Prinášame porovnanie ozbrojených síl Ukrajiny a Ruska po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že dal súhlas na “špeciálnu vojenskú operáciu na ukrajinskom Donbase”, Ukrajina oznámila, že v reakcii na ruský ranný útok vyhlásila v krajine vojnový stav.
Podľa údajov serveru globalfirepower.com má Ukrajina aktuálne 22. najsilnejšiu armádu sveta, Rusko má druhú najsilnejšiu armádu na svete.
Počet vojakov:
- Ukrajina – 255 000 aktívnych vojakov (900 000 rezervistov)
- Rusko – 1 013 000 aktívnych vojakov (2 000 000 rezervistov)
Obrnené sily:
- Ukrajina – 2 600 tankov (vyše 700 kusov typu T-64 a viac ako 150 moderných T-84), cez 12 000 obrnených transportérov a bojových vozidiel pechoty
- Rusko – 13 000 tankov (cez 9 000 typu T-72 a cez 570 moderných T-90), zhruba 30 000 obrnených transportérov a bojových vozidiel pechoty
Letectvo:
- Ukrajina – 69 bojových lietadiel, 34 bojových vrtuľníkov, 32 transportných strojov
- Rusko – 800 bojových lietadiel, cez 540 bojových vrtuľníkov, 450 transportných strojov
Flotila:
- Ukrajina – 13 bojových plavidiel
- Rusko – 214 bojových plavidiel
Jadrové zbrane:
- Ukrajina – po rozpade ZSSR bolo na jej území cez 1 900 hlavíc, krajina sa jadrových zbraní oficiálne vzdala v roku 1994 a v júni 1996 bol ukončený ich odvoz
- Rusko – má približne 6 300 jadrových hlavíc, z toho približne 1 600 pripravených na okamžité použitie, či už z ponoriek, pozemných síl, mobilných odpaľovacích zariadení či lietadiel
Financovanie:
- Ukrajina – v roku 2020 vydala na obranu šesť miliárd dolárov, 4,1 percenta HDP
- Rusko – v roku 2020 vydalo na obranu 62 miliárd dolárov, 4,3 percenta HDP
Zdroje: Medzinárodný inštitút pre strategické štúdie (IISS), Medzinárodná kampaň za zrušenie jadrových zbraní (ICAN), Štokholmský medzinárodný ústav pre výskum mieru (SIPRI)
PS: chýba tam a žiada sa dodať – a čo PVO?, podľa tohoto porovnania, vzhľadom na to, ze Rusko teraz z diaľky zničí lietadlá, vojenske zakladne, vojenske jednotky a zariadenia atd, tak Ukrajina do zajtra nemusí mať nič …
Aj pre “nevojakov” analýza z 15. augusta 2024 od slovenského generála v.v. Pavla Macka po vpáde Ukrajincov do Ruska , oplatí sa vypočuť, nemusí sa vo všetkom súhlasiť:
https://www.cas.sk/clanok/2956207/general-macko-ak-ukrajinci-v-rusku-prekrocia-cervenu-ciaru-moze-prist-sudny-den/
Na doplnenie rozhovoru s gen. Mackom:
http://doko.blog.portal.sk/detail-kursk-rok-1943-a-rok-2024.html?a=f7a59040de4fb83d83ef66264e97eba5
Ukrajina pri mobilizácii pritvrdila: Bojovať musia ísť aj mladíci, prísny trest pre špekulantov
Ukrajinská vláda predložila v utorok do parlamentu zmenenú a doplnenú verziu zákona o sprísnení pravidiel mobilizácie s cieľom zabezpečiť, aby krajina mala dostatočnú bojovú silu na pokračovanie v ťažení proti ruskej invázii.
Ako informovala agentúra Reuters, táto reforma bola parlamentom vrátená do vlády začiatkom januára po tom, čo prvotný návrh vyvolal verejné pobúrenie. Zákonodarcovia a analytici vtedy uviedli, že niektoré ustanovenia návrhu porušujú ústavu a predstavujú riziko korupcie.
Navrhované reformy sa považujú za nevyhnutné, pretože Ukrajina potrebuje doplniť stav svojej armády a vzhľadom na to, že vojna s Ruskom trvá už dva roky, armáda zápasí s nedostatkom mužov, ktorí sa hlásia do boja dobrovoľne.
Kľúčovým ustanovením v návrhu zákona je zníženie vekovej hranice pre osoby, ktoré môžu byť mobilizované do boja, z 27 na 25 rokov. Nový návrh zákona zachováva kľúčové ustanovenia pôvodného návrhu vrátane zavedenia elektronických predvolaní na odvod a prísnych trestov pre ľudí, ktorí porušujú pravidlá mobilizácie.
Zachované zostali aj stanovenia z predchádzajúcej verzie návrhu zákona, ktoré sa vzťahujú na Ukrajincov žijúcich v zahraničí, keďže občania žiadajúci o pasy budú musieť predkladať svoje vojenské registračné doklady.
Ukrajinská vláda predložila v utorok do parlamentu zmenenú a doplnenú verziu zákona o sprísnení pravidiel mobilizácie s cieľom zabezpečiť, aby krajina mala dostatočnú bojovú silu na pokračovanie v ťažení proti ruskej invázii.
Na cestu do zahraničia budú musieť Ukrajinci vo veku 18 až 60 rokov predložiť vojenský preukaz s vyznačením vyradenia z evidencie. Aktualizovaný návrh zachováva aj ustanovenie o doručovaní mobilizačných oznámení elektronicky do “osobného profilu” branca, ktorý sú občania povinní si vytvoriť.
Akýkoľvek pokus vyhnúť sa povolaniu do armády bude mať za následok súdne konanie a opatrenia súdu vrátane zmrazenia bankových účtov a majetku, obmedzenia cestovania a používania vozidla.
Zákon počíta s demobilizáciou po 36 mesiacoch – ide o článok zákona, ktorú vyvolal na Ukrajine veľkú diskusiu: príbuzní vojakov, ktorí v súčasnosti bojujú na fronte, totiž požadovali, aby bol stanovený jasný časový rámec ich služby.
