MOSR
Ministerstvo obrany Slovenskej republiky
Kutuzovova 8
832 47 Bratislava

www.mosr.sk
tlacove@mod.gov.sk

P. Gajdoš: Chceme podporovať podujatia, ktoré približujú významné historické udalosti


top
Rezort obrany chce v rámci svojich možností podporovať podujatia, ktoré pútavým spôsobom približujú všetkým generáciám významné historické udalosti.  Príkladom sú „Boje na Hrone“, ktoré dnes pripravili nadšenci vojenskej histórie v Starom Tekove. Minister obrany SR Peter Gajdoš nad týmto podujatím prevzal záštitu a Ozbrojené sily SR a Vojenská polícia pripravili pre návštevníkov ako sprievodný program dynamické a statické ukážky.

„V programovom vyhlásení vlády sme sa zaviazali, že budeme presadzovať zvyšovanie vlastenectva a branného povedomia v duchu národných a vojenských tradícií. A ja som presvedčený, že toto je jedna z ciest pre napĺňanie tohto nášho cieľa,“ povedal šéf rezortu obrany. Ako ďalej doplnil, novinkou na tomto podujatí v rámci sprievodného programu ozbrojených síl bola špeciálna dráha, na ktorej si deti mohli preveriť svoju kondičku, ale aj nasadiť plynovú masku, či vybudovať okop pre vojaka.

Minister Gajdoš sa dnes v Starom Tekove zúčastnil aj na pietnom akte kladenia vencov pri miestnom pamätníku. Pri tejto príležitosti ocenil, že nadšenci z klubov vojenskej histórie približujú všetkým generáciám udalosti, ktoré sa odohrali v tekovskom regióne v marci 1945. „Pútavou formou približujú hrdinstvo bojovníkov v boji proti neslobode a útlaku. A všetkým návštevníkom pripomínajú, že mier a sloboda nie sú garantované automaticky,“ zdôraznil s tým, že si váži prácu ľudí, ktorí majú záujem šíriť medzi obyvateľmi Slovenskej republiky úctu k histórii, k národu a k tradíciám. „Je totiž našou spoločnou úlohou dbať na to, aby sa nikdy nezabudlo, že cesta za oslobodením nášho krásneho Slovenska nebola bez boja,“ povedal.
.
„Boje na Hrone – Tekov 2016“ boli v poradí už 11. ročníkom tohto podujatia. Na jeho príprave sa podieľajú nielen domáce, ale aj zahraničné kluby vojenskej histórie.


                                                  


Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Michal Psota - Dátum: 30.07.2016