Osobitný účet a jeho “dotácia”!
Vážení priatelia,
na rozporovom konaní dňa 15.02.2019 MV SR oznámilo, že osobitný účet MO SR vytvorený od 01.05.1998 je výrazne dotovaný (na rozdiel osobitného účtu MV SR, ktorý je dnes prebytkový).
(viac…)Vážení priatelia,
na rozporovom konaní dňa 15.02.2019 MV SR oznámilo, že osobitný účet MO SR vytvorený od 01.05.1998 je výrazne dotovaný (na rozdiel osobitného účtu MV SR, ktorý je dnes prebytkový).
(viac…)Prečo je dobré mať Aspirín (Anopirín) „po ruke“ pri posteli?
Je to o infarkte.
ÚVD SR na svojom VZ 7. 11. 2023, po vyhodnotení aktuálneho stavu niektorých „káuz“ po voľbách, prijala aj tieto úlohy:
1, Po obdržaní odpovede od VOP (ombudsmana) na podnet ÚVD SR k nezvýšeniu dávok výsluhového zabezpečenia aj mimoriadnou valorizáciu v roku 2023 bude vykonávať ďalšie aktivity, podporovať svojich členov aj pri podaniach správnych žalôb na príslušné správne súdy proti zamietavým rozhodnutiam o odvolaniach voči nezvýšení VD aj mimoriadnou valorizáciou a vyvolá rokovanie s MV SR k pripravovanej zmene modelu zvyšovania výsluhových dôchodkov v nasledujúcom období.
Okrem toho zaslať predsedovi NR SR žiadosť o prijatie opatrení na vykonanie nápravy a odstránenie vzniknutého stavu, nakoľko v predchádzajúcom volebnom období pri schvaľovaní mimoriadnej valorizácie dôchodkov od 1. 7. 2023 svojou nečinnosťou zákonodarca zapríčinil protiústavné opomenutie poberateľov dôchodkových dávok z osobitného systému sociálneho zabezpečenia (žiadosť zaslaná elektronickou poštou so zaručeným podpisom 8. 11. 2023).
2, Zaslať výzvu ministrovi práce na predloženie návrhu novely zákona č. v 461/2003 Z. z. (zosúladenie judikatúry NS SR so zákonom) do legislatívneho procesu za účelom odstránenia nesúladu zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení vo veci posudzovania nárokov na priznanie dôchodkových dávok poistencov, ktorí sú poberateľmi dávok z výsluhového zabezpečenia s ustálenou judikatúrou súdov Slovenskej republiky a ministrovi spravodlivosti (ako predsedovi LRV SR, aby Legislatívna rada vlády SR riešila túto otázku prioritne napr. aj tým, že túto otázku zaradí do Plánu legislatívnych úloh vlády Slovenskej republiky ešte v tomto roku, prípadne na I. polrok 2024 (výzvy zaslané elektronickou poštou so zaručeným podpisom 8. 11 .2023).
3, Zaslať žiadosť predsedovi vlády SR o ratifikáciu Dodatkového protokolu č. 158 k Európskej sociálnej charte zakladajúci systém kolektívnych sťažností (žiadosť zaslaná elektronickou poštou so zaručeným podpisom 8.11.2023).
4, Zaslať ministrovi práce (ako predsedovi RVSRPPS) opätovnú žiadosť o vymenovanie ÚVD SR za člena Rady vlády Slovenskej republiky pre práva seniorov a prispôsobovanie verejných politík procesu starnutia populácie (žiadosť zaslaná elektronickou poštou so zaručeným podpisom 8. 11. 2023).
5, Zaslať osobný list ministrovi obrany so žiadosťou o odstránenie diskriminácie a sociálnej neistoty súčasných nájomcov služobných bytov a o pomoc a prijatie účinných opatrení na dokončenie procesu odpredaja zostávajúcich služobných bytov v správe BARMO a tým odstránenie diskriminácie a sociálnej neistoty súčasných nájomcov. Zároveň túto problematiku navrhnúť koordinovane riešiť aj v dotknutých silových rezortoch (žiadosť zaslaná elektronickou poštou so zaručeným podpisom 16.11.2023).
ÚVD SR okrem toho podala po zverejnení predbežnej informácie na Slov-Lex návrh na zmenu 13. dôchodku dňa 12. 11. 2023 návrh, aby na 13. dôchodok – dôchodková dávka mali nárok okrem tých poberateľov dávok výsluhového zabezpečenia, ktorí majú nárok na 13. dôchodok – štátna dávka aj poberatelia výsluhového dôchodku, ktorí dosiahli dôchodkový vek a nepoberajú starobný dôchodok.
V súvislosti s vyplácaním 13. dôchodku v tomto roku bol vyzvaný minister vnútra SR ako vecný gestor zákona č. 328/2002 Z. z., aby príslušné subjekty vyplatili 13. dôchodok v tomto roku aj tým poberateľom výsluhových dôchodkov, ktorí dovŕšili dôchodkový vek a nepoberajú starobný dôchodok a vyplatili avizovaný „jednorazový príplatok“ v decembri tohto roku aj poberateľom výsluhových dávok, ktorí majú nárok na 13. dôchodok – štátna dávka a aj tým, ktorí dovŕšili dôchodkový vek a nepoberajú starobný dôchodok.
Prezident ÚVD SR
PS:
ĎAKUJEME ! ! !
Ako sa vyznať v chaose s dôchodkami: kto má nárok na mimoriadne penzijné a kedy ho dostane (otázky a odpovede).
Okrem 13. dôchodkov dostanú v tomto roku penzisti aj paušálny príspevok vo výške 150 eur. Jedným z prvých rozhodnutí novej vlády bolo schválenie mimoriadnych dôchodkov ešte v tomto roku. Nový šéf rezortu práce Erik Tomáš (Hlas) navyše predstavil zmeny v penziách, ktoré sa okrem iného dotknú aj 13. dôchodkov na budúci rok.
Aktuality.sk vám prinášajú prehľad mimoriadnych penzií, aby ste sa vyznali v súčasnom chaose pri ich vyplácaní.
Vysvetľuje hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.
Ako je to s 13. dôchodkami, ktoré schválila ešte vláda, keď bol ministrom financií Igor Matovič, ktorý bol autorom tohto návrhu?
Tieto penzie už Sociálna poisťovňa začala vyplácať v tomto mesiaci. Peniaze dostanú poberatelia všetkých dôchodkových dávok, ktorí majú nárok na výplatu dôchodku v novembri 2023 – teda starobného, predčasného starobného, invalidného, vdovského, vdoveckého, sirotského a sociálneho. „Maximálna suma 13. dôchodku v novembri 2023 predstavuje 300 eur. Dostanú ju poberatelia penzií v sume 268,88 eura a menej. Poberateľom dôchodkov v rozpätí od 268,89 eura do 963,32 eura sa suma 13. dôchodku znižuje až do minimálnej hranice 50,01 eura. Najnižšiu sumu 50 eur dostanú poberatelia dôchodkov poberajúci dôchodok od sumy 963,33 eur a viac“.
Kedy sa začnú vyplácať 13. dôchodky?
Sociálna poisťovňa ich už začala automaticky (bez žiadosti) vyplácať od začiatku novembra. Výplatné termíny sú v párne dni od 2. do 24. dňa kalendárneho mesiaca.
Koľko ľudí dostane 13. dôchodok a aké sú celkové náklady na túto dávku?
Celkový počet dôchodcov, ktorí majú nárok na 13. dôchodok, je 1 451 036 (stav k novembru 2023). Z toho 29 165 poberateľov býva mimo Slovenska. V priemere tak všetci poberatelia dostanú v novembri navyše 176,85 eura. Celkové náklady na túto dávku Sociálna poisťovňa vyčíslila na 256,62 milióna eur.
Aké iné dávky dostanú ešte dôchodcovia v tomto roku?
Nová vláda na pondelkovom zasadnutí rozhodla, že poberatelia dôchodkov dostanú k 13. dôchodkom ešte v tomto roku aj takzvaný paušálny príspevok vo výške 150 eur.
Kto má nárok na paušálny príspevok?
Túto jednorazovú dávku dostanú všetci ľudia, ktorí dostali aj 13. dôchodky v novembri. Týka sa to teda poberateľov starobného, predčasného starobného, invalidného, vdovského, vdoveckého, sirotského a sociálneho dôchodku.
Kedy sa začne s vyplácaním paušálneho príspevku?
S vyplácaním môže začať Sociálna poisťovňa až potom, ako zmenu zákona schváli parlament. Ministerstvo práce tvrdí, že sa tak stane čo najskôr v skrátenom legislatívnom procese. Rezort predpokladá, že Sociálna poisťovňa by mala začať posielať peniaze už v decembri.
Koľko to bude stáť štátny rozpočet?
Celkové náklady na výplatu 150-eurového paušálneho príspevku dosiahnu 220 miliónov eur.
Budú sa vyplácať 13. dôchodky a paušálne príspevky aj na budúci rok?
Ministerstvo práce v roku 2024 zruší paušálny príspevok a navýši sumu 13. dôchodkov. Zatiaľ ide iba o návrh, ktorý musia schváliť poslanci.
Aká bude výška 13. dôchodkov na budúci rok?
Podľa šéfa rezortu práce Tomáša by mali 13. dôchodky v roku 2024 dosiahnuť výšku priemerného starobného dôchodku za predchádzajúci rok, teda sumu 606 eur. „V prípade, ak priemerná mesačná suma za predchádzajúci kalendárny rok niektorého z druhov dôchodkov bude nižšia ako 300 eur, suma 13. dôchodku v roku 2024 bude určená ako garancia v minimálnej výške 300 eur. Napríklad poberatelia sirotských či invalidných dôchodkov,“ tvrdí ministerstvo práce.
Kto naň bude mať nárok?
Rovnako ako v súčasnosti túto dávku dostanú automaticky poberatelia všetkých dôchodkov, ktorí budú mať nárok na jeho výplatu v danom čase – teda starobného, predčasného starobného, invalidného, vdovského, vdoveckého, sirotského a sociálneho.
Čo sa stane s rodičovským dôchodkom, v rámci ktorého deti prispievajú svojim rodičom na penzie?
Minister Tomáš zatiaľ len predstavil návrh, ktorý bude musieť prejsť parlamentom. Jeho zámerom je presunúť peniaze určené na rodičovský dôchodok a dať ich na výplatu 13. dôchodkov v roku 2024. Aj vďaka týmto financiám by mohli byť navýšené, ako to už predtým avizoval šéf rezortu.
Znamená to, že rodičovský dôchodok sa nakoniec zruší?
Podľa plánov by mal zostať zachovaný, avšak na jeho výplatu by sa mali použiť peniaze z dane z príjmov. Konkrétne by malo ísť o príspevky vo výške dvoch percent, ktoré ľudia môžu zo svojich daní darovať neziskovým a mimovládnym organizáciám (takzvaná asignácia dane).
Národná kriminálna agentúra dnes zasahovala počas akcie Vírus, ktorá sa má týkať rozkrádania peňazí vo Vojenskom spravodajstve. Medzi obvinenými sú mená ako podnikateľ Michal Gučík, exriaditeľ vojenských tajných Ján Balciar a exšéf Vojenského obranného spravodajstva Ľubomír Skuhra.
Polícia dohromady obvinila 16 osôb a dve firmy, ďalšie štyri osoby zadržala ako podozrivé. Podľa slov policajného prezidenta môžu byť obvinené aj ďalšie osoby. Polícia zadokumentovala škodu, ktorá je minimálne 74 miliónov eur.
„Dlhé roky som upozorňoval na špinavosti, ktoré sa diali na rezorte obrany a vo Vojenskom spravodajstve za vlád Smeru, Hlasu, SNS a ďalších,” uviedol bývalý minister obrany Jaroslav Naď.
Išli to vo veľkom v Obrannom spravodajstve. Tu sa podnikalo bez konkurencie. Aspoň zdokumentovaná škoda štátu sa tu vyšplhala na viac ako 74 mil. Otvorí to ľuďom oči a uvidia, čo a kto je to za hnoj Smer, Hlas a SNS (…ministrami obrany boli slávny Glvač a gen.Gajdoš)? Povedal by som, že je tu pár desiatok chrapúňskych ľudí, ktorí ešte chodia po slobode a spravodlivosť zatiaľ na nich nedosiahla. Ak v tom ide Žilinka, tak je to niečo, čo nemá obdobu ani v Taliansku. Naď a Šeliga sú skutočnými bojovníkmi proti mafii, som rád, že sa stretli v jednej strane.
Na zastavenie citlivých vyšetrovaní nemusí byť v novej vláde SMER, bude stačiť už aj Hlas vo vláde( s Nitrankou na ministerstve vnútra ). Hlas v lubovoľnej koalícii…Bohužiaľ. Preto treba volit tak, aby mohol vzniknut zlepenec antimafianskych stran bez HlasoSmeru a mohlo tak pokracovat dosetrenie vsetkych kauz Smeromafie. Ficovo Referendum (účasť) bol ten najdôverihodnejší prieskum, ktorý ukázal že ho bude voliť max. 27% tých, ktorí ešte nepochopili že nás už roky odrbáva. Tu je oklieštený výkvet:
plk.v.v. Ľubomír Skuhra, generalisimus v.v. Ján Balciar a Michal Gučík
Ak tu niekto politizuje policajnú prácu, prípadne prácu orgánov činných v trestnom konaní, tak je to predseda Smeru a jeho propagandisti na sociálnych sieťach. Čo im treba uznať, vedia, čo robia, a vedia, ako to urobiť. Fico už dlhší čas zastrašuje nielen vedenie polície, NAKA, policajnej inšpekcie, vyšetrovateľov a operatívcov, ale aj vedenie špeciálnej prokuratúry a špeciálnych prokurátorov a ďalších. Logicky sa otvára otázka, čo by urobil, ak by sa po predčasných voľbách ujal moci.
Len silné inštitúcie sa dokážu ubrániť nedemokratickým politikom. Potrebujú pritom vysokú profesionalitu, osobnú angažovanosť v práci, vytrvalosť, odhodlanie, ale aj podporu občianskej spoločnosti a politických strán hlásiacich sa k princípom, na ktorých stoja civilizované západné demokratické systémy.
08.09.2023 13:33:38
.. ak by nedajbože, bola SR niekým vojensky napadnutá, to by páni poslanci NRSR tiež neotvorili mimoriadnu schôdzu ? … veď na Slovensku je stále krízový stav a je vyhlásená mimoriadna situácia !!!
Veľmi trefne ohodnotil poslancov NR SR síce nezvolený, ale prezidentkou vymenovaný predseda vlády SR pán Ódor. Citujem z médií: …Premiér po zablokovaní otvorenia schôdze priznal, že sa mu niekedy ťažko vyjadruje”. “Výsledok zápasu je 3:0. Poslanci proti občanom 3:0,” ozrejmil Ódor. “Každý deň počúvame na desiatich – dvadsiatich tlačovkách, čo všetko by mala vláda urobiť, aby sa tu žilo lepšie,” podotkol a kritizoval tých poslancov, ktorým sa “nechce ani diskutovať”. Nechcel deliť poslancov na tých, ktorým na občanoch záleží a tých, ktorí si robia kampaň. No ako premiér vidí parlament ako jednu inštitúciu a tlmočil, aký signál dnes vyslali občanom. ……
Viac najdete tu: http://doko.blog.portal.sk/detail-pan-premier-odor–som-vam-za-otvorenu-kritiku-poslancov-nr-sr–vdacny.html?a=303b6963ab0a46632419df4f8beb77b3
Zoznam návrhov zákonov pripravených na prerokovanie v Národnej rady SR |
|
---|---|
tlač 1757 | Aktualizácia limitu verejných výdavkov na roky 2023 až 2025 a výpočet limitu verejných výdavkov na rok 2026 |
tlač 1759 | Zákon z 20. júna 2023 o ochrane spotrebiteľa a o zmene a doplnení niektorých zákonov, vrátený prezidentkou Slovenskej republiky na opätovné prerokovanie Národnou radou Slovenskej republiky |
tlač 1768 | Návrh vlády na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony |
tlač 1770 | Návrh vlády na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony |
tlač 1771 | Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony |
tlač 1772 | Návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k nelegálnej migrácii |
tlač 1773 | Návrh vládny na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov |
Zoznam návrhov zákonov a iných materiálov podaných Národnej rade SR minulý týždeň |
|
---|---|
tlač 1772 | Návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k nelegálnej migrácii |
tlač 1773 | Návrh vládny na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov |
tlač 1774 | Vládny návrh zákona, ktorým sa mení zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov |
Uvedené návrhy mali byť prerokované v NR SR na 101 a 102 schôdzi 7. a 8. septembra 2023.
Dodatok 11.9.2023:
Poslancom sa v pondelok nepodarilo otvoriť mimoriadnu schôdzu k vládnemu návrhu novely zákona o pobyte cudzincov. Neprezentoval sa dostatok poslancov. Novela mala priniesť zmenu, podľa ktorej by už polícia nevydávala potvrdenie o zotrvaní na území Slovenska každému cudzincovi.
Parlamentu vláda navrhovala materiál prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní. O návrhu mali poslanci rokovať už v piatok (8. 9.), ani vtedy nebol parlament uznášaniaschopný.
„Toto bude pokračovať, kým toto uznesenie nebude zrušené. Kým im to budeme vydávať, dovtedy k nám sem budú chodiť,” povedal Kollár na tlačovej konferencii. Upozornil tiež, že vydávanie potvrdení cudzincom sa zaviedlo za vlády Smeru-SD a jeho poslanci schôdzu nepodporili.
Po mojom dedovi sa dodnes zachovalo niekoľko hlášok a stále sú aktuálne.
Dedo ma napadol rýdzo z praktických dôvodov. Gardista Suja mi ho pripomenul dnes na zvolenskom námestí, keď sa promenádoval v uniforme protifašistického bojovníka. Gardista prevrátil kabát a zrazu je z neho antifašista. Takto sa to robilo po vojne, takto sa očisťovali kolaboranti, gardisti a všetká háveď. Podotýkam, že vo vojne sa s nikým nepárali a za zradu sa popravovalo na počkanie.
Dnes je všetko inak. Nič nie je sväté, hlavne že sa do ksichtu škerí na šírku vrát na stodole. Hlupákom to postačuje bohate.
Toto všetko na výročie historickej udalosti, 79. výročia SNP, jednej z mála svetlých momentov našich dejín za posledné storočie.
