Policajti a vojaci by mali dostávať dva dôchodky naraz. Starobný budú mať aj bez 15 odpracovaných rokov
od Miroslav Homola | jan 11, 2023
Policajti či vojaci by mohli od júla tohto roka poberať dva dôchodky naraz. Nebudú totiž poberať len výsluhový dôchodok, ale aj čiastkový starobný dôchodok zo systému sociálneho poistenia. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý ešte pred koncom minulého roka prešiel pripomienkovým konaním. Zmeny chce presadiť ministerstvo práce, ktoré argumentuje rozhodnutím sudcov.
„Návrhom zákona sa navrhuje zosúladiť ustanovenia zákona o sociálnom poistení s ustálenou judikatúrou Najvyššieho súdu Slovenskej republiky vo veci posudzovania nároku na čiastkový starobný dôchodok poistencov, ktorí získali obdobie výkonu služby policajta a vojaka v rozsahu zakladajúcom nárok na výsluhový dôchodok a ktorí súčasne získali obdobie dôchodkového poistenia,“ píše ministerstvo v návrhu.
Klasický dôchodok aj bez odpracovaných rokov
Policajt a profesionálny vojak, ktorým sa skončil služobný pomer, majú nárok na výsluhový dôchodok po 25 rokoch služobného pomeru. Doteraz tak platilo, že po splnení tejto podmienky dostávali len výsluhový dôchodok. Na klasickú starobnú penziu nedosiahli spravidla preto, že jednou z podmienok je platenie dôchodkového poistenia aspoň počas 15 rokov. K poberaniu oboch dôchodkov sa tak nedostal každý výsluhový penzista. Pred službou v polícii či u vojakov pritom mohol pracovať niekoľko rokov a platiť odvody.
To sa má podľa návrhu zmeniť a roky dôchodkového poistenia už nebudú pri nároku na starobný dôchodok zohrávať úlohu. Získajú ho teda aj tí, ktorí majú menej ako 15 rokov dôchodkového poistenia. Naopak, keď vojak či policajt nezíska nárok na výsluhový dôchodok, ale istý čas pracoval v polícii či v ozbrojených silách, jeho penzia sa bude počítať ako klasický starobný dôchodok.
„Dôvodom navrhovanej právnej úpravy je zabezpečiť, aby bol poberateľom výsluhových dôchodkov zhodnotený celkový počet rokov obdobia dôchodkového poistenia získaného v dôchodkovom systéme Slovenskej republiky, ktorým je nielen systém dôchodkového poistenia vykonávaný Sociálnou poisťovňou, ale aj osobitný systém sociálneho zabezpečenia policajtov a vojakov,“ tvrdí ministerstvo.
Starobný a výsluhový dôchodok v praxi
Suma čiastkového starobného dôchodku sa má určiť ako súčin teoretickej sumy starobného dôchodku zo sociálneho poistenia a podielu obdobia výkonu služby a súčtu obdobia výkonu služby a obdobia dôchodkového poistenia. Teoretická suma starobnej penzie sa bude počítať ako násobok počtu odpracovaných rokov, priemerného osobného mzdového bodu (POMB) a dôchodkovej hodnoty. Mzdový bod bude štát počítať aj z platu, z ktorého výsluhový penzista platil poistné na výsluhové zabezpečenie.
V návrhu je aj klauzula, podľa ktorej bude štát pri výpočte garantovať, že takto určená suma starobného dôchodku nesmie byť nižšia ako suma klasického dôchodku určená len zo sociálneho poistenia. Môže sa tiež stať, že poistenec v kalendárnom roku zaplatí poistné na výsluhové zabezpečenie aj poistné na sociálne poistenie. Vtedy sa budú pri výpočte dôchodku brať do úvahy oba vymeriavacie základy dokopy.
Ministerstvo práce tiež navrhuje, aby mali výsluhoví penzisti nárok na čiastočný starobný, predčasný starobný, ale aj invalidný dôchodok.
Príklad na čiastočný starobný dôchodok
Poberateľ výsluhového dôchodku získal 15 rokov poistenia za výsluhu rokov. Z tohto počtu získal v tzv. kategóriách funkcií len 3 roky a zvyšných 12 rokov získal po roku 1999, kedy boli kategórie funkcií už zrušené. Okrem toho získal tento poistenec 10 rokov dôchodkového poistenia v tzv. všeobecnom systéme sociálneho poistenia, t. j. poistné na dôchodkové poistenie platil do Sociálnej poisťovne. Počas obdobia poistenia v silových rezortoch sa jeho príjem pohyboval na úrovni 2-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve a po prechode do tzv. všeobecného systému to bolo 1,5 násobok priemernej mzdy. Dôchodkový vek dovŕšil k 1. januáru 2023 kedy požiadal o starobný dôchodok.
Súčasný stav:
Poistenec má nárok na výsluhový dôchodok, ale nárok na dôchodok zo Sociálnej poisťovne poistencovi nevznikne, nakoľko pri posudzovaní podmienky na potrebné obdobie dôchodkového poistenia sa poistencovi nezohľadnia obdobia dôchodkového poistenia získané za výsluhu rokov, t. j. do nároku na dôchodok sa poistencovi zohľadní len 10 rokov dôchodkového poistenia, čo je nepostačujúce, nakoľko je potrebné získať 15 rokov dôchodkového poistenia. Zároveň mu nevzniká nárok na starobný dôchodok ani v zmysle príslušnej judikatúry, nakoľko nezískal potrebný počet rokov v kategóriách funkcií.
Ako to bude po novom:
Poistenec má nárok na výsluhový dôchodok a rovnako mu vznikne nárok na starobný dôchodok v Sociálnej poisťovne, nakoľko pri posudzovaní nároku sa poistencovi zohľadní aj obdobie dôchodkového poistenia získané za výsluhu rokov, t. j. poistenec získa celkom 25 rokov dôchodkového poistenia na posúdenie nároku na starobný dôchodok. Do výpočtu starobného dôchodku sa nebude počítať príjem, z ktorého sa vyrátal výsluhový dôchodok.
- V prvom kroku sa poistencovi sa určí tzv. teoretická suma starobného dôchodku (TSD) = obdobie dôchodkového poistenia + obdobie za výkon služby x priemerný osobný mzdový bod (vrátane období za výkon služby) x aktuálna dôchodková hodnota.
- V druhom kroku sa poistencovi určí čiastková suma starobného dôchodku (ČSD) = TSD x obdobie za výkon služby/ obdobie dôchodkového poistenia + obdobie za výkon služby.
- V treťom kroku sa určí suma starobného dôchodku ako rozdiel teoretickej sumy starobného dôchodku a čiastkovej sumy starobného dôchodku.
