Vyberte stranu

 

Vážení čtenáři a historičtí nadšenci,

vítáme vás u dalšího vydání našeho newsletteru. Tentokrát se zaměříme na zajímavé příběhy a vzpomínky z historie předválečné československé armády. Připomeneme si mimořádná vojenská opatření z května 1938 prostřednictvím vzpomínek plukovníka a pozdějšího generála Františka Havla. Dále vás zveme k přečtení pokračování německých situačních zpráv o Československu v roce 1938, které pro nás přeložil a upravil náš čtenář Ivo Vondrovský.

Nezapomeňte také na aktualizované a rozšířené přehledy velitelů předválečné československé armády a odpovědi na vaše dotazy. Doufáme, že vám dnešní vydání přinese zajímavé čtení a nové poznatky.

20. 5. 2024

Dnes si připomeneme výročí mimořádných vojenských opatření čs. armády v květnu 1938, a to vzpomínkami plukovníka a pozdějšího generála Františka Havla, který stál v čele studijní skupiny zpravodajského oddělení Hlavního štábu. A stejného tématu se týkají také vzpomínky plukovníka Josefa Fetky z operačního oddělení Hlavního štábu, které již na našem webu jsou.

6. 5. 2024

V dnešních novinkách si můžete přečíst pokračování německých situačních zpráv o Československu v roce 1938, které přeložil a upravil Ivo Vondrovský. Dnes pokračujeme situačními zprávami č. 35 až 41 ze září 1938.

23. 4. 2024

Dnes jsme pro vás zaktualizovali a rozšířili přehled velitelů zemských vojenských velitelství předválečné československé armády. Nově tak zjistíte nejen jména velitelů, ale také jejich zástupců

9. 4. 2024

V prvních dubnových novinkách pro vás máme již třetí letošní odpovědi na vaše dotazy, a to k předválečné československé armádě. Dozvíte se v nich například o 17. divizi a pěším pluku 2 za mobilizace v září 1938, službě bývalých obránců opevnění na Podkarpatské Rusi nebo plánu na vytvoření pohraničních krajů a pohraničních oblastí.

25. 3. 2024

Dnes jsme pro vás zaktualizovali a rozšířili přehled velitelů sborů předválečné československé armády. Nově tak zjistíte nejen jména velitelů, ale také jejich zástupců.

11. 3. 2024

V dnešních novinkách se vracíme k výročí okupace v březnu 1939. Můžete se seznámit se vzpomínkami plukovníka a pozdějšího generála Františka Havla na dramatické události krátce před okupací nebo s německými situačními zprávami z 15. až 17. března 1939, které přeložil a upravil Ivo Vondrovský.

Děkujeme, že jste s námi, a těšíme se na vaše dotazy a příspěvky. Příští číslo přinese další poutavé příběhy z naší vojenské historie.

S díky a pozdravem
Václav Bartoš