Keď Rusko vo februári 2022 spustilo svoju totálnu inváziu, Ukrajina vyhlásila stanné právo. Muži v bojaschopnom veku môžu opustiť krajinu, len ak majú osobitnú výnimku. Koncom minulého roka ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij povedal, že armáda navrhla zmobilizovať do armády 450.000 až 500.000 ďalších ľudí. Hlavný veliteľ ozbrojených síl Valerij Zalužnyj uviedol, že tento údaj zohľadňuje vojenské plány a prognózy možných strát. Vojenskí analytici tvrdia, že toto číslo pokryje celý rok.( informovala agentúra Reuters )
Podľa komentov sa dá posúdiť, kto sa špecializuje na aké médiá a informácie. To je dobre, rozdielnosť názorov je vraj podpora demokratického myslenia. Čas a výsledok ŠVO ukáže kde je a kde bola pravda, hoci … veľa zahraničných médií to už jasne hovoria, prečo a pre koho to všetko vzniklo.
Každý nech si tvorí svoju mienku sám.
Cenzúra v TA3, alebo manipulácia verejnej mienky meinstreamovými médiami?
Čo také tajné povedal Jeffrey Sachs redaktorke Žitnej, že to TA3 škandalózne stiahla?
Redaktorka televízie TA3 Anka Žitná mala včera vo svojej relácii Tak takto?! vzácneho hosťa, profesora Jeffreyho Sachsa. Ich rozhovor však po pár hodinách TA3 stiahla a v archíve nie je dostupný. Čoho sa cenzori tak veľmi zľakli?
(celý rozhovor)
Redaktorka televízie TA3 Anka Žitná je naozaj decentná dáma, ktorá sa snaží robiť rozhovory vyvážene a objektívne. Zostala prakticky jedinou spomedzi redaktorov mainstreamových diskusných relácií, ktorá si zachováva objektivitu a nestrannosť.
Dokázala to aj v pondelok, keď si dovolila do relácie Tak takto?! pozvať významného amerického profesora ekonómie Jeffreyho Sachsa. Ten rozhovor sa týkal vojny na Ukrajine a nebol jednostranne zaujatý. Práve tým však bol pre novodobú mediálnu totalitu liberálnych fašistov nebezpečný – bol narušením jednotnej demagogickej mainstreamovej línie. A čo je horšie: nebol podporou vojny, ale bol doslova štvaním proti vojne.
Aj preto je teraz veľkou otázkou, či sa o pár dní či týždňov náhodou nedozvieme, že redaktorka Žitná musela opustiť TA3 „pre nadbytočnosť“. Nebola by prvou ani poslednou obeťou nenávisti fanatických jastrabov, pre ktorých je extrémizmom a ruskou hybridnou hrozbou všetko, čo sa čo len trochu odchýli od jedinej povolenej línie ich bezuzdného rusofóbneho džihádu…
Rozhovor Anky Žitnej s Jeffreym Sachsom cenzori televízie TA3 rýchlo stiahli z vysielania a aj z archívu. Našťastie, existujú ľudia, ktorí správne tušia, že v krajine a pomeroch, kde cenzúra výrazne prituhla, sa so vzácnymi výpoveďami môžu diať na internete rôzne veci, a preto ich okamžite sťahujú. A tak aj tento rozhovor je dostupný na internete, môžete si ho pozrieť tu.
Pre istotu prinášame aj textový prepis rozhovoru:
Anka Žitná: Vojna trvá už takmer rok a nevieme presne povedať, ako dlho ešte bude trvať. Aký je váš názor, čo by bol najlepší scenár pre ďalší vývoj?
Jeffrey Sachs: Musíme sa okamžite dopracovať k rokovaniam. Doplním, že tá vojna trvá už osem rokov, nie iba jeden rok. Začala sa vo februári 2014, keď bol zvrhnutý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. Potom Rusko zabralo Krym a na Donbase sa začala vojna. Obe strany, teda USA aj Rusko sa počas tohto osemročného obdobia navzájom provokovali.
Faktom je, že tá vojna počas tohto obdobia eskalovala, je mimoriadne deštruktívna najmä pre Ukrajinu a je veľmi nebezpečná pre Európu a pre celý svet. Státisíce ľudí prišli o život. Táto vojna sa musí skončiť rokovaniami a obe strany musia byť úprimné, pokiaľ ide o dôvody, ktoré spôsobili túto vojnu, ktorá už trvá osem rokov.
Žitná: Vy ste teraz povedali, že táto vojna je veľmi nebezpečná nielen pre Ukrajinu, ale aj pre Európu a pre celý svet. Sú dve taktiky: jedna hovorí, že ak budeme pomáhať zbraňami a budeme Ukrajine poskytovať všetku vojenskú pomoc, že Ukrajina bude mať silnejšiu pozíciu pri rokovaniach. Druhá teória zase hovorí, že ak budeme Ukrajinu vyzbrojovať aj naďalej, tak sa môže celý svet vrátane Západu dostať na pokraj konfliktu s Ruskom.
Sachs: Myslím si, že Rusko má dve jasné červené čiary, ktoré musíme chápať. Jedna je, že Rusko neopustí Krym, pretože Krym je základňou ruských námorných síl v Čiernom mori už od roku 1783. Tá druhá je, že Rusko nedovolí NATO rozšíriť sa na Ukrajinu, pretože Rusko to vníma ako priamu bezpečnostnú hrozbu.
Takže ak USA, Ukrajina a zvyšok NATO budú naďalej hovoriť o tom, že NATO podporí znovuzískanie Krymu Ukrajinou a o rozšírení NATO na Ukrajinu, potom tu budeme mať vojnu, ktorá bude pokračovať a bude eskalovať. A ak si obe strany budú udržiavať túto pozíciu, tak tá vojna môže eskalovať až k nukleárnemu konfliktu.
Musíme jasne vnímať červené čiary každej strany. Červená línia Západu a Ukrajiny je, že Ukrajina potrebuje bezpečnosť, suverenitu a stiahnutie sa ruských jednotiek. Červená čiara Ruska je nerozširovanie NATO a príslušnosť Krymu k Rusku.
Takmer každý zo svetových lídrov, ktorých poznám, je súkromne presvedčený, že je to takto, ale verejná pozícia je, že Ukrajina znovu získa každý meter svojho územia. Toto podľa mňa bude viesť k pokračovaniu vojny, zabíjania, ničenia a eskalácie.
Žitná: Vy ste spomínali červené línie Ruska a Ukrajiny. Opýtam sa ešte inak. V Rusku budú na budúci rok v marci prezidentské voľby. Rusko stále snaží dobývať nové pozície na Ukrajine a v našich médiách sa hovorí, že obe strany utrpeli ťažké straty a Rusko už ďalej nevládze. Myslíte si, že v tejto situácii sa Rusko, resp. Vladimír Putin bude snažiť ukončiť vojnu, aby si neuškodil pri ďalšej kandidatúre na prezidentský post?