- V našom prípade sa poistencovi určí priemerný osobný mzdový bod nasledovne:
- POMB neupravený, zjednodušený výpočet = (152 + 101,5)/25 = 45/25 = 1,8
- POMB upravený (§ 63 ods. 3 písm. d)) =1,25+ (1,8-1,25)0,68 = 1,624 TSD v roku 2023 = 1,624 25 * 16,6393 = 675,6 eura
- Čiastková suma dôchodku = 675,6*15/25 = 405,4 eura
- Suma starobného dôchodku = TSD – ČSD = 675,6 – 405,4 = 270,2 eura
- Suma takto určeného dôchodku sa ešte zvalorizuje v roku priznania o 11,8 % a poistencovi by sa v roku 2023 vyplácala suma starobného dôchodku 302,2 eura.
Monitor z FINSIDER / aktuálne správy zo sveta bánk, poisťovní, sprostredkovateľov a ekonomiky/
Stanislav Milan a Dušan Bobanec
Poberatelia dôchodkov z cudziny, ktorých dieťa pracovalo v roku 2021 na Slovensku a odvádzalo peniaze na dôchodkové poistenie, majú nárok na rodičovský dôchodok. Je však potrebné oň požiadať prostredníctvom formulára alebo neformálnej žiadosti.
Dne s je na rokovaní vlády SR návrh novely zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení, ktorý obsahuje okrem iného aj zosúladenie tohto zákona s ustálenou rozhodovacou praxou súdov SR týkajúcou sa poberateľov výsluhových dávok z osobitného systému poistenia v súbehu s dôchodkovými dávkami všeobecného systému poistenia.
Link: https://rokovania.gov.sk/RVL/Material/28096/1
Ak som neprehliadol, tak nikde v návrhu nie je spomenuté, že by chceli zosúladiť termíny 1.1. a 1.7.; je to schvaľovanie toho, čo už vieme že navrhli. V druhom čítaní sa môžu dávať pozmeňujúce návrhy – dával som pár poslancom ponuku, aby sa u VD stali slávnymi, aby navrhli tento posun. Som zvedavý, či sa niektorý bude chcieť stať “hrdinom”.
Určite ste už tiež zaregistrovali, že poslanci NR SR od 1.1.2024 zmenili spôsob valorizácie dôchodkových dávok. Zákon č. 461/2003 Z.z. by mal vyzerať takto: „ Zvyšovanie dôchodkových dávok
§ 82
Ods. (1)
Ak v odseku 2 nie je ustanovené inak, dôchodková dávka vyplácaná k 1. januáru príslušného kalendárneho roka a dôchodková dávka priznaná od 1. januára do 31. decembra príslušného kalendárneho roka sa zvyšuje o percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov vykázaného štatistickým úradom za prvých deväť mesiacov kalendárneho roka, ktorý predchádza príslušnému kalendárnemu roku. Percentuálne zvýšenie podľa prvej vety sa určuje z východiskovej sumy, ktorou je dôchodková dávka vyplácaná k 1. januáru predchádzajúceho kalendárneho roka. Ak sa v priebehu kalendárneho roka vykonalo zvýšenie dôchodkovej dávky podľa odseku 2, dôchodková dávka sa zvýši o rozdiel medzi sumou dôchodkovej dávky vypočítanou podľa prvej a druhej vety a sumou dôchodkovej dávky vyplácanou k 31. decembru predchádzajúceho kalendárneho roka.
Ods. (2)
Ak rast spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov vykázaný štatistickým úradom presiahne päť percent od bezprostredne predchádzajúceho zvýšenia dôchodkovej dávky, štatistický úrad oznámi Sociálnej poisťovni mieru tohto zvýšenia v percentuálnom vyjadrení (ďalej len „oznámená miera zvýšenia“). Ak štatistický úrad oznámi Sociálnej poisťovni mieru zvýšenia podľa prvej vety, dôchodková dávka vyplácaná k prvému dňu mesiaca nasledujúcom dva mesiace po mesiaci, v ktorom bola Sociálnej poisťovni oznámená miera zvýšenia podľa prvej vety a všetky nasledujúce dôchodkové dávky sa až do najbližšieho zvýšenia zvyšujú o oznámenú mieru zvýšenia. Postup podľa tohto odseku sa nepoužije v poslednom štvrťroku kalendárneho roka.“
Asi si tiež položíte otázku, ako táto zmena ovplyvní valorizáciu výsluhových dávok ? K tomu aby ste sa dostali k odpovedi, pripomeniem doteraz platné znenie ust. § 68 ods. (16) zák. 328/2002 Z.z. Citujem: …“ Od 1. júla 2018 sa výsluhové dôchodky, invalidné výsluhové dôchodky, vdovské výsluhové dôchodky, vdovecké výsluhové dôchodky a sirotské výsluhové dôchodky zvyšujú o percento zvýšenia dôchodkových dávok ustanoveného vo všeobecných predpisoch o sociálnom poistení na kalendárny rok, v ktorom sa tieto dôchodky z výsluhového zabezpečenia zvyšujú.“
Čiže odpoveď je: Aj výsluhové dávky by sa mali valorizovať tak ako dávky civilné ! A druhá veľmi opodstatnená otázka bude: Aj od 1.1.2024 bude platiť pre valorizáciu VD iba termín 1.7. ? Odpoveď je: Asi ťažko, ak má zároveň platiť to, že …“ Ak rast spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov vykázaný štatistickým úradom presiahne päť percent od bezprostredne predchádzajúceho zvýšenia dôchodkovej dávky, štatistický úrad oznámi Sociálnej poisťovni mieru tohto zvýšenia v percentuálnom vyjadrení.“ Toto sa môže udiať napr. už v marci 2024. A tak by sa od 1.6.2024 mohli dôchodkové zvýšiť napr. o 5,1 %. To by ale znamenalo, že prvé zvýšenie VD by muselo byť 1.6.2024 a druhé 1.7.2024. Sranda, že ?
…Aj od 1.1.2024 bude platiť pre valorizáciu VD iba termín 1.7. ? Odpoveď je: Asi ťažko, ak má zároveň platiť to, že ……
Nebuďme prehnane naivní. Zákon 328/2002 § 68 ods. (1) ktorý stanovuje termín valorizácie pre VD na 1.7. zmenený nebol. Aktuálna zmena má vplyv len na ods. (16) uvedeného paragrafu, ktorý stanovuje hodnotu valorizácie, nakoľko sa zmenilo obdobie na výpočet dôchodcovskej inflácie . To čo bolo prijaté nemení samotnú podstatu valorizácie dôchodkov – stále je založená na iluzórnom spotrebiteľskom koši rodín dôchodcov (lebo dôchodcovia podľa tvorcov zákona nechodia na dovolenky, nepotrebujú elektroniku, nepotrebujú knihy, nepotrebujú autá – im stačí že máju kde bývať, môžu si kúpiť pár základných potravín a zostane im aj na lieky). Reálne sa to, čo by dôchodca dostal naraz k 1.1. rozdelí do dvoch / či viac valorizácii v priebehu prvých 10 mesiacov roka, ak inflácia presiahne hodnotu 5%, čo spôsobí, že SD budú rýchlejšie reagovať na infláciu, na druhej strane to bude mať následok rýchlejšie vyprázdňovanie pokladne v Soc. poisťovni.
