Vojnoví veteráni ďakujú za miesto národnej hrdosti – Jozef Ulian
V pondelok podvečer, 5.12.2022, detičky na celom Slovensku sa tešili ani nie tak na Mikuláša ako na darčeky. Slovenská verejnosť tiež dostala darček. Pár týždňov pred štátnym sviatkom – 30. výročím Vzniku Slovenskej republiky – najvyšší ústavní činitelia SR, členovia vlády a samosprávy, za účasti ozbrojených síl a ozbrojených zborov a širokej verejnosti odhalili na Rázusovom nábreží v Bratislave Hrob neznámeho vojaka. Veľmi pekne ďakujeme všetkým, ktorí pripravili tento dôstojný ceremoniál, zvlášť pani moderátorke Alene Heribanovej.
Tváre účastníkov ceremoniálu: vojnovej veteránky Anny Bergerovej i jej dvoch spolubojovníkov pri uložení ostatkov neznámeho vojaka 1. č-s armádneho zboru v ZSSR z duklianskeho bojiska vyjadrovali to, čo cítime i my, o jednu generáciu mladší účastníci mierových misií a operácií medzinárodného krízového manažmentu. Napĺňa nás pocitom hrdosti, že naše hlavné mesto bude moderná európska metropola. Tešíme sa, že dôstojné miesto v nej majú vojaci, ktorí bojovali za slobodu a demokraciu, ale aj tí príslušníci Armády/Ozbrojených síl SR, ktorí bojovali za mier vo svete vyvážajúc demokratické hodnoty nášho národa, a už nie sú medzi nami, a ľahko by sa mohli stáť neznámymi.
Hrob neznámeho vojaka na Rázusovom nábreží v Bratislave je miesto národnej hrdosti.
Veľmi úprimne ďakujeme ministrovi obrany SR Jarovi Naďovi a jeho tímu, úradu vlády SR, bývalej starostke mestskej časti Staré mesto pani Zuzane Aufrichtovej, víťazovi súťaže – pánovi architektovi Marekovi Kvetánovi i firmám, zapojeným do projektu pri realizácií tohto skvostného diela: padajúci kruh – obranný štít, večný oheň a hrobové miesto. Svetelný lúč prenikajúci štítom v noci znázorňuje meč zapichnutý do zeme. Niečo jedinečné: nastal pokoj zbraní, mier a odpustenie … Čo viac si môžu obyčajní ľudia a vojaci priať?
Slovenská republika získala oficiálne protokolárne miesto, ktoré symbolizuje hrdinstvo a vlastenectvo našich predkov. Sme presvedčení, že sa stane obľúbeným miestom Bratislavčanov i škôl z celej našej vlasti.
Verím, že pani prezidentka SR – Hlavná veliteľka ozbrojených síl SR Zuzana Čaputová až sa zotaví z nemoci, že jej prvé kroky povedú k Hrobu neznámeho vojaka.
autor je vojnový veterán
Pri každej ceste do hlavného mesta sa pristavím pri Hrobe neznámeho vojaka na Rázusovom nábreži. Vždy pociťujem smútok: vyzerá to tam pusto, cudzinci sa pristavujú bez záujmu, lebo nevedia o čo ide. Je evidentné, že Magistrát sa veľmi nestará o toto protokolárne pietne miesto.
3.5.2023 som tam zbadal na zemi pohodený zoschnutý veniec v talianských národných farbách. Narovnal som stuhy a prečítal som si :” Il Presidente della Republica.”
Konečne, prvý štátnik, ktorý vzdal protokolárnu úctu slovenskému národu.
Nech žije Talianska republika a jej kresťansko demokratický prezident J.E. Sergio Mattarella, ktorý navštivil SR v dňoch 19.-20. 4. 2023.
Som rád, že pán Mattarella “vycvičil” aj naše ústredné štátne orgány, ktoré doteraz vodili štátne návštevy na iné miesta v našej vlasti než predpisuje štátny protol. Dôkaz je tu:
8.5. 2023 v Deň víťazstva nad fašizmom, pani prezidentka Čaputová, premier Heger, ministri Naď a Budaj položili vence k Hrobu neznámeho slovenského vojaka.