Je mi ľúto obetí fašizmu a nielen v povstaní. Ale takto dehonestovať odkaz SNP je drzosť bez škrupúľ a ponižovanie pozostalých po obetiach. Akoby im tento retardovaný gardista napľul do tváre a v konečnom dôsledku celému povstaleckému ľudu a povstaleckej armáde.
Hanbím sa za to, že žijem v blízkosti tejto “dediny”. Áno dediny, pretože v porovnaní s blízkou Banskou Bystricou to bude dedina aj v tom prípade, keď bude mať trikrát viac obyvateľov ako BB. V pozadí sa pokojne uškŕňa bývalý superminister vnútra, eurofondový Copperfield a mág policajných štatistík bez vyšetrovaní zločinov. Ani jemu a hranolovi už vonkoncom sa nič nebridí, hlavne aby boli hlasy. Osobne by som s takýmto gardistom, prevracačom kabáta, nechcel byť ani na náhodnej fotke, ani omylom.
” Rozumom, vápnom a štetcom na dlhej rúčke, sa aj nebo dá na bielo natrieť”. Iba dĺžku rúčky nikdy neupresnil, ale to snáď ani podstatné nie je. Význam je jasný. A o nič nie je podradnejší ani zmysel nadpisu, ktorý trafil gardistu rovno do čela a presne. Doslova je to opica, na predvádzanie sa a pútanie pozornosti slabomyseľných divákov.
Nech nás hoci aj Boh chráni pred takýmito kreatúrami, pretože na to možno sami mať nebudeme. Je tu priveľa buriny.
Foto : Zdroj: Denník “N”.
Prídavok “B” : …tiež “hrdinovia”…
Článok je pôvodne prevzatý zo stránok Vojenského historického ústavu.
Sovietske vojská svojou prítomnosťou na území Československa vytvárali podmienky pre proces tzv. normalizácie a udržanie sa pri moci Husákovho konzervatívneho mocenského režimu až do novembra 1989. Posledný sovietsky vojenský transport opustil územie Československa v júni 1991.
Vojenské aspekty predmetnej historickej udalosti aj dnes predstavujú pomerne veľkú neznámu a často sú laickej verejnosti interpretované skreslene. Experiment z roku 1968 sa v súčasnosti hodnotí ako pokus o začatie premeny byrokratického mocenského systému miernou „reformou zhora“.
Československá ľudová armáda bola dislokovaná prevažne v blízkosti pomyselne deliacej línie mocenských blokov. Desaťročia budovania armády ako frontovej armády v prvom slede vojsk Varšavskej zmluvy sa prejavili niekoľkými negatívnymi dôsledkami. V súvislosti s predmetnou témou treba zvýrazniť minimálne absenciu vlastnej štátnej vojenskej doktríny, podriadenosť dislokácie, organizácie, výzbroje, výcviku … atď. blokovým, t. j. prioritne sovietskym záujmom.
V súvislosti s tlakom mocenských elít satelitov tzv. východného bloku bola bývalá ČSSR prinútená v konkrétnom historickom období udržiavať na počet obyvateľov najvyšší početný stav armády v rámci tohto bloku. Z uvedených dôvodov sa ČSĽA ako celok cieľavedome a systematicky pripravovala na jediný generický scenár, a to agresiu NATO z juhozápadného smeru (z územia Bavorska) a prípadne južného smeru (z územia Rakúska). Súčasne sa pripravovala na následnú inváziu západným smerom. Úloha armády teda vyplývala z jej operačno-strategického postavenia a začlenenia do Varšavskej zmluvy.
V podmienkach dnešného územia Slovenska bola v predmetnom období dislokovaná len jedna tanková divízia, ktorá vznikla v roku 1966 reorganizovaním motostreleckej divízie.
Vojenská intervencia sa pripravovala ako jeden z viacerých generických scenárov variantných riešení s paralelne pôsobiacim politickým tlakom. Letné mesiace boli charakteristické stupňovaním a postupným dokončovaním príprav operačných plánov pre jednotlivé vojenské zoskupenia. Tieto už boli dislokované na území niektorých štátov – bezprostredne susediacich s ČSSR.
Časť oficiálnych miest členských štátov NATO považovala v danom období vojenský variant za nepravdepodobný, i keď ho úplne nevylučovala. V terminológii NATO to bol extrémny scenár, ktorý býva v modernej scenáristike označovaný ako tzv. divoká karta, resp. tzv. čierna labuť.
Začatie prípravy vojenskej operácie potvrdzuje Nariadenie maršala A. A. Grečka pod číslom GOU/1/87657 zo dňa 8. apríla 1968.
V kontexte s vyššie uvedeným si treba uvedomiť, že čs. civilná a vojenská spravodajská komunita nemohla monitorovať a vyhodnocovať indikátory o reálnej hrozbe vojenskej intervencie zo strany koaličných partnerov v rámci tzv. východného bloku. Priority jej zamerania boli výhradne zamerané na ideologického protivníka, ktorým bolo v tomto období NATO.
Za prípravu intervenčných vojsk dovtedy zodpovedal maršal I. I. Jakubovskij. Politické rozhodnutie pre vojenský variant riešenia tzv. česko-slovenského problému vytvorilo optimálne podmienky pre mechanizmus ťažko predvídateľných širokospektrálnych dôsledkov.
V dňoch 18. 8. – 19. 8. 1968 boli vo východiskových priestoroch na území NDR, Poľska, Maďarska a v západnej časti Ukrajiny koncentrované vojenské zoskupenia intervenčných vojsk. Rozdelené boli na tri armádne skupiny. Dovedna mal tento vojenský kolos k dispozícii 165 000 vojakov, 4 600 tankov a 700 lietadiel.
Vojenská intervencia do bývalej ČSSR bola naplánovaná ako operácia pod krycím názvom „Dunaj”. Definitívne rozhodnutie o vojenskom variante schválilo Predsedníctvo ÚV KSSZ a následne 18. augusta aj narýchlo zorganizovaná schôdzka vodcov ďalších štyroch členských krajín Varšavskej zmluvy.
Vojenskú intervenciu do ČSSR vykonali armádne skupiny A, B, C.
Armádna skupina A, ktorú tvorili sovietske a poľské jednotky, začala vojenskú intervenciu z priestoru Legnice – Kraków. Postupovala v smere na severnú Moravu a do severozápadných Čiech. Časť jej jednotiek postupovala cez tzv. Moravskú bránu na územie Slovenska do priestoru mesta Žilina. Najsilnejšie vojenské zoskupenie bolo zložené z divízií Severnej skupiny sovietskych vojsk v Poľsku, 2. poľskej armády (3 divízie, z nich 2 tankové), 38. sovietskej armády zo Zakarpatského vojenského okruhu (niektoré archívne dokumenty uvádzajú aj názvy: Prikarpatský vojenský okruh alebo Podkarpatský vojenský okruh).
Toto zoskupenie podporovala 4. a 9. letecká armáda. Archívne dokumenty a výskum členov bývalej Komisie vlády ČSFR pre analýzu udalostí rokov 1967-1970 prof. V. Mencla odhadovali, že to bolo asi 12 divízií. Ďalšie sovietske divízie postupovali z územia bývalej NDR.
Armádna skupina B sovietskych a vyčlenených východonemeckých jednotiek mala podľa pôvodného plánu postupovať z priestoru Gorlitz, Zittau, Dresden v smeroch na Prahu a do priestoru mesta Klatovy. Podľa pôvodného rozkazu zo dňa 28. 7. 1968 sa mali vojenskej intervencie do ČSSR zúčastniť dve východonemecké divízie: 7. td (veliteľstvo v Drážďanoch) a 11. msd (veliteľstvo v Halle). Nakoniec šlo len o symbolickú účasť, a to formou niekoľkých dôstojníkov, ktorí pôsobili v štábe intervenčných vojsk. Ďalej to boli s vysokou pravdepodobnosťou radisti a spravodajskí dôstojníci z 2. spojovacieho (spravodajského) pluku „Fritz Grosse”.
Armádna skupina C, zložená zo sovietskych, maďarských a bulharských jednotiek, postupovala v niekoľkých smeroch na Trenčín, Banskú Bystricu, Košice, Prešov a Michalovce. Hlavný smer bol určený z priestoru Györ na Bratislavu a ďalej cez územie južnej Moravy do priestoru mesta Klatovy.
Jednotky armádnych skupín B a C uvedenými manévrami uzatvorili juhozápadné hranice s Rakúskom a bývalou Nemeckou spolkovou republikou. V zostave armádnej skupiny C pôsobili v nemalom počte i jednotky Maďarskej ľudovej armády. Vyčlenená maďarská 8. msd bola v priamej podriadenosti veliteľa Južnej skupiny vojsk generálplukovníka K. I. Provalova.
Vojenská intervencia a následné obsadenie ČSSR bola potvrdením správnosti teoretických úvah a analýz H. Kahna, na základe ktorých vypracoval v 60-tych rokoch minulého storočia šestnásťbodovú „eskalačnú stupnicu“. V rámci nej reálne uvažoval o možnej „demonštrácii sily“ v jednotlivých oblastiach európskych regionálnych geostrategických priestorov. V súčasnosti publikované odborné štúdie dokazujú, že sovietske mocenské kruhy prisudzovali efektívnej vojenskej sile mimoriadne dôležitý význam. Vojenský historik, teoretik a publicista L. Hart na základe získaných a teoreticky spracovaných praktických skúseností dospel k zaujímavým záverom. V súvislosti s vojenskou intervenciou a následným obsadením ČSSR je dôležité zvýrazniť aspoň jeden z jeho poznatkov. Podstata spočíva v tom, že často pertraktovaný matematický pomer síl a prostriedkov môže byť často bezcenný, keď sa abstrahuje od morálnych, fyzických a ďalších činiteľov.
Postup intervenčných vojsk v niekoľkých smeroch orientovaných na najdôležitejšie politické, hospodárske a vojenské centrá jednotlivých regiónov vylúčil uskutočnenie mobilizácie (na základe úspešnej mobilizácie mal dosiahnuť početný stav ČSĽA 655 000 vojakov). V konkrétnych historických podmienkach bol z vojenského hľadiska účinne eliminovaný reálny variant, a to potenciálny vznik samostatných, lokálnych centier odporu. V súlade s teóriou informačnej vojny možno hodnotiť, že bol realizovaný princíp tzv. odseknutia hlavy. Armáda ako celok bola šokovaná a čakala na reakciu velenia, ktorá v prísne centrálne riadenom organizme prišla neskoro.
Z hľadiska prípadného vojenského odporu disponoval vtedajší Východný vojenský okruh týmito bojovými možnosťami: 14. tanková divízia (Prešov): 10. tankový pluk (Martin), 64. tankový pluk (Levice), 55. motostrelecký pluk (Trebišov), 63. motostrelecký pluk (Michalovce), 49. delostrelecký pluk (Brezno), 10. protilietadlový oddiel (Prešov), 220. protitankový pluk (Topoľčany), 6. ženijný pluk (Sereď), 52. pontónový pluk (Komárno), 92. pontónový prápor (Bratislava), 2. prápor pásových samohybných súlodí (Komárno), 42. spojovací prápor (Trenčín), 3. automobilová brigáda (Frenštát pod Radhoštěm), 4. automobilová brigáda (Hlohovec), 6. delostrelecká základňa (Olomouc), 2. tanková základňa (Kroměříž), 5. tanková základňa (Opava).
Okrem uvedených útvarov boli na území Slovenska aj niektoré vojenské útvary, ktoré nepodliehali veliteľovi Východného vojenského okruhu (VVO). Boli to tieto: 186. protilietadlový raketový pluk v Pezinku (v podriadenosti 7. armády protivzdušnej obrany štátu), 63. rádiotechnický prápor a 64. rádiotechnický prápor vo Zvolene (obidva v podriadenosti 7. armády protivzdušnej obrany štátu). Ďalej to bol útvar priamo podriadený Ministerstvu národnej obrany ČSSR: 11. brigáda Pohraničnej stráže (Bratislava). V Žiline bola dislokovaná 11. železničná brigáda (podriadená Ministerstvu dopravy ČSSR). Vojenské útvary na území Slovenska neboli na plných počtoch, mali značné výcvikové a mobilizačné úlohy. V porovnaní s intervenčnými vojskami neboli vyzbrojené modernou bojovou technikou.
Realita vojenského obsadenia ČSSR bola legalizovaná podpísaním tzv. moskovského protokolu. Predstavitelia ČSSR ho podpísali v nočných hodinách 26. augusta, a to pod nátlakom sovietskeho mocenského centra. Na základe článku 5 uvedeného protokolu museli stranícke a vládne kruhy ČSSR spolu s ministerstvom národnej obrany neodkladne vyriešiť komplex problémov súvisiacich s dislokovaním kontingentu vojsk interventov.
S úlohami, ktoré z neho vyplývali pre ČSĽA, boli jej predstavitelia oboznamovaní na služobných zhromaždeniach v dňoch 28. 8. a 1. 10. 1968. Velitelia armád, vojenských okruhov, náčelníci politických správ vojenských okruhov a poprední funkcionári rezortu obrany boli z úrovne ministra národnej obrany M. Dzúra informovaní o získaných a vyhodnotených poznatkoch reagovania armády ako celku na kritické dni vnútropolitického vývoja v období vojenskej intervencie a bezprostredne po nej. Na konci augusta minister M. Dzúr už prezentoval niekoľkobodovú „líniu postupu“. Jej podstata spočívala v zásadnom obrate voči intervenčným vojskám, a to v presadení trendu ústretovosti. Uvedený obrat prevažnej časti armádnych špičiek na čele s ministrom bol jednoznačne vyjadrený rozkazom č. 012.
Jedným z problémov, ktorý muselo armádne velenie vyriešiť a obhájiť tým tzv. novú líniu, bola už spomínaná otázka dislokovania intervenčných vojsk. Minister M. Dzúr poveril vypracovaním projektu návrhu Generálny štáb ČSĽA a v rámci neho operačnú správu. Uznesením plenárneho zasadania vlády ČSSR zo dňa 28. 8. 1968 bola zriadená „operatívna skupina ústredných orgánov pri Predsedníctve vlády ČSSR“. Na jej čelo bol vymenovaný podpredseda vlády ČSSR F. Hamouz.
Za dôležitý zlom v problematike dislokovania kontingentu intervenčných vojsk sa na základe súčasnej úrovne vedeckého poznania považuje rokovanie česko-slovenskej vojenskej delegácie a sovietskej vojenskej delegácie v Mukačeve v dňoch 16. 9. – 17. 9. 1968. Delegácia, ktorú viedol minister národnej obrany M. Dzúr, prezentovala návrh na dislokovanie kontingentu vojsk v maximálnej hranici 70 – 80 000 vojakov i s technikou. (Prvé odhady v projekte operačnej správy kalkulovali s hornou hranicou približujúcou sa k 1/10 celkového kontingentu okupačných vojsk – pozn. autora.). Pristúpiť na tento návrh znamenalo dislokovať jednu sovietsku armádu vrátane štábov, priamo podriadených armádnych útvarov, a 4 až 5 divízií.
Sovietsky protinávrh rezolútne odmietol návrh delegácie ČSSR. Naopak požadoval zvýšiť hornú hranicu počtu vojakov na nereálnych 100 000. Sovietski vojaci i s príslušnou technikou mali byť dislokovaní v siedmich „divíznych rajónoch“, z toho v dvoch na Slovensku. Ďalej protinávrh obsahoval požiadavku na dislokovanie štábu leteckej armády a 5 leteckých plukov a vyčlenenie 4 až 5 letísk. Sovietska vojenská delegácia čiastočne ustúpila z niektorých požiadaviek.
Na základe harmonogramu uvoľňovania objektov sa začali redislokačné opatrenia 23. septembra 1968. Prísne tajným rozkazom ministra národnej obrany bolo nariadené uskutočniť v rámci VVO organizačné a dislokačné zmeny počínajúc dňom 28. 9. 1968. Na základe uvedeného rozkazu ministra vydal veliteľ VVO prísne tajnú vykonávaciu smernicu, v ktorej nariadil uvoľniť stanovené posádky a objekty do 15. 10. 1968. Protokolárne sa sovietskym intervenčným jednotkám mali odovzdať v období od 15. 10. do 20. 10. 1968.
V celoštátnom rozsahu sa redislokačné a reorganizačné zmeny bezprostredne vzťahovali na 100 útvarov a zariadení ČSĽA. Celkový rozsah uvedených zmien možno dokumentovať i faktom, že sa muselo uvoľniť 32 posádok, presunúť 1 200 kusov tankov, 1 000 diel a 700 obrnených transportérov. Hlboko a s ťažko odhadnuteľnými dôsledkami zasiahli do rodín približne 5 000 vojakov z povolania a asi 900 civilných zamestnancov.
V rámci Východného vojenského okruhu redislokovali 23 vojenských útvarov a zariadení, 8 vojenských útvarov bolo zrušených a ďalších 5 prevedených z podriadenosti veliteľstva VVO k inému veliteľskému stupňu. Dovedna bolo na teritóriu VVO uvoľnených 22 posádok. Do podriadenosti veliteľstva VVO bola prevedená 13. tanková divízia.
Generálny štáb ČSĽA a ministerstvo pre národohospodárske plánovanie vyčíslili celkové finančné náklady spojené s redislokáciou v roku 1968 na 1 miliardu až 1 miliardu 500 miliónov korún. Výdavky vyčlenené na redislokáciu útvarov a úpravy objektov podľa požiadaviek veliteľstva sovietskych intervenčných vojsk, vyplývajúce z realizovania zmluvy zo 16. 10. 1968 „o dočasnom pobyte sovietskych vojsk v ČSSR…“, boli zahrnuté v rozpočte armády na rok 1969. (Podľa údajov 12. schôdze branno-bezpečnostného výboru Národného zhromaždenia ČSSR zo dňa 3. 12. 1968, objem celkového rozpočtu ČSĽA predstavoval 15 miliárd 805 miliónov korún).
Sovietske intervenčné vojská v celkovom počte 5 divízií boli dislokované v 33 posádkach a na 4 letiskách. Vojenská technika a iný rozličný vojenský materiál boli umiestnené v posádkach, 19 špeciálnych skladoch a v 6 skladoch pohonných hmôt. Podľa informácií veliteľských orgánov, ktoré uvádza J. Madry, „…mali vojská Varšavskej zmluvy po trvalom umiestnení sovietskych zväzkov (divízií) na československom území celkove v strednej Európe 46 divízií proti 29 divíziám vojsk NATO…“.
Prítomnosť intervenčných vojsk zvyšovala napätie najmä v oblastiach ich vysokej koncentrácie. Zaznamenané boli rôzne konflikty s miestnym obyvateľstvom. Protestné demonštrácie a iné formy prejavu nesúhlasu s vojenskou intervenciou a následným obsadením územia sa vždy eliminovali.