A nezabúdajme, že doteraz takmer každá vláda pri zháňaní peňazí siahla tak či onak do položiek bezpečnostných rezortov. A zrušenie valorizácie VD 2 týždne pred jej účinnosťou, či rôzne bulharské konštanty, ktorými sa počítala výška valorizácie v rámci šetrenia verejných zdrojov si niektorí snáď ešte pamätáte.
Len tieto zmeny majú platiť od roku 2024. K 1.1.2024 by sa mali SD valorizovať podľa dôchodcovskej inflácie za 1-6/2023. V tej istej výške aj VD od 1.7.2024. Či azda sa inflácia za rok 2023 stratí? Asi nie.
Peter 17. februára 2023 o 19:09
Len tieto zmeny majú platiť od roku 2024. K 1.1.2024 by sa mali SD valorizovať podľa dôchodcovskej inflácie za 1-6/2023. V tej istej výške aj VD od 1.7.2024. Či azda sa inflácia za rok 2023 stratí? Asi nie.
Podľa toho, čo sa objavilo v posledných dňoch v médiách sa zdá, že sa od 1.1.2024 nebude valorizovať podľa inflácie 1-6/2023, ale podľa rozšírenej inflácie 1-9/2023 – podľa časti odborníkov by mala v lete inflácia začať klesať, takže k 30.9. by mala byť o niečo nižšia, ako k 30.6. – čím má štát na dôchodcoch ušetriť až 100 miliónov €. Presne na tieto úskalia som poukazoval ešte minulý rok pod iným článkom, kde sa riešilo z akého obdobia počítať infláciu. Ideálne by bolo nastaviť valorizačný mechanizmus na základe celého roku (čiže vývoj cien od 1.1. do 31.12.) a valorizovať všetkým nie 1.1., ale napr. 1.4. – to je dosť času, aby niekedy v polovici februára statický úrad vypočítal infláciu a ďalší mesiac si príslušné orgány pripravili výmery.
Dôchodky sa budú zvyšovať po novom. Zdvihnú sa viackrát za rok, pozrite sa, ako sa budú počítať + Príklady + Minimálne penzie sa rozmrazia
Dôchodky sa budú zvyšovať viackrát do roka. S jednou podmienkou – ak sa rast cien v domácnostiach penzistov prehupne cez 5 percent.
Druhou zmenou je, že novoročné zvyšovanie penzií sa bude počítať nie zo 6, ale z 9 mesiacov. Nové zvyšovanie dôchodkov bude platiť až od 1. januára 2024. Novou zmenou je tiež to, že sa rozmrazia minimálne dôchodky. Návrh predložil tiež Hlas.
Ako bude valorizácia vyzerať?
Poslanec Peter Cmorej, ktorý sa pričinil o zmeny v novele, vysvetľuje, ako bude nové zvyšovanie dôchodkov vyzerať: predstavme si, že v januári 2024 je suma priemernej penzie 575 eur. Za január a február 2024 by bola dôchodcovská inflácia spolu 8 percent. Štatistický úrad to zistí v marci a vtedy to oznámi Sociálnej poisťovni. Tá od 1. mája začne vyplácať dôchodky vyššie o 46 eur v sume 621 eur. Ďalej si predstavme, že v máji a júni by bola dôchodcovská inflácia 10 percent. Sociálna poisťovňa sa to dozvie v júli a dôchodky začne vyplácať od 1. septembra o desatinu vyššie. Od septembra by penzisti dostávali po novom 683 eur. Do konca roka by sa penzie už nezvyšovali, lebo nový výpočet valorizácie na posledné tri mesiace roka neplatí.
Ako sa budú dôchodky zvyšovať od začiatku nového roka, teda v našom prípade od roka 2025? Zohľadní sa 9-mesačná dôchodcovská inflácia v roku 2024. Povedzme, že deväťmesačný súčet rastu cien v domácnostiach penzistov by bol 20 percent. Následne by sa vypočítalo 20-percentné zvýšenie zo sumy 575 eur. V praxi by tak nová priemerná penzia od januára 2025 bola vo výške 690 eur. O dvadsať percent sa navýši suma dôchodku, ktorá bola pôvodne v januári, teda nie tá mimoriadne zvyšovaná penzia v priebehu roka.
Sociálna poisťovňa sa teraz bude musieť pripraviť na výpočty a viacnásobné posielanie dôchodkov. „Pokiaľ zákon rozhodne o valorizácii po presiahnutí hranice 5 percent takzvanej dôchodcovskej inflácie, bude Sociálna poisťovňa postupovať podľa týchto nových pravidiel,“ tvrdí jej hovorca Martin Kontúr.
viac:
https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clanok/657080-dochodky-sa-budu-zvysovat-po-novom-zdvihnu-sa-viackrat-za-rok-pozrite-sa-ako-sa-budu-pocitat/?utm_source=pravda&utm_medium=hp-box&utm_campaign=shp_3clanok_box
Kolegovia, zo záznamu som si vypočul reláciu slovenského rozhlasu – Sobotné dialógy, vysielanú 4.2.2023. Môj pohľad je ten, že obidvaja páni (Krajniak a Tomáš) si už robili predvolebnú PR (public relations) reláciu za peniaze koncesionárov rtvs.. Rozprávali totiž o niečom, čo je iba v ich predstavách. Ak ale opomeniem, túto marginálnu skutočnosť a budem predpokladať, že poslanci NR SR, by ich predstavy stihli skutočne pretaviť do zákona, potom je jasné, že od 1.7. 2023 môže dôjsť (za terajšieho právneho stavu), len k zvýšeniu starobných dôchodkov a je jedno či o pevnú sumu 45 euro alebo o 16,9 %, lebo nás poberateľov výsluhových dôchodkov to „nepostihne“. A budeme asi radi, ak nám nechajú aj tých, ešte nevyplatených 11,8 %. Je tu ale jedna možnosť, ktorá by tento právny chaos v termínoch vyplácania výsluhových dávok, mohla odstrániť. A to je to, že do tohto procesu, by sa konečne začal osobne angažovať, pán minister vnútra, ktorého ministerstvo je gestorom zákona 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov. Bez novelizácie tohto zákona sa totiž spravodlivosti nikdy nedočkáme. Pripomínam, že ministrom vnútra je plk. v zál. Ing. Roman Mikulec, MSc., bývalý pilot 33. Leteckej základne v Malackách a riaditeľ vojenskej spravodajskej služby, ktorý v ozbrojených silách skončil po 21. rokoch služby a nie nejaký civilný politik. Preto je reálny predpoklad, že by mu táto problematika nemala byť vôbec ľahostajná. Veď aj terajší pán minister, raz bude poberať, alebo možno už aj poberá, výsluhový dôchodok.