Ja som ďaleko od toho aby som práve týchto chválil, ale v tomto konkrétnom prípade, urobili správny počin.
Pre pána Jozefa Kotuliča – Ďakujem – našiel som si v zozname svoju rodnú obec.Že bola počas 2. sv. vojny vypálená som vedel, nevedel som však zo žiadnych zdrojov ani od rodiny, že bola vypálená počas SNP.Doteraz to žiaden zdroj neuvádzal.
http://doko.blog.portal.sk/detail-abecedny-zoznam-vypalenych-obci-slovenska.html?a=5abcdb4084fa19175cda543f7e3d46d2
Dňa 5.12. 2022 bol odhalený Hrob neznámeho vojaka na Rázusovom nábreží v Bratislave ako protokolárne miesto pri prijímaní štátnych návštev v SR. Hrob neznámeho vojaka je možné vylepšovať (zatiaľ to vyzerá ako keby to miesto nemalo správcu), alebo ho aj premiestniť aby to naozaj bolo miesto národnej hrdosti Sloveniek a Slovákov.
Prezident Rakúska pán Alexander van der Bellen pri návšteve SR 31.1.2023 i prezident Česka pán Miloš Zeman pri rozlúčkovej návšteve SR 7.2.2023 túto protokolárnu zvyklosť obišli. Vysvetľoval som si to tým, že dôvodom mohla byť/bola krátkosť času pri plánovaní týchto štátnych návštev.
Avšak, s nevôľou vidím, že zverejnený program návštevy holandského kráľovského páru v SR v dňoch 7. – 9.3.2023 neobsahuje tento všeobecný prejav úcty občanom i ozbrojeným silám Slovenskej republiky. V Holandsku som študoval, takže neverím, že by protokol Jeho Výsosti kráľa Viliama Alexandra, či protokoly prezidentov Rakúska a Česka svojvoľne ignorovali zaužívané zvyklosti. Skôr si myslím, že chyba je na strane osobného štábu prezidentky SR pani Zuzany Čaputovej.
Táto neprofesionalita je nepochopiteľná: prezidentka SR je podľa čl.102 Ústavy SR, hlavným veliteľom našich ozbrojených síl, ktoré budeme potrebovať. Sama príhovore k 1. výročiu ruskej vojenskej agresie na Ukrajine hovorí: „Za uplynulých tridsať rokov sme opakovane dokázali, že sme štátom, ktorý je pripravený chrániť naše vlastné záujmy.” Je to dostatočný dôvod na to aby kancelária prezidentky SR venovali pozornosť pri príprave budúcich návštev hláv štátov v SR.
Pán Ulian, toľko chváli a ani jedno kritické slovo k histórii Hrobu neznámeho vojaka. Koľko rokov sa o to snažili rôzne organizácie? Mate o tom prehľad? Viete o tom, že verejnosť nemala prístup na odhalenie tohto spoločenský významného miesta? Viete o tom, že na tomto mieste boli vždy oslavy prichádzajúceho Nového roka? Viete o tom, aké skutočne pietne miesto má Hrob neznámeho vojaka v iných metropolách sveta? Spomeniem len blízku poľskú Varšavu. Kde je verejná doprava úplne niekde mimo!!! Áno, je chvályhodné, že to miesto tu už konečne máme, kde sa zahraničné návštevy môžu s úctou pokloniť nášmu neznámemu vojakovi, ktorý umrel za našu slobodu… A otázok by som mal viac, napríklad, ako dlho ste sledovali proces realizácie uloženia pozostatkov neznámeho vojaka… Vážim si, že hrob už máme, ale viem si predstaviť dôstojnejšie miesto v Bratislave, o ktorej ste napísali, že konečne bude patriť… Ona už moderné mesto dávno je … A týmto končím môj príspevok do diskusie na Váš jednostranne ospevujuci článok.