Vyberte stranu

Premier hovorí o tom, že urobí všetko preto, aby zabránil priamej účasti slovenských vojakov vo vojne na Ukrajine. Aký by musel byť dôvod vstupu slovenských vojakov do tejto vojny a kto o tom rozhoduje?

Po prvé, nikto po nás nežiadal, a ak to tvrdí Robert Fico, nech predloží dôkaz, že má Slovensko vstúpiť do vojny a ísť bojovať na Ukrajinu.
Nikto sa nevyhrážal Ficovi, že ho zosadí z funkcie premiéra, pretože je to rozhodnutie slovenských voličov a nikoho iného. Všetci to rešpektujeme, že aj napriek tomu, aký je, občania si ho zvolili, vyhral voľby a zložil vládnu koalíciu. Ale to ho nevyníma z toho, že musí plniť základné ústavné úlohy a musí chrániť ústavné zriadenie na Slovensku a základné štátne záujmy. Pokiaľ by sa malo čokoľvek stať, o použití Ozbrojených síl SR rozhoduje v prípade bojového použitia výlučne Národná rada SR.
Je tam na to celý mechanizmus. Určite to nie je rozhodnutie zvonku, na to my máme suverénne rozhodnutie. Menej suverénne by bolo vtedy, keby sme sa stali obeťou ozbrojenej agresie, lebo vtedy by sme sa stali súčasťou konfliktu de facto vývojom udalostí. Nikde nie je ani náznak toho, že by mohla nastať situácia, že by niekto nútil Slovensko do vojny a zároveň ohrozoval Roberta Fica a chcel ho zosadiť z funkcie. To je také nebezpečné a nezodpovedné tvrdenie, ktoré šíri a vyvoláva tým (aj keď to zaobaľuje) obavy. Tvrdí, že urobí všetko preto, aby nemusel posielať vojakov, ale nikto to od neho nežiadal. Cieľom takéhoto vyjadrenia je vyvolať vášne, destabilizovať spoločnosť, polarizovať ju a vidím tu aj súvislosť s jeho snahou o ovládnutie štátnych, verejných, bezpečnostných zložiek, ktoré tu slúžia pre občanov. Je v nich síce princíp politickej nominácie, ale tie zložky nie sú ozbrojenými zložkami politických strán, ale sú ozbrojenými zložkami štátu.
Akýkoľvek mechanizmus v rámci NATO je garantovaný na základe konsenzu a akékoľvek rozhodnutie si vyžaduje konsenzus. To nie je len „všetci za jedného, jeden za všetkých“, ale akýkoľvek krok aliancie si vyžaduje súhlas všetkých členov NATO. Preto sa napríklad aliancia nezúčastnila na americkej invázii do Iraku v roku 2003.

————–

  1. DOPLNOK K ĆLÁNKU 28.februára 2024 od Dušana Joppu:

Priatelia, požiadal som webmajstra o uverejnenie mojho názoru k uvedenej kauze premiéra SR.