Iba krátke doplnenie – pri súbehu VD + SD sa nás bude dotýkať aj mimoriadna valorizácia SD o 45 eur, resp. 16,9 % od 1. júla 2023 (prípadne iný dátum, ak to prejde parlamentom) a riadna valorizácia SD od. 1. januára 2024 o 16,9 %.Pravdou je, že každý VD z približne 50 tisíc poberateľov výsluhových dávok zatiaľ nemá súbeh VD + SD buď z dôvodu doterajšieho nedosiahnutia fyzického veku na SD, prípadne mu SP robí problémy pri priznaní o SD.
Včera som si vypočul k možnej mimoriadnej valorizácii SD a to k parlamentnej tlači 1315 dve vyjadrenia politikov tej istej opozičnej strany (Hlas – SD) a to TB poslancov parlamentu pána E. Tomáša spolu s Jednotou dôchodcov Slovenska (JDS) a ich vyhlásením k mimoriadnej valorizácii a tiež samostatné vyjadrenie pána P. Pelegriniho – na inej pôde.
Poslanec parlamentu P. Pelegriny ma prekvapil negatívne – on hovoril o rozdelení budúcej valorizácie SD pripadajúcej na január r. 2024 na polovicu a tú jednu valorizačnú polovicu chce presunúť už na júl 2023, aby bola polovičná mimoriadna júlová valorizácia SD skôr a potom v januári r. 2024 vyplatiť tú druhú polovicu – to by ale bolo v rozpore s § 82 zákona č. 461/2003 Z.z. o civilnom sociálnom poistení ale
Poslanec parlamentu E. Tomáš hovoril na TB ináč a to tak, ako je aj v návrhu parlamentnej tlače 1315 – že júlová valorizácia má byť mimoriadna – január r. 2024 nespomínal, pričom valorizované SD podľa neho by mali byť podľa inflácie za predošlých 6 mesiacov a to posledné 3 mesiace roku 2022 + prvé tri mesiace roku 2023 približne o 17 % (+-)
Návrh MPSVaR pána Krajniaka plošné zvýšenie SD o 45 eur na TB spomínaný nebol, resp. poslanci opozičnej strany + JDS by chceli ísť podľa ich vyjadrení Českou cestou, teda percentuálnym mimoriadnym zvýšením starobných dôchodkov.
Tak uvidíme ako s tým vysporiada – nevysporiada náš parlament, prekvapili ma ale rozporuplné vyjadrenia poslancov rovnakej politickej strany a mne to nevyznelo, že by sa navzájom dopĺňali.
Ak má byť mimoriadna valorizácia SD skutočne mimoriadnou valorizáciou a nie iba rozdeliť na polovicu to, na čo je zo zákona č. 461/2003 Z.z. § 82 už dnes nárok od 1. januára 2024, pričom z toho bude jedna polovica vyplatená už v teraz v júli 2023 a takto sa chváliť (vraj)pomocou starobným dôchodcom, potom je potrebné prijať v parlamente v parlamentnej tlači 1315 v druhom čítaní pozmeňujúce a doplňujúce návrhy vychádzajúce z TB (poslanec parlamentu E. Tomáš) + Jednota dôchodcov Slovenska.
Parlamentná tlač 1315
https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/zakon&ZakZborID=13&CisObdobia=8&CPT=1315
https://www.ta3.com/clanok/258977/parlament-schvalil-zvysovanie-dochodkov-viackrat-do-roka-pri-vysokej-inflacii
Ďalšie návrhy na zmenu valorizácie dôchodkov:
Krajniak: Zvažujeme zvýšenie dôchodkov o 45 eur a obedy v škole zadarmo, no nie pre bohatých.Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) v rozhlasovej diskusii s opozičným poslancom Erikom Tomášom (Hlas-SD) povedal, že sa chystá na plošné zvyšovanie dôchodkov a znovuzavedenie školských obedov zadarmo.Krajniak hovorí, že skôr rozmýšľa o inom mechanizme – o plošnom zvýšení všetkých dôchodkov o 45 eur, pre každého dôchodcu rovnako.
Výber z článku – celý článok na aktuality.sk
Zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/lXLbFQL/krajniak-zvazujeme-zvysenie-dochodkov-o-45-eur-a-obedy-v-skole-zadarmo-no-nie-pre-bohatych/
Ak sa mu to podarí bude …. pochválený .
Zase sa jedná o prezentáciu čísiel a už mu niektorí žerú jeho veľkorysosť bez pochopenia toho čo povedal s kalkulačkou v ruke. Pri 16,9% inflácií len z 300 eurového dôchodku by mala byť valorizácia 51 euro a minister navrhuje až 45 eurové pre všetkých t.j. aj pre tých čo majú 500 a viac.
Mne to pripadá na možnú mimoriadnu valorizáciu SD, mimo riadnej valorizácie o 16,9 % (+-), ktorá sa ma konať výhľadovo podľa zákona 461/2003 Z.z. k 1. januáru 2024.Z reportáže v komerčnej TV JOJ o 19.30 to vyznelo tiež na rozboj pri argumentácii – protiargumentácii ministra PaSV a poslanca NR SR.
Ako porastú dôchodky v roku 2024
Sociálna poisťovňa odhaduje, že od budúceho roka porastú penzie o 16,9 percenta.
Skutočné percento navýšenia bude známe až v druhej polovici tohto roka.
viac: https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clanok/654819-penzistov-caka-rekordne-zvysovanie-dochodkov-krajniak-a-hlas-prichadzaju-s-navrhmi-ako-ich-pocitat-lepsie/?utm_source=pravda&utm_medium=hp-box&utm_campaign=shp_3clanok_box
Zdroj: ŠÚ SR, MPSV
Ak si všimneme v komentároch a linku nižšie predpokladaný vývoj inflácie a následnej valorizácie výsluhových aj starobných dôchodkov v rokoch 2022, 2023, 2024 a 2025 o (11,8 % r. 2023, 16,9 % r. 2024 – valorizácia SD ide o pol roka a valorizácia VD ide rok pozadu po stanovení polročnej dôchodcovskej inflácie Štatistickým úradom SR ), ale v roku 2025 bude inflácia a následná predpokladaná valorizácia, zvýšenie dôchodkov už iba o 3,6 %, nie je žiadny dôvod meniť § 68 ods. 16 v našom zákone č. 328/2002 Z.z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov (mimo už nami podanej petície k presunu valorizácie a o zmenu dátumu valorizácie VD na 1.1. v každom kalendárnom roku počnúc rokom 2023).V roku 2025 je už predpoklad že sa inflácia a následne na ňu naviazaná inflácia zníži iba na 3,6 % a tým sa dostane do ” normálu “.
https://www.bezpzlozky.eu/2022/02/jds-2022/comment-page-1/#comment-57413
oprava: ” V roku 2025 je už predpoklad že sa inflácia a následne na ňu naviazaná valorizácia zníži iba na 3,6 % a tým sa dostane do ” normálu “.
