Policajti 11.08.2023 zadržali Tibora Gašpara a aj ďalšieho bývalého vysokopostaveného policajta Romana Stahla. ktorý vyšetroval kauzy otvorené v roku 2018. Obvinený je aj Norbert Bödör.
Informáciu uviedol na sociálnej sieti syn Gašpara – advokát Pavol Gašpar a potvrdili dva od seba nezávislé zdroje. O akcii už oficiálne informovala aj polícia na svojom facebookovom profile – akcia dostala názov Ezechiel 7.
Ide pravdepodobne na odkaz časti biblickej Starej zmluvy, 7. kapitolu – Blízkosť konca kde 7. verš hovorí: „Hľa, prichádza tvoj pád, obyvateľ krajiny; nadišiel čas, blízko je deň zdesenia, a nie výskania po vrchoch. “
Zadržanie svojho otca Pavol Gašpar okomentoval ako „predvolebný cirkus“. Podľa jeho vyjadrenia mal o korupcii dvojice policajtov vypovedať ďalší expolicajt – Bernard Slobodník.
K zadržaniu Tibora Gašpara, ktorý je číslom deväť na kandidátke strany Smer, sa vyjadril aj predseda tejto strany Robert Fico. Ten označil zadržanie za chrapúnstvo a zúfalstvo NAKA a Úradu špeciálnej prokuratúry. Okrem toho zaútočil aj na premiéra Ľudovíta Ódora a prezidentku Zuzanu Čaputovú, že o krokoch polície museli vedieť dopredu, pričom na policajnú akciu mala dať prezidentka podľa jeho slov súhlas.
Prezidentka Čaputová o policajnej akcii dopredu nevedela, reagovala tak na Ficove obvinenie pre denník SME. „V každej demokracii je stíhanie predstaviteľov politickej opozície citlivá vec, ktorá môže vyvolávať rôzne reakcie, o to viac je potrebné, aby tieto kroky polícia vysvetlila verejnosti v medziach, ktoré jej zákon umožňuje,“ dodala. Uviedla tiež, že chápe Ficovo tvrdenie, keďže preňho je nepredstaviteľné, že by polícia mohla fungovať bez politického riadenia či zasahovania do jednotlivých prípadov.
.
Mal vyšetriť Kuciakove kauzy
Okrem Gašpara mali policajti zadržať aj Romana Stahla, ktorý viedol napríklad vyšetrovací tím Novinár, dôvodom má byť korupcia. Medzi obvinenými je aj Norbert Bödör, toho polícia nezadržala, lebo ho nenašla na adrese(?).
Podľa portálu Startitup.sk sú Gašpar, Bödör aj Stahl obvinení zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa a korupcie. Portál uviedol, že má ísť konkrétne o kauzy Technopol, Váhostav a prípad okolo Petra Košča, ktoré všetky vyšetroval práve Stahl.
Bývalý policajt Stahl musel ako šéf policajného tímu vyšetrujúceho kauzy, ktoré otvoril zavraždený novinár Ján Kuciak, skončiť, pretože jeho meno sa spomínalo v komunikácii medzi Marianom Kočnerom a Norbertom Bödörom.
V komunikácii medzi Kočnerom a Bödörom z januára 2018 sa v tejto súvislosti spomína istý Roman, ktorý riešil ovládnutie Technopolu. Kočner hral vtedy o čas, lebo práve v kauze mal byť obvinený advokát Andrej Šabík, ktorý ho zastupoval v kauze zmenky.
Kočner sa obával, že obvinenie právnika by znepokojilo pri rozhodovaní sudkyňu Zuzanu Maruniakovú, ktorá by nerozhodla podľa jeho predstáv.
„Advokát Šabík ktorý zastupuje zmenky bude obvinený v Technopole a sudkyňa v Markíze by sa mohla zbytočne rozrušiť. Sme s tými zmenkami v záverečnej fáze a nechcem aby sa to kvôli pár dňom pojebalo. Tak ak sa dá, nech to Béďo ešte natiahne – napr. nech si vezme spis na kontrolu. Dík,“ písal Kočner Bödörovi 3. februára 2018.
Inštrukcií, ako postupovať, však bolo viacero. Prvý odklad vybavoval už pár dní predtým.
