Vyberte stranu

Vážení čitatelia a podporovatelia tohto webu,

reagujem týmto na niekoľko dobre mienených otázok prečo na webe neuverejním Vianočné a Novoročné prianie. No, neviem. Asi preto že nie som vážnym podporovateľom tohto spôsobu vyznávania si lásky k blížnému. To všetko okolo zabezpečuje manželka (dokonca ešte posiela aj pohľadnice), tolerujem jej to, ale ja nemusím.
Aby som splnil požiadavku, tak predsa len dávam sem na web kratučký príhovor do roku 2024, s komentármi k nemu nepočítam, dôvod je v tom, že nedokážeme seriózne diskutovať, vieme sa maximálne vzájomne urážať.  Berte že je to môj názor a kto nechce, nemusí…

K novému roku 2024

……..Dobrý rok bude ten, v ktorom sa ukončí diktatúra politických partají. Cez noc zo Silvestra na Nový rok sme sa nestali lepšími, zdravšími, odvážnejšími ani uvedomelejšími, než sme boli posledné dni v decembri. Predsavzatia sú najstarším novoročným zvykom a priania nás zaplavili všetkými kanálmi. Niektoré boli generované umelou inteligenciou, niektoré tradíciou, od otrepaných rýmovačiek až po úprimne myslené osobné želania. Ale ak sú na niečo vôbec dobré, prinútia nás aspoň na chvíľu sa zamyslieť nad naším potenciálom, čo všetko by sme mohli robiť lepšie, keby existovali skutočné časové deliace čiary. Ak sa časť Slovenska po pár dňoch vráti ku svojej každodennej nenávisti voči komukoľvek, koho premiér krajiny označí za nepriateľa, tak sviatky boli ďalšia premárnená šanca, pár dní voľna, s licenciou na obžerstvo a robenie rachotu na námestiach.
Do nového roka vstupujeme s oprášeným poznaním, že máme svoj hlas a právo prejavovať nesúhlas s krokmi, ktoré ničia demokraciu, a ten nám nikto nemôže zobrať. Je to otázka dôstojnosti, akým spôsobom ho budeme prejavovať. Namieste je tvrdenie: čaká nás ťažký rok. Ako spoločnosť sa budeme rozhodovať, či sa pridáme ku putinovskej gubernii s Orbánom  ako miestodržiteľom pre Európu ači pokorne prijmeme beztrestnosť pre tých, ktorí sa pri okrádaní štátu zaštiťovali straníckou knižkou (ako notoricky známa tradícia). Či prijmeme Ficovu predoslanú vetu, že ak sme ho nevolili, tak na nás už nezáleží a najlepšie, čo môžeme spraviť, je stiahnuť sa do svojich bublín. Či budeme mať prezidenta alebo prezidentku pre skutočnú rovnováhu rozdelenia moci v krajine, alebo tú pozíciu hodíme k nohám Ficovho vyvolenca, aby ďalej simuloval demokratické myslenie a mlčky sa prizeral, ako Fico rozoberá právny štát, lebo aj jemu to tak vyhovuje.
,,,,,,,Každé naše rozhodnutie v našich mikrokozmoch ovplyvňuje, akými budeme, k čomu budeme inšpirovať naše deti, priateľov, kolegov. Či ich budeme utvrdzovať v tom, že veď aj tak je všetko stratené a táto krajina si fakt nič lepšie nezaslúži, len politické podsvetie, už po štvrtýkrát a možno aj naveky. Počúval som novoročnú omšu na STV. Zároveň dumal prečo stále nechodím do kostola. Pán čo tak pekne s pokorou vyzýva na dobrotu, je v mojich očiach len jeden dočasný spravovateľ obrovského cirkevného majetku. Nie je to “Arcibiskup” Bezák, ktorý chcel byť nemajetný a kresťansky ľudský. Musel odísť, aby všetci finanční Sokolíci a herci cirkvi mohli pokračovať v nadobúdaní. Bohužiaľ i naplnenosť vrecák našich dočasných politikov a ich prisluhovačov je stále bezodná. Preto musíme ešte chvíľu počkať. Čítam jednu peknú knihu od nedávneho múdreho a inteligentného premiera. Veru i takého sme mali po pár mesiacov. Na obálke knihy je síce prasiatko aká to náhoda s dnešnou dobou. Obsah knihy je zábavný ale ekonomicky veľmi poučný. Ďakujem pán bývalý premiér za múdre, humorné a jednoduché ekonomické rady. Moje želanie do roku 2024 je, že sa chcem dožiť toho, aby Slovensko spravovali finančne nezávislí politici ako pán bývalý premiér Ódor a do kostolov nech sa vráti arcibiskup Bezák. Áno, skoro polovica populácie na Slovensku rada vidí vodcov – kričiacich, vyhrážajúcich sa, ráznych, ukazujúcich svoju “silu” aj keď za tým všetkým je strach zo spravodlivosti a neskutočné vlastné ego. A to je krátka cesta. Ja len chcem, aby moje deti a vnúčatá mi nevytýkali, že čo sme vtedy vlastne robili, boli slepí alebo slaboši ? Lebo skôr ako o jednu generáciu tu zmena nenastane. Máme už za sebou 30 rokov a tak verím, že ešte 5-10 rokov a zmena príde. Nesmieme však na ňu nečinne čakať a robiť všetko preto, aby už zmena nastala. Ale na Slovensku sa politické javisko ešte stále točí vďaka volebnému zákonu a stále máme aktívnu občiansku spoločnosť, slobodné médiá, ľudí ktorí sa inšpirujú najlepšími mozgami, a nie Ruskom platenými konšpirátormi.
To všetko nie je málo. Vďaka tomu rok 2024 môže byť aj dobrým rokom pre demokraciu.

P.F. 2024, Slovensko

Webmajster

PS:
WEB bude funkčný aj v ďalšom roku, až pokiaľ faktúry za prevádzkovanie neprekročia moje finančné možnosti.