Miro Palfi 25. januára 2023 o 10:21
Pán Palfi, je síce len začiatok roka 2023 a ešte ani nemáme valorizované VD na tento rok, preto rozmýšľam, prečo asi šírite nepravdivé dohady o VD v roku 2025 ? Už som na tomto webe pomerne podrobne vysvetlil, že v každom kalendárnom roku strácame ako poberatelia VD určitú sumu oproti SD, lebo oni berú zvýšené SD stále o pol roka dlhšie ako my. A bude to trvať dovtedy, pokiaľ nedôjde k zjednoteniu termínu vyplácania dôchodkov na 1.1. v každom kalendárnom roku ! Zopakujem znova. Ak k 31.12.2024, bude SD aj VD vyplácaný vo výške napr. 1 000 euro, potom od 1.1.2025 po domnelom zvýšení o 3,6 % bude SD = 1 036 euro, ale VD stále len 1 000 euro. A tento nenormálny stav potrvá až do 30.6.2025, kedy budú konečne obidva dôchodky rovnaké = 1 036 euro. Čiže, poberateľ VD za rok 2025 dostane oproti poberateľovi SD vyplatených o 6×36 = 216 euro menej, hoci budú mať k 31.12.2025 rovnakú výšku mesačného dôchodku, teda 1 036 euro. Takže, aká je tu výhoda a návrat do „normálu“ ? Mohli by ste to vysvetliť ?
Tie nepravdivé dohady o valorizácii VD v roku 2025 vyplývajú z návrhu rozpočtu Sociálnej poisťovne na rok 2023 a rozpočtového výhľadu na roky 2024 a 2025.(včerajší denník Pravda – ak zavádzajú média, či SP, rozpočtový výhľad bude iný, ale § 68 ods. 16 zákona 328/2002 Z.z zatiaľ platí a dokiaľ ho nikto nezmení, bude platiť aj v r. 2025).
Nemyslím, že je na škodu veci ak vieme predpokladať aj do blízkej budúcnosti na čom sme.Nepíšem o žiadnej výhode do návratu do normálu, len myslím, že každého z nás poteší ak postupne klesne inflácia, prípadne klesnú ceny potravín, energií, liekov a pod.Uviedol som v zátvorke (mimo už nami podanej petície k presunu valorizácie a o zmenu dátumu valorizácie VD na 1.1. v každom kalendárnom roku počnúc rokom 2023).Ten príspevok som napísal v predstihu s tým, že mám na pamäti ako sme dopadli s nevalorizáciou v r. 2012, tri dni pred účinnosťou nášho zákona k valorizácii VD r. 2012 o 3.05 %.Nuž, nepísal som proti našej petícii – najskôr sme sa zle pochopili.
Pán kolega Palfi, je to blbosť čo tu vypisuješ ako to bude rok-dva dopredu, už si videl alebo počul aby sa niečo vrátilo niekedy do “normálu”? Ceny rožkov, chleba, mlieka žeby klesli na cenu spred infláciou 2008/9? Nikdy už raz zavedené ceny neklesnú a tak aj dopad na nás VD bude stále väčší. Ibaže by sa, ako píše p. Kotulič a všetci ďalší, zmiernil dopad na VD ak by sme trpeli rovnako ako starobní dôchodcovia a valorizovali nám spravodlivo od 1.1. ako im.
Referenčné inflačné pásmo ECB sú 2 % a určite sú mu bližšie 3,6 %, ako dnešných 11,8 prípadne 16,9 %.Tu ide o celkový budúci výhľad.Nikde netvrdím, že sa vrátime cenami do roku 2008/9 spred inflácie.Každé budúce zmiernenie inflácie je dobré.
Pri našej petícii bola stanovená lehota na odpoveď od ministerstva vnútra 30 pracovných dní.Pri súkromnej korešpondencii / hoci je v nej odkaz aj na našu petíciu / s poslancami parlamentu e-mailom táto lehota na odpoveď stanovená myslím nie je.Po približne troch dňoch som od poslanca NR SR pána Martina Čepčeka prípadne jeho asistenta, ohľadom prosby o zahrnutie – ” prosím o doplnenie Vášho poslaneckého návrhu ( Parlamentná tlač 1368 – https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/cpt&ZakZborID=13&CisObdobia=8&ID=1368 ) aj o zmenu dátumu valorizácie na 1.1. v každom kalendárnom roku počnúc rokom 2023 ” – som žiadnu odpoveď zatiaľ nedostal.Možno niektorí ďalší kolegovia majú inú skúsenosť a odpovedané im bolo, prípadne v blízkej budúcnosti odpovedané bude… (pre informáciu)
Miro Palfi 19. januára 2023 o 7:41
23.1.2023 som z NR SR dostal túto odpoveď:
… “si Vás dovoľujeme informovať, že v zmysle čl. 73 ods. 2 Ústavy SR poslanci mandát vykonávajú osobne podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie sú viazaní príkazmi, a zároveň, poslanci Národnej rady Slovenskej republiky nemajú žiadnu zákonnú povinnosť odpovedať na podnety, návrhy, prosby a otázky od fyzickej osoby, nech by boli zaslané akoukoľvek formou.”…
S pozdravom
Mgr. Zuzana Petrášková
Odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie Národnej rady SR
Ja dodávam. Takže, ak náhodou od nich dostaneme na naše podnety, návrhy, prosby a otázky odpoveď ako fyzické osoby, je to od našich poslancov iba prejav ich dobrej vôle. Aj tak vyzerá demokracia na Slovensku.
Takže od tej panej z NR sme dostali odpoveď, že neotravujte blbci lebo ešte nie je pred voľbami. Tie budú dakedy a vtedy odpovieme a sľúbime aj nemožné len aby ste nám dali svoj hlas. Potom na vás zase štyri roky budeme s…..ť. To je myslím názor nás všetkých. Takto to chodí u nás. Bohužiaľ.
Urobili sme z pozície výsluhových dôchodcov čo sa dalo.V ” hre ” parlamentu ostala ešte Parlamentná tlač 1368 vdovské a vdovecké výsluhové dôchodky a tiež mimoriadna valorizácia starobných dôchodkov v budúcom období rok 2023 a neskôr, podanie v NR SR od terajšej opozície, (mnohí výsluhoví dôchodcovia ju máme v súbehu VD + SD) ktorá prešla do 2. čítania v parlamente – link aj na tento návrh zákona https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/zakon&ZakZborID=13&CisObdobia=8&CPT=1315
Tú terajšiu (ne)odpoveď z parlamentu k našej prosbe o zahrnutie ” prosím o doplnenie Vášho poslaneckého návrhu ( Parlamentná tlač 1368 – aj o zmenu dátumu valorizácie VD na 1.1. v každom kalendárnom roku počnúc rokom 2023 ”
si bude potrebné 30. septembra (resp. 24. júna) tohto roku pri prikročení v predčasných parlamentných voľbách k volebným urnám veľmi dobre zapamätať a správne sa rozhodnúť.