Sachs: Povedzme že verím, že Rusko, Ukrajina aj aliancia NATO, všetky strany majú dôvod rokovať a ukončiť vojnu, ukončiť eskaláciu a ničenie. Som presvedčený, že existuje dokonale rozumná cesta ako by sa to dalo mierovými rokovaniami ukončiť a je naliehavo potrebné sa o to pokúsiť.
Som presvedčený, že to, čo počúvame v našich médiách o tom, kto vyhráva na bojisku a čo sa stane, v tom je množstvo zištných záujmov, zbožných želaní a povedal by som, že aj vládna propaganda, aj zo strany amerických orgánov.
Ja som už v minulosti zažil mnohé klamstvá americkej vlády, či to bol Afganistan, Vietnam a pod. Takže ja príliš neverím tomu, čo oni hovoria, že sa deje na bojisku. Snažím sa používať vlastné oči, uši, vlastný úsudok a počúvať obe strany. Myslím, že tá situácia je extrémne nebezpečná, je veľmi ťažká pre ukrajinskú stranu. V súčasnej situácii neexistuje pre Ukrajinu žiadna bezpečnosť. My musíme začať rokovať.
Žitná: Opakovane hovoríte, že musíme začať rokovať. Ale kto by tieto rokovania možno mal začať?
Sachs: Koncom roka 2021 prezident Putin dal na stôl rôzne požiadavky. Mnohé z nich boli veľmi logické. Zahŕňali napríklad nerozširovanie NATO, čo je pohľad, ktorý ja podporujem, pretože to je nebezpečné. Zahŕňali dodržiavanie Minských dohôd, o ktorých si myslím, že mali byť dodržané, ale ani Nemecko ani Francúzsko sa nesnažili zohrávať svoju rolu, ktorú mali, a s ktorou súhlasili.
Takže boli tam mnohé legitímne požiadavky. Niektoré neboli legitímne, ale to je základ pre rokovania. V marci 2022 prebehli aktívne rokovania a dosiahli pokrok, Turecko bolo sprostredkovateľom, ale napriek tomu Ukrajina z týchto rokovaní odišla. Predpokladám že preto, že USA im povedali, že môžu vyhrať, nech nerobia kompromisy.
Mnohí v USA, tvrdí konzervatívci, chcú rozšírenie NATO. Myslím si, že tieto rokovania by určite mali prebiehať, sú v záujme všetkých strán. Sprostredkovateľom by mohlo byť Turecko, OSN, alebo iné neutrálne krajiny. Musíme sa konečne dostať k rámcu, v ktorom budú obe strany hovoriť.
Potrebujeme, aby prezidenti Biden a Putin priamo hovorili telefonicky. Prečo nie? Toto je nebezpečný svet a mali by spolu hovoriť, nie iba ukazovať prstom a robiť pôsobivé mediálne vyhlásenia, ktoré sú mimoriadne nebezpečné.
Žitná: Povedali ste, že by mali rokovať. To je jedna, tá racionálna strana veci. Na druhej strane vidíme, že Ukrajina stále žiada nové a nové zbrane. Hovorí sa o tom, čo konkrétne, aký typ munície a techniky im budú západné štáty dodávať. Otázka ale je, koľko to stojí a kto to všetko zaplatí. Akú časť z toho zaplatí Ukrajina a ak to dostáva na úver, akým spôsobom to bude splácať vojnou takto zničená krajina?
Sachs: Samozrejme, sú tu obrovské náklady na to, že Ukrajina je ničená vojnou, sú to stovky miliárd dolárov, stovky tisíc životov, to sa v žiadnom prípade nepodarí rýchlo nahradiť. Spojené štáty platia väčšinu mesačných nákladov a aj v USA sú politici, ktorí hovoria, že je to veľa. USA by ten účet mohli aj naďalej platiť, nie je to až taká obrovská suma pre americkú ekonomiku, ale je to veľmi deštruktívne. USA boli takmer dvadsať rokov v Afganistane a čo dobré z toho vzišlo pre Afganistan? Nič! A čo dobré vyplynie z tohto pre Ukrajinu? Nič.
To, čo by sme mali hovoriť je: začnime rokovať. Poďme k rokovaciemu stolu. Podporíme vás, potrebujete suverenitu, bezpečnosť, stiahnutie ruských síl, ale musíme ubezpečiť Rusko, že keď opustia Ukrajinu, nerozšíri sa tam NATO. Lebo za týchto okolností Rusko z Ukrajiny neodíde, toto je veľmi jednoduchá skutočnosť.
Toto bol argument už po desaťročia. Západ sľúbil Gorbačovovi, že NATO sa neposunie ani o meter na východ. Medzitým sa NATO rozšírilo už o 14 krajín. G.W. Bush povedal, že NATO sa rozšíri aj na Ukrajinu a Putin povedal, neopovážte sa to urobiť. Toto je situácia, v ktorej sme.
Teraz si musíme uvedomiť, že obe strany si musia urobiť priestor. Ukrajina musí byť neutrálna a obe strany musia prestať rozširovať tento smrteľný konflikt.
Žitná: Česká republika má po minulotýždňových voľbách nového prezidenta. Generál Petr Pavel sa už vyjadril, že Ukrajina by mala vstúpiť do NATO, že tam patrí. Ako vnímate vy takéto vyjadrenia od politikov?
Sachs: Nuž, on je bývalý generál NATO, takže to nie je žiadne prekvapenie. Je to obrovská chyba. Nepovedie to k mieru, nepovedie to k bezpečnosti Ukrajiny, povedie to k pokračovaniu vojny a k eskalácii. Je to chyba.
Žitná: Jedna vec je, čo sa povie, a iná vec je, čo sa potom v skutočnosti stane. Pred chvíľou ste povedali, že Rusko bude musieť po mierových rokovaniach a dohodách odísť. Považujete za reálny scenár, že Rusko opustí Donbas a prihraničné územia, o ktoré sa bojuje už roky?
Sachs: Nemyslím si, že Rusko odíde z Krymu, ako som už povedal. Nemyslím si, že Rusko opustí celý Donbas. Podmienky ukončenia bojov budú súčasťou budúcich rokovaní o budúcnosti týchto regiónov. Spomeňme si na rok 2021: otázka, že Donbas bude súčasťou Ruska, nebola vôbec na stole. To, čo Rusko žiadalo, bolo, aby sa uplatnili Minské dohody 2, ktoré vyzývali na autonómiu Donbasu.
