám p. Mosný, za porozumenie.
Ja prijatú novelu zákona odsudzujem, veľmi mi však vadí jedno, kde sú tí ktorých sa to dotkne?, po celú dobu diskúzie, ani na týchto stránkach, sa neozvali. Hanbia sa zato že poctivo slúžili vlasti ktorej prisahali? Prečo nenapíšu svoj názor, resp. príbeh zo služby. Tu za nich bojuje pár jedincov, ktorých sa to možno ani nedotkne, iba z princípu aby si na nás poslanci nedovoľovali, čo samozrejme chápem a podporujem.
Zdravím Vás kolegovia,
dávam Vám za pravdu, že tejto diskusie k “benefičnému zákonu” sa zúčastňuje málo VD, ktorých sa koaličnými poslancami schválený “zákonný postih” citeľne dotkne. Avšak na tomto našom bojovom poli nie je kľud, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Na septembrovom kongrese APVV bola prijatá línia postupu proti tomuto protiústavnému zákonu, pričom súčasným prioritným opatrením je podanie návrhu skupinou poslancov NR SR na ÚS SR na začatie konania o súlade tohto zákona podľa čl. 125 ods. 1 písm. a) Ústavy SR. Skupinu poslancov bude zastupovať advokát Dr. Bárány (v minulosti bol aj podpredsedom ÚS SR). Podanie na ÚS vyžaduje podpisy 30-tich poslancov NR SR, samozrejme len z radov opozičných poslancov. Podpisy zabezpečuje podpredseda strany SMER-SD a to nielen podpisy poslancov tejto strany, ale aj podpisy poslancov z ostatných opozičných strán. APVV k tomuto postupu však pripravuje aj alternatívu, žeby podanie návrhu na Ústavný súd SR skupinou poslancov nebolo zrealizované. V takomto prípade budú zaslané výzvy na podanie návrhu na Ústavný súd SR Generálnemu prokurátorovi SR, Verejnej ochrankyni práv SR a prezidentke SR.
Prezidentka však tento zákon podpísala, aj keď si bola vedomá, že je protiústavný (potvrdila to výzvou predsedovi vlády pripraviť do konca roka novelu zákona).
APVV však pracuje aj na príprave vzorových žalôb pre osoby, ktorým budú na základe tohto protiústavného zákona znížené dávky sociálneho zabezpečenia, či už sa jedná o VD alebo SD.
Prajem Vám všetkým najmä pevné zdravie, odhodlanie a nezlomnosť bojovať za svoje práva.
P. Orečný – je to dobrá správa, ale……je 8.11. a od septembra by už podpisy poslancov mohli byť na papieri, nie? Predpokladám že vedenie APVV je v kontakte s Dr. Báránym a postup podania sleduje, lebo pre tých, ktorých sa ten zákon nespravodlivo dotkne čas neuveriteľne letí….predpokladám, že podaním na ÚS sa platnosť zákona nezabrzdí…
Blíži sa pomaly koniec roku 2021 – a také ticho pred búrkou?…Najskôr ÚPN, resp. SP už dodržuje ochranu osobných údajov (GDPR) a skutočne nikto z príslušníkov nebude vedieť o tom, koho sa zákon č. 283/2021 Z. z. dotkne.Na internete sa už nedajú nájsť žiadne iné zoznamy, ako tie, ktoré už boli ÚPN v minulosti zverejnené.P. prezidentka a politici sú už dlho ohľadom tejto problematiky ticho a nič nenasvedčuje prisľúbenej (p. prezidentka + vláda + parlament) novelizácii uvedeného zákona aj podľa pripomienok Slovenského národného strediska pre ľudské práva, kde zákon č. 283/2021 neprešiel testom diskriminácie v porovnaní so stanoviskom ESĽP a nič nenasvedčuje ani v prípade nenovelizácie zákona parlamentom prisľúbené podanie prezidentkou pani Čaputovou na Ústavný súd SR.Javí sa, že u týchto zákonom dotknutých kolegov, pričom mnohí z nich o tomto postihu zatiaľ ani netušia (zákon je svojím rozsahom ďaleko širší), u vyššie uvedeného zákona si bude musieť už každý z nich viac-menej poradiť sám.Problematika zdá sa pre spoločnosť upadla do zabudnutia.Politické body boli však u časti verejnosti získané a Programové vyhlásenie vlády splnené.Čo na tom, že pre každého jednotlivého neprávom dotknutého príslušníka dnes poberateľa výsluhového, či starobného dôchodku, (súbehu dôchodkov) vdovy a vdovcov po nich to bude hotová finančná pohroma a katastrofa.
“…hotová finančná pohroma a katastrofa”. Zdá sa že zatial nikoho nepostihla, inak by sa asi ozval, alebo je to zbožné prianie komentátora?
Tento zákon nadobudol účinnosť 5. augusta 2021.Nie je dôvod si myslieť, že nebude už čoskoro aplikovaný v praxi.Nie je to žiadna fikcia.
(iba ak by som sa mýlil, čo sa mi nezdá pravdepodobné).
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2021/283/
Interná norma Sociálnej poisťovne „Odoberanie nezaslúžených benefitov predstaviteľom komunistického režimu v dôchodkovom poistení“.
V nadväznosti na zmeny v posudzovaní nároku na dôchodky a určení ich sumy po vylúčení „obdobia služby“ podľa zákona č.553/2002 Z.z. o sprístupnení dokumentov o činnosti bezpečnostných zložiek štátu 1939-1989 a o založení Ústavu pamäti národa v znení účinnom od 5.8.2021 vydala Sociálna poisťovňa dňa 2.9.2021 Metodické usmernenie „Odoberanie nezaslúžených benefitov predstaviteľom komunistického režimu v dôchodkovom poistení“. Týmto usmernením sa bude riadiť pri posudzovaní dôchodkových nárokov niektorých našich kolegov tzv.„bývalých ľudí“.
x
Uvedená interná norma rozlišuje dôchodky na ktoré vznikol nárok po 4.auguste 2021 a dôchodky , na ktoré vznikol nárok pred 5.augustom 2021. Ďalej rozoberá určenie sumy dôchodku priznaného pred 1.1.2004 a po 31.12.2003.
Najväčší dopad nových zmien bude pre poistencov, ktorým vznikol nárok na dôchodok po 4.8.2021, nakoľko sa im nielenže nezapočíta „doba služby“ na účely nároku na dôchodok, ale ani na účely dôchodkového veku a ani na účely určenia sumy dôchodku.
x
Podľa toho by takýto poistenec nemal nárok ani na zníženie dôchodkového veku (55,56,57,58,59 rokov) a ani na porovnávací výpočet (zákon č.461/2003 vs. Zákon č.100/1988).
x
Myslím si, že život a prax prinesie ďalšie netušené postihy „bývalých ľudí“ zo strany „demokratických“ inštitúcií tejto spoločnosti. Veď stačí hodiť davu nejakých ľudí na odvedenie pozornosti a dav kričí „ukrižuj“.