„Prosím Ťa, zajtra budem mať od prof. Ďaďa – súdneho znalca konečne hotový znalecký posudok (taký ako potrebujem) na ktorý čakám už vyše 6 týždňov (Technopol), potrebujem ešte 2 dni na dopracovanie zmlúv a zaúčtovanie a v utorok 6.2. môže Roman (Stahl) poslať to čo poslať musí. Verím že chrípka ho bude držať na PN do piatku a v pondelok na kontrole ho lekár vypíše do práce. Béďovi (a samozrejme hlavne Tebe) veľmi pekne ďakujem za trpezlivosť a pomoc. Všetko budem mať tip top a môžu nám fúkať…“ písal Kočner 30. januára 2018.
Objavil sa aj vo Váhostave
Podozrenia hovoria o tom, že kauzy ovplyvňovali cez vyšetrovateľa RomanaStahla.
Ďalšia dôležitá kauza, ktorú mal vyšetrovať práve policajt Roman Stahl, bol Váhostav. Práve táto kauza sa objavila aj v uznesení NAKA v kauze Očistec. Podľa policajných vyšetrovateľov mal oligarcha Bödör zaplatiť 20-tisíc eur Bernardovi Slobodníkovi za to, aby túto kauzu vyšetrovali policajti k spokojnosti Juraja Širokého. Pri preberaní úplatku mal byť aj Tibor Gašpar.
Juraja Širokého v kauze Váhostav nikdy neobvinili, súd však uznal, že pri reštrukturalizácii firmy Váhostav-SK došlo k trestnému činu. S päťročnou podmienkou nakoniec skončil len generálny riaditeľ a predseda predstavenstva firmy Ján Kato.
Vo veci, v ktorej vykonáva dozor prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, vykonáva v súčasnosti úkony polícia, preto sa k nej nebudeme vyjadrovať,” povedala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová. Polícia zatiaľ nemôže poskytnúť žiadne bližšie informácie.
PS:
…a nastane smršť tlačoviek, všetky sieťové sociálky skolabujú, neunesú digitálny network jednej strany …
Tak ako? Bude si polícia plniť svoje poslanie aj po voľbách bez ohľadu kto je pri moci?
Dúfajme že nebude rôzny meter na “našich ľudí” a ľudí. O to nám vo voľbách išlo.
Či nie?
Hádam po výsledkoch volieb a Ficových slovách sa nedá ani zapochybovať že nebude!!!!!!
Na riadiace funkcie prídu “naši ľudia”, vyšetrovania sa zastavia, stíhať a zatvárať sa budú tí, ktorí teraz vyšetrovali a zatvárali, obviňovať tí čo obviňovali. Súdruh Fico predsa povedal, že sa spreneverili svojmu poslaniu. Tento pán sám vyšetril, sám dokázal, sám odsúdil, už len nech sa stane predsedom vlády, tak nariadi aj vykonať. A táto vojna neprebieha len v OČTK!!!
Pozrite sa ba justíciu. Úderka istej nemenovanej strany (v istom literárnom diele ju bývalý člen NAKA označuje ako strana ZDER) = JUDr. Ayše PRUŽINEC EREN, Mgr. Marcela KOSOVÁ, JUDr. Dana JELINKOVÁ DUDZÍKOVÁ, LL.M., JUDr. Peter ŠAMKO = sa už dlhšie snaží rozložiť Súdnu radu. A písať by sa dalo do nekonečná, ale načo. Výsledky volieb jednoznačne dokazujú že slovenský volič ma v DNA poprehadzované chromozómy, ale tak, že to nevedie k rakovine ale p poklesu IQ až pod hranicu debility!!! Polícia bude pokračovať v tej práci, ktorú prerušila trojročná vláda “diletantov”, t. j. v službe politickej mafie!!!
Prepáčte tie preklepy. Pridám ešte, že kde sa berie to množstvo podporovateľov strany Smer?
Väčšina politológov, politických komentátorov, politických analytikov = odborníkov (?) zhodnotí výsledok volieb ako…povedzme rizikový, ale obyčajná slováč je nadšená.
Niekedy je neuveriteľné pozerať sa na dôsledky ľudskej hlúposti, spôsobenej manipuláciou a klamstvami iných.
Títo, čo idú skladať novú vládu, sú veľmi nebezpeční.
Nie je to o PZ, ale vidíme to už kauze Dobytkár, ako budú kauzy pokračovať. Fico zvíťazil, preto svedkovia strácajú pamäť.