Od bývalej kancelárky Angely Merkelovej sme počuli, že „my sme v skutočnosti neplánovali dodržiavať Minské dohody“. Takže otázka budúcnosti Donbasu bude predmetom týchto rokovaní. Možno nedôjde k politickej dohode, možno to bude zamrznutý konflikt.
Možno žiadna strana nebude akceptovať žiadnu jasnú politickú dohodu napriek akceptácii základného princípu, že boje by mali skončiť, Ukrajina bude demilitarizovaná, NATO sa nerozšíri na Ukrajinu, zabíjanie a ničenie sa skončí.
Takže je veľa spôsobov, ako dosiahnuť úspech v rokovaniach – od prímeria až po plnú politickú dohodu. Riešenie môže byť niekde uprostred, ale aspoň to zabíjanie a deštrukcia sa môžu zastaviť. Rusko môže stiahnuť armádu, NATO by mohlo prestať s neustálym prísunom zbraní a na Ukrajinu a do Európy by sa mohol vrátiť mier.
Žitná: Opýtam sa ešte inak: aká je udržateľnosť ukrajinského hospodárstva, ak sa vojna neukončí a bude sa ďalej predlžovať?
Sachs: Z ekonomického hľadiska je ukrajinská ekonomika v kolapse. Vo vojne je ťažké to odhadnúť, ale konzervatívne odhady hovoria, že ukrajinská ekonomika poklesla minimálne o tretinu, ak nie ešte o viac. (Medzinárodný menový fond naopak predpokladá, že ruská ekonomika v roku 2023 dokonca porastie.)
Toto je pre ukrajinskú ekonomiku, pre každodenný život, pre celú spoločnosť devastujúce. Ľudia žijú bez elektriny, milióny ľudí opustili Ukrajinu, celé mestá sú zničené, ale stále sa hovorí len o ďalšom pokračovaní vojny. Toto nie je dobré, my potrebujeme iný prístup.
Žitná: Vojna pokračuje, možno bude pokračovať ešte nejaký čas. Čo čaká EÚ, ak sa táto vojna neukončí v nejakom dohľadnom čase?
Sachs: Európa samotná trpí. Trpí ekonomicky, veľmi vážne. Bude to veľmi ťažký rok a ťažkosti budú pokračovať. Politické a sociálne následky budú veľmi jasné. Následky militarizácie, napríklad pre Nemecko, a ani pre celú Európu nebudú dobré. Dúfam, že sa nenaplnia tvrdé slová, ktoré povedal nemecký minister zahraničných vecí. Cesta k mieru prostredníctvom vojny a zbraní nie je reálna odpoveď, my potrebujeme politické riešenie. Potrebujeme pokoj zbraní, prímerie, týmto smerom musíme ísť. Toto je potrebné aj pre dobro Európy.
Každý hovorí o veciach čiernobielo: Ukrajina vyhrá, Rusko bude porazené. Ale takéto zjednodušené videnie sveta spôsobuje pokračovanie vojny, pokračovanie eskalácie a napätia. Znamená, že nemáme praktické riešenia.
Žitná: Povedali ste veľmi jasne slová o čiernobielom videní. Videli sme lídrov EÚ v Kyjeve u Volodymyra Zelenského, počuli sme sľuby, ktoré mu dali. Myslíte si, že toto je cesta ako sa dopracovať ku koncu tohto konfliktu?
Sachs: To, čo sa deje v Európe, je veľmi zvláštne. Najväčšími zástancami vojny sa stali diplomati. A generáli (nie všetci, ale väčšina) nám hovoria, že na bojisku neexistuje žiadne riešenie.
Náš top generál Mark Milley, predseda zboru náčelníkov štábu, bývalý poradca Angely Merkelovej hovorí, že na bojisku nie je možné vyhrať, ale diplomati, ako je minister zahraničných vecí Nemecka, alebo predstavitelia EÚ hovoria, že treba viac zbraní. Toto je situácia, ktorá je hore nohami. My potrebujeme, aby nám diplomati pripomínali, že problémy sa musia riešiť cez diplomaciu. To je to, čo potrebujeme. Ja chcem počuť viac diplomatov v Európe, ktorí budú hovoriť o diplomacii.
Toľko stiahnutý rozhovor Anky Žitnej s profesorom Jeffreym Sachsom.
Jeffrey Sachs (* 5. november 1954, Detroit, USA) je popredný americký ekonóm. Vyštudoval na Harvarde odbor ekonómia, kde vo svojich 29 rokoch získal ako najmladší titul profesora. V súčasnosti vedie Earth Institute pri Columbijskej univerzite a pôsobí ako poradca OSN. Je autorom mnohých významných diel, kde riešil otázky týkajúce sa najmä hospodárskeho rastu, udržateľnosti životného prostredia, oddlženia rozvojových krajín, redukcie chudoby a globalizácie.
Objektívna novinárčina znamená dať priestor aj názorom, s ktorými nie všetci nesúhlasia. Objektívna novinárčina umožňuje vypočuť si aj protichodné názory, umožňuje polemiku, len tak sa možno dopracovať k pravde.
TA3 asi nieje tak veľmi objektívne a na Slovenku to platí nielen pre ta3 .
Za chyby a rozhodnutia politikov vždy zaplatia ľudia – teraz to budú vojenský velitelia.
Putinův propagandista: Někteří ruští velitelé by měli být popraveni (11.9.2022, 4:59
Jaroslav Šindelář
Hlavní kremelský propagandista Vladimir Solovjov v neděli na sociální síti Telegram vyzval k popravě ruských velitelů, kteří umožnili protiofenzivu ukrajinských ozbrojených sil v Charkovské oblasti.
„Tohle opravdu nikomu neříkám osobně. S nikým už se nebavím, protože každý den tu máme spoustu mužů v uniformách – neodvažuju se jim říkat velitelé –, kteří jsou hodni propuštění a dožití v hanbě,“ uvedl hlavní propagandista ruského prezidenta Vladimira Putina na Telegramu.
„S některými by dokonce mělo být zahájeno trestní řízení a někteří by měli být rovnou popraveni,“ nebral si servítky Solovjov.
Tradičně mnohomluvný propagandista Kremlu uvedl, že by mohl být i konkrétní. „Mohu dát našim rozhodujícím činitelům několik jmen těchto ruských velitelů,“ dodal Solovjov.