Vojenská intervencia do ČSSR a následná dislokácia elitných sovietskych divízií zmenili strategickú situáciu. Strategicko-operačný smer Praha – Dijon a opačne, ale i teritórium ČSSR nadobudli novú strategickú dimenziu. Sovietska mocenská špička už mohla reálne rátať s potenciálnym využitím tohto územia na rozmiestnenie taktických jadrových prostriedkov. V konečnom dôsledku to mohlo viesť k získaniu strategickej prevahy.
Sovietska vojensko-strategická koncepcia prekvapivého začatia raketovej jadrovej vojny rátala s variantom vytvorenia vysoko bojaschopného, mobilného prvého sledu vojsk Varšavskej zmluvy v stredoeurópskom priestore. Jeho úlohou bolo pozemnými operáciami viesť a udržiavať rýchle útočné tempo. K dispozícii boli vyčlenené sovietske vojská dislokované na území NDR, ČSSR a divízie 1. a 4. armády ČSĽA. Dislokovanie časti sovietskych vojsk na územie Slovenska vytváralo optimálne podmienky pre prípadnú vojenskú agresiu priestorom južného strategicko-operačného smeru, t. j. cez územie Rakúska západným smerom.
Odchádzať ako prvé začali divízie tzv. prvého strategického sledu. Tieto sa vracali späť do bývalej Nemeckej demokratickej republiky, Poľska a Maďarska. Ku dňu 4. 11. 1968 odišlo z územia ČSSR 25 sovietskych divízií a ostatné divízie a útvary štátov Varšavskej zmluvy, ktoré sa zúčastnili na vojenskej intervencii proti ČSSR. Na základe Zmluvy medzi ČSSR a ZSSR (16. 10. 1968) zostalo na území ČSSR 5 divízií pozemného vojska a 1 letecká divízia. Boli to zväzky tzv. druhého strategického sledu. Zmluva umožňovala vytvoriť na území ČSSR operačné zoskupenie v počte 75 000 osôb. Bola vytvorená Stredná skupina sovietskych vojsk: 15. gardová tanková divízia, 31. tanková divízia, 30. gardová motostrelecká divízia, 18. gardová motostrelecká divízia, 48. motostrelecká divízia a 131. letecká divízia.
Na území Slovenska bola dislokovaná 30. gardová Irkutsko-Pinská divízia (na území Čiech to boli 4 divízie a Veliteľstvo Strednej skupiny vojsk – pozn. autora). Veliteľstvo divízie bolo v meste Zvolen. Ďalšie miesta dislokácie: Zvolen (vrtuľníkový pluk 31. zmiešanej leteckej divízie – Milovice), Rožňava (126. gardový delostrelecký pluk), Komárno (166. gardový msp.), Jelšava (164. gardový motostrelecký pluk (msp.), Ružomberok (168. gardový msp.), Oremov Laz – VVP Lešť ( 30. tankový pluk, 144. protilietadlový raketový pluk), Riečky – VVP Lešť (75. samostatný tankový prápor, 20. prieskumný prápor), Štúrovo (205. protitankový oddiel, 63. ženijný pluk). Ďalšie menšie vojenské útvary boli dislokované v iných posádkach, ako napríklad: Nové Zámky, Rimavská Sobota, Malacky, Nemšová, Vrútky, Nové Mesto n. Váhom a Bratislava.
Odsun začal už pred tzv. nežnou revolúciou a súvisel s procesom sťahovania sovietskych vojsk z Európy (podľa rozhodnutia sovietskeho mocenského centra zo dňa 7. 12. 1988). Z územia čs. územia sa odsun realizoval na základe zmluvy zo dňa 26. 2. 1990 (podpísaná na úrovni ministrov zahraničných vecí v Moskve). Uskutočnilo sa dovedna 925 transportov. Posledný bol monitorovaný dňa 21. 6. 1991. Z územia Slovenska bola 30. gardová Irkutsko-pinská divízia odsunutá až v 3. etape, a to v júni 1991.
Pokus o reformu systému sovietskeho typu a jeho násilné prerušenie vojenskou intervenciou 21. 8. 1968 patrí medzi kľúčové historické udalosti európskeho významu. Augustová vojenská intervencia bola z hľadiska vnútorného vývoja tzv. východného bloku jedným z jeho kľúčových momentov. Tomu zodpovedá obrovský záujem nielen historikov, politológov, sociológov, politikov, ale aj laickej verejnosti. Demokratická subverzia celého procesu pokusu o reformu sa prejavila aj v silových zložkách. Možnosť nenásilnej transformácie komunistického režimu mala mnoho priaznivcov (stúpencov) nielen na všetkých úrovniach armádneho organizmu, ale aj v ďalších prvkoch bezpečnostného systému, zvlášť v spravodajskej komunite (v civilnej a vojenskej časti).
Neúspešný pokus o reformu sovietskeho typu a následná obnova konzervatívneho sovietskeho typu boli súčasťou viacerých kríz, povstaní v krajinách tzv. východného bloku. Na rozdiel od ostatných pokusov spočívalo špecifikum v tom, že to bol „zhora“ riadený pokus o reformu nenásilnou cestou. Tlakom „zhora“ sa začala aj tzv. normalizácia. Tento tlak bol naviac zvyšovaný požiadavkami sovietskeho mocenského centra a participujúcich satelitov.
Sovietske mocenské centrum hodnotilo reformný proces ako vážnu bezpečnostnú hrozbu voči základom celého systému. Súčasne konštatovalo aj ohrozenie elementárnych bezpečnostných záujmov Varšavskej zmluvy. Tieto tézy sa i v období tzv. normalizácie často zneužívali v procese tzv. čistiek v celej československej spoločnosti. Cielený eskalačný tlak z rôznych úrovní zvyšoval napätie v celej spoločnosti.
Ideologicky motivované ataky neprestávali ani po 21. 8. 1968. Špecificky sa prejavovali aj v silových zložkách. Tzv. zastrašovacia diplomacia, kombinovaná s konšpiráciami, stále pokračovala. V hrubých obrysoch bola naznačená už skôr, a to v Uznesení Ústredného výboru Komunistickej strany Sovietskeho zväzu z apríla 1968. Téza, že nie je možné dopustiť, aby Československo opustilo spoločenstvo socialistických štátov bola po vojenskej intervencii nutne modifikovaná.
Tzv. normalizácia v podmienkach ČSSR sa stala špecifickým variantom obnovy režimu sovietskeho typu. Tento proces prebiehal pod tlakom sovietskeho mocenského centra, ktoré určilo aj atribúty (charakteristiky) tohto modelu. Už počiatočná fáza bola spojená s rýchlou a razantnou obnovou plnej kontroly KSČ nad všetkými oblasťami spoločnosti. Proces tzv. normalizácie v armáde bol súčasťou celospoločenského procesu násilnej obnovy neostalinského totalitného režimu brežnevovského typu.
Normalizačný mechanizmus, resp. techniky moci, ktoré boli aplikované v silových zložkách, boli jedinečné a výnimočné. V jednotlivých druhoch silových zložiek mali svoje špecifiká. Z hľadiska historického vývoja armády a iných silových zložiek je obdobie začiatku tzv. normalizácie jedným z najdynamickejších a mimoriadne dramatických, pretože dobový režim nevyhnutne potreboval vybudovať spoľahlivú tzv. armádu nového typu, a to aj za cenu represií a „čistiek“ v jej radoch.
Ak poberáte dôchodok z cudziny, zo zákona máte povinnosť oznámiť jeho sumu Sociálnej poisťovni do 31. augusta 2023. Postup na oznámenie, ako informuje Sociálna poisťovňa, by mal byť úplne rovnaký ako minulý rok. To znamená, že je potrebné použiť e-formulár dostupný na webovom sídle Sociálnej poisťovne. Použitie uvedeného elektronického formulára je jednoduché. Po zapísaní základných identifikačných údajov dôchodcu do príslušných častí e-formulára treba uviesť údaje o dôchodku z cudziny a elektronický formulár odoslať Sociálnej poisťovni.
Dôchodcov, ktorí poberajú dôchodok len zo Slovenskej republiky, sa uvedená povinnosť netýka.
S akoukoľvek otázkou týkajúcou sa vyplnenia alebo odoslania e-formulára je možné obrátiť sa na Sociálnu poisťovňu telefonicky alebo e-mailom (cez Formulár pre otázky). Telefonicky možno kontaktovať Informačno-poradenské centrum Sociálnej poisťovne (zo zahraničia volajte na telefónne čísla +421 906 171 965, +421 2 3247 1965 alebo + 421 906 171 020 a zo Slovenskej republiky na bezplatné telefónne čísla 0800 123 123 alebo 0800 500 599.
———
Ako nato?
Cez web: https://esluzby.socpoist.sk/crse/ozd/
Táto elektronická služba umožňuje poberateľom dôchodku oznámiť Sociálnej poisťovni dôchodky vyplácané z cudziny na účely určenia sumy 13. dôchodku.
Údaje o dôchodku z cudziny zapíšte do e-formulára v termíne do 31. augusta 2023 a elektronicky odošlite Sociálnej poisťovni.
Kliknite na vyplnenie formulára: Chcem odoslať oznámenie
S akoukoľvek otázkou týkajúcou sa vyplnenia alebo odoslania e-formulára sa obráťte na Sociálnu poisťovňu.
Vaše prípadné otázky vpíšte do asistenčného formulára. Kontaktovať Sociálnu poisťovňu môžete aj telefonicky. Zo zahraničia volajte na telefónne čísla +421 906 171 965, +421 2 3247 1965 alebo +421 906 171 020 a zo Slovenskej republiky na bezplatné telefónne čísla 0800 123 123 alebo 0800 500 599. Zamestnanci Sociálnej poisťovne Vám poskytnú potrebnú súčinnosť tak s vyplnením e-formulára, ako aj s jeho odoslaním.
Policajti 11.08.2023 zadržali Tibora Gašpara a aj ďalšieho bývalého vysokopostaveného policajta Romana Stahla. ktorý vyšetroval kauzy otvorené v roku 2018. Obvinený je aj Norbert Bödör.
Informáciu uviedol na sociálnej sieti syn Gašpara – advokát Pavol Gašpar a potvrdili dva od seba nezávislé zdroje. O akcii už oficiálne informovala aj polícia na svojom facebookovom profile – akcia dostala názov Ezechiel 7.
Ide pravdepodobne na odkaz časti biblickej Starej zmluvy, 7. kapitolu – Blízkosť konca kde 7. verš hovorí: „Hľa, prichádza tvoj pád, obyvateľ krajiny; nadišiel čas, blízko je deň zdesenia, a nie výskania po vrchoch. “
Zadržanie svojho otca Pavol Gašpar okomentoval ako „predvolebný cirkus“. Podľa jeho vyjadrenia mal o korupcii dvojice policajtov vypovedať ďalší expolicajt – Bernard Slobodník.
K zadržaniu Tibora Gašpara, ktorý je číslom deväť na kandidátke strany Smer, sa vyjadril aj predseda tejto strany Robert Fico. Ten označil zadržanie za chrapúnstvo a zúfalstvo NAKA a Úradu špeciálnej prokuratúry. Okrem toho zaútočil aj na premiéra Ľudovíta Ódora a prezidentku Zuzanu Čaputovú, že o krokoch polície museli vedieť dopredu, pričom na policajnú akciu mala dať prezidentka podľa jeho slov súhlas.
Prezidentka Čaputová o policajnej akcii dopredu nevedela, reagovala tak na Ficove obvinenie pre denník SME. „V každej demokracii je stíhanie predstaviteľov politickej opozície citlivá vec, ktorá môže vyvolávať rôzne reakcie, o to viac je potrebné, aby tieto kroky polícia vysvetlila verejnosti v medziach, ktoré jej zákon umožňuje,“ dodala. Uviedla tiež, že chápe Ficovo tvrdenie, keďže preňho je nepredstaviteľné, že by polícia mohla fungovať bez politického riadenia či zasahovania do jednotlivých prípadov.
.
Mal vyšetriť Kuciakove kauzy
Okrem Gašpara mali policajti zadržať aj Romana Stahla, ktorý viedol napríklad vyšetrovací tím Novinár, dôvodom má byť korupcia. Medzi obvinenými je aj Norbert Bödör, toho polícia nezadržala, lebo ho nenašla na adrese(?).
Podľa portálu Startitup.sk sú Gašpar, Bödör aj Stahl obvinení zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa a korupcie. Portál uviedol, že má ísť konkrétne o kauzy Technopol, Váhostav a prípad okolo Petra Košča, ktoré všetky vyšetroval práve Stahl.
Bývalý policajt Stahl musel ako šéf policajného tímu vyšetrujúceho kauzy, ktoré otvoril zavraždený novinár Ján Kuciak, skončiť, pretože jeho meno sa spomínalo v komunikácii medzi Marianom Kočnerom a Norbertom Bödörom.
V komunikácii medzi Kočnerom a Bödörom z januára 2018 sa v tejto súvislosti spomína istý Roman, ktorý riešil ovládnutie Technopolu. Kočner hral vtedy o čas, lebo práve v kauze mal byť obvinený advokát Andrej Šabík, ktorý ho zastupoval v kauze zmenky.
Kočner sa obával, že obvinenie právnika by znepokojilo pri rozhodovaní sudkyňu Zuzanu Maruniakovú, ktorá by nerozhodla podľa jeho predstáv.
„Advokát Šabík ktorý zastupuje zmenky bude obvinený v Technopole a sudkyňa v Markíze by sa mohla zbytočne rozrušiť. Sme s tými zmenkami v záverečnej fáze a nechcem aby sa to kvôli pár dňom pojebalo. Tak ak sa dá, nech to Béďo ešte natiahne – napr. nech si vezme spis na kontrolu. Dík,“ písal Kočner Bödörovi 3. februára 2018.
Inštrukcií, ako postupovať, však bolo viacero. Prvý odklad vybavoval už pár dní predtým.
„Prosím Ťa, zajtra budem mať od prof. Ďaďa – súdneho znalca konečne hotový znalecký posudok (taký ako potrebujem) na ktorý čakám už vyše 6 týždňov (Technopol), potrebujem ešte 2 dni na dopracovanie zmlúv a zaúčtovanie a v utorok 6.2. môže Roman (Stahl) poslať to čo poslať musí. Verím že chrípka ho bude držať na PN do piatku a v pondelok na kontrole ho lekár vypíše do práce. Béďovi (a samozrejme hlavne Tebe) veľmi pekne ďakujem za trpezlivosť a pomoc. Všetko budem mať tip top a môžu nám fúkať…“ písal Kočner 30. januára 2018.
Objavil sa aj vo Váhostave
Podozrenia hovoria o tom, že kauzy ovplyvňovali cez vyšetrovateľa RomanaStahla.
Ďalšia dôležitá kauza, ktorú mal vyšetrovať práve policajt Roman Stahl, bol Váhostav. Práve táto kauza sa objavila aj v uznesení NAKA v kauze Očistec. Podľa policajných vyšetrovateľov mal oligarcha Bödör zaplatiť 20-tisíc eur Bernardovi Slobodníkovi za to, aby túto kauzu vyšetrovali policajti k spokojnosti Juraja Širokého. Pri preberaní úplatku mal byť aj Tibor Gašpar.
Juraja Širokého v kauze Váhostav nikdy neobvinili, súd však uznal, že pri reštrukturalizácii firmy Váhostav-SK došlo k trestnému činu. S päťročnou podmienkou nakoniec skončil len generálny riaditeľ a predseda predstavenstva firmy Ján Kato.
Vo veci, v ktorej vykonáva dozor prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, vykonáva v súčasnosti úkony polícia, preto sa k nej nebudeme vyjadrovať,” povedala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová. Polícia zatiaľ nemôže poskytnúť žiadne bližšie informácie.
PS:
…a nastane smršť tlačoviek, všetky sieťové sociálky skolabujú, neunesú digitálny network jednej strany …
Na úvod:
Asi nato “nebude mať čas”, ale ako nominant PS by mohol zaviesť spravodlivosť do tejto doneba volajúcej nespravodlivosti o ktorej denne píšeme.
Rozhovor viedol novinár Marek Biró z Aktuality.sk
Podľa bývalého policajného prezidenta vyslovil Ivan Šimko smerom k polícii svoj politický názor, ktorý nemá oporu v zákonoch. Ako vysvetlil bývalý policajný prezident Jaroslav SPIŠIAK, minister nemá právomoci zasahovať do vyšetrovania polície. Navyše môže byť informovaný len v takej miere, ako mu dovolí vyšetrovateľ či prokurátor
Ivan Šimko včera skončil na poste ministra vnútra. Špekulovalo sa, či chcel zasahovať do práce polície. Vás Šimko v roku 2001 vymenoval za prvého viceprezidenta policajného zboru. Máte s ním skúsenosti, že by chcel byť neprimerane informovaný o vyšetrovaniach?
Nikdy som nič také nezažil. Minister Šimko bol v tom čase korektný, správne zameraný a minister, aký mal podľa mňa byť.
Avšak v čase, keď bol ministrom, tak sekcia vyšetrovania, ktorej súčasťou boli orgány činné v trestnom konaní, nepatrila pod Policajné prezídium. Neviem teda, ako túto sekciu minister riadil.
Myslíte si, že aj teraz v kresle ministra vnútra si myslel, že spadá vyšetrovanie pod jeho rezort?
Nie.
Vy ste ho teda vnímali ako ministra, ktorý bol zástancom „rozviazaných rúk“ polície?
Rozviazanie rúk je veľmi zlý pojem, nerád ho používam. Polícia musí konať podľa zákona a podlieha zákonnej kontrole na to ustanovených orgánov štátu. Ale nemal som s ním konflikt. Jeho vôľa niečo riešiť alebo do niečoho zasahovať nebola v rozpore so zákonmi a vtedy platnými internými predpismi.
Hovorí sa aj o tom, že Šimko chcel byť informovaný aj o práci vyšetrovateľov. Musí minister vedieť, na čom pracujú?
Každý štátny orgán musí podľa ústavy informovať verejnosť o svojom pôsobení. Čiže aj policajný zbor, minister vnútra a dokonca aj orgány činné v trestnom konaní. Ale to, akým spôsobom, spresňujú nižšie právne normy.
Nariadenie ministerstva vnútra hovorí, že ak ide o spoločensky významnú vec, tak o činnosti má informovať minister alebo policajný prezident. Aby si mohli splniť túto povinnosť, musia mať informácie, ale len také, aké umožňuje Trestný poriadok – ak ide o trestné konanie. Navyše, o rozsahu informácií rozhoduje vyšetrovateľ prípadne prokurátor.