V Paríži bola čisto vojnová atmosféra, sťažoval sa premiér Fico po návrate.
Ako sme dnes ráno v Bratislave na viacerých zasadnutiach predpokladali, v Paríži bola čisto vojnová atmosféra podporujúca vojnu. Nepadlo ani slovo o mieri, čo ma osobne veľmi mrzí,“ citoval premiéra Fica tlačový a informačný odbor úradu vlády.
„Naša vláda je mierovo orientovaná, naša vláda odmieta pokračovanie vojny, nebudeme posielať zbrane na Ukrajinu, orientujeme sa len na civilné projekty, a čo je najpodstatnejšie, je zhoda vo vládnej koalícii, že nikdy nebudeme súhlasiť s tým, aby slovenský vojak išiel na Ukrajinu do tejto vojny,“ doplnil.
Na rozdiel od premierovho klamstva, bola celá konferencia v Paríži o tom, ako zabezpečiť mier na Ukrajine, ale za predpokladu územnej celistvosti Ukrajiny.
Uvedomujeme si aký mier by náš premiér chcel pre Ukrajinu?
Sme nepoučiteľní aj z nie tak dávnej histórie, alebo si myslí že sme padlí na hlavu?
Už v r. 1936 došlo k porušeniu  Versailleskej zmluvy (usporiadanie Európy po 1.vojne) a Hitlerovské Nemecko získalo späť západnú časť Porýnia a Sasko. Prvé „malé“ porušenie medzinárodného práva!
Tak ešte raz,  aký mier by premiér Fico chcel pre Ukrajinu?
Taký, aký získalo Československo v r. 1938, taký aký nám (Čechom a Slovákom) pripravilo fašistické Nemecko, fašistické Taliansko, Spojené kráľovstvo a Francúzsko!  Ak by to niekomu uniklo, tak tieto mocnosti donútili vtedy ešte Československo, aby odovzdalo Nemecku Sudety!  A to boli Francúzi a Spojené kráľovstvo zmluvne viazaní (Malá dohoda) v prípade potreby vojensky pomôcť Československu! Pred týmto samotným aktom Hitler na zjazde Sudetonemeckej strany v Čechách  vyhlásil, že Nemecko musí chrániť záujmy Nemcov žijúcich v zahraničí.
Nepripomína vám to prejavy Putina o tom, že Rusko musí chrániť záujmy Rusov žijúcich na Ukrajine?
Ešte predtým  došlo k tzv. anšlusu,  vojenskému puču v Rakúska následnému pripojeniu Rakúska k  nacistickému Nemecku v mene zjednotenia nemecky hovoriaceho obyvateľstva ako jedného národa!
Nepripomína vám to tvrdenia dnešných ruských a rusofilných nacistov (typu Fxxx) o  tom, že neexistuje žiaden Ukrajinský národ, iba Ruský???
Takže aký mier to obhajuje ten „náš premiér“ Fico?
Nech Ukrajinci zložia zbrane, nech odovzdajú Rusom čo Rusi požadujú (Dombas, Zaporožie, Krym,…) nateraz len akoby Hitler Sudety. Potom príde celá Ukrajina!  Po nej ďalšie štáty Europy?  Túžite po Ruskom impériu a po bývalom ZSSR? Túžite po socialistickom tábore?  Drvivá väčšina nás asi nie!!!!

A z nedávnej histórie nezabúdajme aj na Slovensko. V roku 1938 si Maďarsko privlastnilo južné časti Slovenska a Podkarpatskú Rus. Vtedy patrilo Maďarom aj mesto Košice – Horthy prišiel na bielom koni. A nie  iba história, nevidíme aj v súčasnosti u našich južných susedov  revizionistické nálady?= Veľké Uhorsko => Horná zem, Felvidék. A pomalé kroky – školské autobusy pre školy s maďarským vyučovacím jazykom na juhu Slovenska financované Maďarskom, skupovanie nehnuteľnosti Maďarskou vládou na Slovensku, slovenská vláda protestovala ale kupujú ďalej, výstavba futbalovej akadémie v Košickej časti  Nad Jazerom financovaná Maďarskom…

Nie, nie som paranoik, len sledujem, dávam do súvislosti, analyzujem, dedukujem.

Teraz už len jedna poznámka. Mnohí Slováci, aj nie iba vládny podporovatelia, odmietajú pomoc bitej Ukrajine. „Máme svoje problémy, treba pomáhať naším ľuďom, čo je nás po Ukrajine,…“  No!! Susedom Ukrajincom zabíjajú príbuzných, zabil vám niekto dieťa?! Zabil vám niekto otca, matku?!  Zabil brata, sestru? Zbombardoval vám  niekto dom?  Vypálil školu, nemocnicu….?
Dajú sa tieto problémy porovnávať s našimi?
Ak by západné krajiny nepomohli ZSSR v druhej svetovej vojne, tak možno by po vojne nebol vznikol žiaden socialistický tábor  a  Rusku by ostala len Sibír!!!  A zo Slovenska?  Podobný scenár nám  teraz hrozí  ale v východu.

„Pravda ostane vždy pravdou a zlo vždy zlom. Iba nerozumný páchajúc zlo hovorí, že ho činí pre blaho niekoho.“
Otvorme oči, kým nie je neskoro!!!

Dušan Joppa

———————-