Už minulý týden prokremelský televizní moderátor z ruské státní televize Rossija 1 šokoval prohlášením, že sovětské koncentrační tábory byly lepší než německé, protože podle něj uznávaly lidskou individualitu.
“Sovětské koncentrační tábory byly lepší než ty německé,” perlil Putinův propagandista
Ukrajinské síly v posledních dnech hlásí úspěchy protiofenzivy proti ruským okupantům. Prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli uvedl, že dobyly zpět město Izjum na východě země.
Moskva ke stahování vojsk v sobotu uvedla, že se “vojáci přeskupují”.
Nemá kto bojovať?
Rusi pôjdu tvrdo po Donbase. Ruskí generáli potrebujú Putinovi ukázať výsledok, hovorí ukrajinský analytik
S ukrajinským analytikom o tom, ako to momentálne vyzerá na bojisku. Komentuje aj to, prečo si myslí, že dva vrtuľníky nad Belgorodom mohli byť ruská provokácia.
–
Päť týždňov bojov a zatiaľ bez väčšieho strategického výsledku.
Rusom sa nedarí dobyť žiadne veľké ukrajinské mesto a v mestách ako Cherson či Melitopoľ, ktoré momentálne okupujú po ústupe ukrajinských síl, proti ich prítomnosti protestujú miestni obyvatelia.
Ukrajinskej armáde sa ich v uplynulých dňoch podarilo vytlačiť z predmestí Kyjeva, ruské jednotky opúšťajú aj černobyľskú zónu.
S ukrajinským vojenským analytikom Mychajlom Samusom sme rozobrali, čo sa aktuálne deje na jednotlivých frontoch, kde majú navrch Ukrajinci, a kde naopak môžeme čakať väčšiu ofenzívu ruských ozbrojených síl.
–
Skreslené informácie rozviedky
Podľa Samusa sa nateraz ukazuje, že to, čo Moskva rozbehla 24. februára, je úplným zlyhaním vojenskej operácie, ktorú si Rusi podľa jeho slov zrejme naplánovali na základe nekvalitnej rozviednej činnosti.
Ako hovorí, buď je zlyhanie výsledkom samotnej nekvalitnej rozviedky, alebo, a to sa Samusovi javí ako pravdepodobnejšie, sa informácie získané ruskou rozviedkou na vyšších poschodiach velenia skresľovali a k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi sa dostávali informácie, ktoré nezodpovedali realite.
„Na základe celej tej skreslenej rozviednej informácie si potom sformovali celú koncepciu operácie a ostatné rozhodnutia, ktoré s ňou súviseli, avšak operácia sa ukázala ako totálne neadekvátna. Zlyhala doslova niekoľko hodín po tom, čo to rozbehli,“ hovorí Samus. „Potom sa už len v princípe začalo rozširovanie celej tejto katastrofy.“
Podľa analytika zrejme ruskí generáli nemohli ísť pred Putinom s úplnou pravdou von, a tak si to, čo sa deje na bojovom poli, prikrášlili.
„Podľa všetkého mu hovorili, že to ide podľa plánu. Teraz mám na mysli to, že Rusko má proti Ukrajine prevahu vo všetkých parametroch: v technike, počte ľudí, rakiet, lietadiel a tak ďalej. Toto sa dialo až do ostatného týždňa, keď ich už ukrajinské ozbrojené sily utilizovali a likvidovali, treba povedať i navrub heroického snaženia, pretože Rusko má skutočne prevahu v množstvách techniky,“ komentuje Samus.
–
Ustupujú tváriac sa, že preskupujú sily
Terén podľa Samusa ukazuje, že Rusi sú na viacerých smeroch nútení ustúpiť, no zakrývajú to zdôvodneniami o tom, že potrebujú preskupiť sily.
„Ustupujú z kyjevského smeru k Černobyľu, vidíme tam pokus stiahnuť sa do Bieloruska. Podobná situácia je na východe Kyjeva a Brovarov v smere do Súm. Skúšajú sa stiahnuť z ukrajinského teritória, hoci neviem, ako sa im to podarí, keďže sú tam úplne roztiahnutí. To nie je úplne výhodné postavenie z vojenského uhla pohľadu. Neviem, ako odtiaľ odídu, či odtiaľ vôbec niekto odíde živý,“ hovorí.
Na niektorých miestach zároveň ukrajinská armáda prechádza do protiútoku a snaží sa protivníka vytlačiť. Napríklad na juhu pri Chersone.
Preskupovanie síl sa podľa Samusa ruskí generáli snažia Putinovi objasňovať problémami s logistikou, šírkou územia aj tým, že Ukrajine pomáhajú členské krajiny NATO.
„Nikdy neuznajú, že ukrajinské ozbrojené sily sú silnejšie než tie ruské. Príčiny si našli a teraz zrejme navrhli Putinovi, že teda preskupia sily, stiahnu vojská zo severu a pošlú ich na Donbas. A že ho v nasledujúcom týždni-dvoch obsadia. Hovoríme o celej Doneckej, Luhanskej oblasti. Plus časti Záporožskej oblasti i Chersonskej oblasti v smere na Mykolajiv a Odesu,“ upozorňuje ukrajinský expert.
–
Potrebujú výsledok
Situáciu číta tak, že generáli pravdepodobne ruskému prezidentovi sľúbili, že sa v nasledujúcich dvoch týždňoch dobyjú k úspechom, ktoré bude môcť Putin následne i verejnosti predstaviť ako prvé konkrétnejšie výsledky operácie.
„Vychádzajúc z tohto si zároveň myslia, že úspech na Donbase, obkľúčenie vojsk Operácie spojených síl (zóna frontu na východe Ukrajiny, pozn. red), obsadený Mariupoľ a operácie v smere na Mykolajiv a Odesu, by im potom znovu umožnilo uvoľniť jednotky na ďalší útok na Kyjev a centrálnu Ukrajinu. A možno i tú západnú. Toto je už zmenená koncepcia. Je viac-menej vynútená, hoci to ruskí generáli neuznajú, pretože by to pre nich znamenalo katastrofu,“ myslí si Samus.
K Putinovi podľa neho mohla nateraz prísť informácia, ktorá sa prezentuje ako dočasný neúspech, ktorý sa môže ale zatiaľ vyriešiť bez otvorenej mobilizácie. „Snažili sa uniknúť slovu vojna a Putin to vo všeobecnosti chcel odprezentovať ako takú ľahučkú prechádzku pre najsilnejšiu armádu na svete, aby ‚denacifikoval‘ Ukrajinu. Predstavovali si to ako v Československu 1968,“ hovorí.