Samozrejme aj ďalší z čitateľov tohto webu možno nájde ďalšie myšlienky a fakty uvedené v internej norme SP a doplní túto moju úvahu.
Autor úvahy pôsobí ako odborný konzultant pre Advokátsku kanceláriu JUDr. Július Jánošík v Bratislava a táto úvaha vyjadruje jeho osobný názor na vec.
Je vydaný pod č.23/2021.
Úvaha k internej norme Sociálnej poisťovne a kráteniu dôchodkov takto zákonom č. 283/2021 dotknutých kolegov dôchodcov. Za predpokladu, že ÚPN vydá(lo) podobné interné normy aj pre odbory (útvary) sociálneho zabezpečenia silových rezortov (čo nie je známe?), krátenie dôchodkov u jedného takto dotknutého dôchodcu môže byť až trojnásobné. Čo si myslím by bolo veľmi kruté. Pri porovnávacom výpočte zákona č. 461/2003 Z.z. vs. Zákon č.100/1988 Zb., sa pri výpočte starobných dôchodkov na základe pracovných kategórii a kategórii funkcii použili najmä dva paragrafy a to §§ 21 a 174. A práve § 174 je nadviazaný aj na zákon č. 328/2002 Z.z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, pri naplnení obsahu čl. 39 Ústavy SR – primerané hmotné zabezpečenie v starobe. Prvé krátenie SD je už dnes realizované Dohovorom č. 128, druhé krátenie by bolo realizované v Sociálnej poisťovni zákonom č. 283/2021 Z.z., no a tretie krátenie tých istých dôchodkov by už bolo v prípade krátenia výsluhových dôchodkov pri súbehu VD + SD (súbeh zák. 328 + zák. 100 + zák. 461). Ibaže by bola iba jedna interná norma pre Sociálnu poisťovňu a ňou realizované krátenie dôchodkov by bolo “iba” dvojnásobné. A to najskôr známe nie.
Zákon č. 283/2021 Z.z. „Odoberanie nezaslúžených benefitov predstaviteľom komunistického režimu v dôchodkovom poistení“ sa dotýka aj vdov a vdovcov.A aby tých krátení dôchodkov “nebolo málo”, tak ďalšie už aj dnes realizované Sociálnou poisťovňou “Dvojité krátenie vdovských aj vdoveckých dôchodkov” u dotknutých vdov aj vdovcov to pekne zhrnul na Doko blog po diskusii na tomto webe náš kolega pán Jozef Kotulič – suma, sumárum, natíska sa otázka, koľko vlastne tých nespravodlivých krátení dôchodkov u dôchodcov nakoniec bude…:
http://doko.blog.portal.sk/detail-dvojite-kratenie-vdovskych-aj-vdoveckych-d%F4chodkov.html?a=1df37b30428d41ba624a8c5687644122
K poslednému odstavcu predošlého komentára:
” Je lepšie si čestne priznať, že zákon v jeho schválenej podobe je nevykonateľný a keď na to nikto nenájde odvahu, tak si počkajme aspoň na kroky prezidentky SR, ktorá sľúbila, že ak do konca roka nedôjde k novele zákona zasiahne. Dúfam, že si bude stáť za svojim slovom. ”
Žiadosť, ktorú Asociácia policajtov vo výslužbe (APVV) v tejto súvislosti doručila prezidentke 28. 06. 2021 si môžete pozrieť tu:
https://www.asociaciapolicajtov.sk/index.php/9-uvod/335-zakon-o-odobrati-nezasluzenych-benefitov-predstavitelom-komunistickeho-rezimu
Zdroj: web stránka APVV
Vážení kolegovia,
nielenže zákon o odberaní nezaslúžených benefitov predstaviteľom komunistického režimu bol šitý horúcou ihlou, ale i čiastkové informácie z ÚPN nasvedčujú o mierne povedané “nedokonalosti” údajov evidovaných v ÚPN pre potreby tohto zákona.
x
S veľkou slávou a fanfárami (hlavne v poplatnej tlači) boli v minulosti uvádzané nové prehľady obsahujúce rekonštruované zložky bezpečnostného aparátu na území SSR.
x
Pritom prirodzene najschopnejší z príslušníkov odchádzali na vyššie funkcie a zložitejšiu prácu do federálnych útvarov a centier na území ČSR. Ale podrobnosti kde, koľko, ako dlho, či sú to útvary podliehajúce zneniu “fackovacieho” zákona o tom sa nedočítate. Takisto to vyzerá, že ÚPN netuší, že niektoré časti federálnych útvarov (alebo jednotlivci boli dislokovaní na území SSR). Ale nikto neprekročí svoj tieň, aj keby veľmi chcel lebo na to nemá.
x
Takže zverejnené zoznamy sú len z dotknutých útvarov ZNB dislokovaných na území SSR a útvarov a jednotiek ZS HS PSaOŠH.
x
Pozrime sa napr. na zoznam príslušníkov ZS HS PSaOŠH. Je v ňom uvedených 100 ľudí, ktorí sú všetci zahrnutí aj v novovytvorenej evidencii “postihnutých” osôb. Pričom časť týchto ľudí v priebehu služby prešla buď do iných útvarov Pohraničnej stráže v ČSR alebo na ústredie do Prahy alebo zomrela a časť už dávno nežije na území Slovenska. V zozname sú aj príslušníci narodení v rokoch 1920,1922,1924,1926 a podobne a predpokladám, že nežijú ani vdovy po nich, aby im mohli niečo pre “výstrahu” vziať.
x
Ak si myslíte, že ÚPN bol schopný zistiť aspoň niektorých príslušníkov ZS GŠ (napr. odlúčené jednotky alebo príslušníci prikrytí na KVS) tak sa mýlite. Samozrejme ÚPN nedisponuje žiadnou evidenciou príslušníkov ZS GŠ (pôsobiacich v ČSR alebo SSR alebo v zahraničí) a podľa mňa, ani netušia ako správa a jej podriadené zložky fungovali a nieto kto tam slúžil. Ale za nedokonalý a nevykonateľný zákon môžu len tí “správni a slušní” poslanci NR SR a nie ÚPN.
x
Ak sa domnievate, že nová evidencia “postihnutých” osôb obsahuje napr. príslušníkov odboru vnútornej ochrany (a jej predchodcov), pretože Zbor nápravnej výchovy bol na území SSR a podliehal Ministerstvu spravodlivosti SSR tak sa opäť mýlite. V novej evidencii nefigurujú.
x
Je lepšie si čestne priznať, že zákon v jeho schválenej podobe je nevykonateľný a keď na to nikto nenájde odvahu, tak si počkajme aspoň na kroky prezidentky SR, ktorá sľúbila, že ak do konca roka nedôjde k novele zákona zasiahne. Dúfam, že si bude stáť za svojim slovom.
https://www.snslp.sk/wp-content/uploads/OS-diskriminacia-v-oblasti-socialneho-zabezpecenia-z-dovodu-vykonu-povolania-v-case-komunistickeho-rezimu-1.pdf
Podporný link k poslednému odstavcu vyššie uvedeného komentára Lubomir Duben napísal 18. októbra 2021 o 15:39. – “Slovenské národné stredisko pre ľudské práva vydalo odborné stanovisko”.