Takže minister je závislý od toho, ako vyšetrovateľ rozhodne?
Samozrejme, a nemajú to byť informácie pre neho, ale pre informovanie verejnosti. Ak sa napríklad kriví nejaká udalosť a ovplyvňuje verejná mienka, tak minister musí zaujať stanovisko. Musí teda mať nejaké informácie. Ale len také, aké mu dovolí mať vyšetrovateľ a prokurátor.
Navyše to majú byť len informácie o stave vyšetrovania a nie o tom, akým smerom sa uberá, aký je plán, kto je podozrivý a aké sú plánované meritórne rozhodnutia. O takýchto skutočnostiach minister vnútra nemá mať informácie nikdy.
Šimko to vidí pravdepodobne opačne. Napísal status, že „žiadne rozviazané ruky tu ľudia s pištoľami a putami mať nesmú! Patria pod kontrolu politiky“.
Je to potrebné vnímať ako jeho politický názor, ktorý nemá v súčasnosti oporu v žiadnom zákone. Polícia je pod zákonnou kontrolou. Politická moc nemôže vziať nad tento rámec policajný zbor pod nejakú kontrolu. Jedine, ak upravia zákony. Vysloviť tento názor v súčasnosti je obzvlášť nebezpečné. Preto je dobré, že pán Šimko odišiel.
Prečo bol ten výrok nebezpečný?
Pretože vyslovil svoj politický názor a navyše v predvolebnom boji. Sú tu politické sily ako Smer, Hlas, Republika, Sme rodina, ktoré preferujú túto možnosť politiky. Teda politickú kontrolu polície nad rámec súčasných zákonných možností.
Výrokom Šimko ovplyvňuje verejnú mienku týmto smerom. Hovorí, že to je dobré a nie je dobré, keď má polícia „rozviazané ruky“.
Navyše to bol výrok vyslovený človekom, ktorý je v súčasnosti úradník poverený riadením ministerstva vnútra. Jeho názor je teda v súčasnosti nerealizovateľný, pretože by musel presadiť zmenu zákonov, čo ako minister úradníckej vlády bez dôvery nedokáže.
Takže sa obávate, že jeho názor ovplyvňuje verejnú mienku v prospech Smeru?
Vidíme, ktorí politici zastávajú názor, že to má byť tak, ako hovorí Šimko, a že má odstúpiť šéf polície Štefan Hamran. Obzvlášť, keď to povedal minister, ktorý sa nedostal do funkcie na základe volieb.
Jeho vládny program ani neschválil parlament, aj keď ani v tom sa nehovorilo, že treba políciu politicky kontrolovať. Išiel teda nad rámec svojej roly v úradníckej vláde a vyslovil svoj súkromný politický názor.
Nepomohlo, že mu prezidentka odobrala poverenie. Už teraz hovoria, že Šimka odstavili, aby mohla polícia pokračovať v politickom prenasledovaní opozície.
To, čo hovorí Smer, nedáva zmysel. Prezidentka a premiér sa postavili proti názoru, že políciu treba mať politicky pod kontrolou. Fico teraz vlastne hovorí, že polícia má mať ruky zviazané. Čiže on najprv hovorí, že sú proti politike v polícii a potom sú zas za ňu.
Áno, ale pre korektnosť uvediem, že Robert Fico oficiálne nehovorí o tom, že chce polícii zviazať ruky. Skôr, že si policajti robia, čo chcú a na základe politickej objednávky.
Čiže si robia, čo chcú, ale na základe objednávky? To nedáva zmysel.
Asi to myslia tak, že si robia, čo chcú tak, že nedodržujú zákon.
O tom, či dodržujú, alebo nedodržujú zákony, rozhodnú orgány na to určené a nie politici na tlačovkách.
Nemal by byť politik, ktorý je volený ľudmi a zodpovedá za prácu polície, informovaný o tom, čo policajti robia?
Tu treba rozlíšiť bežnú políciu a policajtov, ktorí sú určení ako orgány činné v trestnom konaní. To sú tí, ktorí vedú trestné konanie, toto nepodlieha ministrovi ako ústrednému orgánu štátnej správy, ale prokuratúre. To je obrovský rozdiel. Voči akejkoľvek činnosti polície je minister vnútra ústredným orgánom štátnej správy okrem trestného konania.
Boli ste poradcom ministra vnútra Romana Mikulca. Myslíte si, že on nebol nikdy informovaný o tom, ako vedie polícia vyšetrovania? K niektorým skutočnostiam sa aj verejne vyjadroval.
Ja som o tom stopercentne presvedčený. Rovnako ani nežiadal žiadne informácie. Ak sa k niečomu vyjadril, tak len na základe medializovaných informácií. Boli zverejňované rozhodnutia súdov, prokurátorov či meritórne rozhodnutia vyšetrovateľov. Z takto medializovaných informácií si vytvoril vlastný úsudok.
Podľa informácií magazínu Plus 7 dní si mal Mikulec pýtať od Milana Lučanského konkrétny spis. Toto nebolo zasahovanie do vyšetrovania?
Nie, keďže nešlo o vyšetrovací spis.
V tomto smere však zvláštne vyznievajú aj vyjadrenia členov bývalej vlády, ktorí hovoria, že Robert Fico sa bojí, že ho zatknú. Môže to pôsobiť, ako keby vedeli niečo viac.
To, že sa pán Fico bojí, je vidieť z jeho správania a vyjadrovania sa. Smer totiž navodil atmosféru, že kukláči prídu po každého. Chceli tak ovplyvniť verejnú mienku, spochybňovať postup polície a vyvolať paniku a strach.
Veľa ľudí, o ktorých si mysleli, že môžu mať vplyv na ministra, strašili tým, že aj na nich polícia pracuje a chce ich zadržať. Boli vypracované zoznamy, v ktorých bolo približne 18 ľudí, ktorých mala polícia pozatvárať. Dokonca aj ja som bol na tom zozname a aj Roman Mikulec.
Šírili sa fámy, že keď bude zadržaný pán Kažimír alebo pán Imrecze, tak títo potom budú vypovedať proti Romanovi Mikulcovi. Takto chceli zvrátiť priebeh vyšetrovania v domnienke, že Mikulec tento proces zastaví. Napriek tomu do vyšetrovania nezasiahol.
Na tlačovej besede po odobratí poverenia Ivan Šimko povedal, že neodišiel pre spomínaný status, ale preto, že nebol ochotný stať sa „automatom na podpisy“. Konkrétne spomenul presun vyšetrovateľa NAKA Pavla Ďurku na policajnú inšpekciu.
Ako som vysvetľoval, pre mňa bol ten nešťastný status dostatočný dôvod na to, aby Šimko odstúpil. Lebo podľa mňa konal nad rámec svojho poverenia, ktoré malo byť apolitické a vysoko profesionálne.
Chcel by som povedať, že neviem, do akej funkcie bol pán Ďurka ustanovený, ale ak ide o funkciu, na ktorú má personálnu právomoc šéf inšpekcie, nemôže do jeho rozhodovania zasahovať minister vnútra.
Ďurku nominoval na inšpekciu Peter Juhás. Je to podľa vás dobrá nominácia?
K tomu sa nechcem vyjadrovať. Každý je zodpovedný za svoje konanie a pán Juhás tiež.
Nie je podľa vás pán Ďurka v konflikte záujmov, keď má byť súčasťou inšpekcie, ktorá voči nemu vzniesla obvinenie?
Tí, ktorí si to budú myslieť, budú môcť v konaniach vedených inšpekciou podať námietku zaujatosti. Potom o nej rozhodnú kompetentné orgány.
Pre konflikt s Ivanom Šimkom bolo pripravených odísť vraj až 20 vrchných predstaviteľov polície. Premiér Ódor povedal, že to nebolo ultimátum. Vám to nepríde ako ultimátum?
Záleží na tom, ako to bolo myslené. Keď povedia, že odídeme, a nedajú si žiadne podmienky, tak to nie je ultimátum. Ale ja neviem, ako to presne bolo.
Šéf Hlasu Peter Pellegrini komentoval odvolanie Šimka tak, že si ozbrojená zložka štátu vynútila odvolanie ministra. Je to podľa vás pravda?
Nie je. Lebo Ivan Šimko nie je štandardný minister. Síce je ministrom, ale je členom úradníckej vlády. Nebol ustanovený do funkcie na základe volieb. Ak by to bol takýto minister, tak si štátny úradník nemôže nič také vynucovať. V tomto prípade by musel rozhodnúť parlament alebo premiér, ktorí boli demokraticky zvolení.
V septembrových predčasných voľbách kandidujete za Progresívne Slovensko z 15. miesta. Hnutie v predvolebnom programe píše, že chce zmeniť voľbu policajného prezidenta. Zachovali by ste, že policajný prezident je priamym nominantom ministra?
Áno, naďalej by bol policajný prezident nominantom ministra. Prezident policajného zboru totiž v rámci zákonných možností plní program ministra vnútra – napríklad zníženie kriminality mládeže, zvýšenie objasnenosti ekonomickej trestnej činnosti, zvýšenie dôveryhodnosti policajného zboru a podobne.
Minister je zodpovedný za činnosť polície a prezident PZ musí byť stotožnený s programovým vyhlásením vlády, ktoré musí byť schopný pretransformovať na činnosť polície. Keď to tak nie je, tak tam budú konflikty tak, ako to je teraz.
Ako chcete teda výber policajného prezidenta zmeniť?
Nechceme, aby výber prezidenta bol úplne svojvoľný. Svojho kandidáta musí minister predstaviť neverejnej komisii, ktorá bude zložená z odborníkov – z policajného zboru, generálnej prokuratúry, ombudsmana, ako aj policajných odborov.
Tí ho môžu grilovať a sám minister sa môže presvedčiť, či vyberá dobre alebo zle. Následne svojho kandidáta predstaví aj verejnosti pred brannobezpečnostným výborom. Zúčastniť sa ho môžu predstavitelia tretieho sektora, médiá a poslanci.
Na základe takýchto predstavení sa minister rozhodne, či kandidáta vymenuje, alebo nevymenuje. Ak sa rozhodne vymenovať, nesie za neho plnú zodpovednosť. Vymenovanie prezidenta je síce dôležité, ale oveľa dôležitejšie je jeho odvolávanie.
To by ste ako zmenili?
Keďže minister nesie plnú zodpovednosť za vymenovanie prezidenta, musí mať kompetenciu na jeho odvolanie – ak neplní svoje úlohy, tak ako sa predpokladá. Osobitný prípad je však pri nástupe nového ministra vnútra. On nemôže svojvoľne odvolať pôvodného prezidenta len preto, že má svojho vyvoleného kandidáta.
Pôvodného prezidenta musí vyhodnotiť, zadať mu rozpracovanie PVV v podmienkach polície. Ak nebude spĺňať požadované kritéria, len vtedy ho môže odvolať. Aj toto rozhodnutie musí písomne zdôvodniť, predložiť brannobezpečnostnému výboru na verejnom zasadnutí. Zároveň odvolávaný prezident musí mať právo predniesť svoju obhajobu na tomto zasadnutí.
Ak by po voľbách prišla ponuka, že sa môžete stať ministrom vnútra, išli by ste do toho?
Zrejme áno.
……………………
Odborné vyjadrenia – ústavnoprávny zákaz diskriminácie a princíp rovnosti
OV-Mimoriadna-valorizacia-dochodkovych-davok
Vážený pán prezident,
Slovenskému národnému stredisku pre ľudské práva (ďalej ako „Stredisko“) ste dňa 16. júna 2023 doručili žiadosť, v ktorej sa na Stredisko obraciate vo veci diskriminácie vyplývajúcej z existencie hmotnoprávnej úpravy, ktorá stanovuje mimoriadnu valorizáciu dôchodkových dávok priznaných a vyplácaných zo všeobecného systému sociálneho poistenia.
V zmysle § 1 ods. 2 písm. e) zákona o zriadení Strediska1, Stredisko zabezpečuje právnu pomoc obetiam diskriminácie a prejavov intolerancie. Stredisko vydáva v predmetnej veci nasledovné odborné vyjadrenie.
Skutkový stav
Sociálna poisťovňa mimoriadne zvýši od 1. júla 2023 všetky dôchodkové dávky. Vyplýva to z novely zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení (ďalej ako „zákon o sociálnom poistení“), podľa ktorej, ak kumulatívny medzimesačný rast spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov za obdobie od 1. júla 2022 do 31. marca 2023 presiahne päť percent, dôchodkové dávky sa zvyšujú od 1. júla 2023. Dôchodkové dávky sa teda od 1. júla 2023 zvyšujú o 10,6 %.
Uvedené sa však dotýka len poberateľov dôchodkových dávok zo všeobecného systému sociálneho poistenia. Poberateľov dôchodkových dávok z osobitného systému sociálneho zabezpečenia, teda vojakov a policajtov, sa predmetná novela zákona o sociálnom poistení netýka. Zvyšovanie výsluhových dôchodkov upravuje zákon č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov (ďalej ako „zákon o sociálnom zabezpečení“) v § 68 ods. 16. V zmysle tohto ustanovenia sa od 1. júla 2018 výsluhové dôchodky, invalidné výsluhové dôchodky, vdovské výsluhové dôchodky, vdovecké výsluhové dôchodky a sirotské výsluhové dôchodky zvyšujú o percento zvýšenia dôchodkových dávok ustanoveného vo všeobecných predpisoch o sociálnom poistení na kalendárny rok, v ktorom sa tieto dôchodky z výsluhového zabezpečenia zvyšujú.
Právny rámec
Ústavou Slovenskej republiky (ďalej ako „Ústava SR“) garantované právo na primerané hmotné zabezpečenie v starobe a pri nespôsobilosti na prácu, ako aj pri strate živiteľa, podrobnejšie upravuje zákon o sociálnom poistení a zákon o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, ktoré explicitne vymedzujú podmienky vzniku nároku na dôchodkové dávky a výsluhové dôchodkové dávky.
1 Zákon č. 308/1993 Z .z. o zriadení Slovenského národného strediska pre ľudské práva v znení neskorších predpisov.
Všeobecný princíp rovnosti, ako aj antidiskriminačný normatív, sú zakotvené v Ústave SR v čl. 12 ods. 1 (všeobecný princíp rovnosti)2 a v čl. 12 ods. 2 (normatív zákazu diskriminácie)3. Ustanovenie čl. 12 ods. 2 Ústavy SR má všeobecný, deklaratívny charakter a nie charakter základného ľudského práva a slobody. Jeho použitia je možné sa dovolávať len v spojitosti s ochranou konkrétnych základných práv a slobôd uvedených v Ústave SR.4 Relevantným v posudzovanom prípade je čl. 39 ods. 1 Ústavy SR.
V zmysle čl. 39 ods. 1 Ústavy SR majú občania právo na primerané hmotné zabezpečenie v starobe a pri nespôsobilosti na prácu, ako aj pri strate živiteľa.
Čl. 39 Ústavy SR je ústavnou normou, ktorá garantuje základné práva v spojení s čl. 51 ods. 1 Ústavy SR. Všetkých základných práv priznaných čl. 39 Ústavy SR sa možno domáhať iba v medziach zákonov, ktoré vykonávajú ustanovenia čl. 39 Ústavy SR.5 V zmysle čl. 51 ods. 1 Ústavy SR, domáhať sa práv uvedených v čl. 35, 36, 37 ods. 4, čl. 38 až 42 a čl. 44 až 46 tejto ústavy sa možno len v medziach zákonov, ktoré tieto ustanovenia vykonávajú.
V posudzovanom prípade je zásadnou právna úprava stanovujúca podmienky mimoriadnej valorizácie dôchodkových dávok.
Právne posúdenie
Zákony musia rešpektovať princíp rovnosti – k rovnakým situáciám musia pristupovať rovnako a k odlišným odlišne a zaručovať rovnosť s ohľadom na akékoľvek dôvody prípadnej diskriminácie. Zákonná úprava, ktorá zvýhodňuje určitú skupinu osôb, nemôže byť len z tohto dôvodu označená za takú, ktorá porušuje princíp rovnosti. Zákonodarca však musí zvážiť, či je dôvod na takéto zvýhodnenie, čo je jeho cieľom a medzi takýmto cieľom a v zákone zakotveným zvýhodnením musí byť vzťah primeranosti – proporcionality.6 Zákonodarca je v rámci svojej normotvornej činnosti výrazne limitovaný, a to práve obsahom ľudských práv, pričom má povinnosť zaistiť súlad právnej úpravy s ľudskými právami tak, ako sú vymedzené v záväzných vnútroštátnych a medzinárodných prameňoch práva. Princíp proporcionality však nedisponuje absolútnou povahou, len aproximatívnou. V konkrétnom individuálnom prípade je tak úlohou súdov kolizujúce princípy vyvažovať.
2 Čl. 12 – Ľudia sú si slobodní a rovní v dôstojnosti a v právach. Základné práva a slobody sú neodňateľné, nescudziteľné, nepremlčateľné a nezrušiteľné.
3 Čl. 12 – Základné práva a slobody sa zaručujú na území Slovenskej republiky všetkým bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru a náboženstvo, politické, či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, majetok, rod alebo iné postavenie. Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovať, zvýhodňovať alebo znevýhodňovať.
4 Nález Ústavného súdu Slovenskej republiky I. ÚS 17/1999, zo dňa 22. septembra 1999.
5 DRGONEC, J., Ústava Slovenskej republiky, komentár, 2. vydanie, Heuréka 2007, Šamorín.
6 Nález Ústavného súdu Slovenskej republiky PL. ÚS 21/2000 zo dňa 15. novembra 2000.
Stredisko pri skúmaní nerovnosti a jej ústavnoprávnej intenzity sa vo svojich odborných vyjadreniach prikláňa, rovnako ako Ústavný súd Slovenskej republiky (ďalej ako „Ústavný súd SR“), k testu aplikovanému k posudzovaniu zákazu diskriminácie aplikovaným Európskym súdom pre ľudské práva. Test nachádza odpovede na túto množinu otázok:
v spojitosti s výkonom základných práv a slobôd,
V zmysle prvého bodu testu diskriminácie je potrebné vyhodnotiť, či v posudzovanom prípade došlo vo väzbe alebo v spojitosti s výkonom daného základného práva a slobody k vyčleneniu porovnateľného jednotlivca alebo skupiny. Ako totiž konštatoval Ústavný súd SR
,,o odstránenie zvýhodnenia sa nemôže uchádzať každý, ale len ten, kto sa nachádzal v rovnakej situácii ako neprimerane zvýhodnený, pretože vo vzťahu k nemu sa priznanie neprimeranej výhody javí ako porušenie princípu rovnosti.“7
Kľúčovým je vyhodnotenie toho, či sa uvedené dve skupiny poberateľov dôchodkových dávok, a to poberatelia dôchodkových dávok zo všeobecného systému sociálneho poistenia a poberatelia dôchodkových dávok z osobitného systému sociálneho zabezpečenia, nachádzajú v porovnateľnej situácii.