No nepodarilo sa. „Budem sa opakovať, ale toto je výsledkom skreslených informácií od rozviedky.“
–
Pôjdu na maximum
Vojenský analytik upozorňuje, že kto očakáva, že sa táto vojna skončí do niekoľkých týždňov, je prehnaný optimista.
„Táto vojna nebude krátka. Rusko je obrovská krajina, 140 miliónov ľudí, pre nich sú to zdroje. Tisícky tankov, tisícky kusov obrnenej techniky, stoviek lietadiel a vrtuľníkov, sily protivzdušnej obrany. ‚Mäsa‘ i kovu majú dostatok. Ozbrojené sily Ukrajiny budú musieť vykonať ešte mnoho úloh, aby zvíťazili,“ komentuje.
Ruské velenie podľa neho potrebuje ukázať nejaký výsledok. Zatiaľ ho však nemajú. „To je veľmi zlé aj vo vzťahu k Putinovi, aj propagande. Budú tvrdiť, že Ukrajine zničili aviáciu, vojenskú infraštruktúru, fakticky zničili už ozbrojené sily, ale čo teda robia Ozbrojené sily Ruskej federácie celý mesiac? Už nebudem hovoriť o tisíckach mŕtvych ruských vojakov a stovkách zničených tankov. To im nezapadá do koncepcie. Potrebujú výsledok,“ hovorí Samus.
Ak teraz ruská armáda zacieli všetky sily na dobytie Donbasu, čo môžeme čakať tam? Analytik upozorňuje, že zapojiť môžu všetko, čo majú.
„Pôjdu na maximum. Pre generálov nie je zásadné to, koľko budú mať strát. Straty už majú. Ďalších plus-mínus desaťtisíc mŕtvych vojakov pre nich nie je rozhodujúcich. Budú tam hádzať, koho budú vedieť. Zvlášť všetkých mužov z okupovaných území Donbasu. Model Druhej svetovej vojny, keď sa nebude brať ohľad na ľudské straty alebo straty techniky. Dôležitý – výsledok,“ komentuje Mychajlo Samus.
Jedným z kľúčových miest pre tento „výsledok“ je i mesto Mariupoľ, ktoré ruská aviácia premenila na ruiny a v ktorom ukrajinské vojsko prítomné v meste stále na seba viaže ruské sily. To, že Rusi mesto nemajú pod úplnou kontrolou, musí podľa Samusa ruské velenie štvať.
„Keď padne Mariupoľ, môžu tvrdiť, že celý juh od Chersonu po Mariupoľ ‚naš‘ a teraz ostáva sa len preskupiť, ísť ďalej na Mykolajiv alebo Odesu a odtiaľ k Podnestersku, čím sa Ukrajine zatvorí prístup k Čiernemu moru. Preto je pre nich Mariupoľ dôležitý z vojensko-strategického uhla pohľadu,“ hovorí.
–
Boli to ukrajinské vrtuľníky?
V piatok došlo i k útoku na sklad paliva v Belgorode, ruskom meste, ktoré sa nachádza zhruba 40 kilometrov do ukrajinskej hranice. Ruská strana tvrdí, že za mohutným požiarom, ktorý v sklade vypukol, môžu dve nízko letiace ukrajinské vrtuľníky. Kyjev ale popiera, že by išlo o útok ukrajinských síl.
„Nemyslím si, že to bol ukrajinský vrtuľník,“ tvrdí Samus. „Pre Ukrajinu teraz ani nemá zmysel takto útočiť. Aby ste pochopili. Ukrajinským vrtuľníkom by bolo veľmi ťažké nebadane preletieť cez hranicu a územie, kde je protivzdušná obrana. V pohraničných regiónoch je silná protivzdušná obrana, pretože tam stoja i vojská, ktoré neustále pretínajú hranicu v smere na Charkov,“ hovorí.
Podotýka, že dva stroje Mi-24 sú príliš veľké a hlučné na to, aby si nebadane zaleteli do Ruska ponad protivzdušnú obranu a odleteli by znovu nazad. Pritom by leteli i nad územím, kde je aktuálne ruská armáda a takisto jej protivzdušná obrana. „Predstaviť si takú operáciu môžeme. Ukrajinskí piloti sú profesionáli s vysokou kvalifikáciou. Ale. Takáto operácia sa len veľmi ťažko realizuje,“ komentuje.
Operácia sa mu zdá až priveľmi demonštratívna. Odpáliť sklad s ropou môžu podľa neho aj ukrajinské špeciálne oddiely, a to úplne nepozorovane, potichu. „Mi24 majú aj Ukrajinci, aj Rusi. Ťažko povedať, kto to bol. Myslím si, že to bola ruská provokácia. Ale prospieva Ukrajine,“ myslí si.
–
Prečítajte si tiež:
To Rusi by sa mali báť, keď sem dorazí Halyčyna, ktorá im nič neodpustila (rozhovor)
–
Budú Rusi mobilizovať vo veľkom?
Ako? Podľa Samusa by teraz mohol Kremeľ začať hovoriť o tom, že Ukrajinci už začali s agresívnymi krokmi na ruskom území a treba vyhlásiť veľkú mobilizáciu opierajúc sa o propagandistickú podporu, ktorá by v televízii ukazovala veľké rady pred náborovými centrami.
„Lenže všimnite si, že najväčší ruský propagandista Solovjov zverejnil post o tom, ako je možné, že nefungovala protivzdušná obrana a čo je to za zlyhanie. Toto môže využiť skôr Ukrajina. Treba sledovať aj to, ako na to zareaguje Putin. Môže pokojne ohlásiť mobilizáciu a nábor nových jednotiek. Podľa mňa to teraz v Rusku bude kontraproduktívne. Pretože na vlne lží sa chytajú vo vlastnej pasce. To sa dialo aj počas vojny v Afganistane. Klame sa, že operácia ide podľa plánu. Ale šíria sa všelijaké klebety. Ľudia z miest musia vedieť, že sa k nim na základňu nevrátila polovica pluku. Klebety začínajú byť viac efektívne než štátna propaganda. Keď oficiálna propaganda tvrdí, že všetko je super, no ľudia klebetia o veľkých počtoch mŕtvych, objavuje sa jav, keď ľudia masovo odmietajú ísť slúžiť,“ komentuje.
Podľa jeho slov sa to stalo už napríklad v Južnom Osetsku, odkiaľ sa Rusi pokúšali stiahnuť vojská na Ukrajinu.
„Polovica taktickej skupiny skrátka odmietla. Toto sú signály, že keď vyhlásia veľkú mobilizáciu, skôr im to môže uškodiť. Armáda zložená z ľudí, ktorí sú v nej nasilu, je kvalitou iná, než motivovaná armáda,“ tvrdí.
Zdroj: TASR/AP
–
Ruskej agónie ešte niet
Samus zároveň nesúhlasí s názormi, ktoré tvrdia, že to, čo teraz zažíva ruská armáda, je jej agóniou.
„Lebo sme zostrelili 130 lietadiel? Nie, ešte potrebujeme zostreliť 200 lietadiel, 200 vrtuľníkov, ešte treba zničiť tisícky tankov. Vtedy sa začne agónia. Ak si niekto myslí, že horúca fáza sa končí, nič podobné sa nedeje. Tieto nasledujúce dva týždne budú pre Ukrajinu kriticky dôležité. Treba vydržať nápor, ktorý príde na Donbase. Ukrajina naďalej potrebuje vojenskú pomoc našich západných spojencov,“ komentuje.
Podľa neho ide naďalej o mechanizmy protivzdušnej, protiraketovej obrany a aviáciu.
Okrem toho sa objavuje ešte jeden segment. Na to, aby Ukrajina mohla vytláčať protivníka, potrebuje podľa Samusa i silné delostrelectvo.
„Rezervy ukrajinskej armády sa môžu skoro vyčerpať. Reč je nielen o munícii. Potrebujeme nové delostrelecké zbrane, presnejšie. Pokiaľ viem, Veľká Británia už začína s dodávkami. Ide o húfnice AS90. Aj USA nám s tým môžu pomôcť, ak dodajú raketovú artilériu systémov MLRS. To sú moderné systémy, ktoré majú zásah na vzdialenosť v niektorých prípadoch od 100 do 300 kilometrov.“
Rozhýbať sa podľa Samusa ale musí Bidenova administratíva.
„Pri riešení o odovzdaní slovenských systémov S-300 Ukrajine mám pocit, že sme v tej istej pasci ako pri poľských Mig-29. Poľská aj slovenská vláda síce dali vyhlásenia, ale začínajú sa rozhovory s Bidenovou administratívou. Je z toho pocit, že sa začína byrokratická mašinéria. My tie rozhodnutia potrebujeme teraz, nie o mesiac alebo o dva. Kritické momenty sa začínajú dnes,“ hovorí.
Vojna pôjde k svojmu logickému záveru podľa neho ale až vtedy, keď skončí Putinov režim.
„Úprimne, ja neverím v žiadne mierové dohody s diktátorským režimom. Áno, môžeme komunikovať, stretávať sa v Istanbule, treba to robiť, pretože takto preskúmame ďalšie kompromisné varianty. Ale s ďalším vedením Ruska. S putinským režimom nemá zmysel podpisovať dohody,“ dodáva Samus.
–
Je dôležité odkiaľ čerpáte informácie
Súčasnú situáciu spojenú s vojenským konfliktom monitorujú naši kolegovia a usilujú sa o to, aby vám poskytli všetky dôležité správy o aktuálnom dianí. Našou hlavnou úlohou je prinášať vám predovšetkým dôveryhodné a spoľahlivé informácie, ktoré dôsledne overujeme.
Vaša podpora nám umožňuje, aby tento obsah mohli zadarmo čítať aj ľudia, ktorí si ho nemôžu dovoliť. Podporte našu prácu a spojte sa spolu s nami za dobrú a spravodlivú vec.
Generál Pavel vymenoval chyby NATO na Ukrajine: Rusi videli naše slabosti
Pre NATO bola chyba, že na Rusko stále prihliadalo nie jeho, ale našou optikou. Namiesto toho, aby sme s Ruskom rokovali, tak ako si zaslúžilo – teda ako s agresorom, tak sme sa s ním bavili ako partnerom. Uviedol to bývalý najvyššie postavený vojak aliancie – český generál Petr Pavel.
Pre Českú televíziu poznamenal, že NATO a Západ sa stále s Ruskom snažili komunikovať a nájsť spoločnú reč.
Uvalené sankcie na Rusko boli na pomery EÚ revolučné v tom, že sa podľa generála dokázala zhodnúť a prijať nevídaný balík.
„Z pohľadu Ruska to však bolo vnímané ako naša slabosť. Síce bolo pre nich nepríjemné, že sa Európa zhodla. Očakávali skôr, že sa nedohodneme. Ale z hľadiska dopadu sankcií a najmä preto, že v roku 2015 niektoré štáty tieto sankcie začali obchádzať – napríklad Nemecko a Francúzsko – bolo pre Rusko signálom, že my sami ich nemyslíme tak úplne vážne,“ vyhlásil Pavel.
Uviedol, že NATO začalo po anexii Krymu veľmi intenzívne spolupracovať s Ukrajinou.
„Prebiehal intenzívny výcvik ukrajinskej armády a čo bolo pre mňa veľkým prekvapením: v časoch, keď Rusko začalo zhromažďovať vojenské sily v okolí Ukrajiny, tak NATO svojich vojakov z Ukrajiny stiahlo. Namiesto toho, aby sme ich navýšili. V tomto prípade sme sa nemali riadiť argumentmi, ktoré sa nám stále snaží vnucovať Rusko. Že má na Ukrajinu právo, zatiaľ čo my sa musíme držať ďalej,“ myslí si.
Stiahnutie aliančných vojakov
Stiahnutie vojakov aliancie preto vníma ako pochybenie. „Pokiaľ sme teda deklarovali, že Ukrajina je naším privilegovaným partnerom, tak v dobe, dokým došlo k agresii, sme mohli podniknúť oveľa viac. Ja si myslím, že keď sme ten skromný počet vojakov na Ukrajine stiahli, bol viac-menej signálom a povzbudením Ruska, že nebudeme zasahovať,“ povedal Pavel.
Keď Rusko začalo zhromažďovať najskôr 100- a neskôr 170-tisíc vojakov pri ukrajinských hraniciach, tak podľa českého generála nebol problém usporiadať na Ukrajine veľké vojenské cvičenie.
„Ukrajinská vláda je legitímne demokraticky zvolenou vládou suverénnej krajiny. Pokiaľ by svojich partnerov aliancie požiadala o usporiadanie cvičení, nebolo byť to nič v rozpore s medzinárodným právom,“ zdôraznil.
Putinova moc
Pavel tiež podotkol, že Rusko nie je štátom jedného muža, hoci sa to tak môže zdať.
„Prezident Putin má v Rusku veľmi centralizovanú moc, ale určite nie je sám. Režim nestojí iba na ňom. Navyše nemyslím si, že fyzická likvidácia predstaviteľov štátov – a najmä štátov, ktoré sú jadrovými mocnosťami – by bola správnym nástrojom. Prezident Putin by mal dostať šancu ,historicky sa znemožniť a odísť na smetisko dejín’. To by bol jediný legitímny spôsob, ako by mal skončiť,“ vyjadril sa.
Čo by sa stalo, keby Putina prezidentom nebol? Generál reagoval: „Rusko dlho budovalo takto centralizovaný režim a prezident Putin je obklopený skupinou ľudí, ktorí sú mu úplne lojálni. Aj v prípade, že by sa s ním niečo stalo, tak by to s veľkou pravdepodobnosťou neznamenalo žiadnu revolučnú zmenu. Len by na jeho miesto prišiel iný človek,“ uzavrel.
Na doko.blog.portal.sk si vždy rád prečítam výstižné úvahy nášho kolegu s ktorými sa stotožňujem, doporučujem aj záujemcom.
Krátky úryvok z blogu:
Všetko ide podľa plánu, správy podávame tento týždeň každý deň, povedal minister obrany Sergej Šojgu prezidentovi Putinovi
…Minister Šojgu klame svojho vrchného veliteľa aj celý svet dookola….
Pripomeňme si čo zahŕňa dnes – 11.3. 2022 vyjadrenie …„všetko ide podľa plánu“. Ak vám tento výraz niečo pripomína, pomôžem slovenským …. „skutok sa nestal“ a predsa sa stal. Ale začnem chronologicky citáciami zo správ o vojne na Ukrajine:…. „Ruské ministerstvo obrany potvrdilo útoky na mestá Luck a Ivano-Frankivsk. Ruská invázia na Ukrajine vyprovokovala nad slovenským vzdušným priestorom a v jeho okolí výnimočne intenzívnu letovú prevádzku vzdušných síl členských krajín NATO. Do Poľska prišlo už vyše 1,5 milióna ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine. Na stretnutí Bezpečnostnej rady Ruska minister obrany Sergej Šojgu uviedol, že na Blízkom východe je 16-tisíc dobrovoľníkov, ktorí sú pripravení bojovať za Rusko v regióne Donbas. Ruské sily podľa miestneho guvernéra ostreľovali obytné oblasti Charkova za jeden deň až 89-krát. Takmer milión ľudí je na Ukrajine bez dodávok elektriny, varovala energetická spoločnosť Energoatom. Od začiatku ruskej invázie pred viac ako dvoma týždňami ušlo z Ukrajiny už 2,5 milióna ľudí. Informuje o tom Medzinárodná organizácia pre migráciu. Hovorca úradu OSN pre práva uviedol, že existujú dôveryhodné správy o niekoľkých prípadoch, keď ruské jednotky použili kazetovú muníciu na Ukrajine, a to aj v obývaných oblastiach. Ruský minister obrany uviedol, že invázia na Ukrajinu prebieha úspešne, napriek tvrdeniam západných lídrov, že ruská armáda narazila na neplánované prekážky a odpor…..
viac najdete aj tu:
http://doko.blog.portal.sk/detail-putinove-okupacne-vojska-na-ukrajine–evidentne-porusuju-zenevske-dohody.html?a=9994fc7ac50655aecb372c341f7026c5
alebo:
http://doko.blog.portal.sk/detail-putinovske–konecne-riesenie-ukrajinskej-otazky.html?a=90e78a3582b22e3aef08c36a5ba4b5ea
Pozdravujem “jastrabov”, je prekvapujúce že takmer všetci z bývalého ZSSR utekajú na imperialistický západ a nie ako by sa patrilo na imperialistický východ. Prečo asi? Lebo Šoroš?
Monitor
Svet 14.marca 2022, aj toto sa deje:
Vojna, ktorú rozpútalo Rusko 24.februára 2022 na Ukrajine, mala byť podľa Kremľa rýchla a mala sa skončiť kapituláciou prezidenta Zelenského, odrieknutím záujmu o členstvo v západných spoločenstvách a uznaním Krymu aj Donbasu ako ruského územia.
Zdroje z Kremľa naznačujú, že Putin za pomalý postup na Ukrajine viní hlavne ruské tajné služby. Zlyhania však vychádzajú aj z toho, že mnohí z tajných služieb ani armády o invázii do poslednej chvíle nevedeli a nepripravili sa na zlé scenáre.
Prezident sa teraz mstí aj vlastným – a to čistkami.
Za posledných 24 hodín opustilo Ukrajinu ďalších 100-tisíc ľudí, celkovo ich podľa OSN z krajiny odišlo už takmer 2,7 milióna.
Aktivisti tvrdia, že sa vo Francúzsku vlámali do vily, ktorú údajne vlastní bývalý príbuzný Vladimira Putina, pričom hovoria, že tam majú v úmysle ubytovať ukrajinských utečencov. Videá zverejnené na internete ukazujú muža, ktorý máva ukrajinskou vlajkou z balkóna vily, ktorú kedysi vlastnil ruský oligarchaTimčenko a neskôr ju previedol na Šamalova (zať Putina).
Ruský magnát v oblasti uhlia a hnojív Andrei Melničenko vyzval na prímerie na Ukrajine. Vojnu označil za tragédiu, ktorú treba zastaviť, a opísal hroziacu globálnu potravinovú krízu uprostred rastúcich cien hnojív.
„Udalosti na Ukrajine sú skutočne tragické. Naliehavo potrebujeme mier,“ uviedol 50-ročný Melničenko vo vyhlásení, ktoré zaslal e-mailom jeho hovorca. Melničenko je Rus, no narodil sa v Bielorusku a má ukrajinskú matku. “Ako Rus podľa národnosti, rodák z Bieloruska a s ukrajinskou krvou cítim veľkú bolesť a nedôveru, keď som svedkom toho, ako bratské národy bojujú proti sebe a umierajú.” (The Guardian)
Ukrajinský štáb ozbrojených síl vo svojej dennej aktualizácii uviedol, že za posledných 24 hodín zostrelila ukrajinská armáda štyri lietadlá, tri vrtuľníky a niekoľko bezpilotných lietadiel patriacich ruským silám.