Nie len polícia by mala pracovať bez ohľadu na aktuálnu politickú reprezentáciu, celé OČTK a justícia. Budú??? “Samozrejme” že nie! Samozrejme je to asi len na Slovensku. Čítajte:
https://www.sudcovia.sk/sk/clanky/18-clanky/269-na-jachty-chodil-s-vplyvnymi-ludmi-fica-pri-kauzach-branil-kto-je-nadejny-minister-spravodlivosti-susko
Špeciálna skupinka “tajných”.
Svedok hovoril aj o tom, že po voľbách 2020 prešlo do SIS-ky aj niekoľko vyšetrovateľov z NAKA, ktorí vraj predtým vynášali informácie z vyšetrovania. Presun do služby bol „za odmenu”, že dovtedy prezrádzali podrobnosti zo živých káuz alebo aj slabé miesta v prípadoch, čo mohlo poslúžiť práve obvineným a obhajobe.
Títo bývalí policajti boli podľa svedka zaradení do úplne novej časti služby, ktorá do jesene 2020 ani neexistovala. „Riaditeľ tejto súčasti je aj v súčasnosti v kontakte s Vladimírom Pčolinským. Oficiálnemu zameraniu činnosti tejto súčasti SIS sa v skutočnosti venuje len okrajovo a gro náplne jej činnosti je plnenie pokynov vedenia SIS, ktoré nesúvisia so zameraním danej súčasti, ale sú v záujme ,súkromných osôb’.”
V polícii ale podľa slov svedka ostali niektorí neoficiálni spolupracovníci, ktorí donášali ľuďom v tajnej službe. Menoval napríklad šéfa operatívcov na NAKA Jána Kaľavského alebo expolicajta Mariana Kučerku. Obaja sú aktuálne na úteku v Bosne a Hercegovine, kde žiadajú o azyl. Kučerka je už právoplatne odsúdený za korupciu, Kaľavský zatiaľ neprávoplatne.
Táto dvojica policajtov mala byť pre SIS vraj natoľko dôležitá, že keď sa na Kaľavského pýtala zahraničná tajná služba, tá slovenská ho doslova zakryla. „Odpoveď pre túto službu išla tak, aby policajt Kaľavský bol v danej informácii vykreslený ako obeť policajného prenasledovania, pričom sa nekládol dôraz na to, že daná osoba je podozrivá z korupčnej trestnej činnosti.”
Svedok ďalej tvrdí, že v inom prípade zasa SIS-ka vypracovala správu o policajtovi Martinovi Juhásovi. Ten vyšetroval pytliactvo v okolí Nitry a nasadil odposluchy do poľovníckej chaty, kde sa stretávali aj Miroslav Bödör so špičkami Smeru Robertom Ficom a Robertom Kaliňákom.
V tajnej službe vraj len pozbierali informácie z novín a internetu, pospájali ich a správu zaslali Generálnej prokuratúre ako výsledok vlastnej spravodajskej činnosti.
Vyšetrovatelia NAKA okolo Jána Čurillu a Pavla Ďurku riadne pracovali až do leta 2021. Práve v tomto období ich ďalší kolegovia Štefan Mašin a Milan Sabota pracovali na prípade, kde preverovali podozrenia okolo ľudí z policajnej inšpekcie a SIS. Podľa operatívnych zistení existovala skupina na čele s Koščom, ktorá chce zdiskreditovať vyšetrovateľov a svedkov veľkých káuz. V podstate sa vyšetrovatelia postupne dostávali k tomu, čo je dnes predmetom kauzy Rozuzlenie, no vtedy ešte nemali dostatok dôkazov a ani nikoho neobvinili. Počas tohto obdobia im však inšpekcia nasadila odposluchy do kancelárií a v septembri 2021 obvinila prvých štyroch vyšetrovateľov: Čurillu, Ďurku, Sabotu a Mašina a dočasného riaditeľa inšpekcie Petra Scholtza. Nie však za to, že by manipulovali svedecké výpovede, ale za to, že chceli vyšetrovať ľudí okolo Košča – no údajne nezákonným spôsobom.
Vyšetrovatelia a dvaja operatívci NAKA sú dodnes obvinení, prípad je v závere vyšetrovania.
Súčasný šéf SIS Michal Aláč odstúpenie z funkcie nezvažuje. „Obvinenie riaditeľa silovej zložky považujem za účelové. Som presvedčený, že klient pôjde na slobodu. Verím, že za 48 hodín sa podarí odstrániť všetky kolúzne dôvody a vypočuť svedkov, ktorých polícia potrebuje vypočuť,” dodal advokát. Aláč bol najprv zadržaný, v nedeľu ráno ho prepustili.