Východiskovým bodom hodnotenia je povaha jednotlivých dôchodkových dávok. Podľa
7 Nález Ústavného súdu Slovenskej republiky sp. zn. II. ÚS 5/03 zo dňa 19. februára 2003.
Z dôvodovej správy8 k zákonu č. 80/2013 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 328/2002
Výška valorizácie sa viaže na kombináciu princípov solidarity a zásluhovosti; princíp zásluhovosti sa prejaví u tých poberateľov výsluhového dôchodku, ktorí odslúžili viac ako 15 rokov, pretože za každý ďalší skončený rok trvania služobného pomeru sa tento koeficient zvyšuje o 2 (napríklad u policajta, u ktorého služobný pomer trval 19 rokov sa podiel pevnej sumy a čísla 30 prepočíta koeficientom 9).
Mechanizmus valorizácie je nastavený tak, že bude podporovať dlhodobejší skutočný výkon štátnej služby v ozbrojených bezpečnostných zboroch, ozbrojenom zbore, Hasičskom a záchrannom zbore, Horskej záchrannej službe, Národnom bezpečnostnom úrade, Slovenskej informačnej službe a ozbrojených silách a možno od neho očakávať, že prispeje aj k zníženiu výdavkov z osobitného účtu.
Od 1. júla 2018 sa mení mechanizmus valorizácie, opäť však základom valorizácie dávok výsluhového zabezpečenia bude valorizácia dôchodkových dávok v civilnej sfére. Táto valorizácia bude závisieť od medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov vykázaného Štatistickým úradom Slovenskej republiky za prvý polrok kalendárneho roka, ktorý predchádza príslušnému kalendárnemu roku, v ktorom sa valorizácia vykonáva.
V návrhu zákona sa zachováva osobitná valorizácia dávok výsluhového zabezpečenia, ktorá súvisí s prekvalifikovaním dôchodkov zo všeobecného systému dôchodkového poistenia po
Schválené znenie mimoriadnej valorizácie v zákone č. 210/2023 Z. z. v § 293fzc stanovuje:
8 Dôvodová správa dostupná na: https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/zakon&ZakZborID=13&CisObdobia=6&CPT=353
V zmysle dôvodovej správy9 k zákonu č. 210/2023 Z. z. sa zavádza mechanizmus mimoriadnej valorizácie pre prípad, že sa inflácia vymkne spod kontroly v priebehu príslušného roka a zvýši sa vysoko nad dlhodobé inflačné ciele ECB a NBS, čím spôsobí prudký pokles reálnych príjmov dôchodcovských domácností. Navrhované zmeny v zákone poskytnú potrebnú mieru istoty poberateľom dôchodkových dávok pokiaľ ide o stabilizáciu ich kúpyschopnosti.
Ako poznamenáva Najvyšší súd Slovenskej republiky v rozsudku zo dňa 28. februára 2018, sp. zn. 9Sžso/25/2016: „Na rozdiel od starobného dôchodku ako dávky v starobe, výsluhový dôchodok je dávkou odvodenou od získania potrebného počtu najmenej 15 rokov služobného pomeru a jeho zavedenie zákonodarca odôvodnil najmä potrebou stabilizácie osôb vykonávajúcich zamestnanie v zložkách zabezpečujúcich významné úlohy štátu, pričom zohľadnil aj rizikovosť a náročnosť týchto povolaní. Na rozdiel od poberateľov starobných dôchodkov, kde sa už takmer nepredpokladá ekonomická činnosť ich poberateľov, v prípade poberateľov výsluhových dôchodkov je oprávnený predpoklad, že aj po priznaní výsluhového dôchodku budú dlhodobo vykonávať ekonomickú činnosť a je u nich predpoklad ďalšieho zvýšenia príjmov. Výsluhový dôchodok pred dovŕšením dôchodkového veku nemá charakter dávky v starobe. Zákonodarca môže pri posudzovaní nákladov na valorizáciu výsluhových dôchodkov posudzovať ekonomickú únosnosť takého opatrenia vzhľadom na možnosti štátu, môže prihliadnuť aj na celkovú úroveň (výšku) zabezpečenia výsluhovou dávkou a nemusí upraviť valorizáciu výsluhových dávok spôsobom obdobným valorizácii starobných dôchodkov.“
V zmysle uvedeného je systém výsluhových dôchodkov autonómny od systému všeobecného dôchodkového poistenia a štát má plné právo rozhodnúť o kritériách na priznanie výsluhových dôchodkov, ako aj spôsobe ich valorizácie, a to aj rozdielne počas doby ich vyplácania. Je nepochybné, že poberatelia dôchodkových dávok zo všeobecného systému sociálneho poistenia a poberatelia dôchodkových dávok z osobitného systému sociálneho zabezpečenia sa nenachádzajú v porovnateľnej situácii.
Podľa právneho názoru Strediska sa však uvedené nevzťahuje na poberateľov dôchodkových dávok z osobitného systému sociálneho zabezpečenia, ktorí dovŕšili dôchodkový vek, keďže výsluhový dôchodok má po dovŕšení dôchodkového veku pre vznik nároku na starobný dôchodok zo všeobecného systému sociálneho poistenia charakter dávky v starobe.
Druhým krokom testu posúdenia zákazu diskriminácie je vyhodnotenie, či k vyčleneniu skupiny osôb došlo na základe kvalifikovaného kritéria. Zakázané dôvody diskriminácie sú vymenované v článku 12 ods. 2 Ústavy SR, ktorý zahŕňa aj dôvod iné postavenie. Pri vyhodnocovaní otázky toho, či istý dôvod menej priaznivého zaobchádzania možno podradiť pod dôvod iné postavenie, je potrebné vychádzať z vymedzenia obsahu pojmu iné postavenie, ktorý formuje rozhodovacia prax najvyšších súdnych autorít, predovšetkým Ústavný súd SR.
9 Dôvodová správa dostupná na: https://www.nrsr.sk/web/Dynamic/DocumentPreview.aspx?DocID=520871
Vychádzajúc z judikatúry Ústavného súdu SR pod iné postavenie nie je možné subsumovať akýkoľvek dôvod, ale len dôvod, ktorý „musí byť za každých okolností spätý s ľudskou jedinečnosťou, čo znamená, že musia byť vopred dané také vlastnosti, ktoré sú imanentne dané človeku ako ľudskej bytosti a ktoré ho odlišujú od iných ľudí. To však neznamená, že ochrana poskytovaná týmto ustanovením sa obmedzuje na odlišné zaobchádzanie založené na vlastnostiach, ktoré sú osobné v tom zmysle, že by boli vrodené alebo nemenné, môže ísť aj o dôvody spočívajúce na osobných voľbách odrážajúcich osobnostné rysy.“10
Ústavný súd SR pri vymedzení pojmu iné postavenie tiež použil argumentačnú líniu podľa ktorej, dôvod iného postavenia ,,musí byť vždy aspoň latentne známy vopred a musí byť jednou z príčin alebo dôvodov nerovnakého zaobchádzania. Zákaz diskriminácie má v sebe už z povahy veci zakomponovaný určitý aspekt porovnávania a v najvšeobecnejšej rovine ho možno vymedziť ako zákaz neospravedlniteľného rozličného zaobchádzania na základe určitého kritéria, ktoré nesmie byť na ujmu.“11
Z pohľadu druhého kritéria, chráneného dôvodu diskriminácie, právna úprava znevýhodňuje poberateľov dávok výsluhového zabezpečenia, ktorí dovŕšili dôchodkový vek. Podľa právneho názoru Strediska, poberanie dôchodku z osobitného systému sociálneho zabezpečenia možno subsumovať pod chránený dôvod iného postavenia, a to z dôvodu toho, že v podstate ide o právny status dotknutej osoby. Osobitosť nárokov podľa zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov by mala spočívať v zohľadnení špecifík služby v ozbrojených zložkách, nie v umožnení rozdielneho zaobchádzania pre túto službu. Uvedenú argumentáciu podporuje aj ustálená judikatúra Najvyššieho súdu SR vo veci posudzovania nároku na dôchodok poistencov, ktorí získali obdobie výkonu služby policajta a vojaka v rozsahu zakladajúcom nárok na výsluhový dôchodok a ktorí súčasne získali obdobie dôchodkového poistenia podľa zákona o sociálnom poistení vo všeobecnom systéme sociálneho poistenia.12
10 Nálezy Ústavného súdu Slovenskej republiky sp. zn. PL. ÚS 1/2012 z 3. júla 2013 a PL. ÚS. 8/2014 z 27. mája 2015. Uvedeným vymedzením Ústavný súd SR reagoval na judikatúru Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý v rozhodnutí z 13. júla 2010 o sťažnosti č. 7205/07 vo veci Clift proti Spojenému kráľovstvu, k dôvodu iného postavenia vymedzeného v čl. 14 Európskeho dohovoru o ľudských právach rovnako konštatoval, že ,,ochrana poskytovaná týmto ustanovením sa neobmedzuje na odlišné zaobchádzanie založené na vlastnostiach, ktoré sú osobné v tom zmysle, že by boli vrodené alebo nemenné.“
11 Nález Ústavného súdu Slovenskej republiky sp. zn. PL. ÚS 8/2014 z 27. mája 2015.
12 Napr.: Rozsudok Najvyššieho súdu SR z 26. februára 2020, sp. zn. 9 Sk/9/2019, Rozsudok Najvyššieho súdu SR z 27. januára 2010, sp. zn. 4 So 11/2019, Rozsudok Najvyššieho súdu SR z 30. mája 2006, sp. zn. 1 Sdo 20/2006, Rozsudok Najvyššieho súdu SR z 26. februára 2020, Rozsudok Najvyššieho súdu SR z 15. augusta 2011, sp. zn. 7 So/138/2011.
Tretím kritériom testu proporcionality je posúdenie vzniku ujmy, a teda či je jednotlivcovi alebo skupine osôb právna úprava na príťaž. Ujma v posudzovanom prípade je vyjadriteľná v peniazoch a vzniká ako priamy následok súčasnej právnej úpravy. Skutočnosť, že poberatelia dávok výsluhového zabezpečenia, ktorí dovŕšili dôchodkový vek, sú poberateľmi dôchodkových dávok práve z osobitného systému sociálneho zabezpečenia, by im nemalo byť na ujmu. Mimoriadne zvyšovanie spotrebiteľských cien sa v rovnakej miere dotýka tak poberateľov dôchodkových dávok zo všeobecného systému sociálneho poistenia, ako aj poberateľov dôchodkových dávok (ktorí dosiahli dôchodkový vek) z osobitného systému sociálneho zabezpečenia. Je teda nespochybniteľnou skutočnosťou, že súčasná právna úprava zapríčiňuje majetkovú ujmu poberateľom dôchodkových dávok výsluhového zabezpečenia, ktorí dovŕšili dôchodkový vek.
Predmetom štvrtého bodu testu diskriminácie je posúdenie, či nie je možné vyčlenenie jednotlivca, prípadne skupiny ospravedlniť, pretože buď absentuje dôvod ospravedlnenia (verejný, legitímny záujem), alebo ide o neprimeraný, neproporcionálny zásah. Zákonodarca môže jednej skupine osôb priznať viac práv, prípadne uložiť viac povinností ako inej skupine osôb iba v prípade, ak je to odôvodnené verejnými hodnotami a ak pri ustanovení práv a povinností zákonodarca nepostupoval so zjavnou svojvôľou.13 Za diskriminačnú úpravu však možno považovať takú úpravu, ktorá rovnaké alebo analogické situácie rieši odchylným spôsobom, pričom takýto postup zákonodarca nemôže alebo ani nevie rozumne odôvodniť legitímnym cieľom a tým, že tento cieľ sa musí dosahovať práve zvoleným legislatívnym riešením.14
Pri posudzovanej právnej úprave je teda potrebné sledovať legitímny cieľ. Nestačí však tento cieľ sledovať, ale zvolená úprava musí objektívne smerovať aj k realizácii cieľa. Stredisko konštatuje, že súčasná platná a účinná legislatíva týkajúca sa mimoriadnej valorizácie úplne opomenula poberateľov výsluhových dôchodkov, ktorí dosiahli dôchodkový vek. Takúto právnu úpravu nemožno ospravedlniť, keďže nemá žiadne opodstatnenie a nie je zrejmý žiaden legitímny cieľ, ktorý by túto diferenciáciu odôvodňoval. Masívny pokles reálnych príjmov spôsobených skokovo rastúcou infláciou sa v totožnej miere dotýka oboch porovnávaných skupín dôchodcov. Za legitímne by bolo možné považovať len stanovenie vekovej hranice, t. j. mimoriadne nevalorizovať výsluhové dôchodky policajtov a vojakov, u ktorých vzhľadom na ich vek možno predpokladať ekonomickú aktivitu.
13 DRGONEC, J.: Ústava Slovenskej republiky. Teória a prax. 2. prepracované a doplnené vydanie. Bratislava: C. H. Beck, 2019.
14 Nález Ústavného súdu Slovenskej republiky PL. ÚS 21/2000 zo dňa 15. novembra 2000.
Záver
Stredisko sa v odbornom vyjadrení venovalo mimoriadnej valorizácii dôchodkových dávok, ktorá sa však netýka dôchodkových dávok výsluhových dôchodkov.
Stredisko na základe vyššie uvedenej argumentácie konštatuje, že došlo k znevýhodneniu časti výsluhových dôchodcov, ktorí dosiahli dôchodkový vek tým, že zákonodarca súčasne s novelizáciou zákona o sociálnom poistení nenovelizoval aj zákon o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov. Nečinnosť zákonodarcu tak predstavuje porušenie čl. 12 ods. 2 Ústavy SR v spojení s čl. 39 ods. 1 Ústavy SR.
S pozdravom
PhDr. Silvia Porubanová
výkonná riaditeľka
Najvyšší správny súd Slovenskej republiky
ECLI:SK:NSSSR:2023:3018200159.1
7Ssk/62/2021
IČS:3018200159
ROZSUDOK
V MENE SLOVENSKE J REPUBLIKY
Najvyšší správny súd Slovenskej republiky v senáte zloženom z predsedníčky senátu JUDr. Jany Martinčekovej a členov senátu JUDr. Zdenky Reisenauerovej a Mgr. Michala Novotného, v právnej veci žalobcu: …………bytom Trenčín, právne zastúpený JUDr. Mariánom Ďurinom, advokátom so sídlom ul. Sibírska č. 4, Bratislava, proti žalovanej: Sociálna poisťovňa, ústredie, so sídlom Ul. 29. augusta č. 8-10, Bratislava, o preskúmanie zákonnosti rozhodnutia generálneho riaditeľa žalovanej č.: ……zo dňa 25.7.2017, o kasačnej sťažnosti žalobcu proti rozsudku Krajského súdu v Trenčíne č.k. 18Sa/18/2020-100 zo dňa 3.6.2021, takto
rozhodol:
Najvyšší správny súd Slovenskej republiky mení rozsudok Krajského súdu v Trenčíne č.k. 18Sa/18/2020-100 zo dňa 3.6.2021 tak, že zrušuje rozhodnutie generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne, ústredie č.:…. zo dňa 25.7.2017 a vec jej vracia na ďalšie konanie.
Žalobca má voči žalovanej právo na náhradu dôvodne vynaložených trov konania v celom rozsahu.
Odôvodnenie:
Poučenie: Proti tomuto rozsudku nie je prípustný opravný prostriedok.
V Bratislave 27. februára 2023
Za správnosť vyhotovenia:
Zuzana Pudmarčíková
JUDr. Jana Martinčeková predsedníčka senátu (podpísané elektronicky)
JUDr. Zdenka Reisenauerová členka senátu (podpísané elektronicky)
Mgr. Michal Novotný člen senátu (podpísané elektronicky)
PS:
Posielam v prílohe anonymizovaný rozsudok.
ČESKÁ A SLOVENSKÁ OBEC DELOSTRELECKÁ
JUDr. Marián Ď U R I N A, generálny sekretár
Dňa 22.apríla 2023 vo veku 81 rokov nás navždy opustil kolega
plukovník v. v. Ing.
(12.03.1942 – 22.04.2023)
Pochádza z Čeloviec okr. Trebišov, v armáde odslúžil 37 rokov v rôznych veliteľských a náčelníckych funkciach.
Po odchode do výsluhového dôchodku aktívne pracoval ako člen výboru o.z. Zväz vojakov SR – Klub Bratislava, a následne ako člen Rady o.z. Vojenský veterán Bratislava.
Až do konca života sa aktívne podieľal na propagácii Ozbrojených síl, podporoval významné udalosti v histórii SR a osobne sa zúčastňoval akcií kladenia vencov a osláv oslobodenia, napomáhal tak vytváraniu pozitívneho obrazu o Ozbrojených silách SR na verejnosti.
Aktívne pracoval v orgánoch SZPB.
Udelené vojenské medaily:
Za službu vlasti rok, 1970
Za zásluhy o obranu vlasti rok, 1978
Pamätná medaila ministra obrany SR III. stupňa (bronzová),2009
Pamätná medaila ministra obrany slovenskej republiky 2. stupeň – strieborná, 2017
Vyjadrujeme úprimnú sústrasť jeho manželke a blízkej rodine.
Česť jeho pamiatke.
Tak toto ma dostalo! Prepáči mi kolega Jozef Kotulič, ale neodolal som a bez vyžiadania som „ukradol“ tento článok z jeho portálu http://doko.blog.portal.sk/. Prišiel veľmi vhod, nakoľko som sa chystal v budúci týždeň vymeniť si vodičský preukaz, keďže tiež vlastním ružový s neobmedzenou platnosťou (riadok 7. Platí do … nie je vyplnený). Môj „Doklad o zdravotnej spôsobilosti“ má 2 roky, takže tiež treba radšej nový- na 5 rokov!
Ale poporiadku ako to prešiel Jozef:
10.3.2023 …osobná skúsenosť pri jeho výmene aj s prekvapeniami ….
