Jednoduchý manuál nárokov bývalých profesionálnych vojakov (vojakov z povolania) vo vzťahu k Sociálnej poisťovni.
Poberatelia výsluhových dávok sú rozdelení do 3 skupín (hrubé delenie):
1. poberatelia pôvodných starobných dôchodkov považovaných za výsluhové dôchodky
2. poberatelia pôvodne výsluhových príspevkov považovaných za výsluhové dôchodky
3. poberatelia výsluhových dôchodkov
Vysvetlenie:
1.)Poberatelia pôvodných starobných dôchodkov nemajú nárok na ďalší starobný dôchodok, predčasný dôchodok a ani invalidný dôchodok priznaný od Sociálnej poisťovni. Ďalšiu dobu poistenia získanú po priznaní starobného dôchodku (od roku 2004) im zhodnotí VÚSZ.
2.)Poberatelia pôvodne výsluhových príspevkov (až na niektoré výnimky tzv. starodôchodcov) majú nárok za akúkoľvek získanú „civilnú dobu“ poistenia na krátený starobný dôchodok priznávaný Sociálnou poisťovňou. Sociálna poisťovňa priznáva žiadateľom aj znížený dôchodkový vek pre starobný a predčasný starobný dôchodok po splnení podmienok (napr. doba služby 20 rokov v I. a-alebo II.kategórií funkcií, 15 rokov služby v I.kategórii funkcií pre niektoré dôvody prepustenia zo služobného pomeru, stanovená doba služby v I.a-alebo II.kategórii funkcií za podmienky trvania služby k 31.12.1999).
Žiadatelia majú nárok na zohľadnenie doby poistenia (a zárobkov) z osobitného systému poistenia pre nárok a výšku starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku a invalidného dôchodku (právny názor súdov SR), nezáleží pritom či získali nárok na znížený dôchodkový vek.
3.)Poberatelia výsluhových dôchodkov majú taktiež nárok na starobný dôchodok od Sociálnej poisťovni za akúkoľvek získanú „civilnú dobu“ poistenia. Sociálna poisťovňa priznáva žiadateľom aj znížený dôchodkový vek pre starobný a predčasne starobný dôchodok po splnení podmienok (viď. poberatelia výsluhových príspevkov). Žiadatelia majú takisto nárok na zohľadnenie doby poistenia (a v nej dosiahnuté zárobky) z osobitného systému poistenia pri výpočte starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku. Títo poberatelia majú nárok v prípade invalidity aj na invalidný dôchodok priznávaný Sociálnou poisťovňou ale po splnení podmienok. Doba poistenia v osobitnom systéme sa však u nich nezahŕňa do celkovej doby poistenia potrebnej pre vznik nároku na civilný invalidný dôchodok.
Všeobecne:
Žiadatelia o dôchodkovú dávku (okrem predčasného starobného dôchodku) majú nárok na porovnávací výpočet dávky podľa zákona č.100/1988 Zb. ako aj zákona č.461/2003 Z.z.
Doba poistenia pre výšku dávky počítanej podľa zákona č.100/1988 Zb. sa počíta až od 18 roku veku.
Doba poistenia pre nárok a výšku dávky podľa zákona č.461/2003 Z.z. sa počíta od 15 roku veku.
Teoretická výška starobného dôchodku vypočítaná poberateľom pôvodne výsluhového príspevku a poberateľom výsluhového dôchodku sa pomerne kráti v zmysle medzinárodného Dohovoru MOP č.128.
Ak získa profesionálny vojak nárok na starobný dôchodok od Sociálnej poisťovni v priebehu služby, má nárok na jeho poberanie už počas obdobia výkonu služby.
Pre oblasť sociálneho zabezpečenia platí zásada zachovania už získanej doby zamestnania a v ňom dosiahnutých zárobkov podľa predchádzajúcich právnych úprav.
Autor manuálu pôsobí ako odborný konzultant pre Advokátsku kanceláriu JUDr. Július Jánošík v Bratislave a uvedený text je jeho vlastný názor opierajúci sa o judikatúru NS SR.
Pre poberateľov výsluhových penzií sa od 1. júla 2022 mení systém valorizácie. V legislatíve sa od roku 2023 črtajú ďalšie novinky.
Takmer 20-tisíc poberateľov výsluhových dôchodkov, ktorí si do súčasnosti privyrábajú ďalšími zárobkami, čakajú čoskoro zásadné zmeny. V súčasnosti platí, že ak viac ako 15 rokov pracovali v ozbrojených zložkách, musia odpracovať ešte ďalších najmenej 15 rokov v civilnom sektore, aby im vznikol nárok na starobný dôchodok.Takto splnia podmienku súbehu poberania výsluhovej penzie a starobnej penzie, keďže si platili poistenie v obidvoch systémoch, a to v osobitnom systéme sociálneho zabezpečenia rezortu vnútra (MV SR), ako aj priamo v dôchodkovom systéme Sociálnej poisťovne.
Priemerný výsluhový dôchodok bývalých „policajtov“, teda bývalých príslušníkov Policajného zboru (PZ), Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVaJS), Slovenskej informačnej služby (SIS), Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) a Horskej záchrannej služby (HZS) v roku 2021 predstavoval 808,55 eura mesačne.
V roku 2021 bolo celkovo evidovaných 19 335 poberateľov výsluhového dôchodku,“ uviedla pre TREND Lucia Kirinovičová, hovorkyňa ministerstva vnútra.
Poberateľ výsluhového dôchodku môže v súčasnosti poberať aj starobný alebo predčasný starobný dôchodok, ak splní minimálne podmienky stanovené zákonom o sociálnom poistení. Ani to však nebýva jednoduché dosiahnuť, žiadateľ musí myslieť na viacero vecí, ktoré s tým môžu byť spojené.
„Napríklad, ak výsluhový dôchodca dovŕšil dôchodkový vek podľa zákona o sociálnom poistení a v civile odpracoval 14 rokov a dovŕšením dôchodkového veku požiadal o starobný dôchodok, žiadosť mu bude zamietnutá. Nezískal totiž aspoň 15 rokov dôchodkového poistenia,“ konštatuje pre TREND Zuzana Dvoráková, hovorkyňa Sociálnej poisťovne.Ak však po dovŕšení dôchodkového veku ešte získa chýbajúci jeden rok poistenia, môže znovu požiadať o starobný dôchodok. Ten mu už bude priznaný, lebo splní obidve podmienky nároku na starobný dôchodok.
Nárok aj na minimálnu penziu
Poberateľovi výsluhového dôchodku, ktorý súčasne poberá starobný dôchodok či predčasný starobný dôchodok, môže vzniknúť aj nárok na minimálny dôchodok za osobitných podmienok.„Musí získať aspoň 30 rokov kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia a výška dôchodkových príjmov musí byť nižšia ako výška minimálneho dôchodku. Dôchodkovým príjmom je pritom aj výsluhový dôchodok,“ konštatuje pre TREND Zuzana Dvoráková, hovorkyňa Sociálnej poisťovne.
Suma minimálneho dôchodku sa od 1. januára 2022 nemenila. Pri najmenej 30 rokoch kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia predstavuje sumu 334,30 eura, pri 40 rokoch 378,50 eura, za 45 rokov 410 eur a pri 50 rokoch 441,50 eur.
Vláda však chystá ďalšie legislatívne novinky, ktoré zasiahnu tisíce výsluhových penzistov už zrejme o pár mesiacov. TREND zisťoval viac a prišiel na novinky, čo štát vlastne chystá.Aké podmienky musí splniť výsluhový dôchodca, ak chce ďalší dôchodok:
Pre nárok na starobný dôchodok je potrebné splniť naraz dve podmienky:
získať najmenej 15 rokov obdobia dôchodkového poistenia (v civile) a
dovŕšiť dôchodkový vek stanovený zákonom o sociálnom poistení
Nárok na predčasný starobný dôchodok má poistenec vtedy, ak:
získal najmenej 15 rokov obdobia dôchodkového poistenia (v civile)
chýbajú mu najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku
suma predčasnej penzie je vyššia ako 1,2-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu (od 1. júla 2021 je to 261,67 eur).
PRAMEŇ: Zuzana Dvoráková, hovorkyňa Sociálnej poisťovne
Chystané zmeny už od roku 2023
Novelou zákona o sociálnom poistení navrhuje rezort práce pod vedením Milana Krajniaka zosúladiť zákon o sociálnom poistení s judikatúrou Najvyššieho súdu SR, a to od roku 2023.Táto novela prehodnocuje nárok na čiastkový starobný dôchodok zo systému sociálneho poistenia tak, aby ho mali aj výsluhoví dôchodcovia, ktorí nesplnili podmienku 15 rokov všeobecného dôchodkového poistenia, hovorí pre TREND hovorkyňa úradu práce Monika Hnilicová.
Cieľom je zhodnotiť im celkový počet rokov obdobia dôchodkového poistenia, získaného v dôchodkovom systéme. A to nielen v rámci systému dôchodkového poistenia cez Sociálnu poisťovňu, ale aj cez osobitný režim sociálneho zabezpečenia policajtov a vojakov, spresňuje M. Hnilicová. Keďže poisťovňa rozhoduje o nároku na penziu týmto spôsobom už od roku 2013, samotná novela je vraj iba formálny krok.
Skutočnosť, že policajti a vojaci budú mať vyššie starobné dôchodky zo Sociálnej poisťovne, víta na svojom portáli aj odborník na mzdy, dane a odvody Jozef Mihál. Táto novinka v zákone o sociálnom poistení ich vraj poteší.
„Ak bývalý policajt alebo vojak po odchode z aktívnej služby, už ako poberateľ výsluhového dôchodku, bude poistený aj v civilnom zamestnaní alebo ako SZČO v Sociálnej poisťovni, pri požiadaní o dôchodok zo Sociálnej poisťovne, získa vyšší „civilný“ dôchodok ako doteraz, uvádza J. Mihál.„Pri výpočte ,civilného’ starobného dôchodku sa totiž určí priemerný osobný mzdový bod tak, že sa tam započíta aj príjem počas výkonu služby policajta alebo vojaka. „To bude pre väčšinu bývalých policajtov a vojakov výhodné. V civile im totiž väčšinou príjem klesne, nehovoriac už o vymeriavacom základe, ktorý majú, ak podnikajú po skončení aktívnej služby ako samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO),“ konštatuje expert J. Mihál.
Bude sa meniť súbeh penzií?
Hlavnou otázkou praxe je, či sa bude meniť aj súbeh dôchodkov. Teda, či budú môcť policajti a vojaci poberať oba dôchodky (výsluhový i starobný či predčasný) naraz súbežne tak, ako je to v súčasnosti, ale aj tam chce rezort niečo meniť.
Štát síce tvrdí, že chystá len zmeny k lepšiemu, avšak je možné, že to nebude také jednoznačné. Spravidla to máva nejaký háčik. Pre výsluhových penzistov je to totiž pre mnohých zásadná vec, o ktorej by mali vedieť v predstihu a nie až po prijatí takéhoto návrhu do praxe, bez diskusií a dopadov na prax.Odpoveď z rezortu práce je totiž nejasná. „V návrhu novely zákona o sociálnom poistení nevylučujeme súbeh poberania výsluhového starobného dôchodku zo systému sociálneho zabezpečenia vojakov a policajtov a starobného dôchodku zo systému sociálneho poistenia,“ uviedla pre TREND M. Hnilicová.Podľa týchto vyjadrení možno predpokladať, že toto nie je v súčasnosti úplne jednoznačné, keďže rezort vlastnými slovami nevylučuje jeho ponechanie v súčasnej forme.
Aj záchranári chcú výsluhový dôchodok
Do systému výsluhových dôchodkov by sa radi zaradili aj záchranári. V zdravotníckom systéme chýba aktuálne približne 220 záchranárov. Ak sa má situácia zlepšiť, okrem zvýšenia platov je vraj nevyhnutné aj zavedenie výsluhového dôchodku pre záchranárov, informoval 1. februára 2022 prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov František Majerský.
Zavedenie výsluhových dôchodkov žiadajú však len pre zdravotníckych záchranárov, vodičov a lekárov, nie pre administratívnych pracovníkov či manažment. Nárok na výsluhový dôchodok by mal podľa záchranárov človek po odpracovaní 25 rokoch, po dosiahnutí 55 rokov a po aspoň desiatich rokoch prispievania do systému.So zavedením výsluhových dôchodkov pre záchranárov minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (OĽaNO) súhlasí. „Potrebné je to však správne nastaviť,“ uviedol na zasadnutí parlamentného zdravotníckeho výboru 1. februára.Rezort vnútra, ktorý má rozširovanie tohto systému v kompetencii o tejto otázke zatiaľ mlčí. Isté zmeny však predsa len chystá. „Pre poberateľov výsluhových dôchodkov sa od 1. júla 2022 mení systém valorizácie. Tá sa odvíja od valorizácie starobných dôchodkov vyplácaných zo všeobecného systému sociálneho poistenia,“ uviedla pre TREND hovorkyňa Lucia Kirinovičová.
Nové podmienky vzniku nároku na výsluhový dôchodok za obdobie ich zavedenia do praxe pred takmer 9 rokmi podľa nej ukazujú, že osobitný systém sociálneho zabezpečenia je stabilný.
Samozrejme ,že sa zmení valorizácia VD, tak ako sa zvýšili SD, o 1.3 percenta.
Výpočet SD poteší , ale ak použijú slávny dohovor ,tak sánka padne každému. Jedine ak by niekto uspel na správnom súde.Potom by sme mohli jasať.
Áno, presne pomenované Juraj.Len nerozumiem, prečo pokiaľ ide záchranárov, … “Nárok na výsluhový dôchodok by mal podľa záchranárov človek po odpracovaní 25 rokoch, po dosiahnutí 55 rokov a po aspoň desiatich rokoch prispievania do systému”… prečo iba “po aspoň desiatich rokoch prispievania do systému”, a nie po celú dobu záchranárskej práce (služby, služobného pomeru v našom osobitnom systéme) tak, ako je to u ostatných príslušníkoch podliehajúcich §1 a §2 v zákone o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov
https://www.bezpzlozky.eu/2015/12/zakon-3282002-zmeny-od-1-januara-2016/ a aby to potom nedopadlo neslávne tak, ako v prípade, keď prijímali pod náš zákon príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), ale finančné prostriedky zo Sociálnej poisťovne na náš osobitný účet “pozabudli” previesť.Čím by sa mohla opätovne narušiť stabilita osobitného systému sociálneho zabezpečenia.
Pekný podvečer prajem,
možno opäť huncúctvo politikov. Paralela s – Kde sa stratila siedma rota? alebo, Kde sa stratila Spoločná zdravotná poisťovňa?
Ja tomu poslednému odstavcu Miro rozumiem tak (možno nesprávne), že napr. šofer tzv. rýchlej sanitky (RZP, LZP) eventuelne pilot zachranarského vrtulníka a ich posádky (doktor, sestrička záchranar), by mali nárok na VD po 25 roch práce v zdravotníctve aj na iných poziciach ako záchranných. Ale do osobitného systému by mali prispievať aspoň tých 10 rokov, čo sú už záchranarmi. Toto neviem či je splniteľné, pretože oni do nášho systému doteraz neprispievali. A aj keby hneď dnes začali, tak VD by mohli podľa tohoto začať poberať tak dakedy vo februari r. 2032???
No a ten vek 55 rokov mi tiež nie je jasný. To dajaký postarší zachranar aktualne vo veku cca 55 rokov nemôže už v žiadnom prípade stihnuť.
Alebo to celé zle chápem?
Ťažko povedať, výsluhové dôchodky majú dnes aj umelci (balet…), športovci, atď., pričom oni nepodliehajú pod náš zákon č. 328/2002 Z.z.
Pokiaľ by pripojili k nám záchranárov napr. po vzore príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), tak tým myslím započítali odpracované roky, ktoré už mali reálne odpracované do ich prijatia pod náš zákon.Len oni tam mali aj iné nezrovnalosti.V zákone o štátnej službe príslušníkov HaZZ mali ustanovenia v zmysle, že nakoniec pri výpočte VD mali ešte aj príplatky k výsluhovému dôchodku, čo zák. č. 328/2002 Z.z. neumožňuje (nerieši).Písalo sa o tom aj na tomto webe v rubrike Poradenstvo – je to už vzdialenejšia minulosť.
To hej, tie baletky, baleťáci,športovci a podobne maju VD po určitej dobe tancovania či profesionalného športovania . Len u ních ,mám taky dojem je to tak, že po dosiahnutí penzijného veku oni nedostanú SD, ale ten “umelecký “VD sa zmení -v podstate iba premenuje na SD. Samozrejme že môže byť navýšený sumou za dobu iného zamestnania (soc. poistenia), keď ho dotyční následne,ba prípadne aj predtým vykonavali.
Dôchodok za výsluhu rokov prestali priznávať od 1.1.2004. Na doplnenie uvádzam stanovisko Sociálnej poisťovne. ” Dôchodok za výsluhu rokov mohol byť pred 1. januárom 2004 podľa § 40 zákona č. 100/1988 Zb. v znení neskorších predpisov priznaný fyzickým osobám, ktoré po dobu potrebnú na nárok na tento dôchodok boli zamestnané v určitom zamestnaní a toto zamestnanie skončili. Nárok na dôchodok za výsluhu rokov mohol vzniknúť napríklad za vykonávanie týchto zamestnaní: veliteľ lietadla, pilot, navigátor, umelec v pracovnom pomere, za ktorého sa na účely poskytovania dôchodku za výsluhu rokov považoval napríklad sólista opery, dirigent, člen symfonického orchestra, tanečný umelec (sólista baletu, choreograf, člen baletného zboru). Dôchodok za výsluhu rokov priznaný do 31. decembra 2003 sa po tomto dni považuje za invalidný dôchodok, a to v sume, v akej patril do 31. decembra 2003, bez obmedzenia z dôvodu súbehu s príjmom zo zárobkovej činnosti. “
MPSVaR SR predložilo dňa 19.8.2021do legislatívneho procesu návrh veľkej novely zákona č.461/2003 Z.z. , ktorá okrem možnosti prispievať rodičom, možnosti predčasného SD po 40 rokoch, zrušenie dôchodkového stropu, korekcia ADH, zvýšenie maximálnych vymeriavacích základov, zrušenie ročného zúčtovania a ďalšie prináša významnú (historickú( zmenu pre poberateľov výsluhových dôchodkov.
x
Návrh novely zákona prináša zosúladenie ustanovenia zákona o sociálnom poistení s judikatúrou NS SR vo veci posudzovania nároku na čiastkový starobný dôchodok poistencov, ktorí získali obdobie výkonu služby policajta a vojaka v rozsahu zakladajúcom nárok na výsluhový dôchodok a ktorí súčasne získali obdobie dôchodkového poistenia vo všeobecnom systéme sociálneho poistenia v dĺžke kratšej ako 10 resp. 15 rokov.
V praxi to bude znamenať koniec veľkého množstva súdnych sporov, kedy SP odmietala priznať SD bývalým policajtom a vojakom, ktorí nespĺňali podmienku na znížený dôchodkový vek z titulu služby v kategóriách funkcií (15,16,17,18,19 a 20 rokov kategórií funkcií).
x
Veľkým prínosom bude, že novela zákona umožní rozšírenie tohto postupu aj na predčasné starobné dôchodky a invalidné dôchodky (a sprostredkovane aj na vdovské dôchodky), čo v prípadoch invalidných dôchodkov neumožňovala najnovšia judikatúra.
Podľa môjho odhadu odpadne cca 85% súdnych sporov prijatím uvedenej novely zákona o sociálnom poistení. Je to prvý krát, čo sa minister práce a sociálnych vecí SR odvážil vypočuť desaťtisíce bývalých policajtov a vojakov a v prípade schválenia novely to prinesie ukľudnenie u značnej časti bývalých policajtov a vojakov, ktorí sa museli domáhať svojich nárokov cestou súdov SR. Osobitne je potrebné oceniť zmenu prístupu k najpotrebnejším a najslabším t.j. invalidom čo doteraz neumožňoval ani Ústavný súd SR. Tu je potrebné vysloviť ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny v mene tejto kategórie veľkú vďaku za zmenu postoja k tejto kategórii našich kolegov.
Teraz ide o to, či novela zákona ako celok prejde sebeckými záujmami politických strán a či urazená ješitnosť niektorých poslancov spôsobí stiahnutie materiálu alebo jeho zablokovanie v parlamente.
Prajem pekný podvečer ešte v starom roku,
osobne si myslím, že pán Ing. Ján, splnil podmienku na priznanie starobného dôchodku. Jeho vek je viac ako 58 rokov a vykonával služobný pomer v spojitosti 1. a 2. kategórie cez 17 rokov. Tiež splnil podmienku mať odpracovaných min. 25 rokov. Pozn. kategórie platia do 31.12.2023. Dobou služby tiež splnil podmienku do 31. decembra 1999, nakoľko bol preložený do zálohy 31.mája 1997. Problematiku spojenia / do a k / myslím, že objasnila aj asi niekdajšia pracovníčka Iveta Rizikyová,sekcia dôchodkového poistenia, Sociálna poisťovňa, ústredie v usmernení -Dôchodkové poistenie poistencov, ktorí vykonávali zamestnanie v služobnom pomere zaradenom do I. a II. kategórie funkcií -. Niekde tu na tejto stránke to je , neviem to nájsť. Sama tu jednoznačne používa do a nie k 31.decembru 1999 a to viackrát.
Predpokladám, že dôvod zamietnutia bol v nepostrehnutí Sociálnou poisťovňou skutočného veku pána majora v.v. / viac ako 58 rokov /.
Inak sa priznám, že som predpokladal, že rôzne časové úseky potrebné na priznanie výsluhového dôchodku nerozdelili slúžiacich vojakov nad 15 rokov v rôznych právnych podkladoch, teda niektorí asi majú ,,smolu,, že odišli vtedy , keď neplatila príslušná právna norma. Bolo to vysvetlené záujmom hromadného prepúšťania vojakov do civilu.
Doplnenie – upresnenie,
“Pozn. kategórie platia do 31.12.2023”.Tento dátum už bol predošlým parlamentom zrušený z iniciatívy najmä odborových zväzov, pre všetkých tých príslušníkov, ktorí budú žiadať SP o SD pri dobiehaní svojich nárokov podľa prac. kat. a kategórií funkcií aj po tomto dátume na základe zák. č. 100/1988 Zb. podľa § 174 ods.1 a ods. 2. Ich služba – služobný pomer pokračoval aj po dátume 31. decembra 1999.Až do posledného žiadateľa o tento druh dôchodkovej dávky.Približne takto to bolo uvádzané ešte na starom webe.
Pre pána Mira Pálfiho,
OK vďaka za spresnenie. Túto vec som nepostrehol.
Pre Ivan Čaniga:
Prianie býva niekedy otcom myšlienky.
x
Osobne by som bol veľmi rád, ak by ustálený právny názor súdov SR znel, že postačuje aby služba trvala k 31.12.1992-3-4-5-6-7 a 8, ale v podmienkach SR tomu tak nie je.
x
Sociálna poisťovňa a skoro vždy aj súdy SR vyžadujú okrem požadovanej doby služby aj splnenie podmienky trvania služby k 31.12.1999 (dátum skončenia výhod z kategórie funkcií a pracovných kategórií). Je to reálny fakt v podmienkach slovenských súdov a nič s tým u súdov SR nenarobíme. Pochybenie nenašiel ani Ústavný súd SR. Samozrejme je tu možnosť konfrontácie s názorom európskych právnych inštitúcií, čo pravdepodobne bude nasledovať a ukončí tento sporný názor medzi žiadateľmi o starobný dôchodok a Sociálnou poisťovňou.
x
Kto by chcel bližšie nazrieť do myšlienkového pochodu sudcov k tejto problematike, môže si vyhľadať v judikatúre NS SR z roku 2020 napr.
9 Sk/42/2019 z 30.6.020, 9 Sk/38/2018 z 30.4.2020, 9 So/14/2018 z 26.2.2020 , 9/Sk/22/2019 z 29.1.2020 a ďalšie, ktoré potvrdzujú tento názor.
x
Autor komentára pôsobí ako odborný konzultant pre Advokátsku kanceláriu JUDr.Július Jánošík v Bratislave.
Pán Lubomir Duben – vôbec si nedovolím polemizovať nad Vašou skúsenosťou a aj určite totožným názorom ako mám ja. Poznám rozhodnutia našej súdnej moci a nič ma neprekvapuje. Možno iba pre informáciu, ja som ukončil služobný pomer dňom 30.3.1998 a všetko hladko prebehlo v SP. Teda netuším čo je zakliate v dátume 31.12.1999. Veď hádam všetci, ktorí ukončili služobný pomer inokedy ako záhadný dátum mali asi čakať, kým sa nenaplní táto podmienka / 31.12.1999/! Veď to je postavené na hlavu a všetci triezvo premýšľajúci nemajú s týmto problém. Samozrejme diskutujeme, bo Corona ma uväznila doma. Vďaka.
Prajem chladnejšie letné dni, je dosť horúco na všetkých frontoch. Dávam do pozornosti tým, ktorí ešte budú riešiť priznanie starobného dôchodku, samozrejme sa to týka ozbrojencov. Pán Ján po prvom neúspešnom podaní o starobný dôchodok /spomínam vyše/ dostal zo SP opäť zamietavé stanovisko v už novej žiadosti o starobný dôchodok. V stanovisku – Rozhodnutí – pani JUDr. Timea Vorosová, riaditeľka sekcie dôchodkového poistenia, ako dôvod nepriznania uvádza § 21 ods. 1 zákona č. 100/1988 bod d/ teda nesplnenie podmienky veku 58 rokov a nesplnenie podmienky zamestnania n a j m e n e j 20 rokov I. kategórie. Myslím si, že SP naďalej robí obštrukcie pre priznanie tejto dôchodkovej dávky, v tomto prípade tým, že nezohľadňuje zvýhodnený zápočet rokov do starobného dôchodku za I. resp. + 2 kategórií. funkcií vojaka z povolania. Pán Ján sa odvolal voči takémuto Rozhodnutiu, poinformujem po doručení stanoviska SP.
Ad Dubeň dňa 31.12.2020,
dovolím si uviesť na správnu mieru: Sociálna poisťovňa vôbec nevyžaduje, aby výhradne išlo o služobný pomer, ale iba o SLUŽBU. To sú dva úplne iné právne pojmy. A to je zásadný rozdiel, tak je to uvedené v zákone. Tú službu totiž vykonávali aj vojaci základnej (náhradnej) služby a tiež sa im posudzuje ako I. kategória funkcií. Dokonca aj baníkom, ktorí nastúpili hneď po absolvovaní VZS priamo do bane, sa im toto obdobie ráta taktiež ako I. pracovná kategória (pritom vôbec neboli v služobnom pomere vojakov z povolania).
Na všeobecných súdoch sa dnes mnohí súdime najmä preto, že aj vojenskí stredoškoláci tú istú službu vykonávali už od 1. ročníka VSOŠ (VG SNP, VGJŽ, VŠJŽ, VŠKD a pod.) podľa základných právnych pravidiel, ktoré vydávali vrchní velitelia ozbrojených síl ČSSR (prezidenti ČSSR), rozkazov vojenských veliteľov, smerníc a nariadení a dnes žiadajú, aby im bola posudzovaná ako I. kategória funkcií. Upozorňujem na to, že je to zložitý právny problém, ktorý je potrebné vyriešiť.
Nie je predsa únosné, že mnohí z Vás zložili vojenskú prísahu už pri dovŕšení 17-tich rokov veku, že i svoj život položíte na dosiahnutie víťazstva, ale Sociálna poisťovňa Vám dnes ráta na dôchodkové účely obdobie až od dosiahnutia 18-tich rokov veku. Už pri tomto fakte Vás nemilosrdne obrala o niekoľko starobných dôchodkov a preto sa proti tomu treba dôrazne brániť na súdoch. Tieto právne lapsusy treba odstrániť. Nezabúdajte, že sociálne zákony sú deravé a nejednoznačné (a toto je príkladom). Poznamenávam, že baníckym učňom sa I. pracovná kategória na dôchodkové účely posudzuje už od dovŕšenia veku 15. rokov a nikto proti tomu nič nenamieta.
S priateľským pozdravom
JUDr. Marián Ď U R I N A, advokát, bývalý vojak z povolania
Pre kolegu Jána:
Pri prepustení Vám nevznikol nárok na výsluhový príspevok podľa zákona č.76/1959 Zb., nakoľko Ste nedosiahol 20 rokov služby. Nevznikol Vám ani nárok na výsluhový dôchodok podľa §137 zákona č.328/2002 Z.z. Pre vznik nároku na starobný dôchodok v zníženom veku vyžaduje Sociálna poisťovňa splnenie podmienky trvania služobného pomeru k 31.12.1999 (aj keď sa mnohí súdia a vysvetľujú si to ináč – v tomto má Miro Pálfi pravdu), čo vo veľkej väčšine potvrdzujú aj súdy SR.
Vzhľadom k dôvodu prepustenia nevznikol nárok na znížený dôchodkový vek za 15 rokov služby v I.kategórií funkcií.
Nárok na starobný dôchodok od SP Vám podľa mňa vznikne dosiahnutím všeobecného dôchodkového veku.
Autor komentára pôsobí ako odborný konzultant pre Advokátsku kanceláriu JUDr.Július Jánošík v Bratislave.
Prajem dobrý večer, chcem Vás týmto pekne poprosiť o možnosť riešenia môjho problému pri priznaní starobného dôchodku kedy:
1. odpracoval som ako vojak z povolania v I. kategórii priznaných 16 rokov a 97 dní podľa zápočtu od vojenského úradu sociálneho zabezpečenia. Ďalej som odpracoval v II. kategórii ako vojak z povolania 1 rok a 132 dní. Do zálohy som odišiel dňa 31. mája 1997 na vlastnú žiadosť. Ďalej som odpracoval 23 rokov v civilnom zamestnaní, kde pracujem do súčasnosti v riadnom zamestnaneckom pomere. Dňa 20. 12. 2020 som dostal vyjadrenie sociálnej poisťovne o starobný dôchodok, kde mi moju žiadosť zamietli. K dnešnému dňu som vôbec nepoberal výsluhový príspevok, výsluhový dôchodok ani inú dávku od VÚSZ. Chcel by som poprosiť o možný postup ako riešiť môj problém.
Pre Ing.Jána. mjr. v.v. z 30. 12. 2020:
Podľa toho, čo píšete, keď to tak narýchlo v hlave prepočítavam, máte nárok aj na VD, od VUSZ aspoń spominaných 23 rokov,čo pracujete v civile a snáď už aj na SD, od SP, podľa ktg. fcii v režime Mix I. a II. ktg. (Miro Pálfi tu tie možnosti už neraz fundovane zverejňoval- pozrite rubriku “poradenstvo “). Radím, osloviť písomne VUSZ- že prečo vlastne nemáte priznaný VD a potom, v zapätí- samozrejme aj pobočku SP, ohľadne priznania SD . Na pobočku SP, následne doporučujem priniesť čo možno najviac dokladov, teda pracovné zmluvy, výmery, pásky, vojenskú knižku, potvrdenia o školách, kurzoch , školeniach, maturitných vysvedčeniach, akademických diplomoch a podobne. A malo by to výjsť.
Pre Ing. Jána. mjr. v.v. z 30. 12. 2020
Doplnenie k Milanovi.Ján, Vám služobný pomer netrval k 31. decembru 1999 a tam robí SP problémy.Mimo poradenstva pozrite ešte rubriku v linku:
https://www.bezpzlozky.eu/2019/10/rozsudok-vykon-sluzby-k-31-12-1999/
(kvôli lepšej orientácii)
No veď to- upozorňujem tu na to už aspoň 5 rokov. Majú problém s gramatickými spojkami typu “k”, “od” ,”do”, a čo ja viem jakými ďalšími. Nespomínam už ani dátumy, lebo to by sme sa asi všetci zbláznili. No a to všetko asi, hraje v ich karty. Aby nám , VD, SD, ale aj ostatným poberateľom iných D, zneprijemňovali život, jak môžu, v rámci svojích aktuálných možností. Hlavne, že sa v TV pretrčajú, jak všetko zjednodušujú, a pracujú v náš prospech. Je tu niekto, kto tomu verí???
Dobry ..a Jano si ziadal starobny dochodok alebo predcasny starobny dochodok?
chýba mi tu údaj o veku (je splnený vekový strop na odchod do SD??). No a naozaj bude problém v tom roku 1999…..ale treba sa obrátiť na VUSZ, odtiaľ príde odpoveď – nespĺňate podmienky na priznanie VD…
Pre Františku Sivakovú:
Pani Sivaková,
zamestnávateľ (vojenský útvar) pri riešení pracovného úrazu Vášho syna je povinný riadne vyšetriť ako došlo k úrazu. Môže dôjsť k záveru, že na vzniku úrazu sa podieľal aj poškodený v určitom rozsahu a dokonca v určitých prípadoch aj nároky zamietnúť (napr. vplyv drog, alkoholu a podobne). Právom poškodeného (Vášho syna) je namietať voči záverom komisie, ktorá vyšetrovala vznik a príčiny úrazu.
Samozrejme z údajov Vami poskytnutých by bolo nezodpovedné prijať teraz rezolútne stanovisko. Odporúčam sa obrátiť na ľubovoľnú advokátsku kanceláriu o posúdenie veci prípadne aj zastupovanie.
Autor komentára pôsobí ako odborný konzultant pre Advokátsku kanceláriu JUDr.Július Jánošík v Bratislave.
Vážení priatelia,
s týmto javom sa stretávame čoraz častejšie a je naozaj smutné a nemilé, že orgány štátnej a verejnej správy nerešpektujú rozsudky súdov Slovenskej republiky, bez toho, aby niesli za to zodpovednosť. A to aj napriek tomu, že hneď v prvom čl. I. Ústavy SR je jasne napísané, že Slovenská republika je právny štát. Možno to nazvať aj pretrvávajúcim rozkladom základov právneho štátu. Je čas aby došlo k náprave týchto skrivodlivostí.
Existuje niekoľko možností, ako donútiť povinného (alebo zaviazaného) z právoplatného rozsudku súdu, ktorý nehodlá rešpektovať rozsudok “v mene Slovenskej republiky”, alebo bezdôvodne zdržuje, otáľa s plnením. Jedna z mnohých je aj podanie podnetu (najlepšie na príslušnú prokuratúru) na NEZNÁMEHO PÁCHATEĽA z podozrenia zo spáchania trestného činu marenia výkonu úradného rozhodnutia podľa § 348, alebo marenia výkonu rozhodnutia ústavného súdu SR podľa § 350 Trestného zákona Z. z.
Zároveň však UPOZORŇUJEM, že v týchto podaniach nikdy nekonkretizujte osobu (páchateľa), to vždy nechajte na orgány činné v trestnom konaní, to je ich povinnosť určiť zodpovednú osobu. Vy to nerobte! Pretože v prípade nesprávneho (tzv. krivého) obvinenia, by Vás ešte ješitná osoba zase Vás žalovala práve z tohto dôvodu.
S úctivým pozdravom
JUDr. Marián Ď U R I N A, advokát, bývalý vojak z povolania
Pre Josef Tauchman:
Pán kolega dajte si postup SP po vyhlásení rozsudku NS SR preveriť (sťažnosť) na Štátny dozor na MPSVaR SR. Takisto je tu možnosť preverenia postupu SP ako nerešpektovania ústavného práva na primerané hmotné zabezpečenie v starobe Verejným ochrancom práv. Je tu aj možnosť podania žaloby na SP pre nečinnosť orgánu.
Existuje aj sťažnosť na nekonanie ústredia SP podanú na GR SP. Myslím si, že JUDr.Ďurina pozná aj ďalšie možnosti postupu.
Dna20 -.5.2020 som obdržal rozsudok KS TT č.20 /7 /2019vktorom sud vratil gn.riaditelovi/vtedy Važnemu/ moje odvolanie proti zamietavému stanovisku SP.Zastupoval ma vynikajuci právnik JUDr.Durina.SP mala prerátat moj SD a správne uplatnit čl.33 dohovoru 128,pretože mi podla mna aj názoru konzultanta pDubena nesprávne aplikovali zarátanie mojich 30 percent ,ktoré som získal po nároku na SD.Neviem aké su lehoty pre SP na realizáciu právoplatných rozsudkov sudov SR,ale myslím,že SP ide o čas.Cím pozdejšie realizuje rozhodnutie sudov,tým ušetrí viacej penazí alebo možno čaká,že dotyčný žiadatel zomrie?Uvidim ako sa k veci postaví nový riaditel.Budem sa musiet obratit asi na niektoru relaciu v mediach.Takže aj takto sa uplatnuje právo a právoplatné rozhodnutie sudov v SR.Urobí v tom niekedy už niekto poriadok,alebo budu stale rovný a rovnejší?
Dobrý deň,môj syn utrpel ako profesionálny vojak pracovný úraz.Bol uznaný ako invalidný dôchodca,ale problém je v tom,že vojenský útvar je zodpovedný za jeho úraz iba z 1/3 a 2/3 môj syn.Stalo sa to pri telesnej príprave ,behali a potom išli hrať volejbal a pri hre sa mu roztrhol stehenný sval a po páde sa mu ešte vyklbilo jabĺčko.Pytam sa či sa môže vojenský útvar zbaviť zodpovednosti za ten pracovný úraz,keď to bolo počas pracovnej doby pri telesnej príprave.Syn ma trvalé následky,kriva,zaťažuje zdravú nohu a aj druhé koleno ho boli.Nemoze dlho stát,sedieť je to veľké obmedzenie pre 31 ročného chlapca.Ma odsluze 3 roky.Dakujem za odpoveď.