Správa prezídia APVV – XVI. kongres APVV – 28. septembra 2021 prezídium Asociácie policajtov vo výslužbe zverejnilo https://www.asociaciapolicajtov.sk/ :
Kongres prerokoval a odsúhlasil napr. zmenu stavov a niektorých smerníc súvisiacich najmä s obmedzeniami pandémie COVID-19, odsúhlasil ďalší postup v kauze nevalorizácie výsluhových dôchodkov v roku 2012, k schválenému zákonu č. 283/2021 Z. z. k odobratiu nezaslúžených benefitov predstaviteľom komunistického režimu, valorizácii výsluhových dôchodkov v roku 2021 a 2022, k 13. dôchodku, k novele zákona č. 461/2003 Z. z. – zosúladenie ustanovenia zákona s judikatúrou Najvyššieho súdu Slovenskej republiky vo veci posudzovania nároku na starobný dôchodok poistencov, ktorí získali obdobie výkonu služby policajta v rozsahu zakladajúcom nárok na výsluhový dôchodok a ktorí súčasne získali obdobie dôchodkového poistenia vo všeobecnom systéme sociálneho poistenia v dĺžke kratšej ako 10, resp. 15 rokov, postupy voči Sociálnej poisťovni a ďalšie aktuálne otázky – prevzaté – krátené – viac na stránke APVV.
Doplnenie – upresnenie … tak predsa len, ten dátum 1. september 2021 nemusí byť konečným dátumom.Bližšie to popisuje zákon č. 283/2021 Z. z. v § 29a.
„§ 29a Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 5. augusta 2021
(1)
Ústav vytvorí evidenciu osôb, ktoré vykonávali službu, najmenej v rozsahu údajov, ktoré má zdokumentované k 5. augustu 2021 do 1. septembra 2021.
(2)
Ústav v lehote podľa odseku 1 požiada Sociálnu poisťovňu, útvar sociálneho zabezpečenia ministerstva a Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia12) o spoluprácu pri stotožnení osôb podľa § 27c ods. 5 na účely identifikácie tých osôb, ktorým je vyplácaná dôchodková dávka k 5. augustu 2021. Sociálna poisťovňa, útvar sociálneho zabezpečenia ministerstva a Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia12) poskytnú ústavu informácie na účely stotožnenia osoby podľa § 27c ods. 5 a informácie o tom, ktorá osoba patrí na účely konania podľa osobitných predpisov13) do ich pôsobnosti, do 15 dní odo dňa doručenia žiadosti podľa prvej vety.
(3)
Ústav z vlastného podnetu zašle Sociálnej poisťovni, útvaru sociálneho zabezpečenia ministerstva a Vojenskému úradu sociálneho zabezpečenia12) potvrdenia o období služby osôb, ktorých sa týkajú konania podľa osobitných predpisov13) do 60 dní odo dňa doručenia informácií podľa odseku 2.
(4)
Ústav postupuje podľa odsekov 2 a 3 každoročne 31. marca a 30. septembra vo vzťahu k novým zápisom osôb do evidencie osôb, ktoré vykonávali službu, ktoré ústav vykonal v období od prechádzajúceho postupu podľa odsekov 2 a 3.“.
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2021/283/
Príklad z praxe k § 29a zákona č. 283/2021 Z. z.: Príslušník, ktorý je v zoznamoch
UPN, je k 1. septembru 2021 neustále v služobnom pomere /napr. po 35 – 40 r. služby
UPN mu na dôchodok siahnuť nemôže, pretože ako aktívny príslušník poberá služobný plat, nie dôchodok. Keďže je v služobnom pomere príslušníka, teoreticky aj prakticky je bezúhonným človekom. Len čo ukončí služobný pomer, nastúpi u neho účinnosť § 29a uvedeného zákona a po priznaní výsluhového dôchodku tento sa mu, keďže je už vedený v zoznamoch UPN v zmysle § 29a zákona č. 283/2021 začne krátiť. Ďalší názor na tento zákon si určite utvorí každý sám.
Miro, dobre píšeš. Len to, že to je právna teoria, ktorej nie každý rozumie včas a ihneď. Preto sa pokusím dať iný príklad. Napríklad môj, momentalne staršieho človeka,ktorý som za mlada dostal a splnil. Potom par otázok, na ktoré by som bol rád, že by naší oponenti či starší, ale aj mladší hádam aj zmysluplne zareagovali :
Nebol som za mlada ani v KSČ a následne dodnes v žiadnej strane. Nepracoval som nikdy v zložkách ŠTB, ani som nebol ich donašač (spolupracovník). Mal som kamarátov v ČSĽA, jak od pozemákov, tak aj v letectve-tých mám dodnes veľa- a samozrejme aj sem tam, dajakého kontrarozviedčika (závidel som im, samozrejme v dobrom, že môžu chodiť do roboty v civile). No a keď som vo svojej robote v priestore Južných Čiech dostal rozkaz , že zajtra zoberieš na palubu vrtulníka kontráša, vykonáš s ním prelet pozdž štatnej hranice s NSR v trvaní pol hodiny a potom sa vrátiš tak som to splnil.ˇUloha je charaktéru PT-ZD, tak v krčme pri pive o nej nevykladaj ..Mimochodom, po nalietnutí hranice, asi po minute dvoch, sa ku mne pripojil z opačnej strany hranice americky vrtulník (taka sklenena bublina) cca 100-150 metrov vľavo, a leteli sme spolu na severozápad. S posádkou američana sme sa na tých 100 metrov zdravili pokynmi ruk, mávaním a kývaním mašín okolo pozdlžnej osi. Pre nezaindestrenovaných- vrtulník môže spraviť zložitejší manéver iba raz-potom sa zosype na zem. Tak sa pýtam:
-Som eštbák, keď som pre ních plnil na rozkaz úlohu- let pozdlž št. hranice po našej strane?