Určite ste už zaregistrovali informáciu, že platnosť vodičských preukazov, vydávaných od 1.1.1993 do 30.4.2004, ktorých je asi 380 000 kusov, skončí 31.12.2023. Týka sa to aj mňa, a keďže to nechcem odkladať na poslednú chvíľu, tak som si už začiatkom februára zaumienil, že si podám žiadosť o jeho výmenu. Predtým som si ale na web stránke polície SR, naštudoval základné informácie. https://www.minv.sk/?podanie-ziadosti-o-vyhotovenie-vodicskeho-preukazu-1 Tam som sa dozvedel, že podať žiadosť musím osobne, na ktoromkoľvek oddelení dokladov PZ SR. Musím predložiť platný doklad totožnosti a “starý vodičský preukaz”. Potom zaplatiť správny poplatok (6,5 € ), môžem poskytnúť telefonický alebo e-mailový kontakt, na ktorý mi pošlú správu o vyhotovení vodičského preukazu. Podpíšem dva výtlačky žiadosti, nasleduje počítačové nasnímanie tváre pre čiernobielu fotografiu a podpis žiadateľa. Jednu potvrdenú záväznú žiadosť mi vydajú a vrátia mi starý vodičský preukaz, s určením termínu prevzatia nového vodičského preukazu. Toľko teória. A taká bola prax.
1. Vedel som, že existuje možnosť rezervovať si termín na podanie žiadosti, ale nevedel som link. Po dlhšom hľadaní, som sa v dosť neprehľadnom systéme PZ SR dopracoval na stránku „Rezervačný systém“, ktorá mi ponúkla kliknutie na nápis PREJSŤ NA : REZERVAČNÝ SYSTÉM a odtiaľ som sa dostal na stránku „Univerzálny rezervačný systém“ kde som začal vlastnú rezerváciu termínu.
2. Bolo 8.2.2023 a systém mi ponúkol najbližší voľný termín 8.3.2023 o 12.30 hod. Akceptoval som ponuku. Obratom mi spätne na mailovú adresu došlo potvrdenie rezervácie s týmto upozornením: „ Upozornenie: Rezervácia je platná pre konkrétnu osobu, ktorej meno a priezvisko musí byť zhodné s dokladom totožnosti. Rezerváciu, ktorá nespĺňa tieto kritéria, nebude pracovisko akceptovať. PIN pre rezerváciu bol zaslaný na Vaše telefónne číslo +421XXXXXXXXX PIN kód má platnosť 15 minút pred a 15 minút po Vami zvolenom termíne rezervácie.“
3. V stanovenom termíne som prišiel do klientskeho centra kde som vo vestibule, zadal PIN kód do kiosku, a ten mi vydal lístok s poradovým číslom. Za krátku chvíľu sa ozval gong a na svetelnej tabuli sa objavilo moje číslo a číslo miestnosti do ktorej mám vstúpiť.
4. Pani za okienkom si vypýtala občiansky, vodičský a doklad o zdravotnej spôsobilosti, nie starší ako päť rokov. A tu by som sa zastavil, lebo tento dokument nie je v informácii PZ SR uvedený ako požadovaný doklad. Ja osobne som ho náhodou mal pri sebe, spolu s ostatnými dokladmi od auta. Potom nasledovalo fotenie, podpis a prebratie druhého výtlačku žiadosti.
5. Tu nastal zasa informačný šum. A to preto, lebo platnosť na novom vodičskom preukaze bola stanovená do mája roku 2024. Teda bola viazaná na platnosť dokladu o zdravotnej spôsobilosti. Čo sa tiež v informácii PZ SR nedočítate. No a pozitívne prekvapujúci bol aj termín na vydanie nového vodičáku a to 2 dní pre osoby nad 65 rokov a bezplatne. (inak by to bolo za 26 € ). O tom sa tiež v informácii nedočítate. Na moju otázku prečo je to tak. Odpoveď bola …lebo EÚ.. A tak som vyzvedal ďalej. A to po roku prídem a zasa prejdem tou istou tortúrou. Odpoveď bola áno ale len vtedy, ak budem mať aj platný doklad o zdravotnej spôsobilosti nie starší ako 5 rokov. Čiže, keby som bol vedel, že je to tak, bol by som si tento doklad vybavil už teraz a mohol som mať vodičák platný na 5 rokov. Ale nevedel som to, lebo …?! Hovorím prítomnej pracovníčke, ale to sú zbytočne vyhodené peniaze na vydanie ďalších dokladov, nehovoriac o šikanovaní a zbytočne prehnanej byrokracii. Odpoveď – ja zato nemôžem lebo .. EÚ..!
6. Na druhý deň od podania žiadosti, mi skutočne došla sms, so správou, že vodičák je vyhotovený a môžem si ho prevziať v obvyklých úradných hodinách. Teda nie na konkrétny čas. Prišiel som. Kiosok mi dal lístok s poradovým číslom 313. Na svetelnej tabuli svietilo číslo 306. Asi za 7 minút som bol na rade. Vstúpim do miestnosti, pozdravím na priehradku som položil občiansky, vodičský, druhý výtlačok žiadosti a lístok s poradovým číslom. Pani sa usmiala a položila otázku. Prišli ste si pre nový vodičský preukaz ? Hovorím áno ! A jej slová boli. Ľutujem, ale pre technickú poruchu systému vám ho nemôžem vydať. Príďte prosím inokedy, napr. hneď po víkende ?! Pochopil by som to, ale prečo mi v čase, keď už bol systém nefunkčný, pošle iný systém tej iste polície sms, že si môžem svoj nový vodičák vyzdvihnúť, ak to nie je pravda ?!
Čo na záver ? Rád by som vedel aj odpoveď na otázku. Načo som povinný mať pri vedení motorového vozidla pri sebe potvrdenie od lekára, keď jeho existencia už bola preukázaná na stanovenie dĺžky platnosti vodičského preukazu ? Môj príbeh je názornou ukážkou toho ako aj najmodernejší systém je nanič, ak ho neobsluhujú aj moderní úradníci. Svetu mier a menej byrokracie v štátnych úradovniach praje doko.
Asociácia bývalých spravodajských dôstojníkov (ABSD) je jedným zo zakladajúcich členov Únie výsluhových dôchodcov (ÚVD), ktorá bola vytvorená začiatkom roku 2023 s cieľom zastupovať záujmy poberateľov dávok výsluhového zabezpečenia v zmysle nasledujúcej informácie:
——————————————————————————————–
Únia výsluhových dôchodcov Slovenskej republiky (ÚVD SR)
Štatutárny zástupca (prezident): JUDr. Hristo Gluškov
Sídlo: Kuzmányho 1449/88, 040 01 Košice – Staré Mesto
IČO: 55221751
Email: uvdsr.sk@gmail.com
Záujmové združenie právnických osôb bolo zapísané do registra záujmových združení právnických osôb Okresným úradom Košice dňa 31. 01. 2023 pod číslom ZZPO/1/2023 (právoplatnosť rozhodnutia 02. 02. 2023).
Zakladajúcimi členmi združenia sú:
1. Asociácia policajtov vo výslužbe (VETERAN POLICE SLOVAKIA), Mestská časť Staré Mesto, Kuzmányho 1449/8, 040 01 Košice, IČO 42043514, občianske združenie (má podpísané Memorandum o spolupráci s Ministerstvom vnútra SR).
APVV okrem poberateľov dávok z výsluhového zabezpečenia ministerstva vnútra SR (policajtov), zastupuje svojich členov vo svojich 47 organizačných jednotkách po celom území Slovenskej republiky, ktorými sú aj poberatelia dávok výsluhového zabezpečenia Ministerstva spravodlivosti SR (Zbor väzenskej a justičnej stráže), Národného bezpečnostného úradu a zastupuje aj profesijné stavovské organizácie so vzťahom k Policajnému zboru:
• Klub príslušníkov Policajného zboru Slovenskej republiky vo výslužbe Snina,
• Klub príslušníkov Policajného zboru Slovenskej republiky vo výslužbe Trebišov,
• Klub priateľov polície Banská Bystrica,
• Klub priateľov Polície Trenčín a
• Klub priateľov polície Lučenec.
2. Zväz vojakov Slovenskej republiky (ZVSR), Hviezdoslavova 16, 911 27 Trenčín, IČO 31871453, občianske združenie (má podpísanú Dohodu o vzájomnej spolupráci s Ministerstvom obrany SR).
ZV SR, okrem poberateľov dávok výsluhového zabezpečenia ministerstva obrany SR (vojakov), zastupuje profesijné stavovské organizácie so vzťahom k rezortu obrany SR a k Ozbrojeným silám SR, členov Asociácie vojenských občianskych združení Slovenskej republiky a svojich členov v kluboch ZV SR po celom území Slovenskej republiky.
3. ABSD – Asociácia bývalých spravodajských dôstojníkov, Nevädzová ulica 806/5, 821 01 Bratislava-Ružinov, IČO 37928007, občianske združenie.
4. Asociácia hasičov na dôchodku, Stolárska 7024/23, 831 06 Bratislava-Rača, IČO 42227402, občianske združenie.
ÚVD SR združuje najmä profesijné stavovské organizácie zastupujúce poberateľov dávok výsluhového zabezpečenia podľa príslušnosti k:
a) Policajnému zboru,
b) Ozbrojeným silám SR,
c) Zboru väzenskej a justičnej stráže,
d) Slovenskej informačnej službe,
e) Národnému bezpečnostnému úradu,
f) Hasičskému a záchrannému zboru,
g) Finančnej správe SR a
h) Horskej záchrannej služby
za účelom spoločnej ochrany ich záujmov.
Členmi ÚVD SR môžu byť iba právnické osoby, ktoré zastupujú profesijné stavovské organizácie združujúce poberateľov dávok výsluhového zabezpečenia podľa príslušnosti uvedenej v písm. a) až h) a tieto musia preukázať, ktoré stavovské profesijné organizácie v záujmovom združení právnických osôb zastupujú.
Stanovy ÚVD SR nájdete TU.
Viac najdete na https://absd.sk/aktuality
V náväznosti na článok na tomto webe 13. januára 2023 “Dôchodková reforma v praxi” (https://www.bezpzlozky.eu/2023/01/monitor-dochodkova-reforma-v-praxi/) uvádzam dosiahnutý výsledok v úpravách dôchodkov. Na dopad novely na výsluhové dôchodky si budeme musieť počkať.
Novela bude účinná od 1. januára 2024. Cieľom je umožniť automaticky reagovať na mimoriadne zvyšovanie spotrebiteľských cien vo vzťahu k poberateľom dôchodkových dávok. Hovorí o dvoch základných zmenách.
Jednou je predĺženie obdobia, za ktoré sa posudzuje vývoj spotrebiteľských cien v roku predchádzajúcom zvýšeniu dôchodkových dávok, z pôvodných šesť na deväť mesiacov. Zámerom je presnejšie zohľadniť infláciu pre riadnu každoročnú valorizáciu dôchodkov.
Druhá zmena spočíva v tom, aby sa dôchodky mohli valorizovať aj inokedy ako raz ročne k 1. januáru. Poslanci nakoniec upravili pôvodný návrh predkladateľov, keď schválili pozmeňujúci návrh Petra Cmoreja (SaS).
Dôchodkové dávky sa tak budú zvyšovať kedykoľvek počas roka v prípade, že rast cien za domácnosti dôchodcov prekročí 5 % od bezprostredne predchádzajúceho zvýšenia dôchodkov. Štatistický úrad SR v tom prípade bezodkladne oznámi Sociálnej poisťovni zistenú dôchodcovskú infláciu. Poisťovňa má začať vyplácať vyššie dôchodky dva mesiace od oznámenia.
Výnimkou bude posledný kvartál roka, kedy sa tento postup už nepoužije. Zvyšovanie dôchodkov k 1. januáru bude vždy oproti dávke vyplácanej k 1. januáru predchádzajúceho roka, nie dávke zvýšenej v priebehu roka.
Poslanci schválili aj pozmeňujúci návrh Erika Tomáša (nezaradený), ktorým sa “rozmrazia” minimálne dôchodky, ktorých výška sa niekoľko rokov nemenila. Opätovne sa tak do zákona zavedie naviazanie minimálneho dôchodku na výšku životného minima. Táto zmena je účinná od začiatku júla tohto roka.
Zdroj: TASR
Problém, ktorý sledujeme už osem rokov, po toľkých informáciách z dokumentov, ktoré už náš kolega gen.v.v. Pavel Macko zverejnil, si aj bez osobnej žiadosti generála Macka, zaslúži pozornosť aj na stránke tohto portálu, zo strany výsluhových dôchodcov a z ľudského pohľadu. Aj keď nemáme možnosť priamo do sporu zasiahnuť, avšak prejaviť väčší záujem o problém by sa veru aj patrilo. Je na hanbu, že ani tých neveľa generálov v našej republike nedokáže prejaviť podporu svojmu šikanovanému kolegovi. Človek si môže iba povedať “som šťastný že sa to nestalo mne a mojej rodine”! Je to skutočne tak že sa postihnutému kolegovi nedá pomôcť iba sa na bezprávie dívať spoza rohu?
Takto predsa nemôže fungovať jeden normálny štát.
Nakoľko cítim s postihnutým generálom Mackom, ktorého poznám ako čestného človeka, dovoľujem si uverejniť jeho otvorený list generálnemu prokurátorovi Žilinkovi.
Pán generálny prokurátor,
pozorne som si prečítal Vaše vyjadrenie na sociálnej sieti aj mediálne vyhlásenie ohľadom nadobudnutia nehnuteľnosti Vašou 23-ročnou dcérou bez príjmu. Čiastočne s Vami súcitím, naozaj nie je jednoduché čeliť podozreniam, najmä ak sú súčasťou aj rodinní príslušníci.
Na rozdiel od Vás veľmi dobre viem, čo to znamená, ak sa v dôsledku úmyselnej, zločinnej a politicky motivovanej nezákonnej činnosti prokuratúry a OČTK už sedem a pol roka terorizuje moja rodina. Ale na druhej strane, Vy ste celé roky verejný funkcionár a verejnosť má právo vedieť všetko o Vašich majetkových pomeroch. Nie je náhoda, že detičky niektorých “papalášov”, najmä s právnickými titulmi a funkciami majú napriek svojmu nízkemu veku a nulovej pracovnej praxi obrovské majetky, zlaté tehličky a podobne.
Preto je pochopiteľné, že občania sa zaujímajú aj o Vaše konkrétne majetkové pomery. Skrátka, občania chcú mať istotu a majú na to právo, že na najvyššom úrade prokuratúry ich zastupuje človek čestný a oddaný výlučne Ústave SR, zákonom SR, Slovenskej republike a jej občanom. Vzhľadom na Vaše úzke vzťahy s cudzou mocou páchajúcou vojnové zločiny na Ukrajine aj Vašimi často kontroverznými rozhodnutiami podľa § 363 Trestného poriadku (to nekonštatujem ja, ale NS SR) môžu mať občania isté pochybnosti o Vašej lojálnosti k SR a preto sa pýtajú aj na Váš majetok.
Pán generálny prokurátor,
aj ja som otec rodiny a už 7 a pol roka som terčom špinavého teroru voči mojej rodine, hrubých urážok, zastrašovania, vyhrážok zabitím a to všetko v dôsledku úmyselnej nezákonnej činnosti prokuratúry, voči ktorej Vy nie ste ochotný účinne zakročiť. Všetko sa to deje len preto, lebo som si čestne a plne lojálne výlučne k SR vykonával svoju prácu v prospech bezpečnosti občanov SR. Som si vedomý, že Vy ste neboli na začiatku tejto kauzy. Ale momentálne ste aj Vy, pán Žilinka, nielen morálne, ale aj právne spoluzodpovedný za hrubé útoky na moju rodinu a zničenie života môjho syna. Aj môj syn by si rád kúpil byt. Je o desať rokov starší ako Vaša dcéra, ale kvôli mafiánskym praktikám prokuratúry si to nemôže dovoliť.
Vaša dcérka si užíva v dvadsiatich troch rokoch luxus, o ktorom sa 95 percentám občanov v jej veku ani nesníva. Môj syn je na pokraji života a smrti, lebo organizovaná skupina páchateľov vrátane príslušníkov prokuratúry, zrejme na mocensko-politickú objednávku, ničí jeho život. To, že ako generálny prokurátor chránite podozrivých zločincov a nepriamo umožňujete pokračovanie špinavého teroru voči mojej rodine Vás degraduje ako generálneho prokurátora aj ako občana a otca.
My denne čelíme, aj na základe Vašej ľahostajnosti a ochrane páchateľa JUDr. Greška, desiatkam až stovkám nevyberavých útokov. A Vy tu idete rozprávať niečo o Vašej rodine a sám tolerujete také útoky voči tým, ktorí nezdieľajú Vaše nadšenie pre spoluprácu so zločinným vojnovým režimom? Nehanbíte sa pán Žilinka? Čo ste to za bezcharakterného cynika?
Dňa 16.3.2021 som Vám podal trestné oznámenie na JUDr. Greška, ktorý sa dopustil hrubého zneužitia právomoci a ohovárania. To je jasne podložené dôkazmi, omyl alebo iná interpretácia je vylúčená. Znalec zistil niečo (že v počítači ani tablete Martina Macka sa nenašli žiadne hľadané zvukovo-obrazové záznamy) a gauner v talári tvrdil presný opak, teda že v počítači a tablete sa také záznamy našli. To nie je žiadny právny názor, ale čistá svojvôľa.
Po ôsmych rokoch chce JUDr. Greško realizovať rekogníciu na základe podstrčených fotografií s poškodenou, ktorá už pri oznamovaní útoku 15.4.2015 povedala “… z pravého boku pristúpil neznámy muž k popisu viem uviesť, že do tváre som ho nevidela, ale mal asi 180 cm…”. Takže poškodená páchateľovi do tváre nevidela, Martin Macko má 194,5 cm a nie 180cm, čo je obrovský rozdiel a prokurátorský gauner Greško, chránený Vami, pán Žilinka, ide po ôsmych rokoch robiť fingovanú rekogníciu? Podľa čoho? Podľa podstrčených fotografií a za asistencie spravodajských služieb alebo agentov napojených na Vami obdivované Rusko?