V sobotu od desiatej predpoludním pokračoval s výsluchom obvinený Vladimír Pčolinský. Aj ten bude stíhaný na slobode.
Národná kriminálna agentúra (NAKA) spustila akciu zameranú na bývalých členov tímu Oblúk z inšpekcie ministerstva vnútra.
Medzi zadržanými je podľa zistení Aktuality.sk okrem iných aj vyšetrovateľ Michal Vyšváder, ktorý bol pôvodne v tíme Oblúk. Ten v minulosti podal trestné oznámenie na Jána Čurillu a Pavla Ďurku. A o niekoľko týždňov potom tých istých policajtov z NAKA obvinil. Tieto obvinenia prokurátorka GP Katarína Habčáková zrušila. Odôvodnila to tým, že ich stíhal vyšetrovateľ z policajnej Inšpekcie, ktorý mohol byť voči nim zaujatý. Michal Vyšváder neskôr z inšpekcie odišiel na okresné policajné riaditeľstvo v Malackách. Tam ho dnes ráno zadržali.
Od skorého rána príslušníci NAKA zasahovali aj u šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Michala Aláča. Informuje o tom pluska.sk s tým, že “komando kukláčov” dnes ráno nabehlo k riaditeľovi SIS. Šéf NAKA Ľubomír Daňko odmietol, že by boli pri dnešnej akcii nasadení kukláči. Uviedol, že neboli použité žiadne donucovacie prostriedky.
Aláča dnes doma nenašli. Rovnako dopadli policajti z NAKA aj u bývalého šéfa tajnej služby Vladimíra Pčolinského.
Policajný zásah sa mal podľa medializovaných informácií uskutočniť aj v priestoroch Národného bezpečnostného úradu (NBÚ).
Podľa Aktuality.sk dozorový prokurátor prípadu Čurilla a spol. Juraj Chylo nie je medzi zadržanými a polícia uňho nerobila ani žiadne úkony.
Podľa našich informácií sa dnešná akcia NAKA nijako netýka prokurátorov Krajskej prokuratúry v Bratislave.
„Vzhľadom na to, že v súčasnosti vykonáva úkony NAKA, Úrad špeciálnej prokuratúry sa nebude k veci vyjadrovať,“ reagovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky.
Dnes, niekoľko hodín po tlačovej konferencii SMERu kde predseda Smeru R.Fico vyhlásil: „Toto nie sú len spravodajské, alebo policajné hry. Toto je štátny prevrat. Je to pokus zmeniť pomery v štáte šesť týždňov pred voľbami,“ o pár hodín napísal: „ Ako sme ráno na tlačovej konferencii avizovali, podali sme návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR, na ktorej okrem iného žiadame odvolanie prezidenta PZ SR Štefana Hamrana a prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby poslancom NR SR vysvetlila, aké opatrenie prijala na zabezpečenie riadneho chodu ústavných orgánov“.
Sme rodina Boris Kollár potvrdil, že mimoriadna schôdza bude v pondelok (21. 8.) o 11:00.
Premiér Ľudovít Ódor odmieta akýkoľvek tlak na policajtov a upozorňuje, že nezasahuje do práce orgánov činných v trestnom konaní (OČTK). „Mali by sme byť v slušnej krajine, kde platí spravodlivosť pre každého.“
Hovorí, že si treba „zachovať chladnú hlavu, nerobiť unáhlené závery“ a počkať na informácie od policajného prezidenta Štefana Hamrana. Povedal, že nateraz neplánuje zvolať bezpečnostnú radu, avšak ak prezident navrhne zvolanie bezpečnostnej rady, predseda bezpečnostnej rady je povinný zvolať ju tak, aby sa jej zasadnutie uskutočnilo najneskôr do 48 hodín od okamihu, keď sa o návrhu dozvedel.
Po tlačovej konferencii policajného prezidenta rozhodol Ódor o zvolaní Bezpečnostnej rady SR na zajtra (piatok 18. augusta 2023) o 8:00 h. Premiér o tomto kroku vopred informoval aj prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorá sa na nej osobne zúčastní.
Progresívne Slovensko tvrdí, že „neexistuje jediný dôkaz, ktorý by potvrdzoval paranoidné konšpirácie Roberta Fica o sprisahaní proti opozícii“. Predseda PS Michal Šimečka označuje Ficove vyjadrenia o štátnom prevrate za „krajne nebezpečné“.