TOTO TREBA ZDIEĽAŤ všade:23.1.2023 som z NR SR dostal túto odpoveď:
… “si Vás dovoľujeme informovať, že v zmysle čl. 73 ods. 2 Ústavy SR poslanci mandát vykonávajú osobne podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie sú viazaní príkazmi, a zároveň, poslanci Národnej rady Slovenskej republiky nemajú žiadnu zákonnú povinnosť odpovedať na podnety, návrhy, prosby a otázky od fyzickej osoby, nech by boli zaslané akoukoľvek formou.”…
S pozdravom
Mgr. Zuzana Petrášková
Odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie Národnej rady SR
Ja dodávam. Takže, ak náhodou od nich dostaneme na naše podnety, návrhy, prosby a otázky odpoveď ako fyzické osoby, je to od našich poslancov iba prejav ich dobrej vôle. Aj tak vyzerá demokracia na Slovensku.
Vláda Slovenskej republiky odobrala Jozefovi Štibrányimu športový dôchodok. “Vláda SR, ďakujem Vám, že ste mi odobrali športový dôchodok vo výške 19,90 eur, ktorý som poberal ako držiteľ striebornej medaily z MS v Čile 1962.
Takto si vážite posledného „čilana“ žijúceho na Slovensku,” napísal Štibrányi. Osemdesiattriročná ikona československej reprezentácie i Spartaka Trnava tvrdí, že to je len malá ukážka toho, v akej krajine žijeme.”Vy si svoje platy s poslancami určite neznížite. Môžete sa hanbiť, ako sa staráte o dôchodcov. Dostal som od vás krásny darček k mojim 83. narodeninám.
Žijete v inej dimenzii a verím, že skončíte na smetisku dejín a zvolíme si konečne vládu, akú si Slovensko zaslúži.
Zdravím všetkých dôchodcov a prajem im zdravie, pohodu v kruhu najbližších. Majster športu, člen siení slávy ČR a SR,” doplnil Štibrányi.
O dva dni, 19.1.2023 uplynie 17 rokov od leteckej havárie slovenského vojenského lietadla pri maďarskej obci Hejce, ktorá si vyžiadala 42 obetí. Po viacerých obetiach ostali vdovy i siroty. Ich bolesť sa v ďalších rokoch snažili zmierniť ministri obrany aj náčelníci GŠ asi takýmito slovami. Rok 2008 – minister obrany pán Kašický povedal: Stali sa hrdinami, lebo vskutku naplnili podstatu svojho poslania. Nasadili svoje životy, pomáhali iným, bojovali za mier a stabilný život v krajinách, kde demokratické štandardy ešte nie sú dostatočne implementované. V Kosove bojovali aj za Slovensko, aj za náš mier a slobodu, za demokraciu. Rok 2019 – minister obrany pán Gajdoš sa vyslovil takto: chcem preto vyjadriť podporu všetkým pozostalým. Pán generál Zmeko pripomenul: Samozrejme, i velenie OS SR a všetci príslušníci OS SR si pripomínajú pamiatku našich padlých hrdinov a takisto i starostlivosť o rodinných príslušníkov a ľudí, ktorí tu po nich ostali.
Krásne slová aj predsavzatia. Teraz, ale nastal skutočný čas, kedy by všetci tí páni politici aj páni generáli, čo sľubovali poskytnutie podpory i starostlivosť pre pozostalých mali dokázať, že to neboli len prázdne slová. Čo ak by v NR SR zaintervenovali medzi poslancami, aby prijali zmenu zákona, o ktorej tu diskutujeme.
Myslím si, že to stále dlhujú pozostalým, našich priateľov a kolegov, ktorí 19.1.2006 zahynuli pri plnení služobných povinností. Česť ich pamiatke !
Jozef Kotulič 16. januára 2023 o 18:59 – súhlasím s tým čo si napísal, nenájde sa toľko ľudí aby zahltili čokoľvek, bolo to vidieť pri petícii, keď zhruba z 45 – 50 000 VD podpísalo približne 4 000…. ale ja som napísal, že ak si to napísal z poverenia petičného výboru, tak podľa mňa máš za sebou aspoň tých, čo sme petíciu podpísali. K tomu PS…..na tomto web som nikdy, opakujem nikdy nevystupoval ako člen kontrolnej komisie ZV SR, na to nemám oprávnenie pokiaľ by som sa nevyjadroval ku článku, ktorý by sa dotýkal tejto komisie. Vždy keď som čokoľvek napísal, písal som ako osoba so svojim názorom. Ak som aj nedal “konštruktívny návrh”, dal som aspoň svoj osobný názor. Ani v tomto prípade som nekritizoval návrh na posielanie mailov, iba som dal svoj názor. Mám s tým skúsenosť z rokov minulých.
Jozef Kotulič 16. januára 2023 o 17:14
Jozef Šamaj 16. januára 2023 o 15:59 – ja to chápem, urobil si čo si mohol, len som chcel poukázať na skutočnosť, že veľa mailov zahltí stránku a znechutí (sám píšeš, že nás je 50 000 a viac – a koľko sa nás podpísalo pod petíciu?). Takže nie v zlom.
Jozef Kotulič 16. januára 2023 o 9:55 – Jožko, ak si to dal v mene petičného výboru, to by malo stačiť. Boli časy keď sme zasypali poslancov mailmi a tí to potom ani nečítali a rovno hádzali do koša. Takže tým posielaním by sme tvoju snahu mohli skôr pokaziť než podporiť.
Ale podľa mňa si urobil dobrý pokus.
Jozef Šamaj 16. januára 2023 o 15:59
Ďakujem za názor. Na vysvetlenie. Mojim cieľom je, aby aj iní kolegovia vyjadrili pánu poslancovi Čepčekovi podporu v jeho konaní a nie aby sme ho znechutili. Totiž tým, že pán poslanec už 13.1.2023 podal návrh na zmenu zákona do NR SR, mi ide iba o to, a len o to, aby mal pri jednaní v pléne NR SR dostatok argumentov. A tiež to, že sme si jeho zákonodarnú iniciatívu všimli a že s ňou plne súhlasíme. A nie je nás málo. 50 000 a viac.
ja to chápem, urobil si čo si mohol, len som chcel poukázať na skutočnosť, že veľa mailov zahltí stránku a znechutí (sám píšeš, že nás je 50 000 a viac – a koľko sa nás podpísalo pod petíciu?). Takže nie v zlom.
Jozef Šamaj 16. januára 2023 o 18:01
Tiež nič v zlom. Iste aj ty poznáš slogan. “Kto chce problém riešiť – hľadá spôsoby, kto nie – hľadá dôvody”. A teraz seriózne. Ty si skutočne myslíš, že sa nájde toľko “statočných” z tohto webu, že by ich aktivity, preplnili mailovú schránku pána poslanca Čepčeka ? Ja si naopak myslím, že tých pár jedincov. čo mu seriózne napíše, určite nebude dôvodom na znefunkčnenie počítačového systému NR SR.
P.S. Zatiaľ som od teba ako člena kontrolnej a revíznej komisie Zväzu vojakov, ale ani iného funkcionára tohto zväzu, na tomto webe nenašiel žiadny konštruktívny návrh. Ak predsa len nejaký bol, potom som ho nezaregistroval. Začo sa ospravedlňujem. Prajem príjemný večer.
Odoslal som včera email pánovi poslancovi Čepčekovi v tomto znení.Ak bude od poslanca Čepčeka na neho odpoveď pokúsim sa ju zverejniť aj na tomto webe.
Na emaily desiatkam poslancom parlamentu ohľadom našej petície minulého roku som ale žiadnu odpoveď – spätnú väzbu nedostal.
Váž. pán poslanec
Mgr. et Mgr. Martin ČEPČEK
Národná rada SR
Bratislava
Veľmi si vážim, že Vám nie sú ľahostajné vdovy poberajúce vdovský výsluhový dôchodok. Plne súhlasím aj so zmenou, ktorú ste navrhli ( Parlamentná tlač 1368) kde sa píše… „ Navrhovaná zmena by teda priniesla rovnaké zvýhodnenie aj pre vdovy a vdovcov, ktorí poberajú vdovský výsluhový dôchodok.“
Ale k tomu aby skutočne došlo k ich rovnakému zaobchádzaniu, si so všetkou skromnosťou a úctou k Vám, dovolím dodať, že to bude až vtedy, ak by mali tieto dôchodky byť valorizované v rovnakom termíne teda k 1.1. a nie až k 1.7. v každom kalendárnom roku.
Preto Vám chcem na podporu Vášho snaženia ponúknuť podporu viac ako 3 300 podpisov občanov SR, ktorí podporili petíciu za zjednotenie termínu valorizácie dôchodkov
https://www.peticie.com/verejna_vyzva_na_upravu_terminu_valorizacie_vysluhovych_dochodkov . Petícia bola do NR SR doručená už 7.septembra 2022 a to Kancelárii Národnej rady Slovenskej republiky a Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť.
Na základe uvedeného, Vás vážený pán poslanec, prosím o doplnenie Vášho poslaneckého návrhu ( Parlamentná tlač 1368) aj o zmenu dátumu valorizácie na 1.1. v každom kalendárnom roku počnúc rokom 2023.
Prajem príjemný deň.
S vďakou a úctou
Miroslav Palfi
bydlisko
Miro a Jozefovia: Je to všetko pekné a dobre, že sa o tom bavíme. Ale zatiaľ len my- vojenskí dôchodcovia. Tí ostatní, ktorým tieto riadky, návrhy a žiadsti adresujeme, konajú a reaguju len zo “slušnosti” k nám a možno niekomu inému, pretože tak treba… Ale jak sa vraví, “skutek utek”. Myslím, že majú iné starosti, ako sú naše. Veď to vidieť v televizii na každej tlačovke, resp. vyjadreniach kompetentných, často 5 minut po dvanastej, alebo aj neskôr. Šak aj zajtra sa uvidi. No ale čo? Každý jeme chlieb o dvoch kôrkach…
Dôchodková reforma prináša viaceré zmeny: Toto sú najzásadnejšie, mali by ste o nich vedieť
BRATISLAVA – Reforma starobného dôchodkového systému priniesla v tomto roku viaceré zmeny v dôchodkoch. K najzásadnejším patrí automatický vstup do druhého piliera, pribudne rodičovský bonus k dôchodku a zruší sa vekový strop odchodu do dôchodku, pripomenuli právnická kancelária CMS a maklérska sieť FinGO.
Prvou zásadnou zmenou v prvom pilieri je rodičovský bonus k dôchodku. Je financovaný zo sociálnych odvodov sociálne poistených detí a podmienkou na jeho získanie je, aby dieťa odvádzalo poistné na dôchodkové poistenie v roku 2021. Jeho maximálna výška je 21,80 eura mesačne za jedno dieťa. Dôchodok bude podľa CMS uhradený v jednej úhrnnej splátke, pravdepodobne v septembri alebo októbri. Zároveň sa novelou zákona o sociálnom poistení ruší veková hranica odchodu do dôchodku, netýka sa to ľudí narodených pred rokom 1967.
“Dôchodkový vek sa opäť naviaže na priemernú dĺžku života, ktorá sa zvyšuje približne o jeden až dva mesiace ročne,” priblížil právnik pre oblasť pracovného práva právnickej kancelárie CMS Slovensko Pavol Kundrik. Zmena bude účinná od roku 2024. Od 1. januára tohto roku zmenila novela aj možnosť predčasného dôchodku. Budú ho môcť poberať osoby po 40 odpracovaných rokoch, počas ktorých boli tieto osoby poistené. Zmena v druhom pilieri priniesla automatický vstup do systému od 1. mája 2023. “Osoby do 40 rokov, ktoré prvýkrát nastúpili do zamestnania, budú automaticky zaradené do druhého piliera s možnosťou vystúpiť zo systému do dvoch rokov od vstupu,” vysvetlil Kundrik.
Jednorazový výber úspor z druhého piliera bude podliehať dani z príjmu
Okrem toho budú sporitelia v druhom pilieri vo veku do 54 rokov automaticky presunutí z garantovaných, dlhopisových fondov do negarantovaných. Má sa tým dosiahnuť vyššie zhodnotenie úspor. Novo-zaradení v druhom pilieri budú automaticky začlenení do negarantovaných fondov. “Väčšinu zmien v druhom dôchodkovom pilieri vnímam pozitívne. Ľuďom pomôže najmä automatický vstup do druhého piliera a predvolené investovanie v indexových fondoch,” uviedol investičný analytik siete FinGO František Burda. Sporiteľov negatívne ovplyvní zdanenie výberu úspor, ktoré bude účinné od roku 2024. Jednorazový výber úspor z druhého piliera bude podliehať dani z príjmu, hoci sa jednorazové výbery doteraz nezdaňovali.
Jedinou zmenou, ktorá sa dotkne sporiteľov v treťom pilieri, je zníženie poplatkov. “Správcovské poplatky sa budú postupne znižovať zo súčasných 1,20 percenta až na jedno percento v roku 2025,” uviedol Kundrik. Burda radí do tretieho piliera posielať maximálne 15 eur mesačne. “Aby ste si ročne navkladali 180 eur a následne si mohli uplatniť maximálny daňový bonus 34,20 eura. Z dlhodobého hľadiska to má svoj význam,” priblížil Burda. Dodal, že najefektívnejším nástrojom sporenia na dôchodok sú indexové a akciové ETF fondy. “Majú nižšie poplatky, dosahujú vysoké zhodnotenie a po roku držania sú oslobodené od zdanenia. Čoraz viac ľudí si dnes touto formou sporí na dlhodobé investičné ciele, nielen na dôchodok, ale aj na bývanie či deťom,” uzavrel Burda.
topky.sk
Dostanú rodičovský dôchodok aj rodičia detí, ktoré sú vojaci a policajti?
https://uzitocna.pravda.sk/dochodky/clanok/653554-rodicovsky-dochodok-dostanu-ho-od-maja-aj-rodicia-policajtov-a-vojakov/?utm_source=pravda&utm_medium=hp-box&utm_campaign=shp_uzitocna_pravda
Jewdna parlamentná strana chce zmeniť zákon , potom áno
Bude zmena vdovských (vdoveckých) výsluhových dôchodkov podľa zákona č.328/2002 Z.z. o sociálnom zabezpečení?
S návrhmi na zmeny sociálnych zákonov sa v NR SR roztrhlo vrece. Tentokrát sa to týka osobitného systému sociálneho poistenia viď článok:
https://uzitocna.pravda.sk/peniaze/clanok/653603-dockaju-sa-aj-pozostali-po-policajtoch-ci-vojakoch-zmien-v-pozostalostnych-davkach-v-parlamente-je-navrh-na-zmenu-zakona/?utm_source=pravda&utm_medium=hp-box&utm_campaign=shp_9clanok_box
Vážení kolegovia. Dovolím si doplniť informáciu o výsluhových dôchodkov o tento fakt:
Návrh na zmenu predkladá pán poslanec Martin ČEPČEK . Ten vo svojej dôvodovej správe píše aj toto: …
„ Navrhovaná zmena by teda priniesla rovnaké zvýhodnenie aj pre vdovy a vdovcov, ktorí poberajú vdovský výsluhový dôchodok.“ …
Ja osobne s tým súhlasím, ale s dodatkom, že rovnaké zvýhodnenie bude až vtedy, ak budú tieto dôchodky valorizované v rovnakom termíne, teda k 1.1. a nie až k 1.7. v každom kalendárnom roku.
Preto som pána poslanca Čepčeka, v mene petičného výboru, mailom poprosil o doplnenie jeho poslaneckého návrhu ( Parlamentná tlač 1368) aj o zmenu dátumu valorizácie na 1.1. v každom kalendárnom roku počnúc rokom 2023.
Kolegovia, možno by bolo prospešné, ak by ste pána poslanca tiež oslovili a tým ho aj podporili. Ďakujem.
Parlamentná tlač 1368
https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/cpt&ZakZborID=13&CisObdobia=8&ID=1368
Žiadam ctenych diskutérov aby na tomto webe nezverejňovali svoje politické názory.
Ďakujem.
Naši kolegovia poberajúci dôchodky z Čiech majú ďalšiu valorizačnú nádej:
Jurečka (MPSV na sklonku roku České televizi řekl, že s mimořádnou valorizací se dá počítat v červnu nebo v červenci. „Pak to v průměru může vycházet někde mezi 670, 700 korunami (cca 27 E),“ odhadl. Přesný dopočet bude k dispozici až s dalšími údaji od statistiků v příštích měsících.
Loni se penze (SD aj VD) kvůli vysoké inflaci zvedaly ze zákona mimořádně hned dvakrát – v červnu a září. Letos v lednu v rámci pravidelné valorizace stoupl průměrný starobní důchod o zhruba 860 korun na více než 19 500 Kč (cca 780E) včetně nově zavedeného výchovného 500 korun za každé dítě.
Tu je zdroj:
https://www.finsider.sk/dochodok/vysluhovy-dochodok/
Nám len išlo o zverejnenie informácie pre VD, ktorá je vo viacerých médiach, že je záujem vo vláde o nápravu, čo sa týka priznávania SD pre VD.
Záujem o túto nápravu majú samotní sudcovia, keďže VD vyhrávajú súdne pojednávania na priznanie SD ( tým sa zbytočne zahlcujú súdy )…
Ak by prešlo navrhované znenie novely zákona, tak by to bol krok vpred zo strany Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodina SR v prospech tisícov budúcich starobných dôchodcov (a zároveň budúcich výsluhových dôchodcov).
x
Ale nechváľme deň pred večerou. Aj v minulom roku v rámci novely zákona o sociálnom poistení sa pôvodne navrhoval obdobný zámer, ale v NR SR bola časť týkajúca sa výsluhových dôchodcov vypustená. A to sedia v parlamente tí istí poslanci. Ale možno ich teraz osvieti duch svätý a návrh prejde.
x
K samotnému článku mám pripomienku k nepravdivému tvrdeniu autorov, že k priznaniu starobného dôchodku je potrebné výsluhovému dôchodcovi získať min 15 rokov civilného poistenia. Stovkám a tisícom našich kolegov bol priznaný starobný dôchodok za získanú akúkoľvek dobu civilného poistenia a dokonca často aj bez ohľadu na kategórie funkcií. V mnohých prípadoch to bolo však za cenu súdneho sporu so Sociálnou poisťovňou, ale koniec bol vždy v prospech výsluhového dôchodcu.
Musíme si uvedomiť, že pôvodný návrh novely zákona predložený do pripomienkového konania je v niektorých častiach nedokonalý a v prípade jeho prijatia bez úprav prinesie ďalšie aplikačné problémy v praxi.
Pekne zhrnuté, snáď len malé upresnenie k tejto časti základného článku: “Policajt a profesionálny vojak, ktorým sa skončil služobný pomer, majú nárok na výsluhový dôchodok po 25 rokoch služobného pomeru.Aby vznikol súbeh VD + SD, na nárok, priznanie a výplatu výsluhového dôchodku nie je dnes potrebných byť v služobnom pomere príslušníka až 25 rokov.Filozofia predkladateľov novelizácie návrhu zákona (podľa medializovaných tlačoviek v tom čase) bola, aby v zákone č. 328/2002 Z.z., a jeho prechodným ustanovením § 143 aa bolo potrebných na nárok pre priznanie VD odslúžiť ešte raz toľko rokov, koľko chýbalo v tom čase u každého príslušníka do 15 rokov služobného pomeru a takýmto spôsobom sa postupne zvyšovala potreba dospieť až k 25 rokom služobného pomeru na nárok pre dosiahnutie VD.Príklad: ak mal príslušník k 30. aprílu 2013 odslúžených v služobnom pomere napr. 10 rokov a v tom čase mu do 15 rokov chýbalo 5 rokov služobného pomeru, podľa novelizácie zákona musel na nárok na VD odslúžiť o 5 r. krát 2 viac (10 r.) a nárok na VD mu vnikne v kalendárnom roku 2023.Teda na priznanie výsluhového dôchodku v roku 2023 bude potrebných mať odslúžených minimálne 20 rokov služobného pomeru.Bližšie v uvedenom paragrafe zákona.
Doplnenie:
podľa prechodného ustanovenia § 143aa zákona č. 328/2002 Z.z. nie je do kalendárneho roku cca 2032 (+-) potrebných mať odslúžených na priznanie nároku na VD až 25 rokov služobného pomeru u každého ešte dnes slúžiaceho príslušníka.
Mimo písm. k) v § 143aa.