Neviem kto je Nina K. a čo na ňu majú. Nedá sa vylúčiť, že pristúpi na falošné opoznanie. Po ôsmych rokoch sa jej obnoví pamäťová stopa? Pritom pri trestnom oznámení dňa 15.4.2015 do zápisnice o výsluchu jasne uviedla, že „Toho neznámeho muža, ktorý ma omočil, by som nevedela opoznať nakoľko som ho nevidela do tváre.“ Poškodená podľa uznesenia npor. Kováča z 21. mája 2015, bola Nina K. opakovane kontaktovaná políciou dňa 13.5. 2015, či „by dokázala osobu opoznať a tým napomôcť pri zistení jeho totožnosti, avšak toto oznamovateľka odmietla, nakoľko osobu páchateľa do tváre nevidela.“
Čo to skúša prokuratúra pod Vaším vedením, pán Žilinka? Mám sa báť o život vzhľadom na úzke väzby vedenia prokuratúry na ruské mocenské a bezpečnostné zložky a moju otvorenú kritiku Vašej spolupráce s ruským režimom páchajúcim vojnové zločiny? Pripomínam Vám, že ste to boli Vy, kto sa odmietol zaoberať dôvodným podozrením o vážnom zneužití bezpečnostných zložiek SR v roku 2017 a odmietli ste mi poskytnúť osobnú ochranu. Ak už pred viac ako siedmimi rokmi poškodená Nina K. opakovane odmietla opoznanie, lebo páchateľa nevidela do tváre, čo chce prokuratúra dosiahnuť organizovaním tejto špinavej frašky s rekogníciou po siedmich rokoch?
Tieto špinavé mafiánske praktiky nech si prokuratúra láskavo odpustí, pán generálny prokurátor Žilinka! Pokračovanie týchto nezákonných krokov prokuratúry považujem za pokračovanie politicky motivovaného násilia namiereného proti mne a pokus o likvidáciu oponenta cez útok na jeho rodinu. Celý prípad vykazuje od začiatku silné prvky činnosti organizovanej skupiny páchateľov a je šokujúce, že generálna prokuratúra nielenže nechce zabezpečiť zákonnosť a ochranu našich životov, ale naopak, aktívne chráni jedného z podozrivých páchateľov, JUDr. Greška.
Podávam trestné oznámenie vo veci podozrenia zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a marenia spravodlivosti v štádiu pokusu. Dostanete ho v pošte aj s prílohami. Pán Žilinka, nenechám sa zastrašiť ani odradiť a som si vedomý, že útočníci a osnovatelia tohto prípaadu skrývajúci sa v pozadí, ktorých prokuratúra s Vašim vedomím nepriamo chráni, ma môžu nechať zastreliť ako pána Kuciaka alebo obesiť ako generála Bučku. Ale neuhnem ani o milimeter. Vy ste ako generálny prokurátor zo zákona povinný konať a zastaviť tieto mafiánske praktiky prokuratúry a začať konať proti ich páchateľom. O Vašej nečinnosti budem informovať poslancov NR SR, prezidentku SR a verejnosť.
Na jednej strane generálny prokurátor ako na bežiacom páse opakovane zbavuje obvinení svojich politických kamarátov a sponzorov s využitím § 363 Trestného poriadku a to aj v prípadeoch, kde vyšetrovatelia zhromaždili viacero dôkazov a priamych svedeckých výpovedí. Na druhej strane tá istá prokuratúra pod Vaším vedením, pán Žilinka, z politických dôvodov pokračuje v nezákonnom terore a drží pri živote obvinenie postavené len na tom, že na politickú objednávku určený obvinený býva v mestskej časti Bratislava IV. V danom obvinení neexistuje nič, ani len nepriamy dôkaz, ktorý by Martina Macka spájal s útokom, za ktorý je obvinený. Len to, že Macko býva v danej štvrti. Šokujúce je, že v rovnakej štvrti pôsobí aj samotný prokurátor Greško a ešte viac šokujúce je, že fyzický výzor prokurátora Greška presne zodpovedá popisu páchateľa poskytnutému viacerými pošklodenými.
Napriek tomu na základe takto postaveného obvinenia organizuje prokuratúra spravodajské hry a chce vynútiť opoznanie Martina Macka aj keď samotná poškodená NIna K. odmietla rekogníciu už pri nahlasovaní útoku, lebo páchateľovi do tváre nevidela. Rukolapnejší dôkaz o totálnej spolitizovanosti a mafiánskych praktikách časti Vami vedenej prokuratúry nie je možné dať. Právo nesmie byť nástrojom politckej moci a teroru, nesmie byť nástrojom likvidácie oponentov a už vôbec nesmie byť nástrojom presadzovania záujmov cudzej moci, pán Žilinka!
Pred sedem a pol rokmi bol ten istý JUDr. Greško pri tom, keď skupina páchateľov pod jeho prokurátorským dozorom úmyselne odstránila Martinovi Mackovi bradu a potom urobili opakovanú a fingovanú rekogníciu, počas ktorej krivo vypovedajúca Jana Dobšovičová označila Martina Macka za páchateľa. Pritom 10 cm dlhá brada, ktorú mu úmyselne odstránili, ho úplne vylučovala ako podozrivého (páchateľ bol oholený). Kto dokázal takéto a ďalšie špinavosti, nemá v prokuratúre čo robiť, patrí do väzenia. Rovnako človek, ktorý vedome chráni takýchto páchateľov a bráni ich riadnemu vyšetrovaniu, nemá čo robiť vo vedení generálnej prokuratúry.
Pán Žilinka, verejne Vás opakovane vyzývam:
1) zabezpečte, aby prokuratúra pod Vašim vedením prestala páchať tieto špinavosti a nezákonnú činnosť,
2) verejne sa ospravedlňte Martinovi Mackovi a mojej rodine za verejné klamstvá šírené prokuratúrou SR, ktorých výsledkom je podnecovanie masívnych útokov na našu rodinu,
3) prestaňte brániť riadnemu vyšetreniu nezákonnej činnosti JUDr. Greška a ďalších osôb ,
4) zabezpečte, aby prokuratúra prestala so spravodajskými hrami a pokusmi o opakovanú výrobu nezákonných dôkazov.
S pozdravom
Pavel Macko
Policajti a vojaci by mali dostávať dva dôchodky naraz. Starobný budú mať aj bez 15 odpracovaných rokov
od Miroslav Homola | jan 11, 2023
Policajti či vojaci by mohli od júla tohto roka poberať dva dôchodky naraz. Nebudú totiž poberať len výsluhový dôchodok, ale aj čiastkový starobný dôchodok zo systému sociálneho poistenia. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý ešte pred koncom minulého roka prešiel pripomienkovým konaním. Zmeny chce presadiť ministerstvo práce, ktoré argumentuje rozhodnutím sudcov.
„Návrhom zákona sa navrhuje zosúladiť ustanovenia zákona o sociálnom poistení s ustálenou judikatúrou Najvyššieho súdu Slovenskej republiky vo veci posudzovania nároku na čiastkový starobný dôchodok poistencov, ktorí získali obdobie výkonu služby policajta a vojaka v rozsahu zakladajúcom nárok na výsluhový dôchodok a ktorí súčasne získali obdobie dôchodkového poistenia,“ píše ministerstvo v návrhu.
Klasický dôchodok aj bez odpracovaných rokov
Policajt a profesionálny vojak, ktorým sa skončil služobný pomer, majú nárok na výsluhový dôchodok po 25 rokoch služobného pomeru. Doteraz tak platilo, že po splnení tejto podmienky dostávali len výsluhový dôchodok. Na klasickú starobnú penziu nedosiahli spravidla preto, že jednou z podmienok je platenie dôchodkového poistenia aspoň počas 15 rokov. K poberaniu oboch dôchodkov sa tak nedostal každý výsluhový penzista. Pred službou v polícii či u vojakov pritom mohol pracovať niekoľko rokov a platiť odvody.
To sa má podľa návrhu zmeniť a roky dôchodkového poistenia už nebudú pri nároku na starobný dôchodok zohrávať úlohu. Získajú ho teda aj tí, ktorí majú menej ako 15 rokov dôchodkového poistenia. Naopak, keď vojak či policajt nezíska nárok na výsluhový dôchodok, ale istý čas pracoval v polícii či v ozbrojených silách, jeho penzia sa bude počítať ako klasický starobný dôchodok.
„Dôvodom navrhovanej právnej úpravy je zabezpečiť, aby bol poberateľom výsluhových dôchodkov zhodnotený celkový počet rokov obdobia dôchodkového poistenia získaného v dôchodkovom systéme Slovenskej republiky, ktorým je nielen systém dôchodkového poistenia vykonávaný Sociálnou poisťovňou, ale aj osobitný systém sociálneho zabezpečenia policajtov a vojakov,“ tvrdí ministerstvo.
Starobný a výsluhový dôchodok v praxi
Suma čiastkového starobného dôchodku sa má určiť ako súčin teoretickej sumy starobného dôchodku zo sociálneho poistenia a podielu obdobia výkonu služby a súčtu obdobia výkonu služby a obdobia dôchodkového poistenia. Teoretická suma starobnej penzie sa bude počítať ako násobok počtu odpracovaných rokov, priemerného osobného mzdového bodu (POMB) a dôchodkovej hodnoty. Mzdový bod bude štát počítať aj z platu, z ktorého výsluhový penzista platil poistné na výsluhové zabezpečenie.
V návrhu je aj klauzula, podľa ktorej bude štát pri výpočte garantovať, že takto určená suma starobného dôchodku nesmie byť nižšia ako suma klasického dôchodku určená len zo sociálneho poistenia. Môže sa tiež stať, že poistenec v kalendárnom roku zaplatí poistné na výsluhové zabezpečenie aj poistné na sociálne poistenie. Vtedy sa budú pri výpočte dôchodku brať do úvahy oba vymeriavacie základy dokopy.
Ministerstvo práce tiež navrhuje, aby mali výsluhoví penzisti nárok na čiastočný starobný, predčasný starobný, ale aj invalidný dôchodok.
Príklad na čiastočný starobný dôchodok
Poberateľ výsluhového dôchodku získal 15 rokov poistenia za výsluhu rokov. Z tohto počtu získal v tzv. kategóriách funkcií len 3 roky a zvyšných 12 rokov získal po roku 1999, kedy boli kategórie funkcií už zrušené. Okrem toho získal tento poistenec 10 rokov dôchodkového poistenia v tzv. všeobecnom systéme sociálneho poistenia, t. j. poistné na dôchodkové poistenie platil do Sociálnej poisťovne. Počas obdobia poistenia v silových rezortoch sa jeho príjem pohyboval na úrovni 2-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve a po prechode do tzv. všeobecného systému to bolo 1,5 násobok priemernej mzdy. Dôchodkový vek dovŕšil k 1. januáru 2023 kedy požiadal o starobný dôchodok.
Súčasný stav:
Poistenec má nárok na výsluhový dôchodok, ale nárok na dôchodok zo Sociálnej poisťovne poistencovi nevznikne, nakoľko pri posudzovaní podmienky na potrebné obdobie dôchodkového poistenia sa poistencovi nezohľadnia obdobia dôchodkového poistenia získané za výsluhu rokov, t. j. do nároku na dôchodok sa poistencovi zohľadní len 10 rokov dôchodkového poistenia, čo je nepostačujúce, nakoľko je potrebné získať 15 rokov dôchodkového poistenia. Zároveň mu nevzniká nárok na starobný dôchodok ani v zmysle príslušnej judikatúry, nakoľko nezískal potrebný počet rokov v kategóriách funkcií.
Ako to bude po novom:
Poistenec má nárok na výsluhový dôchodok a rovnako mu vznikne nárok na starobný dôchodok v Sociálnej poisťovne, nakoľko pri posudzovaní nároku sa poistencovi zohľadní aj obdobie dôchodkového poistenia získané za výsluhu rokov, t. j. poistenec získa celkom 25 rokov dôchodkového poistenia na posúdenie nároku na starobný dôchodok. Do výpočtu starobného dôchodku sa nebude počítať príjem, z ktorého sa vyrátal výsluhový dôchodok.
Monitor z FINSIDER / aktuálne správy zo sveta bánk, poisťovní, sprostredkovateľov a ekonomiky/
Stanislav Milan a Dušan Bobanec
V pondelok podvečer, 5.12.2022, detičky na celom Slovensku sa tešili ani nie tak na Mikuláša ako na darčeky. Slovenská verejnosť tiež dostala darček. Pár týždňov pred štátnym sviatkom – 30. výročím Vzniku Slovenskej republiky – najvyšší ústavní činitelia SR, členovia vlády a samosprávy, za účasti ozbrojených síl a ozbrojených zborov a širokej verejnosti odhalili na Rázusovom nábreží v Bratislave Hrob neznámeho vojaka. Veľmi pekne ďakujeme všetkým, ktorí pripravili tento dôstojný ceremoniál, zvlášť pani moderátorke Alene Heribanovej.
Tváre účastníkov ceremoniálu: vojnovej veteránky Anny Bergerovej i jej dvoch spolubojovníkov pri uložení ostatkov neznámeho vojaka 1. č-s armádneho zboru v ZSSR z duklianskeho bojiska vyjadrovali to, čo cítime i my, o jednu generáciu mladší účastníci mierových misií a operácií medzinárodného krízového manažmentu. Napĺňa nás pocitom hrdosti, že naše hlavné mesto bude moderná európska metropola. Tešíme sa, že dôstojné miesto v nej majú vojaci, ktorí bojovali za slobodu a demokraciu, ale aj tí príslušníci Armády/Ozbrojených síl SR, ktorí bojovali za mier vo svete vyvážajúc demokratické hodnoty nášho národa, a už nie sú medzi nami, a ľahko by sa mohli stáť neznámymi.
Hrob neznámeho vojaka na Rázusovom nábreží v Bratislave je miesto národnej hrdosti.
Veľmi úprimne ďakujeme ministrovi obrany SR Jarovi Naďovi a jeho tímu, úradu vlády SR, bývalej starostke mestskej časti Staré mesto pani Zuzane Aufrichtovej, víťazovi súťaže – pánovi architektovi Marekovi Kvetánovi i firmám, zapojeným do projektu pri realizácií tohto skvostného diela: padajúci kruh – obranný štít, večný oheň a hrobové miesto. Svetelný lúč prenikajúci štítom v noci znázorňuje meč zapichnutý do zeme. Niečo jedinečné: nastal pokoj zbraní, mier a odpustenie … Čo viac si môžu obyčajní ľudia a vojaci priať?
Slovenská republika získala oficiálne protokolárne miesto, ktoré symbolizuje hrdinstvo a vlastenectvo našich predkov. Sme presvedčení, že sa stane obľúbeným miestom Bratislavčanov i škôl z celej našej vlasti.
Verím, že pani prezidentka SR – Hlavná veliteľka ozbrojených síl SR Zuzana Čaputová až sa zotaví z nemoci, že jej prvé kroky povedú k Hrobu neznámeho vojaka.
autor je vojnový veterán
…… Nielen na tomto webe ale i iných blogoch sme písali o probléme, ktorý riešia výsluhoví dôchodcovia. Ich snaženie vyústilo do podania petície, ktorej výsledok bol 14.11.2022 z ministerstva vnútra doručený petičnému výboru.
S týmto záverom: “Na základe všetkého doteraz uvedeného Vašu petíciu odbor považuje za neopodstatnenú. Obdržaním tohto oznámenia o spôsobe vybavenia petície považuje petíciu za vybavenú. S pozdravom JUDr. Peter Bogáň riaditeľ odboru”
……..Z úcty ku všetkým, podporovateľom chceme uviesť, že spôsob a forma riešenia petície tzv. kompetentnými orgánmi MO a MV SR, podľa nás vôbec nemala za cieľ riešiť podstatu problému, ale ich cieľom bolo vybaviť 2 listy papiera, ktoré mali názov petícia. Opierame sa o tieto fakty.
…….Pán minister si bol a je teda plne a veľmi dobre vedomý toho, že tu máme zvyšovanie nákladov, ktoré je spôsobené infláciou, a preto sa zrejme stará aj o 7 % navýšenie platov profesionálnych vojakov, hoci inflácia už teraz dosiahla 14 %. No to, že bývalí profesionálni vojaci, teraz dôchodcovia, sú tiež postihnutí zvyšovaním životných nákladov, ktoré je spôsobené infláciou ale valorizované dôchodky majú len 6 mesiacov z kalendárneho roka, ho už ale vôbec nezaujíma a výslovne to nechce ani riešiť. A to aj napriek tomu, že v jeho podriadenosti je VÚSZ, ktorý má v popise aj starostlivosť o vojenských dôchodcov !
……V tom vidíme falošné a dvojtvárne správanie sa politika k podriadeným. Tým, ktorí ho držia pri politickej moci si nedovolí navrhnúť na rok 2023 zvýšenie platov len na pol roka, no vojenskí dôchodcovia sú mu už len na príťaž, tak s nimi podľa toho aj tak zaobchádza.
……Jedným slovom hanba a veríme, že tento postoj pána ministra primerane „ocení“ najmä široká verejnosť, ktorá sa určite zaobíde bez „dojemnej“ starostlivosti ministra obrany, ale určite sa nezaobíde bez profesionálnych vojakov.
…….Petíciu, podľa zoznamu podporovateľov, podpísalo i mnoho súčasných a bývalých príslušníkov Ozbrojených zložiek – nie len vojakov, ale aj policajtov, colníkov, ZVJS, NBÚ, SIS, hasičov a horských záchranárov, ich rodinných príslušníkov, pozostalých rodinných príslušníkov, vdov, vdovcov a siroty po VD a zapojilo sa tak do tejto výzvy.
……Nebol to žiadny náš politický program, jediným cieľom bolo dosiahnutie rovnosti pred zákonmi, čo nám v konečnom dôsledku malo pomôcť aj pri riešení negatívnych dopadov, spôsobených prudkým zvýšením spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov o polroka skôr, tak ako je tomu u civilných dôchodcoch.
…...Prístupom orgánov, ako je Minister obrany a Minister vnútra, sa z tejto Výzvy stáva politická záležitosť zasahujúca a zaťahujúca potenciálnych voličov do požiadavky o predčasné voľby.
A nedivte sa pán minister, petícia príde znova.
Ešte raz, a opäť, ďakujeme podporovateľom petície.
Organizátori petície
Pocta neznámemu vojákovi
Súvisiace články:
Takže toľko k našej PETÍCII.
Ak máte záujem vyjadriť svoj negatívny názor na odpoveď, tak je treba sa vrátiť sem https://www.peticie.com/a/371633#form a kliknuť na “Komentár”
Ak máte záujem vyjadriť svoj odborný názor na vec, tak tu pod článkom v diskuzii v komentároch
PS: vzhľadom ktomu že do príspevkov/komentárov technicky nie je možno vložiť fotokópiu výňatku zo zákona, dopĺňam tento ku komentáru Jozef Kotulič 22. novembra 2022 o 18:45 sem:
a dodávam k tomu vyššie: škoda že si páni a dámy z odboru MV nenašli aspoň 30´ času aby si so svojimi bývalými kolegami od petície podiskutovali. Škoda aj pre nich, naša podpora mohla stáť zato. Pán minister asi o tom ani nevie s ako sa s petíciou vyrovnali jeho odborníci.