V dnešnej akcii podľa Hlasu ide o „policajné ovplyvňovanie parlamentných volieb, ktoré treba rozhodne odmietnuť a odsúdiť. Je to postup, ktorý neprípustným spôsobom nastoľuje falošnú hlavnú tému volieb.“
Podľa Eduarda Hegera z Demokratov sa žiadny prevrat nekoná. „Výkon spravodlivosti nie je žiadny prevrat. Opäť blúznite a vyplakávate, lebo ste vybudovali monštruózny korupčný systém a prepojenia každý deň viac a viac smerujú k vám,“ odkazuje Ficovi v stanovisku Heger.
Zo strany Demokrati sa k tlačovke Smeru vyjadril aj Juraj Šeliga. Podľa neho sa „prevrat deje iba v hlave Roberta Fica“.
„Prejav Ficovho strachu“
Andrea Letanovská zase tvrdí, že Fico „straší a odpútava pozornosť od vlastných káuz. Panikári a je to prejav jeho vlastného strachu.“
Veronika Remišová zo Za ľudí si myslí, že je „nešťastné, že ministerstvo vnútra je bez ministra, pretože polícia musí čeliť zvráteným útokom niektorých strán bez opory v odborne zdatnom ministrovi“.
„Pamätajme, že najlepšia obrana stíhaných osôb je spochybniť procesné postupy a orgány, ktoré konajú. A to sa dnes deje. Ficovi ide o všetko, ako právnik vie, že toto je najúčinnejšia obrana,“ komentuje Mária Kolíková zo strany Sloboda a solidarita.
Posledná kauza o smeráckych zločincoch rozprúdila v médiách a tlačovkách debatu, ale len zase a znova zločinci sa zviditeľňujú. Fico, Pellegríni a aj Kollar útočia na policajtov aby ich dostali pod politickú /stranícku/ moc. Akoby Gašpar, Bodor boli neviniatka a policajti tí sú tí zlí. Kauza Gašpar, Bodor odkryla pravú tvár politických strán Smer, Hlas, ale aj Sme rodina. A ukázala nám v plnej výške čo sa bude diať v prípade ich víťazstva vo voľbách. Rozviažu ruky svojím politikom, kamarátom a zviažu ruky policajtom, prokurátorom, sudcom. Ukázali nám, že na ich ľudí sa nesiaha, ich kamaráti, spolustraníci sú viac, ako zákon, môžu kradnúť lúpiť a strana ich vždy ochráni. Ako to platilo za čias keď tu vládli grófi a mohli beztrestne mordovať, okrádať poddaný ľud. V každej normálne demokratickej krajine strany s takou DNA, ako majú Smer, Hlas, Sme rodina, SNS by už dávno boli na smetisku. Ale u nás si zakladajú na zločincoch. A čuduj sa svete, majú veľké množstvo svojich priaznivcov. Tu vyplávalo na povrch, že politici, až na pár výnimiek, idú do politiky aby si mohli beztrestne nakradnúť z našich peňazí. A predstava, že PS sú iní je len naivita inej skupiny ľudí. Tí sa nám odhalili pri poslednej kauze súčasnej vlády keď NAKA obvinila člena PS, (i keď má teraz pozastavené členstvo). Išlo o poradcu MP Bíreša, ako hneď Bireš zasiahol u MV Šimka, aby ten poučil policajtov že sa koná odtiaľ potiaľ a na ich ľudí sa nesiaha. Takže tu vidíme aká spravodlivosť nás čaká. Polícia môže konať a trestať sa budú ľudia čo zoberú za tašku zeleniny (tá dostala 5 rokov). A tí čo budú kradnúť milióny, tak budú pod ochranou politikov. Len teraz mi chýbajú reakcie Oľano, tu mohli najviac vyťažiť, lebo drvivá realisticky zmýšľajúcich občanov vie kto je Gašpar, Bodor., vie, že Šimko, Bíreš aj prezidentkina vláda sklamala. Mali sa s rovnakou intenzitou, ako Fico za svojich spolulumpov, postaviť na stranu policajtov. Lebo to od nich čakajú slušní ľudia.
Exšéfa Policajného zboru Tibora Gašpara v noci na nedeľu (13.8.) prepustili.
V prípade nebude väzobne stíhaný. Návrh na vzatie do väzby bol podaný iba pre niekdajšieho policajta Romana Stahla. Ako informuje portál dennikn.sk, rozhodovať o tom budú v nedeľu o 13:00.
Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) podal v sobotu (12. 8.) podnet na väzobné stíhanie Tibora Gašpara aj ďalšieho obvineného Romana Stahla. Obvinený je aj nitriansky podnikateľ Norbert Bödör.
K prepusteniu sa na sociálnej sieti vyjadril v nedeľu dopoludnia aj samotný Tibor Gašpar. „Ďakujem Vám všetkým za neuveriteľnú podporu. Bez Vás, by som dnes oblohu opäť neuvidel,” napísal v statuse. Prokurátor sa nestotožnil s názorom vyšetrovateľa a nevidel existenciu dôvodov na zadržanie Tibora Gašpara. “Naďalej zostáva obvinený. Podali sme sťažnosť a o nej bude rozhodovať prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry,” uviedol pre TASR.
Konkrétne ide o prípady, ktoré ako vyšetrovateľ finančnej jednotky NAKA vyšetroval spomínaný Roman Stahl. Medzi nimi sa spomínajú napríklad kauzy Váhostav, Technopol či vyšetrovanie prípadu okolo Petra Košča. Tie mal vyšetrovať k spokojnosti svojich nadriadených, a za to mal dostávať finančnú odmenu.
.
Dodatok 14.8.2023:
Sudca v prípade Stahla rozhodoval o kolúznej väzbe, oznámil pred príchodom na súd obhajca expolicajta Namir Alyasry. „V tomto návrhu sa ani len neuvádza, koho by mal môj klient ovplyvňovať,“ uviedol. K návrhu sa nechcel vyjadrovať. Nechcel prezradiť ani postoj svojho klienta k obvineniu, ani či vypovedal.
Súd rozhodoval niekoľko hodín. Napokon nevyhovel žiadosti prokurátora ÚŠP o vzatie obvineného Stahla do väzby. Rovnako ako Tibor Gašpar aj expolicajt zostane na slobode, potvrdila hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjaková.
„Sudca síce konštatoval dôvodnosť trestného stíhania obvineného, ale vzhľadom k dokumentovanému štádiu trestného stíhania nekonštatoval žiadny z dôvodov väzby uvedených v Tr. poriadku,“ vysvetlila hovorkyňa.
Rozhodnutie súdu nie je právoplatné, pretože proti nemu podal sťažnosť prokurátor. Rozhodovať o nej bude Najvyšší súd 21. augusta 2023.
Po rozhodnutí súdu bývalý policajt Stahl mlčky odišiel. Na otázky novinárov neodpovedal.
Vyšetrovateľ vzniesol obvinenie Romanovi Stahlovi za štyri skutky. Z toho jeden spomínaný je kvalifikovaný ako zločin založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny a ďalšie tri ako zločin prijímania úplatku. Norberta Bödöra a Tibora Gašpara vyšetrovateľ obvinil za tri skutky kvalifikované ako prečin podplácania spáchaný formou spolupáchateľstva.
Korupčné skutky sa týkajú podplácania verejného činiteľa v súvislosti s vyšetrovaním trestných veci vedených na NAKA ohľadne káuz Doprastav, Vahostav a Technopol. „Celková odovzdaná suma predstavuje výšku 110 000 eur,“ upresnilo policajné prezídium.
Polícia povedala, že k začatiu trestného stíhania došlo v júni 2023 na základe relevantných podkladov a informácií zabezpečených v čase operatívneho preverovania skutkov.
Policajného exprezidenta Tibora G. obvinili bezodkladne po tom, ako vyšetrovateľ na základe dôkazov nemal pochybnosti. Vyplýva to zo stanoviska polície na sociálnej sieti. Potvrdila, že v prípade obvinili celkovo tri osoby.
„Uznesenie o vznesení obvinenia bolo vydané bezodkladne po tom, ako mal vyšetrovateľ na základe vykonaného dokazovania, zabezpečených dôkazov a ich vyhodnotenia bez dôvodných pochybností za to, že skutkov sa dopustili konkrétne osoby,“ uviedla polícia.
„V priebehu samotného trestného konania bolo zistené, že na Úrade inšpekčnej služby je vedené iné trestné konanie, kde zo zadokumentovaných skutočností bolo zistené, že obe trestné veci spolu súvisia,“ ozrejmila polícia s tým, že došlo k spojeniu oboch trestných vecí na spoločné konanie.