-Čo som mal spraviť, keď sa Američan objavil vľavo odo mňa? Premet, aby som sa zosypal na zem, alebo zbabelo uhnuť doprava do vnutrozemia a tým padom zmariť rozkaz, letieť pol hodiny na severozápad?
-Nemal som zamávať kolegom z druhej strany, ale robiť sa ofučaný a nasratý, keď oni o dušu mávali a černoch za kniplom sa rehlil tak, že jeho biele zuby svietili jak reflektor za tmavej noci?
Tak neviem, o čo tu komu v našom štate ide, keď menia zákony, dokonca penzijné z hodiny na hodinu, zo dňa na deň??? Veď tí chlapi len plnili rozkazy štátnej moci, tak ako aj my ostatní a dokonca aj spomínana americká posádka.. Nuž, ale som už postarší, takže možno aj nechapavy… VKR plnilo rozkaz charakteru PT-ZD. My letci sme plnili bežny letový rozkaz, američania asi rozkaz na poplach, o ktorom nebolo možné diskutovať, A už vonkoncom nie cez nadporučíka VKR na našej palube, a už v žiadnom prípade ani my poručíci a kapitani vrtulníkári v letke, v priestore Juhočeskej Bechyně, úlohou poverenej. Nie z plejzíru svojích najbližších nadriadených.Ale z titulu , v uvode spomenutého: Úloha charakteru PT-ZD.
Pre tých, ktorých sa to týka.
Ústav pamäti národa vytvoril Evidenciu osôb, ktoré vykonávali “službu” , ktorá momentálne zahrňuje 7.607 osôb. Nasleduje ďalšia činnosť pri stotožnení osôb oslovením VÚSZ a útvarov sociálneho zabezpečenia ministerstiev, ich odpoveď na Ústav pamäti národa príde do 15 dní a potom bude lehota 60 dní na vydanie potvrdení o období služby pre potreby sociálnych orgánov.
Je to číslo oficiálne z UPN ? Kde je možné sa k nemu dopracovať ?
Podľa novely zákona bola stanovená povinnosť ÚPN vytvoriť k 1.9.2021 Evidenciu osôb, ktoré vykonávali vo vymenovaných organizáciách. Táto evidencia bola včas vytvorená a obsahuje uvedený počet osôb. Tento počet je oficiálne číslo stanovené ÚPN.
Gregor Z. napísal 23. augusta 2021 o 20:05 (nižšie)
Od 18. apríla 2021 sa nás v 194 novších aj starších komentároch v tejto rubrike k uvedenej problematike vyjadrilo 33 kolegov – ťažko odhadnúť, či je to veľa, či málo, ale z týchto všetkých príspevkov si môže každý urobiť svoj individuálny názor a kontext.Výsluhových dôchodcov je nás spolu cca 46 tisíc (možno dnes už aj viac…) a zákon č. 283/2021 Z. z. sa dotýka cca 4630 – 4800 bývalých príslušníkov, t. j. 10 % – približne každého 10-tého z výsl. dôchodcov.
Podľa vyššie uvedeného zákona, zoznamy ÚPN majú byť dokončené k 1. septembru 2021.K dnešku som našiel:
https://www.upn.gov.sk/projekty/utvary-stb-a-ps-na-slovensku/zoznam-prislusnikov/?pismeno=A
Ťažko odhadnúť, či zoznamy sú už konečné…
Doplnenie príspevku do jedného celku o zoznam príslušníkov a vojakov
https://www.upn.gov.sk/sk/zoznam-prislusnikov-a-vojakov-zaradenych-v-utvaroch-stb/
zdroj: internet – google úpn
Je po 1. septembri, ÚPN by mala mať podľa zákona č. 283/2021 už zoznamy ukončené, pri jednom z útvarov je ale pozn.: Zoznam nie je konečný a bude dopĺňaný.(link).V tom prípade by ale platilo, že úpn má v rukách bianco šek a bola by aj nad týmto zákonom (pamfletom), ak by zoznamy dopĺňala aj po 1. septembri 2021, čím by porušila uvedený zákon, prípadne internet neobsahuje najnovšie aktualizácie úpn.Možno vie niekto viac, prípadne úpn-ka niečo tají a skrýva pred výsluhovou verejnosťou?To by nebolo vôbec transparentné a spravodlivé, aj pre ostatných občanov civilných štátnych inštitúcii uvedených v §27a tohto zákona, keďže už v tomto štádiu by išlo o jeho porušovanie v prípade prekročenia dátumu ukončenia jeho dopĺňania.
Zo stránky – APVV – prevzaté na podporu Hromadnej pripomienky.
Hromadná pripomienka Asociácie policajtov vo výslužbe k návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení.
https://www.asociaciapolicajtov.sk/ … týka sa nás všetkých VD a SD, tiež v súbehu dôchodkov VD/SD.
Chcel by som vedieť ako sa to dotkne poberateľa VD a SD ? O tom tam nie je žiadna zmienka.
Podľa mňa sa to týka aj kategórii funkcií – súbeh VD podľa zák. č. 328/2002 Z. z. v kombinácii so SD podľa zákona č. 100/1988 Zb. (§§ 174 a 21) – aby ani v budúcnosti od r. 2023 nedošlo k spochybneniu čl. 39 ústavy SR – primerané hmotné zabezpečenie v starobe.
HP: https://www.peticie.com/hromadna_pripomienka_verejnosti_asociacia_policajtov_vo_vyslube_veteran_police_slovakia_k_navrhu_ktorym_sa_meni_a_dopa_zakon__4612003_z_z_o_socialnom_poisteni_zakona__4612003_zz
Obracal som ten článok hore dole ,návrh sa bude týkať budúcich poberateľov SD ,ale iba niekoľkých ,pochybujem , že PMJ -čkár bude slúžiť po dosiahnutí dôchodkového veku.Skôr nejaký legislatívec by si prilepšil.
Snáď legilsatívci by mohli niečo vymyslieť aby sme si polepšili
Je to a každom VD , SD ako sak tejto výzve postaví.
M.P. píše len tak, aby reč nestála…
Tak napíš niečo múdrejšie …..daj dačo relevantnejšie
a musím za každú cenu? i keď nič nové nemam?
JUDr. Christo GLUŠKOV, prezident Asociácie policajtov vo výslužbe požiadal Slovenské národné stredisko pre ľudské práva o odborné stanovisko k schválenému zákonu číslo 283/2021 Z.z. o nezaslúžených benefitov predstaviteľov komunistického režimu. Stanovisko bude využité na podanie podnetu Ústavnému súdu SR.
https://zvazvojakov.sk/2021/08/05/zakon-283-2021-z-z-stanovisko-slovenskeho-narodneho-strediska-pre-ludske-prava/
prevzaté: web ZV SR
Niekoľko krát som sa v duchu sám seba spýtal a uvažoval (najskôr nie len ja…), ako môže byť na Slovensku od zajtra 5. 08. 2021 platný a účinný zákon č. 283/2021 Z. z., ktorý podľa Slovenského národného strediska pre ľudské práva vo svojom odbornom stanovisku informovalo širokú aj výsluhovú verejnosť, že vyššie uvedený zákon neprešiel diskriminačným testom EÚ – ESĽP… odpoveď som nenašiel.
https://www.snslp.sk/wp-content/uploads/OS-diskriminacia-v-oblasti-socialneho-zabezpecenia-z-dovodu-vykonu-povolania-v-case-komunistickeho-rezimu-1.pdf
opýtam sa ťa takto – kto ti na to mal odpovedať? Kompetentní majú dovolenku, my tomu nerozumieme….tak kto???
Máš pravdu, Jožo.Škoda len, aspoň to tak od zajtra vyzerá, že sme všetci počas dlhých rokov hádzali hrach o stenu.Máme smolu, že zákon je o politike a u nás boli vždy prioritou fakty a argumenty.Hoci iba v laickom podaní.Keďže sme (zdá sa), teda týmto zákonom postihnutí kolegovia časť VD aj SD, vdovy aj vdovci po nich, bitku prehrali (ťažko odhadnúť, či už aj celú vojnu…), takže pravdu budeš mať zrejme aj v tom – my tomu nerozumieme … a čomu my nerozumieme, je treba prenechať iným, znalejším veci…
Presne, jak vravi Miro. Súhlasím. My sme oufcideri. Hlavne, že ti dôležití, to dopracovali k nepokojom, pred parlamentom, prezidentským palácom, a úradom vlády. Veď za to by sa asi nehanbil ani sám Iljič… v minulom storičí, v r. 1917…a následne ani sám J.V.S!!!
Komentáre prenesené z inej rubriky, do jedného celku – Je to už dnes málo platné, ale aspoň sme sa doposiaľ viacerí kolegovia vynasnažili dlhodobejšie laicky (možno aj namiesto – v supľovaní odborníkov) dopodrobna ” analyzovať ” tento pre časť výsluhových dôchodcov, starobných dôchodcov, vdovy, vdovcov… skrivodlivý, diskriminačný a protiústavný zákon.A aj tak trochu v rámci objektivity zabojovať – žiaľ, nepodarilo sa.
Milan 25. júla 2021 o 20:00
30.06.2021 prezídium Asociácie policajtov vo výslužbe na http://www.asociaciapolicajtov.sk zverejnilo okrem iného, že v prípade ak pani prezidentka podpíše schválený zákon o odobratí benefitov predstaviteľom komunistického režimu stavovské združenia, Asociácia policajtov vo výslužbe, Zväz vojakov SR, Klub generálov SR a Asociácia bývalých spravodajských dôstojníkov, zašlú podnet Generálnemu prokurátorovi, Verejnému ochrancovi práv SR a prezidentke SR s výzvou na podanie návrhu na Ústavný súd SR na začatie konania a súlade zákona s Ústavou SR a medzinárodnými dohovormi. Keďže podpísaný zákon pani prezidentkou bol vyhlásený v Zbierke zákonov, je platný, je niekomu známe v akom štádiu sú tieto podnety príslušným subjektom, prípadne reakcie týchto subjektov na podané podnety ? Doposiaľ nie je o tom v diskusii žiadna zmienka.
Miro Palfi 26. júla 2021 o 9:21
Pozrel som mne dostupné weby občianskych združení, ale odpoveď na danú otázku som nenašiel.(ale to najskôr ani ďalší kolegovia, ak sa nemýlim…).Ešte k zákonu o ” nezaslúžených benefitoch “. Zák. č. 283/2021 Z.z. a jeho §27a (Služba), je napísaný veľmi abstraktne – málo zrozumiteľne pre nás laickú verejnosť.Čo nás rozdeľuje, nespája, respektíve sme k zákonu apatickí.Mnohí kolegovia sa v ňom najskôr našli, ale mnohí nie a predsa tam môžu byť úpn-kou aj dodatočne zaradení.Ďalšia vec, ktorá rozdeľuje VD a SD, je počet soc. rokov do r. 1989, ktoré nemajú byť pri výpočte novo-vypočítaných dôchodkov použité.Tu zdanie klame.Iný je pohľad na celú problematiku cez stratené peniaze na dôchodkoch.Iné je, ak niekto stratí na dôchodku pár desiatok eur za 1 a pár rokov Služby do r. 1989 a obrovský rozdiel je, ak niekto utrpí stratu v stovkách eur (500 eur a viac… a máločo mu na živobytie ostane) za napr. 10 a viac rokov Služby (§27a) do r. 1989.To všetko nás dôchodcov VD aj SD rozdeľuje pri spoločnom ” ťahu na bránku “.Z rozhovorov – ” krčmových rečí ” , ale aj diskusii tu na webe už cítiť akúsi apatiu – zmieranie sa s daným stavom, či snáď, možno, možno to niekto vysúdi.Dá sa tomu plne rozumieť.Od r. 2012 – 2013 prešla doteraz dlhá doba … a raz k tomu muselo dôjsť.Hoci sme tomu svojho času málokto verili.(Zatiaľ do tohto štádia…).
https://www.snslp.sk/wp-content/uploads/OS-diskriminacia-v-oblasti-socialneho-zabezpecenia-z-dovodu-vykonu-povolania-v-case-komunistickeho-rezimu-1.pdf
Slovenské národné stredisko pre ľudské práva vydalo odborné stanovisko.
Dávam na úvahu, čo tak využiť Odborné stanovisko Slovenského národného strediska pre ľudské práva k spoločnej oficiálnej žiadosti stavovských organizácií o podanie podnetu na Ústavný súd adresovanej opozičnej skupine poslancov NR SR, pripadne p. Ombudsmanke. Kladne hodnotím postup Asociácie policajtov vo výslužbe. Poslanci nech to prezentujú ako oficiálnu žiadosť stavovských organizácií s doručením predmetného stanoviska.
Pridávam na ďalšiu úvahu ku kolegovi Milanovi.Pani prezidentka tento zákon č. 283/2021 nemala podpísať, ale žiaľ ho podpísala.Táto vec ale nie je ešte ukončená.Ak do cca konca r. 2021 nebude novelizácia uvedeného zákona, p. prezidentka tento zákon, ktorý už od 5. augusta 2021 bude účinný, podľa jej slov, napadne na ústavnom súde.Ak zákon napadne, napadne však iba už ňou avizovaný minimálny dôchodok vo vzťahu k priemernému dôchodku, s poukázaním na rozhodnutie ESĽP.Podľa Slovenského národného strediska pre ľudské práva, ktoré vydalo odborné stanovisko v oblasti sociálneho zabezpečenia z dôvodu výkonu povolania v čase komunistického režimu je táto správa však oveľa širšia a obsiahlejšie poukazuje cez diskriminačný test ESĽP na už uvedenú diskrimináciu (link vyššie). Možno by stálo za to, odoslať túto správu Slovenského národného strediska pre ľudské práva tiež kompetentným a príslušným pracovníkom Prezidentskej kancelárie SR formou listu, s cieľom osvojenia si odborného stanoviska Slovenského národného strediska pre ľudské práva tiež pani prezidentkou a jej poradcov – napr. Odboru komunikácie v oblasti styku s verejnosťou.
Mgr. Jozef Matej, Riaditeľ odboru komunikácie Tel: 02/ 593 33 39 … Odbor komunikácie zabezpečuje činnosti kancelárie v mediálnej oblasti a v oblasti styku s verejnosťou. Spracúva masmediálnu politiku vo vzťahu k prezidentke republiky a kancelárii a koordinuje výstupy vo vzťahu k verejnosti a k orgánom verejnej správy. Informuje verejnosť prostredníctvom masmédií a internetu o výkone funkcie prezidentky republiky. Zabezpečuje výkon činností podľa zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií) v znení neskorších predpisov.
https://www.prezident.sk/page/organizacna-struktura/
Len ťažko odhadnúť, či a ktorý jednotlivec z kolegov, alebo ktorá stavovská organizácia by eventuálne sformuloval a odoslal takýto informatívny dopis so vsunutím už uvedeného odborného stanoviska Slovenského národného strediska pre ľudské práva a to pre KPR – p. prezidentku.Toľko moja úvaha.
Tiež kladne hodnotím doterajší postup Asociácie policajtov vo výslužbe, aj ostatných našich stavovských organizácii.
ÚPN bol 23.júna 2021 parlamentom a jeho terajšou vládnucou koalíciou vystavený reálny bianko šek.Jedinou brzdou pri realizácii tohto zlého rozhodnutia parlamentu úpn-kou, môžu byť iba naše občianske združenia a už aj na tomto webe uvedené advokátske kancelárie.Pripájam sa a súhlasím s komentárom Milan napísal 22. júla 2021 o 15:26 pre p. Ľubomír Dubeň.
Ľubomír Dubeň napísal 20. júla 2021 o 12.36 – Nie Ľuboš, Ty sa nemýliš – najdôležitejší je v prežití človeka, každého jedného z nás PUD SEBAZÁCHOVY a ten mnohým ľuďom dnes chýba.Slovo štb historicky straší viac ako covid 19, ale zákon 283/2021 Z.z. je ďaleko širší, postihuje množstvo nevinných ľudí a v boji proti nemu ide o princíp, o česť ľudí, kde prezumpcia neviny bola nahradená prezumpciou viny, kolektívnou vinou, retroaktivitou, atď., a pod., už bolo vlastne všetko aj kolegami popísané a z tohoto množstva komentárov v tejto rubrike vychádza jednoznačný kontext PROTI tomuto novoprijatému zákonu.
Správny súd SR začne fungovať od 1. augusta 2021 (ta3) – účinnosť zákona č. 283/2021 Z.z. je od 5. augusta 2021.Zatiaľ má vymenovaných 21 sudcov + nesudcov, spolu je potrebných vymenovať p. prezidentkou 30.
Dobrý deň p. Palfi, definícia dôchodcovskej inflácii je rozvedená v dnešnej internetovej PRAVDE. Tu je uvedené , že tzv. DI znamená percento medziročného rastu cien za domácnosti dôchodcov, podľa ich nákupného správania. Tento údaj zverejňuje Štát. úrad Slovenskej republiky vždy , za obdobie prvého polroka daného kalendárneho roka. Následne sa penzia zvýši o dané percento z celkovej výšky dôchodku. Podľa ŠÚ sa tento rok inflácia za domácnosti dôchodcov pohybuje na úrovni 1,00 %. Pekný deň.
Našiel som ešte článok k spotrebiteľskému košu dôchodcovskej inflácie – DI.Je staršieho dáta, ale jeho obsah je stále aktuálny a možno aj diskutabilný…
Dôchodky by sa mali valorizovať už iba o dôchodcovskú infláciu.10. 7. 2011 – Každoročné valorizovanie dôchodkov by sa malo od roku 2013 zmeniť. Namiesto doteraz využívanej švajčiarskej valorizácie, teda o infláciu a rast priemerných miezd, zostane už iba inflácia.Bratislava 10. júla (TASR) – Každoročné valorizovanie dôchodkov by sa malo od roku 2013 zmeniť. Namiesto doteraz využívanej švajčiarskej valorizácie, teda o infláciu a rast priemerných miezd, zostane už iba inflácia. Nepôjde však o tradičnú infláciu, ale špeciálnu – dôchodcovskú.
“Štandardná inflácia je meraná ako rast cien spotrebiteľského koša všetkých domácností, to znamená mladé rodiny, samostatné osoby, samozrejme dôchodcovia a tak ďalej. A tento spotrebný kôš je vo všeobecnosti úplne iný ako v prípade domácností dôchodcov,” vysvetlil minulý týždeň zmenu spôsobu výpočtu valorizácie šéf rezortu práce Jozef Mihál (SaS).
Ako dodal, dôchodcovia nakupujú iné tovary a služby. Zriedkavejšie si zabezpečia nové vozidlo či oblečenie. Naopak, viac zo svojho rozpočtu dávajú na potraviny, platby za bývanie, energie, plyn, elektrinu a lieky. “To znamená, tá takzvaná dôchodcovská inflácia je omnoho lepším meradlom sledovania životných nákladov pokiaľ ide o životné náklady dôchodcov ako všeobecné meradlo inflácie,” upozornil.
Rozdielny rast cien v prípade nákupných košov dôchodcov a celej spoločnosti dokazujú aj štatistiky za prvých päť mesiacov tohto roka. Podľa meraní Štatistického úradu (ŠÚ) SR dosiahla dôchodcovská inflácia 3,9 %, kým klasická iba 3,5 %. Podobný rozdiel naznačujú aj čísla od roku 2005.
https://www.bezpzlozky.eu/2020/06/zvysia-sa-davky-aj-dochodky/comment-page-1/#comment-41491
Tiež prajem pekný deň.
Možno bude môcť riešiť aj “benefity” – zákon č. 283/2021 Z.z.
Prezidentka dnes 20.7.2021 vymenovala sudcov Správneho sudu SR…
Najvyšší správny súd má významné právomoci, môže chrániť ľudí pred prípadnou svojvôľou štátnych orgánov. Bude preskúmavať dôležité rozhodnutia úradov, inštitúcií, ktoré sa týkajú napríklad dôchodkov, sociálnych dávok či daňových vecí. Prechádzajú na neho aj niektoré kompetencie z Ústavného súdu, keďže bude rozhodovať o ústavnosti a zákonnosti volieb do orgánov územnej samosprávy, aj preto sa o ňom právom hovorí ako o “malom ústavnom súde”.Rovnako bude rozhodovať o rozpustení alebo pozastavení činnosti politickej strany alebo hnutia. A v neposlednom rade bude zároveň disciplinárnym súdom pre sudcov, prokurátorov, prípadne ďalšie právnické profesie. „Tieto jeho právomoci nie sú obyčajné. Naopak, sú zásadné, aby mohla byť vrátená dôvera v inštitúcie a právny štát,“ povedala M. Kolíková.(prevzaté z iných webov pvv a ta3 – včera 20.07.2021).
P. Čaputová má výhrady iba k: ” V tomto kontexte treba poukázať na doterajšiu judikatúru Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP), v ktorej posudzujúc obdobné úpravy v rôznych postkomunistických štátoch Rady Európy súd v zásade akceptoval ako primerané také úpravy, ktorými sa znížili starobné dôchodky na úroveň priemerných dôchodkov v štáte “.
Ak nebude ku koncu r. 2021 novela zák. č. 283/2021 Z. z., ktorý je už vyhlásený v Zbierke zákonov od 16.07.2021., ústavný súd rozhodne iba o tom, čo bude na ňom p. prezidentkou napadnuté.A to je podľa mňa málo… Pripomienky Ombudsmanky, APVV a ďalších o.z. silových rezortov, MV SR, odborov (KOZ – OZ PZ) smerovali však nielen k úrovni priemerných starobných dôchodkov, ale tiež priemerných výsluhových dôchodkov, či ďalších zásadných pripomienok
Žiadosť, ktorú občianske združenie APVV v tejto súvislosti doručila prezidentke 28. 06. 2021 si môžete pozrieť Tu .
https://www.asociaciapolicajtov.sk/index.php/9-uvod/335-zakon-o-odobrati-nezasluzenych-benefitov-predstavitelom-komunistickeho-rezimu
už treba počkať ako sa súdy postavia k reakcii APVV a ZV SR….
Krátenie dôchodkov Čaputová podpísala, no má sa ešte upraviť
Prezidentka poukazuje na rozhodnutia Štrasburgu.
BRATISLAVA. Bývalým eštebákom a ďalším predstaviteľom komunistického režimu siahne štát po auguste na dôchodky. Stále však nie je jasné, o koľko peňazí môžu prísť.Politici sa totiž sporia o to, ako veľmi môžu skrátiť penzie tejto skupine ľudí tak, aby tým neporušili ich práva. V konečnom dôsledku to môže zavedenie novinky do praxe napokon oddialiť.Pochybnosti o správnosti zákona, ktorý parlament schválil v druhom čítaní v júni, má najmä prezidentka Zuzana Čaputová. So samotným zámerom zákona súhlasí, a preto ho podpísala, no pomerne netradične zároveň avizuje, že má voči prijatým úpravám výhrady.„Zákon prezidentka podpísala a požiadala premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO), aby vláda iniciovala novelu zákona, ktorou budú uvedené výhrady odstránené,“ povedal prezidentkin hovorca Martin Strižinec.Dodal, že ak by k prijatiu uvedenej novely nedošlo a zákon by mal platiť v schválenej podobe, Čaputová bude nútená obrátiť sa na Ústavný súd.Čo sa prezidentke nepozdáva? Čaputová dáva do pozornosti, že obdobné zákony už prijímali aj viaceré štáty v Európskej únii, a preto sa zmeny tohto typu dostali už aj pred Európsky súd pre ľudské práva.Z jeho rozhodnutí však podľa Čaputovej vyplýva, že „slovenské riešenie“ dôchodkov bývalých eštebákov je príliš radikálne. Hovorí totiž o tom, že danej skupine ľudí môžu padnúť penzie najviac na úroveň minimálneho dôchodku, ktorý je dnes 334 eur. A to už je podľa Čaputovej zásah, ktorý by európske inštitúcie mohli vnímať ako neprimeraný.
„Treba poukázať na doterajšiu judikatúru Európskeho súdu pre ľudské práva, v ktorej (…) súd v zásade akceptoval ako primerané také úpravy, ktorými sa znížili starobné dôchodky na úroveň priemerných dôchodkov v štáte,“ upozornila Čaputová.
Rozdiel je pritom pomerne zásadný – priemerný dôchodok je aktuálne na úrovni 502 eur, čo je oproti minimálnemu dôchodku viac o 168 eur.Andrejuvová: Aj minimálny dôchodok je primeraný.Ako na výhradu prezidentky zareaguje Heger, zatiaľ nie je jasné. Premiérova hovorkyňa Ľubica Janíková nateraz potvrdila, že Čaputová s Hegerom o výhradách už hovorila.„Koalícia sa bude jej výhradami zaoberať,“ dodala Janíková.Jedna zo spoluautoriek zákona, ktorý predkladala skupinka koaličných poslancov, ďalší postup zatiaľ odhadnúť nevie. Chce si počkať na presné znenie listu, ktorý posielala prezidentka Hegerovi a v ktorom by mali byť výhrady k prijatej legislatíve rozpísané detailnejšie.Prezidentka však okrem nesporného prínosu a opodstatnenosti tejto legislatívy vníma aj niektoré legitímne výhrady. V tomto kontexte treba poukázať na doterajšiu judikatúru Európskeho súdu pre ľudské práva.”Martin Strižinec, hovorca prezidentky Zuzany Čaputovej„Na tomto zákone som pracovala takmer rok a konzultovala som ho s mnohými právnikmi, ministerstvom práce aj s ľuďmi, ktorí robia zákon o sociálnom zabezpečení. Títo ľudia sú v týchto otázkach najlepší a vedia každý detail, preto aj výhrady pani prezidentky budem konzultovať opäť s nimi,“ vysvetľuje poslankyňa OĽaNO Anna Andrejuvová.Dodáva však, že judikáty štrasburského súdu, ktorých je hneď niekoľko, zohľadňovali už pri tvorbe návrhu. Ten v konečnom dôsledku hovorí, že dotknutej skupine ľudí sa vyrátajú ich penzie nanovo. A to tak, že do odpracovaných rokov sa im po novom už nezarátajú roky strávené v presne vymenovaných inštitúciách. Okrem samotnej Štátnej bezpečnosti pôjde aj o ľudí, ktorí pracovali v Pohraničnej stráži či Ústrednom výbore KSČ a KSS.Ak títo ľudia dôchodok už poberajú, následne sa im dávky znížia. Ak sú ešte pracujúcimi, penzie im už vypočítajú podľa nového kľúča.Ani v prípade, ak niekomu klesne dôchodok na minimálnu úroveň, však Andrejuvová nepredpokladá rozpor s ústavou. Hovorí sa v nej totiž, že občania majú právo na „primerané hmotné zabezpečenie v starobe“.„Keďže máme aj minimálne dôchodky, tak si neviem celkom predstaviť, čo by malo byť v tomto prípad inak. Všetci títo ľudia majú teda neprimerané zabezpečenie?“ pýta sa Andrejuvová.Diskusii o úprave legislatívy je otvorená, no pripúšťa aj možnosť, že by úpravu ponechala na súčasnej úrovni. Ak by k tomu došlo, Čaputová by sa zrejme obrátila na Ústavný súd a ten by následne rozhodol, či sú nové pravidlá v poriadku. Dovtedy, kým by k rozhodnutiu dospel, by mohol a nemusel účinnosť zákona pozastaviť.Aktuálne však platí, že zákon je podpísaný a účinnosť nadobudne 5. augusta.Prepočítavanie chvíľu potrvá.Napadnutie nového zákona na Ústavnom súde už pri jeho prijímaní v parlamente spomínali viacerí predstavitelia opozície. Poslanec Smeru Boris Susko poukazoval najmä na vyvodzovanie kolektívnej zodpovednosti a retroaktivitu.„Obávam sa, že na základe tohto návrhu bude Slovenská republika čeliť obrovskému množstvu ústavných žalôb, pretože sa navrhuje poškodzovať, respektíve znevýhodňovať určitú časť občanov len na základe ich zamestnania v období socializmu,“ vysvetľoval Susko.Nová úprava sa podľa tvorcov zákona dotkne asi siedmich tisícov ľudí.Tvorcovia zákona hovoria o tom, že by malo ísť o tých, ktorí „porušovanie práv iných „nariaďovali, schvaľovali, riadili, kryli, tolerovali a/alebo ignorovali“. Samotný zámer zákona hodností Čaputová tak, že „sleduje legitímny cieľ, ktorým je vyrovnanie sa s totalitnou minulosťou“ a poukazuje na to, že Slovensko patrí medzi posledné štáty východného bloku, ktoré podobnú legislatívu ešte neprijali.Kým však táto skupina ľudí zmeny v penziách reálne pocíti, potrvá to ešte niekoľko mesiacov. Po nadobudnutí účinnosti zákona totiž začne platiť prechodné trojmesačné obdobie, počas ktorého by mal Ústav pamäti národa určiť zoznam ľudí, ktorých sa zmeny dotknú.Až následne budú úrady ľuďom z tohto zoznamu prepočítavať ich dôchodky nanovo v prípade, že ich už poberajú. Andrejuvová očakáva, že znížené penzie by prvým ľuďom mohli začať chodiť koncom tohto roka.
Na koho sa zákon vzťahuje
1) Službou na účely tohto zákona je obdobie, počas ktorého bola osoba
a) členom Zboru povereníkov v období od 6. marca 1948 do 10. júla 1960,
b) členom vlády Československej republiky alebo členom vlády Československej socialistickej republiky v období od 25. februára 1948 do 9. decembra 1989,
c) členom vlády Slovenskej socialistickej republiky v období od 1. januára 1969 do 11. decembra 1989,
d) poslancom Národného zhromaždenia alebo poslancom Federálneho zhromaždenia v období od 10. júna 1948 do 27. decembra 1989,
e) poslancom Slovenskej národnej rady v období od 18. decembra 1954 do 11. januára 1990,
f) členom alebo zamestnancom Ústredného výboru Komunistickej strany Československa alebo Ústredného výboru Komunistickej strany Slovenska v období od 25. februára 1948 do 30. novembra 1989,
g) zamestnancom ministerstva vnútra, ministerstva národnej bezpečnosti, ministerstva národnej obrany alebo zamestnancom Zboru národnej bezpečnosti zodpovedným za riadenie útvarov Zboru národnej bezpečnosti zložky Štátnej bezpečnosti, Spravodajskej správy Generálneho štábu Československej ľudovej armády alebo Pohraničnej stráže v období od 25. februára 1948 do 9. decembra 1989,
h) príslušníkom Zboru národnej bezpečnosti zaradeným v zložke Štátnej bezpečnosti, príslušníkom Spravodajskej správy Generálneho štábu Československej ľudovej armády alebo príslušníkom spravodajských útvarov Pohraničnej stráže v období od 25. februára 1948 do 9. decembra 1989,
i) zamestnancom alebo príslušníkom právnych predchodcov štátnych orgánov a iných organizácií podľa písmena g) alebo h) v období od 25. februára 1948 do 9. decembra 1989.
Tento text ste mohli čítať vďaka tomu, že platíte za obsah. Vážime si to.
/prevzaté zo správy sme.sk/.
Tento zákon nadobúda po podpise pani prezidentkou účinnosť 5. augusta 2021, prvé avizované – medializované znižovanie dôchodkov niektorým dôchodcom by malo byť od r. 2022, uvidí sa aká bude novelizácia zákona (ak bude), ktorú avizovala pani Čaputová po medializovanej urgencii (TASR) u predsedu vlády SR p.Hegera.Dostupná a medializovaná pripomienka p. prezidentky smerovala iba k: ” Okrem prínosu a opodstatnenosti legislatívy vníma aj niektoré legitímne výhrady.„V tomto kontexte treba poukázať na doterajšiu judikatúru Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP), v ktorej posudzujúc obdobné úpravy v rôznych postkomunistických štátoch Rady Európy súd v zásade akceptoval ako primerané také úpravy, ktorými sa znížili starobné dôchodky na úroveň priemerných dôchodkov v štáte. Právna úprava by totiž nemala presahovať rámec primeraného postupu pri odnímaní politicky motivovaných benefitov. Tieto skutočnosti je potrebné zohľadniť a zmenou zákona sa vyhnúť potenciálnym problémom tejto právnej úpravy (TASR)… “
konsolidované schválené znenie zákona
https://www.nrsr.sk/web/Dynamic/DocumentPreview.aspx?DocID=497111
A hlavne prečo mlčia a nekonajú inštitúcie, ktoré sú buď národné, nadnárodné , súdy ,prokuratúra,…. čo nevidia, že je neprávosť a vzniká nová vlna….nenávisti…
https://www.noveslovo.sk/c/Protikomunisticky_odboj_30_rokov_po_zaniku_socializmu
autor článku: Vladimír Bačišin