Webmajster
Vážení kolegovia,
V prílohe je Uznesenie, príbeh, ktorý je z viacerých strán zaujímavý a možno v našom živote u polície aj bežný. Keďže účastník incidentu sa na mňa obrátil s prosbou o radu, ja by som mu vedel možno poskytnúť radu z oblasti samosprávy obcí, ale polícia a mestská polícia a trestné právo to nieje moja parketa… Určite sú medzi nami skúsenejší, z praxe zbehlejší v zákonoch.
Príloha ale nie je všetko. Ak si ju prečítate, môžete dôjsť k záveru, že (ak nejde o trestný čin?) ide o viac priestupkov, čo vyšetrovateľka chcela evidentne zatajiť. Ak si zobrazíme časovú postupnosť: incident sa stal dňa 30.03.2022. Uznesenie vyšetrovateľa bolo vydané 20.05.2022. Okresný úrad nespolupracuje, lebo nie som účastník konania, ale mám za to že sa mýlia. Napriek ich neochote som zistil že nejaký podnet z daného oddelenia PZ dostali 04.08.2022. No ale do dnešného dňa neurobili ani krok. Dňa 04.10.2022 som požiadal vyšetrovateľku o informáciu, kedy zaslala podnet na ODI na prejednanie priestupku na úseku dopravy – jazda v protismere. Odpoveď prišla 10.10.2022 že „podnet už išiel“ Áno išiel, dňa 07.10.2022, pritom vyšetrovateľ aj ODI sídlia na tej istej adrese!
Takže ak sa dá tak nejakú radu, ale aj diskusia by mohla byť zaujímavá. Pravdupovediac, neviem, prečo by sa útok na príslušníka MsP počas výkonu služby, riešenia protizákonnej činnosti, malo riešiť v rovine občianskeho spolužitia? Pomôžme aj na týchto stránkach slúžiacim kolegom/kolegyniam zlepšovať dobré meno polície.
Dušan Joppa
PS: text uznesenia je nižšie, kliknuť na Download (DOCX,4.33MB)
Dobrý den.
5. 9. 2022
V prvních poprázdninových novinkách si můžete přečíst další odpovědi na dotazy k československé poválečné armádě. Nalézt v nich můžete třeba informace o posádkách sovětské armády v dnešním Libereckém kraji, o organizaci chemických skladů, základen a opravárenských závodů po 2. světové válce, o využití nákladního automobilu Tatra 815 nebo podrobnosti o působení jednotek protiletadlového dělostřelectva v Přerově.
22. 8. 2022
V dnešních novinkách se vracíme k 80. výročí hromadné popravy čs. důstojníků dne 19. 8. 1942 v Berlíně-Plötzensee. Svůj život tehdy za vlast položilo celkem deset vyšších důstojníků, včetně jednoho generála, jejichž jména vám chceme připomenout. Kromě toho přinášíme jména všech dvaceti devíti československých generálů, kteří zahynuli v letech 1939 až 1945.
25. 7. 2022
V prázdninových červencových novinkách se po delší době zase věnujeme poválečné armádě a můžete si proto přečíst zajímavý text o zařazení obrněných transportérů OT-64 v čs. armádě.
23. 6. 2022
S menším zpožděním tu jsou druhé červnové novinky, které se jako ty první věnují mírové organizaci předválečné československé armády. Tentokrát se vracíme k již dříve publikované organizaci v letech 1931-1936, kterou jsme nově přepracovali a rozšířili.
S pozdravem
Pavlové Minařík a Šrámek
Citujem z odpovede Ministerstva obrany Slovenskej republiky z 10.augusta 2022 na dopyty našich kolegov k otázkam zmeny dátumu/termínu valorizácie výsluhových dôchodkov.
…„Taktiež poukazujeme na skutočnosť, že v prípade valorizácie dôchodkov z oboch systémov je v plnej miere zachovaná proporcionalita, nakoľko tak výsluhový dôchodok, ako aj starobný dôchodok sú valorizované za rovnaké obdobie, t.j. 365 dní. Ich poberatelia poberajú valorizovanú dávku rovnaký čas – počas jedného roku. (ha!). Vaše tvrdenie, že poberatelia výsluhových dôchodkov majú svoj dôchodok valorizovaný len 6 mesiacov sa preto nezakladá na pravde.“
Pokračuje sa: „ … V tejto súvislosti si dovolím poukázať na skutočnosť, že vďaka tomu, že osobitný systém sociálneho zabezpečenia policajtov a vojakov umožňuje aplikovať vlastné ustanovenia o valorizácii, na základe ktorých sa v minulosti výsluhové dôchodky zvýšili o neporovnateľne vyššiu sumu ako starobné dôchodky, resp. sa dokonca zvyšovali dvakrát ročne, dosahuje dnes priemerná výška výsluhových dôchodkov približne dvojnásobnú úroveň v porovnaní s priemernou výškou starobného dôchodku.“
Ďalej: „Keďže systém sociálneho zabezpečenia policajtov a vojakov podľa zákona č. 328/2002Z.z. je vo vzťahu k systému sociálneho poistenia podľa zákona č. 461/2003 Z.z. osobitnou právnou úpravou založenou na odlišných princípoch zabezpečenia jednotlivými dávkami a tiež spôsobom ich financovania, Ministerstvo obrany Slovenskej republiky v minulosti nikdy neiniciovalo a ani v súčasnosti neplánuje iniciovať úpravu dátumu valorizácie výsluhových dôchodkov z 1. júla kalendárneho roka na 1. januára kalendárneho roka.“
„Čo sa týka Vašej druhej otázky, uvádzame, že Ministerstvo obrany Slovenskej republiky nevedie evidenciu podaní vo veci zmeny termínu valorizácie výsluhových dôchodkov, a preto takýmito údajmi nedisponuje.“
S pozdravom
JUDr. Martin JAKÁL
generálny riaditeľ
(dovolenka)
v zastúpení
JUDr. Ľubica FÚSKOVÁ (v.r.)
Názor si urobí každý kolega sám, mne to vychádza že politiku financovania VD už desiatky rokov určuje pani JUDr. Ľubica FÚSKOVÁ a ona nás VD má plné zuby ako nenásytných nenažrancov, prepáčte.
Nenechajme sa znechutiť !
Naväzujem na články a dizkuzne príspevky v nich:
a
Penzie pre starobných dôchodcov (SD) od 1. januára budúceho roka stúpnu valorizáciou pravdepodobne o 11,8 percenta, čo zodpovedá Štatistickým úradom SR potvrdenému medziročnému rastu cien domácností dôchodcov za prvý polrok tohto roka.
Penzie pre výsluhových dôchodcov (VD) podľa doterajšieho systému sa budú valorizáciou zvyšovať až od 1.júla 2023.
Je to diskriminácia časti slovenských dôchodcov – nás – výsluhových. Pri súčasnej inflácii je to vážny zásah do životnej úrovne vyslúžilcov – vojakov, policajtov, hasičov, záchranárov…
Toto UPOZORNENIE adresujem poberateľom VD, občianskym združeniam a klubom s profesijným vzťahom k rezortom MO SR a MV SR, aby v diskusii vyjadrili svoj názor, nakoľko problém je potrebné riešiť teraz, ešte pred plánovaním rozpočtov pre rok 2023 a to novelizáciou § 68 v zákone č. 328/2002 Z. z. s účinnosťou od 1.1.2023.
Všetky druhy dôchodkov zo všeobecného systému dôchodkového zabezpečenia (SD, ID, Vdovské D, Vdovecké D, Sirotské D) sú vždy valorizované k 1. januáru.
Všetky druhy dôchodkov z osobitného dôchodkového systému (VD, IVD, Vdovské VD, Vdovecké VD, Sirotské VD) sú valorizované až k 1. júlu čo je diskriminačné.
Valorizáciu všetkých VD v osobitnom systéme dôchodkového poistenia sme opakovane a vytrvale žiadali v rokoch 2012-2016 aby bola vykonávaná rovnakým spôsobom s rovnakými kritériami ako to je v § 82 zákona č. 461/2003. Z. z., potom to nebude diskriminácia VD. Proti tejto diskriminácii sme dali hromadné pripomienky k zákonu a novelou zákona č. 328/2002 Z. z., doplnením do § 68 ods. 16 s účinnosťou od 1.7.2018 “skrivodlivosť” bola čiastočne odstránená tak, že všetky druhy VD sa zvyšujú o percento zvýšenia dôchodkových dávok ustanoveným vo všeobecných predpisoch o sociálnom poistení. Nebola však odstránená “skrivodlivosť” rovnakého dátumu, t.j. vždy od 1. januára kalendárneho roku, tak ako to je vo všeobecnom systéme dôchodkového poistenia.
Diskrimináciu VD nevyriešili predošlí ministri Glvač, Kaliňák (2x), Gajdoš, Drucker, Pellegrini, Saková – „nebola politická vôľa“.
Súčasní ministri Jaroslav Naď a Roman Mikulec by podľa programového vyhlásenia vlády mohli byť ústretovejší a dôslednejší pri odstránení tejto skrivodlivosti keďže zároveň by vyriešili aj inflačný dopad na nás VD v roku 2023.
Diskriminácia / skrivodlivosť je dosť vážny dôvod nato, aby sme sa my, vyslúžilci bezpečnostných zložiek opäť zaktivizovali.
Súvisiace doterajšie komentáre k problematike najdete aj tu:
https://www.bezpzlozky.eu/2019/04/vd-v-rokoch-2019-az-2021/
Prosím aby ste diskusné príspevky písali pod tento článok.
PS: písať svoje názory môžete nižšie, pod prvým komentárom v stĺpčeku Komentáre “Odoslať komentár”.
– – – –
Petícia je od 18.00hod 2.8.2022 k dizpozícii na podpisovanie tu: https://www.peticie.com/verejna_vyzva_na_upravu_terminu_valorizacie_vysluhovych_dochodkov
Termín ukočenia petície: 4. september 2022
Organizátori: Pavol Bada, Miroslav Pálfi, Jozef Kotulič, Ivan Čaniga
Odborní poradcovia: Ing. Ľubomír Dubeň, JUDr. Marián Ďurina
Kontaktná osoba a konatel: Ing. Pavol Bada, e-mail: bada@bezpzlozky.eu, tel: 0903 427 450
Rezort obrany spúšťa po dvojročnej pandemickej prestávke ďalšiu dobrovoľnú vojenskú prípravu (DVP). Záujemcovia si môžu od dnešného dňa podávať žiadosti o zaradenie do prijímacieho konania. V rámci zjednodušenia a priblíženia DVP verejnosti spustilo MO SR novú webovú stránku so všetkými informáciami a zjednodušeným procesom registrácie – www.vojenskapriprava.sk.
„Aj vplyvom vojnového konfliktu na Ukrajine sa verejnosť začala intenzívnejšie zaujímať o vlastnú bezpečnosť a tiež o obranu štátu. Práve dobrovoľná vojenská príprava môže byť pre mnohých spôsobom, ako v súlade s legislatívou a pod dozorom skutočných profesionálov zapracovať na svojej sile, odvahe a pripravenosti na vlastnú obranu i obranu vlasti,“ uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď.
Počas 11-týždňovej prípravy v Základni výcviku a mobilizačného doplňovania Martin získajú absolventi DVP základné vojenské vedomosti a zručnosti. Okrem toho dostanú aj príspevok viac ako 1 300 eur. Výcvik je plánovaný v termíne od 6. júla do 23. septembra 2022, pričom jeho zameranie bude okrem získania základných vedomostí a praktických zručností v ovládaní zbraní aj na zvýšenie fyzickej kondície, zvýšenie pripravenosti na zvládanie stresových a záťažových situácií a v neposlednom rade aj na vojenskú disciplínu.
Po úspešnom ukončení výcviku sú absolventi povýšení na vojakov 2. stupňa a zaraďovaní do záloh, pričom majú otvorenú možnosť vstúpiť aj do aktívnych záloh a byť tak pripravení na nasadenie v rámci domáceho krízového manažmentu. V roku 2022 má rezort obrany ambíciu vycvičiť 150 vojakov dobrovoľnej vojenskej prípravy.
Všetky potrebné informácie a registračné formuláre sú dostupné na webovej stránke www.vojenskapriprava.sk.
Prinášame porovnanie ozbrojených síl Ukrajiny a Ruska po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že dal súhlas na “špeciálnu vojenskú operáciu na ukrajinskom Donbase”, Ukrajina oznámila, že v reakcii na ruský ranný útok vyhlásila v krajine vojnový stav.
Podľa údajov serveru globalfirepower.com má Ukrajina aktuálne 22. najsilnejšiu armádu sveta, Rusko má druhú najsilnejšiu armádu na svete.
Zdroje: Medzinárodný inštitút pre strategické štúdie (IISS), Medzinárodná kampaň za zrušenie jadrových zbraní (ICAN), Štokholmský medzinárodný ústav pre výskum mieru (SIPRI)
PS: chýba tam a žiada sa dodať – a čo PVO?, podľa tohoto porovnania, vzhľadom na to, ze Rusko teraz z diaľky zničí lietadlá, vojenske zakladne, vojenske jednotky a zariadenia atd, tak Ukrajina do zajtra nemusí mať nič …
Argumentujú infláciou.
BRATISLAVA. Seniori združení v Jednote dôchodcov Slovenska (JDS) požadujú mimoriadnu valorizáciu dôchodkov k 1. aprílu tohto roka. Chcú celoplošnú úpravu všetkých starobných aj invalidných dôchodkov najmenej vo výške troch percent.
Inflácia stúpla v januári na 8,4 percenta, je najvyššia za 17 rokov Čítajte “V rámci spotrebného koša seniorov tvoria náklady na bývanie a potraviny 45 percent. Tieto dve položky rástli pre seniorov posledné mesiace najrýchlejšie,” poznamenala Valéria Pokorná z Jednoty dôchodcov s tým, že valorizácia o 1,3 percenta zďaleka nepokrýva zvýšené náklady na prežitie. Od vlády chce preto jednota mimoriadne trojpercentné celoplošné zvýšenie dôchodkov od apríla tohto roka.
Jednota dôchodcov pripomenula, že v susednom Česku už pristupujú k mimoriadnej valorizácii, a to pri nižšej inflácii na úrovni zhruba piatich percent. “V Českej republike bude pritom mimoriadna valorizácia kopírovať päťpercentné (?)zvýšenie ako inflácia,” skonštatovala Jednota dôchodcov Slovenska. (https://ekonomika.sme.sk/c/22840821/v-cesku-bola-inflacia-v-januari-najvyssia-za-23-rokov.html?ref=njctse) ((Presne 9,9%. https://www.czso.cz/csu/czso/inflace_spotrebitelske_ceny)
Zástupcovia dôchodcov chcú so žiadosťou o podporu svojho návrhu osloviť všetky relevantné politické subjekty. Ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) zase chcú požiadať o vyčíslenie vplyvu na štátny rozpočet tak, aby mohli poslanci Národnej rady o ich návrhu relevantne rokovať v čo najskoršom termíne.
Do diskuzie sa môžte zapojiť tu: https://ekonomika.sme.sk/c/22841217/jednota-dochodcov-pozaduje-mimoriadne-celoplosne-navysenie-dochodkov.html?ref=njctse
Diskúzia:
Lubica Brunáriová -P. Minister, dvaja pracuju v SR, jedno mimo EU, za to tretie dostaneme? Bude to poberat iba jeden z rodicov, ci obidvaja? Dakujem za odpoved, zelam pekny vecer
Milan Krajniak – pre Lubica Brunáriová : Rodičovský bonus vám vráti časť z toho, čo vaše deti odvádzajú na odvodoch. Ak je dieťa v zahraničí, tak na Slovensku neodvádza žiadne odvody, takže nie je z čoho Vám časť odvodov vrátiť. Chcem na tomto mieste zdôrazniť, že Rodičovský bonus odvody nedvíha a Vaše deti nebudú platiť ani o cent viac, než doteraz. Čo sa týka druhej časti otázky – áno, Rodičovský bonus dostanú obaja rodičia.
Marcel Ondrejka Pán Krajniak a čo keď nezarábajú 800 v hrubom?
Milan Krajniak -pre Marcel Ondrejka : rodičovský bonus sa vyráta ako percento z odvodov, čo platia.
Danka Zidekova Nenachadzam slov co ta,vlada vymysli. skadial zoberu rodicom ,deti samy nemaju. Peniaze .je to tazke ,byt platit deti svoje maju zivobitie je drahe .na to ste nemislely
Milan Krajniak -pre Danka Zidekova : Deti nebudú platiť ani o cent viac, než doteraz.
Marta Hatalová -TO NIE JE ZVYSENIE ,TO NAM BUDU PRISPIEVAT NASE DETI .
Viera Moreczová – pre Marta Hatalová : Treba si ten odpoveď ministra precitat…Ano budu nam prispievat nase deti,ale nebude to nic co by museli dat navyse zo svojho “vrecka”. Je to suma vyjadrena v %, ktore su odvedene tak ci tak do SP a idu do statneho rozpoctu.Takto to pojde na Vas ucet spolu s dochodkom…
PS webmajstra:
Článok nadväzuje na uistenie ministra PSVaR Krajniaka v NR SR 3.decembra 2020 (https://www.bezpzlozky.eu/2020/12/uistenie-ministra-krajniaka-zaznelo-v-nr-sr/ ) v ktorom je mimo iného uvedené:
….„Na záver by som chcel ubezpečiť všetkých, ktorí okrem starobného dôchodkového poistenia a dôchodkového systému sú účastní na iných typoch dôchodkového zabezpečenia. Napríklad výsluhových dôchodkov policajtov, vojakov, hasičov, záchranárov, príslušníkov ZVJS, ďalších bezpečnostných zborov, žiadnym spôsobom nie sú dotknuté vaše práva a nemení sa nič, čo v týchto nazvime to špecializovaných výsluhovo dôchodkových systémoch platí“.
Podrobnosti stanoví zákon, ale zavádzame toto právo.
Na tomto webe sme problematiku riešili v článkoch:
18. apríla 2021/ Zníženie dôchodkov niektorým dôchodcom
V náväznosti na článok uverejnený na tomto portály a následné komentáre najdete aj tu: https://www.bezpzlozky.eu/2021/04/znizenie-dochodkov-dochodcom/
Najnovšie komentáre: